katka34
08.09.10,12:22
Dobry den,
chcela by som sa opytat, ze ak prijmu zakon o zdanovani dividend s ucinnocstou od roku 2011, tak dividendy vyplatene v roku 2010 budu podliehat danovej povinnosti, alebo nie.

Dakujem
Tweety
08.09.10,10:43
Dobry den,
chcela by som sa opytat, ze ak prijmu zakon o zdanovani dividend s ucinnocstou od roku 2011, tak dividendy vyplatene v roku 2010 budu podliehat danovej povinnosti, alebo nie.

Dakujem
NIe.
Doplním §12 Zákon o dani z príjmu
(7) Predmetom dane nie je

a) príjem podľa § 50,
b) príjem získaný darovaním4) alebo dedením, 5)
c) podiel na zisku, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku alebo podiel na výsledku podnikania, ak nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2 písm. c) a sú vyplácané právnickej osobe, d) príjem plynúci z dôvodu nadobudnutia nových akcií7) a podielov7a) ako aj príjem plynúci z dôvodu ich výmeny pri zrušení daňovníka bez likvidácie, a to aj vtedy, ak súčasťou splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti je aj majetok spoločnosti so sídlom v členských štátoch Európskej únie.
katka34
08.09.10,11:03
dakujem za odpoved a este by som sa chcela spytat, ze ked sa v roku 2011 budu vyplacat dividendy za rok 2010, tie budu zdanene, v pripade ak ten zakon prejde?
Tweety
08.09.10,11:05
dakujem za odpoved a este by som sa chcela spytat, ze ked sa v roku 2011 budu vyplacat dividendy za rok 2010, tie budu zdanene, v pripade ak ten zakon prejde?
Ak nadobudne účinnosť od 1.1.2011, tak áno.
leníča
14.09.10,19:08
chcem sa spýtať, ako je to s daňovou povinnosťou, keď sa vyplatia dividendy zamestnancovi, ktorý nemá majetkovú účasť v spoločnosti a nie je ani členom štatutárneho orgánu. Musí sa takýto príjem uviesť v daňovom priznaní a zaplatiť daň, alebo je to nezdaniteľný príjem? ďakujem
Tweety
15.09.10,06:58
chcem sa spýtať, ako je to s daňovou povinnosťou, keď sa vyplatia dividendy zamestnancovi, ktorý nemá majetkovú účasť v spoločnosti a nie je ani členom štatutárneho orgánu. Musí sa takýto príjem uviesť v daňovom priznaní a zaplatiť daň, alebo je to nezdaniteľný príjem? ďakujem
Nie je Je to zdaniteľný príjem,je to príjem oslobodený od dane.
§ 5
Príjmy zo závislej činnosti
odst.7
(7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako

i) podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva,

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
mh22
15.09.10,07:31
ktory paragraf hovori o tom ze to je zdanitelny prijem?
Stefan2005
15.09.10,07:55
ktory paragraf hovori o tom ze to je zdanitelny prijem?

... odpovedať Ti neviem ( teda teoreticky to môže byť zdaniteľný príjem), ale v každom prípade je oslobodený od dane :):

§ 5
odst. (7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako
....
i) podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva....“
leníča
20.09.10,09:52
ďakujem. Ešte neviem ako je to s odvodmi. Našla som v zákone, že sa z príjmu musia odviesť odvody do zdravotnej aj sociálnej poisťovne. Čiže odvod platí zamestnanec aj zamestnávateľ? Ide o zamestnanca v manažmente, ktorý má príjem základný vyšší ako sú vymeriavacie základy na odvody, čiže sa odvody platia z maximálnych vymeriavacích základov. Teraz keby mal ku mzde ešte vyplatené podiely na zisku, tak už z tej sumy sa nebudú odvádzať odvody? Alebo sa to musí vyplatiť samostatne a zraziť odvody do ZP a SP?
KEJKA
20.09.10,10:16
nemusí, platí maximum a to je všetko
leníča
20.09.10,11:06
ďakujem
belia
02.12.10,18:33
Prosím Vás a koľkými percentami budú dividendy zdaňované.
betka
03.12.10,08:21
Prosím Vás a koľkými percentami budú dividendy zdaňované.

