ecuch
10.11.05,10:43
Ako zaúčtovať trovy právneho zastupovania, ktoré sme povinní uhradiť právnikovi zastupujúceho fyzickú osobu, s ktorou naša firma prehrala súd. Ide o daňový výdavok? V poradách sa táto téma vyskytuje, ale odpovede sú viac či menej rozporuplné.
renča1
10.11.05,10:12
mi bežne trovy účtujeme na účet 538
ecuch
18.11.05,11:47
Počula som názor , že na účet 538 sa účtujú len poplatky súvisiace s odvodm do štátneho rozpočtu. A ide o daňový výdavok?
Johanka
18.11.05,14:59
Keď to zoberieme z druhej strany, pre právnika je to zdaniteľný príjem. Tak by som to považovala za daňový výdavok.
STRELEC
18.11.05,16:16
Áno. Je to daňový výdavok.
Celé náklady súdneho konania účtujeme ako VOZ. Pri zdôvodnení by som sa oprel o §19 2a) = "výdavky (náklady), ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov",hoci žiaľ ZDP v odvolávke neuvádza napr. exekučný poriadok. Aj tu na porade aj inde sú oba názory na uznateľnosť (ťažko povedať%-tuálne kto koľko). Nenašiel som nič oficiálne usmerňujúceho.
Možno je použiteľné stanovisko DU-II Prešov: ak je predmetom súdneho sporu bežné vymoženie obchodnej pohľadávky tak = VOZD, ak je predmetom súdneho sporu škoda tak NOZD.
durisovad
18.11.05,23:11
Ak vasa firma prehrala sud, myslim, ze to bude neproduktivny vydaj a ako danovy naklad by som to asi neuctovala. Podla mojho nazoru je to skoda.