gazgaz
08.09.10,21:58
Dobrý večer...ani neviem, či som zaradená správne, som tu 1x...dnes som zostala v šoku...doteraz bol príspevok na vykonávanie absolvenstkej praxe niečo okolo 180 €...preto som sa na to dala a od 9.8.2010 ju vykonávam...dnes som sa však od známeho dozvedela, že po novom to má byť niečo okolo 50€...ako to so mnou teraz bude?..dostanem po novom, alebo po starom a čo vlastne platí?..lebo za ten nový príspevok to teda robiť nebudem :-(
VieraPopluharova
08.09.10,20:42
Všeobecné informácie


Príspevok na vykonávanie absolventskej praxe poskytuje úrad práce sociálnych vecí a rodiny absolventovi školy na úhradu jeho nevyhnutných osobných výdavkov spojených s vykonávaním absolventskej praxe.

Úrad práce sociálnych vecí a rodiny poskytne absolventovi školy náhradu poistného na úrazové poistenie počas vykonávania absolventskej praxe, ak absolvent školy uzatvorí zmluvu o úrazovom poistení.

Dĺžka vedenia uchádzača o zamestnanie v evidencii uchádzačov o zamestnanie na účely poskytnutia príspevku na vykonávanie absolventskej praxe je najmenej 15 dní.

Oprávnená osoba
Oprávnenou osobou na uplatnenie si nároku na príspevok na vykonávanie absolventskej praxe je absolvent školy.

Uplatnenie nároku
Nárok na príspevok na vykonávanie absolventskej praxe si oprávnená osoba uplatňuje písomne na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.


Absolvent školy
Za absolventa školy sa na účely tohto zákona považuje
občan mladší ako 25 rokov veku, ktorý skončil sústavnú prípravu na povolanie v dennej forme štúdia pred menej ako dvomi rokmi a nezískal svoje prvé pravidelne platené zamestnanie,
každý uchádzač o zamestnanie do 25 rokov veku bez ohľadu na to, či skončil sústavnú prípravu na povolanie a bez ohľadu na to či získal pravidelne platené zamestnanie.


Absolventská prax
Absolventská prax na účely tohto zákona je získanie odborných zručností a praktických skúseností u zamestnávateľa, ktoré zodpovedajú dosiahnutému stupňu vzdelania absolventa školy.

Absolventská prax sa vykonáva najviac 6 mesiacov bez možnosti predĺženia v rozsahu 20 hodín týždenne. Opakovane môže uchádzač o zamestnanie začať vykonávať absolventskú prax najskôr po uplynutí 12 mesiacov od skončenia vykonávania predchádzajúcej absolventskej praxe. Začiatok pracovného času a jeho rozvrh určuje zamestnávateľ.

Po skončení absolventskej praxe vydá zamestnávateľ absolventovi školy potvrdenie o vykonaní absolventskej praxe.

Za absolventskú prax za podmienok ustanovených týmto zákonom je možné považovať aj získavanie alebo prehlbovanie odborných zručností alebo praktických skúseností uchádzačom o zamestnanie do 25 rokov veku, ktoré rozšíria jeho možnosti uplatnenia na trhu práce.

Dohoda
Absolventská prax sa vykonáva na základe uzatvorenej písomnej dohody o absolventskej praxi medzi absolventom školy vedeným v evidencii uchádzačov o zamestnanie v určenej dĺžke a úradom práce sociálnych vecí a rodiny a na základe uzatvorenej písomnej dohody medzi úradom práce sociálnych vecí a rodiny a zamestnávateľom.

