sofia1111
07.09.10,18:47
Ahojte poraďáčky,
prosím o radu v tejto pekelnej situácii. Mám zamestnankyňu ktorá je dlhodobo PN od 4.6.2010. Pracovný pomer začal 22.3.2010.PN začala ešte v skúšobnej dobe, ja som s ňou chcela rozviazať pracovný pomer, ale nevedela som že môžem aj počas PN. Dnes som jej chcela poslať ukončenie PP v skúšobnej dobe, pretože som si myslela že maroduje. Náhodou som sa na sociálke dozvedela že ona má ukončenú PN 19.8.2010 a do dnešného dňa t.j. 7.9. mi nedoniesla ani ukončenie PN a ani nenastúpila do práce.telefony nedvíha, ani nereaguje na sms.:( Myslím si že to urobila úmyselne aby som prešvihla skúšobnú dobu . Čo teraz?
Tweety
07.09.10,17:09
Ahojte poraďáčky,
prosím o radu v tejto pekelnej situácii. Mám zamestnankyňu ktorá je dlhodobo PN od 4.6.2010. Pracovný pomer začal 22.3.2010.PN začala ešte v skúšobnej dobe, ja som s ňou chcela rozviazať pracovný pomer, ale nevedela som že môžem aj počas PN. Dnes som jej chcela poslať ukončenie PP v skúšobnej dobe, pretože som si myslela že maroduje. Náhodou som sa na sociálke dozvedela že ona má ukončenú PN 19.8.2010 a do dnešného dňa t.j. 7.9. mi nedoniesla ani ukončenie PN a ani nenastúpila do práce.telefony nedvíha, ani nereaguje na sms.:( Myslím si že to urobila úmyselne aby som prešvihla skúšobnú dobu . Čo teraz?
Kedže jej skúšobná doba ešte trvá, lebo tá sa predlžuje o dni PN , ešte stále s ňou môžete skončiť PP v SD. Takže jej pošlite list s oznámením o skončení PP v SD.
sofia1111
07.09.10,17:17
Ďakujem za reakciu, ale ona mi nedala vedieť o ukončení PN dňa 19. augusta, dodnes sa mi neozvala, nenastúpila do práce a keď jej spočítam dni po ukončení PN-ky ku odpracovaným dňom od 22.3. (začiatok PP) do 4.6 (začiatok PN), tak dnes je už po SD. Ak by som jej poslala ukončenie v SD, tak by mohla podať žalobu na súd o neplatnosti skončenia PP v SD. O tom, že jej PN už skončila som sa dozvedela na sociálke, keď som tam dnes volala a potvrdila mi to aj jej lekárka, ktorú som hneď kontaktovala po tejto informácií.
Tweety
07.09.10,17:20
Ďakujem za reakciu, ale ona mi nedala vedieť o ukončení PN dňa 19. augusta, dodnes sa mi neozvala, nenastúpila do práce a keď jej spočítam dni po ukončení PN-ky ku odpracovaným dňom od 22.3. (začiatok PP) do 4.6 (začiatok PN), tak dnes je už po SD. Ak by som jej poslala ukončenie v SD, tak by mohla podať žalobu na súd o neplatnosti skončenia PP v SD. O tom, že jej PN už skončila som sa dozvedela na sociálke, keď som tam dnes volala a potvrdila mi to aj jej lekárka, ktorú som hneď kontaktovala po tejto informácií.
Môžete potom skončiť PP okamžite pre závažné porušenie pracovnej disciplíny( Absencia).
Okamžité skončenie pracovného pomeru
§ 68
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.
(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.
sofia1111
07.09.10,17:23
OK, ale nemusí byť pred okamžitým skončením PP aj upozornenie o závažnom porušení PD? A následne po upozornení bude zaslané okamžité ukončenie PP.
Llívia
07.09.10,17:27
OK, ale nemusí byť pred okamžitým skončením PP aj upozornenie o závažnom porušení PD? A následne po upozornení bude zaslané okamžité ukončenie PP.
Nie, nemusí. To, čo opisuješ, sa týka VÝPOVEDE podľa § 63 ods. 1 písm. e) Zákonníka práce:
e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.
Ale ani v tomto prípade, ak by si jej dala VÝPOVEĎ pre hrubé porušenie prac. disciplíny, tak ju na základe uvedenej citácie na to nemusíš vopred upozorniť.
sofia1111
07.09.10,17:33
Aháááá, tak jej pošlem okamžité skončenie PP.
Čo s odhlásením a teraz ja mám za ňu zaplatiť odvody, keďže ju musím viesť v evidencií do doručenia zásielky? Aj keď som žiadnu chybu neurobila? Toto je systém!!! Ja si robím všetko podľa zákona, keď niečo poruším, mám problém! Ak poruší niečo zamestnanec, tak nemusí nič platiť, dostane padáka a hotovo.
Ďakujem za rýchle odpovede.
Llívia
07.09.10,17:53
Aháááá, tak jej pošlem okamžité skončenie PP.
Čo s odhlásením a teraz ja mám za ňu zaplatiť odvody, keďže ju musím viesť v evidencií do doručenia zásielky? Aj keď som žiadnu chybu neurobila? Toto je systém!!! Ja si robím všetko podľa zákona, keď niečo poruším, mám problém! Ak poruší niečo zamestnanec, tak nemusí nič platiť, dostane padáka a hotovo.
Ďakujem za rýchle odpovede.
Môžeš jej krátiť dovolenku o 1-2 dni za každý deň neospravedlnenej absencie - za predpokladu, že jej nejaký nárok vznikol, a že jej nejaká dovolenka zostala. (Mne vyšlo, že ak má nárok na 20 dní dovolenky za rok, tak jej vznikol nárok na 3,5 dňa.)
sofia1111
07.09.10,17:59
To áno. ale aj tak na to doplatím tým, že musím za ňu zaplatiť odvody, aj keď v práci nebola. A to neviem oficiálne o ukončení PN, iba telefonicky. Pekelná situácia :-(
brčko
07.09.10,18:16
To áno. ale aj tak na to doplatím tým, že musím za ňu zaplatiť odvody, aj keď v práci nebola. A to neviem oficiálne o ukončení PN, iba telefonicky. Pekelná situácia :-(


