christophe
07.09.10,16:21
dobrý deň poraďáci
mam taký problém,hľadala som už všade ale nenašla som možno mi niekto pomôže.
predčasne sme ukončili leasing, všetko ok len ma trápi účet 381 na ktorom mám zaúčtovanú dph z 1.zvýšenej splátky z leasingu, ktorú sme si nemohli uplatniť M1, tú mesačne rozpúšťam do nákladov na účet 548 podľa vzoru cenigovej.
chcela by som teda poradiť ako postupovať pri predčasnom ukončení leasingu?
ako mám zvyšnú sumu z 381 dostať preč? :confused:
môžem celý zvyšok preúčtovať na 548, ale na nedaňový? alebo?:(
ďakujem
Katarína Cigánová
07.09.10,15:17
dobrý deň poraďáci
mam taký problém,hľadala som už všade ale nenašla som možno mi niekto pomôže.
predčasne sme ukončili leasing, všetko ok len ma trápi účet 381 na ktorom mám zaúčtovanú dph z 1.zvýšenej splátky z leasingu, ktorú sme si nemohli uplatniť M1, tú mesačne rozpúšťam do nákladov na účet 548 podľa vzoru cenigovej.
chcela by som teda poradiť ako postupovať pri predčasnom ukončení leasingu?
ako mám zvyšnú sumu z 381 dostať preč? :confused:
môžem celý zvyšok preúčtovať na 548, ale na nedaňový? alebo?:(
ďakujem
Neviem prečo máš dph na účte 381 ???
Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu nie je súčasťou obstarávacej ceny DPH , a to ani v prípade platiteľa DPH . / §25 odst.6 zákona o dani z príjmov / DPH sa účtuje do daňových výdavkov v čase úhrady jednotlivých splátok podľa spl. kalendára . DPH zo zvýšenej splátky mala ísť do daňových výdavkov v čase zaplatenia tejto splátky .
či ???
christophe
08.09.10,06:38
leasing účtujeme podľa vzoru pani Cenigovej (v knihe má príklad na účtovanie leasingu) a aj v inej literatúre sme našli ten istý postup.
je to auto M1 teda nie je nárok na odpočet dph a tak ako píšete v mesačných splátkach účtujeme dph do daňových výdavkov v čase úhrady.
dph zo zvýšenej splátky auta M1 sa teda nedá uplatniť a účtuje sa na účet 381 a mesačne sa rozpúšťa do daňových výdavkov na účet 548.
mňa ale zaujíma ako ukončiť toto rozúšťanie účtu 381 pri predčasnom ukončení?
christophe
08.09.10,13:36
odchádzam na materskú potrebujem doriešiť! ďakujem
Rozalka
08.09.10,18:39
Súhlasím s K.Cigánovou, naozaj si mala do nákladov DPH zo zvýšenej splátky zaúčtovať do nákladov v roku začatia finančného prenájmu.
Účet 381 k zaúčtovaniu zvýšenej splátky pri prenájme s právom kúpy prenajatej veci sme používali do 31.12.2003


§ 30a
Účtovanie finančného prenájmu
(1)Na účely účtovania finančného prenájmu sa rozumie
a) finančným prenájmom obstaranie dlhodobého hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci za dohodnuté platby počas dohodnutej doby nájmu16b) tohto majetku,
b) dohodnutými platbami jednotlivé platby uhrádzané nájomcom prenajímateľovi počas dohodnutej doby finančného prenájmu majetku; súčasťou dohodnutých platieb je aj kúpna cena19a), za ktorú na konci dohodnutej doby finančného prenájmu majetku prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu,
c) istinou u prenajímateľa celková suma dohodnutých platieb znížená o nerealizované finančné výnosy; nerealizovanými finančnými výnosmi sú budúce finančné výnosy vypočítané prenajímateľom, napríklad metódou efektívnej úrokovej miery a metódou prírastkovej výpožičkovej úrokovej miery,
d) istinou u nájomcu celková suma dohodnutých platieb znížená o nerealizované finančné náklady (nájomné), pričom suma istiny u nájomcu sa rovná sume istiny u prenajímateľa; nerealizovanými finančnými nákladmi (nájomným) sú budúce finančné náklady, ktoré sú u prenajímateľa nerealizovanými finančnými výnosmi.

