jaanna
08.09.10,07:28
Dobrý deň,
chcem sa uistiť či je môj názor na vyplatenie daňového bonusu v tomto prípade správny: Otec detí je nerozvedený, ale s manželkou nežije v spoločnej domácnosti /s manželkou má dve deti, bonus uplatňuje manželka/.
V spoločnej domácnosti /má aj trvalý pobyt/ žije s družkou, s ktorou má dve deti a družka nie je zamestnaná /zložité vzťahy/. Môže si uplatniť bonus na tieto deti?
Tweety
08.09.10,05:29
Dobrý deň,
chcem sa uistiť či je môj názor na vyplatenie daňového bonusu v tomto prípade správny: Otec detí je nerozvedený, ale s manželkou nežije v spoločnej domácnosti /s manželkou má dve deti, bonus uplatňuje manželka/.
V spoločnej domácnosti /má aj trvalý pobyt/ žije s družkou, s ktorou má dve deti a družka nie je zamestnaná /zložité vzťahy/. Môže si uplatniť bonus na tieto deti?
Nie. Samozrejme nárok má, ja som to zle prečítala,(že deti sú len jej) §33
(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
Mea culpa.
babi2
08.09.10,05:38
Nie.§33
(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
Majka, nerozumiem tomu "nie", čo tým myslíš? podľa mňa si môže uplatniť DB, nakoľko Jaana píše, že z družkou má dve deti a žije s nimi v spoločnej domácnosti, či zle tomu rozumiem?
Tweety
08.09.10,05:40
Majka, nerozumiem tomu "nie", čo tým myslíš? podľa mňa si môže uplatniť DB, nakoľko Jaana píše, že z družkou má dve deti a žije s nimi v spoločnej domácnosti, či zle tomu rozumiem?
Joj, jasné, ja som to celé zle prečítala, sú to jeho deti, takže má. Vďaka za upozornenie.
jaanna
08.09.10,05:54
Ďakujem za reakcie aj môj názor je taký istý
jaanna
08.09.10,10:15
Ešte Vás poprosím, aký je postup, pretože v minulých obdobiach mal zrejme urobené ročné zúčtovanie u zamestnávateľa a tento mu daňový bonus nevyplatil. Je teda potrebné podať dodatočné daňové priznanie. Aký doklad potrebuje od zamestnávateľa?
Tweety
08.09.10,10:19
Ešte Vás poprosím, aký je postup, pretože v minulých obdobiach mal zrejme urobené ročné zúčtovanie u zamestnávateľa a tento mu daňový bonus nevyplatil. Je teda potrebné podať dodatočné daňové priznanie. Aký doklad potrebuje od zamestnávateľa?
Áno, DP. Potrebuje potvrdenie o RZD, potvrdenie k nároku na DB- ak sú školopovinné, stačia ich RL.
Olgica
21.01.11,10:09
Prosím o radu. Mám zamestnanca, ktorý žije s družkou v spoločnej domácnosti. Družka má dieťa, ktorému dal tento náš ZC svoje meno, čiže si ho osvojil. Má nárok na DB? a doklad bude asi rodný list?
lydus2001
21.01.11,17:25
má nárok a doklad bude rodný list prípadne aj potvrdenie o návšteve SŠ/VŠ a vypýtala by som si aj čestné prehlásenie, že žijú v spoločnej domácnosti
Tweety
21.01.11,17:52
Prosím o radu. Mám zamestnanca, ktorý žije s družkou v spoločnej domácnosti. Družka má dieťa, ktorému dal tento náš ZC svoje meno, čiže si ho osvojil. Má nárok na DB? a doklad bude asi rodný list?
Samozrejme podmienkou na jeho uplatnenie je jeho výška mesačnej mzdy,určenej v §33 Zákona o dani z príjmov. AK toto splňa, nárok si môže uplatniť a to buď na základe RL dieťaťa- ak je do 16. rokov, ak má viac- musí predložiť ešte aj potvrdenie o návšteve školy.
Olgica
24.01.11,05:40
Ďakujem za odpovede. Ale som čítala, že osvojiť dieťa si môžu len manželia a to oni nie sú a tak mi je záhadou ako si ho mohol osvojiť. Musím si to zistiť ale zrejme to dieťa bude jeho, len najprv malo priezvisko po matke a neskôr (dieťa má cca 2roky) priznal otcovstvo.
ewita888
24.01.11,06:07
Prosím o radu. Mám zamestnanca, ktorý žije s družkou v spoločnej domácnosti. Družka má dieťa, ktorému dal tento náš ZC svoje meno, čiže si ho osvojil. Má nárok na DB? a doklad bude asi rodný list?
zmena priezviska dieťaťa neznamená osvojenie si dieťaťa..