Dividendy nie sú predmetom dane. Daň nula.
Z dividend sa bude platiť zdravotné vo výške 14%
Martinfaro
03.12.10,10:01
Nie 14% ale 10% z vyplatenych dividend. Max strop je 10% z 36 x priemerna mesacna mzda (750eur). Cize maximalne zaplati fizicka osoba 2700 eur odvod do ZP. Mna zaujima, ak to odsuhlasi valne zhromazdenie, moze sa zisk vyplatit iba jednemu spolocnikovi, ten by zaplatil jeden maximalny strop a nemusia platit vsetci spolocnici?
belia
04.12.10,15:33
Takýchto šikovných ľudí potrebujeme, a je to vyriešené. Platiť budeme len raz.
Jana Motyčková
04.12.10,16:39
Zisk zo spoločnosti určený na rozdelenie sa delí rovným dielom. Iné rozdelenie zisku jemožné dohodnúť v spoločenskej zmluve. Rozhodnutie valného zhromaždenia nestačí.
Ešte upozorňujem, prvýkrát sa bude z dividend platiť ZP až z rozdeleného zisku za rok 2011 (najskôr v r.2012).
belia
04.12.10,17:08
No tak zmeníme spoločenskú zmluvu. Veď sa hovorilo , že prvý krát platiť budeme už v r. 2011, za príjmy 2010.
Pozn.:Podnikanie malých s.r.o. na Slovensku , daň s príjmu 19% +10 %zdanenie dividend=29% .Hlavne že sa sú oni pri korytách a veselo okrádajú štát, však my to zaplatíme.
Martinfaro
06.12.10,09:26
Zisk zo spoločnosti určený na rozdelenie sa delí rovným dielom. Iné rozdelenie zisku jemožné dohodnúť v spoločenskej zmluve. Rozhodnutie valného zhromaždenia nestačí.
Ešte upozorňujem, prvýkrát sa bude z dividend platiť ZP až z rozdeleného zisku za rok 2011 (najskôr v r.2012).
Prajem si aby ste mali pravdu! Ale pokial viem, ucinnost zakona plati od 1.1.2011, cize ak si buduci rok vyplatime dividendy tak z nich musime zaplatit 19 perc dph plus 10 per ZP. Vyzera to tak, ze aj podnikatelia, ktori si nevyplatili zisky z minulych rokov budu musiet zaplatit 10 perc zdravotnej poistovni. :(
Martinfaro
06.12.10,09:59
Prajem si aby ste mali pravdu! Ale pokial viem, ucinnost zakona plati od 1.1.2011, cize ak si buduci rok vyplatime dividendy tak z nich musime zaplatit 19 perc dph plus 10 per ZP. Vyzera to tak, ze aj podnikatelia, ktori si nevyplatili zisky z minulych rokov budu musiet zaplatit 10 perc zdravotnej poistovni. :(
Beriem spat! Dobra sprava pre vsetkych! Vyzera to tak ze za rok 2010 sa nebudu platit odvody z dividend....

DODATOK: (12) Povinnosť platiť poistné na verejné zdravotné poistenie sa vzťahuje na dividendy vyplácané zo zisku dosiahnutého v účtovnom období, ktoré začalo po účinnosti tohto zákona.

kompletne znenie:
najdete na nrsr.sk

zaver: Ide sa pit!
chandler
06.12.10,16:10
Beriem spat! Dobra sprava pre vsetkych! Vyzera to tak ze za rok 2010 sa nebudu platit odvody z dividend....

DODATOK: (12) Povinnosť platiť poistné na verejné zdravotné poistenie sa vzťahuje na dividendy vyplácané zo zisku dosiahnutého v účtovnom období, ktoré začalo po účinnosti tohto zákona.

kompletne znenie:
najdete na nrsr.sk

zaver: Ide sa pit!


mozem sa spytat ci tomu spravne rozumiem? mam srocku v ktorej nie som zamestnany.
v marci 2011 zaplati firma 19% dane z rok 2010 a zvysok si vyplatim ako podiel na zisku a prepijem :)
v marci 2012 zaplati firma 19% dane za rok 2011 a zvysok si vyplatim ako podiel na zisku a navyse z toho zaplatim 14% zdravotne poistenie a tych par euro co ostane mozem prepit?

takze sa nemusim stresovat aby som dokonca tohto roka zalozil firmu v danovom raji? :)

to by som bol velmi rad.
Stefan2005
06.12.10,16:31
...v marci 2012 zaplati firma 19% dane za rok 2011 ...

... za predpokladu, že zostane 19% daň z príjmov :)


... zvysok si vyplatim ako podiel na zisku a navyse z toho zaplatim 14% zdravotne poistenie a tych par euro co ostane mozem prepit?...

... prakticky prepiť môže o 4% viacej - nemusíš mať obavy, však budeš dobre zdravotne poistený :)
Jana Motyčková
06.12.10,17:08
mozem sa spytat ci tomu spravne rozumiem? mam srocku v ktorej nie som zamestnany.
v marci 2011 zaplati firma 19% dane z rok 2010 a zvysok si vyplatim ako podiel na zisku a prepijem :)
v marci 2012 zaplati firma 19% dane za rok 2011 a zvysok si vyplatim ako podiel na zisku a navyse z toho zaplatim 14% zdravotne poistenie a tych par euro co ostane mozem prepit?

