Oliwa
07.09.10,20:55
Všetko o deťoch. Otázky, odpovede, doporučenia - jednoducho dobre mienené rady skúsenejších mamičiek či starých mám pre tie, ktoré majú o ne záujem, no nemali sa ich kde, kedy, či od koho naučiť... majú dieťa, no niekedy nevedia, čo s ním, resp. sa ocitli v nečakanej situácii, na ktorú neboli pripravené... ;)
Llívia
08.09.10,04:49
1. Ako dlho môžem nechať sedieť 8-mesačné dieťa v kočíku? No, ono v podstate ešte samé nesedí (teda nie tak dlho), len má zodvihnutý spodok kočíka, o ktorý sa opiera. Mama mi vynadala, že 2 hod. sú moc, že bude mať krivý chrbátik.
2. A ako dlho môže sedieť samé, napr. na zemi, keď sa o nič neopiera?
3. Môžem ho už postaviť na chvíľočku na nohy?
calawen
08.09.10,05:00
Rado sa stalo! ;)
Ak si mu to náhodou ešte nedávala - piškóty, alebo aj obyčajné Marína keksy /ešte sa vyrábajú/, môžeš dať napr. do detskej výživy, alebo nastrúhaného jabĺčka /ale aby nebolo kyselkavé, lebo to by ho tiež štípalo/ - a o chvíľu zmäknú... Mňam! :)

Reagujem na príspevok z inej témy... Marína keksy mu nemôžem dať, má intoleranciu na pšenicu - nasledovala by kolika a niekoľkodňové hnačky... Písala som o piškótach, ale mala som na mysli bezlepkové...
calawen
08.09.10,05:03
1. Ako dlho môžem nechať sedieť 8-mesačné dieťa v kočíku? No, ono v podstate ešte samé nesedí (teda nie tak dlho), len má zodvihnutý spodok kočíka, o ktorý sa opiera. Mama mi vynadala, že 2 hod. sú moc, že bude mať krivý chrbátik.
2. A ako dlho môže sedieť samé, napr. na zemi, keď sa o nič neopiera?
3. Môžem ho už postaviť na chvíľočku na nohy?

1. Toto som neriešila, my chodíme (aj sme chodili) s kočíkom von iba zaspať - zaspával tak max. 1 hodinu, potom už spal a ja som mu zložila kočík aby ležal. A drobec nemá krivý chrbátik.
2. Sedel tak dlho ako vládal (ale Adrián už na 8 mesiacov dávno lozil po štyroch)
3. Nerobila by som to (nenútila by som ho).

Veľmi mi pomáhalo plávanie s malým...
Llívia
08.09.10,05:09
1. Toto som neriešila, my chodíme (aj sme chodili) s kočíkom von iba zaspať - zaspával tak max. 1 hodinu, potom už spal a ja som mu zložila kočík aby ležal. A drobec nemá krivý chrbátik.
2. Sedel tak dlho ako vládal (ale Adrián už na 8 mesiacov dávno lozil po štyroch)
3. Nerobila by som to (nenútila by som ho).

Veľmi mi pomáhalo plávanie s malým...

Ďakujem.
1. V čase, keď ho mám ja, tak ešte pred mesiacom spával. Teraz spať už nechce, zato strašne, ale fakt strašne plače (občas mám obavy, aby sa nezašiel), keď leží. Keď sedí, je kľudný, pozerá okolo seba.
2. On sa ešte ani neplazí (taká hanba, kamarátka má o 9 dní mladšie dvojičky a tie sa už plazia :D).
3. OK, nebudem ho nútiť.

Sestra tiež chcela chodiť s ním plávať, ale zostalo len pri tom, že chcela.
calawen
08.09.10,07:40
Ďakujem.
1. V čase, keď ho mám ja, tak ešte pred mesiacom spával. Teraz spať už nechce, zato strašne, ale fakt strašne plače (občas mám obavy, aby sa nezašiel), keď leží. Keď sedí, je kľudný, pozerá okolo seba.
2. On sa ešte ani neplazí (taká hanba, kamarátka má o 9 dní mladšie dvojičky a tie sa už plazia :D).
3. OK, nebudem ho nútiť.

Sestra tiež chcela chodiť s ním plávať, ale zostalo len pri tom, že chcela.

To sedenie som spomenula len ako príklad... Hanba to rozhodne nie je, každé dieťa je originál a toto zrejme nepokladá za potrebné sa vedieť pohybovať, možno sa potrebuje vyvíjať v niečom inom, napr. začína rozprávať?

Keď chce sedieť, nech sedí, netreba ho nútiť do ležania, či státia - keď bude na to pripravený, postaví sa, resp. poplazí sa. Ale na podporu snahy plaziť sa, skús sa s ním hrať tak, že mu hračku dáš kúsok mimo dosahu, aby sa musel načiahnuť a potom tú vzdialenosť po kúskoch zväčšovať...
lenkak
08.09.10,07:45
Náš Martinko sa vôbec neplazil, on sedel a len štvornožkoval. Mal rok a už aj prvé kroky. Martinko sedel už ako 6mes, vyžadoval si to, ležal len keď bol moc unavený, ale on je moc živý, teraz leží iba keď musí spať. :D
Švagrininá malá, tá sa neplazila, neštvornožkovala, má rok a mesiac a už chodí, trošku má ešte problémy na nerovnom povrchu.
Na nožičky stavať dieťa sa neodporúča. Dieťa samé príde načo mu slúžia nožičky.
Llívia
08.09.10,07:49
To sedenie som spomenula len ako príklad... Hanba to rozhodne nie je, každé dieťa je originál a toto zrejme nepokladá za potrebné sa vedieť pohybovať, možno sa potrebuje vyvíjať v niečom inom, napr. začína rozprávať?

Keď chce sedieť, nech sedí, netreba ho nútiť do ležania, či státia - keď bude na to pripravený, postaví sa, resp. poplazí sa. Ale na podporu snahy plaziť sa, skús sa s ním hrať tak, že mu hračku dáš kúsok mimo dosahu, aby sa musel načiahnuť a potom tú vzdialenosť po kúskoch zväčšovať...
Tá hanba bola myslená zo srandy, preto aj tento smajlík :D
To s tou hračkou nezaberá - už som skúšala. No, veď ja vyčkám a o pol roka mu budem hovoriť: Sadni! (aby nebehal) :D
Rozpráva si stále niečo: baba, mama, vava :)
Martin Mocko
08.09.10,07:59
1. Ako dlho môžem nechať sedieť 8-mesačné dieťa v kočíku? No, ono v podstate ešte samé nesedí (teda nie tak dlho), len má zodvihnutý spodok kočíka, o ktorý sa opiera. Mama mi vynadala, že 2 hod. sú moc, že bude mať krivý chrbátik.
2. A ako dlho môže sedieť samé, napr. na zemi, keď sa o nič neopiera?
3. Môžem ho už postaviť na chvíľočku na nohy?

