olkos
07.09.10,11:35
Ahojte poradaci


zamotal som sa a teraz neviem ako dalej .


1,
Slovensky platitel DPH vykona v CR dodavku s montazou nehnutelnosti pre CR platitela . Je na to zmluva. Pre SR platitela vykona v subodovke prace na tejto nehnutelonosti iny slovensky platitel DPH.

Viem ze ja ako hlavny dodavatel budem fakturovat bez DPH a prenesiem povinnost na prijemcu.

Neviem ale ako sa ma zachovat subododavatel ktory v CR vykona prace ale pre nas ktory sme hlavny dodavatel. Ako to bude fakturovat??

2, Ak dodavame pre neplatcu DPH v CR musim sa registrovat a odviest dan podla CR zakona DPH ako sa vtomto pripade zachova subdodavatel ???

3, ma niekto skusenost s regostraciou v CR?


dakujem vlmi pekne za kazdu odpoved.

pekny den vsetkym
olkos
07.09.10,12:45
nevie mi niekto poradit ?? prosim Vas :(
Katarína Cigánová
07.09.10,13:01
Ahojte poradaci


zamotal som sa a teraz neviem ako dalej .


1,
Slovensky platitel DPH vykona v CR dodavku s montazou nehnutelnosti pre CR platitela . Je na to zmluva. Pre SR platitela vykona v subodovke prace na tejto nehnutelonosti iny slovensky platitel DPH.

Viem ze ja ako hlavny dodavatel budem fakturovat bez DPH a prenesiem povinnost na prijemcu.

Neviem ale ako sa ma zachovat subododavatel ktory v CR vykona prace ale pre nas ktory sme hlavny dodavatel. Ako to bude fakturovat??

2, Ak dodavame pre neplatcu DPH v CR musim sa registrovat a odviest dan podla CR zakona DPH ako sa vtomto pripade zachova subdodavatel ???

3, ma niekto skusenost s regostraciou v CR?


dakujem vlmi pekne za kazdu odpoved.

pekny den vsetkym
tak sa v tom skusim rozobrat :
1, Ak platitel s registráciou SK vykoná uvedené práce na nehnuteľnosti v ČR pre českého partnera s registráciu CZ , tak slovenský dodavatel fakturuje bez dane s poznámkou prenosu daňovej povinnosti na CZ.
Ak si ale tento slovenský dodavatel najme subku slovenskú , musí sa praktický vykonavateľ práce registrovat v ČR , nakolko nemá na koho preniest daňovú povinnost , pretože objednávatelom ste vy - pod SK a daňová povinnost je v ČR.

- otázka č. 2 - neviem celkom presne , tu je zrejme potrebné naštudovat český zákon o DPH - aké majú pravidlá pri kombinácii dodavatel : registroavný SK , prijímatel : neregistrovaný . Určite sa jeden z nich musí v ČR registrovat . Domnievam sa že príjímateľ služby . - ale s určitostou toto neviem .
a_je_to
07.09.10,16:12
tak sa v tom skusim rozobrat :
1, Ak platitel s registráciou SK vykoná uvedené práce na nehnuteľnosti v ČR pre českého partnera s registráciu CZ , tak slovenský dodavatel fakturuje bez dane s poznámkou prenosu daňovej povinnosti na CZ.
Ak si ale tento slovenský dodavatel najme subku slovenskú , musí sa praktický vykonavateľ práce registrovat v ČR , nakolko nemá na koho preniest daňovú povinnost , pretože objednávatelom ste vy - pod SK a daňová povinnost je v ČR.

- otázka č. 2 - neviem celkom presne , tu je zrejme potrebné naštudovat český zákon o DPH - aké majú pravidlá pri kombinácii dodavatel : registroavný SK , prijímatel : neregistrovaný . Určite sa jeden z nich musí v ČR registrovat . Domnievam sa že príjímateľ služby . - ale s určitostou toto neviem .

