mamka Danka
09.09.10,11:42
Rady pre tých, ktorý sa chystajú na liečenie.
Napíšte svoje skúsenosti z kúpeľov, pozitívne aj negatívne.
Na čo si treba dať pozor, na čo sa pripraviť, na čo Vás dopredu neupozornili, typ na strávenie voľného času počas liečenia a podobne.
pupavka11
09.09.10,13:34
Lekarka mi navrhla, ze mi napise poukaz na liecenie, aby som si nasla na nete, ktore by som chcela na problem s chrbticou. Vie niekto, prosim, aky je cenovy rozdiel medzi liecenim na poukaz a liecebnym pobytom, ktory si hradim sama? Vedel by mi niekto poradit stranku, kde najdem ceny liecenia na poukaz, vsade som totiz nasla len pobyty, ktore si mozno objednat bez lekarskeho doporucenia.

Este by ma zaujimalo, ci poukaz mozem dostat len v case, ked som na PN, alebo prave naopak, pred liecenim treba PN ukoncit? Dopredu dakujem za ochotu poradit.
Zdenka 0705
09.09.10,15:04
Poukazy, ktoré hradí zdravotná poisťovňa komplet celé, majú označenie A. Sú to zvyčajne pooperačné stavy a vážne ochorenia.
Existujú ešte poukazy B, tu hradí poisťovňa liečebné procedúry a ostatné, ako stravu a ubytovanie si hradí pacient sám.
Keďže budeš mať kúpeľný návrh od lekárky, usudzujem, že to bude A alebo B.
Potom sú ešte klasické rekondičné a iné pobyty, kedy si všetko hradí klient sám.
Neviem, akú máš indikáciu, či spľňaš A alebo B. To by Ti mala povedať doktorka.
V každých kúpeľoch je cenník, len si musíš vyhľadať na nete.
Rozdiely sú, pretože nie je ubytovanie ako ubytovanie, za nadštandart sa pripláca.
Ja idem do Bojníc, liečebný dom Lysec, je to komfortné ubytovanie a majú celoročnú zľavu 18 €/ deň doplatok, typ poukazu B. Ale napr. v iných liečebných domoch v Bojniciach je ešte lacnejšie.
Treba si nájsť, čo Ti vyhovuje, ceny sa niekde menia aj v závislosti na ročnom období.
Zdenka 0705
09.09.10,15:07
pozri tu, ináč Bojnice sú dobré na chrbticu
http://www.kupele-bojnice.sk/index1.php?ids=14
Heni
09.09.10,15:13
Lekarka mi navrhla, ze mi napise poukaz na liecenie, aby som si nasla na nete, ktore by som chcela na problem s chrbticou....

Este by ma zaujimalo, ci poukaz mozem dostat len v case, ked som na PN, alebo prave naopak, pred liecenim treba PN ukoncit? Dopredu dakujem za ochotu poradit.

neviem, mne MUDr. vypísal poukaz na liečenie a zo zdravotnej poisťovne som dostala zoznam, s ktorými kúpeľnými domami v ktorých kúpeľoch majú zmluvu a teda mi to preplatia... takže ak si vyberieš taký kúpeľný dom či ubytovanie, s ktorými poisťovňa zmluvu nemá - tak ti to asi preplatené nebude...

a k tej PN - ja som bola na poukaz B, vypísali mi PN-ku... ak ty už PN si, tak asi bude treba do tvojho pôvodného tlačiva dopísať poznámku, že v čase od - do sa zdržuješ na adrese v kúpeľoch... to kvôli kontrole dodržiavania lieč. režimu, nieže ťa práve vtedy kontrola nenájde tam, kde máš uvedené na tlačive o dočasnej PN...
wagner
09.09.10,15:41
neviem, mne MUDr. vypísal poukaz na liečenie a zo zdravotnej poisťovne som dostala zoznam, s ktorými kúpeľnými domami v ktorých kúpeľoch majú zmluvu a teda mi to preplatia... takže ak si vyberieš taký kúpeľný dom či ubytovanie, s ktorými poisťovňa zmluvu nemá - tak ti to asi preplatené nebude...

a k tej PN - ja som bola na poukaz B, vypísali mi PN-ku... ak ty už PN si, tak asi bude treba do tvojho pôvodného tlačiva dopísať poznámku, že v čase od - do sa zdržuješ na adrese v kúpeľoch... to kvôli kontrole dodržiavania lieč. režimu, nieže ťa práve vtedy kontrola nenájde tam, kde máš uvedené na tlačive o dočasnej PN...

