suzinka
07.09.10,07:55
dobrý deň, prosím vás, mohol by mi niekto poradiť? môj brat je od 31.8.2010 SZČO, zachvíľu odchádza pracovať do francúzska na 2 mesiace. mám informáciu o tom, že pri takejto ceste je potrebný formulár E101 (neviem presne) zo sociálky, ale vydanie tohoto formuláru trvá aj mesiac a musia byť splnené určité podmienky. bolo mu však povedané, že formulár nepotrebuje a teda nevieme, či sa má registrovať v sociálke alebo nie. čo s tým?
a čo so zdravotným poistením? má sa registrovať v zdravotke a platiť tu zdravotné poistenie?

ďakujem vopred za rady
Laco-monter
07.09.10,06:05
Formulár 101 je vlastne potvrdenie o tom,že dotyčný SZČO má splnené odvodové povinnosti voči Soc.Poisťovni a teda spadá pod Socialny a dochodkovy sýstem SR.
Inak by spadal pod socialny system inej krajiny EU do ktorej ide a odvodové povinnosti by si musel vysporiadať voči cudzej krajine podľa zákonov tej krajiny.

Ospravedlńujem sa, že moj komentár nie je vyčerpavajúco úplný s citáciami príslušných zákonov,
no myslím,že vystihuje podstatu veci.
Laco-monter
07.09.10,06:07
Vydanie formulára E-101 trvá asi 3 dni, je potrebné priložiť ZMLUVU podľa ktorej bude dotyčný SZČO pracovať v cudzej krajine
PRELOŽENÚ do slovenského jazyka.

Platnosť E-101 je max. 10 mesiacov,v kalendárnom roku a teda týmto je limitovaný pracovný pobyt SZČO v cudzej krajine.
suzinka
07.09.10,06:12
ale keďže je SZČO iba pár dní, tak sa teda musí registrovať do sociálky? lebo zatiaľ si nesplnil žiadne odvodové povinnosti.
a čo so zdravotným poistením?
Laco-monter
07.09.10,06:14
počkaj na fundovanejšie odpovede.
Laco-monter
07.09.10,06:15
,alebo nech ide do zahrančia,len ako na brigádu