jozef215
07.09.10,23:06
Ako Ste napisali, ak SZCO dosiahne vyssi prijem ako 49 790 E musi sa
prihlasit na DU ako platitel DPH. Ale pri citani par. 4 o registracii
mi nie je jasne ked SZCO je danovnik na Slovensku ale svoju pracu vykonava
v zahranici pre zhranicnych zakaznikov a aj sa zdrziava takmer po cely rok
v zahranici - je povinny platit DPH? A este jedna otazka, kto je platcom
DPH? Moje zjednodusene ponimanie bolo - ak nakupim material, vyrobim z neho
nieco co mu zvysilo hodnotu, musim ju nauctovat zakaznikovi a potom aj zaplatit
DPH. Ale ked napriklad vykonavate inziniersku cinnost pri zlepseni
preventivnej udrzby pre zakaznika, stavate sa tiez platcom DPH? Ako vidim
z faktur zahranicnych partnerov, uctuju DPH len ked nieco vyrobia a potom
z toho platia DPH. Ma prosim niekto skusenost s takymto pripadom?
(Bol som aj u kontrolora DU a ked som upresnil moju cinnost tak mi povedal,
ze podla neho musim platit DPH (resp. VAT) v zahranici.)
Dopredu dakujem za rady, prajem Vam prijemny den, Jozef
ESTER
08.09.10,06:39
Problematika DPH je dosť zložitá. Ale keď podnikáš na Slovensku a si platiteľom DPH tak všetko čo nakupuješ a máš doklad, kde je DPH vyčíslená môžeš si ju odpočítať. Ak potom niečo ty predávaš či už tovar, výrobok predávaš to navýšené o DPH. Týka sa to taktiež aj služieb, t.j. ak si službu poskytol aj keď k jej vykonaniu si nepotreboval žiadne vstupy, tak aj vtedy svoju službu zaťažíš DPH. Čo sa týka obchodovania so zahraničím problematika DPH je dosť zložitá. Ty si doteraz, keďže si nebol plátcom DPH nakupoval od zahraničných dodávateľov ako neplátca DPH. T.j. ak si nakúpil tovar, materiál, tak ti ho fakturovali s DPH platnou v zahraničí, pretože si im nepredložil svoje IČ DPH a zrejme si nebol platiteľom ani podľa § 7.
jozef215
09.09.10,20:30
Dakujem za odpoved ESTER. Ale ja skutocne som skory cely rok v zahranici. Takze vsetko co robim, nekupujem ani nepredavam na slovenskom trhu. Teda podla miesta mojho podnikania (rozpraval som sa s kontrolorkou danoveho uradu), na mna by sa mali vztahovat predpisy v state v ktorom podnikam. A bolo mi odporucene sa na to spytat na mieste podnikania. Ale pretoze mam pristup v svojej praci k fakturam zahranicnych podnikatelov a vidim ako uctuju oni, tak vzdy ak vyrabaju na zaklade nakupeneho tovaru tak potom tento vyrobok fakturuju zvyseny o DPH. Ale ak poskytuju len pracu (napr asistenciu co je aj moj pripad) DPH neuctuju. Kedze ja nic nevyrabam tak sa mi zda uplne zbytocne sa registrovat (podla toho ako uctuju spominani podnikatelia). Je pravda, ze je asi mala takych podnikatelov, ktory podnikaju na slovensku zivnost dlhodobo v zahranici. Mozno niekto ma s Tym skusenost a ozve sa. Dakujem, prajem pekny den, Jozef
KEJKA
11.09.10,07:27
no neviem, nemal by si si vybaviť domicil v zahraničí a podávať DP tam?
jozef215
12.09.10,16:57
No ja som tak trochu 'nacionalista'. Uz ked som zutekal zo Slovenska tak tam donesiem aspon dane. Ale aj tak dakujem za pokus o odpoved. J.
KEJKA
12.09.10,17:13
hm, nejde o nacionalizmus, postupuješ podľa skutočnosti, ked máš domicil v SR, lebo tu máš trvalý pobyt, tak je to v poriadku.
Nechceš si radšej založiť v SR sro, bude to jednoduchšie a jednoznačnejšie.
§4 hovorí o obrate a obrat definuje jasne zákon o DPH. Do obratu teda vstupujú aj služby do EU aj tretích štátov, kde je nárok na odpočítanie dane.
Zaregistruješ sa /mimochodom, nebol si náhodou vzhľadom na druh poskytovaných služieb povinný sa zaregistrovať už na začiatku roka podľa §7a aj bez dosiahnutia obratu pre povinnú registráciu?/......teda zaregistruješ sa a budeš podávať nulové DPH priznania, kde uvedieš objem služieb oslobodených od DPH, nárok na odpočítanie ti nevznikne, kedže všetko nakupuješ mimo SR. Plus ti zrejme vzniká povinnosť podávať súhrnný výkaz.
===========
záver - rada na začiatku nepomôže, len na krátko, lebo vyššie uvedené povinnosti sa týkajú aj sro. Možno aj vôbec nepomôže, lebo §7a sa týka aj sro bez obratru - v závislosti od druhu a príjemcov služieb.
promont maja
13.09.10,04:46
... mňa by skôr zaujímalo o akú inžiniersku činnosť ide ( ako uvádzaš vyššie: asistencia ...), nakoľko to aspoň u mňa evokuje, že ide o stavebníctvo akotaké ( strana 44 v prílohe ... 27.2.3) .. či?