Mne kázali napísať na lístok na peniaze, že od kedy do kedy budem na liečení. A nemala som vtedy žiadnu kontrolu.
stanco007
09.09.10,17:07
Ja som bol teraz v auguste na 3 tyzdne v Bojniciach. Ak by chcel niekto nejake info, tak cez SS rad odpoviem :D
A bol som uz aj v Piestanoch-mesto, Lucky, Trencianske a Turcianske Teplice
pupavka11
09.09.10,17:22
Mne kázali napísať na lístok na peniaze, že od kedy do kedy budem na liečení. A nemala som vtedy žiadnu kontrolu.
Ale peniaze si dostavala zo soc. poistovne? Musela si byt na PN, alebo nemusela?
Zdenka 0705
09.09.10,17:39
Keď si na PN ešte pred nástupom do kúpeľov, a lekár Ti ju neukončí, tak PN trvá aj počas kúpeľov a nemocenské máš zaplatené. PN zvlášť na kúpele sa už tuším nevypisuje, to bolo kedysi, na x-ku, ale to už neplatí.
Valcake
09.09.10,22:08
http://www.kupele-slovenska.sk/

...aj tu nájdete kúpele. Ja som bola v Lúčkach. Bolo tam fajn. Liečila som sa na pohybový aparát /konkr. koleno/
Heni
10.09.10,05:51
Keď si na PN ešte pred nástupom do kúpeľov, a lekár Ti ju neukončí, tak PN trvá aj počas kúpeľov a nemocenské máš zaplatené. PN zvlášť na kúpele sa už tuším nevypisuje, to bolo kedysi, na x-ku, ale to už neplatí.

mňa sa spýtali, či mi majú vypísať PN... vypísali bez problémov
(jan. 2010 - poukaz typu B ;) )
witch
10.09.10,06:45
mňa sa spýtali, či mi majú vypísať PN... vypísali bez problémov
(jan. 2010 - poukaz typu B ;) )


Sranda, ja som bola v Bojniciach na B 07/2009 a moja obvodná, keď mi pripravovala papiere, tak mi povedala, že PN sa na kúpele B nedáva, musela som si zobrať dovolenku. V kúpeľoch som sa na to už nepýtala. Tak neviem, na čo je nárok. Ozaj, v Bojniciach som bola s chrbticou a kĺbmi a bola som spokojná. Milí ľudia, príjemné prostredie. Zasa by som išla..:)
Zdenka 0705
10.09.10,07:27
Sranda, ja som bola v Bojniciach na B 07/2009 a moja obvodná, keď mi pripravovala papiere, tak mi povedala, že PN sa na kúpele B nedáva, musela som si zobrať dovolenku. V kúpeľoch som sa na to už nepýtala. Tak neviem, na čo je nárok. Ozaj, v Bojniciach som bola s chrbticou a kĺbmi a bola som spokojná. Milí ľudia, príjemné prostredie. Zasa by som išla..:)
...tak poď :);) .... mám nástup 5.10. ...
hnedoočka
10.09.10,07:40
Ja som bol teraz v auguste na 3 tyzdne v Bojniciach. Ak by chcel niekto nejake info, tak cez SS rad odpoviem :D
A bol som uz aj v Piestanoch-mesto, Lucky, Trencianske a Turcianske Teplice

kde sa ti páčilo najviac?:confused:
Viem , že všade sú nejaké priority, ale keby si si mal ešte raz vybrať pobyt?:)
witch
10.09.10,08:58
...tak poď :);) .... mám nástup 5.10. ...

Jáj, to už nestihnem vybaviť:(, aj tak mám nárok až 2011. Ale idem aspoň na predl. víkend na wellnes pobyt (darček k narodkám), ešte nemám vybraté, asi oprobujem Bardejov. Tak príjemný pobyt v Bojniciach!:)
stanco007
10.09.10,13:45
kde sa ti páčilo najviac?:confused:
Viem , že všade sú nejaké priority, ale keby si si mal ešte raz vybrať pobyt?:)
Vsetky kupele mali nieco do seba... Urcite mi pomohli. Ale keby si mam zase vybrat co si aj v oktobri vyberiem a podam novu ziadost na rok 2011 :D, tak prvorade budu Bojnice, druhe Piestany a potom skusim aj Dudince. Lepsie povedane chcel by som ist zase do takych kde som nebol takze Dudince a potom ked tam nebude volno, tak Bojnice resp Piestany.
V Bojniciach ked mas zaplateny Dynamic, tak mas na bazeny stale neobmedzeny pristup...
Na druhej strane v Luckach je pekna okolita priroda a bola ta naj partia...
wagner
10.09.10,14:23
Ale peniaze si dostavala zo soc. poistovne? Musela si byt na PN, alebo nemusela?