neviem, no aj tak by som ju písomne do vlastných rúk s doručenkou na poslednú znamu adresuvyzvala, aby objasnila situáciu (napr. či jej nevznikla nová PN u dalšieho lekára, aj ked to nepredpokadám).

Predpokladám, že sa to začalo tým, že si chcela od nej získať doklad od lekára o pokračovaní PN ku koncu mesiaca. Na nu si sa nemohla nakontaktovať telefonicky, ani napr. mailom. Potom si sa dozvedela v sP o ukončení PN dna xx.xx.xx, čo však ona do dnešného dna nikomu neoznámila a ani nenastúpila do práce. Tým závažným spôsobom porušila prac. disciplínu, čo môže byť dôvodom na okamžité ukončenie PP.

(nemám s takýmito prípadmi skúsenosť, či pri okamžitom ukončení PP podla § 69 ZP neplatí to, čo platí pri výpovedi v § 63 ods.5, tj. či by som jej hned oznámila, že s nou ukončujeme okamžite PP dnom xx.xx.xx. na to sú tu povolanejší.

ale dala by som si bacha napr. na § 70 +74 ZP.

pozerám, že trochu si protirečím, ale už to nechám tak, doplnia/opravia snád skúsenejší.
sofia1111
07.09.10,18:31
Presne ako píšeš. Nevedela som sa dostať ku PN-ke, tak som začala "pátrať" a došla som k spomínanému výsledku. Teraz fakt neviem, čo mám robiť, lebo dať jej okamžité skončenie PP § 69 je dosť riskantné. A vyzývať ju, aby nastúpila do práce? Veď ja "neviem" o jej ukončení PN-ky. Keby tá inteligentná pracovníčka aspoň zodvihla telefón...A to sme už skúšali z niekoľkých telefónov, aj pevných liniek. Ona pokiaľ nemá telefón v mobile, jednoducho nedvíha. Má osobné problémy (bývalá podnikateľka a kopec exekúcií) a bojí sa zodvihnúť už asi každý telefón.
Katy a R
07.09.10,18:47
.. len taký laický návrh ... keďže ti zrejme neodovzdala ani potvrdenie o trvaní DPN :confused:... tak by si ju mohla o to písomne požiadať ... a ak sa neozve - potom to riešiť radikálne
sofia1111
07.09.10,19:00
Zrejme mi nič iné ani neostáva, akurát stratím opäť niekoľko týždňov čakaním na doručenku/-y (predpokladám, že si ju/ich ani neprevezme), potom ďalšie čakanie s listom o závažnom porušení PD a výzva na dostavenie sa na pracovisko a potom okamžité skončenie PP. Ak dobre počítam 18 + 18 + 18 dní = 54 dní = takmer dva mesiace. Samozrejme odvody a poštovné (1,50 x 2 x 3 = 9 €, má dve známe adresy) platím ja a to len pre nezodpovednosť zamestnanca. Toto je legislatíva... :-(
Llívia
07.09.10,19:43
...ale dala by som si bacha napr. na § 70 +74 ZP.

