skutrica
09.09.10,11:05
Dobry den, o zaradeni auta tu je mnozstvo tem, no ziadna neodpoveda na moj problem.

Podnikatel SZCO chce mat auto zaradene v majetku firmy.
1. otazka: Treba ho prepisat aj v technicaku na ICO alebo to nie je potrebne? Kupil ho minuly rok.
2. otazka: Napisal na danovy urad oznamenie v zneni: Tymto Vam oznamujem, ze od.... budem pouzivat sukromne vozidlo ...EVC... na podnikatelske ucely. Je tato formulacia spravna? Nebudu to chapat tak, ze si chce len uplatnovat cestovne nahrady?
Davam vydavky na PHM do uctovnictva tak dufam ze s tym ze nie je na ICO nebude problem. Dakujem velmi pekne.
Zita5
09.09.10,09:16
Dobry den, o zaradeni auta tu je mnozstvo tem, no ziadna neodpoveda na moj problem.

Podnikatel SZCO chce mat auto zaradene v majetku firmy.
1. otazka: Treba ho prepisat aj v technicaku na ICO alebo to nie je potrebne? Kupil ho minuly rok.
2. otazka: Napisal na danovy urad oznamenie v zneni: Tymto Vam oznamujem, ze od.... budem pouzivat sukromne vozidlo ...EVC... na podnikatelske ucely. Je tato formulacia spravna? Nebudu to chapat tak, ze si chce len uplatnovat cestovne nahrady?
Davam vydavky na PHM do uctovnictva tak dufam ze s tym ze nie je na ICO nebude problem. Dakujem velmi pekne.

Vaše otázky sú už na Porade riešené .Ako pomôcku Vám prikladám tento link, v ktorom je vysvetlené ako postupovať pri zaradení MV do podnikania a čo s tým prepisom .

http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html

K druhej otázke pripájam tlačivo , ktoré mal podnikateľ vypísať a odovzdať na DU v súvislosti s využívaním MV na podnikateľské účely. Ale ak to napísal formou listu , tak ohlásenie prebehlo a povinnosť bola splnená .
veronikasad
09.09.10,09:19
Dobry den, o zaradeni auta tu je mnozstvo tem, no ziadna neodpoveda na moj problem.

Podnikatel SZCO chce mat auto zaradene v majetku firmy.
1. otazka: Treba ho prepisat aj v technicaku na ICO alebo to nie je potrebne? Kupil ho minuly rok.
2. otazka: Napisal na danovy urad oznamenie v zneni: Tymto Vam oznamujem, ze od.... budem pouzivat sukromne vozidlo ...EVC... na podnikatelske ucely. Je tato formulacia spravna? Nebudu to chapat tak, ze si chce len uplatnovat cestovne nahrady?
Davam vydavky na PHM do uctovnictva tak dufam ze s tym ze nie je na ICO nebude problem. Dakujem velmi pekne.
Jojoooj, takýchto otázok a odpovedí je na porade veľa.

Voči DU máš oznamovaciu povinnosť (niektoré DU majú vlastné tlačivo), v ktorej nahlasuješ začiatok využívania mot. vozidla na podnikanie. Z toho ti potom vyplýva povinnosť podať v stanovenom termíne DP k dani z mot. vozidiel a zaplatiť da´z MV.

Ak auto nezaradíš do majetku, uplatňuješ si sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM (nákup PHM neúčtuješ). Si povinný viesť knihu jázd.
Zita5
09.09.10,09:20
Evanka
09.09.10,09:42
Dobry den, o zaradeni auta tu je mnozstvo tem, no ziadna neodpoveda na moj problem.

Podnikatel SZCO chce mat auto zaradene v majetku firmy.
1. otazka: Treba ho prepisat aj v technicaku na ICO alebo to nie je potrebne? Kupil ho minuly rok. Nie je to potrebné FO a FO podnikateľ je jedna a tá istá osoba.
2. otazka: Napisal na danovy urad oznamenie v zneni: Tymto Vam oznamujem, ze od.... budem pouzivat sukromne vozidlo ...EVC... na podnikatelske ucely. Je tato formulacia spravna? Nebudu to chapat tak, ze si chce len uplatnovat cestovne nahrady? Je to v poriadku. Žiadna predpísaná formulácia nie je. Nájdeš tu však určite aj nejaké tlačivo súvisiace s oznámením využívania A na podnikateľské účely.
Davam vydavky na PHM do uctovnictva tak dufam ze s tym ze nie je na ICO nebude problem. Dakujem velmi pekne.Auto zaradíš do podnikania a môžeš uplatňovať výdavky na PHL z ciest, ktoré vykonáš v súvislosti s podnikaním a následne môžeš uplatňovať odpisy zaradeného automobilu.
Odpoveď v texte.
skutrica
09.09.10,09:56
Dakujem Vam velmi pekne. Konecne mam v tom jasno :D
jana32
31.10.11,13:29
Dobrý deň, prosím mám ešte otázku ohľadom auta. Podnikateľ, ktorý má auto zaradené v majetku, si uplatňuje výdavky na spotrebované PHM, môže si okrem toho uplatniť aj nejaké ďalšie výdavky ( kedysi sa uplatňovala aj amortizácia, bolo to nejakých 5,50 SK, ale teraz nie som v obraze. Ďakujem. Prípadne, aj by som si to rada naštudovala, keby že viem link, lbeo mi to vyhodilo kopu príspevkov ale nič k tomu čo som potrebovala.
marjankaj
31.10.11,13:46
Dobrý deň, prosím mám ešte otázku ohľadom auta. Podnikateľ, ktorý má auto zaradené v majetku, si uplatňuje výdavky na spotrebované PHM, môže si okrem toho uplatniť aj nejaké ďalšie výdavky ( kedysi sa uplatňovala aj amortizácia, bolo to nejakých 5,50 SK, ale teraz nie som v obraze. Ďakujem. Prípadne, aj by som si to rada naštudovala, keby že viem link, lbeo mi to vyhodilo kopu príspevkov ale nič k tomu čo som potrebovala.