takze sa nemusim stresovat aby som dokonca tohto roka zalozil firmu v danovom raji? :)

to by som bol velmi rad.
V marci 2011 daň z príjmu.
V marci 2012 (zisk z r.2011) zaplatí firma daň z príjmu, z toho, čo si vyplatíš odpočítaš v r.2012 platný minimálny základ (povedzme cca 340 eur), z rozdielu vypočítaš 10% a to odložíš do pančuchy, zvyšok prepiješ. V marci 2013 vytiahneš z pančuchy a cez rzzp za rok 2012 zaplatíš do zdravotnej poisťovne.
grammatika
06.12.10,17:14
V marci 2011 daň z príjmu.
V marci 2012 (zisk z r.2011) zaplatí firma daň z príjmu, z toho, čo si vyplatíš odpočítaš v r.2012 platný minimálny základ (povedzme cca 340 eur), z rozdielu vypočítaš 10% a to odložíš do pančuchy, zvyšok prepiješ. V marci 2013 vytiahneš z pančuchy a cez rzzp za rok 2012 zaplatíš do zdravotnej poisťovne.
To teda znamená, že v roku 2011, keď si vypláca sro podiel na zisku, tak odvody neplatí.
V roku 2012 si po vyplatení podielu vypočíta odvody -zatial len informatívne, ktoré zahrnie do svojho súkromného RZZP každý spoločník až v roku 2013 a vtedy ich zaplatí.
chandler
07.12.10,07:49
dakujem, to ste ma potesili, dufam ze uz to nestihnu zmenit do konca roka :)
bea
07.12.10,14:13
A ako to vychádza, koľko je minimum nad ktoré sa platí ZP z dividend a koľko je maximum? Nejako mi to už nemyslí.
Myslela som, že v RZZP sa spočítajú všetky príjmy, z ktorých by sa malo platiť ZP a takto bude stanovené maximum. Takto je vlastne každý druh príjmov počítaný zvlášť? Teda samostatne zamestnanie, SZČO, dividendy a aj kapitálový príjem?
Jana Motyčková
07.12.10,16:38
Keďže z dividend sa bude platiť najskôr v r.2012, minimum, nad ktoré sa bude platiť ešte nie je známe. Maximum bude stanovené pre úhrn VZ zo všetkých príjmov.
betka
11.12.10,21:25
Dovolila som si prilepiť Jankyn príspevok:

http://www.porada.sk/t153270-zp-od-1-1-2011-dividendy-kapitalove-prijmy-ostatny-prijem.html?highlight=dividendy+zdravotn%E9+poiste nie

ZDP:

3/(2) Predmetom dane nie je


c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti; za obchodnú spoločnosť alebo družstvo sa považuje aj obdobná obchodná spoločnosť alebo družstvo so sídlom v zahraničí,
d) podiel člena pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou na výnosoch a na majetku určenom na rozdelenie medzi členov pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou,

A toto, čo som dala tučným spadá do odvodov do ZP?? Predsa ide tiež o nejaký podiel, síce na výnosoch, ale...:confused:
Jana Motyčková
11.12.10,22:17
Novela zákona o ZP vyslovene menuje, čo je dividendou plus sa odvoláva na §3 ods.2 písm. c) a §5 ods.7 písm.i) zákona o dani zpríjmu.
Čiže podiel člena pozemkového spoločenstva nie je dividendou pre ZP, neplatí sa z toho zdravotné poistenie.
vmsux
11.12.10,22:33
To teda znamená, že v roku 2011, keď si vypláca sro podiel na zisku, tak odvody neplatí.
V roku 2012 si po vyplatení podielu vypočíta odvody -zatial len informatívne, ktoré zahrnie do svojho súkromného RZZP každý spoločník až v roku 2013 a vtedy ich zaplatí.

Ak je toto pravda, tak uz to zacinam chapat. A povedzme, ze pre daneho cloveka je podiel na zisku ako spolocnika jeho jediny prijem, teda jeho jedinym prijmom v roku 2012 bude podiel na zisku za rok 2011 vyplateny napriklad 15.03.2012. Kedy sa musi ist tento spolocnik zaregistovat do zdravotnej poistovne? V marci 2012? Po podani RZZP v 2013? Bude musiet potom platit aj preddavky na odvody? Ak ano, co ked preda svoje podiely, preddavky mu vratia? Sorry za tolko otazok, ale som z toho v pomykove.
a_je_to
11.12.10,23:09
Novela zákona o ZP vyslovene menuje, čo je dividendou plus sa odvoláva na §3 ods.2 písm. d) a §5 ods.7 písm.i) zákona o dani zpríjmu.
Čiže podiel člena pozemkového spoločenstva nie je dividendou pre ZP, neplatí sa z toho zdravotné poistenie.