Ja som bola na PN aj pred liečením a aj po liečení, ale len kvôli liečeniu by som nebola musela byť PN.
Stanislav 1975
10.09.10,14:52
Ja som bol v živote len raz v kúpeloch a dosť dávno ( v roku 1992), 7 týždňov v Bojniciach a bol som šokovaný- ja taký mladý chlapec som len zíral-tam sa robilo všetko okrem liečenia- chlastalo sa tam vo veľkom, sexoval tam hádam každý s každým,ledva dievčina čakala,že zajtra odchádza kúpelná láska,veď čakala nová...;)-som nemyslel,že kúpele sú taká anarchia-ale boli tam dobré tie bazény a tá elektroliečba bola tiež OK a minul som tam 25.000 a to som mal všetko zadarmo...-proste brutus...:o
lujza.j
10.09.10,19:17
presne takto si to tam predstavujem:(, stále hovorím, že kúpele sú jedna veľká kur..reň:(aj keď by som ich potrebovala ako soľ.
Zdenka 0705
11.09.10,04:22
Lujza.j - asi ich ešte nepotrebuješ "ako soľ", pretože ak by tomu tak bolo, išla by si a liečila sa, nepozerala by si na pár jedincov, čo tam ozaj chodia pre zábavu a rozptýlenie. Sme dospelí ľudia a kto chce robiť neplechu, robí ju...nielen v kúpeľoch. Nehádž všetkých do jedného vreca, prosím.
Stanislav 1975
11.09.10,05:34
Lujza.j - asi ich ešte nepotrebuješ "ako soľ", pretože ak by tomu tak bolo, išla by si a liečila sa, nepozerala by si na pár jedincov, čo tam ozaj chodia pre zábavu a rozptýlenie. Sme dospelí ľudia a kto chce robiť neplechu, robí ju...nielen v kúpeľoch. Nehádž všetkých do jedného vreca, prosím.