Prvý odstavec je bez chyby. Druhý odstavec .... Určite ? Podľa čoho je daňová povinnosť v ČR ? Pre dodávateľa, môže byť ČR, podľa § 16, ods.1, ZoDPH, lebo dodáva pre investora nehnuteľnosti v ČR. Ale pre subdodávateľa je daňová povinnosť v SR, podľa § 15, ods. 1, lebo sídlom dodávateľa stavby a jeho odberateľa subdodávky je SR. Dodávateľ nie je vlastníkom nehnuteľnosti , na ktorej sa vykonávajú subdodávateľské práce. Tie sa vykonávajú pre Slováka, on ich platí, nie Čech. Až keď ich predá v ČR, tak budú predmetom dane, resp. jej prenosu. Subdodávateľ mu fakturuje so slovenskou DPH a dodávateľ si ju uplatní v svojom odpočte. Následne dodávateľ vyfakturuje potom celú dodávku a prenesie celú daňovú povinnosť na investora v ČR. Veď tým sa celá daň prenáša do ČR, načo by to robil ešte aj subdodávateľ ? Prečo by sa mal subdodávateľ rgistrovať v SR, keď túto povinnosť nemá ani hlavný dodávateľ ? Zákon sa musí vykladať v kontexte, nielen jedno ustanovenie. Prvý odstavec zákona platí dovtedy, kým ďalší odstavec za ním, alebo aj pred ním, nehovorí inak.
Otázku registrácie pre tento prípad riešiť netreba.
Ale nič to, veď ... všetci sa učíme http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
martinez
07.09.10,19:06
Prvý odstavec je bez chyby. Druhý odstavec .... Určite ? Podľa čoho je daňová povinnosť v ČR ? Pre dodávateľa, môže byť ČR, podľa § 16, ods.1, ZoDPH, lebo dodáva pre investora nehnuteľnosti v ČR. Ale pre subdodávateľa je daňová povinnosť v SR, podľa § 15, ods. 1, lebo sídlom dodávateľa stavby a jeho odberateľa subdodávky je SR. Dodávateľ nie je vlastníkom nehnuteľnosti , na ktorej sa vykonávajú subdodávateľské práce. Tie sa vykonávajú pre Slováka, on ich platí, nie Čech. Až keď ich predá v ČR, tak budú predmetom dane, resp. jej prenosu. Subdodávateľ mu fakturuje so slovenskou DPH a dodávateľ si ju uplatní v svojom odpočte. Následne dodávateľ vyfakturuje potom celú dodávku a prenesie celú daňovú povinnosť na investora v ČR. Veď tým sa celá daň prenáša do ČR, načo by to robil ešte aj subdodávateľ ? Prečo by sa mal subdodávateľ rgistrovať v SR, keď túto povinnosť nemá ani hlavný dodávateľ ? Zákon sa musí vykladať v kontexte, nielen jedno ustanovenie. Prvý odstavec zákona platí dovtedy, kým ďalší odstavec za ním, alebo aj pred ním, nehovorí inak.
Otázku registrácie pre tento prípad riešiť netreba.
Ale nič to, veď ... všetci sa učíme http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.

No ja prave suhlasim s Katarinou Ciganovou. Pri sluzbach podla §16,1 sa vobec neskuma kto pre koho dodava, ale kde je nehnutelnost... nemylme si miesto dodania podla §15,1 a podla §16,1. Subdodavatel dodava sluzby vztahujuce sa k nehnutelnosti a teda ich miesto dodania je CR. Ich miesto dodania nemoze byt sidlo objednavatela, t.j. Slovensko, nakolko sa nejedna o sluzbu podla §15,1. Ak subdodavatel nemoze preniest danovu povinnost na osobu identifikovanu pre DPH v CR, tak sa musi v CR registrovat...
Mária.K.
08.09.10,05:37
Smernica Rady 2008/8/ES

z 12. februára 2008,

ktorou sa mení a dopĺňa smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o miesto poskytovania služieb


Poskytovanie služieb vzťahujúcich sa na nehnuteľný majetok

Článok 47

Miestom poskytovania služieb vzťahujúcich sa nehnuteľný majetok vrátane služieb realitných agentov a znalcov, poskytovania ubytovania v hotelovom sektore alebo v sektoroch s podobnou funkciou, ako sú dovolenkové rezorty alebo miesta upravené na stanovanie, udelenia práv na používanie nehnuteľného majetku a služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a podnikmi zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa tento nehnuteľný majetok nachádza.
olkos
08.09.10,05:53
dakujem vsetkym za opoved.


ja to len zhrniem ci som to dobre pochopil.