Vyjadrím sa iba k 3ke:
Buď rada, že ešte nechodí. Naša prvá dcéra už samostatne behala v 10tich mesiacoch. A potom sme pochopili, že ležiace dieťa je malý poklad...oproti chodiacemu ;)
Názov témy je v tomto prípade totálne výstižný. Nikdy som tomu neveril...ale už som začal.
Gabhus
08.09.10,08:46
Dieťa nenúť, ono samo vie čo a kedy. Tak je to aj s rozprávaním, moja mamka vravela, že som mala skoro tri roky a nerozprávala, len ukazovala čo práve chcem. A potom dedka napadlo, že mi jednoducho nič nedajú, kým nepoviem. No a moje prvé slová boli že "prosím si soľ" (mala som krajec chleba s maslom). Povedala som to vraj pekne, bez chyby, vrátane "r". Odvtedy sa mi huba nezastavila aj keď ma okrikovali nech som ticho. To len na ilustráciu, že pri dieťati nikdy nevieš.
Ak môžem - neporovnávaj svoje dieťa s inými, každé je originál, každé je zlaté, aj keď je pravda, že to Tvoje je NAJLEPŠIE, NAJKRAJŠIE a NAJMÚDREJŠIE.
Hlavne deťom musíš dať istotu, že sú tu ľudia, ktorým môže vždy veriť, ktorým na ňom záleží, ktorí ho majú radšej ako seba, :)ktorým sa môže so všetkým priznať a s ktorými mu je dobre. Potom nebudú problémy ani so staršími deťmi. Však uvidíš sama. :):):)
linko1
08.09.10,08:49
Ak môžem - neporovnávaj svoje dieťa s inými, každé je originál, každé je zlaté, aj keď je pravda, že to Tvoje je NAJLEPŠIE, NAJKRAJŠIE a NAJMÚDREJŠIE.
Hlavne deťom musíš dať istotu, že sú tu ľudia, ktorým môže vždy veriť, ktorým na ňom záleží, ktorí ho majú radšej ako seba, :)ktorým sa môže so všetkým priznať a s ktorými mu je dobre. Potom nebudú problémy ani so staršími deťmi. Však uvidíš sama. :):):)

Plne súhlasím,
neznášala som to prirovnavanie... ten váži toľko a toľko ten robí už to a to....
buchač
08.09.10,08:49
Všetko o deťoch. Otázky, odpovede, doporučenia - jednoducho dobre mienené rady skúsenejších mamičiek či starých mám pre tie, ktoré majú o ne záujem, no nemali sa ich kde, kedy, či od koho naučiť... majú dieťa, no niekedy nevedia, čo s ním, resp. sa ocitli v nečakanej situácii, na ktorú neboli pripravené... ;)

...hm , len tak ...na margo ...

Týka sa to aj skúsenejších oteckov či starých otcov ?????? :rolleyes::cool:
Llívia
08.09.10,08:59
Dieťa nenúť, ono samo vie čo a kedy...
Ak môžem - neporovnávaj svoje dieťa s inými, každé je originál, každé je zlaté, aj keď je pravda, že to Tvoje je NAJLEPŠIE, NAJKRAJŠIE a NAJMÚDREJŠIE.
Hlavne deťom musíš dať istotu, že sú tu ľudia, ktorým môže vždy veriť, ktorým na ňom záleží, ktorí ho majú radšej ako seba, :)ktorým sa môže so všetkým priznať a s ktorými mu je dobre. Potom nebudú problémy ani so staršími deťmi. Však uvidíš sama. :):):)
Ďakujem. Len to nie je moje dieťa, ale synovec, ale aj tak je NAJLEPŠÍ, NAJKRAJŠÍ a NAJMÚDREJŠÍ. :)
calawen
08.09.10,09:16
...hm , len tak ...na margo ...

Týka sa to aj skúsenejších oteckov či starých otcov ?????? :rolleyes::cool:

Myslím, že odpoviem aj za zadávateľku témy, že ÁNO, TÝKA sa to aj otcov a starých otcov :---
katarina.j
08.09.10,09:18
1. Ako dlho môžem nechať sedieť 8-mesačné dieťa v kočíku? No, ono v podstate ešte samé nesedí (teda nie tak dlho), len má zodvihnutý spodok kočíka, o ktorý sa opiera. Mama mi vynadala, že 2 hod. sú moc, že bude mať krivý chrbátik.
2. A ako dlho môže sedieť samé, napr. na zemi, keď sa o nič neopiera?
3. Môžem ho už postaviť na chvíľočku na nohy?
Lívia, vôbec sa netráp nad tým, že dieťa tvojej kámošky sedí, lozí, papá to či ono. Vôbec to nemôžeš porovnávať, všetko chce svoj čas, každé dieťa je svojské a inak sa rozvíja(niekto chodí ako 9-10mesačný a niekto až po 1.roku)neni to o tom, že je dieťa zaostalé či nebodaj nevyspelé.
Takže z mojej skúsenosti ti poviem, že môj prvý syn začínal sedieť v 6.mesiacoch podopretý vankúšmi a postupne si zvykol aj sám.Lozil ako 8.mesačný, ale chodiť začal až v 13.mesiaci.
Vôbec to nie je o tom, či má sedieť 15minút či hodinu, dieťa má svoje potreby, svoje pudy, neboj, vie kedy je unavené a zvalí sa keď nechce sedieť. Ja som moje deti dávala do chodítka, tak začala som chvíľkou na 5-10minút a ked si zvykli, tak sa prehrali aj hodinku a prelietali celý byt.Do chodítka som dávala malý vankúšik pred bruško nech sedí či stojí rovno, predsa len ten otvor bol široký, aby s nim moc nebalansovalo. takže smelo do toho-nemusíš sa báť, že to nezvládne, lebo ak dieťa vie sedieť a rovno držať hlavičku-je už stavané a pevné na to, aby robilo ďalšie pokusy a pokroky do života....veľa šťastia.:)
Llívia
08.09.10,09:33
Lívia, vôbec sa netráp nad tým, že dieťa tvojej kámošky sedí, lozí, papá to či ono. Vôbec to nemôžeš porovnávať, všetko chce svoj čas, každé dieťa je svojské a inak sa rozvíja(niekto chodí ako 9-10mesačný a niekto až po 1.roku)neni to o tom, že je dieťa zaostalé či nebodaj nevyspelé.
Takže z mojej skúsenosti ti poviem, že môj prvý syn začínal sedieť v 6.mesiacoch podopretý vankúšmi a postupne si zvykol aj sám.Lozil ako 8.mesačný, ale chodiť začal až v 13.mesiaci.
Vôbec to nie je o tom, či má sedieť 15minút či hodinu, dieťa má svoje potreby, svoje pudy, neboj, vie kedy je unavené a zvalí sa keď nechce sedieť. Ja som moje deti dávala do chodítka, tak začala som chvíľkou na 5-10minút a ked si zvykli, tak sa prehrali aj hodinku a prelietali celý byt.Do chodítka som dávala malý vankúšik pred bruško nech sedí či stojí rovno, predsa len ten otvor bol široký, aby s nim moc nebalansovalo. takže smelo do toho-nemusíš sa báť, že to nezvládne, lebo ak dieťa vie sedieť a rovno držať hlavičku-je už stavané a pevné na to, aby robilo ďalšie pokusy a pokroky do života....veľa šťastia.:)
Doktor zakázal sestre používať chodítko (či po slovensky je to "chodúľka"?:D No, my sme ako malé mali "pavúka" :D.) - vraj sa deťom z toho skracujú šľachy na nohách, lebo zle stúpajú (na špičky prstov a nie na chodidlo)a ešte niečo zlé to robí na nohy. Sestra ho tam aj tak dáva tak na 15 - 30 min. Keď sme boli malé, tiež sme behali v chodítku a nohy máme v poriadku, tak teraz neviem, či si doktori zase niečo vymysleli, alebo či je chodítko skutočne zdraviu škodlivé.
lenkak
08.09.10,11:10
To chodítko záleží aj od dieťatka ako má vyvinuté kĺbiky.
Náš bol viac sledovaný (však kvôli mne, ja som do 1,5r mala remence, chodila som až v 2rokoch, s problémami dodnes).
V 6tich mesiacoch nám doktorka po sone zakázala akékoľvek skákanie, a chodítko, jeden kĺbik ešte nebol úplne ok, o dva mesiace už malý na 10 min. mohol byť v chodítku. On ale dlho nevydržal, keď sa 30 min. tak prehral, to mal výnimočný deň. Radšej skúšal svoje nôžky. Veď aj skoro začal chodiť. :)
Llívia
08.09.10,11:15
To chodítko záleží aj od dieťatka ako má vyvinuté kĺbiky.
Náš bol viac sledovaný (však kvôli mne, ja som do 1,5r mala remence, chodila som až v 2rokoch, s problémami dodnes).
V 6tich mesiacoch nám doktorka po sone zakázala akékoľvek skákanie, a chodítko, jeden kĺbik ešte nebol úplne ok, o dva mesiace už malý na 10 min. mohol byť v chodítku. On ale dlho nevydržal, keď sa 30 min. tak prehral, to mal výnimočný deň. Radšej skúšal svoje nôžky. Veď aj skoro začal chodiť. :)
Synovec má kĺbiky v poriadku. Asi to teraz zakazujú už všetkým deťom. Čítala som aj článok o tom, že chodítko škodí.
lenkak
08.09.10,11:17
viem o tom, ale poznám pár doktorov, ktorí choditko nezakazujú.
Llívia
08.09.10,11:19
Asi ďalšia vec, na ktorej sa doktori nezhodnú. Keby to chodítko bolo také škodlivé, tak by XYZ ľudí v mojom okolí muselo mať problémy s nohami a možno aj chrbticou. A čo ja viem, možno naše staré "pavúky" boli lepšie než tieto moderné plastové :rolleyes:
Oliwa
08.09.10,11:58
...hm , len tak ...na margo ...