Dohoda o absolventskej praxi medzi absolventom školy a úradom práce sociálnych vecí a rodiny obsahuje najmä
záväzok úradu zabezpečiť absolventovi školy vykonávanie absolventskej praxe u dohodnutého zamestnávateľa,
záväzok absolventa školy vykonávať absolventskú prax u zamestnávateľa dohodnutého úradom,
začiatok a dĺžku vykonávania absolventskej praxe,
druh vykonávaných pracovných činností počas vykonávania absolventskej praxe,
záväzok absolventa školy dodržiavať všeobecne záväzné právne predpisy, vnútorné predpisy zamestnávateľa a predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri vykonávaní absolventskej praxe, s ktorými bol preukázateľne oboznámený,
záväzok absolventa školy uhradiť úradu náhradu škody, ktorú spôsobil zamestnávateľovi úmyselným konaním,
záväzok absolventa školy uzatvoriť poistnú zmluvu o úrazovom poistení počas vykonávania absolventskej praxe,
záväzok úradu uhrádzať absolventovi školy paušálny príspevok na vykonávanie absolventskej praxe do desiatich dní po uplynutí kalendárneho mesiaca, za ktorý sa paušálny príspevok poskytuje.
Dohoda medzi úradom práce sociálnych vecí a rodiny a zamestnávateľom obsahuje najmä
záväzok zamestnávateľa vytvárať absolventovi školy podmienky na vykonávanie absolventskej praxe,
druh vykonávaných pracovných činností počas vykonávania absolventskej praxe,
záväzok zamestnávateľa preukázateľne oboznámiť absolventa školy so všeobecne záväznými právnymi predpismi, s vnútornými predpismi a predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri vykonávaní absolventskej praxe,
záväzok zamestnávateľa viesť evidenciu dochádzky absolventa školy a predkladať ju mesačne do desiatich pracovných dní po uplynutí kalendárneho mesiaca úradu,
záväzok zamestnávateľa oznámiť úradu neúčasť absolventa školy na vykonávaní absolventskej praxe, ako aj predčasné skončenie vykonávania absolventskej praxe najneskôr do dvoch pracovných dní,
záväzok zamestnávateľa, že povereným zamestnancom úradu umožní vykonať kontrolu plnenia tejto dohody,
záväzok zamestnávateľa, že nezníži počet pracovných miest z dôvodu prijatia uchádzača o zamestnanie na vykonávanie absolventskej praxe.

Výška príspevku
Výška príspevku – výška sumy životného minima poskytovaného jednej plnoletej fyzickej osobe mesačne, t.j. 185,19 € /5.579,- Sk /.



Poskytnutie voľna
Počas vykonávania absolventskej praxe má absolvent školy nárok na voľno v rozsahu 10 pracovných dní.

Tento nárok vzniká najskôr po uplynutí 2 mesiacov vykonávania absolventskej praxe.

Okrem poskytnutia voľna v rozsahu desiatich pracovných dní zamestnávateľ ospravedlní absolventovi školy neprítomnosť na vykonávaní absolventskej praxe z dôvodu jeho dočasnej pracovnej neschopnosti alebo z dôvodu ošetrovania člena rodiny.
gazgaz
08.09.10,20:54
a neviete odkedy to má platnosť? Možno za 1. mesiac (augustový) dostanem po starom :-( na stránkach úradov práce napr. Zvolen, Topolčany, R. Sobota, atď.... je stále uvedené 185 € :-/..akože pochybujem že za toto bude Mihálovi nejaký absolvent robiť AP..fakt nás chcú všetkých vyštvať mimo SR :-(
VieraPopluharova
09.09.10,06:49
a neviete odkedy to má platnosť? Možno za 1. mesiac (augustový) dostanem po starom :-( na stránkach úradov práce napr. Zvolen, Topolčany, R. Sobota, atď.... je stále uvedené 185 € :-/..akože pochybujem že za toto bude Mihálovi nejaký absolvent robiť AP..fakt nás chcú všetkých vyštvať mimo SR :-(

Oprava mas pravdu vyska je 185,-€, bohuzial ci a kedy sa to zmení to este teraz nie je zname, odvija sa to od vysky zivotneho minima.
gabi2
09.09.10,06:56
Dobrý deň, dĺžka absolventskej praxe je 2 mesiace, nie 6 mesiacov. Mali sme dievčinu na absol. praxi a úrad práce v Martine povedal, že len na 2 mesiace. Bola u nás od 1.6.2010 - 31.7.2010, alebo sa to zase vrátilo na 6 mesiacov? Ďakujem. Gabi
betka631
09.09.10,07:07
Min.dĺžka absolventskej praxe sú 2 mesiace a max. 6 mesiacov, v rozsahu 20 hodín týždenne.
ivka70
09.09.10,07:11
Dobrý večer...ani neviem, či som zaradená správne, som tu 1x...dnes som zostala v šoku...doteraz bol príspevok na vykonávanie absolvenstkej praxe niečo okolo 180 €...preto som sa na to dala a od 9.8.2010 ju vykonávam...dnes som sa však od známeho dozvedela, že po novom to má byť niečo okolo 50€...ako to so mnou teraz bude?..dostanem po novom, alebo po starom a čo vlastne platí?..lebo za ten nový príspevok to teda robiť nebudem :-(