§ 74 Zákonníka práce: Účasť zástupcov zamestnancov pri skončení pracovného pomeru
Výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa je zamestnávateľ povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov, inak je neplatná. Zástupca zamestnancov je povinný prerokovať výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa do desiatich kalendárnych dní odo dňa doručenia písomnej žiadosti zamestnávateľom. Ak v uvedenej lehote nedôjde k prerokovaniu, platí, že k prerokovaniu došlo.
Keď nie sú zástupcovia zamestnancov, zamestnávateľ nie je povinný prerokovať okamžité skončenie prac. pomeru s nikým.

§ 70 kamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.
Lehota je takáto
§ 68 ods. (2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.
Llívia
07.09.10,19:44
Zrejme mi nič iné ani neostáva, akurát stratím opäť niekoľko týždňov čakaním na doručenku/-y (predpokladám, že si ju/ich ani neprevezme), potom ďalšie čakanie s listom o závažnom porušení PD a výzva na dostavenie sa na pracovisko a potom okamžité skončenie PP. Ak dobre počítam 18 + 18 + 18 dní = 54 dní = takmer dva mesiace. Samozrejme odvody a poštovné (1,50 x 2 x 3 = 9 €, má dve známe adresy) platím ja a to len pre nezodpovednosť zamestnanca. Toto je legislatíva... :-(
Úložná lehota na pošte môže byť aj kratšia ako 18 dní. V posledných dňoch sa to tu rozoberalo, skús pohľadať.
brčko
07.09.10,21:03
rozoberáme tu okamžité ukončenie PP, ale východiskom je podla mna ukončenie PP v skúšobnej dobe. Ona od 4.6. súvisle nepracuje, tj. bez ohladu na to, či je PN, očr, má absenciu, ide stále o prekážky na strane zamestnanca. T.j. jej skúšobná doba ešte stále trvá. Jedine čerpanie riadnej dovolenky by predpokladám nebola prekážka na strane zamestnanca, ale tú mu nikto neposkytol/neschválil a ani dodatočne neschváli. Samozrejme pre odvody a nahlásenia do poistovne je dôležité z akého dôvodu nechodí do práce.

Na tvojom mieste jej pošlem (či už s odbernou dobou 10 alebo aj 18dní) ako som už písala a čo iste vieš doporučene s doručenkou do vlastných rúk na poslednú známu adresu "oznámenie o ukončení PP v skúšobnej dobe" asi v takomto znení.

Oznamujem vám, že s Vami končíme/ukončujeme (čo je správne netuším :) ) PP v skúšobnej dobe podla § 72 ZP dnom xx.xx.xx (napr. dnom 11.9.2010, ak pošlete 8.9.2010, ale problém nebude ani ked dáš skorší dátum).

Váš prac.pomer začal 22.3.2010 s trojmesačnou skúšobnou dobou, ktorá neskončila 21.6.2010, ale trvá doteraz. Od 4.6.2010 súvisle do dnešného dňa trvajú prekážky v práci z Vašej strany. O dni prekážok v práci na strane zamestnanca sa skúšobná doba podla § 45 ods. 2 ZP predlžuje.(Skúšobná doba by jej trvala ešte 18dní po ukončení prekážok v práci na jej strane)

Dňa 4.6.2010 Vám vznikla dočasná práceneschopnosť. Do dnešného dňa ste zamestnávatelovi nedoručili doklad od lekára "preukaz o trvaní dočasnej PN ku dnu 31.8.2010", príp. doklad o jej ukončení, ani ste sa nedostavili do práce. Skontaktovať s Vami telefonicky sa nám ani po viacnásobných pokusoch nepodarilo. Z toho dôvodu Vás žiadame o dodatočné doručenie dokladov týkajúcich sa dôvodu neprítomnosti v práci za obdobie do ukončenia Vášho PP.