Týka sa to aj skúsenejších oteckov či starých otcov ?????? :rolleyes::cool:
Ááále Buchač, hm, len tak... na margo...
Ty musíš stále vŕtať... Dobre vieš, ako to bolo myslené... ako dobre mienené rady skúsenejších rodičov či starých rodičov...
Ale keďže je tu viac-menej babinec, klávesnica mi automaticky napísala mamičky a staré mamy...:)
Nepredpokladám totiž, že by sa do tejto témy húfne zapájali nicky ako napr. ciners, tomashc, 220870, day, slayer666, jozef mihál, richard či chobot a pod.
- ergo nicky mužského pôvodu, vrátane Teba :rolleyes:. Možno tak ešte Stanislav1975 by sem mohol občas zablúdiť :)... Ale samozrejme ste vítaní - každá rada dobrá... Takže ak máš záujem, kľudne sa pridaj - však ako apa dvoch dcér /sa mi zdá/ a dokonca dedko /alebo starý otec - ozaj, ako Ťa vnučka volá, ak Ťa už poctila nejakým oslovením?/ - máš iste skúseností na rozdávanie...:D
Ale kvôli Tebe sa mi to prepisovať nechce - taký Martin Mocko to pochopil hneď ;)... Hmmm... :)
Alebo si založte vlastnú "nefeministickú" tému - napr. "S tebou mě baví svět :D - aneb výchova detí očami otcov - poraďákov"... Rada si na ňu kliknem...:)
buchač
08.09.10,12:24
...netykavka ....:rolleyes:
Llívia
08.09.10,14:57
Od akého veku ste dovolili deťom hrať sa s kockami - stavebnicou, z ktorej sa dá postaviť napr. domček? Kúpila som ich malému (akcia v Lidli - kopa kociek za cca 11 EUR - no nekúp to :D ). Mali dva typy - na jednom bolo napísané, že od +1, na druhom od +2. Kúpila som tie +2, lebo na vrchnáku boli otvory, cez ktoré môže vhadzovať kocky podľa tvarov do vedierka, inak až na počet ks boli v oboch vedierkach rovnaké kocky. Chcem mu ich dať na Vianoce, len neviem, či mu to na niečo bude, či sa bude môcť s nimi hneď hrať.
lenkak
08.09.10,15:37
môže sa hrať aj na Vianoce,
ak sú to menšie kocky, tak sme ich malému dávali len v našej prítomnosti a dávali pozor aby ich nedával do pusinky. Doteraz mu malé časti z hračiek ani nedávame.
Llívia
08.09.10,15:48
Do papuľky by ich možno napchal, ale určite ich neprehltne. Super, mám prvý vianočný darček. :)
katarina.j
08.09.10,18:28
Doktor zakázal sestre používať chodítko (či po slovensky je to "chodúľka"?:D No, my sme ako malé mali "pavúka" :D.) - vraj sa deťom z toho skracujú šľachy na nohách, lebo zle stúpajú (na špičky prstov a nie na chodidlo)a ešte niečo zlé to robí na nohy. Sestra ho tam aj tak dáva tak na 15 - 30 min. Keď sme boli malé, tiež sme behali v chodítku a nohy máme v poriadku, tak teraz neviem, či si doktori zase niečo vymysleli, alebo či je chodítko skutočne zdraviu škodlivé.
No priznam sa, veľa pediatrov neodporúča chodítka, fakt neviem, raz vyjdú nejaké fámy a hned je z toho haloooo. jeden povie, že to škodí na nohy, druhý že na chrbátik, atd...ja som oboch synov začala dávať do chodítka od 5.mesiaca a sú v poriadku,nemajú žiadne problémy ani s nohami ani s chrbticou(práve že sú až moc živí, niekedy je problém aby sa vôbec zastavili:)) podla mna je to individuálne, záleží od dieťatka či tam chce byť a či mu jeho zdrav.stav dovoluje, no nevidím problém v tom, ked sa tam dieťa zahrá chvílku-ja som to brala ako takú pomôcku, ked sa malý tam hral, mohla som si robiť č bolo treba, síce musela som ho mať na očiach, aby niečo nevyviedol, ale aspon som si mohla ožehliť, oprať a pod.
Laco-monter
08.09.10,18:40
Reagujem na príspevok z inej témy... Marína keksy mu nemôžem dať, má intoleranciu na pšenicu - nasledovala by kolika a niekoľkodňové hnačky... Písala som o piškótach, ale mala som na mysli bezlepkové...

Moja mama hovorí,že ma krmila piškótami od 5-teho mesiaca !:eek:

Ničím iným, ma nemohla zasýtiť...

A dobrý apetít do jedla mi zostal doteraz....:)
Ivenka
08.09.10,19:12
Môj syn odmietal akékoľvek mlieko, keď som ho po mesiaci a pol prestala kojiť. Čo som mu mala dať ? Mal 5 mesiacov a jedol rohlík a pribináčik :(
Llívia
08.09.10,19:18
Moja mama hovorí,že ma krmila piškótami od 5-teho mesiaca !:eek:

Ničím iným, ma nemohla zasýtiť...

