iveta.konstiakova
08.09.10,07:22
Zdravím, potrebujem sa opytať:
Máme zamestnankyňu, ktorá nám oznámila,že sa po materskej dovolenke chce vratiť do prace. Nakoľko sme ale jej predchádzajúce miesto zrušili (administratívna pracovnícka), ponukli sme jej prácu na predajni ako predavačka. Lenže zamestnankyňa to odmieta! Viem,že jej môžeme tým pádom dať výpoveď podľa ô63,odst.1,písm.b ale neviem,či jej aj prináleží odstupné. Podľa nás nie,nakoľko odmietla nové pracovné miesto. Kto ma pravdu?! vďaka za skorú odpoveď.
Tweety
08.09.10,05:23
Zdravím, potrebujem sa opytať:
Máme zamestnankyňu, ktorá nám oznámila,že sa po materskej dovolenke chce vratiť do prace. Nakoľko sme ale jej predchádzajúce miesto zrušili (administratívna pracovnícka), ponukli sme jej prácu na predajni ako predavačka. Lenže zamestnankyňa to odmieta! Viem,že jej môžeme tým pádom dať výpoveď podľa ô63,odst.1,písm.b ale neviem,či jej aj prináleží odstupné. Podľa nás nie,nakoľko odmietla nové pracovné miesto. Kto ma pravdu?! vďaka za skorú odpoveď.
Áno, podľa § 76ZP jej patrí.

§ 76
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
iveta.konstiakova
08.09.10,06:29
a čo ked mi jej tú výpoved nechceme dat?! co potom? ako postupovat dalej?!
veronikasad
08.09.10,06:33
a čo ked mi jej tú výpoved nechceme dat?! co potom? ako postupovat dalej?!
Po rodičovskej dovolenke ste povinní zaradiť pracovníčku na miesto zodpovedajúce pracovnej zmluve.
Ide o podstatnú náležitosť pracovnej zmluvy, ak dochádza ku zmene, musí byť so súhlasom zamestnanca - obojstranne podpísaný dodatok k pracovnej zmluve.
Ak jej doterajšie miesto bolo zrušené, nemáte inú možnosť ako dať jej výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, príp. ukončiť prac. pomer dohodou z rovnakého dôvodu - s nárokom na odstupné.
ivka70
08.09.10,06:33
a čo ked mi jej tú výpoved nechceme dat?! co potom? ako postupovat dalej?!

V tom pripade jej musite jej dat pracovne miesto podla jej pracovnej zmluvy.
iveta.konstiakova
08.09.10,06:43
sef mi este spominal,ze ci este plati,ze sa zamestnancovi drzi miesto iba urcity cas cca. polroka,potom,ze uz nie je povinny jej pridelit to iste miesto.
a neda sa to vyriesit,ze ked nenastupi do tej novej pozicie,tak sa jej da ako porusenie?
vieraaaa
08.09.10,06:57
sef mi este spominal,ze ci este plati,ze sa zamestnancovi drzi miesto iba urcity cas cca. polroka,potom,ze uz nie je povinny jej pridelit to iste miesto.
a neda sa to vyriesit,ze ked nenastupi do tej novej pozicie,tak sa jej da ako porusenie?
pozri napr.:
Zamestnankyňa musí dostať rovnaké miesto
K problémom vo firme dochádza vtedy, keď sa chce zamestnankyňa vrátiť z dovolenky skôr, ako dieťa dovŕši tri roky. Firma totiž prijala na jej zastupovanie náhradu. Ako sa rieši takáto situácia? "Zamestnávateľ nemôže ženu po návrate z rodičovskej dovolenky odmietnuť, argumentujúc tým, že má za ňu náhradu a má sa vrátiť až po skončení dovolenky," informuje právnička Jana Hreňová.
Odmietnuť ženu vracajúcu sa z rodičovskej dovolenky je protiprávne. Aj v takých prípadoch by mala mať žena garantované miesto zodpovedajúce jej pracovnej zmluve, ak už nie to isté miesto.
Aj keď je žena na materskej alebo rodičovskej dovolenke, stále je zamestnankyňa firmy a tá ju musí "zobrať" naspäť do práce. Problém vzniká najmä vtedy, keď sa zamestnankyňa neočakávane vráti do zamestnania po skončení materskej dovolenky či ešte pred jej skončením. "Právna úprava totiž garantuje žene po návrate z dovolenky zvýšenú právnu ochranu. To znamená, že má nárok na to isté miesto, pozíciu, ktorú zastávala pred odchodom na materskú dovolenku," vysvetľuje postavenie zamestnankyne matky právnička Jana Hreňová. Ak by sa stalo, že jej pôvodná práca sa už nevykonáva, alebo jej pracovisko bolo zrušené, zamestnávateľ má povinnosť zaradiť ju na inú prácu. Nová pozícia však musí zodpovedať tej, ktorá je dohodnutá v pracovnej zmluve zamestnankyne.