UKončiť poistenie v SP na základe doručenia (vrátenia poštou) môžeš dnom uvedeným v liste. V zdr. poistovni potom ale záleží od ukončenia PN, či treba platiť nejaké odvody (v ZP sa nejako zvlášť nevyznám). Ak ti nič nedoručí, tak by som písomne požiadala soc.poistovnu o písomné potvrdenie dočasnej PN. Príp. by som napísala mailom dotaz na SP a ZP, ako to riešiť, ked na základe telefonickej info si zistila, že "vraj" jej PN skončila xx.xx.xx, no doklad o tom žiadny písomný nemáš a jej PP skončil v skúšobnej dobe xx.xx.xx.
kocka503
07.09.10,22:29
Súhlasím s Brčkom, + by som jej dala absenciu za každý deň, ktorý mala odpracovať, no neodpracovala. Z toho odvody neplatíš.
Llívia
08.09.10,04:25
rozoberáme tu okamžité ukončenie PP, ale východiskom je podla mna ukončenie PP v skúšobnej dobe. Ona od 4.6. súvisle nepracuje, tj. bez ohladu na to, či je PN, očr, má absenciu, ide stále o prekážky na strane zamestnanca. T.j. jej skúšobná doba ešte stále trvá. ...
Je absencia (neospravedlnená) prekážkou na strane zamestnanca? V ZP § 141 to uvedené nie je.
ewita888
08.09.10,05:59
Súhlasím s Brčkom, + by som jej dala absenciu za každý deň, ktorý mala odpracovať, no neodpracovala. Z toho odvody neplatíš.
a veru platí - do zdravotnej poisťovne
ivka70
08.09.10,10:14
Ja by som na vasom mieste isla odniest dotycnej domov osobne ukoncenie PP v skusobnej dobe.
Isla by som v zostave aspon 2 ludia, ktori podpisom potvrdia, ze si dotycna ukoncenie odmietla prevziat a tym padom bude platne tym dnom (ak si ho ona skutocne neprevezme).
Musite ju sice zastihnut doma, ale usetri vam to cas cakania na dorucenku.
Llívia
08.09.10,10:45
Ja by som na vasom mieste isla odniest dotycnej domov osobne ukoncenie PP v skusobnej dobe.
Isla by som v zostave aspon 2 ludia, ktori podpisom potvrdia, ze si dotycna ukoncenie odmietla prevziat a tym padom bude platne tym dnom (ak si ho ona skutocne neprevezme).
Musite ju sice zastihnut doma, ale usetri vam to cas cakania na dorucenku.
Je zamestnankyňa ešte stále v skúšobnej dobe?

Je absencia (neospravedlnená) prekážkou na strane zamestnanca? V ZP § 141 to uvedené nie je.
Postup Ivka70 je dobrý, len ja by som to riešila okamžitým skončením pracovného pomeru.
ivka70
08.09.10,11:03
Je zamestnankyňa ešte stále v skúšobnej dobe?

Postup Ivka70 je dobrý, len ja by som to riešila okamžitým skončením pracovného pomeru.

Alebo :).

dokonca je moznost si pripravit 2 varianty:
1. ukoncenie PP v skusobnej dobe k poslednemu dnu PNky.
2. Okamzite skoncenie PP kvoli absenciam k aktualnemu dnu.

A zamestankyni vysvetlit, ze to prve sa je j oplati podpisat.
A ak nepodpise to prve, tak to druhe platne bude tak ci tak.
Llívia
08.09.10,11:06
Alebo :).

dokonca je moznost si pripravit 2 varianty:
1. ukoncenie PP v skusobnej dobe k poslednemu dnu PNky.
2. Okamzite skoncenie PP kvoli absenciam k aktualnemu dnu.

A zamestankyni vysvetlit, ze to prve sa je j oplati podpisat.
A ak nepodpise to prve, tak to druhe platne bude tak ci tak.

1. riešenie je spätne - musela by ju spätne odhlásiť aj z poisťovní (neviem, či teraz za to poisťovne dávajú nejaké sankcie). Ale ak by nehrozili sankcie, tak by to bolo asi najmúdrejšie, lebo vtedy ešte bola v skúšobnej dobe.
brčko
08.09.10,11:32
ak dobre rátam, tak v prípade zač. PP 22.3.2010, 3mesačnej výp.dobe a PN od 4.6. do 19.8.2010, ak by od 20.8.2010 už netrvali prekážky na strane zamestnanca, tak by jej skúšobná doba skončila 6.8.2010.

Myslím, že aj ked by poslala list dnes 8.9., môže dať skončenie PP dnom napr. 5.8.2010, aby to nebolo v poistovniach príliž dozadu.
ivka70
08.09.10,11:34
1. riešenie je spätne - musela by ju spätne odhlásiť aj z poisťovní (neviem, či teraz za to poisťovne dávajú nejaké sankcie). Ale ak by nehrozili sankcie, tak by to bolo asi najmúdrejšie, lebo vtedy ešte bola v skúšobnej dobe.