No neviem, možno sa od toho roku 92 niečo zmenilo, ale to nebolo zopár jedincov- to bola drvivá vačšina...:cool:,ale ja vobec nekritizujem ako by sa mohlo zdať- ja len konštatujem, náhodou, mne sa v tých Bojniciach velmi páčilo...
Zdenka 0705
11.09.10,06:07
Myslím, že sa zmenilo...prinajmenšom to, že ak sa nejedná o poukaz typu A, na ostatné sa dopláca... a ukončili sa tzv. druhé dovolenky...zadarmo ... :cool:
lujza.j
11.09.10,18:55
Lujza.j - asi ich ešte nepotrebuješ "ako soľ", pretože ak by tomu tak bolo, išla by si a liečila sa, nepozerala by si na pár jedincov, čo tam ozaj chodia pre zábavu a rozptýlenie. Sme dospelí ľudia a kto chce robiť neplechu, robí ju...nielen v kúpeľoch. Nehádž všetkých do jedného vreca, prosím.
práve že potrebujem:(:(:( takže ak už budem v poslednom štádiu bolesti pôjdem s mojou maminkou:D;) určite som nechcela nikoho uraziť, ale kolegyňa chodí každý rok s manželom, ak je náhodou chvíľu bez neho tak chlapi sú ako supy.
pupavka11
15.09.10,13:12
Ja som bol teraz v auguste na 3 tyzdne v Bojniciach. Ak by chcel niekto nejake info, tak cez SS rad odpoviem :D
A bol som uz aj v Piestanoch-mesto, Lucky, Trencianske a Turcianske Teplice
Ved nieco k tomu napis, aky je medzi nimi rozdiel a co si tam zazil, na co ti ktore pomohli najviac.
mamka Danka
20.09.10,06:20
Pridám pár postrehov aj ja, ale o detských kúpeľoch.
Zistila som, že je rozdiel medzi pobytom v kúpeľoch, liečebnom ústave a ozdravovni.
Je dokonca aj iný systém vybavovania a posudzovania nároku na pobyt. Do kúpelov má dieťa nárok, len ak je v roku najmenej 5x choré (liečené lekárom). Tak, že treba ísť s dieťaťom k lekárke hneď ako si kýchne, aby bol záznam o tom, že bolo choré inak to neuznajú. Do kúpeľov má nárok raz do roka, do ozdravovne dvakrát a do lieč. ústavu trikrát do roka. V jednom roku sa to dá kombinovať, ak má viac diagnóz. Napr. na rehabilitácie do lieč. ústavu a potom do kúpeľov s astmou. Deti neplatia nič. V niektorých zariadeniach doplácajú 1,70 na deň na stravu, prípadne poplatok za pranie oblečenia, alebo ďalšie doplnkové terapie, ako sú speleoterapia alebo hipoterapia.
Ak máte skúsenosti s konkrétnymi zariadeniami napíšte svoj postreh.
mamka Danka
20.09.10,08:37
Moje skúsenosti s detskými pobytmi.
Kúpele Lučivná – moje deti tam boli ešte pred rekonštrukciou. Teraz sú pekné vynovené. Personál je veľmi milý a ochotný deti boli spokojné. Krásne prostredie (neviem nakoľko sa zmenilo ovzdušie po otvorení diaľnice, ktorá ide tesne ponad areál). Je to komplex budov takže deti strávia veľa času vonku pri presune medzi ubytovňou, jedálňou, školou a rehabilitáciou. Čo ale nie je výhodou pre malé deti v zime, keď sa musia stále obliekať a vyzliekať.
Kúpele štós – komplex budov v malebnom horskom prostredí (hróóózne veľa schodov) v prudkom kopci. Super je, že v lete počas prázdnin majú animátorov, ktorý robia deťom program. Možnosť priplatenia speleoterapie v Jasovskej jaskyni. Sestričky ako všade, niektoré lepšie iné horšie, ale celkový dojem dobrý. Trochu pokrivkávala rehabilitácia. Dcéra mala mať okrem iného aj cvičenia na chrbticu, ale celé cvičenie bola len odfláknutá ranná rozcvička, žiadne rehabilitačné cvičenia. Mobily im dajú len večer, aby zavolali domov a potom ich znovu vyzbierajú. Veľmi rada sa tam dcéra vracia každý rok. Môžem odporučiť.
Liečebný ústav Čilistov – všetko je sústredené v jednej budove, tak že aj v zlom počasí nie je problém. Hlavným lákadlom pre deti je hipoterapia, ktorá sa ale pripláca. Za stravu sa nedopláca. Rehabilitácia je na vysokej úrovni podobnej Kováčovej, ale sú menej známi. Z vonku pôsobia budovy veľmi ošumelo, ale nedajte sa odradiť. Vonkajší bazén má minerálny prameň, zložením podobný Piešťanskej vode. Je tam pekné drevené ihrisko. Deti majú dopoludnia školu (triedy slovenské aj maďarské a špeciálne) popoludní družinu, tak že sú zamestnané celý deň. Horšie je to cez víkend. Cez prázdniny by som tam už deti nedala. Nakoľko nefunguje škola, ani družina deti sú dosť bezprizorné a ešte sa tam stretáva spoločnosť skôr starších detí, ktoré vedia byť poriadne drzé a zvlčelé, chúdence sestričky majú čo robiť, aby to ustrážili. Zišli by sa im nejaký animátori na absolventskú prax, ako majú v Štóse.
Šrobárov liečebný ústav – tak o tom viem svoje. Tam moje deti už nepôjdu. Lekári sú super, spravia deťom vyšetrenia od hlavy až po päty a odhalia také veci, čo ambulantne za štyri roky nezistili. Ale ošetrujúci personál má veľmi divné praktiky. Pred raňajkami televízor dopoludnia ak idú na vzduch, tak len na terasu, popoludní boli na dvore a po večeri povinne televízor. Doma striktne dodržujeme čo môžu a čo nemôžu pozerať a tu púšťajú 7 ročným deťom to čo je od 12 či 15 rokov. Keď som s dcérou volala každý deň plakala, že chce ísť domov a že sa bojí, keď pozerá strašidelné filmy, no sestry trvali na svojom, že ak deti nechajú na izbe tak tam budú vyvádzať a púšťajú im čo majú. Kľudne ich po 20 hod. nechali pozerať večerný program. Pobyt mala schválený na 3 týždne a oni ho svojvoľne skrátili na dva. V strede leta, kedy máte v práci naplánované dovolenky, Vám zrazu v pondelok oznámia, že Vaše dieťa v utorok prepúšťajú. Cez víkend sme boli za ňou a nikto nám nič nepovedal, a tak sme o dva dni znovu cestovali cez pol republiky po ňu. To sme neboli sami, takto nasratých rodičov nás tam bolo viac. Keď sme tam už boli nám povedali, že ak trváme na troch týždňoch môžeme tam dieťa kľudne nechať. No viete si predstaviť, že by som to dcére spravila a ďalšie cestovné a dovolenka! Iná mamička, ktorej syn bol na oddelení starších detí (syn bol už v iných liečebniach viac krát a nikde neplakal) sa sťažoval na šikanu a bolo jej povedané, že má precitlivelého syna a že taký veľký (12r.) by už nemal revať za každú blbosť. Atď.......
Ozdravovňa Biela skala – je ukrytá hlboko v lese, bez signálu, tak že deti potrebujú telefónne karty do automatu. Mobily nie sú povolené ani na fotenie, lebo s tým mali zlú skúsenosť. Je to v lesnej obore a preto sú zakázané aj návštevy. Nie je tam bufet a sladkosti z domu sú zakázané. Napriek týmto obmedzeniam moje deti skonštatovali, že tam bolo najlepšie so všetkých pobytov a už ani inde nepôjdu len tam. Povedali, že sa necítili ako na liečení, ale ako v tábore, napriek tomu, že tam boli cez školský rok a dopoludnia sa učili. Personál na nezaplatenie, prísny ale láskavý ochotný vymýšľať pre deti mnoho aktivít.
Sylvinka08
20.09.10,12:10
Ja pripájam skúsenosť s Bardejovskými kúpeľmi. Môj syn tam absolvoval už druhý liečebný pobyt so sprievodcom. Prostredie kúpeľov veľmi pekné, vhodné na prechádzky.