... ak ide služby spojené s nehnuteľnosťou ... tak je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa táto nehnuteľnosť nachádza, teda ak túto inžiniersku činnosť vykonávaš pre:
1. pre zdaniteľnú osobu ( vykonáva ekonomickú činnosť, má pridelené identifikačné číslo pre DPH v členskom štáte, kde sa predmetná nehnuteľnosť nachádza) tak prenesieš daňovú povinnosť na túto osobu ...
2. pre inú ako zdaniteľnú osobu máš spravidla v tomto prípade ( tak ako hovorí daňový kontrolór) povinnosť registrácie k DPH v inom členskom štáte ...

= takže z toho všetkého vlastne vyplýva, že táto DPH je súčasťou štátneho rozpočtu iného členského štátu, t. j. členského štátu, kde sa táto nehnuteľnosť nachádza ... takže sumasumárum: máš sa riadiť práve jeho zákonom o DPH.

A ak aj nakupuješ materiál v tomto členskom štáte a budeš platcom DPH v tomto inom členskom štáte, mal by si mať potom aj právo na odpočet DPH z týchto nákupov ... či?

... alebo je to inak ( mám na mysli práve to, či ide o inžiniersku činnosť v stavebníctve)?
promont maja
13.09.10,05:02
... pripájam sa k príspevku od Kejky ... a možno, že pomôže táto téma od Maríny ( http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html) ... nakoľko vysporiadanie daní z pohľadu celosvetových príjmov, t. j. určenie daňovej rezidencie, či daňového domicilu, resp. riešenie prípadne takto vznikajúcich " konfliktov z pohľadu dvojitej rezidencie" je u Teba vysoko pravdepodobné ... hoci ako vravíš, túto záležitosť máš asi už vyriešenú ... či?
jajko50
13.09.10,05:25
49790 € je obrat k povinnosti registrácie dosiahnutý v tuzemsku.
Nakoľko Tvoj obrat je dosiahnutý v inej krajine - riaď sa zákonom o DPH v príslušnej krajine- výška obratu na povinnosti k registrácii platcu DPH je pravdepodobne iná.
Ja osobne by som riešil uvedený stav registráciou aj v tuzemsku a aj v krajine v ktorej podnikám.
jozef215
13.09.10,19:05
Dakujem za mnozstvo odpovedi. Aby som to upresnil co sa tyka inzinierskej cinnosti. Je to cinnost spojena s koordinaciou projektov a preventivnou udrzbou. Ja nie som nositelom projektu, firma ktora dodava projekt je samozrejme platcom DPH. Teda v mojich fakturach by bolo DPH nulove, nic nenakupujem ani nepredavam. Moje faktury su vyhradne za pracovne vykony bez dodavok materialu resp. vyrobkov. Teda by som vykazoval nulove DPH. Som v zahranici registrovany ako pracovny rezident s EU, samozrejme nie ako rezident krajiny (to by som musel mat trvaly pobyt v zahranici). Kedze cinnost nerobim na Slovensku a na Slovensku sa zdrziavam asi 2/3 mesiace z roka podla DU nemam povinnost registrovat sa ako platca DPH. Ci registracia v zahranici je povinna to neviem zistit lebo az doteraz vsetky pokusy o odpoved vysli naprazdno. Debata stale skoncila na tom ze DPH bude aj tak nulove. V podnikoch kde som doteraz pracoval, podnik vyzadoval medzinarodne cislo registracie (VAT) len od dodavatelov ktory dodavaju, vyrobky, material a pod. Ta registracia plati v EU a zacina vzdy oznacenim statu napr. pre nemecko je to DE pre Spanielsko je to ES a nasleduje 6 miestne cislo. Ale opakujem to su podnikatelia, ktory nieco vyrobia u seba doma a dodaju to do ineho clenskeho statu (co nie je moj pripad, a to cislo je len preverenim ze su platcom DPH). Zaroven to znamena, ze ak si DPH nauctuju v inom clenskom state musia ho doma zaplatit. Ale to vsetko nie je moj pripad. Musim sa asi dat na citanie zakonov platnych v ramci EU (alebo pockat kym pride podniku kontrola a prejdu moje faktury a potom sa uvidi...).