A dobrý apetít do jedla mi zostal doteraz....:)
V nejakom časopise o deťoch som čítala, že do 6. mesiaca by sa im kvôli možnosti vzniku alergií nemala dávať žiadna iná strava len materské mlieko.
Sestra začala synovcovi dávať kaše (zemiak + nejaká zelenina) od 5. mesiaca, ale piškóty a veľké kukuričné nesolené chrumky až v 7.
Trochu MT: Asi tak prvé 3 mesiace, čo kojila, tak mohla dýchať a mrkvu. Doktor jej zakázal jesť inú zeleninu a na ovocie si tiež musela dávať pozor. Vraj, aby malý nemal vetríky, nenafukovalo ho, nedostal alergiu. Potom dostal anémiu - chudokrvnosť a bral nejaké lieky (železo a nejaký vitamín B, ostatné si nepamätám) a kamarátkiny malí ju mali (možno ešte majú) tiež. Keď dieťa získava vitamíny a všetko to dôležité v prvých mesiacoch len z materského mlieka, tak ako to má získať, keď mamička dokopy nič jesť nemôže? :eek:
Gabhus
09.09.10,04:32
No tak trošku to záleží aj od konštrukcie dieťaťa. Moje deti boli veľké - pri narodení 4,5 a 4,70 kg tak mám skúsenosti len sa takýmito. Nikdy nemali alergie ani nejaké vážnejšie problémy so zdravím. Ako som sa starala:
- od malička kočík na dvore, pes pri kočíku a keď štekal, vyšla som pozrieť čo sa deje. Väčšinou sa zobudili a tak najesť, prebaliť a spať. Mala som čas aj na seba a na čo bolo treba
- od cca troch mesiacoch jedli čo prišlo. Piškóty, polievky (len menej solené a bez korenia) a potom zarovno s nami. Stalo sa aj, že starší syn vyjedal psovi z misky, čo ma trochu vzalo, ale nepoškodilo to ani synovi, ani psovi
- vždy mali dostatok pohybu - bola možnosť sa osamostatniť a odísť od našich na sídlisko, ale to ma ani nenapadlo. Vyrastali tak ako v podstate my so sestrami. V dome so záhradou, so zvieratami, s kamarátmi aj so staršími ľuďmi -žili ešte aj moji starí rodičia. Nerobilo im problém liezť po stromoch, pracovať manuálne kosiť od cca 8 rokov, ale aj nosiť domov jednotky. Zas som sa rozpísala, ale z mojich skúseností:
- nebyť na deti príliš úzkostlivý, ono príde aj rozbité koleno aj bárs čo no a trocha špiny neuškodí, vie niekto ako je dobre urobiť si v lete na dvore blato a chodiť po ňom naboso?
- dať dieťaťu istotu, že ste tu pre neho
- naučiť ho pomáhať zvieratkám , starým a byť slušný
- drahá hračka nenahradí rodičov - oboch, aj ten otec je na niečo
- mať tie deti aspoň dve a nazakazovať kamarátov - v rámci možností
Nech ma niekto doplní svojimi skúsenosťami pri výchove, ale myslím, že mne sa to takto podarilo. :):)
Oliwa
09.09.10,04:35
To čo bolo za doktora? Taký by mal vrátiť diplom... Samozrejme sa matka má vyhýbať zelenine, ktorá spôsobuje u dieťatka nadúfanie, napr. strukovinám a nedoporučuje sa tiež citrusové ovocie, ale aby nemohla zo zeleniny nič okrem mrkvy... A z čoho malo to bábo získať imunitu - ak nie z vitamínov a minerálov dodaných z "maminej mliekárne" - ako výstižne predomnou napísala Kazu? :D