Nerozumiem tomu, o com tvoj znamy hovori, ziadny zakon sa v tom to smere nemenil a plati vyska 185 EUR / mesiac.

Robit to nemusis, mozes sediet aj doma, ale absolventska prax ma priniest nieco tebe, hôlane pracovne navyky, aby sa ti lahsie hladala neskor praca, ked budes mat aspon aku-taku prax.
VieraPopluharova
09.09.10,10:21
Dobrý deň, dĺžka absolventskej praxe je 2 mesiace, nie 6 mesiacov. Mali sme dievčinu na absol. praxi a úrad práce v Martine povedal, že len na 2 mesiace. Bola u nás od 1.6.2010 - 31.7.2010, alebo sa to zase vrátilo na 6 mesiacov? Ďakujem. Gabi


Je pisane najviac 6 mesiacov, cize mohli Ste ju mat na 2 mesiace.
gazgaz
09.09.10,19:03
ďakujem, len som bola rozčarovaná z toho všetkého...ja pracujem rada, aj na praxi sa mi páči..super ľudia, dobrá robotka...len išlo o to, že som chcela odbremeniť rodičov aspoň od vreckového, tak ma to zaskočilo :-( ...a mne na ÚP povedali, že oficial. je to na pol roka, ale že dávajú max. 3 mesiace..ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ
gabi2
10.09.10,05:34
Ale na úrade mi možnosť max. 6 mesiacov neponúkli. Trvali na tom, že majú usmernenie len na 2 mesiace. Teraz by sme tiež zobrali niekoho ale na 2 mesiace? To nikoho nestihnem zaučiť. Máte teda vedomosti ako to je? Gabi
MacoLM
14.10.10,08:35
Zdravim poradaci.

Priatelka teraz chodi na absolventsku prax cez urad prace v Martine. Prisla jej "vyplata" nizsia, ako je vyska zivotneho minima, ktoru mala dostat. Dostala asi len 179€ a to si zaplatila aj poistenie. Teda asi caa 9 eur menej. Ako dovod urad prace uviedol, ze 1. a 15. septembra bol statny sviatok. V papieroch na prax ma uvedene, ze ma odpracovat 20 dni po 4 hodiny. Kezde aj s tymi sviatkami mal september 20 pracovnych dni a teda odrobila 20x4 hodiny za mesiac, nevidim absolutne dovod, preco by mal urad tuto ciastku kratit.
Da sa voci takemuto postupu uradu stazovat? a ak ano tak ako a kde? ved je to smutne, ze este aj zo sumy zivotneho minima absolventovi uberu 9 eur, na ktore ma narok.

za rady vopred dakujem.
expeeert
04.11.10,19:43
Zdravim poradaci.

Priatelka teraz chodi na absolventsku prax cez urad prace v Martine. Prisla jej "vyplata" nizsia, ako je vyska zivotneho minima, ktoru mala dostat. Dostala asi len 179€ a to si zaplatila aj poistenie. Teda asi caa 9 eur menej. Ako dovod urad prace uviedol, ze 1. a 15. septembra bol statny sviatok. V papieroch na prax ma uvedene, ze ma odpracovat 20 dni po 4 hodiny. Kezde aj s tymi sviatkami mal september 20 pracovnych dni a teda odrobila 20x4 hodiny za mesiac, nevidim absolutne dovod, preco by mal urad tuto ciastku kratit.
Da sa voci takemuto postupu uradu stazovat? a ak ano tak ako a kde? ved je to smutne, ze este aj zo sumy zivotneho minima absolventovi uberu 9 eur, na ktore ma narok.

za rady vopred dakujem.