Fuuuúúú ... to mi odľahlo ! Kto robí pozemkové spoločenstvá, ten vie o čom to je. Niektoré dedením rozdrobené podiely majú "až pol eura", veľká časť je tam práve dôchodcov. Velebí duša moja zákonodarcov .... http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif .... aspoň za toto ...http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Jana Motyčková
12.12.10,09:30
Fuuuúúú ... to mi odľahlo ! Kto robí pozemkové spoločenstvá, ten vie o čom to je. Niektoré dedením rozdrobené podiely majú "až pol eura", veľká časť je tam práve dôchodcov. Velebí duša moja zákonodarcov .... http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif .... aspoň za toto ...http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Kôli tým pol eurám, nie síce zo spoločenstva, ale napr. u členov družstva, z nejakých akcioviek (napr. ešte z kupónovej privatizácie) je tam tá hranica, že pri ročnom príjme do min.mesačného základu sa z dividend neplatí (viac papierovania ako "osohu").
Jana Motyčková
12.12.10,09:35
Ak je toto pravda, tak uz to zacinam chapat. A povedzme, ze pre daneho cloveka je podiel na zisku ako spolocnika jeho jediny prijem, teda jeho jedinym prijmom v roku 2012 bude podiel na zisku za rok 2011 vyplateny napriklad 15.03.2012. Kedy sa musi ist tento spolocnik zaregistovat do zdravotnej poistovne? V marci 2012? Po podani RZZP v 2013? Bude musiet potom platit aj preddavky na odvody? Ak ano, co ked preda svoje podiely, preddavky mu vratia? Sorry za tolko otazok, ale som z toho v pomykove.
Príjemca dividend ako taký sa na ZP nehlási. ZP pozná 4 typy platiteľov :
- zamestnanci + zamestnávatelia
- szčo
- poistenci štátu
- samoplatitelia
Na ZP musíš byť prihlásený v niektorej z týchto skupín bez ohľadu na dividendy. Každý z týchto platiteľov ak má dividendy nad minimum musí potom podať rzzp a tam ich vyčísli a doplatí poistné. Z dividend sa predavky neplatia.
vmsux
12.12.10,10:07
Príjemca dividend ako taký sa na ZP nehlási. ZP pozná 4 typy platiteľov :
- zamestnanci + zamestnávatelia
- szčo
- poistenci štátu
- samoplatitelia
Na ZP musíš byť prihlásený v niektorej z týchto skupín bez ohľadu na dividendy. Každý z týchto platiteľov ak má dividendy nad minimum musí potom podať rzzp a tam ich vyčísli a doplatí poistné. Z dividend sa predavky neplatia.

A co ked ten clovek nie je prihlaseny v poistovni? Napr. cudzinec, ale aj nejaky Slovak moze byt neprihlaseny (napr. spolocnik v sro ak nema ine prijmy a nie je dobrovolne prohlaseny). Poznam viacero takych pripadov. Poda si RZZP, vycisli poistne a kam zaplati, do ktorej poistovne? A ked zaplati poistne, to znamena za je aj poisteny. A kedy, len v tom mesiaci ked poda RZZP?
Jana Motyčková
12.12.10,13:13
A co ked ten clovek nie je prihlaseny v poistovni? Napr. cudzinec, ale aj nejaky Slovak moze byt neprihlaseny (napr. spolocnik v sro ak nema ine prijmy a nie je dobrovolne prohlaseny). Poznam viacero takych pripadov. Poda si RZZP, vycisli poistne a kam zaplati, do ktorej poistovne? A ked zaplati poistne, to znamena za je aj poisteny. A kedy, len v tom mesiaci ked poda RZZP?
Pokiaľ ide o cudzincov, ktorí tu inak iný príjemnemajú, len dividendy - na tých sa náš zákon o ZP nevzťahuje (nebudú platiť z dividend).

Slovák, ak teda nerobí v zahraničí a nie je tam poistený a pod. MUSÍ byť v SR v niektorej ZP - povinnosť vzniká od narodenia, resp. od prisťahovania a pod.. To že má byť poistený, nezávisí od toho, či má príjem. Za neprihlásenie sa do ZP je pokuta do 331€ a samozrejme ak mu na to prídu doplatí poistné ako samoplatiteľ za celé obdobie. A to nechodia ani k lekárovi? Netreba sa baviť o tom, čo s dividendami, keď si neplní ani podstatnejšie povinnosti.
vmsux
12.12.10,14:02
Pokiaľ ide o cudzincov, ktorí tu inak iný príjemnemajú, len dividendy - na tých sa náš zákon o ZP nevzťahuje (nebudú platiť z dividend).

Slovák, ak teda nerobí v zahraničí a nie je tam poistený a pod. MUSÍ byť v SR v niektorej ZP - povinnosť vzniká od narodenia, resp. od prisťahovania a pod.. To že má byť poistený, nezávisí od toho, či má príjem. Za neprihlásenie sa do ZP je pokuta do 331€ a samozrejme ak mu na to prídu doplatí poistné ako samoplatiteľ za celé obdobie. A to nechodia ani k lekárovi? Netreba sa baviť o tom, čo s dividendami, keď si neplní ani podstatnejšie povinnosti.

