unidat
09.09.10,07:52
Zdravím poraďákov, známy mi dal včera 3 lieskové orechy, priemer cca 15mm, že vraj veľmi dobré. Chcem si ich zasadiť. Na záhradke mám plochu cca 4*6m s vysokou spodnou vodou, po 1-2 rokoch kvôli tomu tam zakapala slivka aj jablonka. Tu mi niekto poradil, že tam mám dať orechy,
môžu byť aj lieskové. Chcem sa opýtať, ako hlboko ich mám zasadiť?
V prírode padnú na zem a zakorenia sa, ale chcem ich dať cca 10-15 cm
do zeme stačí to? Ako sa spávne sadia?
účtovník 007
09.09.10,06:17
Ja som mala liesky štyri, ale dve som musela vykopať, lebo je to poriadne veľký strom. Je však pravda, že som ich ešte nikdy nestrihla, iba som odspodu orezávala nerodiace haluze. Poradím Ti, hlavne ich daj minimálne štyri metre od seba a na miesto, kde nepotrebuješ nič pestovať, lebo dorastú aj do výšky 12 metrov. Moje liesky dnes majú priemer asi 3,5 metra a na výšku 8 metrov.
Nevadí im podmáčaná zem. Mali by však byť pri sebe dva druhy. Kvôli opeľovaniu. Jedny také guľaté(sam.) a druhé podlhovasté(samčie). Presný názov neviem. Píšem Ti to ako úplný laik, nie odborník na pestovanie liesok.:)Lieska je vďačný strom-ker. Mám každý rok kopec lieskovcov a sú naozaj nádherné. Mnohí sa však sťažujú, že majú síce krásne lieskovce, ale plody sú dieravé a prázdne. Spôsobuje to akási potvora, ktorá na jeseň sa schová pod liesku a na jar vylieza po kmeni a napáda jadrá liesok. V časopisoch som sa dočítala, že najúčinnejším riešením sú sliepky. Ja ich mám a musím sa priznať, že som nikdy nechápala, prečo celé dni vysedávajú pod tými lieskami a niekedy lozia aj po vetvách. Bude to asi pravda. Ak Ti liesky pekne narastú, budeš mať ešte jeden problém. Lístie. Toho majú príšerne veľa. Držím palce, nech Ti pekne rastú.
slnečná kvetina
09.09.10,11:15
Liesky často rastú v prírode priamo pri potokoch, takže vysoká spodná voda je pre ne to "pravé orechové" Veľa úspechov
beba13
10.09.10,09:23
..neviem či lieska potrebuje opeľovača, lebo asi 10 rokov som mala len jednu a boli na nej velké plody
terezamaria
10.09.10,09:39
unidat
22.09.10,05:10
Bol som si to pomerať, bude to asi problém. Od miesta, kde som jeden chcel zasadiť, je na jednej strane slivka a na druhej jabloň, obe vo vzdialenosti cca 3m od plánovaného miesta. To je asi málo. Oba stromčeky sú cca 2-3 ročné.
Druhú lisku chcem dať miesto starej marhule, ktorú idem vykopať.
wabi
28.09.10,07:17
Nebojte sa toho. Lieska je síce divočina, ale dá sa strihať ľubovolne hoc aj ako živý plot. Takže udržať sa dá dobre vo vyhranených medziach.
Lepšie je naozaj sadiť dva tesne vedľa seba takže vytvoria jeden krík a vzájomne sa tak najlepšie opelia. Aj v prírode vidíte vždy viac kríkov pohromade. Ak chcete mať kvalitné veľké lieskovce polody lepšie sú štepené, alebo odnože získané potápaním. Pe túto variantu sa prikloňte aj vtedy, ak chcete aby krík bol menší menej bujný a rýchlejšia a viac rodil. Semenáče začnú rodiť až po 5-10 rokoch už ako veľké a neviete nikdy, čo na nich narastie pretože sa kľudne mohli ich rodičia prekrížiť s maloplodými divokými...
Samozrejme ak uvažujete nad inými druhmi a dochádza vám fantázia pozrite do témy : menej známe ovocie a jeho pestovanie
(http://www.porada.sk/t97276-menej-zname-ovocie-a-jeho-pestovanie.html)
dolfort
26.12.11,21:06
Ak chcete mať kvalitné veľké lieskovce polody lepšie sú štepené, alebo odnože získané potápaním. Pe túto variantu sa prikloňte aj vtedy, ak chcete aby krík bol menší menej bujný a rýchlejšia a viac rodil. Semenáče začnú rodiť až po 5-10 rokoch už ako veľké a neviete nikdy, čo na nich narastie pretože sa kľudne mohli ich rodičia prekrížiť s maloplodými divokými...
(http://www.porada.sk/t97276-menej-zname-ovocie-a-jeho-pestovanie.html)

Dá sa takto rozmnožovať aj vlašský orech? Aký je presný postup? (Odpusťte ale som totálny záhradkársky amatér)
wabi
27.12.11,09:07
Nie Vlašský orech nie je príbuzný s lieskovým orieškom. Jediné čo ich spája je, že majú jedné jadro obklopené škrupinou a to je všetko. Vlašské orechy sú iné a nerozmnožujú sa vegetatívne ak nerátame štepenie na semenáče...
Sú samozrejme oveľa väčšími stromami... do malej záhradky nevhodné na rozdiel od lieskovcov...
dolfort
28.12.11,08:01
Nie Vlašský orech nie je príbuzný s lieskovým orieškom. Jediné čo ich spája je, že majú jedné jadro obklopené škrupinou a to je všetko. Vlašské orechy sú iné a nerozmnožujú sa vegetatívne ak nerátame štepenie na semenáče...
Sú samozrejme oveľa väčšími stromami... do malej záhradky nevhodné na rozdiel od lieskovcov...

Ja len že na dvore mi rastie jedna ozruta a bohužiaľ ho čaká skorá smrť - chcel by som si ho namnožiť predtým než pôjde k zemi... :-(
Taktiež v záhrade rastie jeden menší jedinec orecha kráľovského a toho by som chcel tiež rozmnožiť.
Poradíte? Ďakujem
wabi
29.12.11,12:18
V prvom rade zváž ho proste iba spíliť, ale nevyklčovať a on vyrasie nanovo. Inak liesku ako som písal, potápaním, bez väčších problémov zakoreníš. Orech len vysadením orechov bez záruky, že budú rovnaké potom samozrejme...
Štepenie orechov je jajnáročnejšie...
porada222
13.09.15,11:23
Ďakujem za radu to som potreboval vedieť či je nutné sadiť ich na pár kôli opeľovaniu, tak to teda skusim dostal som zopár pekných plodov.
s pozdravom j. b.