Výňatok z: http://www.profesia.sk/cms/kariera-v-kocke/odchadzam-z-prace/materska-dovolenka/navrat-z-rodicovskej-na-to-iste-miesto/10420?detail=1 (http://www.profesia.sk/cms/kariera-v-kocke/odchadzam-z-prace/materska-dovolenka/navrat-z-rodicovskej-na-to-iste-miesto/10420?detail=1)
ivka70
08.09.10,07:11
sef mi este spominal,ze ci este plati,ze sa zamestnancovi drzi miesto iba urcity cas cca. polroka,potom,ze uz nie je povinny jej pridelit to iste miesto.
a neda sa to vyriesit,ze ked nenastupi do tej novej pozicie,tak sa jej da ako porusenie?

Sef si myli 2 rozne veci: pri navrate po materskej dovolenke musi dostat zamestnankyna presne to svoje pracovne miesto, z ktoreho odchadzala.
Pri navrate z rodicovskej dovolenky musi dostat miesto podla svojej pracovnej zmluvy.

V oboch pripadoch plati, ze ak zamestnavatel toto miesto zrusil alebo take miesto vyhovujuce jej pracovnej znluve nema, musi dat zamestnankyni vypoved pordal par. 63 1 b) s vypovednou dobou a s odstupnym, ak sa s nou nedohodne na ukonceni PP (a v dohode stanovi, ze dovodom je par 63 1 b) a ze sa dohodli na odstupnom za x mesiacov).

A takto (dat jej porusenie) sa to vyriesit neda.
Ona ma prist do prace a mate jej pridelit pracu podla pracovnej zmluvy.
Ak jej pracu nepridelite, moze sediet a nic nerobit, ale nemusi nastupit na uplne ine miesto,
ktore nezodpoveda jej pracovnej zmluve (co miesto predavacky namiesto administrativnej pracovnicky rozhodne nie je).
Tweety
08.09.10,07:12
sef mi este spominal,ze ci este plati,ze sa zamestnancovi drzi miesto iba urcity cas cca. polroka,potom,ze uz nie je povinny jej pridelit to iste miesto.
a neda sa to vyriesit,ze ked nenastupi do tej novej pozicie,tak sa jej da ako porusenie?
Upresni, či sa vracia po MD, alebo RD, toto je veľmi podstatné, Ty píšeš, že po MD, vtedy musí dostať pôvodné miesto. Prosím toto upresni.
iveta.konstiakova
08.09.10,08:45
vracia sa po rodičovkej dovolenke,s druhym dietatom.dokopy bola 6 rokov na materskej.
Tweety
08.09.10,09:04
vracia sa po rodičovkej dovolenke,s druhym dietatom.dokopy bola 6 rokov na materskej.
Takže nemá nárok na pôvodné miesto, ako tu už odznelo, ale na miesto, aké má v PZ. Ale nič to nemení na správnosti mojej odpovede č. 2.