OK, ohladom Slovakov, neviem, uznavam - zrejme mas pravdu. Skor ma to zaujima ohladom cudzincov. Je v zakone napisane, ze sa na nich zakon o ZP nevztahuje? Lebo ak si napriklad vyplaca odmenu ako konatel - 14% ZP plati aj cudzinec. Ak si nebude platit odmenu ako konatel, ale len poberat podiel na zisku ako spolocnik? ZP sa neplati, ak si plati ZP v inom clenskom state. Ale co ked je to American, ci Rus?
bea
13.12.10,08:09
Slovák, ktorý žije v zahraničí, tam pracuje a tam je poistený v ZP. Prenajíma na Slovensku byt. Na toho sa asi tiež náš zákon o ZP nevsťahuje, či áno? Veď nemôže byť prihlásený v dvoch štátoch EÚ?
Ester plus
13.12.10,09:03
1.Ako je to ak je konateľ-dôchodca, je teda poistencom štátu (poberá len podiely na zisku) a ak bude mať vyplatené dividendy vykoná RZZP opäť ako poistenec štátu?
2.ako je to ak je konateľ-SZČO, je poistený ako SZČO (poberá len podiely na zisku) ak ak bude mať vyplatené dividendy vykoná RZZP opäť ako SZČO?
danasv
13.12.10,13:02
A ako to vychádza, koľko je minimum nad ktoré sa platí ZP z dividend a koľko je maximum? Nejako mi to už nemyslí.
Myslela som, že v RZZP sa spočítajú všetky príjmy, z ktorých by sa malo platiť ZP a takto bude stanovené maximum. Takto je vlastne každý druh príjmov počítaný zvlášť? Teda samostatne zamestnanie, SZČO, dividendy a aj kapitálový príjem? ja som maximum nasla taketo- Max mesacny VZ pre Zdravotne poistenie je 5 nasobok priemernej mesacnej mzdy za rok 2009 cize 3 722,50EUR mesacne cize MAx. rocny VZ na rok 2011 44 670EUR.
No ci je to ozaj tak neviem .... :rolleyes:
AdrianaA
14.12.10,10:03
takže zisky kumulované vo firme s predchádzajúcich rokov nebudú podliehať ZP ? Teda ak sa v roku 2012 vyplatí spoločníkovi dividenda zo zisku roku napr. 2009 nebude platiť ZP ?
vmsux
15.12.10,13:59
Este mam info:
Poistné na zdravotné poistenie sa zaplatí až z podielov na zisku za rok 2011 (vyplatené v roku 2012). Ak budú podiely na zisku vyplatené do 31. marca 2012 (t. j. do termínu na podanie ročného zúčtovania poistného za rok 2011), započítajú sa do ročného zúčtovania poistného za rok 2011. Ak ale podiely na zisku budú vyplatené po tomto termíne, započítajú sa do ročného zúčtovania poistného za rok 2012 (ktoré by sa malo podať do 31. marca 2013) a zaplatí sa z nich poistné do 30. júna 2013. Preddavky na poistné sa z vyplatených podielov na zisku nevypočítavajú, ale zaplatí sa iba poistné po podaní ročného zúčtovania. Poistné z príjmov plynúcich na území Slovenskej republiky odvádzajú iba osoby, ktoré sú povinne „verejne zdravotne poistené“.
Jakubec
01.01.11,04:32
Pokial cudzinci nemusia byt zdravotne poisteni je riesenie jednoduche. Treba do sro-cky prijat dalsieho spolocnika a to cudzinca (najlepsie z rodiny) alebo inu osobu, ktora nemusi byt zdravotne poistena a dat jej minimalny podiel na majetku a rozhodovacich pravach. O rozdeleni zisku spolocnosti rozhodnu kazdorocne vsetci podielnici konsenzom tak, ze vacsinu dostane cudzinec (to, ze ten to hned daruje ostatnym nie je dolezite) a nemusi sa teda platit zdravotne poistenie. Pokial by cudzinec prestal spolupracovat, treba to mat "poistene" cez predkupne pravo na jeho podiel (definovat uz pri prizyvani ako noveho spolocnika do sro-cky).
Dubak2000
02.01.11,22:03
Pokial cudzinci nemusia byt zdravotne poisteni je riesenie jednoduche. Treba do sro-cky prijat dalsieho spolocnika a to cudzinca (najlepsie z rodiny) alebo inu osobu, ktora nemusi byt zdravotne poistena a dat jej minimalny podiel na majetku a rozhodovacich pravach. O rozdeleni zisku spolocnosti rozhodnu kazdorocne vsetci podielnici konsenzom tak, ze vacsinu dostane cudzinec (to, ze ten to hned daruje ostatnym nie je dolezite) a nemusi sa teda platit zdravotne poistenie. Pokial by cudzinec prestal spolupracovat, treba to mat "poistene" cez predkupne pravo na jeho podiel (definovat uz pri prizyvani ako noveho spolocnika do sro-cky).