Patrilo k predchádzajúcemu Llíviinmu príspevku, len Gabhus ma predbehla...;)
BXLmiami
09.09.10,05:44
Toto je reakcia na Líviu-ak by chodítka boli v neporiadku,malo by viac ľudí problémy....a nemajú?Koľkí majú problémy s chrbticou a nohami?
Tiež čo sa týka jedenia,v určitom období bolo tak,že sa v podstate takmer hned zaradovalo jedlo.Alergie začali letieť do nebies a tak teraz platí od 6 mesiacov,zelenina,potom až ovocie,lepok,čiže múka asi od 7-8 mesiaca a mlieko čo najneskôr,začať kyslomliečnymi nápojmi.Ked som do práce nastupovala,tak prvé roky som ani nevidela niekoho,kto je alergický na lepok ,výnimočná bola alergia na mlieko...teraz pomaly neprejde týžden ,aby niekto taký na ambulanciu neprišiel.
Tieto suhrny sú štatistika.Na konci každého kalendárneho roka vypisujeme neskutočné papiere,kto učtujete lekárov tak robíte ekonomickú štatistiku,my vyplnujeme kolonky-počet vyšetrení,počty pacientov podľa dg,z toho detí,z toho žien,z toho prvý raz a tak.No a z toho sa sumarizuju výsledky a vyplývajú doporučenia.Veľmi veľkú časť z toho robia práve farma firmy,ktoré potom sumarizuju alergie a alergeny a robia na základe toho testy a lieky.A k tým lekárom-vždy sa nájdu takí,čo štatistiky a doporučenia nečítajú.Tí potom nemajú nič proti chodítkam.Ani proti sladkým vodičkám.Ani proti mlieku do roka...atd.
Llívia
09.09.10,06:02
Toto je reakcia na Líviu-ak by chodítka boli v neporiadku,malo by viac ľudí problémy....a nemajú?Koľkí majú problémy s chrbticou a nohami?
Tiež čo sa týka jedenia,v určitom období bolo tak,že sa v podstate takmer hned zaradovalo jedlo.Alergie začali letieť do nebies a tak teraz platí od 6 mesiacov,zelenina,potom až ovocie,lepok,čiže múka asi od 7-8 mesiaca a mlieko čo najneskôr,začať kyslomliečnymi nápojmi.Ked som do práce nastupovala,tak prvé roky som ani nevidela niekoho,kto je alergický na lepok ,výnimočná bola alergia na mlieko...teraz pomaly neprejde týžden ,aby niekto taký na ambulanciu neprišiel.
Tieto suhrny sú štatistika.Na konci každého kalendárneho roka vypisujeme neskutočné papiere,kto učtujete lekárov tak robíte ekonomickú štatistiku,my vyplnujeme kolonky-počet vyšetrení,počty pacientov podľa dg,z toho detí,z toho žien,z toho prvý raz a tak.No a z toho sa sumarizuju výsledky a vyplývajú doporučenia.Veľmi veľkú časť z toho robia práve farma firmy,ktoré potom sumarizuju alergie a alergeny a robia na základe toho testy a lieky.A k tým lekárom-vždy sa nájdu takí,čo štatistiky a doporučenia nečítajú.Tí potom nemajú nič proti chodítkam.Ani proti sladkým vodičkám.Ani proti mlieku do roka...atd.
Sestra kŕmila tak, ako píšeš (zelenina - ovocie - lepok), len tú zeleninu začala na odporúčanie doktora dávať už v 5. mesiaci a po zelenine išlo ešte mäso. Teraz má malý 8 mesiacov a dáva mu už aj také ovocné kaše, čo sa zarábajú s vodou (neviem, či obsahujú mlieko).
Čo sa týka chodítiek a problémov s chrbticou + nohami - no, neviem, či to spôsobili len chodítka, alebo celkovo životný štýl (málo pohybu, "mľandravé" svalyi). Sestra ho používa a aj bude používať, lebo ako tu už niekto písal, to by nič neurobila, keďže malý stále vyžaduje pozornosť. Nenecháva ho v ňom však dlhšie ako pol hodiny.
katarina.j
09.09.10,07:42
Na margo toho jedenia detí: Pri prvom synovi som sa učila prvé tri mesiace-kedy čo začať dávať-čítala a zháňala som všeličo nech "všetko" viem.A dopadlo to asi tak, že ked sme boli u rodičov tak mama mu začala postupne pridávať jedlá(nekojila som vyrástol na tom ako ja-Sunar)-začali sme postrúhaným jablčkom, potom zeleninkou,polievkou no a na 5.mesiacov už jedol riadnu sviečkovú s nami.Na poradni ked ho pediatrička odvážila(že pribral v priebehu mesiaca 1kg) sa zasmiala a spýtala"no ty si asi dobrý papkáč, to sa mi už dávno nestalo,že dieťa tak priberie a to robím xxrokov.môžem sa opýtať čo papká?" až ma zamrazilo čo odpovedať....kedže máme dobrú lekárku,ktorá nie je proti tomu aby dieťa jedlo to čo môže a nielen mlieko, tak som sa snažila vyhnúť odpoveďou"no práve obedoval". ked sa opýtala čo jedol, tak som pohotovo odpovedala "no práve jedol sviečkovu".mali ste vidieť výraz tváre...zasmiala sa a privolala lekárku do vedla, že to počas svojej práce nezažili aby 5,5mesačné dieťa jedlo takmer všetko.samozrejme sa pýtala, či nemal problémy ked som mu dala riadne mlieko a pod. či nemal nejaku reakciu, no nič mu nebolo a teraz je poriadny papkáč,aj ked je štíhly(nik by nepovedal, že toho veľa zje, ale ani sa nečudujem, ved vo veku takmer 7.rokov dieťa rastie a potrebuje rôzne vitamíny).Mladší syn tiež nemal problémy začať s normálnou stravou, ked som s nim išla do poradne, tak lekárka sa len zasmiala so slovami "mám či nemám sa radšej pýtať čo mu dávate jesť?"vzali sme to s humorom, som rada, že sú v poriadku a nemali žiadne ťažkosti zo stravy. Viem, veľa detí je,čo musí držať bezlepkovú diétu-viem,že je to aj finančne náročné, takže obdivujem všetky maminy, ktoré sa snažia dieťaťu vyhovieť, aj ked je to niekedy ťažké vysvetliť mu, že nemôže taký keksík ako je ten či onen lebo by ho bolelo bruško a môže len ten čo mu dá mamina.Veru,klobúk dolu...Pozitívne je aj to, že už aj na školách a v škôlkách prispôsobujú obed - klasika a bezlepkový-aj ked je takýchto zariadení málo, ale aspon nejaké sú....
lenkak
09.09.10,07:58
To si mala fajn, keď deti mohli papať všetko.
Ja malého kojím ešte aj dnes, má intoleranciu na kravského mlieko. Tak sa narodil, ak som chcela kojiť a nekupovať protialergické mlieko, pol roka som ani ja mlieko nemohla piť, žiadne pudingy, mohla som iba kyslé, nahrádzala som to acidkom a jogurtami. Bola by škoda skončiť s kojením, mala som mlieka aj pre dvoch, tak silno malý ťahal.
Malému ešte stále robí kravské mlieko problémy, ale už je to oveľa lepšie, len keď sa pozabudnem, a dám mu viac krát posebe puding, potom má problémy s bruškom a so stolicou. A mlieko len moje, som si povedala, ešte chvíľu vydržím, že vraj do troch rokov má úplne z toho vyrásť, tak uvidíme. Keby mal alergiu na mlieko, je to ešte horšie, tam už len to protialergické, a nehorázne peniaze. Dlho malému trvalo, kým si zvykol na iné jedlo, on z fľaše vôbec, kašami sa drhol, ale aj tak som nič nemixovala, aby sa naučil. Jedine čo on nemusí je mäso, to musí moc žuvať, ale párky, saláma, šunka to áno. Je veľký jedák, tiež doktorka bola s váhou spokojná, len skonštatovala že malý bacuľko, ale z toho už vyrástol, teda vybehal. Teraz má 2roky 5mes, 92cm, 13,5kg.
BXLmiami
09.09.10,12:18
Na margo toho jedenia detí: Pri prvom synovi som sa učila prvé tri mesiace-kedy čo začať dávať-čítala a zháňala som všeličo nech "všetko" viem.A dopadlo to asi tak, že ked sme boli u rodičov tak mama mu začala postupne pridávať jedlá(nekojila som vyrástol na tom ako ja-Sunar)-začali sme postrúhaným jablčkom, potom zeleninkou,polievkou no a na 5.mesiacov už jedol riadnu sviečkovú s nami.Na poradni ked ho pediatrička odvážila(že pribral v priebehu mesiaca 1kg) sa zasmiala a spýtala"no ty si asi dobrý papkáč, to sa mi už dávno nestalo,že dieťa tak priberie a to robím xxrokov.môžem sa opýtať čo papká?" až ma zamrazilo čo odpovedať....kedže máme dobrú lekárku,ktorá nie je proti tomu aby dieťa jedlo to čo môže a nielen mlieko, tak som sa snažila vyhnúť odpoveďou"no práve obedoval". ked sa opýtala čo jedol, tak som pohotovo odpovedala "no práve jedol sviečkovu".mali ste vidieť výraz tváre...zasmiala sa a privolala lekárku do vedla, že to počas svojej práce nezažili aby 5,5mesačné dieťa jedlo takmer všetko.samozrejme sa pýtala, či nemal problémy ked som mu dala riadne mlieko a pod. či nemal nejaku reakciu, no nič mu nebolo a teraz je poriadny papkáč,aj ked je štíhly(nik by nepovedal, že toho veľa zje, ale ani sa nečudujem, ved vo veku takmer 7.rokov dieťa rastie a potrebuje rôzne vitamíny).Mladší syn tiež nemal problémy začať s normálnou stravou, ked som s nim išla do poradne, tak lekárka sa len zasmiala so slovami "mám či nemám sa radšej pýtať čo mu dávate jesť?"vzali sme to s humorom, som rada, že sú v poriadku a nemali žiadne ťažkosti zo stravy. Viem, veľa detí je,čo musí držať bezlepkovú diétu-viem,že je to aj finančne náročné, takže obdivujem všetky maminy, ktoré sa snažia dieťaťu vyhovieť, aj ked je to niekedy ťažké vysvetliť mu, že nemôže taký keksík ako je ten či onen lebo by ho bolelo bruško a môže len ten čo mu dá mamina.Veru,klobúk dolu...Pozitívne je aj to, že už aj na školách a v škôlkách prispôsobujú obed - klasika a bezlepkový-aj ked je takýchto zariadení málo, ale aspon nejaké sú....
Ešte nevieš,či mu to ublížilo alebo nie.Tento typ stravovania prirad k správam typu-tretina detí vo veku 10 rokov má zvýšený cholesterol.Alebo-klesá veková hranica ľudí,ktorí v dvadsiatke prídu o žlčník.Alebo Sr a CR absolutne bezkonkurenčne vedú europsku štatistiku Ca hrubého čreva.Takže tak.
calawen
09.09.10,17:00
U drobca sme cca v 2. mesiaci prišli na intoleranciu pšeničného lepku - mával strašné koliky, keď som mala chlieb, cestoviny a pod. v strave - lepok bol aj v mlieku. U svokry sme pokusne urobili špaldové cestoviny (tiež obsahuje lepok, ale nie je taký agresívny) a kolika nebola - tak sme na to prišli. Odvtedy nejem pšenicu - cestoviny a múky sa dajú kúpiť aj iné druhy (nanešťastie iba v biopotravinách a v mlyne - t. j. podstatne drahšie ako bežné cestoviny a múka v obchode).
Cca v 4,5 - 5 mesiacoch lekárka odporučila pridávať prvé príkrmy - zelenina jemne obvarená a zmixovaná, jabĺčko čerstvé postrúhané.
Cca o mesiac - dva radila rozšíriť jedálniček o mäsko - najprv kurča, ryba, neskôr bravčové, hovädzie.
Tak na 10 mesiacov jedol to čo my dospelí, samozrejme bez soli (tú som začala pridávať až okolo roku - aj to len štipku na 1 l polievky, resp. na celú dávku jedla) a úplne bez korenín.
Na pol roka bezlepkové múky a potraviny, o dva mesiace neskôr lepkové (samozrejme nie pšenica).
Teraz papá všetko s nami, normálne (síce trošku slabšie) solené a korenené, nemixované, iba jemnejšie nakrájané - aj sám papá. Výnimku tvoria posledné dni od pondelka - teraz kvôli úrazu a otvorenej ale hojacej sa rane na vnútornej strane spodnej pery mu zas mixujem, resp. mám v zásobe hotové výživy (mäsové, ešte z dovolenky) - teraz len také, kým sa to nezahojí.