1, ak dodavam neplatcovi DPH zaregistrujem sa v CR a vyfakturujem s ceskou DPH .
2, stale nechapem co ma urobit ten subdodavatel ktory v CR robi na nehnutelnosti ale objednal to slovensky platitel DPH.
Nie je to nahodou tak ze kedze sme my registrovany s DPH v CR vyfakturuje to na naše DPH v CR a my to tam samozdanime ???


Skuste mi prosim Vas poradit este v tomto


dakujem vsetkym
olkos
08.09.10,10:20
prosim najde si niketo cas na odpoved


dakujem velmi pekne
Katarína Cigánová
08.09.10,11:05
[QUOTE=olkos;1500180]dakujem vsetkym za opoved.
ja to len zhrniem ci som to dobre pochopil.
1, ak dodavam neplatcovi DPH zaregistrujem sa v CR a vyfakturujem s ceskou DPH .
2, stale nechapem co ma urobit ten subdodavatel ktory v CR robi na nehnutelnosti ale objednal to slovensky platitel DPH.
Nie je to nahodou tak ze kedze sme my registrovany s DPH v CR vyfakturuje to na naše DPH v CR a my to tam samozdanime ???


Skuste mi prosim Vas poradit este v tomto
toto bola otazka


odpoved :
Napriek tomu , že a-je-to spochybnil v tejto časti moju odpoved , tak som presvedčená o tom , že ak sa vykonávajú práce na nehnutelnosti , ktoá sa nachádza v ČR , miesto zdanitelného plnenia je v ČR. Ak tieto práce vykonáva subjekt registrovaný pod SK a aj objednávateľ je SK , aj tak je miesto zdanitelného plnenia v ČR , teda vykonávateľ prác nemá na koho preniest daňovú povinnost , a teda sa v ČR musí registrovat.
teraz k druhej časti :
Ak sa slovenský subjekt zaregistruje v ČR , čiže slovenský subjekt bude mat DIČ CZ , objedná si práce na nehnutelnosti v ČR a bude ich vykonávat slovenský subjekt pod SK. Zdalo by sa , že SK vykoná práce a prenesie daňovú zodpovednosť na slovenského objednávatela registrovaného pod CZ. ale !!!! Na Slovensku platí v takomto prípade , že daňovú povinnost nie je možné preniest na zahraničnú osobu i ked je registrovaná ako platitel v tuzemsku / §69 odst.1 /. Nepoznám uplne do detailov český zákon o DPH , ale je velmi velká pravdepodobnost , že platí obdobné ustanovenie a teda vykonávatel SK nemôže preniest daňovú povinnost na zahraničný subjekt i ked registrovaný v ČR . Z toho všetkého mi vyplýva nasledovné :
vykonávatel prác sa musí v ČR registrovat , a fakturu vystaví s českou DPH .
Je potom na prijímatelovi služby ako s takouto fakturou naloží : ak by si služby objednal pod CZ - má v ČR právo na odpočet , ak prijme službu pod SK , právo na odpočet tam nie.
Ale stojím si za tým , že tam musí byť česká DPH.
a_je_to
08.09.10,11:21
No ja prave suhlasim s Katarinou Ciganovou. Pri sluzbach podla §16,1 sa vobec neskuma kto pre koho dodava, ale kde je nehnutelnost... nemylme si miesto dodania podla §15,1 a podla §16,1. Subdodavatel dodava sluzby vztahujuce sa k nehnutelnosti a teda ich miesto dodania je CR. Ich miesto dodania nemoze byt sidlo objednavatela, t.j. Slovensko, nakolko sa nejedna o sluzbu podla §15,1. Ak subdodavatel nemoze preniest danovu povinnost na osobu identifikovanu pre DPH v CR, tak sa musi v CR registrovat...

