Lenka1
10.11.05,08:07
Prosím nemáte niekto vzor mand. zmluva? SZČO bude vykonávať ako vodič pre našu fi. na našom nákladnom aute. Služby si bude fakturovať,len neviem čo má byť a ako má vyzerať zmluva. Ďakujem dosť ma to naháňa od dnes jazdí, vystavila som mu provizorne dohodu o vykonaní práce.Pomôžte
Lenka1
10.11.05,08:03
Nikto mi nevie pomôcť? Prosííííím
liba2
10.11.05,08:15
Tu si ju skús nájsť a stiahnúť.

http://www.porada.sk/downloads.php?do=cat&id=8
Lenka1
10.11.05,08:20
liba2 veľmi pekne ďakujem nemám s týmto skúsenosť a som z toho vyplašená ako JOJO.Dúfam že to tam nájdem.Díííííííííííííííííííí ííííííík
Lenka1
10.11.05,08:49
Ešte porosím skúsených či vôbec môžem použiť pre tento vzťah mandátnu zmluvu alebo niečo iné.(SZČO ako šofér pre iného podnikateľa)
ajobs
10.11.05,08:56
Ešte porosím skúsených či vôbec môžem použiť pre tento vzťah mandátnu zmluvu alebo niečo iné.(SZČO ako šofér pre iného podnikateľa)
Lenka1 už som to napísal v inom príspevku, takže iba prekopírujem:

Zdá sa mi to neobvyklé, aby vodič pracoval ako SZČO - iné by bolo, keby mal svoje vozidlo a poskytoval vám prepravnú službu, ale takto ??? Čo ti bráni uzatvoriť s ním pracovnú zmluvu ?
Lenka1
10.11.05,09:23
To som nevymyslela ja ale určite je to kôli odvodom. Je to takto napadnuteľné?
ajobs
10.11.05,09:36
No je to postavené naozaj na vratkých nohách - aj keď viem, že na Slovensku je to bežná prax. Vodič totiž ako SZČO (ani neviem, aký typ živnosti by sa na to hodil, asi poskytovanie prepravných služieb ? ) nemôže pôsobiť ako podnikateľ, keď nemá svoje vlastné (leasingované, prenajaté) vozidlo, pretože on VŽDY musí rešpektovať pokyny nazvime to svojho obchodného partnera, že s jeho autom pôjde tam a tam, čo je jednoznačne ZÁVISLÁ činnosť, a teda činnosť, ktorá sa vykonáva na pracovnú zmluvu. A pokiaľ ide o odvody, keď ten váš vodič nie je ÚPLNE závislý na tomto zamestnaní si predsa musí zvýšiť svoju fakturačnú cenu o odvody, ktoré bude platiť (aj keď určite minimálne), takže pre vás ako zamestnávateľa by to malo byť nákladovo neutrálne. Samozrejme, ako zamestnancovi mu musíte poskytnúť stravu (stravné lístky), OOPP apod, ktoré ako SZČO si musí hradiť sám.

Takže toľko môj názor, možno sem pridajú názor aj ostatní Poraďáci.:cool:
Lenka1
10.11.05,09:45
Bolo to robené veľmi narýchlo údajne už takto pracoval.Jasom nevidela ani jeho živnosť,či je oprávnený nám potom fakturovať a dokonca si myslím že nieje platcom DPH a my áno.Vrchnosť to chce takto ale ja mám dilemu ako nazvať zmluvu medzi nami a ním.Poradíš?
Lenka1
10.11.05,10:38
Kto sa viete k tomuto vyjadriť pomôžte mi.
Muška
10.11.05,10:48
Lenka, základ je, že nezáleží na forme /tzn. názov zmluvy - mandátna, príkazná, pracovná/ , ale záleží na obsahu uvedenej zmluvy
DU môže aj mandátnu zmluvu preklasifikovať na pracovnú zmluvu.