Postupne - od roka mu dávam jogurt sem-tam - typ sabinovský (t. j. príchuť na spodku a biely jogurt na vrchu - volám to miešací jogurt) - skôr ovocné ako čokoládové.
Sem-tam dostane aj nejakú maškrtu, ale nechcem to preháňať, lebo sú to prázdne kalórie a žiadna výživová hodnota.

Samozrejme, doma máme psa a nesnažím sa o sterilnú domácnosť, malý má dostatok pohybu doma aj vonku. Chodítko - tzv. pavúka nikdy nemal, kúpili sme mu také, kde sa iba opieral -ale s tým sa iba hral, nikdy sa o to neoprel, že by chodil - lepšia sa mu zdala jeho vysoká stolička, resp. kočík.

Mimochodom, cca pred týždňom a pol sme boli u sestry (jej deti nemajú problémy s pšenicou), nejak sa dostali ku keksíkom (obyčajným), keď boli pár minút bez dozoru - samozrejme aj drobec si zopár dal... Reakcia? V tú noc silná kolika a nasledujúce 2 dni hnačky...
Minimálne kvôli tomu chcem ešte najbližších pár rokov (minimálne 2-3) vynechávať pšenicu.

Mám otázočku - na lekára (BXLmiami) - tú intoleranciu nemám potvrdenú od lekára - mám po dohode s detskou lekárkou žiadať o vyšetrenie gastroenterológom - aby som nasledne nemala problém, keď budem zapisovať malého do škôlky ako bezlepkového? Drobec má dnes presne 15 mesiacov...
BXLmiami
09.09.10,17:24
Určite ano,daj sa poslať na GAE vyšetrenie.Myslím,že pri potvrdení precitlivelosti Ti poistovna pomôže s nákladmi na stravu.Pri týchto dietach sa dá následne aj predlžiť materská či dostať príspevok na dietne stravovanie.
calawen
09.09.10,17:40
Určite ano,daj sa poslať na GAE vyšetrenie.Myslím,že pri potvrdení precitlivelosti Ti poistovna pomôže s nákladmi na stravu.Pri týchto dietach sa dá následne aj predlžiť materská či dostať príspevok na dietne stravovanie.

Vďaka, tak o 2 týždne ideme na očkovanie, tam sa vypýtam... Testy sa robia z krvi, alebo ide o nepríjemnejšie a bolestnejšie vyšetrenia?
katarina.j
09.09.10,18:58
Ešte nevieš,či mu to ublížilo alebo nie.Tento typ stravovania prirad k správam typu-tretina detí vo veku 10 rokov má zvýšený cholesterol.Alebo-klesá veková hranica ľudí,ktorí v dvadsiatke prídu o žlčník.Alebo Sr a CR absolutne bezkonkurenčne vedú europsku štatistiku Ca hrubého čreva.Takže tak.
Tak mna sa to chvalabohu určite netýka, chodievame s detmi raz ročne preventivne na krv,výtery a nemaju cholesterol ani nič podobne...a pri mojom aspon dufam dobrom stravovani,kde nechýba zelenina a ovocie a samozrejme pohybu až-až, verim, že nič také nehrozi...takze asi tak je to...nemyslíš že nie vsetci su hned chorí a trpia niečim? podla mna zalezi vela od toho čo človek je a ako travi volny čas....
lenkak
09.09.10,19:06
Vďaka, tak o 2 týždne ideme na očkovanie, tam sa vypýtam... Testy sa robia z krvi, alebo ide o nepríjemnejšie a bolestnejšie vyšetrenia?

nám robili testy hneď. Malému brali krv 3-4x, v jeden deň, robili mu testy na laktózu, sóju a ešte tie najčastejšie. Potvrdila sa len tá intolerancia laktózy (mlieka), v tej ľahšej forme.
Už sa to pomaly lepší, a verím, že už dlho nepotrvá a nebude mať žiadne problémy. :)
calawen
10.09.10,05:43
nám robili testy hneď. Malému brali krv 3-4x, v jeden deň, robili mu testy na laktózu, sóju a ešte tie najčastejšie. Potvrdila sa len tá intolerancia laktózy (mlieka), v tej ľahšej forme.
Už sa to pomaly lepší, a verím, že už dlho nepotrvá a nebude mať žiadne problémy. :)

Oki, vďaka za informácie...
Llívia
20.09.10,19:28
http://www.porada.sk/t139602-p2-detske-sedacky-na-bicykel.html
Tu som sa pýtala, odkedy je možné voziť dieťa na sedačke na bicykli. Dostala som len jednu odpoveď - Joni22 vozí malú od 18 mesiacov. Známy vozil malého vo veku 1 rok (a malému sa to veľmi páčilo). Takže odkedy je vhodná doba ho takto voziť? A je lepšia sedačka dopredu alebo dozadu na nosič? (Pôvodne som chcela kúpiť detský vozík za bicykel http://www.mall.sk/voziky/croozer-kid-for-2, ale sestra zatrhla - že je to moc drahé (myslí na moje peniaze viac ako ja :D.)
Martin Mocko
21.09.10,04:20
Llívia, ja osobne odporúčam zadnú sedačku. Podľa mňa má dve výhody:
1. nefúka priamo na dieťa, lebo je skryté za chrbátom aj kôli lietajúcemu hmyzu,
2. nezavadzia na kolená (aspoň nám - ľuďom s dlhšími nohami).
Odkedy sme deti vozili v cyklosedačke fakt neviem. Ale už deti dobre sedeli a hlavne držali hlavu. To je podstatnejšie ako vek dieťaťa.

PS: ten vozík sa ti neoplatí, ak nejazdíš s deťmi pravidelne. Dieťa povozíš tak dve sezóny, potom už šlape na svojom bicykli.
Llívia
23.09.10,11:23
Ďakujem.
Keby malý vo vozíku vydržal, tak by som s ním už tento rok pár stoviek km nabehala. (Len neboli euráče na kúpu a ani sestre sa moc nepáčilo, že ho chcem kúpiť kvôli malému - to si myslela ona. Ja som hlavne myslela na seba - kočíkovať je nuda :D )
buchač
23.09.10,11:33
Ááále Buchač, hm, len tak... na margo...
Ty musíš stále vŕtať...
Ale samozrejme ste vítaní - každá rada dobrá... Takže ak máš záujem, kľudne sa pridaj - však ako apa dvoch dcér /sa mi zdá/ a dokonca dedko /alebo starý otec - ozaj, ako Ťa vnučka volá, ak Ťa už poctila nejakým oslovením?/ - máš iste skúseností na rozdávanie...:D


...nie , ešte nie ...maličká je ...na ten prvý rôčik ťahá ...LEA , môj drobček , vtáčatko ...