Ubytovanie v hoteli EVA, pri hoteli je detské ihrisko, neďaleko detské letné kúpalisko. Hotel po rekonštrukcii, suterén hotela je nevhodne upravený, bolo tam cítiť pleseň, takže úplne nevhodný pre deti. Inak ubytovanie na izbách príjemne, aj keď toho roku som tam prvý deň zažila šok, keď som našla nejakého "uchyláka" ako má špehuje na našom balkóne. Toto mi vôbec nepridalo na nálade v kúpeľoch, takže žiaden oddych ale večer stres, nepríde, nakoľko polícia to brala na ľahkú váhu. Stravovanie v hoteli Mier, musím povedať jedným slovom hrozné. Po prvé, že deti ktoré sa stravovali v tomto hoteli nemali možnosť výberu ako ostatné deti, ktoré bolo rovnakými pacientmi ale stravovali sa v inom hoteli. Jedlá strašné nedochutené, malé porcie, detský pacienti bez sprievodcu sa dosť často sťažovali na malé porcie, jedlá bez nápadu pre deti ako za trest. Rodičia, ktorí boli s deťmi, jedlo bolo strašné, strašné, strašné ako zo školskej jedálne zo základnej školy. Podotýkam, že za ubytovanie so stravou som doplácala 20,- € na osobu.

Režim v kúpeľoch – pre deti troška komplikovanejšie pobehovanie z kolánady na stravu, potom opäť do kúpeľného domu na procedúry. Peši je to vzdialené asi 10-15 min. V peknom počasí je to príjemné, ale skoro ráno a v nevhodnom počasí s deťmi dosť problém. Procedúry si treba odsledovať nakoľko dávajú menej procedúr ako je predpísané a preplatené zdravotnou poisťovňou.
Inak čo sa týka procedúr som bola spokojná, aj ostatní pacienti si pochvaľovali procedúry. Boli sme tam v lete, v hlavnej sezóne s množstvom koncertov a absolvovali sme aj kúpeľné dni. Na letnom kúpalisku veľmi príjemný personál.

