Skeld
08.09.10,10:13
Zdravím, potreboval by som poradiť ohľadom vyhľadávania v Exceli. Mám spravený "technický slovník" - dva stĺpce -> anglický výraz; preklad. Použil som funkciu =SVYHLEDAT(hledat;tabulka;sloupec) ...za "hledat" som zvolil bunku, do ktorej vpíšem požadovaný výraz a tu vyvstáva menší problém -> pokiaľ chcem vyhľadať presný výraz, nájde bez problémov; ALE! -> ak dám vyhľadať iba časť nejakého spojeného výrazu (príklad - v tabuľke je "maximum strain", zadám iba "maximum") nájde mi to 1 výraz nad požadovaným (príklad - v tabuľke mám "Matrix", pod ním je "mechanical strain" - zadám len "mechanical" - nájde "Matrix", miesto výrazu "mechanical strain", ktorý teda obsahuje požadované slovo). Ako to napraviť, aby vyhľadával poriadne? Dúfam, že som to nedoplietol; snažil som sa zrozumiteľne opísať problém...

Vďaka vopred za pomoc.
marjankaj
08.09.10,17:11
Zdravím, potreboval by som poradiť ohľadom vyhľadávania v Exceli. Mám spravený "technický slovník" - dva stĺpce -> anglický výraz; preklad. Použil som funkciu =SVYHLEDAT(hledat;tabulka;sloupec) ...za "hledat" som zvolil bunku, do ktorej vpíšem požadovaný výraz a tu vyvstáva menší problém -> pokiaľ chcem vyhľadať presný výraz, nájde bez problémov; ALE! -> ak dám vyhľadať iba časť nejakého spojeného výrazu (príklad - v tabuľke je "maximum strain", zadám iba "maximum") nájde mi to 1 výraz nad požadovaným (príklad - v tabuľke mám "Matrix", pod ním je "mechanical strain" - zadám len "mechanical" - nájde "Matrix", miesto výrazu "mechanical strain", ktorý teda obsahuje požadované slovo). Ako to napraviť, aby vyhľadával poriadne? Dúfam, že som to nedoplietol; snažil som sa zrozumiteľne opísať problém...

Vďaka vopred za pomoc.

Funkcia pracuje tak ako má.


Syntax

VLOOKUP(Hľadaná hodnota;Tabuľka;Stlpec číslo;rozsah)

Hľadaná_hodnota je hodnota, ktorú chcete vyhľadať v prvom stĺpci poľa. Môže to byť hodnota, odkaz alebo textový reťazec.

Tabuľka je tabuľka s informáciami, ktoré chcete vyhľadať. Argument tabuľka môže byť odkaz na rozsah alebo názov rozsahu, napríklad Databáza alebo Zoznam.

Ak má argument rozsah hodnotu PRAVDA, hodnoty v prvom stĺpci tabuľky musia byť zoradené vzostupne: ... -2, -1, 0, 1, 2, ..., A-Z, NEPRAVDA, PRAVDA; inak môže funkcia VLOOKUP vrátiť nesprávne hodnoty. Ak má argument rozsah hodnotu NEPRAVDA, hodnoty v tabuľke nemusia byť zoradené.

Údaje môžete zoradiť vzostupne vybratím príkazu Zoradiť z ponuky Údaje a následným vybratím možnosti Vzostupne.

Hodnoty v prvom stĺpci tabuľky môžu byť textové reťazce, čísla alebo logické hodnoty.

Nerozlišujú sa malé a veľké písmená.

Stĺpec_číslo je číslo stĺpca v tabuľke, z ktorého funkcia vráti zodpovedajúcu hodnotu. Ak stĺpec_číslo = 1, vráti hodnotu z prvého stĺpca tabuľky. Ak stĺpec_číslo = 2, vráti hodnotu z druhého stĺpca tabuľky atď. Ak má argument stĺpec_číslo hodnotu menšiu než 1, funkcia HLOOKUP vráti chybovú hodnotu #HODNOTA!. Ak má argument stĺpec_číslo hodnotu väčšiu ako počet stĺpcov v tabuľke, funkcia HLOOKUP vráti chybovú hodnotu #ODKAZ!.

