Snake88
08.09.10,16:30
Zdravím!
Chcel by som sa opýtať, či môže zamestnávateľ použiť ako dôkaz o hrubom porušení prac. disciplíny videozáznam z bezpečnostnej kamery?
Pritom sme nič o tom, že sme monitorovaní nepodpisovali, iba dali na každý vchod tabuľku s nápisom: "TENTO PRIESTOR JE MONITOROVANÝ POPLACHOVÝM SYSTÉMOM"

A ešte by som chcel vedieť podľa čoho sa posudzuje, či ide o hrubé porušenie prac. disciplíny. Pretože ani ja, ani nikto z mojich kolegov si nemyslí, žeby som sa niečoho takého dopustil, lenže nadriadený chcel zrejme ukázať svoje vyššie postavenie a dal mi podpísať nasledovný vytýkací list a až po mojom podpise mi dal kópiu a povedal, že potom si ju môžem prečítať:

Upozorňujem Vás na hrubé porušenie pracovnej disciplíny, ktorého ste sa dopustili dňa 11. 08. 2010 na pracovisku POBT, v lodi č. 8 keď ste nevhodne manipulovali so zdvíhacím zariadením napriek tomu, že ste dňa 03. 02. 2010 boli preukázateľne poučený o používaní a starostlivosti o závesné prostriedky a dňa 11. 05. 2010 opakovane preškolený zo všeobecnej inštrukcie pre povrch.

Uvedenú činnosť klasifikujem ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny a upozorňujem Vás na možnosť ukončenia pracovného pomeru podľa § 63 ods. 1 písm. e) výpoveďou, alebo okamžitým skončením pracovného pomeru podľa § 68 ods. 1 písm. b), ak sa v budúcom období šiestich mesiacov dopustíte opakovaného porušenia pracovnej disciplíny.

Z uvedeného dôvodu Vám bude za mesiac august 2010 krátená celá výkonnostná prémia.
veronikasad
08.09.10,14:37
Upozornenie, ktoré si dostal, by som nepovažovala za hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Spôsobil si zamestnávatelovi nejakú škodu, napr. vyradením tohto zariadenia z prevádzky ?
Na druhej strane - výkonnostná prémia je nenárokovatelnou zložkou mzdy. Možno zamestnávatel potrebuje šetriť a nevie ako ...

(môžeš bližšie popísať o čo išlo ?)
JayKay
08.09.10,15:39
Zdravím,
ja mám podobný problém. Šéfom som asi pred 9 mesiacmi oznámila, že chcem ísť študovať na VŠ (externe). Samozrejme súhlasili, že do školy treba chodiť, ekonómka sa im zíde atď., atď. Keď som im oznámila, že ma prijali na takú a takú VŠ,povedala som im, že štúdium je externou formou (t.j. sobota, resp. 1pracovný deň) - súhlasili. V pondelok sme mali zápis - zobrala som si voľno. Na zápise sme sa ale dozvedeli,že štúdium je formou externou - blokovou, t.j. 7 pracovných dní v septembri a 7 v decembri = zimný semester. Zaskočilo ma to, vedenie firmy takisto. Povedala som, že si musím zobrať voľno na celých 7 pracovných dní, vypísala som lístok a ... dnes som bola na koberčeku, 2 dni absencie - hrubé porušenie pracovnej disciplíny a za opakované porušenie bude okamžitá výpoveď....nemám dôkaz o tom, že mi to schvaľovali alebo nie, všetko bola ústna dohoda :( chcú so mnou rozviazať pracovný pomer, lebo mi školu tolerovať nebudú, lenže ja výpoveď nedám, mám čakať na ďalší krok zo strany zamestnávateľa? Dosť ma to zaskočilo, lebo vo firme pracujem 4. rok a nikdy doteraz som nemala žiadne problémy s vedením ani so žiadnym iným zamestnancom firmy. Ani som to z ich strany nečakala...čo mám teraz robiť?
Ďakujem :(
Snake88
08.09.10,17:09
Upozornenie, ktoré si dostal, by som nepovažovala za hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Spôsobil si zamestnávatelovi nejakú škodu, napr. vyradením tohto zariadenia z prevádzky ?
Na druhej strane - výkonnostná prémia je nenárokovatelnou zložkou mzdy. Možno zamestnávatel potrebuje šetriť a nevie ako ...

(môžeš bližšie popísať o čo išlo ?)


Škodu som nespôsobil žiadnu, ani som nijak neporušil bezpečnosť ani nič iné.
A viem, že prémia je nenárokovateľná zložka, ale to by museli strhnúť všetkým rovnaké množstvo si myslím.
A ak by mi prosím vedel niekto odpovedať, že či môžu proti mne použiť ako dôkaz spomínaný videozáznam z bezpečnostnej kamery. Ďakujem ;)
Petra Nová
08.09.10,17:54
Škodu som nespôsobil žiadnu, ani som nijak neporušil bezpečnosť ani nič iné.
A viem, že prémia je nenárokovateľná zložka, ale to by museli strhnúť všetkým rovnaké množstvo si myslím.
A ak by mi prosím vedel niekto odpovedať, že či môžu proti mne použiť ako dôkaz spomínaný videozáznam z bezpečnostnej kamery. Ďakujem ;)
Ak si nič nespôsobil, nič neporušil, prečo sa brániš záznamu z bezpečnostnej kamery ako dôkazu? Veď ten dôkaz by mal byť v Tvoj prospech. Bezpečnostné kamery sú obvykle viditeľné a ťažko tvrdiť, že si o nich nevedel, naviac, ak nejaký oznam o monitorovaní priestoru zamestnávateľ vyvesil.
Predpokladajme, že ten záznam z kamery by bol neprípustným dôkazom. Ale ak ho zamestnávateľ predloží súdu spolu so žalobou, myslíš si, že súd si ten dôkaz nepozrie? Pozrie, a aj keď ho vylúči ako dôkaz, určite ho pri rozhodovaní ovplyvní. Samozrejme, ak bude existovať iný dôkaz, možno menej presvedčivý.
Inak zamestnávateľ veľmi chabo popísal to porušenie pracovnej disciplíny. Ak si nevhodne manipuloval so zdvíhacím zariadením, tak zamestnávateľ mal konkretizovať, v čom spočívala tá nevhodná manipulácia.
day
08.09.10,18:03
snake a co si vlastne urobil? ked chces pomoct odpovedaj pravdivo
JayKay ked si sa opytala na ustnu dohodu co Ti povedali?
Laco-monter
08.09.10,18:09
Kamery su inštalované predovšetkým z dovodu ochrany majetku,