To, že služby subdodávateľa dodávateľovi sa vzťahujú na nehnuteľnosť je prinajmenšom ..... hluboké nedorozumění. Miesto dodania služby, kde sa nehnuteľnosť nachádza ... je miestom dodania len a len pre toho, kto má pre služby k tejto nehnuteľnosti uzatvorenú zmluvu priamo a nesprostredkovane s jej vlastníkom, komu faktúru za dohodnutú službu uhrádza vlastník zahraničnej nehnuteľnosti. Nie pre toho, s kým vlastník nehnuteľnosti ani nejednal, ani nepríde do styku .... Subdodávateľské služby IČ SK sa vzťahujú k subodberateľovi IČ SK podľa § 15, nie k nehnuteľnosti, miesto nehnuteľnosti je v ich zmluvných a daňových vzťahoch druhoradé. Ak by vznikla reklamácia na práce subdodávateľa u vlastníka nehnuteľnosti, tak vlastník jedná iba s dodávateľom. Lebo od subdodávateľa žiadnu službu k svojej nehnuteľnosti nedohodol, neprijal, ani ju subdodávateľovi neplatil. Nepomôže ani citovanie § 16, ods. 1 ZoDP, ani Smernice Rady 2008/8/ES, tie viem čítať aj sám. Ani to, ak by to podporovalo hoci aj stanovisko drsr. Pretože hmotná pravda je nevyvrátiteľne.... tesne vedľa.
Ak by to bola pravda, musí sa v ČR najprv registrovať subdodávateľ /podľa §, zodpovedajúceho nášmu § 5/ a fakturovať pod IČ CZ, nie SK, osobe registrovanej na IČ SK.. Slovenský hlavný dodávateľ ... by sa stal odberateľom od zdaniteľnej osoby, ktorá má pridelené IČ CZ, aj IČ SK a rovnako by sa musel taktiež registrovať na IČ CZ pred dodaním subdodávky .... hoci zo zmluvy s vlastníkom nehnuteľnosti s IČ CZ mu taká povinnosť prvotne nevyplýva. Lebo inak ... subdodávateľ by musel preniesť daňovú povinnosť cez neho do SR, podľa § 15, ods. 1 ... aby ju dodávateľ mohol zase preniesť na vlastníka nehnuteľnosti do ČR. Takto ... ?
Z postupu, ktorý som odporúčal ja, nevyplýva nikomu žiadna povinnosť registrácie v ČR, žiadne porušenie zákona o DPH SR, ani ČR, žiadny daňový delikt, ani únik. Je právne čistý a podstatne jednoduchší pre obidvoch zúčastnených, aj pre obidva štáty. Ak predsa nie, budem rád, ak to niekto citovaním a v kontexte identifikuje a upozorní naň. Nestačí len tvrdohlavo si ... za niečím, bez dôkazu stáť .... lebo to niekde od niekoho počul ...
Katarína Cigánová
08.09.10,12:31
To, že služby subdodávateľa dodávateľovi sa vzťahujú na nehnuteľnosť je prinajmenšom ..... hluboké nedorozumění. Miesto dodania služby, kde sa nehnuteľnosť nachádza ... je miestom dodania len a len pre toho, kto má pre služby k tejto nehnuteľnosti uzatvorenú zmluvu priamo a nesprostredkovane s jej vlastníkom, komu faktúru za dohodnutú službu uhrádza vlastník zahraničnej nehnuteľnosti. Nie pre toho, s kým vlastník nehnuteľnosti ani nejednal, ani nepríde do styku ....
Tu si dovolím nesúhlasit s daným tvrdením . Pri posudzovaní daňovej povinnosti je práve dôležité to , kde sa nehnuteľnost nachádza a nie to kto je jej vlastník. a to že miestom dodania služby viažúcej sa k nehnuteľnosti je miesto danej nehnuteľnosti nie je tvrdením JPP / jedna pani povedala/ ale špecikuje to §16 odt.1 zákona o DPH , ktorý vraví , že sa tieto služby zdaňujú v štáte , kde sa nehnuteľnost nachádza .:)
Preto tam musí byt tá česká dph a ak vykonávatel práce nemá na koho preniest daňovú povinnosť , pýtam sa ako by sa česká DPH dostala do krajiny spotreby ? / v tomto prípade ČR /