SZČO musí podnikať vo vlastnom mene a na vlastný účet. Tzn., ak bude robiť na cudzom aute - bude platiť aj prenájom, opravy auta atd.? Ak nie. Potom musí priznať aj nepeňažný príjem vo výške prenájmu, opráv a pod.
ajobs
10.11.05,10:58
Lenka1, najlepšie je presvedčiť šéfov, že takto sa to robiť nemá, nech s ním uzatvoria pracovnú zmluvu. Ja mám tiež firmu, ale na takúto činnosť by som nikdy obchodnú zmluvu neuzatvoril, lebo je to veľmi pochybné.
Lenka1
10.11.05,12:09
Lenka1, najlepšie je presvedčiť šéfov, že takto sa to robiť nemá, nech s ním uzatvoria pracovnú zmluvu. Ja mám tiež firmu, ale na takúto činnosť by som nikdy obchodnú zmluvu neuzatvoril, lebo je to veľmi pochybné.Tono, môže to byť dohoda o vykonaní práce,alebo riadna zmluva?
ajobs
10.11.05,20:45
Lenka, musí to byť riadna pracovná zmluva, ak ide o opakovanú činnosť.
Ak by išlo o jednorazovú zakázku, že vodič X má odviezť náklad Y do miesta Z, potom by to mohla byť dohoda o vykonaní práce - platí, že je to maximum 300 hodín do roka u jedného zamestnanca.

Leni, daj vedieť, ako to dopadlo.:cool:
tikko
11.01.06,14:32
Je možné použiť mandátnu zmluvu na účtovné služby?
tikko
11.01.06,14:36
Prípadne čo odporúčate ak účtovníctvo má vykonávať fyzická osoba zamestnaná v inej firme ako účtovníčka a nemá živnosť.
ajobs
11.01.06,14:48
Prípadne čo odporúčate ak účtovníctvo má vykonávať fyzická osoba zamestnaná v inej firme ako účtovníčka a nemá živnosť.

Podľa mňa by mala mať živnosť, resp. ak ide o jednorazovú prácu, môže byť aj dohoda o vykonaní práce.
Keďže účtovníčka je súkromná osoba, nemala by v zásade vstupovať do obchodných záväzkových vzťahov s podnikateľmi, okrem zmlúv, ktoré sú taxatívne upravené Obchodným zákonníkom.

Naviac, pozor na konflikt zájmov s predmetom činnosti zamestnávateľa - ak má "účtovníctvo" v predmete činnosti, potom môže vykonávať túto činnosť iba s predchádzajúcim súhlasom zamestnávateľa ( § 83, ods.1 ZP ).
tikko
11.01.06,14:59
Potrebujem aby mi zúčtovala doklady, mzdy atď. cca 1 až 2 krát za mesiac v celkovom trvaní cca 10 - 15 hodín. Môže sa to považovať za jednorázovú prácu a použiť dohoda o vykonaní práce?
ajobs
11.01.06,15:02
Potrebujem aby mi zúčtovala doklady, mzdy atď. cca 1 až 2 krát za mesiac v celkovom trvaní cca 10 - 15 hodín. Môže sa to považovať za jednorázovú prácu a použiť dohoda o vykonaní práce?