Este raz vsetkym dakujem za rady. Jozef
promont maja
14.09.10,04:28
Dakujem za mnozstvo odpovedi. Aby som to upresnil co sa tyka inzinierskej cinnosti. Je to cinnost spojena s koordinaciou projektov a preventivnou udrzbou. Ja nie som nositelom projektu, firma ktora dodava projekt je samozrejme platcom DPH. Teda v mojich fakturach by bolo DPH nulove, nic nenakupujem ani nepredavam. Moje faktury su vyhradne za pracovne vykony bez dodavok materialu resp. vyrobkov. Teda by som vykazoval nulove DPH. Som v zahranici registrovany ako pracovny rezident s EU, samozrejme nie ako rezident krajiny (to by som musel mat trvaly pobyt v zahranici). Kedze cinnost nerobim na Slovensku a na Slovensku sa zdrziavam asi 2/3 mesiace z roka podla DU nemam povinnost registrovat sa ako platca DPH. Ci registracia v zahranici je povinna to neviem zistit lebo az doteraz vsetky pokusy o odpoved vysli naprazdno. Debata stale skoncila na tom ze DPH bude aj tak nulove. V podnikoch kde som doteraz pracoval, podnik vyzadoval medzinarodne cislo registracie (VAT) len od dodavatelov ktory dodavaju, vyrobky, material a pod. Ta registracia plati v EU a zacina vzdy oznacenim statu napr. pre nemecko je to DE pre Spanielsko je to ES a nasleduje 6 miestne cislo. Ale opakujem to su podnikatelia, ktory nieco vyrobia u seba doma a dodaju to do ineho clenskeho statu (co nie je moj pripad, a to cislo je len preverenim ze su platcom DPH). Zaroven to znamena, ze ak si DPH nauctuju v inom clenskom state musia ho doma zaplatit. Ale to vsetko nie je moj pripad. Musim sa asi dat na citanie zakonov platnych v ramci EU (alebo pockat kym pride podniku kontrola a prejdu moje faktury a potom sa uvidi...).
Este raz vsetkym dakujem za rady. Jozef
Jedna vec je, že DPH budeš mať nulovú ( ak ...) ... a druhá, či si si splnil všetky registračné povinnosti ( argument, že si 2/3 mesiace do roka doma ... podľa môjho osobného názoru pre DPH nie je rozhodujúci ... ale možno sa mýlim .. či?) a či potom Tvoja faktúra bude mať všetky náležitosti ( napr. aj možnú odvolávku o prenose daňovej povinnosti ...) ... pretože aj za to sa dávajú sankcie ( nehovoriac o povinnosti elektronického preposielania súhrnných výkazov ... či podávania daňových priznaní ... ak by predsa tvoja činnosť nesúvisela s nehnuteľnosťou, ktorá sa nachádza na území iného členského štátu ... hoci hovoríš o zahraničí a tak je možnosť, že ide aj o tzv. tretí štát ... a či, na dôvažok, v tomto inom členskom štáte EÚ nie sú aj určité limity a či po ich prekročení, pri tejto službe asistenta, existuje povinnosť byť aj platcom DPH v zahraničí).