Určite sa tam chcem vrátiť hlavne kvoli synovmu zdraviu, ale už to zariadime inak s ubytovaním a stravou.
eva61
21.09.10,05:09
Bol už niekto v kúpeľoch Siač, idem tam v novembri
mamka Danka
04.10.10,09:13
V Trávnici pri Podhájskej je jediná liečebňa na Slovensku pre deti s atopickým ekzémom. Martinka Fabiána (4) priviezli z Bratislavy pred necelými tromi týždňami rodičia do Trávnice v zlom stave. Celé telo ho svrbelo, všade mal krvácajúce pootvárané ranky. Jeho mama Monika Fabiánová je známa operná speváčka a pre svojho syna hľadala pomoc aj v zahraničí. „Zaplatili sme si dovolenku v Toskánsku, mysleli sme si, že tamojšie podnebie a more mu pomôžu. Martin však celý opuchol a museli sme sa okamžite vrátiť naspäť. Hospitalizovali nás na Kramároch, ale na oddelení bolo tak horúco, že som podpísala reverz. Trávnicu mi poradila kamarátka, vzali nás sem zo dňa na deň. Martinovi sa tu polepšilo o osemdesiat percent. Je to doslova zázrak. Konečne sme našli niečo, čo mu na ekzém účinkuje. Počula som však chýry, že to tu idú rušiť, lebo majú málo detí. Nechápem to. Ja sem musím s Martinkom prísť znovu,“ vraví odhodlane. Podobné skúsenosti majú aj ostatné mamičky malých ekzematikov. Ani jedna sa o možnosti pomoci nedozvedela „oficiálnym“ spôsobom. Liečebňa v Trávnici akoby ani neexistovala. Nedá sa nájsť vo vyhľadávačoch na internete , nemá žiadnu reklamu. Nehovoria o nej kožní lekári, neodporúčajú ju detské nemocnice. Pritom pobyt plne hradí zdravotná poisťovňa a v Trávnici dokážu liečiť i niekoľkotýždňové bábätká. „Je tu vynikajúci personál. Ochotné a šikovné sestry, výborné terapie, nedráždivá strava. Môjmu Maťkovi ekzém po troch pobytoch v Trávnici úplne zmizol,“ ukazuje Jana Vojtková z Považskej Bystrice synovu čistú tváričku. „Prvý raz sme tu boli, keď mal iba osem mesiacov. Poradila nám to pediatrička, ktorá o liečebni počula. Maťkova kožná lekárka len poznamenala, že už ide do dôchodku, ale on je prvé bábätko, ktoré do Trávnice poslala. Veď to nie je normálne,“ krúti hlavou Jana. Zázračná voda? Počet detí s atopickým ekzémom stále rastie. U mnohých sa prejaví už krátko po narodení. Väčšinou sa choroba predtým vyskytuje v rodine , zhoršuje sa pri strese a nesprávnej strave. Koža je zapálená, citlivá, šúpe sa. Deti sa ustavične škriabu, nariekajú, nechcú spať. „Hovorí sa, že svrbenie je horšie než bolesť. Atopický ekzém dieťaťa je utrpením pre celú jeho rodinu,“ hovorí pediatrička Claudia Hrabinská, jedna zo zakladateľov liečebne. Deti, ktoré sa liečia v Trávnici, odchádzajú vždy v oveľa lepšom stave. U väčšiny ekzém zmizne na dlhé mesiace. „Keď sa choroba vráti, vždy je to len v miernejšej forme,“ zdôrazňuje MUDr. Hrabinská. Veľkou výhodou je podľa nej aj to, že môžu prijímať deti už od prvých mesiacov života. „Čím skôr sa s liečením ekzému začne, tým lepšie,“ hovorí lekárka. Kožní lekári väčšinou na atopie predpisujú kortikoidové masti, ktoré majú vážne vedľajšie účinky.Tu sa snažíme počas troch týždňov úplne vysadiť lieky , kožu potom iba premasťujeme. Mamy sa naučia správne sa starať o dieťa s ekzémom, odnášajú si aj recepty na vhodné jedlá. Najúčinnejší je opakovaný pobyt,“ tvrdí pediatrička. Hlavnou zložkou liečenia v Trávnici je však voda. Do ústavu ju vozia každý deň v cisterne z neďalekej Podhájskej. Voda sa naleje do vydezinfi kovaných vaní, nechá sa trochu vychladnúť. Deti sa kúpu raz denne. „Mnohí rodičia s nimi skúšali chodiť priamo na kúpalisko v Podhájskej. Nemalo to efekt, verejné bazény nie sú pre deti s ekzémom vhodné. Môžu tam dostať rôzne plesne,“ hovorí MUDr. Hrabinská. „Minerálne zloženie vody z Podhájskej je podobné ako v Jadranskom mori. Sú to však fyzikálne vlastnosti geotermálnej vody vyvierajúcej hlboko zo zeme, ktoré hoja kožu.“
viki2
15.10.10,17:07
Pridám pár postrehov aj ja, ale o detských kúpeľoch.
Zistila som, že je rozdiel medzi pobytom v kúpeľoch, liečebnom ústave a ozdravovni.
Je dokonca aj iný systém vybavovania a posudzovania nároku na pobyt. Do kúpelov má dieťa nárok, len ak je v roku najmenej 5x choré (liečené lekárom). Tak, že treba ísť s dieťaťom k lekárke hneď ako si kýchne, aby bol záznam o tom, že bolo choré inak to neuznajú. Do kúpeľov má nárok raz do roka, do ozdravovne dvakrát a do lieč. ústavu trikrát do roka. V jednom roku sa to dá kombinovať, ak má viac diagnóz. Napr. na rehabilitácie do lieč. ústavu a potom do kúpeľov s astmou. Deti neplatia nič. V niektorých zariadeniach doplácajú 1,70 na deň na stravu, prípadne poplatok za pranie oblečenia, alebo ďalšie doplnkové terapie, ako sú speleoterapia alebo hipoterapia.
Ak máte skúsenosti s konkrétnymi zariadeniami napíšte svoj postreh.

mamka Danka, vidím, že si zbehlá, tak skúsim otázku:

chcem ísť s deťmi na pobyt spojený so speleoterapiou v Belianskej jaskyni, keďže mladšia(4-roky) je nonstop chorá a starší (9-rokov) by sa "zviezol" s ňou, keďže jemu sa stav pomaly zlepšuje, nie je už chorý non-stop,len pár krát do roka:confused:.
chcem ísť ako samoplatitel a aj deťom pobyt zaplatiť, keďže ja mám info, že keď nie sú deti liečené u alergológa, resp.imunológa, nemajú nárok na preplatenie liečby. Mojim deťom na alergológii nikdy nič nezistli, napriek tomu, že bývajú velmi často choré, v zimnom období "na preskačku" nonstop:confused: . Ty však píšeš niečo iné...Je to naozaj overená info, bola si už na základe toho v nejakých kúpeloch ? Bolo by fajn ušetriť niekolko 100 eur.....
Ďakujem za odpoveď.

