Danitko
07.09.10,21:36
Dobry den,
do minuleho roka do 30.6.2009 som bola zamestanana. Od 1.7.2009 do 14.2.2010 som bola evidovana na urade prace. Vyuzila som moznost cerpat prispevok pre zivnostnika a od 15.2.2010 som si zriadila zivnost.
Platim odvody, dobrovolne z minima, vo vyske 112 EUR mesacne.T.j. aj NP z minima.
Aku vysku NP mam odvadzat, aby som mala narok na matersku v maximalnej vyske, co je tusim okolo 600 EUR?
Tento rok moje prijmy zo zivnosti budu pod urovnou 3800 EUR, co predpokladam, ze bude znacit, ze od 1.7.2011 budem stale platit z minima.

Mam resp.musim a kedy to mam urobit? - zvysit si dobrovolny prispevok NP z max VZ 1116 EUR?

Mam ponuku na zamestnanie, ponukaju mi bud TPP alebo zivnost.
Na TPP by som dostavala 1000 EUR brutto. Na zivnost 1500 EUR.
Co je pre mna v tejto situacii vyhodnejsie?

Ist na TPP a potom nahlasit na poistovni subeh zamestnani? A zvysit si odvod do NP aby sa dorovnal do max VZ 1116 EUR?

Alebo fakturovat na zivnost. To ma ale preklopi nad min hranicu nad 3800 EUR a od 1.7. 2011 budem musiet platit odvody.
Zivnost musim mat 2 roky, kvoli poberaniu prispevku od statu.

Matersku planujem, ale potrebujem sa rozhodnut pre nove zamestanie, co je najlepsie kvoli odvodom.

Dakujem.
Katy a R
07.09.10,19:51
.. je toho veľa ...:)
Pre začiatok by si si mohla pozrieť témy o materskej a zák o SP ... je to tam podrobne rozobraté - aké sú podmienky na materské - nájdeš tam aj svoj prípad;)... a ešte pripomínam, že sa chystajú zmeny v zákone o SP... takže ťažko radiť... Možno keby si konkrétnejšie ... aspoň kedy plánuješ :confused:
Môj názor ... ak máš možnosť zamestnať sa .. je to najistejšie :D
Danitko
14.09.10,20:15
Zdravim,
napisala som toho viac. Ked som si citala podobne temy na porade, musim priznat, ze ma to viac domotalo.
Neviem, ako a kedy si mam nemocenske poistenie zvysit na taku ciastku, aby mi potom vychadzala riadna , t.j. plna vyska materskej. A neviem, ake obdobie je pre moj pripad relevantne.
13 rokov zamestanana, od 1.7.09 na urade prace evidovana do 14.2.10. Od 15.2.10 som SZCO, na zaklade projektu, samozamenstnania som dostala prispevok od statu na podnikanie a 2 roky musim mat zivnost.
Pri registrovani do poistovni som sa rozhodla platit si odvody (vsetky), aj ktore este nemusim z minima cca z 319 EUR. Zdravotnej poist. platim 44 EUR a Socialnej spolu 112 EUR.
Uvazujem o dietati, dalsi rok, mozno sa podari aj tento...
Kedy si mam zvysit odvody NP z maxima, aby som mala narok na max.matersku?
Dakujem
veronikasad
14.09.10,20:17
Zdravim,
napisala som toho viac. Ked som si citala podobne temy na porade, musim priznat, ze ma to viac domotalo.
Neviem, ako a kedy si mam nemocenske poistenie zvysit na taku ciastku, aby mi potom vychadzala riadna , t.j. plna vyska materskej. A neviem, ake obdobie je pre moj pripad relevantne.
13 rokov zamestanana, od 1.7.09 na urade prace evidovana do 14.2.10. Od 15.2.10 som SZCO, na zaklade projektu, samozamenstnania som dostala prispevok od statu na podnikanie a 2 roky musim mat zivnost.
Pri registrovani do poistovni som sa rozhodla platit si odvody (vsetky), aj ktore este nemusim z minima cca z 319 EUR. Zdravotnej poist. platim 44 EUR a Socialnej spolu 112 EUR.
Uvazujem o dietati, dalsi rok, mozno sa podari aj tento...
Kedy si mam zvysit odvody NP z maxima, aby som mala narok na max.matersku?
Dakujem
Aby ti vznikol nárok na materské z dobrovolného nemocenského poistenia, poistenie musí trvať minimálne 270 dní pred pôrodom. Ak sa poistíš v čase keď už budeš tehotná, nestihneš to a materské z DNP vyplatené nebudeš mať.
Katy a R
14.09.10,20:30
Zdravim,
napisala som toho viac. Ked som si citala podobne temy na porade, musim priznat, ze ma to viac domotalo.
Neviem, ako a kedy si mam nemocenske poistenie zvysit na taku ciastku, aby mi potom vychadzala riadna , t.j. plna vyska materskej. A neviem, ake obdobie je pre moj pripad relevantne.
13 rokov zamestanana, od 1.7.09 na urade prace evidovana do 14.2.10. Od 15.2.10 som SZCO, na zaklade projektu, samozamenstnania som dostala prispevok od statu na podnikanie a 2 roky musim mat zivnost.
Pri registrovani do poistovni som sa rozhodla platit si odvody (vsetky), aj ktore este nemusim z minima cca z 319 EUR. Zdravotnej poist. platim 44 EUR a Socialnej spolu 112 EUR.
Uvazujem o dietati, dalsi rok, mozno sa podari aj tento...
Kedy si mam zvysit odvody NP z maxima, aby som mala narok na max.matersku?
Dakujem

.. nuž ja by som sa v tvojom prípade na všetky poistenia - a ešte k tomu z minima nepoisťovala .. iba čo si pokazíš OMB .. a predpokladám aj, že si mladá kočka:confused: ;).. radšej by som sa poistila z maxima iba na NP .. hlavne kôli materskému . Ale nové poistenie treba ... nie doterajšie zvyšovať.
.. a to zamestnanie už neprichádza do úvahy?