Ale tam si myslim ze bude podstatny zakon krajiny odkial cudzinec je. Pretoze asi by z prijmu z cudziny mal platit odvod vo svojej krajine. Ak teda prijem z dividend sa tam zapocitava.
tibor133
03.01.11,17:37
podiel na zisku obchodných spoločností alebo družstiev (dividendy)
podľa § 3 ods. 2 písm. c) a § 5 ods. 7 písm. i) zákona o dani z príjmov
Vymeriavacím základom pre dividendy sú príjmy z dividend prevyšujúce 44,2 % z priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov. Pre rok 2011 je táto hranica 0,442 x 744,5 € = 329,06 €. Toto ustanovenie sa týka podielov na zisku, ktorý bol dosiahnutý v účtovnom období po účinnosti zákona. Podiely na zisku za rok 2011 vyplácané v roku 2012 budú zúčtované v ročnom zúčtovaní za rok 2012 v marci 2013 a finančne vyrovnané do konca júna 2013
pandorasbox
05.08.11,23:03
chcem sa spýtať prosím, ak je súbeh zamestnanec a zároveň majiteľ firmy dostane vyplatení zisk za rok 2011 v roku 2012.
ZP z príjmu zo závilej činnosti je odvod 4%
zo zisku 10%. musí sa robiť RZZP v roku 2012 za 2011. ako je s maximálnym vymeriavacím základom? spočítajú sa oba príjmy aj zo závislej činnosti aj zo zisku do maxima? alebo všetko zvlášť a každé jedno samostatne do maxima? ak sa spočítavajú spolu do maxima, tak potom ako % ??? už sa v tom nejak strácam, neviem či je to nočnou hodinou a únavou. vďaka poraďáci
Jana1303
12.10.11,08:01
Dobrý deň, viem je tu popísané už toho veľa ale akosi mi to nemysli, chcem sa opýtať ako je to so zdanením divident a s ich ďalším zaťažením odvodmi? Sro vykázala zisk, ktorý zdanila. Ak by časť zisku bola vyplatená na dividendach, boli by zaťažené zdanením a odvodmi?
Za každú odpoveď vopred ďakujem....
zk24
12.10.11,08:07
Dobrý deň, viem je tu popísané už toho veľa ale akosi mi to nemysli, chcem sa opýtať ako je to so zdanením divident a s ich ďalším zaťažením odvodmi? Sro vykázala zisk, ktorý zdanila. Ak by časť zisku bola vyplatená na dividendach, boli by zaťažené zdanením a odvodmi?
Za každú odpoveď vopred ďakujem....

Momentalne vyplatene dividendy (podiely na zisku) spolocnikom nie su predmetom dane z prijmov. Nepodliehaju ani odvodom do socialnej poistovne.

Co sa tyka zdravotnej poistone, tak tam sa plati zdravotny odvod z dividend 10% zo zisku dosiahnuteho za rok 2011. Takze ak vyplacate zisk za rok 2010, tak momentalne nepodliehaju tieto dividendy ziadnym odvodom a daniam. Ak budete buduci rok vyplacat dividendy za rok 2011, uz sa bude platit 10% odvod do ZP....

Ale co bude od buduceho roka teraz tazko hovorit, vzhladom k danej situacii, a k tomu ze sa tu na porade niekde nachadza aj navrh na zmenu zakona o dani z prijmov, ktory zavadza zdanovanie dividend, takze tak.

Ak idete vyplacat dividendy zo zisku nejakeho starsieho obdobia, treba specifikovat za ktory rok to je, lebo mohla vtedy platit ina legislativa.

Ak sa mylim prosim opravte ma.
Mila123
12.10.11,08:11
Momentalne vyplatene dividendy (podiely na zisku) spolocnikom nie su predmetom dane z prijmov. Nepodliehaju ani odvodom do socialnej poistovne.

Co sa tyka zdravotnej poistone, tak tam sa plati zdravotny odvod z dividend 10% zo zisku dosiahnuteho za rok 2011. Takze ak vyplacate zisk za rok 2010, tak momentalne nepodliehaju tieto dividendy ziadnym odvodom a daniam. Ak budete buduci rok vyplacat dividendy za rok 2011, uz sa bude platit 10% odvod do ZP....

Ale co bude od buduceho roka teraz tazko hovorit, vzhladom k danej situacii, a k tomu ze sa tu na porade niekde nachadza aj navrh na zmenu zakona o dani z prijmov, ktory zavadza zdanovanie dividend, takze tak.

Ak idete vyplacat dividendy zo zisku nejakeho starsieho obdobia, treba specifikovat za ktory rok to je, lebo mohla vtedy platit ina legislativa.