Ja by som radsej zaplatila nejaku malu pokutu za tych par dni (aj ked ich nedavaju, lebo sam iv tom maju chaos) a mala to jednoduche a ciste.
sofia1111
08.09.10,13:49
Dnes som volala na inšpektorát, a ešte je jedna možnosť. Jej končí 30.9.2010 doba určitá. Pani na inšpektoráte mi povedala, že vzhľadom na to, že nevieme čo sa v jej hlave odohráva, treba jej poslať oznámenie o tom že jej končí doba určitá a HOTOVO!! Čo vy na to? Lebo že skončenie v skúšobnej dobe by mohla teoreticky na súde napadnúť, lebo skúšobná doba skončila toho 6.9.2010. Okamžité skončenie by bolo možné poslať, ale najprv treby výzvu na doručenie PN, a dokladovanie absencie aspoň 5 dní a potom poslať okamžité skončenie a čakať zase aspoň 5 dní na vrátenie doručenky, a to už sme dátumom na ukončení doby určitej a to je podľa nej najčistejšie.
Llívia
08.09.10,14:41
Dnes som volala na inšpektorát, a ešte je jedna možnosť. Jej končí 30.9.2010 doba určitá. Pani na inšpektoráte mi povedala, že vzhľadom na to, že nevieme čo sa v jej hlave odohráva, treba jej poslať oznámenie o tom že jej končí doba určitá a HOTOVO!! Čo vy na to? Lebo že skončenie v skúšobnej dobe by mohla teoreticky na súde napadnúť, lebo skúšobná doba skončila toho 6.9.2010. Okamžité skončenie by bolo možné poslať, ale najprv treby výzvu na doručenie PN, a dokladovanie absencie aspoň 5 dní a potom poslať okamžité skončenie a čakať zase aspoň 5 dní na vrátenie doručenky, a to už sme dátumom na ukončení doby určitej a to je podľa nej najčistejšie.
Nie je pravda, že môžeš so zamestnancom okamžite skončiť pracovný pomer, len ak má absenciu aspoň 5 dní.
Ak ti vyhovuje skončiť PP ako ti odporúčala pani na inšpektoráte, tak to sprav. Len budeš musieť zaplatiť zdravotné poistenie, ako ti tu písala Ewita888.


Nikto sa zatiaľ nevyjadril, či je neospravedlnená absencia prekážkou na strane zamestnanca, a teda by sa o absenciu predlžovala skúšobná doba. Aký máte na to názor?
sofia1111
08.09.10,15:09
Zle som sa vyjadrila, či skôr zle dala čiarku. Správne malo byť v tom zmysle , že pošlem výzvu aby doručila PN a zdokladovala prečo nenastúpila na pracovisko a táto výzva by trvala tých 5 dní keď si to nevyzdvihne , potom zase poslať okamžité skončenie a zase čakať tých 5 dní na doručenku. Nemyslela som že absencia má byť 5 dní. Ona má exekúcie, tak si momentálne nič nepreberá, a čo je horšie na adrese trvalého pobytu sa nezdržiava, a prechodné bydlisko čo uvádzala na PN-ke tak to je v dome a keď ma uvidí cez okno, tak neotvorí. Len nerozumiem tomu zmýšľaniu takých ľudí, čo z toho majú. Veď je to jej základná povinnosť do 3 dní doručiť PN. dokonca som sa dozvedela, že aj keď mi o 3 mesiace doručí ukončenie PN-ky, tak ona svoje peniaze dostane, ale ja musím za ňu zaplatiť tie odvody a mne to nikto nezaplatí, a ja som chybu neurobila. Pochopite tento náš skvelý systém?
Katy a R
08.09.10,15:19
.. sofi ... ak je to s ňou táké "všelijaké" - že sa nedá kontaktovať ..ja by som už najneskôr 31.8. posielala že prečo nedoložila DPN - trvanie (alebo teda aspoň druhého:D)
Llívia
08.09.10,15:22
...Len nerozumiem tomu zmýšľaniu takých ľudí, čo z toho majú. Veď je to jej základná povinnosť do 3 dní doručiť PN. dokonca som sa dozvedela, že aj keď mi o 3 mesiace doručí ukončenie PN-ky, tak ona svoje peniaze dostane, ale ja musím za ňu zaplatiť tie odvody a mne to nikto nezaplatí, a ja som chybu neurobila. Pochopite tento náš skvelý systém?

Ja nie. "Skvelý" systém:
§ 13 Zákon o zdravotnom poistení:
(15) Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ zamestnanca rozumie minimálna mzda zamestnanca podľa osobitného predpisu47) platná k 1. januáru kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné. Minimálny základ zamestnanca podľa § 11 ods. 3 písm. d) až k) nie je určený.

(16) Minimálny základ podľa odseku 15 sa nekráti o časť zodpovedajúcu neospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca a poskytnutému pracovnému voľnu bez náhrady mzdy, ktoré zamestnávateľ poskytne zamestnancovi na jeho žiadosť, okrem pracovného voľna bez náhrady mzdy, ktoré je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi podľa osobitného predpisu.48)
Keď má zamestnanec neospravedlnenú absenciu, tak by si mal zaplatiť zdravotné poistenie sám - tak by to bolo v zákone spravodlivé. Možno by si mohla od nej žiadať aspoň časť, ktorú platí zamestnanec (4%), ale toto neviem naisto, lebo som sa s tým ešte nestretla.
(Potvrdenie o trvaní PN zasielala na firmu alebo si ho sama nosila na sociálku?)
sofia1111
08.09.10,15:25
Katy, ja som ju vyzvala, tak ako každý mesiac počas trvania PN formou SMS-ky. Doteraz bezproblémov prišla, odovzdala mi pokračujúcu PNku a hotovo. Lenže teraz, keď mi neragovala na SMSky, nedvíhala mi telefón (to some skúšali z viacerých telefónov), tak som obvolala poisťovňu, vzápätí jej lekárku a tak som sa dozvedela, že ona už PN ukončila. Ale to som tu už spomínala.
sofia1111
08.09.10,15:28
Ja nie. "Skvelý" systém:
§ 13 Zákon o zdravotnom poistení:
(15) Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ zamestnanca rozumie minimálna mzda zamestnanca podľa osobitného predpisu47) platná k 1. januáru kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné. Minimálny základ zamestnanca podľa § 11 ods. 3 písm. d) až k) nie je určený.

