feron
07.09.10,08:56
Som SZČO, nie som platca DPH. Na podnikanie používam bežný účet vedený na fyzickú osobu (nie podnikateľský). K tomuto účtu mi banka ponúka predschválený spotrebný úver na základe obratov na účte (osobná úverová linka). Je možné takto poskytnutý úver zaúčtovať do JU ako podnikateľský (v zmluve nebude IČO, len údaje FO)? Splácaný by bol z uvedeného účtu. S vybavením úveru s IČOm je problém kvôli strate v DP 2009.
veronikasad
07.09.10,06:58
Som SZČO, nie som platca DPH. Na podnikanie používam bežný účet vedený na fyzickú osobu (nie podnikateľský). K tomuto účtu mi banka ponúka predschválený spotrebný úver na základe obratov na účte (osobná úverová linka). Je možné takto poskytnutý úver zaúčtovať do JU ako podnikateľský (v zmluve nebude IČO, len údaje FO)? Splácaný by bol z uvedeného účtu. S vybavením úveru s IČOm je problém kvôli strate v DP 2009.
čerpanie úveru bude na platby súvisiace s podnikaním ?
VieraPopluharova
07.09.10,07:01
Navrhla by som zobrat ho, vlozit do podnikania ako pozicku a ked budes v zisku pozicku si vratit i ked pripadne fiktivne, i ked za taketo veci velmi nie som, ale viem ze sa to tak robi.
feron
07.09.10,07:18
čerpanie úveru bude na platby súvisiace s podnikaním ?
bolo by to na kúpu auta, ktoré bude zaradené do majetku. Keďže však nejde o účelový úver tak je to v podstate jedno (myslím si). Ale odpoveď na otázku je áno. Ide mi hlavne o to, či úroky a poplatky súvisiace s úverom je možné dať ako VOZD.
feron
07.09.10,07:19
Navrhla by som zobrat ho, vlozit do podnikania ako pozicku a ked budes v zisku pozicku si vratit i ked pripadne fiktivne, i ked za taketo veci velmi nie som, ale viem ze sa to tak robi.
v JU by to vlastne bol vklad podnikateľa, alebo sa mýlim? úroky a poplatky by som nemohol účtovať.
veronikasad
07.09.10,07:20
bolo by to na kúpu auta, ktoré bude zaradené do majetku. Keďže však nejde o účelový úver tak je to v podstate jedno (myslím si). Ale odpoveď na otázku je áno. Ide mi hlavne o to, či úroky a poplatky súvisiace s úverom je možné dať ako VOZD.
pokial to auto zaradíš do podnikania, alebo budeš využívať na podnikanie - ano.
Zita5
07.09.10,07:22
Úver je spotrebný a nesúvisaci s podnikaním , nemá na tom účte svoje opodstatnenie .
Bolo by však vhodné si na tento účel zriadiť nový účet , aby sa neprelínal s podnikateľskou činnosťou .Nepozerajme na to , že všetci to tak robia , nemusia aj ostatní.Už začnime rozmýšľať svojim rozumom a rozhodnutím pre a proti .

Pokiaľ by bol na podnikanie , tak to je iné .
Zita5
07.09.10,07:24
bolo by to na kúpu auta, ktoré bude zaradené do majetku. Keďže však nejde o účelový úver tak je to v podstate jedno (myslím si). Ale odpoveď na otázku je áno. Ide mi hlavne o to, či úroky a poplatky súvisiace s úverom je možné dať ako VOZD.

Ak sa predsa jedná o tento účel , tak áno .Ostatné výdavky závisia od toho, či MV bude využívané výlučne na podnikanie , alebo aj na súkromnú potrebu .
VieraPopluharova
07.09.10,09:09
Zitka,
ked niektore SZCO vobec nepovazuju za potrebne viest samostatne ucty, osobny a podnikatelsky a teraz som sa najnovsie stretla s tym, ze na živnostenskom hovoria novym zivnostnikom, ze nemusia mat podnikatelsky ucet, ze im staci bezny ucet, co mne osobne vadi, podnikanie je podnikanie a osobne veci su osobne. V tomto konkretnom pripade ak nema inu moznost zakupit vzidlo, ktore bude vyuzuvat na podnikanie /ak ho bude v yuzivat na podnikanie/ som navrhla moznost osobny uver, zakupit vozidlo a vlozit ho do podnikania ako vklad podnikatela, bud financie na jeho kupu, alebo uz vozidlo.Ale ucty by sa mali viest tak, aby bolo jasne co patri do podnikania a co je osobne.
feron
09.09.10,18:33
Zitka,
ked niektore SZCO vobec nepovazuju za potrebne viest samostatne ucty, osobny a podnikatelsky a teraz som sa najnovsie stretla s tym, ze na živnostenskom hovoria novym zivnostnikom, ze nemusia mat podnikatelsky ucet, ze im staci bezny ucet, co mne osobne vadi, podnikanie je podnikanie a osobne veci su osobne. V tomto konkretnom pripade ak nema inu moznost zakupit vzidlo, ktore bude vyuzuvat na podnikanie /ak ho bude v yuzivat na podnikanie/ som navrhla moznost osobny uver, zakupit vozidlo a vlozit ho do podnikania ako vklad podnikatela, bud financie na jeho kupu, alebo uz vozidlo.Ale ucty by sa mali viest tak, aby bolo jasne co patri do podnikania a co je osobne.uvedený účet je využívaný len na podnikanie, osobný účet je osobitne. Auto pôjde po kúpe do majetku. Ide hlavne o to, či sa takto získaný úver dá účtovať s poplatkami a úrokmi v účtovníctve. Z toho, čo som zatiaľ zistil, by to malo byť možné.
monikago
14.10.10,04:38
ahojte, ja mám trošku iný problém, začala som účtovať pre SZČO v JU, kde si SZČO zobral z banky úver, konkrétne VÚB, a teraz mu chodia výpisy aj z podnikateľského účtu a podnikateľského úveru, osôbka predo mnou ten výpis z úveru len zakladala, ale ja teraz neviem, či je to správne, pretože na tomto výpise sú taktiež pohyby, síce ako to prepočítavam, tak mi to nesedí, keď odpočítam od PS spátku, pripočítam a odpočítam všeto čo je na tom výpise nikdy sa nedostanem k tomu istému konečnému zostatku ako je na výpise, ide o to, že splátku úveru si normálne stiahnu z podnikateľského účtu, ktorú riadne zaúčtujem, ale teraz neviem, že ked mám aj ten výpis z úveru, či si to mám zaúčtovať aj z neho a tým pádom by som to dávala cez priebežné položky, alebo mám ten výpis z úveru /ale zase sa neviem dopracovať k rovnakému zostatku :(/ brať ako informatívny a len ho zakladať ako môj predchodca? nemáte s tým niekto skúsenosti?