Subdodávateľské služby IČ SK sa vzťahujú k subodberateľovi IČ SK podľa § 15, nie k nehnuteľnosti, miesto nehnuteľnosti je v ich zmluvných a daňových vzťahoch druhoradé. Ak by vznikla reklamácia na práce subdodávateľa u vlastníka nehnuteľnosti, tak vlastník jedná iba s dodávateľom. Lebo od subdodávateľa žiadnu službu k svojej nehnuteľnosti nedohodol, neprijal, ani ju subdodávateľovi neplatil. Nepomôže ani citovanie § 16, ods. 1 ZoDP, ani Smernice Rady 2008/8/ES, tie viem čítať aj sám. Ani to, ak by to podporovalo hoci aj stanovisko drsr. Pretože hmotná pravda je nevyvrátiteľne.... tesne vedľa.
Ak by to bola pravda, musí sa v ČR najprv registrovať subdodávateľ /podľa §, zodpovedajúceho nášmu § 5/ a fakturovať pod IČ CZ, nie SK, osobe registrovanej na IČ SK.. Slovenský hlavný dodávateľ ... by sa stal odberateľom od zdaniteľnej osoby, ktorá má pridelené IČ CZ, aj IČ SK a rovnako by sa musel taktiež registrovať na IČ CZ pred dodaním subdodávky .... hoci zo zmluvy s vlastníkom nehnuteľnosti s IČ CZ mu taká povinnosť prvotne nevyplýva. Lebo inak ... subdodávateľ by musel preniesť daňovú povinnosť cez neho do SR, podľa § 15, ods. 1 ... aby ju dodávateľ mohol zase preniesť na vlastníka nehnuteľnosti do ČR. Takto ... ?
Z postupu, ktorý som odporúčal ja, nevyplýva nikomu žiadna povinnosť registrácie v ČR, žiadne porušenie zákona o DPH SR, ani ČR, žiadny daňový delikt, ani únik. Je právne čistý a podstatne jednoduchší pre obidvoch zúčastnených, aj pre obidva štáty. Ak predsa nie, budem rád, ak to niekto citovaním a v kontexte identifikuje a upozorní naň. Nestačí len tvrdohlavo si ... za niečím, bez dôkazu stáť .... lebo to niekde od niekoho počul ...
.
a_je_to
08.09.10,17:56
Tu si dovolím nesúhlasit s daným tvrdením . Pri posudzovaní daňovej povinnosti je práve dôležité to , kde sa nehnuteľnost nachádza a nie to kto je jej vlastník. a to že miestom dodania služby viažúcej sa k nehnuteľnosti je miesto danej nehnuteľnosti nie je tvrdením JPP / jedna pani povedala/ ale špecikuje to §16 odt.1 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) , ktorý vraví , že sa tieto služby zdaňujú v štáte , kde sa nehnuteľnost nachádza .:)
Preto tam musí byt tá česká dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) a ak vykonávatel práce nemá na koho preniest daňovú povinnosť , pýtam sa ako by sa česká DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) dostala do krajiny spotreby ? / v tomto prípade ČR /