(16) Minimálny základ podľa odseku 15 sa nekráti o časť zodpovedajúcu neospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca a poskytnutému pracovnému voľnu bez náhrady mzdy, ktoré zamestnávateľ poskytne zamestnancovi na jeho žiadosť, okrem pracovného voľna bez náhrady mzdy, ktoré je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi podľa osobitného predpisu.48)
Keď má zamestnanec neospravedlnenú absenciu, tak by si mal zaplatiť zdravotné poistenie sám - tak by to bolo v zákone spravodlivé. Možno by si mohla od nej žiadať aspoň časť, ktorú platí zamestnanec (4%), ale toto neviem naisto, lebo som sa s tým ešte nestretla.
(Potvrdenie o trvaní PN zasielala na firmu alebo si ho sama nosila na sociálku?)

Ona nám nosila PNku na pracovisko, len teraz nereagovala, tak som sa začala o to zaujímať a došla som k už spomínanému záveru - PN ukončená 19.8....:mad:
brčko
08.09.10,20:37
Nikto sa zatiaľ nevyjadril, či je neospravedlnená absencia prekážkou na strane zamestnanca, a teda by sa o absenciu predlžovala skúšobná doba. Aký máte na to názor?

V mojom príspevku č. 16 som predpokladala, že neospravedlnená absencia z dôvodu neprítomnosti v práci zo strany zamestnanca je automaticky považovaná za prekážku v práci zo strany zamestnanca.

Od vtedy som sa snažila nejako zo Zákonníka práce vydolovať, či je niekde bližšie definovaná "prekážka v práci" alebo "absencia" alebo "neospravedlnená neprítomnosť v práci", no nie je.

Ak by som bola mzdárka, tak si netrúfnem považovať neospravedlnenú absenciu za prekážku na strane zamestnanca. Zákonník práce definuje názvom "prekážka v práci" len ospravedlnenú neprítomnosť. Neospravedlnenú neprítomnosť v práci nedefinuje.

A tu ma napadajú otázky, napr:

1) Absencia = neprítomnosť v práci? t.j. môže byť neospravedlnená alebo ospravedlnená? Aj ked v našom ponímaní si pod absenciou predstavujeme "neospravedlnenú" absenciu, lebo sa písalo kedysi A-čko? Sa mi aspon zdá.

2) považujete prekážky z dôvodu všeobecného záujmu za prekážky na strane zamestnanca? Ja zatial áno.

3) Ak dôvod neprítomnosti v práci zo strany zamestnanca:
- nie je žiadny z dôvodov uvedených v § 141 ods.1 alebo 2 ZP, alebo
- je síce jedným z dôvodov uvedených v § 141 ods.1 alebo 2, ale ho zamestnanec nevie preukázať,
a zamestnávatel mu to ospravedlní, tak to predpokladám znamená, že sa dohodli/mu zamestnávatel poskytol neplatené volno podla § 141 ods.3 ZP??? Zo znenia tohto odseku mi pripadá, že neplatené volno môže poskytnúť zamestnávatel aj bez požiadania on zo strany zamestnanca???? Toto je podstatné, lebo v takom prípade by sa dalo s tým niečo urobiť. Ak mu poskytne neplatené volno tak, v takom prípade IDE!!!!! o prekážku na strane zamestnanca podla už spomínaného § 141 ods.3 ZP.

Je absurdné, že pri ospravedlnenej absencii (NV) neplynie skúšobná doba a z dôvodu "asi" medzery v zákone (ak absenciu nemožno zaradiť do prekážok v práci na strane zamestnanca podla § 45 ods.2 ZP) pri neospravedlnej absencii skúšobná doba plynie, tj. po dlhodobej neosprav.absencii nemožno pracovníka prepustiť v skúšobnej dobe.