Mám aj ja podobnú otázku, akurát za november - musí si nahradiť tie sviatky, alebo sa jej to bude krátiť??
gabi2
05.11.10,09:31
Ale my sme ju chceli na 6 mesiacov a povolili len 2 mesiace, tak neviem kde je pravda. Gabi
JankaO
05.11.10,09:36
Ale my sme ju chceli na 6 mesiacov a povolili len 2 mesiace, tak neviem kde je pravda. Gabi
Zákon o Zamestnanosti:
§ 51
Príspevok na vykonávanie absolventskej praxe
http://www.porada.sk/images/porada_style/hore.png (http://www.porada.sk/t21601-zakon-o-sluzbach-zamestnanosti-od-01-09-2008-a.html#hore)
....
(4) Absolventská prax sa vykonáva najviac 6 mesiacov, bez možnosti jej predĺženia a opakovaného vykonávania, v rozsahu 20 hodín týždenne. Začiatok vykonávania absolventskej praxe a jej rozsah určuje zamestnávateľ. Po skončení absolventskej praxe vydá zamestnávateľ absolventovi školy potvrdenie o vykonaní absolventskej praxe.....

Takže ak ÚPSVaR rozhodol, že 2 mesiace, je to jeho zákonná možnosť.
MacoLM
10.11.10,07:16
Mám aj ja podobnú otázku, akurát za november - musí si nahradiť tie sviatky, alebo sa jej to bude krátiť??
no podla riaditelky tej sekcie na urade, jej to nezaplatia a prispevok jej kratili. Podla nej preto, lebo zmluvu na prax podpisala 2.9. ale vten den uz bola na praxi a do konca mesiaca to bolo 20 pracovnych dni. proste je to ubohe.

navyse ako momentalne nezamestanana si moze poziadat o hmotnu nudzu az v decembri, nakolko v novembri ma este prispevok za prax, ktoru absolvovala v oktobri.

:confused:
Xanti
10.11.10,16:55
no podla riaditelky tej sekcie na urade, jej to nezaplatia a prispevok jej kratili. Podla nej preto, lebo zmluvu na prax podpisala 2.9. ale vten den uz bola na praxi a do konca mesiaca to bolo 20 pracovnych dni. proste je to ubohe.

navyse ako momentalne nezamestanana si moze poziadat o hmotnu nudzu az v decembri, nakolko v novembri ma este prispevok za prax, ktoru absolvovala v oktobri.