Keďže vo svojom príspevku neuvádzaš, či sa táto tvoja zárobková činnosť ( si SZČO iba na Slovensku ...?) týka nehnuteľnosti a projekty a s nimi spojená inžinierska činnosť ( aspoň v našom živnostenskom zákone ( príspevok vyššie - prílohe) to je takto vysvetlené ... tak ani my nevieme dobre posúdiť, ako to vlastne je ... a toto by bolo potrebné uviesť ... Ak fakturuješ platcovi DPH, ( t. j. zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, či prevádzku na území iného členského štátu alebo ide o tretí štát ...) ...

Moja rada znie:
Obráť sa písomne dopytom ( uvádzam link: http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3Cgzw9AJJgjiO-pEYYiCOJ7K4r0d-bqp-kL63foB-QW5oRLmjoyIAM_vPiw!!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFQSUw!) presne im to tak popíš, aby mohli tvoju prácu = poskytnutú službu zatriediť ( ... ide totiž o určenie miesta dodania služby = §§ 15,16 Zákona o DPH)... či ide o službu súvisiacu s nehnuteľnosťou, ktorá sa nachádza na území iného členského štátu EÚ ..., uveď, kde firma, ktorej fakturuješ službu asistenta, má sídlo, prevádzku, či má pridelené identifikačné čislo s prefixom DÉxxx, či podobne ( t. j. je registrovaná pre DPH ... či je platcom DPH v inom členskom štáte EÚ ... či vykonáva ekomonickú činnosť ...) ... akú zmluvu máš uzatvorenú ... alebo ide o poskytovanie služby firme, ktorá sídli mimo územia EÚ.
Resumé: dostaneš záväznú písomnú odpoveď

... a snáď ma ešte niekto doplní ... či? Kejka ( vyššie) vo svojom príspevku uviedla obavu, či si predsa nemal byť už od 1. 1. 2010 registrovaný podľa § 7a Zákona č. 222/2004 Z. z. o dani pridanej hodnoty a mať takto pridelené svoje identifikačné číslo a pravdupovediac ja som na tom rovnako ...
jozef215
22.09.10,19:46
Situacia s platenim DPH som vyriesil kontaktom s platenym poradcom v zahranici. Ten ma zaregistruje ak to bude potrebne, nemal pripad ako som ja a nie je to vobec jasne. Maja, pises ze som nepopisal svoju cinnost. 13-09-10, 09:05 PM som napisal 'Je to cinnost spojena s koordinaciou projektov a preventivnou udrzbou'. Napisal som ze nic nenakupujem ani nepredavam.Moje faktury su vyhradne za pracovne vykony bez dodavok materialu resp. vyrobkov. To teda znamena ze samozrejme nerobim s nehnutelnostami. Ja si myslim ze je to presny popis co robim.
Vsetkym dakujem, Jozef.
promont maja
24.09.10,07:37
Situacia s platenim DPH som vyriesil kontaktom s platenym poradcom v zahranici. Ten ma zaregistruje ak to bude potrebne, nemal pripad ako som ja a nie je to vobec jasne. Maja, pises ze som nepopisal svoju cinnost. 13-09-10, 09:05 PM som napisal 'Je to cinnost spojena s koordinaciou projektov a preventivnou udrzbou'. Napisal som ze nic nenakupujem ani nepredavam.Moje faktury su vyhradne za pracovne vykony bez dodavok materialu resp. vyrobkov. To teda znamena ze samozrejme nerobim s nehnutelnostami. Ja si myslim ze je to presny popis co robim.
Vsetkym dakujem, Jozef.
Takáto činnosť asistovania v súvislosti s koordináciou projektov s preventívnou údržbou je podľa môjho osobného názoru dosť všeobecný a rozsiahly pojem ... a tak je dosť problematické určiť, kde sa nachádza miesto dodania tejto služby ... pretože, ak hovoríme o údržbe a projektoch navzájom ... a ak aj, ty osobne, nie si nositeľom tohto projektu = tvoja činnosť je s ním úzko prepojená ... uvediem príklady a zúžim ho na možnosť, že príjemca služby je zdaniteľná osoba s prideleným registračným číslom pre DPH v inom členskom štáte EÚ, má na území iného členského štátu aj sídlo, či prevádzkáreň:

1. Projektový manažér sa zaoberá koordináciou projektu, ktorý sa týka rekonštrukcie už existujúcej nehnuteľnosti ( on osobne nič nevyrába a ani nič nenakupuje = iba poskytuje svoje služby na území predmetného iného členského štátu EÚ, a tzv. nositeľom projektu je spoločnosť so sídlom v inom členskom štáte EÚ, ktorej fakturuje za poskytnuté služby ...) = potom miestom dodania služby je iný členský štát, t. j. iný členský štát, na ktorom sa táto predmetná nehnuteľnosť nachádza ( hovoríme o EÚ) ... = § 16/1 zákona o DPH
citujem:

§ 16
(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

2. Projektový manažér sa zaoberá koordináciou projektu, ktorý sa s určitosťou netýka žiadnej nehnuteľnosti ( on osobne nič nevyrába a ani nič nenakupuje = iba poskytuje svoje služby na území predmetného iného členského štátu EÚ, a tzv. nositeľom projektu je spoločnosť so sídlom v inom členskom štáte EÚ, ktorej fakturuje za poskytnuté služby ...) = potom miestom dodania služby je územie iného členského štátu = § 15/1 zákona o DPH

§ 15
(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

... a keďže platí § 80 zákona o DPH:
§ 80 Súhrnný výkaz
(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.

... a tento súhrnný výkaz je povinnosťou od 1. 1. 2010 posielať len elektronicky ( potrebné podpísať dohodu z daňovým úradom) a hlavne s tým, že takto potom pre Teba platí aj:
§ 7a
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.
(účinnosť od 1. januára 2010)

