tetragona
08.09.10,07:53
Dobrý deň, prosím o radu. Spolu s manželom sme bývali v panelovom byte v podnájme. Nájomná zmluva bola uzatvorená do 30.11.2010 na manželové meno s tým, že tam budú bývať 2 osoby . Manžel v mesiaci jún 2010 zomrel. Nájomca má záujem mi predĺžiť nájomnú zmluvu o ďalšie 2 roky s tým, že podpíšem dodatok k pôvodnej zmluve s dátumom pred smrťou manžela. Mám pochybnosti o právoplatnosti takéhoto dodatku . Je v tomto prípade potrebné spísať novú Nájomnú zmluvu na moje meno, alebo dodatok k pôvodnej zmluve, kde je uvedený len manžel ako to navrhuje prenajímateľ s dátumom podpisu pred smrťou manžela, alebo dodatok, kde bude aj uvedená zmena nájomcu teda uvedené moje meno s dátumom podpisu v deň smrti môjho manžela ? Ďakujem Ela
Mária27
08.09.10,08:27
Najskôr si upresni, či ide o nájom bytu alebo podnájom bytu. Podnájom nie je uzavretý s vlastníkom ale s nájomcom. V tom prípade neplatia ustanovenia zákona o nájme bytu.

Ak ste mali spoločný nájom bytu s manželom, po jeho smrti si sa stala zo zákona jedinou nájomníčkou bytu - bez ďalšieho, len mu dátum písomne oznám. Odvtedy môžete spolu rokovať len tak, ako keby bola zmluva uzatvorená len s tebou. Je jedno, kedy a ako to upravíte písomne v zmluve.

Obč. zákonník:
§ 707

(1) Ak zomrie jeden z manželov, ktorí boli spoločnými nájomcami bytu, stane sa jediným nájomcom pozostalý manžel.
tetragona
08.09.10,14:34
Pre Mária 27
veľmi pekne ďakujem za radu.Ela