Milan Jašo
09.11.05,17:17
Potrebujem pomoct,manzel je SZCO a na podnikanie vyuziva auto ktore je pisane na mna.Ja tak viem ze pokial si chce uplatnovat naklady za PHM a nahradu za km musi byt dan z MV zaplatena.Dnes som volala na DU a ta pani mi povedala,ze pokial mame auto v bezpodielovom spoluvlastnictve a ja som nezamestnana,tym padom dan platit nemusim a vsetky naklady tj.PHM a nahradu za km si manzel moze davat do NA.Prosim poradte D A K U J E M
maturantka
09.11.05,16:27
My sme nedávno riešili podobný prípad, ale trochu inak. Podľa mňa, keď je auto v bezpodielovom spoluvlastníctve, môže ho využívať rovnako manžel, i manželka, keby podnikala - i uplatňovať si ho do výdavkov. Daň z MV musí však byť bezpodmienečne zaplatená! Potom je len rozdiel v tom, či auto dáte do obchodného majetku alebo nie - tam sú iné možnosti uplatňovania výdavkov.
S oslobodením nezamestnaných o dane z MV som sa ešte nestretla.
Milan Jašo
09.11.05,16:43
No ved prave to ze ani ja som sa s tym este nestretla aj ja tak viem ze pokial si zivnostnik chce uplatnovat naklady podmienkou je zaplatena dan z MV.Ona bola presvedcena o tom ze dan platit nemusim, ze je to v zakone č.595/2003 dane z prijmov.Tam som nic take nenasla,takze fakt neviem co robit
ajobs
09.11.05,16:55
Daň z motorových vozidiel musíš zaplatiť. Oslobodené sú len (v Košiciach) autobusy v mestskej a prímestskej doprave.
abel
09.11.05,17:19
Daňovník môže zahrnúť do daň. výdavkov daň z MV v prípade, ak je daňovníkom tejto dane.V praxi sa aplikuje výnimka, a to v prípade, ak je auto v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, jeden z nich napr. manžel je zapísaný ako vlastník, ale auto na podnikanie využíva manželka. Daňovníkom dane je manžel a tento je aj povinný daň z MV zaplatiť. Manželom zaplatená daň je daňovým výdavkom manželky, ale len v prípade, ak je auto v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Tiež som ešte nepočula, že by sa daň nemusela zaplatiť. Ak nebude zaplatená, neuznajú Ti výdavky za PHM a pod. Nech ti to dá písomne :)
__________________
Milan Jašo
09.11.05,18:07
Ved ja som z toho riadne popletena,pretoze tiez som sa s tym nikdy nestretla,zeby bola nejaka vynimka od oslobodenia dane.Ona bola o tom skalopevne presvedcena ze dan platit nemusim a riadne sa mozu uplatnit vydavky.Ked je o tej pravde tak presvedcena tak nech mi to da na papier,mas pravdu
adam
09.11.05,18:16
Súhlasím s abelom. Nech Ti to dá písomne......
beatap
15.11.05,13:03
nemám po ruke zákon, chcem sa spýtať, ak sme predali auto v októbri, čo so zaplatenou daňou za november a december? ... dá sa nejako žiadať späť, či prípadne započítať, lebo sme medzitým kúpili iné auto, za ktoré bude treba zaplatiť novú daň do konca roku
Pepa
15.11.05,13:11
nemám po ruke zákon, chcem sa spýtať, ak sme predali auto v októbri, čo so zaplatenou daňou za november a december? ... dá sa nejako žiadať späť, či prípadne započítať, lebo sme medzitým kúpili iné auto, za ktoré bude treba zaplatiť novú daň do konca roku
Započítať nie. Auto odhlásiť na DÚ /tlačivo majú oni, u nás chcú aj odfotený TP/ a napísať žiadosť o vrátenie preplatku dane z MV. Ak ste kúpili iné auto - toto prihlásiť na DÚ, vypočítať daň a zaplatiť.
beatap
15.11.05,13:27
tú žiadosť o vrátenie preplatku adresovať na DÚ?
Tweety
15.11.05,13:29
tú žiadosť o vrátenie preplatku adresovať na DÚ?Správcom dane z motorových vozidiel je DÚ, teda jemu adresuješ žiadosť.;)
beatap
15.11.05,13:33
Správcom dane z motorových vozidiel je DÚ, teda jemu adresuješ žiadosť.;)


myslela som si, ale istota je guľomet :)
Janca
15.11.05,13:35
U nás je prax taká, že ak nadväzujú tie mesiace za sebou, podáš dod. DP MV za staré auto (vznikne preplatok) a podáš nové DP MV za nové auto (napr. v Tvojom prípade za 2 mesiace) a žiadosťou adresovanou na Tvoj príslušný DU žiadaš o preúčtovanie dane, popr. vyčísliš, aký doplatok za nové auto poukazuješ, resp. aký preplatok Ti majú vrátiť na aký účet.
Pepa
15.11.05,13:43
No tak z týchto odpovedí ti jednoznačne vyplýva - zájdi na DU a zisti aké sú u nich "zvyky".
ajka
15.11.05,14:34
Chcem sa spýtať na pokutu ktorú sme dostali z DÚ za oneskorené podanie DP k CD. Ide o automobil nový, ktorý sme začali používať na podnikanie dňa 05.10. a DP sme podali 20.10. Podľa mňa je tých 15 dní splnených nie?
Alebo som prišla o nejakú zmenu?
RenataK
15.11.05,23:15
V zákone je napísané:
§90 ods. 1
(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie správcovi dane do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti ......
Neviem, ale mne to vychádza, že aj ten prvý deň vzniku daň. povinnosti sa ráta.
V tvojom prípade aj toho 5.10. je už prvý deň a začína plynúť lehota. Takže 19.10. je poslený 15. deň. To je moj názor. Možno sa ešte niekto pridá.
badgers
16.11.05,12:58
ajka, ak sa môžem spýtať o akú sumu pokuty sa jedná, lebo my tiež ideme neskoro platiť, tak ma zaujíma koľko máme čakať?
Nevie mi niekto poradiť kedy nastala daň.povinnosť?
2/8 uzatvorená LZ ma prenájom MN
1/10 zač.podnikania, myslím, že už v auguste, nakoľko účtujem vtedy o zaradení MV do majetku, odpisujem ho, aj keď sa nejazdilo a neboli žiadne príjmy. Alebo doloži nejaké bloky PHM, aby mi nespochybnili aj odpisy a daň zaplatiť od 8/05? ak to bude od augusta, príde pokuta, preto ma zaujíma výška. EČV je niekedy zo septembra.Ako je to vlastne? kedy nám vznikla da.povinnosť? Ďakujem!