ak niekto chce argumentovať porušením pracovnej disciplíny a vznašaním dosledkov voči zamestnancom,tak je to ZNEUŽITIE účelu,prečo boli kamery montované.
Na to je § ,že ľudia nesmú byť v práci sledovaní.
Dobrý advokát, Vám može vymocť odškodné,len treba získať záznam z kamery.
Je to korpus delicti.
Petra Nová
08.09.10,18:13
Na to je § ,že ľudia nesmú byť v práci sledovaní.
Dobrý advokát, Vám može vymocť odškodné,len treba získať záznam z kamery.
Je to korpus delicti.
Hej, už mu v rukách aj šuštia stoeurkové bankovky.:---
Laco-monter
08.09.10,18:16
Hej, už mu v rukách aj šuštia stoeurkové bankovky.:---

Samozrejme, ja hovorím o voze....

Ale na tieto komentáre od Teba , jja som si už zvykol...
day
08.09.10,18:20
ked som urobil pruser neskumam paragrafy, advokatov,kamery, ale priznam si chybu a idem dalej

sneke musi napisat co urobil
Petra Nová
08.09.10,18:22
A ja si zas neviem zvyknúť na Tvoje komentáre, v ktorých vypisuješ o tom, na čo sa Ťa nikto nepýta.
Laco-monter
08.09.10,18:25
A ja si zas neviem zvyknúť na Tvoje komentáre, v ktorých vypisuješ o tom, na čo sa Ťa nikto nepýta.

Ja si myslím,že odpovedám k veci .

Ty si moderátor Porady ???
Petra Nová
08.09.10,18:48
Ja si myslím,že odpovedám k veci .

Ty si moderátor Porady ???

Že si to myslíš, o tom vôbec nepochybujem.
Snake88
08.09.10,19:09
Aha, čiže konkrétne k prípadu:
Kolega za použitia žeriavu zdvíhal druhému kolegovy flašu s nápojom na nejaké vyvýšené miesto aby na ňu nedosiahol. My sa tak v práci občas "podpichujeme" :D No a ja keď som ho zbadal, tak som išiel za ním a bavil som sa na tom, čo robí.
Preto sa vyhrážajú kamerovým záznamom aj mne, lebo som bol pri tom! :mad:
Čo ma dosť zarazilo, že aj mňa obvinili z nevhodnej manipulácie!
day
08.09.10,19:27
mozno Vam to zle naformulovali, stacilo napisat: nebezpecna manipulacia nesuvisiaca s vykonom prace a pridelenou pracovnou ulohou
urcite to asi "veduci" pritiahol za vlasy, ale ako pisete nebolo to prvy krat, na Vasom mieste by som sa snim porozpraval, ved je vsetko na kamere
Snake88
08.09.10,19:33
No veď ja sa s ním aj chcem pekne o tom porozprávať, len som chcel zopár názorov od ostatných ľudí :)
A "Nebezpečnou manipulaciou" by som to moc nenazval, síce to bolo manipulovanie, ktoré nesúviselo s výkonom práce, ale nikoho sme tým neohrozili, ani sme nespôsobili žiadnu škodu!
day
09.09.10,05:02
... mozno plati, kto chce psa bit, palicu si najde (konkretne u Vas, ale kolega porusil predpis)
Petra Nová
09.09.10,07:52
No veď ja sa s ním aj chcem pekne o tom porozprávať, len som chcel zopár názorov od ostatných ľudí :)
A "Nebezpečnou manipulaciou" by som to moc nenazval, síce to bolo manipulovanie, ktoré nesúviselo s výkonom práce, ale nikoho sme tým neohrozili, ani sme nespôsobili žiadnu škodu!
Porozprávať sa so zamestnávateľom síce môžeš, ale ozaj pekne. Hlavne ak z tých obrázkov z kamery vyplýva, že si kolegovi nešiel dohovoriť, aby nerobil hlúposti, ale že si sa k nemu pripojil.
V čase, keď ste sa zúčastňovali na žartíku si Ty síce s bremenom nemanipuloval, ale ani nevykonával svoju prácu. Neviem, ako dlho trval ten žartík a jeho dozvuky, ale jednoznačne išlo o porušenie pracovnej disciplíny. A je jedno, či hrubé alebo menej závažné, ak Ti zamestnávateľ nedal výpoveď alebo okamžite s Tebou neskončil pracovný pomer. On si len vytvoril podmienky nato, aby si ďalších 6 mesiacov sekal dobrotu. Lebo v opačnom prípade môžeš dostať výpoveď aj za menej závažné porušenie PD. Doporučujem prečítať § 63 ods. 1 pís.e) ZP.