Skúsenosti ???...ako každý bežný rodič...

Osvedčilo sa mi napríklad , že krikom nič a nikdy nedocielim ...nebodaj sa nabudiť ...ale aj to stalo , len som sa ovládol ...
Na dievky mi stačilo pozrieť , vedeli koľko bije a aká ...
Rešpektovali ma a ja pre zmenu zasa ich ...vždy som vedel viac ako ich mama ;):rolleyes:

A rada ???...klasika sa mi osvedčila :

Ohýbaj ma mamko , pokiaľ som ja Janko .
Neohneš ma ....;)
Oliwa
24.09.10,17:28
Asi preto, že si Juraj... ;)
Llívia
11.01.11,08:51
V akom veku sa dá spoľahlivo spoznať, či je dieťa pravák alebo ľavák? (Resp. keď má dieťa rok a všetko chytá do ľavej ruky, znamená to, že bude ľavák? Ľavé snáď nebude, šak tatino je šikovný :D)
oriesok
11.01.11,10:48
Naša malá bola na tom tak isto, viac ľavou ručičkou chytala. Teraz je prváčka a lekárka na predškolskej prehliadke povedala, že netreba nútiť na pravú, lebo to skôr môže spôsobiť blok, ale že dieťa si to samo vyberie, ktorá ruka mu vyhovuje.Keby aj bolo ľavák, neznamená, že musí byť ako sa hovrí, ĽAVÉ. Akurát sme na začiatku šk.roka informovali pani uč., aby vedela. že Vikinka má tendenciu požívať ľavú ruku, ale v škole začala sama písať pravou.Tak je praváčka. Pri téme ľavák, či pravák, si vždy spomeniem na môjho bývalého spolužiaka zo strednej školy, ktorý písal pravou a kreslil ľavou.Komické bolo, keď nám profesor diktoval poznámky a medzi tým nakreslil nejaký obrázok na tabuľu, že si to máme tiež prekresliť, spolužiak prvavou napísal, potom ju nechal oddychovať a kreslil ľavou, TAKMER naraz zamestnal obidve ruky, jedna písala, druhá kreslila. A je z neho pán inžinier a myslím, že schopný. Vlastne je oberučný, aj takí sú.
Llívia
11.01.11,11:16
Nechcem ho preorientovávať na pravú ruku, veď ľavá nie je žiadna závada, tiež poznám ľudí, ktorí sú ľaváci a pritom vôbec nie sú "ľaví" :). Skúšala som s ním písať kriedou na tabuľu, tak som mu kriedu dala automaticky do pravej ruky a písali sme. Neskôr mi tatko povedal, že malý všetko chytá do ľavej ruky. Asi najlepšie bude počkať, až tú kriedu (pero, ceruzku) chytí sám a písať tou rukou, ktorú si vyberie.
oriesok
11.01.11,13:35
Jasné, to sa ešte vykryštalizuje, tým malým je niečo dobré ľavou, niečo pravou, ešte sa hľadajú, ale tieto situácie sú nám preto často úsmevné, tá ich nemotornosť.
Žabinka
11.01.11,19:01
V akom veku sa dá spoľahlivo spoznať, či je dieťa pravák alebo ľavák? (Resp. keď má dieťa rok a všetko chytá do ľavej ruky, znamená to, že bude ľavák? Ľavé snáď nebude, šak tatino je šikovný :D)
Moja mrkvička od začiatku, odkedy vedome začala hrkať hrkálkou, neskôr chytať hračky, ... bola obojručná. Ešte počas škôlky napr.jedla ľavou rukou, keď sa unavila, pokračovala pravou :D. Tak isto pri kreslení. V predškolskej triede sa viac venovali práci s ceruzkou, písali rôzne čiary, a postupne začala uprednostňovať pri písaní ľavú ruku. Pri jedle bola stále obojručná :D Ako začala v škole viac písať, stala sa z nej úplná ľaváčka, aj pri jedení drží príbor naopak :D.
Ale ako píšeš, vo všeobecnosti ľavá nie je, je šikovná po maminke :D.
misoft
11.01.11,19:21
Nechcem ho preorientovávať na pravú ruku, veď ľavá nie je žiadna závada, tiež poznám ľudí, ktorí sú ľaváci a pritom vôbec nie sú "ľaví" . Skúšala som s ním písať kriedou na tabuľu, tak som mu kriedu dala automaticky do pravej ruky a písali sme. Neskôr mi tatko povedal, že malý všetko chytá do ľavej ruky. Asi najlepšie bude počkať, až tú kriedu (pero, ceruzku) chytí sám a písať tou rukou, ktorú si vyberie.
Môj starší syn (teraz už chlap), ako malý chytal všetko do ľavej ruky, hneď som vedel, že bude ľavák. Keď začal školu ako prváčik a začali písať, odrazu odmietal chodiť do školy. Začal som sa zaujímať, prečo a zistil som, že učiteľka v prvom ročníku celkom nepedagogicky ho NÚTILA používať pravú ruku (samozrejme, že písmenká boli skôr čarbanicami) a syn mal z toho "mindráky" a strach ísť do školy. Bol som nútený zájsť do školy a upozorniť "vyštudovanú" učiteľku, že je nepedagogické nútiť používať silou mocou pravú (nedominantnú) ruku, keď používa ľavú (a to som ich pri zápise upozornil, že je ľavák). Musela si to však vypočuť v prítomnosti riaditeľky, inak by naďalej pokračovala vo svojom "neodbornom" postupe.
Preto je dôležite nechať dieťa používať tú ruku, ktorá je pre neho výhodná (lebo je dominantná) a nenútiť opak.
Llívia
11.01.11,20:42
OK, písanie na tabuľu odkladám na čas, keď malý dokáže sám chytiť kriedu do ruky. ;)
Llívia
27.01.11,21:57
Nemáte niekto noty detských pesničiek ku xylofónu?
(Keď som ako dieťa dostala xylofón, boli k nemu priložené aj noty. Tie sa nezachovali a ku dnešným xylofónom sa ani neprikladajú :mad: (aspoň nie k tomu, čo má synovec.)
Oliwa
02.02.11,06:09
Na gúgli si nenašla nič? Dcéra keď hľadala nejaké noty, našli sme aj tam...
Llívia
02.02.11,07:08
Našla som len video: Holka modrooká.
A kopu akordov.
Noty len na jednej stránke, lenže nie k pesničkám, čo poznám.
(Priznávam, po prezretí 2 strán vygúglených odkazov ma to prestalo baviť, keď som nič nenašla.)
Llívia
16.02.11,21:16
Trochu mimotemy Ako sa dá vyprať veľká pyšová hračka? Malí plyšáci sa môžu prať aj v práčke, ale táto sa tam 1. nevlezie, 2. neviem, ako by dopadla, keby bola tak dlho vo vode.
Lubaba
16.02.11,22:20
to sa ozaj nevlezie do pračky?
tak to musí byť asi slon:D
Llívia
17.02.11,06:28
Niééééééééé! Prasiatko. ;) Veľké prasiatko.
A hafan je ešte väčší - ten má na dĺžku viac ako 1 m.
Zimama
20.02.11,19:00
Hádam buď aj rada, že sa nezmestí... ;):) Aby si nedopadla ako kedysi ja - v novučičkej pračke som prala veľkého šaša, odtrhla sa mu hlava a do pračky sa vysypalo milión tých polystyrénových guličiek... :eek: Nervy moje, ešte pol roka ich potom voda vyplavovala... :):---
Llívia
20.02.11,19:06
Prasátko je vypchaté nastrihaným molitanom. V prípade "havárie" by to dopadlo asi najskôr podobne ako s polystyrénovými guličkami :D Skúsim ho vyčistiť mokrou handrou a mydlom na pranie (alebo si urobím roztok z mydlových vločiek).
alla66
20.02.11,19:36
prečo nedáš prasiatko do čistiarne?
Llívia
20.02.11,20:27
1. V čistiarni vyčistia aj plyšákov?
2. Ak aj áno, mala by som obavy, že mi ho poškodia/zničia.
Llívia
03.03.11,07:35
Ako vhodne zabaliť, či skôr vytvoriť, darček pre malé dieťa z plienok
http://www.mojazabava.wbl.sk/Torty-z-plienok.html
Denisa
08.06.11,13:04
CherryAnn
15.08.11,18:52
Tak si práve čítam tuto článok o výbave bábätkovskej izby:
http://www.spuntik.cz/jak-vybavit-pokojicek-pro-miminko/