Prepána ... hádam nie !! To mám písať príklad na stranu, aby som Ti to dokázal ? No ... ak si to praješ, tak prosím...
Dodávateľ IČ SK uzavrie zmluvu s vlastníkom nehnuteľnosti IČ CZ o dodávke prác v objeme 10 mil. CZK bez DPH, alebo 12 mil. CZK s DPH. Registrovať na IČ CZ sa nepotrebuje, lebo vlastník je platiteľom. Keby nebol, musí sa registrovať, nato je § 16 SR a § CZ ... ako náš § 5. Z dodávky 8 mil. urobí sám dodávateľ a za 2 mil. dá urobiť subdodávateľom. Subdodávateľa si nájde sám, bude to IČ SK, zazmluvní ho v svojom mene, na svoje vlastné úlohy, nie na stavbu, inak by nebol subdodávateľom, pod 2 x IČ SK. Český vlastník so subdodávkami nič nemá, nie sú jeho problém, nevie ani koľko, ani za akú cenu sa plnia. Subdodávateľ splní úlohy, napr. všetky omietky a dlažby. Vyfakturuje v zmysle § 15, ods. 1 s DPH SK 19 % , teda 80900 + 15370 EUR, /= 2,4 mil.CZK/, text práce na stavbe Brno. Prizná v svojom priznaní na R 03 a 04. Dodávateľ odpočíta v priznaní SK na r 23 a 21. Vyfakturuje celú dodávku do ČR pod IČ SK v sume 10 mil. CZK, s prenosom daňovej povinnosti na príjemcu služby IČ CZ, podľa § 16, ods. 1, lebo stavba bola v ČR a odberateľ IČ CZ. Do svojho priznania ju neuvedie, lebo nemá na ňu riadok. Ale podá SV, kde pre IČ CZ uvedie 404560 EUR. Český odberateľ pod IČ CZ uvedie faktúru v svojom priznaní ako samozdanenie 10 mil. CZK, dopočíta 2 mil. CZK DPH CZ, odvedie a uplatní odpočet.
Aký daňový delikt a aký únik a komu z tohto prípadu vznikol ? A ako sa zachovajú daňové kontroly ? U subdodávateľa nájdu faktúru služba na stavbe v Brne medzi 2 x IČ SK, DPH SK vypočítaná, odvedená. Mali by niečo urobiť, lebo subdodávateľ sa neregistroval na IČ CZ a DPH nebola prenesená do ČR ? Na akom základe a prečo ? Zlaté oči, čo to uvidia !
Daňová kontrola u dodávateľa ? Mala by neuznať faktúru od subdodávateľa pre odpočet, lebo sa mal registrovať na IČ CZ ? Kvôli čomu ?
Daňová kontrola u vlastníka stavby v Brne ... má referenciu zo SV SK na 404560 EUR, vidí faktúru od IČ SK, fakturované 10 mil. CZK, DPH 2 mil. CZK priznaná, uhradená, odpočítaná. Aj keby sa hneď bokom dozvedela o subdodávke 2 mil. s DPH 400 tis. CZK ... ako by ju mohla žiadať ? Na stavbu nebolo dodané nič navyše, čo by zakladalo zdanenie.
No ... a teraz, Katka Cigánová , aj so súhlasiacimi ..... čo je na tomto prípade zle a čo mu chýba. Vypočítaj svoju verziu, vyčísli daňový delikt, daňové úniky pre SR aj ČR vrátane dodanenia a uveď svoju verziu. U mňa to bolo bez nálezu. a bez zbytočných registrácií. Teším sa na čítanie http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif .
cloe
08.09.10,19:03
V uvedenom prípade súhlasím s a_je_to. Teda, že subdodávateľ /SR/ bude dodávateľovi /SR/ fakturovať svoje práce so slovenskou DPH a následne dodávateľ bude odberateľovi /ČR/ faktúrovať bez DPH. Odberateľ v ČR urobí samozdanenie a odpočet DPH.
Všetko za predpokladu, že všetky tri zainteresované osoby sú registrované pre DPH v svojej krajine.

