vierockak
08.09.10,09:17
Dobrý deň.

§ 17 Pravidlá používania návratných zdrojov financovania v Zákone o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy č. 583/2004 Z.z. z 23.9.2004 hovorí v odseku 6 nasledovné, cit.:

(6) Obec a vyšší územný celok môžu na plnenie svojich úloh prijať návratné zdroje financovania, len ak
a) celková suma dlhu obce alebo vyššieho územného celku neprekročí 60 % skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka a
b) suma ročných splátok návratných zdrojov financovania vrátane úhrady výnosov neprekročí 25 % skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka.

Prosím o názor, resp. príklad z praxe, najlepšie argumentačne relevantne podložený úradným (metodickým) vyjadrením MF SR alebo audítora či obecného kontrolóra alebo ??? či leasingové záväzky spadajú do výpočtov v zmysle uvádzaného § 17 ods. 6 písm. a) a b)?

Môj názor – leasing je aj pre obec a VÚC návratný zdroj financovania, takže logika mi hovorí, že áno, ale v praxi sa stretávam, že to tak nie je, čo ma dosť prekvapuje. Hľadala som, ale nenašla som k tejto téme (časti zákonu) žiadne metodické usmernenie MF SR, resp. žiadne iné úradné jednoznačné vyjadrenie.

Vopred ďakujem za každý príspevok.
vierockak
09.09.10,09:04
Prosím, nikto mi nevie zareagovať?
diseda
10.10.11,11:21
Postupovala som rovnakou logikou a považovala som leasing za záväzok vyplývajúci zo splácania istín. Avšak pre istotu som sa obrátila na MFSR, ktoré mi dalo nasledovné stanovisko:
"V zmysle ustanovenia § 17 ods. 7 v spojitosti s ustanovením § 2 písm. a) zákona sa do celkovej sumy dlhu obce na účely tohto zákona, t.j. na reguláciu prijímania návratných zdrojov financovania, záväzky z leasingových vzťahov nezapočítavajú."
vierockak
11.10.11,16:25
Zdravím diseda a ďakujem za Váš príspevok.