kikaaa
07.09.10,13:05
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Som dlhodobejšie PN (od konca marca 2010) a ešte asi aj budem, som aj ZŤP a zatiaľ poberám invalidný dôchodok ale neviem ako dlho záleži podľa zdravotného stavu. Dozvedela som sa že mi zamestnávateľ dá výpoveď keď nastúpim do práce, z dôvodu že rušia moje pracovne miesto na pobočke. Moja otázka znie na čo všetko mám nárok a čo by som mala spraviť? Vo firme robím niečo cez 3 roky. ďakujem
janaGT
08.09.10,05:45
Píšeš, že si na PN a že poberáš ID. Ak dobre rozumiem tvojej otázke, išlo by o ukončenie PP na základe § 63/1/b - z organ. dôvodov.
Takže v tomto prípade to nebude také jednoduché, ako si tvoj zamestnávateľ predstavuje. Na základe § 66 ZP ti zamestnávateľ môže dať výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom upsvar :
"Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e)."
Nakoľko si aj na PN, zamestnávateľ musí počkať na ukončenie PN, potom môže požiadať úpsvar o súhlas s tvojim prepustením. Je to proces, ktorý trvá pár mesiacov. Počas tejto doby ťa zamestnávateľ nemôže prepustiť.

Ak by úrad práce zamestnávateľovi schválil jeho žiadosť, tak na základe § 62 budeš mať ešte 2 mesačnú výpovednú lehotu a ešte aj nárok na 2 - mesačné odstupné.

Uvedený § 66 neplatí, ak by si podpísala ukončnei PP dohodou § 60.
kikaaa
08.09.10,07:50
Ďakujem veľmi pekne za radu, ale zamestnávateľ by mi to mohol po dobu čo by si všetko vybavil mohol aj znepríjemniť to znamená že znížiť plat alebo by ma mohol inak napadnúť napr. že niečo porušujem?
janaGT
08.09.10,08:05
Ďakujem veľmi pekne za radu, ale zamestnávateľ by mi to mohol po dobu čo by si všetko vybavil mohol aj znepríjemniť to znamená že znížiť plat alebo by ma mohol inak napadnúť napr. že niečo porušujem?

nie, nemohol.
akurát by ťa mohol nechať na základe § 142 doma, ale musel by ti vyplácať náhradu mzdy počas obdobia, kedy trvá vybavenie súhlasu na úrade práce a to môže byť s odvolačkami aj 6 mesiacov.

§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa

(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
janaGT
08.09.10,10:38
ešte niečo, čo by ti mohli pomôcť:

Skončenie pracovného pomeru s občanom so zdravotným postihnutím

V zmysle § 66 Zákonníka práce, občanovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu PSVaR v obvode ktorého má sídlo, inak je výpoveď neplatná.

Vo veci udelenia predchádzajúceho súhlasu rozhoduje v prvostupňovom správnom konaní miestne a vecne príslušný úrad práce, sociálnych vecí (úrad) a rodiny v druhostupňovom správnom (odvolacom) konaní Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Postup úradu pri rozhodovaní:
· rozhoduje len na základe písomnej žiadosti zamestnávateľa a zamestnávateľovho písomného rozhodnutia v zmysle § 63 odst. 1 písm. a) a b).
· má povinnosť rozhodnúť do 30 kalendárnych dní od obdržania žiadosti, vo zvlášť zložitých prípadoch do 60 kalendárnych dní

Predchádzajúci súhlas úradu musí mať zamestnávateľ pred skončením pracovného pomeru výpoveďou, inak je výpoveď neplatná.

Predchádzajúci súhlas sa nevyžaduje ak ide o výpoveď danú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, z dôvodov ustanovených:
· v § 63 ods. 1 písm. a), ak sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť
· v § 63 ods. 1 písm. e), ak sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre vážne porušenie pracovnej disciplíny; pre sústavné menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacov v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.