Rozsah je logická hodnota, ktorá určuje, či má funkcia VLOOKUP vyhľadať úplnú alebo približnú zhodu. Ak má argument hodnotu PRAVDA alebo nie je zadaný a úplne zhodná hodnota sa nenašla, funkcia vráti najväčšiu menšiu hodnotu, než je hodnota argumentu hľadaná_hodnota. Ak má argument hodnotu NEPRAVDA, funkcia VLOOKUP vráti iba úplne zhodnú hodnotu. Ak sa takáto hodnota nenašla, funkcia vráti chybovú hodnotu #NEDOSTUPNÝ.

Poznámky:

Ak funkcia VLOOKUP nemôže nájsť danú hodnotu a hodnota argumentu rozsah je PRAVDA, vráti najväčšiu menšiu alebo rovnakú hodnotu, ako je hodnota argumentu hľadaná_hodnota.
Ak je hodnota argumentu hľadaná_hodnota menšia ako najmenšia hodnota v prvom stĺpci tabuľky, funkcia VLOOKUP vráti chybovú hodnotu #NEDOSTUPNÝ.
Ak funkcia VLOOKUP nemôže nájsť hľadanú hodnotu hľadanú hodnotu a argument rozsah má hodnotu NEPRAVDA, funkcia VLOOKUP vráti chybovú hodnotu #NEDOSTUPNÝ.
Skeld
09.09.10,04:29
Aha, dobre vedieť, vďaka. A bolo by možné spraviť to tak, aby to fungovalo, ako ja chcem?
marjankaj
09.09.10,17:14
Aha, dobre vedieť, vďaka. A bolo by možné spraviť to tak, aby to fungovalo, ako ja chcem?

No ja neviem ako by si to chcel.

Ak by tam bolo
"mechanical strain"
"mechanical train"
"mechanical rain"

Ktoré by si chcel aby vybralo?:confused:
zk24
09.09.10,17:18
Potrebujes tu hodnotu aj niekam vpisat? Ci iba vyznacit? A co tak CTRL+F? :D
marjankaj
09.09.10,18:18
Možno takto?
Skeld
10.09.10,05:26
zk24 -> CTRL+F - prečo si niečo uľahčovať, keď sa to musí dať spraviť omnoho zložitejšie? :D

marjankaj -> mám pod sebou výrazy: "...Matrix, maximum strain, mechanical properties..."; funkciu mam napísanú "=SVYHLEDAT(B5;Slovník!$B$10:$C$403;1)" kde B5 je odkaz na bunku, do ktorej vpisujem požadovaný výraz; ďalej nasleduje oblasť, v ktorej vyhľadáva a stĺpec.

Keď dám vyhľadať iba slovo "mechanical", logicky by mi to malo hodiť slovné spojenie "mechanical properties" a nie "maximum strain"...tak isto ako keď napíšem "maximum" a nájde "matrix"..

Bolo by asi ľahšie prihodiť priamo súbor, len som akosi nepochopil ako priložiť... :)
Lubo44
10.09.10,05:41
zk24 -> CTRL+F - prečo si niečo uľahčovať, keď sa to musí dať spraviť omnoho zložitejšie? :D

marjankaj -> mám pod sebou výrazy: "...Matrix, maximum strain, mechanical properties..."; funkciu mam napísanú "=SVYHLEDAT(B5;Slovník!$B$10:$C$403;1)" kde B5 je odkaz na bunku, do ktorej vpisujem požadovaný výraz; ďalej nasleduje oblasť, v ktorej vyhľadáva a stĺpec.

Keď dám vyhľadať iba slovo "mechanical", logicky by mi to malo hodiť slovné spojenie "mechanical properties" a nie "maximum strain"...tak isto ako keď napíšem "maximum" a nájde "matrix"..