... a tak obava, že si mal byť už pred poskytnutím takejto služby ( novela platná od 1.1.2010 ... takže možno aj od 1. 1. 2010) registrovaný podľa § 7a Zákona č. 222/2004 Z . z. o dani z pridanej hodnoty je opodstatnená ... keďže vo svojom príspevku uvádzaš, že tvoja činnosť asistenta nie je činnosťou, ktorá je s určitosťou spojená s nehnuteľnosťou ... aj keď je ešte dôležité toto celé rozobrať aj z pohľadu práve toho, čo si uviedol v jednom zo svojich príspevkoch: a to vypichnem z § 7a zákona o DPH: " Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu ... atď." ... si osoba, ktorá má podľa tvojho živnostenského oprávnenia miesto podnikania, prevádzkáreň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava ?? ... a odpoveďou by možno bolo ( ... ale podľa môjho názoru je to aj tak nepostačujúce, nakoľko máš minimálne bydlisko v tuzemsku) v tvojom prípade práve určenie "iného" ( ako asi máš ...) daňového domicilu, nakoľko uvádzaš, že si vysporadúvaš zdaňovacie celosvetových príjmov podaním daňového priznania na Slovensku ... či? ( dávajúc týmto do pozornosti príspevok č. 6 od Kejky ...)
janak7
01.12.10,15:02
Chcem sa Vás opýtať ohľadom registrácie DPH. SZČO bol plátca do 31.03.2010. kedy zrušil živnosť.Od 1.11.2010 si založil novú živnosť, ja neviem či náhodou sa nemá registrovať, keď obrat bol presiahnutý a nebol SZČO počas 12 mesiacov. Obrat musí byť ako zdaniteľná osoba/musí podnikať/ počas celých po sebe nasledujúcich 12 mesiacov?
veronikasad
01.12.10,15:04
Chcem sa Vás opýtať ohľadom registrácie DPH. SZČO bol plátca do 31.03.2010. kedy zrušil živnosť.Od 1.11.2010 si založil novú živnosť, ja neviem či náhodou sa nemá registrovať, ked obrat bol presiahnutý a nebol SZČO počas 12 mesiacov. Obrat musí byť ako zdaniteľná osoba/musí podnikať/ počas celých po sebe nasledujúcich 12 mesiacov?
Obrat sa sleduje za predchádzajúcich max. 12 kal. mesiacov. Môžeš ho dosiahnuť aj za mesiac. Do 20. dňa nasl. kal. mesiaca musíš podať žiadosť o registráciu na DU
janak7
01.12.10,15:08
To ano, len on nemá žiadny príjem zatial. Jeho príjem presiahol z predošlej živnosti.
veronikasad
01.12.10,15:18
To ano, len on nemá žiadny príjem zatial. Jeho príjem presiahol z predošlej živnosti.
sleduješ obrat 12 mesiacov dozadu. Presiahol za toto obdobie 49 790€?
janak7
01.12.10,15:23
Takže plátca DPH ako aj SZČO bol do 31.03.2010, nezamestaný od 01. 04. 2010 do 31.10.2010. A od 1.11.2010 zasa SZČO. Jeho obrat bol presiahnutý 10/2009 do 03/2010 kým bol SZČO aj plátca. Mňa trápi, to či sa musí znova registrovať ak ked má už novú živnosť, v zákone je po seba nasledujúce, a on mal zrušenú živnosť počas 12 mesiacov.
veronikasad
01.12.10,15:25
Takže plátca DPH ako aj SZČO bol do 31.03.2010, nezamestaný od 01. 04. 2010 do 31.10.2010. A od 1.11.2010 zasa SZČO. Jeho obrat bol presiahnutý 10/2009 do 03/2010 kým bol SZČO aj plátca. Mňa trápi, to či sa musí znova registrovať ak ked má už novú živnosť, v zákone je po seba nasledujúce, a on mal zrušenú živnosť počas 12 mesiacov.
Zaujíma ťa obrat 12 predch. mesiacov (dozadu) - 12/09-11/10.
KEJKA
01.12.10,15:46
Takže plátca DPH ako aj SZČO bol do 31.03.2010, nezamestaný od 01. 04. 2010 do 31.10.2010. A od 1.11.2010 zasa SZČO. Jeho obrat bol presiahnutý 10/2009 do 03/2010 kým bol SZČO aj plátca. Mňa trápi, to či sa musí znova registrovať ak ked má už novú živnosť, v zákone je po seba nasledujúce, a on mal zrušenú živnosť počas 12 mesiacov.
od 4/2010 do 10/2010 neubehlo 12 mesiacov.
takže spočítaj obrat od 11/2009 do 10/2010 reálne za mesiace 11/2009, 12/2009 a 01-03/2010,.....................xxxxxx €
potom 12/2009 do 11/2010, reálne mesiace 12/2009, 01-03/2010 a 10/2010.............................................. xxxxxx €
janak7
01.12.10,15:49
Telefonovala som aj na DU, a nevedeli mi poradiť, "že vraj zistia" a dajú mi vedieť.
branislavh
03.12.10,09:19
:confused:Potrebujem poradiť. Mám klienta ktorý mal biť prihlásený na DPH už vo februvary tohto roku. Ja som s ním uzatvoril zmluvu v novembri tohto roku. Pri náhodnej kontrole príjmov som zistil, že mal biť platca DPH. Kontaktoval som jeho predošlú účtovníčku ktorá mi povedala, že sa s nim rozišla kvôli tej DPH lebo nechcel biť platiteľ a čakal kým ho nenačapajú. Jej slová sa do bodky a písmena potvrdili. Teraz neviem čo mám urobiť. Samozrejme, že mu zašlem list kde ho na všetko upozorním len neviem či mu mám vypovedať zmluvu. Jeho účtovníctvo mám v pokročilo štádiu rozpracovania. Na druhej strane nechcem aby ma do niečoho navliekol. Prosím Vás poradíte mi?????? Ďakujem Branislav :eek:
jacekova
03.12.10,09:21
:confused:Potrebujem poradiť. Mám klienta ktorý mal biť prihlásený na DPH už vo februvary tohto roku. Ja som s ním uzatvoril zmluvu v novembri tohto roku. Pri náhodnej kontrole príjmov som zistil, že mal biť platca DPH. Kontaktoval som jeho predošlú účtovníčku ktorá mi povedala, že sa s nim rozišla kvôli tej DPH lebo nechcel biť platiteľ a čakal kým ho nenačapajú. Jej slová sa do bodky a písmena potvrdili. Teraz neviem čo mám urobiť. Samozrejme, že mu zašlem list kde ho na všetko upozorním len neviem či mu mám vypovedať zmluvu. Jeho účtovníctvo mám v pokročilo štádiu rozpracovania. Na druhej strane nechcem aby ma do niečoho navliekol. Prosím Vás poradíte mi?????? Ďakujem Branislav :eek:

ja by som s ním určite ukončila zmluvu. podla mňa vás nemá do čoho namočiť, za všetko je zodpovedný on sám.
branislavh
03.12.10,12:53
Ešte by ma zaujímalo či mám ohlasovaciu povinnosť voči orgánom / tresnoprávne, daňový úrad. Ďakujem:confused:
Jana Acsová
03.12.10,13:32
ja by som s ním určite ukončila zmluvu. podla mňa vás nemá do čoho namočiť, za všetko je zodpovedný on sám.


Ešte by ma zaujímalo či mám ohlasovaciu povinnosť voči orgánom / tresnoprávne, daňový úrad. Ďakujem:confused:

Ja by som odporúčala vecnosť a pragmatickosť. Nikto nie je zodpovedný za konanie iného subjektu a povinnosti iného nie sú mojimi povinnosťami. Zodpovednosť nesieme za vlastné skutky a vlastné porušenia zákonov a pochybenia.

Pre externého účtovníka platí zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti ... a s tým súvisiace nahlasovanie neobvyklých obchodných transakcií, ktorým sa podľa mojich vedomostí rozumie niečo iné ako skutočnosť, že sa subjekt neregistroval na daň.

Zákon si vie poradiť sám:
§ 78
Daňové priznanie a splatnosť vlastnej daňovej povinnosti


(9) Osoba, ktorá nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo podala žiadosť o registráciu pre daň oneskorene, je povinná podať jedno daňové priznanie za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom, do 60 dní odo dňa zistenia daňovým úradom, že osoba nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň, alebo do 60 dní od podania oneskorenej žiadosti o registráciu pre daň, ak toto oneskorenie je viac ako 30 dní. V daňovom priznaní osoba prizná daň, ktorú je povinná platiť podľa § 69 ods. 13, a v lehote na podanie daňového priznania je povinná túto daň zaplatiť po odpočítaní dane podľa § 55 ods. 3; ak odpočítanie dane podľa § 55 ods. 3 prevyšuje daň, ktorú je povinná platiť podľa § 69 ods. 13, daňový úrad vykoná kontrolu a daň vráti v lehote desiatich dní od skončenia kontroly.