A ak vás zaujímajú aj moje myšlienkové pochody:
Najprv som dávala na roven spojenia "prekážka v práci" spojenie "dôvod nevykonávania práce". Potom som si uvedomila, že dôvod, prečo prácu nevykonal je vždy (nechcelo sa mu, nechcel aby ho videl exekútor), ale "dôvod, ktorý mu BRáNIL prácu vykonávať" vždy nie je. Niekedy dôvod ktorý bráni existuje, ale nie je ospravedlnitelný (napr. ak je pod vplyvom alkoholu). Niekedy dôvod čo bráni neexistuje, ale dôvod prečo prácu nevykonal je ospravedlnitelný (zaspal jediný spoj, myslel že je sobota :) ) To je ale subjektívny pohlad a preto Zákonník práce vymenúva konkrétne prípady "dôležitých osobných prekážok v práci", ktoré zamestnávatel ospravedlniť musí, § 141 ods.1 a 2. Treba ale preukázať prekážku v práci a jej trvanie (čo niekedy môže byť problematickejšie,napr. § 141 ods.2 písm.f) g) i) ZP). Dalej dáva Zákonník práce zamestnávatelovi možnosť poskytnúť neplatené volno aj z iných príčin ako je uvedené v Zákonníku práce v § 141 ods.3, to je ale na jeho rozhodnutí, či poskytne. REsp. ak má zamestnávatel zástupcov zamestnancov, tak po dohode so zástupcami zamestnancov. Ale v takom prípade sa riadia okrem Zákonníka práce aj kolektívnou zmluvou.

aj som toto chcela vymazať, ale snád si to aj niekto prečíta :)

som zvedavá, ako to vyriešite.
Llívia
09.09.10,06:31
...3) Ak dôvod neprítomnosti v práci zo strany zamestnanca:
- nie je žiadny z dôvodov uvedených v § 141 ods.1 alebo 2 ZP, alebo
- je síce jedným z dôvodov uvedených v § 141 ods.1 alebo 2, ale ho zamestnanec nevie preukázať,
a zamestnávatel mu to ospravedlní, tak to predpokladám znamená, že sa dohodli/mu zamestnávatel poskytol neplatené volno podla § 141 ods.3 ZP??? Zo znenia tohto odseku mi pripadá, že neplatené volno môže poskytnúť zamestnávatel aj bez požiadania on zo strany zamestnanca???? Toto je podstatné, lebo v takom prípade by sa dalo s tým niečo urobiť. Ak mu poskytne neplatené volno tak, v takom prípade IDE!!!!! o prekážku na strane zamestnanca podla už spomínaného § 141 ods.3 ZP.

Zákonník práce § 141 ods 3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.

Píše sa tu o VÁŽNYCH dôvodoch. Myslím si, že ak by zamestnávateľ chcel zamestnancovi poskytnúť podľa tohto odseku voľno, tak by musel o tých iných VÁŽNYCH dôvodoch vedieť. A logické je poskytnúť toto voľno vopred, nie spätne až keď je treba riešiť nejaký prúser. V tomto konkrétnom prípade bol to VÁŽNY dôvod, pre ktorý zamestnankyňa nenastúpila do práce? Asi ťažko. V tomto konkrétnom prípade by som to takto určite neriešila, lebo zamestnankyňa by mohla skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe napadnúť na súde s tým, že už v skúšobnej dobe nebola, keďže neospravedlnená absencia/neprítomnosť nie je Zákonníku práce jasne definovaná ako prekážka v práci, a teda sa o túto dobu nemohla predĺžiť skúšobná doba. (Keby som kedykoľvek chcela tebou uvedené riešenie použiť, vždy by som to dala "na papier" a podpísať zamestnancovi. Ešte mi napadlo, že čo sú to tie vážne dôvody? Ak napr. zamestnancovi nevznikne nárok na dovolenku, ale on na ňu chce ísť, mohol by mu zamestnávateľa poskytnúť voľno podľa ods. 3? Bol by toto vážny dôvod? Či by najskôr musel zamestnanec prehlásiť, že je totál vyčerpaný a ak voľno na dovolenku nedostane, skočí z mosta (to by snáď už vážny dôvod bol)?:rolleyes:)
(Máš zaujímavý myšlienkový pochod :) A vidíš, že si to niekto prečítal.:))
brčko
09.09.10,07:47
Zákonník práce § 141 ods 3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.