Bolo by asi ľahšie prihodiť priamo súbor, len som akosi nepochopil ako priložiť... :)
Funkcia SVYHLEDAT sa používa, keď chceš priradiť určitej hodnote, výrazu, textu a pod. inú hodnotu, výraz,... z inej tabuľky. Tabuľka 1 - to je tvoj slovník s dvoma stĺpcami - originál, preklad. Tabuľka 2 - je nejaký zoznam, kde chceš aby ti automaticky ťahalo napr. ten preklad. Ak som to pochopil správne, tak potom odporúčam nasledovné:

Tabuľku 1 si zoraď podľa stĺpca na základe ktorého chceš neskôr vyhľadávať vzostupne (A-Z). Potom použi funkciu v tabuľke 2, v bunke, do ktorej chces dostat ten preklad, ktorá bude vyzerať: =SVYHLEDAT(A5;tabulka1!$A$1:$B$50;2;FALSE). Kde: A5 je odkaz na bunku kde máš zadaný výraz ktorý sa bude hladať v tabuľke1, ďalej je rozsah tabuľky1, 2-druhý stĺpec v tabuľke1 a nakoniec parameter FALSE - vyhľadá presne zadaný výraz.
Ak to budeš mať takto, tak by to malo fungovať. Potom do prvého sĺpca tabuľky2 zadáš napr. "maximum strain" a do druhého skopíruješ funkciu a tá ti vyhľadá preklad toho výrazu. Pozor ešte na formátovanie buniek, v oboch tabuľkách musí byť rovnaké aby to fungovalo.
Skeld
10.09.10,05:57
Povedzte mi niekto, ako priložiť súbor, bo keď sa na to pozriete, bude to jednoduchšie...teda, ak by ste na to mrkli, vďaka.. :)
zk24
10.09.10,05:58
Povedzte mi niekto, ako priložiť súbor, bo keď sa na to pozriete, bude to jednoduchšie...teda, ak by ste na to mrkli, vďaka.. :)

Ak tato moznost nie je obmedzena poctom prispevkov, tak potom ked das formatovat odpoved, tak zroluj nizsie je tam "tlacitko" Prilohy - pridat/odobrat
marjankaj
10.09.10,06:38
Veď napíš do žltého políčka, čo chceš hľadať a nájde ti to. Ak tam ten výraz bude viackrát, tak to treba nejako inak ošetriť.
Skeld
10.09.10,07:18
Vďaka, nejde to, tže zrejme ide o príspevky. Vyriešim to inak, snáď to nebude odporovať pravidlám:

https : // sites . google . com/site/skeldovajaskyna/Home/sklad/slovnik04_01_2006.xls

(Medzery poodstraňujte...)

V druhom hárku "VYHLADAVANIE" je tabuľka s "svyhledat"...

Tak ak si nájdete niekto čas, mrknite mi na to, prosím, vďaka
Lubo44
10.09.10,07:25
Vďaka, nejde to, tže zrejme ide o príspevky. Vyriešim to inak, snáď to nebude odporovať pravidlám:

https : // sites . google . com/site/skeldovajaskyna/Home/sklad/slovnik04_01_2006.xls

(Medzery poodstraňujte...)

V druhom hárku "VYHLADAVANIE" je tabuľka s "svyhledat"...

Tak ak si nájdete niekto čas, mrknite mi na to, prosím, vďaka
no skús vyskúšať, mne sa zdá že to ide dobre. zmenil som akurát TRUE na FALSE, lebo true vyhľadáva najbližšiu zdopovedajúcu hodnotu a false presne zadanú hodnotu.

alebo si to predstavuješ nejako inak?
Skeld
10.09.10,07:39
Tak, pôvodne som myslel, aby to vyhľadávalo celé slovné spojenie aj na základe jednoho slova...čiže spojenie "maximum strain" by sa našlo aj vtedy, keď by som dal vyhľadať iba slovo "maximum". Pokiaľ to ale nepôjde, tak sa budem musieť uspokojiť aj s týmto a zrejme sa spoľahnúť na ctrl+f...

