anna81
09.09.10,09:06
Naša firma - právnická osoba, zadávala podnet spolu s ďalšou organizáciou na lesný úrad. Na základe tohoto spoločného podnetu vystavil lesný úrad rozhodnutie, kde bolo potrebné určiť si splnomocnenca a zaplatiť poplatok. Splnomocnencom sa stala naša firma a poplatok sme zaplatili z účtu.
Ako teraz dostať polovicu poplatku od tej druhej organizácie? (myslím z účtovného hľadiska, oni sú ochotní nám polovicu poplatku zaplatiť, len neviem ako to učtovne vysporiadať..)

Rozmýšľala som nad zmluvou o pôžičke, krátkodobej, bezúročnej, zaúčtujem:
378/221 - poskytnutie pôžičky=zaplatenie polovice poplatku
211/378 - vrátenie pôžičky

Je to dobré riešenie? Alebo máte nejaký iný nápad? :o:confused:
anna81
17.09.10,06:13
Nik nemal podobný prípad?
Zoltán Kovács
17.09.10,06:18
Zaplatený poplatok sa účtuje na 56x. Pomernú časť prefaktúrovať na druhú organizáciu a zaúčtovať ako 311 (315)/ 64x

Cez 378 by som to určite neriešil. Veď zrejme tá druhá organizácia by rád dostala zaplatenú pomernú časť poplatku do svojich nákladov tiež.
anna81
27.09.10,06:22
Ďakujem za názor, ale faktúra - to sa mi nezdá šťastné riešenie, sme platcovia dph a druhá organizácia nie...
a_je_to
15.10.10,21:58
Ide o spoločný správny poplatok 538/211,379,213, nejde o žiadnu pôžičku. Nič ste im nepožičali, iba ste zaplatili výdavok v mene a na účet kupujúceho /druhej organizácie/. Podľa spoločného predpisu od OLÚ ho vyfakturuješ .... bez DPH, lebo ak ide o jednu zložku fakturácie, tak ide o prechodnú položku podľa § 22, ods. 3 ZoDPH. Ak fakturuješ iba poplatok samotný, tak tento nie je zdaniteľným plnením. Faktúru zaúčtuješ na 378/538 ... niet čo riešiť. Nejde ani o tovar, ani o službu, ani pri nákupe nebol uplatnený odpočet.