:confused:Dotyčná má viac ako 25 rokov? Lebo nárok na dávku v hmotnej núdzi majú len občania starší ako 25rokov alebo s určeným výživným od rodičov.
MacoLM
11.11.10,05:12
vcera voala pani z uradu prace. Ze "ved vy nevykonavate aktivacne prace" :-) pani si pomylila absolventsku prax s aktivacnymi pracami. Takze ma prist, ze ma narok na davku. Svedci to zase raz o vysokej kompetentnosti uradnikov. Nepovedala ani len "prepacte, pomylila som sa"
bbazsova
07.08.11,17:18
dobry den ja sa nechcem pripojit do diskusie ale neviem zalozit novu temu, tak Vas prosim ci by ste mi nevedeli pomoct alebo ma aspon naviest k nejakym informaciam v tejto veci: Dopocula som sa ze, jedna znama sa prestahovala z rodneho mesta do noveho mesta a nasla si v novom meste aj pracu a stat ju podporil prispevkom v hodnote 800 eur.Pytam sa preto ze aj moj priatel je presne ten isty pripad. Chcem sa spytat ci mi neviete pomoct, kde a ako si to mame vybavit. Dakujem vam pekne za vsteky prispevky vopred:) Barboramimotemy:confused::confused::confused::conf used:
Xanti
07.08.11,17:26
dobry den ja sa nechcem pripojit do diskusie ale neviem zalozit novu temu, tak Vas prosim ci by ste mi nevedeli pomoct alebo ma aspon naviest k nejakym informaciam v tejto veci: Dopocula som sa ze, jedna znama sa prestahovala z rodneho mesta do noveho mesta a nasla si v novom meste aj pracu a stat ju podporil prispevkom v hodnote 800 eur.Pytam sa preto ze aj moj priatel je presne ten isty pripad. Chcem sa spytat ci mi neviete pomoct, kde a ako si to mame vybavit. Dakujem vam pekne za vsteky prispevky vopred:) Barboramimotemy:confused::confused::confused::conf used:
No nemyslela tá známa na to, že dostala príspevok za presťahovanie sa za prácou. Teda ak menila trvalý pobyt?
Čítaj viac tu http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/53a-prispevok-na-prestahovanie-za-pracou.html?page_id=12943
bbazsova
07.08.11,17:28
Dobry den ja sa nechcem pripojit k teme ale neviem vytvorit novu temu tak sa chcem spytat na takuto vec:Jedna znamasa prestahovala z rodneho mesta do noveho a v tom novom si nasla aj pracu no a stat ju za to podporilvraj 800 eur. Pytam sa preto, ze aj moj priatel je presne ten isty pripad aj on sa prestahoval z dovodu vysokej nezamestnanosti v ich kraji a radi by sme zistili ci aj on nema narok na prispevok. Budem vdacna za odpoved a vopred dakujem a chcem sa spytat, akym sposobom sa nieco taketo vybavuje mimotemy:confused::confused::confused::confused:DA KUJEM
bbazsova
07.08.11,17:49
dakujem pekne, ale on asi nebol uchadzacom o zamestnanie 3 mesiace, tym padom nesplna podmienky ale predsa nema narok aspon na nejaky iny prispevok neviete mi poradit dakujem:)
Xanti
07.08.11,17:50
dakujem pekne, ale on asi nebol uchadzacom o zamestnanie 3 mesiace, tym padom nesplna podmienky ale predsa nema narok aspon na nejaky iny prispevok neviete mi poradit dakujem:)
Nie,
všetko sa viaže na tú hranicu tri mesiace.
bbazsova
07.08.11,17:55
Nie,
všetko sa viaže na tú hranicu tri mesiace.
Dakujem aj tak velmi pekne
18TommyBoy
20.09.11,09:37
A kolkeho sa ma dostat prispevok? Uz je 20.-teho a za cely august som este stale nedostal :(
Xanti
20.09.11,09:44
TommyBoy,
a odovzdal si smenovku na UP potvrdenú zamestnávateľom?
Volaj tam, a možno ťa už doma čaká šek, ak si nezadal číslo účtu kam maju posielať peniaze.
Valika
20.09.11,09:53
Pekný den prajem poradákom,
syn dostával príspevok v KE po 22.
18TommyBoy
20.09.11,10:05
Dakujem krasne.. ja som si myslel ze hned zaciatkom mesiaca.. :) Tak nic mno, aspon je mi lahsie. Dakujem za rychlu odpoved :)
adriana153
26.10.11,09:08
Dobry den. Ja sa chcem opytat ci ma mozu aj z AP vyhodit.
Dana1
26.10.11,09:34
Vy podpíšete s ÚP dohodu, na základe, ktorej sa zaviažete vykonávať AP.
zamestnávateľ tiež podpíše dohodu s ÚP, že vám bude prideľovať prácu a viesť evidenciu dochádzky.

ak nebudete chodiť do práce, alebo si nebudete plniť povinnosti vyplývajúce z dohody, tak zamestnávateľ oznámi ÚP, ukončenie AP a ÚP AP ukončí.
adriana153
26.10.11,10:00
Dakujem velmi pekne za odpoved. Som vyucena kadernicka a tak som sa tomu odboru stranila, az nakoniec si ma vezme jedna kadernicka. No nemam velku prax v tom a ani to cotenie, ktore by som ako vyucena asi mala mat. V buducnosti sa tomu venovat nechcem, ale predsa to musim vykonavat momentalne, kedze na UP mi povedali ze inu AP ako v mojom obore vykonavat nemozem. Tak sa trosku aj bojim ci bude potencionalna zamestnankyna so mnou spokojna :)