Napadlo ma ešte niečo - ako by sa dalo spraviť, aby vyhľadalo všetky bunky, ktoré obsahujú požadované slovo? Čiže ak dám vyhľadať "strain" -> nájde a vypíše všetky dostupné bunky, obsahujúce toto slovo...
Lubo44
10.09.10,07:47
Tak, pôvodne som myslel, aby to vyhľadávalo celé slovné spojenie aj na základe jednoho slova...čiže spojenie "maximum strain" by sa našlo aj vtedy, keď by som dal vyhľadať iba slovo "maximum". Pokiaľ to ale nepôjde, tak sa budem musieť uspokojiť aj s týmto a zrejme sa spoľahnúť na ctrl+f...

Napadlo ma ešte niečo - ako by sa dalo spraviť, aby vyhľadalo všetky bunky, ktoré obsahujú požadované slovo? Čiže ak dám vyhľadať "strain" -> nájde a vypíše všetky dostupné bunky, obsahujúce toto slovo...
s prvým prípadom ti asi nepomôžem, pretože pri parametri TRUE a funkcii SVYHLEDAT Excel používa zvlýštny logaritmus, ktorý síce nájde výraz ktorý začína na tak ako to zapíšeš ale vráti hodnotu, ktorá toma zápisu najbližšie zodpovedá zhora. Čiže o jednu pozíciu pred tým čo zadáš ty. Neviem či som to vysvetlil zrozumiteľne ale ak chceš aby ti vyhladal správny výraz, tak musíš zadať presne to čo hľadáš.

K tomu druhému ma napadá len CTRL+F a zadať možnsoť "Nájsť všetky". Tam máš potom odkazy na tie bunky, kde sa nchádza hľadaný výraz.
marjankaj
10.09.10,08:58
Zdravím, potreboval by som poradiť ohľadom vyhľadávania v Exceli. Mám spravený "technický slovník" - dva stĺpce -> anglický výraz; preklad. Použil som funkciu =SVYHLEDAT(hledat;tabulka;sloupec) ...za "hledat" som zvolil bunku, do ktorej vpíšem požadovaný výraz a tu vyvstáva menší problém -> pokiaľ chcem vyhľadať presný výraz, nájde bez problémov; ALE! -> ak dám vyhľadať iba časť nejakého spojeného výrazu (príklad - v tabuľke je "maximum strain", zadám iba "maximum") nájde mi to 1 výraz nad požadovaným (príklad - v tabuľke mám "Matrix", pod ním je "mechanical strain" - zadám len "mechanical" - nájde "Matrix", miesto výrazu "mechanical strain", ktorý teda obsahuje požadované slovo). Ako to napraviť, aby vyhľadával poriadne? Dúfam, že som to nedoplietol; snažil som sa zrozumiteľne opísať problém...

Vďaka vopred za pomoc.

Tiež ste to nemuseli zaheslovať.:confused:

Slovník si doplň sám.
Lubo44
10.09.10,10:06
Tiež ste to nemuseli zaheslovať.:confused:

Slovník si doplň sám.
šikovne vymyslené. ja funkciu FIND nepoužívam, takže sa za môžem niečo nové naučiť.
Skeld
10.09.10,10:36
Vyzerá to dobre, vďaka ešte raz.
Skeld
10.09.10,13:05
Vyzerá to dobre, vďaka ešte raz.

Vyzerá to skvele aj to funguje - len sa chcem ešte jednu vec spýtať a potom to bude už všetko -> keď chcem aby pri hľadaní nerozlišovalo veľké a malé písmená, ako to upraviť? Vďaka.
marjankaj
10.09.10,14:57
Vyzerá to skvele aj to funguje - len sa chcem ešte jednu vec spýtať a potom to bude už všetko -> keď chcem aby pri hľadaní nerozlišovalo veľké a malé písmená, ako to upraviť? Vďaka.


Uprav vzorec v stlpci A
'=IF(FIND(hladaj!$C$2;B9;1)>0;1+COUNTIF($A$2:A8;">0");0)
na
' =IF(FIND(LOWER(hladaj!$C$2);LOWER(B9);1)>0;1+COUNTIF($A$2:A8;">0");0)
sances
06.07.11,00:30
Tak toto sa aj mne zíde. Ďakujem