a pozerám, že tam odporúčajú monitory dýchania a elektronické pestúnky... Chcem sa spýtať, kto máte čerstvé malé bábo, alebo ste mali nedávno...používate to? je to naozaj nutné, alebo je to iba taká vymoženosť? Konkrétne - ak mám malý byt, bábo je v svojej izbe a ja vo vedľajšej miestnosti pracujem, myslíte, že by som to využila, alebo nie?
arizona
15.08.11,18:59
Tak si práve čítam tuto článok o výbave bábätkovskej izby:
http://www.spuntik.cz/jak-vybavit-pokojicek-pro-miminko/

a pozerám, že tam odporúčajú monitory dýchania a elektronické pestúnky... Chcem sa spýtať, kto máte čerstvé malé bábo, alebo ste mali nedávno...používate to? je to naozaj nutné, alebo je to iba taká vymoženosť? Konkrétne - ak mám malý byt, bábo je v svojej izbe a ja vo vedľajšej miestnosti pracujem, myslíte, že by som to využila, alebo nie?
http://www.porada.sk/t138513-detsky-monitor-elektronicka-opatrovatelka.html
Gabi03
15.08.11,19:07
Tak si práve čítam tuto článok o výbave bábätkovskej izby:
http://www.spuntik.cz/jak-vybavit-pokojicek-pro-miminko/

a pozerám, že tam odporúčajú monitory dýchania a elektronické pestúnky... Chcem sa spýtať, kto máte čerstvé malé bábo, alebo ste mali nedávno...používate to? je to naozaj nutné, alebo je to iba taká vymoženosť? Konkrétne - ak mám malý byt, bábo je v svojej izbe a ja vo vedľajšej miestnosti pracujem, myslíte, že by som to využila, alebo nie?

Ja som monitor dýchania nemala, ale zato som sa bála, či je všetko v poriadku. Našťastie malý má už viac ako pol roka, takže tento čas sme prežili. Elektronickú pestúnku mám, pretože najmä v zime ak bol vonku v kočíku, by som ho nepočula. Teraz v lete ho ani moc nevyužívam, nakoľko mám otvorené dvere a plač počujem aj tak. ;)
alessi
15.08.11,20:05
Mám otázku skôr pre oteckov. Mám dvojročnú dcérku. A mám pocit že je na mne závislá. A aj ked sa teším jej pozornosti nezvládam sa jej venovať nonstop. Vyrastie z toho čoskoro alebo to bude este horšie?
video1983
19.08.11,20:33
Mám otázku skôr pre oteckov. Mám dvojročnú dcérku. A mám pocit že je na mne závislá. A aj ked sa teším jej pozornosti nezvládam sa jej venovať nonstop. Vyrastie z toho čoskoro alebo to bude este horšie?

no u nas je to opacne, :--- je zavisla na maminke ale myslim ze sa to zlepsi akonahle sa dostane do skolky do kolektivu atd..
pepsikova
20.08.11,03:07
..no však byť závislá na tatkovi, ku ktorému si musí zaletieť-to by bola pre dievčatko drahá závislosť...počkaj, keď budeš doma nafurt a malá si to uvedomí...bude ti každá rada dobrá:)
alessi
20.08.11,04:28
Som už druhy mesiac doma. Budúci tyzden už idem do školy ale aj tak. ona sa zobudí aj o tretej v noci a začne vykrikovať tata tata a dokým ju nepopestujem či neuložíme medzi seba... Najťažšie sú odchody. Má dni že ani na päť krokov ďalej odo mňa či vlastne ja od nej.
Ingrid Ondruskova
20.08.11,06:59
Mám otázku skôr pre oteckov. Mám dvojročnú dcérku. A mám pocit že je na mne závislá. A aj ked sa teším jej pozornosti nezvládam sa jej venovať nonstop. Vyrastie z toho čoskoro alebo to bude este horšie?

Aj my máme s manželom 2 dievčatá /7r. a 3r./ a tiež sú neskutočne naviazané na tatina, občas to bolo až neúnosné...napr.v noci sa jedna
z nich zobudila a chcela, aby ju práve len tatino išiel utíšiť...už som si ako
mama na to zvykla a nahlas to aj vykrikujem....no prááávdaže, tatinovia sú na zábavu a maminky na povinnosti!!! Ale faktom je, že s manželom
trávia omnoho viacej toho "zábavného" času a s mamou /čiže so mnou/
je úžasná nuda...no čo už je to za zábavu pri žehlení, praní, upratovaní
apod.:o
pepsikova
20.08.11,07:06
Som už druhy mesiac doma. Budúci tyzden už idem do školy ale aj tak. ona sa zobudí aj o tretej v noci a začne vykrikovať tata tata a dokým ju nepopestujem či neuložíme medzi seba... Najťažšie sú odchody. Má dni že ani na päť krokov ďalej odo mňa či vlastne ja od nej...

..no počkaj ešte, keď začne brať rozum a bude sa chcieť za teba "oženiť",keď bude chcieť s tatom na pivo a do roboty...ako tato-autorita jej jemne v noci vysvetli, že tato sa musí vyspať a ona tiež a každý máte svoju posteľ..neviem, koľko má tvoja dcéra, ale ústupok v podobe brať ju ku sebe do postele,lebo inak bude revať nedovoľ,lebo to je koniec spaniu-a na spanie máš manželku...(revať bude možno jednu noc, ale zistí, že tvoje slovo je zákon a zvykne si...
video1983
20.08.11,11:26
tak toto bolo aj unas, stale s nami v posteli dokonca ma poslala mala do jej postele :D :D
alessi
20.08.11,19:49
Ale faktom je, že s manželom
trávia omnoho viacej toho "zábavného" času a s mamou /čiže so mnou/
je úžasná nuda...no čo už je to za zábavu pri žehlení, praní, upratovaní
apod.:o

ja s dcerkou aj zehlim aj vesiam pradlo aj varim. Len proste nemam ani polovice energie ako ona. Ked sa cosi stane tak jediny ju viem utisit. A aj ked cez obed spi sa na par sekund zobudi aby sa uistila ze som blizko.:)
pepsikova
20.08.11,19:53
ja s dcerkou aj zehlim aj vesiam pradlo aj varim. Len proste nemam ani polovice energie ako ona. Ked sa cosi stane tak jediny ju viem utisit. A aj ked cez obed spi sa na par sekund zobudi aby sa uistila ze som blizko.:)..

..najvyšší čas stanoviť pravidlá (môj čas, tvoj čas, náš čas)a aj ich dodržiavať...a vysvetliť, odôvodniť a ak bude treba, nechať aj vytrucovať...aj poplakať..