Účtovník si má plniť povinnosti podľa dohodnutých podmienok.
branislavh
03.12.10,14:18
Ďakujem
Majka
05.01.11,11:40
prezeram novelu zakona o dph 2011, je nejaka zmena co sa tyka neplatcu dph registrovaneho kt. dodava sluzby do zahranicia? dakujem.
tibor1000
06.01.11,13:26
Dobrý deň.Prosím Vás,ako sa posudzuje obrat pre DPH- SZČO bol cely rok 2010 platca DPH,teraz mu ideme prepočitať-pravdepodobne ho odhlasime z DPH-ako sa prosim posudzuje obrat - zo zakladu dane za predchadzajucich 12 mesiacov? teda zaklad dane 1.1.-31.12.2010? alebo PRIJEM 1.1.-31.12.2010?
Vopred dakujem za pomoc
rodina1
06.01.11,13:45
Dobrý deň.Prosím Vás,ako sa posudzuje obrat pre DPH- SZČO bol cely rok 2010 platca DPH,teraz mu ideme prepočitať-pravdepodobne ho odhlasime z DPH-ako sa prosim posudzuje obrat - zo zakladu dane za predchadzajucich 12 mesiacov? teda zaklad dane 1.1.-31.12.2010? alebo PRIJEM 1.1.-31.12.2010?
Vopred dakujem za pomoc

K fyzickým osobám:
Ak ste fyzická osoba a účtujete v jednoduchom účtovníctve, obrat znamená podľa zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html) Váš príjem(teda sledujete bežný účet, hotovosť).

aj tu:
http://www.porada.sk/t123422-hranica-na-prihlasenie-platcu-dph.html
tibor1000
06.01.11,14:53
K fyzickým osobám:
Ak ste fyzická osoba a účtujete v jednoduchom účtovníctve, obrat znamená podľa zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html) Váš príjem(teda sledujete bežný účet, hotovosť).

aj tu:
http://www.porada.sk/t123422-hranica-na-prihlasenie-platcu-dph.html

ďakujem moc

a pri PO - sledujeme,či máme povinnosť na mesačného platcu DPH - to bude 1.1.2010-31.12.2010 suma zakladov dane?
ďakujem
rodina1
06.01.11,15:22
ďakujem moc

a pri PO - sledujeme,či máme povinnosť na mesačného platcu DPH - to bude 1.1.2010-31.12.2010 suma zakladov dane?
ďakujem
tu je to najlepšie napísané:
http://www.porada.sk/t19875-co-je-to-obrat.html
tibor1000
06.01.11,15:28
tu je to najlepšie napísané:
http://www.porada.sk/t19875-co-je-to-obrat.html

ďakujem moc
blcha
15.08.11,13:41
Naša spoločnosť kúpila pohľadávku od slovenskej firmy. Pohľadávka je vystavená na českú firmu. Minulý mesiac sme vymohli uhradenie tejto pohľadávky, (Česká spoločnosť zaplatila) - výnos z postúpenej pohľadávky presahuje 50 000,- €.
Je to dôvod na registráciu DPH v SR?
blcha
17.08.11,10:58
Základná otázka je, či je inkaso postúpenej pohľadávky dodaním služby?
dufulus
17.08.11,15:05
čaute poraďáci, ja mám otázku ohľadom povinnosti registrácie s.r.o., ktorá vykonáva činnosť cestovnej kancelárie - zahraničné dovolenkové pobyty v Bulharsku.
Má povinnosť sa zaregistrovať táto s.r.o. za platiteľa DPH? neviem si dať rady, aj som pozeral zákon, ale nie je mi to vôbec jasné (hlavne ma trápi že majú prijaté faktúry z Bulharska za ubytovanie v hotely, to neviem či nie je povinný sa registrovať kvôli prijatiu služby od zahraničnej zdaniteľnej osoby a tiež keď vystavuje faktúry na pobyty Slovákom kde je vlastne dodanie služby - Slovensku alebo Bulharsko?)
ďakujem :)
scari
25.10.12,09:32
Dobrý deň,
tiež prosím o radu. Zamestnávateľ vyslal zamestnancov na školenie do CZ. Zamestnávateľovi bola za túto službu vystavená faktúra s českou DPH, zamestnávateľ je platcom DPH len v SK. Ak nepožiadame o refundáciu DPH z CZ (v prepočte 10,-- €), môžem dať celú sumu za školenie vrátane DPH do nákladov?
Ďakujem