AdrianaA
08.09.10,08:11
Akým spôsobom sa dá skončiť prac.pomer na dobu určitú. Máme pracovníka, ktorý sústavne nosí potvrdenia od lekára, z pohr.služby, bez ohlásenia nepríde do práce a po 4 hodinách zavolá, že si berie dovolenku. Jeho prac. zmluva je do 30.11.2010. Je možné sa ho zbaviť skôr, tak aby nás nemohol obviniť, že prac. pomer je ukončený neplatne. On totiž o svojích právach zamestnanca vie viac ako dosť. O svojích povinnostiach však nechce vedieť nič.
Tweety
08.09.10,06:14
Akým spôsobom sa dá skončiť prac.pomer na dobu určitú. Máme pracovníka, ktorý sústavne nosí potvrdenia od lekára, z pohr.služby, bez ohlásenia nepríde do práce a po 4 hodinách zavolá, že si berie dovolenku. Jeho prac. zmluva je do 30.11.2010. Je možné sa ho zbaviť skôr, tak aby nás nemohol obviniť, že prac. pomer je ukončený neplatne. On totiž o svojích právach zamestnanca vie viac ako dosť. O svojích povinnostiach však nechce vedieť nič.
Len k jednému, dovolenku schvaľuje zamestnáv., nie zamestnanec, takže to, že si len zavolá, že ju berie( bez súhlasu zamestnáv.) je porušením ZP, takže s týmto by ste mohli trošku tomu pomôcť. To môže byť dôvodom na okamžité skončenie PP. Samozrejme, ak ste mu nakoniec dali dovolenku, tak s tým nič nenarobíte, ale ak ste mu dali absenciu, tak áno.
katka50
08.09.10,06:16
[QUOTE=AdrianaA;1500196]Akým spôsobom sa dá skončiť prac.pomer na dobu určitú. Máme pracovníka, ktorý sústavne nosí potvrdenia od lekára, z pohr.služby, bez ohlásenia nepríde do práce a po 4 hodinách zavolá, že si berie dovolenku. Jeho prac. zmluva je do 30.11.2010. Je možné sa ho zbaviť skôr, tak aby nás nemohol obviniť, že prac. pomer je ukončený neplatne. On totiž o svojích právach zamestnanca vie viac ako dosť. O svojích povinnostiach však nechce vedieť nič.[/QUOE]
Zákonník práce

Skončenie pracovného pomeru
§ 59
(1)Pracovný pomer možno skončiť
a) dohodou,
b) výpoveďou,
c) okamžitým skončením,
d) skončením v skúšobnej dobe.
(2)Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.
(3)Pracovný pomer cudzinca alebo osoby bez štátnej príslušnosti, ak k jeho skončeniu nedošlo už iným spôsobom, sa skončí dňom, ktorým
a) sa má skončiť jeho pobyt na území Slovenskej republiky podľa vykonateľného rozhodnutia o odňatí povolenia na pobyt,
b) nadobudne právoplatnosť rozsudok ukladajúci tejto osobe trest vyhostenia z územia Slovenskej republiky,
c) uplynula doba, na ktorú bolo vydané povolenie na pobyt na území Slovenskej republiky.
(4)Pracovný pomer zaniká smrťou zamestnanca.
AdrianaA
08.09.10,06:20
Len k jednému, dovolenku schvaľuje zamestnáv., nie zamestnanec, takže to, že si len zavolá, že ju berie( bez súhlasu zamestnáv.) je porušením ZP, takže s týmto by ste mohli trošku tomu pomôcť. To môže byť dôvodom na okamžité skončenie PP. Samozrejme, ak ste mu nakoniec dali dovolenku, tak s tým nič nenarobíte, ale ste mu dali absenciu, tak áno.
Zatiaľ sme mu vždy dali dovolenku. V podstate sme malá firma a dovolenka sa nahlasuje len ústne ( samozrejme dopredu ), takže by to bolo slovo proti slovu. Za 10 rokov sme s tým nemali problém až keď prišiel tento kvietok. Kúpim dovolenkové lístky a zavedieme nový systém.
Tweety
08.09.10,06:22
Zatiaľ sme mu vždy dali dovolenku. V podstate sme malá firma a dovolenka sa nahlasuje len ústne ( samozrejme dopredu ), takže by to bolo slovo proti slovu. Za 10 rokov sme s tým nemali problém až keď prišiel tento kvietok. Kúpim dovolenkové lístky a zavedieme nový systém.
Dovolenkový lístok je potrebný na jej evidenciu. AKo ste to doteraz evidovali v mzdovom účte? S tým, aby nebol, som sa ešte nestretla.
ivka70
08.09.10,06:22
Ak nepride bez udania dovodu do prace a potom len zavola, ze chce dovolenku, tak by mal dostat absenciu.
Pisomne, aby ste mali doklad, ze bol o tom informovany (podpis prevzatia)
A za den absencie mu stiahhnut narok na 2 dni dovolenky.
Ak to urobi opakovane, tak s nim mozete rozviazat PP.