Prikladám Metodický pokyn DRSR - viď príklad 1.
mariapol
07.10.10,08:30
Prepána ... hádam nie !! To mám písať príklad na stranu, aby som Ti to dokázal ? No ... ak si to praješ, tak prosím...
Dodávateľ IČ SK uzavrie zmluvu s vlastníkom nehnuteľnosti IČ CZ o dodávke prác v objeme 10 mil. CZK bez DPH, alebo 12 mil. CZK s DPH. Registrovať na IČ CZ sa nepotrebuje, lebo vlastník je platiteľom. Keby nebol, musí sa registrovať, nato je § 16 SR a § CZ ... ako náš § 5. Z dodávky 8 mil. urobí sám dodávateľ a za 2 mil. dá urobiť subdodávateľom. Subdodávateľa si nájde sám, bude to IČ SK, zazmluvní ho v svojom mene, na svoje vlastné úlohy, nie na stavbu, inak by nebol subdodávateľom, pod 2 x IČ SK. Český vlastník so subdodávkami nič nemá, nie sú jeho problém, nevie ani koľko, ani za akú cenu sa plnia. Subdodávateľ splní úlohy, napr. všetky omietky a dlažby. Vyfakturuje v zmysle § 15, ods. 1 s DPH SK 19 % , teda 80900 + 15370 EUR, /= 2,4 mil.CZK/, text práce na stavbe Brno. Prizná v svojom priznaní na R 03 a 04. Dodávateľ odpočíta v priznaní SK na r 23 a 21. Vyfakturuje celú dodávku do ČR pod IČ SK v sume 10 mil. CZK, s prenosom daňovej povinnosti na príjemcu služby IČ CZ, podľa § 16, ods. 1, lebo stavba bola v ČR a odberateľ IČ CZ. Do svojho priznania ju neuvedie, lebo nemá na ňu riadok. Ale podá SV, kde pre IČ CZ uvedie 404560 EUR. Český odberateľ pod IČ CZ uvedie faktúru v svojom priznaní ako samozdanenie 10 mil. CZK, dopočíta 2 mil. CZK DPH CZ, odvedie a uplatní odpočet.
Aký daňový delikt a aký únik a komu z tohto prípadu vznikol ? A ako sa zachovajú daňové kontroly ? U subdodávateľa nájdu faktúru služba na stavbe v Brne medzi 2 x IČ SK, DPH SK vypočítaná, odvedená. Mali by niečo urobiť, lebo subdodávateľ sa neregistroval na IČ CZ a DPH nebola prenesená do ČR ? Na akom základe a prečo ? Zlaté oči, čo to uvidia !
Daňová kontrola u dodávateľa ? Mala by neuznať faktúru od subdodávateľa pre odpočet, lebo sa mal registrovať na IČ CZ ? Kvôli čomu ?
Daňová kontrola u vlastníka stavby v Brne ... má referenciu zo SV SK na 404560 EUR, vidí faktúru od IČ SK, fakturované 10 mil. CZK, DPH 2 mil. CZK priznaná, uhradená, odpočítaná. Aj keby sa hneď bokom dozvedela o subdodávke 2 mil. s DPH 400 tis. CZK ... ako by ju mohla žiadať ? Na stavbu nebolo dodané nič navyše, čo by zakladalo zdanenie.
No ... a teraz, Katka Cigánová , aj so súhlasiacimi ..... čo je na tomto prípade zle a čo mu chýba. Vypočítaj svoju verziu, vyčísli daňový delikt, daňové úniky pre SR aj ČR vrátane dodanenia a uveď svoju verziu. U mňa to bolo bez nálezu. a bez zbytočných registrácií. Teším sa na čítanie http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif .

Pre upresnenie uvádzania týchto plnení do SV podľa DRSR-Daňová kontrola u vlastníka stavby v Brne ... má referenciu zo SV SK :
Podľa zmluvy medzi dodávateľom a odberateľom je potrebné posúdiť, či sa jedná o dodanie stavebných prác alebo o dodanie tovaru s montážou a inštaláciou. Ak má dodávateľ s odberateľom zmluvu na vykonanie stavebných prác, miesto dodania je tam, kde sa nachádza nehnuteľnosť t.j. § 16 ods. 1zákona o DPH . V tom prípade nie je potrebné podávať súhrnný výkaz a prijatie stavebných prác zdaní nadobúdateľ v inom členskom štáte.
Podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkáreň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10,11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku. Zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom. Ak analogicky podľa českého zákona o DPH platí, že osobou povinnou platiť daň je zdaniteľná osoba, ktorá prijala tovar s inštaláciou a montážou, potom prechádza daňová povinnosť na prijímateľa služby. Do súhrnného výkazu sa dodanie tovaru s inštaláciou a montážou neuvádza.
Oddelenie metodiky daní a služieb
DRSR pracovisko Banská Bystrica
Lucia Červenková
19.07.11,09:03
Uctujem podobnu firmu ako zadavatel temy. Slovensky platca DPH realizuje sluzby viazuce sa na nehnutelnost v CR s tym, ze ma slovenskych subdodavatelov.
Situaciu sme vyriesili nasledovne:
- nasa spolocnost sa registrovala ako platca DPH v CR. A to z toho dovodu, aby sa viaceri subdodavatelia nemuseli registrovat ako platcovia DPH v CR. Cize slovenski subdodavatelia fakturuju bez DPH na nase ceske DIC.
- nasa spolocnosti vystavuje faktury ceskemu platitelovi s ceskou DPH a plnenia od slovenskych platcov DPH samozdanujeme v ceskom DP:

Moja otazka. Mam fakturu od slovenskeho neplatcu DPH, kde fakturuje sluzbu vztahujucu sa k ceskej neuhnutelnosti. Viem, ze tu asi nenajdem experta na cesku DPHacku. Ale neviem sa odpichnut. Pozerala som nazory na to, ze ked prijmem fakturu od zahranicneho neplatcu, tak ci ju samozdanujem na slovensku a dozvedela som sa ze ano. Kedze mame harmonizaciu DPH, v podstate by mali platit rovnake principy.
Lucia Červenková
19.07.11,09:50
skusam posunut
alušik
19.07.11,10:31
Uctujem podobnu firmu ako zadavatel temy. Slovensky platca DPH realizuje sluzby viazuce sa na nehnutelnost v CR s tym, ze ma slovenskych subdodavatelov.
Situaciu sme vyriesili nasledovne:
- nasa spolocnost sa registrovala ako platca DPH v CR. A to z toho dovodu, aby sa viaceri subdodavatelia nemuseli registrovat ako platcovia DPH v CR. Cize slovenski subdodavatelia fakturuju bez DPH na nase ceske DIC.
- nasa spolocnosti vystavuje faktury ceskemu platitelovi s ceskou DPH a plnenia od slovenskych platcov DPH samozdanujeme v ceskom DP:

Moja otazka. Mam fakturu od slovenskeho neplatcu DPH, kde fakturuje sluzbu vztahujucu sa k ceskej neuhnutelnosti. Viem, ze tu asi nenajdem experta na cesku DPHacku. Ale neviem sa odpichnut. Pozerala som nazory na to, ze ked prijmem fakturu od zahranicneho neplatcu, tak ci ju samozdanujem na slovensku a dozvedela som sa ze ano. Kedze mame harmonizaciu DPH, v podstate by mali platit rovnake principy.
Áno, podľa nášho zákona o DPH by ste sa samozdaňovali aj v prípade, že by ste službu nadobudli od neplatiteľa DPH. Viď § 69 ods. 2

(2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku

Služby viažuce sa na nehnuteľnosť sú uvedené v § 16 ods. 1. No a vidíte, že sa tu hovorí o tom, že tieto služby by dodala zahraničná osoba, nie zahraničný platiteľ...;)
Lucia Červenková
19.07.11,11:02
v ceskom zakone som nasla toto (§108 ods. 1):
Priznat a zaplatit dan spravci dane jsou povinni:
c) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterym je poskytovana sluzba s mistem plneni v tuzmesku podle §10 až §10 d a §10 j (podobne ako u nas §16)..... osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku.
Osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku se pro ucely tohoto ustanoveni rozumi zahranicni osoba povinna k dani, ktera nema provozovnu v tuzemsku, nebo osoba registrovana k dani v jinem clenskem state, ktera nema sidlo, misto podnikani ani provozovnu v tuzemsku.

Cize z toho mi vychadza, ze to maju Cesi rovnako ako my. Takze neplatitelovi, ked dodava sluzbu viazucu sa na nehnutelnost platcovi DPH v cechach, nevznika povinnost registracie a cesky platitel to samozdani.