(2) V deň odovzdania majetku nájomcovi sa v účtovníctve prenajímateľa účtuje na ťarchu účtu 374 – Pohľadávky z nájmu istina u prenajímateľa so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu účtovej triedy 6 - Výnosy. Vyradenie prenajatého majetku z účtovníctva prenajímateľa sa účtuje na ťarchu príslušného účtu nákladov so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu majetku.

(3) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v účtovníctve prenajímateľa účtuje na ťarchu účtu 374 – Pohľadávky z nájmu splatný finančný výnos so súvzťažným zápisom v prospech účtu 662 - Úroky. Členenie dohodnutých platieb na istinu u prenajímateľa a finančný výnos sa uvedie v zmluve o finančnom prenájme, napríklad v splátkovom kalendári týchto platieb.

(4) Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa v účtovníctve prenajímateľa účtuje na ťarchu účtu 374 – Pohľadávky z nájmu finančný výnos pripadajúci na obdobie od posledného dňa splatnosti dohodnutých platieb do dňa, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka so súvzťažným zápisom v prospech účtu 662 – Úroky.

(5) Prijatie majetku prenajímateľom z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve prenajímateľa účtuje na ťarchu príslušného účtu majetku v ocenení podľa zmluvy o finančnom prenájme so súvzťažným zápisom v prospech účtu 325 - Ostatné záväzky.

(6) Finančné vysporiadanie prenajímateľa s nájomcom z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve prenajímateľa účtuje
a) v prospech účtu 374 – Pohľadávky z nájmu so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 325 – Ostatné záväzky, ak prenajímateľ odobral prenajatý majetok nájomcovi,
b) na ťarchu účtu 315 – Ostatné pohľadávky so súvzťažným zápisom v
1. prospech účtu 374 – Pohľadávky z nájmu do výšky zostatku pohľadávky vzniknutej z finančného prenájmu, prípadne
2. prospech účtu 648 – Ostatné prevádzkové výnosy.

(7) Prijatie majetku nájomcom sa v účtovníctve nájomcu účtuje v deň prijatia majetku na ťarchu príslušného účtu majetku v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu so súvzťažným zápisom v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sa účtujú na ťarchu účtu 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 321 – Dodávatelia alebo 379 – Iné záväzky.

(8) Majetok obstaraný finančným prenájmom sa v účtovníctve nájomcu odpisuje podľa § 20.

(9) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v účtovníctve nájomcu účtuje splatný finančný náklad v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 562 – Úroky.

(10) Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa v účtovníctve nájomcu účtuje v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu finančný náklad pripadajúci na obdobie od posledného dňa splatnosti dohodnutých platieb do dňa, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 562 – Úroky.

(11) V deň odovzdania majetku prenajímateľovi z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve nájomcu účtuje takto:
a) zostatková cena majetku v prospech príslušného účtu účtovej skupiny 08 so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 551 - Odpisy,
b) vyradenie majetku z účtovníctva nájomcu na ťarchu príslušného účtu účtovej skupiny 08 – Oprávky k dlhodobému hmotnému majetku so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu majetku.

(12) Finančné vysporiadanie nájomcu s prenajímateľom z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve nájomcu účtuje v prospech účtu 325 – Ostatné záväzky so súvzťažným zápisom na ťarchu
a) účtu 474 – Záväzky z nájmu do výšky zostatku záväzku vzniknutého z finančného prenájmu, prípadne
b) účtu 548 – Ostatné prevádzkové náklady.

(13) Nárok na plnenie z finančného vysporiadania nájomcu s prenajímateľom z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve nájomcu účtuje v prospech účtu 648 – Ostatné prevádzkové výnosy so súvzťažným zápisom na ťarchu
a) účtu 474 – Záväzky z nájmu, prípadne
b) účtu 315 – Ostatné pohľadávky.

(14) Výnos z predaja majetku, ktorý predávajúci súčasne nadobúda zmluvou o finančnom prenájme, sa v účtovníctve predávajúceho časovo rozlišuje počas dohodnutej doby finančného prenájmu v sume, ktorá je znížená o účtovnú hodnotu tohto majetku, ak sa pri jeho predaji dosiahol zisk.

(15) Istina u nájomcu z dohodnutých platieb sa v účtovníctve nseku 1 písm. c), ak ide o finančný prenájom od zahraničného prenajímateľa, ktorý neurčuje rozdelenie dohodnutých platieb na istinu a finančný výnos.