A co sa tyka pohrebov, zakonnik prace definuje okruh osob, pri ktorych pohrebe ma narok na platene volno. Snad az taku siroku rodinu nema, treba si tie potvrdenia obcas aj preverit, mal by na nich byt pribuzensky vztah a pod.
AdrianaA
08.09.10,06:38
Posledný pohreb som povedala, že si preverím, tak prišiel s tým, že zabudol na potvrdenie a chce dovolenku. Dovolenkové lístky sme zatiaľ nemali, ale máme evidenciu dochádzky, kde sa uvádzajú dovolenky a aj si zamestnanec napíše deň, na ktorom sa dohodneme. Mali sme aj kontrolu a nemali výhrady. Nakoľko pri dni dovolenky je podpis konateľa a aj zamestnanca.
Dnes tiež neprišiel do práce a poslal SMS, že je u lekára a pravdepodobne nepríde. Nemôžem mu neuznať PNku, ak nejakú prinesie. Môžem ho kontrolovať doma, či dodržiava lieč.režim.
Tweety
08.09.10,06:40
Posledný pohreb som povedala, že si preverím, tak prišiel s tým, že zabudol na potvrdenie a chce dovolenku. Dovolenkové lístky sme zatiaľ nemali, ale máme evidenciu dochádzky, kde sa uvádzajú dovolenky a aj si zamestnanec napíše deň, na ktorom sa dohodneme. Mali sme aj kontrolu a nemali výhrady. Nakoľko pri dni dovolenky je podpis konateľa a aj zamestnanca.
Dnes tiež neprišiel do práce a poslal SMS, že je u lekára a pravdepodobne nepríde. Nemôžem mu neuznať PNku, ak nejakú prinesie. Môžem ho kontrolovať doma, či dodržiava lieč.režim.
ÁNo, za dni , keď budete platiť náhradu príjmu.
AdrianaA
08.09.10,06:44
a ak by sme sa s ním náhodou dohodli a bol by ochotný podpísať dohodu o skončení prac. pomeru, tak by to bolo v poriadku, aj keď má prac. pomer na dobu určitú do 30,11.2010 a dohoda by bola napr. k 30.09.2010, že?
ivka70
08.09.10,06:55
a ak by sme sa s ním náhodou dohodli a bol by ochotný podpísať dohodu o skončení prac. pomeru, tak by to bolo v poriadku, aj keď má prac. pomer na dobu určitú do 30,11.2010 a dohoda by bola napr. k 30.09.2010, že?

Dohoda moze byt k akemukolvek dnu ,aj k 13.9., ku dnu, na ktorom sa dohodnete.

ak dnes prinesie "paragraf", tiez by som mu uznala len nevyhnutne potrebny cas - ako definuje zakon, pokial vyslovene nebude mat napisane na priepustke celodenne osetrenie.
AdrianaA
08.09.10,07:03
Dohoda moze byt k akemukolvek dnu ,aj k 13.9., ku dnu, na ktorom sa dohodnete.

ak dnes prinesie "paragraf", tiez by som mu uznala len nevyhnutne potrebny cas - ako definuje zakon, pokial vyslovene nebude mat napisane na priepustke celodenne osetrenie.
Tak sa skúsime s ním dohodnúť. Čo sa týka tej priepustky, tak tam bude mať určite celý deň. Lekárom je to väčšinou jedno. A ak ich pacient požiada, tak to napíšu.
AdrianaA
08.09.10,09:17
Takže zamestnanec priniesol PNku. Keď sme sa pýtali, čo mu vlastne je, tak povedal, že všeobecný lekár mu dal PNku, aby mal psychický kľud si vybaviť ostatné vyšetrenia, lebo má nejaké kožné ochorenie a musí vraj navštíviť endokrinológa. Tak s týmto som sa nestretla. Môže vôbec lekár vystaviť na tekéto niečo PNku ?
Tweety
08.09.10,09:24
Takže zamestnanec priniesol PNku. Keď sme sa pýtali, čo mu vlastne je, tak povedal, že všeobecný lekár mu dal PNku, aby mal psychický kľud si vybaviť ostatné vyšetrenia, lebo má nejaké kožné ochorenie a musí vraj navštíviť endokrinológa. Tak s týmto som sa nestretla. Môže vôbec lekár vystaviť na tekéto niečo PNku ?
Ja by som sa s lekárom kontaktovala, ale určite ju vypísal v rámci zákona. Treba to rešpektovať.
AdrianaA
08.09.10,09:28
Ja by som sa s lekárom kontaktovala, ale určite ju vypísal v rámci zákona. Treba to rešpektovať.
Mne je tiež jasné, že ju vypísal tak, aby on nemohol byť obvinený . Takže nám nič neostáva len zamestnancovi platiť PNku.