zazi
07.09.10,13:35
Dobrý deň! Môžem si z nákupu pohárov a kávovej súpravy uplatniť DPH ? a považovať to za daňový náklad ?
alenad
07.09.10,11:51
Na čo sa budú používať? Akou činnosťou sa zaoberáš?
rdb
07.09.10,11:51
Samozrejme ak dokážeš doložiť, že šlo o náklady potrebné na dosahovanie tvojich príjmov (môže byť napríklad aj vybavenie pre zamestnancov, hoci tam je otázka či na to nemáš vytvorený fond). Inak by som to do nákladov určite nezaúčtoval, respektíve by som to zaúčtoval do nedaňových nákladov.
zazi
07.09.10,12:46
bude sa to používať na minerálku a kávu,keď príde obchodný partner
alenad
07.09.10,13:18
bude sa to používať na minerálku a kávu,keď príde obchodný partner

V takomto prípade si myslím, že sú to náklady na reprezentáciu ( účet 513 ), daňovo neuznané, bez nároku na odpočet dph.
durisovad
07.09.10,13:25
Vytvor si smernicu, ktora bude pojednavat o starostlivosti o zamestnancov a pohare, sialky na kavu, ale aj chladnicku, rychlovarnu konvicu a pod. veci mozes dat do nakladov. Len si na to vytvor v 501 analyticky ucet, aby si to vedel-a odlisit od ostatnych nakladov. DPH by som uplatnila.
Nemusis priznavat, ze je to len pre obchodnych partnerov. Do 513 by som dala kavu, nejake keksiky a podobne veci, ktorymi budete obchodnych partnerov castovat.
ondrejvla
07.09.10,13:29
Súhlasím s príspevkom od Dášky, veď tie poháre budú potrebovať aj zamestnanci, nie iba obchodné partneri, tým budeš dávať do nedaňových nákladov na účet 513 pohostenie. Určite by som riešila účet 501/A a DPH by som uznala.
alenad
07.09.10,16:42
Súhlasím s príspevkom od Dášky, veď tie poháre budú potrebovať aj zamestnanci, nie iba obchodné partneri, tým budeš dávať do nedaňových nákladov na účet 513 pohostenie. Určite by som riešila účet 501/A a DPH by som uznala.

Ja som si nevšimla, že by písala o používaní zamestnancami. Ani netuším, či ich vôbec má. Písala, že budú pre obchodných partnerov.
durisovad
07.09.10,17:35
Ja som si nevšimla, že by písala o používaní zamestnancami. Ani netuším, či ich vôbec má. Písala, že budú pre obchodných partnerov.
Ak pridu obchodni partneri na rokovanie, asi nebudu rokovat s prazdnymi stolickami, ale s ludmi vo firme. Obycajne majitelia firiem byvaju aj zamestnancami alebo zamestnancov maju. Zadavatel - ka otazky uz zvazi podla odpovedi, ako sa zariadi.
mordechaj
07.09.10,19:24
Samozrejme že pôjde o poháre a šialky pre zamestnancov. So smernicou o zabezpečení určitých potrieb pre zamestnancov súhlasím.
rdb
08.01.11,16:17
Este raz pripominam, ci na podobne ucely nemas vytvoreny nejaky fond (napriklad socialny)?
Zita5
08.01.11,16:42
Dobrý deň! Môžem si z nákupu pohárov a kávovej súpravy uplatniť DPH ? a považovať to za daňový náklad ?


Ja to považujem za daňový náklad .Buď to užívajú zamestnanci a ak nemám zamestnancov , tak tieto predmety používam aj pre svojich obchodných partnerov,a nebyť ich , tak firma by asi netvorila zisk .


Doplním: uplatnila by som aj odpočet DPH.
Zita5
08.01.11,16:53
Ja som si nevšimla, že by písala o používaní zamestnancami. Ani netuším, či ich vôbec má. Písala, že budú pre obchodných partnerov.

Obchodného partnera si treba vážiť .

Pokiaľ to nie je prehnaný nezmyselný a prešpekulovaný nákup , tak prečo nie do výdavkov s uplatnením DPH u platiteľa DPH ....