Ak sa mylim prosim opravte ma.
nemýliš sa, je to tak...
Jana1303
12.10.11,08:43
...veľmi pekne ďakujem.........
rebeka7
13.12.11,13:12
Dobry den :-)
vie mi tu uz niekto poradit ako to bude s tantiemami za rok 2011?
- zdanenie bude z celej vyplatenej sumy a predpokladam, ze si budu priznavat sami v danovom priznani
- odvody do ZP z maximalneho VZ a v rocnom zuctovani sami
- odvody do SP z maximalneho VZ a nad ten sa uz nic neodvedie?
Dakujem za odpoved :-)
jajko50
24.01.12,09:47
na stránke zdravotnej poisťovne je táto odpoveď na otázku odvodov z dividend

v danom prípade ide o zárobkovú činnosť podľa § 10b ods. 1 písm. e) – dividendy zákona č. 580/2004 účinného od 01.01.2011. Podľa prechodných a záverečných ustanovení zákona sa povinnosť platiť poistné na verejné zdravotné poistenie vzťahuje na dividendy vyplácané zo zisku dosiahnutého v účtovnom období , ktoré začalo po 01.01.2011 – teda prvýkrát sa z dividend bude platiť poistné až v rámci ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2012 ( podanom do 31.03.2013 ). Z dividend sa preddavky neplatia tieto príjmy sa zúčtujú až v rámci podaného ročného zúčtovania zdravotného poistenia . Sadzba poistného je 10 % (resp.5%), Povinnosť odvádzať poistné sa vzťahuje len na sumu prevyšujúcu 44,2% priemernej mesačnej mzdy v rozhodujúcom období . Povinnosť platiť odvody má poistenec.
Jana Motyčková
24.01.12,17:26
Dobry den :-)
vie mi tu uz niekto poradit ako to bude s tantiemami za rok 2011?
- zdanenie bude z celej vyplatenej sumy a predpokladam, ze si budu priznavat sami v danovom priznani
- odvody do ZP z maximalneho VZ a v rocnom zuctovani sami
- odvody do SP z maximalneho VZ a nad ten sa uz nic neodvedie?
Dakujem za odpoved :-)
Ak myslíte vyplatený rozdelený čistý zisk za rok 2011 (vypl. v roku 2012) - tzv.dividenda:
- nezdaňuje sa (rozdeľuje sa zisk po zdanení)
- vstupuje do VZ pre ZP - VZ = vyplatený zisk mínus 339,89, sadzba 10%, osoby so zdravotným postihnutím 5%, dividenda vstupuje až do ročného zúčtovania za rok 2012 (za rok, kedy bude vyplatená). ZP za platí najviac z ročného maxima, pričom toto maximum platí pre úhrn všetkých VZ, t.j. spolu s VZ zo zamestnania, zo szčo, z kapitálových a ostatných príjmov a z dividend)
- do SP sa neodvádza nič
Mila123
24.01.12,17:35
akým spôsobom budeme oznamovať vyplatené podiely na zisku pre ZP?
zk24
25.01.12,08:21
akým spôsobom budeme oznamovať vyplatené podiely na zisku pre ZP?

Nevedia zatial ani na zdravotnej poistovni. Vzdy ma odbiju ..... ved to bude az pre RZZP 2012 (podane v 2013), máme ešte rok na to....

Tipujem to na nejaky vykaz ktory zdravotne poistovne zverejnia zaciatkom 2013 :)
Mila123
25.01.12,08:23
Nevedia zatial ani na zdravotnej poistovni. Vzdy ma odbiju ..... ved to bude az pre RZZP 2012 (podane v 2013), máme ešte rok na to....

Tipujem to na nejaky vykaz ktory zdravotne poistovne zverejnia zaciatkom 2013 :)

Ďakujem Zuzana......:D
Jana Motyčková
25.01.12,16:45
Zatiaľ nijako, bude sa to riešiť až v priebehu tohoto roka (pravdepodobne). Termín na oznámenie, ak bude nejaká povinnosť, určite nebude skôr ako 31.3.2013.
alexxandra
20.02.12,15:25
Volala som asi pred týždňom na infolinku do VšZP a tam mi povedali, že podiel na zisku vstupuje do vymeriavacieho základu vtedy, keď je súčasne príjmom podľa §5. Teda vraj ak nie je tento príjem predmetom dane z príjmu, nezaujíma ani zdravotnú poisťovňu. Pozerala som teda v zákone o dani z príjmu, tam stále platí §3 od.2 písm.c, teda podiel na zisku spoločníkovi s majetkovou účasťou nie je predmetom dane z príjmov. Podľa toho by tieto podiely teda nemali podliehať zdravotnému poisteniu. Desaťkrát som sa tetušky v zdravotnej poisťovni pýtala, či to tak platí teraz po novom, keď podiel vyplatím v roku 2012 povedzme za rok 2011. Vraj áno. Mne sa to ale vôbec nezdá. O RZZP mi nevedela povedať nič a bola vyhýbavá, vraj to ešte nemajú smernicu. Tak už neviem. Som z toho znechutená. Nikto nič nevie a my máme pracovať a radiť klientom ...
Mila123
20.02.12,15:28
vieš ako na to? ako bude s podielmi na zisku za rok 2011?
inges
23.02.12,19:03
Našla som na stránke Dôvery
Akým spôsobom sa majú prihlásiť do zdravotnej poisťovne konatelia, ktorí dostávajú jednorazovo vyplácané podiely na zisku a dividendy?
Posudzovanie a registrovanie konateľa sa nezmenilo. Konateľ môže byť v zdravotnej poisťovni registrovaný ako:

zamestnanec (ak mu spoločnosť vypláca odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti, t. j. podľa § 5 zákona o dani z príjmov) a platiteľom poistného je jeho zamestnávateľ
dobrovoľne nezamestnaná osoba (ak si konateľ nevypláca v priebehu roka príjem zo závislej činnosti a nie je zúčastnený na zdravotnom poistení z iného dôvodu, napr. zamestnanec v inej spoločnosti, poistenec štátu) a platí si preddavky na poistné sám najmenej v povinnej minimálnej výške
ak si konateľ vyplatí v roku 2012 podiely na zisku dosiahnutého v roku 2011, vykoná ročné zúčtovanie za rok 2012 v roku 2013 (do 31. 3. 2013) a z príjmu z dividend zaplatí jednorazovo poistné na verejné zdravotné poistenie (do 30. 6. 2013). Ročné zúčtovanie vykoná sám ako fyzická osoba, pretože platiteľom poistného z príjmu z dividend je ten, kto dividendy prijíma (t. j. fyzická osoba) a nie ten, kto dividendu vypláca (t. j. právnická osoba). Z príjmov z dividend sa nevypočítava a neplatí preddavok na poistné. Podiely na zisku – dividendy – nie sú predmetom dane (§ 3 ods. 2 písm. c zákona o dani z príjmov).
junior78
02.05.12,13:16
Ahojte

Prosím Vás ako je to s odvodmi pri vyplatení dividend zo zisku za rok 2011? Dvaja spoločníci. Jeden je FO a druhý spoločník je PO(s.r.o.).
Predpokladám, že pri FO 10% odvod do ZP ktorý sa vysporiada pri ročnom zúčtovaní za rok 2012.
Ako je to u druhom spoločníkovi PO(s.r.o.). Má tiež nejakú povinnosť odviesť zo zisku?
Dakujem
junior78
02.05.12,19:08
Kto vie poradiť?
junior78
03.05.12,07:27
Ahojte

Neviete či sa podlieha nejakým odvodom vyplatená dividenda PO ktorá je spoločníkom v s.r.o. za rok 2011?
Dakujem
Jana Motyčková
03.05.12,09:16
Nie, iba dividendy vyplatné FO podliehajú zdravotnému poisteniu.
BRK
06.05.12,18:02
Dobrý deň,
ja by som sa chcela spýtať, ak je s.r.o. akcionárom v akciovej spoločnosti, príjem z dividend je u tejto PO odpočítateľnou položkou od HV?
Predpis nároku na dividendy účtujem 378/665, t.j. účet 665 je nedaňový? Mám na mysli dividendy z hospodárskeho výsledku za rok 2011.
Podľa môjho názoru nie je podiel na zisku (dividendy) predmetom dane podľa § 12 ods. 7 písm. c) zákona o DzP, t.j. účet 665 je nedaňový.
Ďakujem.
evkap.
28.05.12,11:03
a prosim vas co je v tom pripade ak tento rok niekto dostane dividendy z ineho clenskeho statu?
tina.mm
10.03.14,07:55
V roku 2013 bol spoločníkom SRO, ktorí sú zároveň aj jej zamestnancami, vyplatený podiel na zisku SRO z roku 2012. Z tohto podielu sa platí zdravotné poistenie. Uvádza sa aj v daňovom priznaní za rok 2013 a platí sa z neho daň z príjmov FO?
tictac7
10.03.14,08:24
V roku 2013 bol spoločníkom SRO, ktorí sú zároveň aj jej zamestnancami, vyplatený podiel na zisku SRO z roku 2012. Z tohto podielu sa platí zdravotné poistenie. Uvádza sa aj v daňovom priznaní za rok 2013 a platí sa z neho daň z príjmov FO?

kuk § 3 ods. 2 písm. c)
tina.mm
10.03.14,08:30
Podľa tohto paragrafu nie sú predmetom dane, takže sa neuvádzajú v daňovom priznaní. Je moje uvažovanie správne?
tictac7
10.03.14,08:45
Podľa tohto paragrafu nie sú predmetom dane, takže sa neuvádzajú v daňovom priznaní. Je moje uvažovanie správne?

áno
tina.mm
10.03.14,08:53
Pri vyplatení podielu na zisku za rok 2011 platí to isté, že?
gina5
29.07.14,13:10
Dobrý deň! Spoločnosť chce vyplácať dividendy za rok 2004, ale jeden zo spoločníkov vystúpil zo spoločnosti v priebehu tohto roka. Ako má spoločnosť vyplatiť tomuto spoločníkovi dividendy za tento rok? Ďakujem za pomoc.
KEJKA
29.07.14,18:30
Spoločnik čo vystúpil z firmy nie je spoločnikom s nárokom napodiel na zisku. Všetko sa malo vyrovnať a prejaviť v cene za jeho obchodný podiel.
gina5
30.07.14,15:04
Tak ten spoločník nemá nárok ani na dividendy z predchádzajúcich rokov, kedy ešte bol spoločníkom? Ďakujem za odpoveď.