Nie neuplatňovala. Môže si dať do výdavkov odpisy a iné preukázané výdavky(opravy a pod.)
jana32
31.10.11,13:54
Nie neuplatňovala. Môže si dať do výdavkov odpisy a iné preukázané výdavky(opravy a pod.)
Marianka, čiže aby som celkom bola v obraze, uplatním mu len výdavky na spotrebované PHM ( knihu jázd má a bločky PHM tiež ) a čo sa týka tých odpisov, ide o klasické odpisy hmotného majetku? Čiže ak ide o staré auto, tak už tam neuplatním okrem PHM nič iné.
NMarianka ďakujem za trpezlivosť.
marjankaj
31.10.11,14:02
No asi to auto bude potrebovať aj opravy, to môžeš dať do výdavkov.
Alebo ho môžeš vyradiť z obchodného majetku a potom uplatňovať paušálne náhrady 0,183 €/1 km.
Katarina
31.10.11,16:07
Ak sa rozhodnete auto z majetku vyradiť pripomínam, že predaj auta do 5 rokov od vyradenia z podnikania sa zdaňuje.
marjankaj
31.10.11,17:02
Ak sa rozhodnete auto z majetku vyradiť pripomínam, že predaj auta do 5 rokov od vyradenia z podnikania sa zdaňuje.
Preto je potrebné čím skôr vyradiť. Pri predaji sa zdaňuje aj keď je v obchodnom majetku. Takto po piatich rokoch zdaňovať príjem nemusí.
LenkaOf
07.12.11,19:57
Prosím Vás o info ako postupovať, MV kupene z uveru,ktorý mu bol poskytnuty ako FO, nie ako SZČO, MV chce SZČO zaradit do OM, vyplnena je karta DM, vyplnene info podla TP... ako je to s evidenciou v knihe záväzkov,pohľadávok a je potrebný zápis v penažnom denniku? SZČO nie je platca DPH. Používaný program je Alfa.
Veľká vďaka.
Ejo
27.12.11,09:22
Dobrý deň. Ak FO zakúpila automobil v novembri /nie ako podnikateľ/ a v decembri 2011 ho preradí do OM, ale používať ho začne až 03/2012 a vtedy aj nahlási automobil k dani z MV. Je možné uplatniť odpis už aj v roku 2011 keď je zaradený do OM ale ešte nie je na DU nahlásené?
Ďakujem
marjankaj
27.12.11,09:27
Dobrý deň. Ak FO zakúpila automobil v novembri /nie ako podnikateľ/ a v decembri 2011 ho preradí do OM, ale používať ho začne až 03/2012 a vtedy aj nahlási automobil k dani z MV. Je možné uplatniť odpis už aj v roku 2011 keď je zaradený do OM ale ešte nie je na DU nahlásené?
Ďakujem

Keďže ho v roku 2011 nepoužívaš, tak si ani nemôžeš uplatniť odpisy.



§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
Ejo
27.12.11,09:43
Živnostník poskytuje ubytovacie služby, a tie poskytuje iba v lete. Tento automobil by používal iba v letnej sezóne.
Takže v roku zaradenia 2011 nie je možné uplatniť odpisy ak nebude nahlásené na DU.
Ale keď v roku 2012 bude iba 5 mesiacov využívať, tak v tom prípade už može si uplatniť odpisy, však?
Tweety
27.12.11,09:48
Živnostník poskytuje ubytovacie služby, a tie poskytuje iba v lete. Tento automobil by používal iba v letnej sezóne.
Takže v roku zaradenia 2011 nie je možné uplatniť odpisy ak nebude nahlásené na DU.
Ale keď v roku 2012 bude iba 5 mesiacov využívať, tak v tom prípade už može si uplatniť odpisy, však?S nahláseím na DÚ uplatnenie odpisov nemá nič, uplatnenie odpisov je závisle od jeho používania na podnikanie a to v roku 2011 nesplňa, takže odpisy nie je možné uplatniť.
Ejo
27.12.11,09:50
A keď ho v roku 2012 budem používať iba 5 mesiacov, tak odpisy možu byť?
Mila123
27.12.11,09:52
Živnostník poskytuje ubytovacie služby, a tie poskytuje iba v lete. Tento automobil by používal iba v letnej sezóne.
Takže v roku zaradenia 2011 nie je možné uplatniť odpisy ak nebude nahlásené na DU.
Ale keď v roku 2012 bude iba 5 mesiacov využívať, tak v tom prípade už može si uplatniť odpisy, však?

v roku 2012 si budeš môcť uplatniť daňové odpisy 5-mesačné....je zmena ZDP, odpisy sa budú uplatňovať v mesačnej výške....
Ejo
27.12.11,09:54
A to, že ja presne koľko mesiacov používam ako dokážem?
Mila123
27.12.11,09:57
nákupom PHL, knihou jázd a pod.
Ejo
28.12.11,06:03
Dobrý deň. Ešte by som mala takú otázočku k odpisom v roku 2012. Ak ja v januári 2012 prihlásim auto na DÚ/bude zaplatená daň z MV za celý rok/, samozrejme s tým, že ho používam na podnikanie. A bude v oprave v tomto roku napr. 2 mesiace, tak nebudem mať nárok na odpisy za tieto dva mesiace, lebo som ho nevedela "použiť"?