Inak, ja som bola s oboma deťmi cca pred 3-mi rokmi v Šrobárovom ústave a nedám na nich dopustiť. Perfektná diagnostika, perfektná rehabilitácia, ale ja pravda, že mimo procedúr som deťom vyrábala program ja, vo vnútri sme sa zdržiavali minimálne. Ale tam som konečne zažila komplexný pohlad na pacienta, za čo im velmi ďakujem
:)
mamka Danka
18.10.10,06:20
mamka Danka, vidím, že si zbehlá, tak skúsim otázku:

chcem ísť s deťmi na pobyt spojený so speleoterapiou v Belianskej jaskyni, keďže mladšia(4-roky) je nonstop chorá a starší (9-rokov) by sa "zviezol" s ňou, keďže jemu sa stav pomaly zlepšuje, nie je už chorý non-stop,len pár krát do roka:confused:.
chcem ísť ako samoplatitel a aj deťom pobyt zaplatiť, keďže ja mám info, že keď nie sú deti liečené u alergológa, resp.imunológa, nemajú nárok na preplatenie liečby. Mojim deťom na alergológii nikdy nič nezistli, napriek tomu, že bývajú velmi často choré, v zimnom období "na preskačku" nonstop:confused: . Ty však píšeš niečo iné...Je to naozaj overená info, bola si už na základe toho v nejakých kúpeloch ? Bolo by fajn ušetriť niekolko 100 eur.....
Ďakujem za odpoveď.

Inak, ja som bola s oboma deťmi cca pred 3-mi rokmi v Šrobárovom ústave a nedám na nich dopustiť. Perfektná diagnostika, perfektná rehabilitácia, ale ja pravda, že mimo procedúr som deťom vyrábala program ja, vo vnútri sme sa zdržiavali minimálne. Ale tam som konečne zažila komplexný pohlad na pacienta, za čo im velmi ďakujem
:)




Neviem či som dostatočne zbehlá, lebo podmienky schvaľovania sa menia každý rok. My chodíme na liečenia cca 7 rokov. Na alergológicko – imunolog. amb. Chodíme asi od 4 r. Najskôr nám nič nezistili, ale nechali si nás na pol ročné kontroly. Potom odišla doktorka do dôchodku a nová mladá urobila dcére nie len alergologické, ale konečne aj imunologické vyšetrenie, kde zistili, že má zníženú imunitu a okrem iného jej navrhla aj kúpele. O rok sme chceli ísť znovu, ale poisťovňa nám návrh lekárky zamietla z odôvodnením, že dcéra nebola aspoň 5x chorá za posledný rok. No ona bola chorá, len keď nepotrebujete OČR, tak si dieťa samé doma vykurírujete a nebežíte hneď k lekárke. Ale o tom nemá poisťovňa záznam. V poisťovni mi vtedy jedna milá pani poradila, aby sme skúsili ozdravovňu, tam sú iné kritéria a to nám schválili. Ďalší rok som si dala pozor na počet návštev pediatričky a dcére schválili Šrobárov ústav. Tam jej diagnostikovali astmu a od vtedy nemáme problém so schvaľovaním návrhov, lebo pri astme má nárok na kúpele každý rok. Moja rada je zistiť či robili tvojim deťom imunologické vyšetrenie, prípadne aby ho zopakovali. A zavolať priamo do liečebne, kde ti najlepšie poradia. Napríklad do ozdravovne mi tento rok synovi vypísala lekárka návrh, ja som tam pripla kópie posledného vyšetrenia z ortopédii a imunológii a posielala som to rovno na Bielu Skalu a nie do poisťovni. Aj do Šrobárovho sme návrh posielali priamo im.
Čo sa týka speleoterapie, pre deti je liečebňa iba v Štóse. V Belianskej a Bystrianskej jaskyni sa tiež robí speleoterapia, ale nie je tam detská liečebňa. Tak, že sa to dá využiť len ako samoplatca počas individuálneho pobytu. Majú liečebňu iba pre dospelých. Ono totižto samotnú speleoterapiu zdravotná poisťovňa neprepláca ani v Štóse. V cene je ubytovanie, rehabilitácia a časť stravy. Na stravu sme doplácali cca 35,- € za 21 dní. Jaskyňa sa platí ako doplnková služba, doprava a vstup cca 10,- € na jeden vstup a doporučujú 10 vstupov (to je každý druhý deň). Tak, že by som ti doporučila, ak by deťom poisťovňa schválila kúpele, vybaviť Štós. Ak to neschvália, tak je to jedno. Rozhodne v Tatrách je viac možností výletov po okolí.
Čo sa týka Šrobárovho ústavu úplne s tebou súhlasím. citujem : “... nedám na nich dopustiť. Perfektná diagnostika, perfektná rehabilitácia... komplexný pohľad na pacienta, za čo im veľmi ďakujem“. ALE druhá strana mince, ty si s dieťaťom bola a bola si v moderne zrekonštruovanej budove, určenej pre mamičky s deťmi. Horšie je to v pavilónoch s deťmi bez rodičov. Je to ako v nemocnici a nie ako na liečebnom klimatickom pobyte, kde by mali deti väčšinu dňa stráviť pobytom na čerstvom vzduchu. A ten prístup sestier nebudem už komentovať. Naozaj to viem posúdiť a porovnať s inými zariadeniami, vid. môj predchodzí príspevok.
viki2
18.10.10,15:15
mamka danka, velmi pekne Ti ďakujem za odpoveď
my máme alergologičku, ktorá má tiež už bližšie k dôchodku:( a na zistené hodnoty mojich detí reagovala len vetou "no, mamička, asi niekde robíte chybu vy, lebo my sme nič nezistili:confused:" ....k tomu už ani nie je čo dodať, lebo nepoznám normálnu matku, ktorá by deťom vedome dopomáhala k chorobám:eek:, hlavne, keď potrebuje chodiť do zamestnania....
takže si mi to vlastne aj ty potvrdila, že musíme aj my zmeniť alergologičku, keď chceme vyriešiť tú otrasnú chorobnosť mojich detí:confused:
zatial teda ideme do tatr.kotliny ako samoplatitelia na týždeň, z toho 4 dni speleoterapia v belianskej jaskyni, viem, že je to málo, doporučuje sa aspoň 14x, ale to by nás finančne zrujnovalo
a od januára to začnem riešiť s novou alergologičkou;)