Podľa mňa je to, samozrejme, opakovaná činnosť. :) :eek:
Ak by to urobila iba napr. 2 x za rok, a to v januári a v októbri, nebola by to opakovaná činnosť.
tikko
11.01.06,15:09
Dík, asi to budem musieť vyriešiť cez tú živnosť.
rada
11.01.06,15:17
Ja sa len pripojím s tým, že skutočne z právneho hľadiska pre vodiča nie je na mieste mandátna zmluva. Pretože podľa nej sa mandatár zaväzuje, že pre mandanta na jeho účet zariadi za odplatu určitú obchodnú záležitosť uskutočnením právnych úkonov v mene mandanta alebo uskutočnením inej činnosti. Celkom nesúhlasím s názorom Muška príspevok č.11, že nezáleží na názve zmluvy. Ak použijem zmluvu upravenú v obchodnom alebo občianskom zákonníku musím dodržať aj ustanovenia, ktoré mi zmluva v zákone predpisuje. Ak si však potrebujem vytvoriť zmluvu inú, zákon mi to dovoľuje, jedná sa o tzv. inominátne - nepomenované zmluvy, ktoré si môžem nazvať sama, avšak je nevyhnutné aby v takýchto zmluvách bol presne určený predmet zmluvy ako aj všeobecné náležitosti potrebné pre každý typ zmluvy.
Muška
11.01.06,19:08
Rada,
moja odpoveď v príspevku 11 bola mienená aká dobrá rada, že ešte nie je zaručené, že keď to nazve "mandátna zmluva" a z obsahu uvedenej zmluvy bude vyplývať čisto vzťah zamestnanec-zamestnávateľ, že to DU pri kontrole neprekvalifikuje ako "pracovnú zmluvu"
rada
11.01.06,19:19
Ja som to nemyslela zle. Len som sa snažila vysvetliť, že keď použijem názov zmluvy napr. mandátna tak by som ju mala upraviť v zmysle jednotlivých ustanovení zo zákona a neprispôsobovať si ju nad rámec ustanovení zákona. To mi práve umožňujú obidva zákonníky spôsobom inominátnych zmlúv.
Naďalej v dobrom. A pekný večer.
Muška
11.01.06,19:32
Veď ja Ti ani nenadávam :) Jasne, že v dobrom.
školiteľka z DR na seminároch nám prízvukovala, že "nezáleží na forme zmluvy, ale hlavne na obsahu".
Aj Tebe pekný večer :)
Beba
11.01.06,20:31
Na seminári sme sa dozvedeli dnes, že DÚ skúma aj obsah príkazných zmlúv, tak pozor, aby sa to nedalo preklasifikovať na závislú činnosť a vyhýbaniu sa odvodom. Čo sa týka toho auta, nemala by sa zanedbať ani zodpovednosť v prípade havárie, ktorú by zavinil, či nezavinil. Tam je veľa právnych aspektov aj zo strany poisťovne. A čo ak by nedaj Bože prišiel k úrazu, resp. o život a pozostalí by žalovali firmu? mala som podobný problém a keď som to takto predniesla šéfovi, poradil sa s našou maklérkou a zistil, že to veru jednoduché nie je. On totiž na to ani nepomyslel.
michelle
15.01.06,18:56
ahojte priatelia,
môžete mi poradiť, či treba s konateľom uzatvoriť mandátnu zmluvu alebo zmluvu na výkon funkcie, alebo je to to isté? čím viacej čítam na túto tému, tým mám v tom väčší chaos. Len nechcem robiť zbytočnú robotu, nedajbože komplikovanejšiu.
Dakujem za rady
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
ajobs
16.01.06,10:17
ahojte priatelia,
môžete mi poradiť, či treba s konateľom uzatvoriť mandátnu zmluvu alebo zmluvu na výkon funkcie, alebo je to to isté? čím viacej čítam na túto tému, tým mám v tom väčší chaos. Len nechcem robiť zbytočnú robotu, nedajbože komplikovanejšiu.
Dakujem za rady
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Môže to byť zmluva o výkone funkcie konateľa, jeden vzor prikladám.:)
michelle
16.01.06,11:15
Tončo, ďakujem, zmluva mi veľmi pomôže.
:rolleyes:
jess
25.02.06,21:00
Môže to byť zmluva o výkone funkcie konateľa, jeden vzor prikladám.:)

ĎAKUJEM, táto zmluva mi akoby z neba spadla. supéééééééér :):):)
ajobs
25.02.06,21:11
ĎAKUJEM, táto zmluva mi akoby z neba spadla. supéééééééér :):):)

No vidíš, stačí Oceniť:) :) :)
kasol
23.05.06,15:45
Snad len tolko..."skupy dvakrat kupi"...nevidim v tom rieseni ziadnu vyhodu len same nevyhody...no to je na dlhsie...pekny den
Bragno
14.06.06,05:18
Pracujem v spoločnosti, kde máme viac vodičov ako szčo, majú zmluvu o poskytovaní služieb a živnosť na činnosť vodiča vykonávaná na cudzom motorovom vozidle, čo je niečo nové (lobing večne živý). čo sa týka vozidla je tam urobená zmluva o výpôžičke vozidla. Ale nie som si istý so zmluvou o výpôžičke motorového vozidla nakoľko má v žl. uvedené činnosť vodiča vykon. na cudzom mot. voz.