Píše sa tu o VÁŽNYCH dôvodoch. Myslím si, že ak by zamestnávateľ chcel zamestnancovi poskytnúť podľa tohto odseku voľno, tak by musel o tých iných VÁŽNYCH dôvodoch vedieť. A logické je poskytnúť toto voľno vopred, nie spätne až keď je treba riešiť nejaký prúser. V tomto konkrétnom prípade bol to VÁŽNY dôvod, pre ktorý zamestnankyňa nenastúpila do práce? Asi ťažko. V tomto konkrétnom prípade by som to takto určite neriešila, lebo zamestnankyňa by mohla skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe napadnúť na súde s tým, že už v skúšobnej dobe nebola, keďže neospravedlnená absencia/neprítomnosť nie je Zákonníku práce jasne definovaná ako prekážka v práci, a teda sa o túto dobu nemohla predĺžiť skúšobná doba. (Keby som kedykoľvek chcela tebou uvedené riešenie použiť, vždy by som to dala "na papier" a podpísať zamestnancovi. Ešte mi napadlo, že čo sú to tie vážne dôvody? Ak napr. zamestnancovi nevznikne nárok na dovolenku, ale on na ňu chce ísť, mohol by mu zamestnávateľa poskytnúť voľno podľa ods. 3? Bol by toto vážny dôvod? Či by najskôr musel zamestnanec prehlásiť, že je totál vyčerpaný a ak voľno na dovolenku nedostane, skočí z mosta (to by snáď už vážny dôvod bol)?:rolleyes:)
(Máš zaujímavý myšlienkový pochod :) A vidíš, že si to niekto prečítal.:))

dík za reakciu :)

bohužial takýto prípad z manželovej práce poznám, ale to nebudem rozoberať. V ods. 3 je slovo "môže poskytnúť" t.j. aj keby išlo o vážny dôvod, tak poskytnúť volno zamestnávatel nemusí. Ale ak chce, tak aj v prípade menej vážnych prípadov môže volno poskytnúť (napadá mi, chce ísť s rodinou na výlet a dovolenku už nemá). Aj ked takéto veci sa skôr riešia nadpracovaním času.

Súhlasím s tebou, že sa neplatené volno v zásade požaduje popredu a ako mzdárka a aj byť zamestnancom, by som požadovala písomne, lebo ústna dohoda nie je preukázatelná.

Pri rozmýšlaní o tých prekážkach som rozmýšlala hned aj nad vplyvom na zdrav.poistenie štátom, poistenie v soc.poistovni, príjem zamestnanca, nárok na dovolenku, tak som mala v tom riadny guláš. Tak som ani nevedela, kde som nechala zákonník práce položený :D. Normalne obdivujem ludí, čo robia mzdové softwary, toto všetko do toho zahrnúť.

No myslím, že by sme mali navrhnúť :D:D:---, aby minimálne Zákonník práce § 45 ods.2 v terajšom znení "Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok na strane zamestnanca." doplnili o slová cca " a o čas neospravedlného zameškania práce zamestnancom." (cca takto to nazývajú napr.v § 144 ods.7 a v § 109 ods.2 ZP)
Llívia
09.09.10,09:10
Posledný odstavec - zmena/doplnenie § 45 ods. 2 - súhlas.
Môj Zákonník práce je položený doma v skrini. :D
sofia1111
21.09.10,09:15
dík za reakciu :)

bohužial takýto prípad z manželovej práce poznám, ale to nebudem rozoberať. V ods. 3 je slovo "môže poskytnúť" t.j. aj keby išlo o vážny dôvod, tak poskytnúť volno zamestnávatel nemusí. Ale ak chce, tak aj v prípade menej vážnych prípadov môže volno poskytnúť (napadá mi, chce ísť s rodinou na výlet a dovolenku už nemá). Aj ked takéto veci sa skôr riešia nadpracovaním času.

Súhlasím s tebou, že sa neplatené volno v zásade požaduje popredu a ako mzdárka a aj byť zamestnancom, by som požadovala písomne, lebo ústna dohoda nie je preukázatelná.

Pri rozmýšlaní o tých prekážkach som rozmýšlala hned aj nad vplyvom na zdrav.poistenie štátom, poistenie v soc.poistovni, príjem zamestnanca, nárok na dovolenku, tak som mala v tom riadny guláš. Tak som ani nevedela, kde som nechala zákonník práce položený :D. Normalne obdivujem ludí, čo robia mzdové softwary, toto všetko do toho zahrnúť.

No myslím, že by sme mali navrhnúť :D:D:---, aby minimálne Zákonník práce § 45 ods.2 v terajšom znení "Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok na strane zamestnanca." doplnili o slová cca " a o čas neospravedlného zameškania práce zamestnancom." (cca takto to nazývajú napr.v § 144 ods.7 a v § 109 ods.2 ZP)







Tak si všetci predstavte, že moje trápenie s dotyčnou sa skončilo. Išla som ju viac krát hľadať domov, no neotvorila mi. Potom som navštívila všetkých susedov, a niekto jej to povedal a dotyčná pani mi hneď večer na pracovisko doručila prostredníctvom mojich zamestnancov v čistej obálke ukončenie PN, aj ukončenie PP k 20.8.2010 v skúšobnej dobe s tým, že od 20.8.2010 už je zamestnnaná v inej firme. Len tak akože a doručila mi to 8.9.2010. Pochopíte tú ľahostajnosť a nezodpovednosť takých ľudí? Hlavne že mám už pokoj.