ešte jednu otázku, vidíš zlepšenie na dcére, odkedy chodíte na tie ozdravovacie pobyty?
ďakujem ti ešte raz za odpoveď
mamka Danka
19.10.10,08:56
mamka danka, velmi pekne Ti ďakujem za odpoveď
my máme alergologičku, ktorá má tiež už bližšie k dôchodku:( a na zistené hodnoty mojich detí reagovala len vetou "no, mamička, asi niekde robíte chybu vy, lebo my sme nič nezistili:confused:" ....k tomu už ani nie je čo dodať, lebo nepoznám normálnu matku, ktorá by deťom vedome dopomáhala k chorobám:eek:, hlavne, keď potrebuje chodiť do zamestnania....
takže si mi to vlastne aj ty potvrdila, že musíme aj my zmeniť alergologičku, keď chceme vyriešiť tú otrasnú chorobnosť mojich detí:confused:
zatial teda ideme do tatr.kotliny ako samoplatitelia na týždeň, z toho 4 dni speleoterapia v belianskej jaskyni, viem, že je to málo, doporučuje sa aspoň 14x, ale to by nás finančne zrujnovalo
a od januára to začnem riešiť s novou alergologičkou;)

ešte jednu otázku, vidíš zlepšenie na dcére, odkedy chodíte na tie ozdravovacie pobyty?
ďakujem ti ešte raz za odpoveď


Asi by som ti odporučila zopakovať Šrobárov ústav. Tam deti naozaj vyšetria od hlavy po päty a zistia aj nezistiteľné. No a ešte výtery. Robila deťom pediatrička výtery. Daj si spraviť výter aj ty a manžel. Kamoškina malá bola stále chorá a zistili, že mama je bacilonosič. Keď bývajú deti často sopľavé je dôvod aj na vyšetrenie na ORL. Mojim deťom pomohol aj výber nosných mandlí. Ale je pravda, že na všetky vyšetrenia som sa musela drzo dožadovať, lebo obvodná by iba liečila a liečila a nič nevyliečila. Stále dokola antibiotiká a ja som bola tá zlá matka, ktorá odmieta navrhovanú liečbu „odborníkom“. Všetky odborné vyšetrenia som si musela doslova vydupať. Môj syn bol prvé dva roky v škole nonstop chorý, zachrípnutý a sopľavý. Od kedy sme zmenili školu ešte chorý nebol. Za ďalšie dva roky nemá vymeškanú ani hodinu. Musel byť v triede nejaký bacilonosič a ešte na TV sa prezliekli v triede(cvičky, kraťasi, tielko) a tak išli do druhej budovy do telocvični. Vraj v rámci otužovania. Ale videla som: uč. odomkla a než zamkla za posledným prvý sa triasol ako osika. Potom ju zastavila kolegyňa, stretla ju nejaká mamička a ešte nevedela nájsť správny kľúč. Ona sa vo vetrovke a čižmách vykecávala a deti v cvičkách. V družine sa chodili sánkovať, ale po návrate dnu sedeli deti v mokrých pančuchách a často až mokrých slipoch. Zdravé dieťa sa otužilo, ale dieťa po chorobe alebo so slabou imunitou ochorelo znovu. Ak chodia deti do škôlky zistila by som si praktiky škôlky. Učiteľka zo škôlky mi hovorila, že tam kde učila pred tým odišla kvôli nesúhlasu s tým čo robili. Aby mali menej roboty znižovali si stavy detí tým, že deti nechali vybehať a spoteným im potom vetrali, tak že urobili prievan a dali im napiť studené. Aj keď sa zobúdzali také spotené, tak im vetrali. Rodičom sa ani nesnívalo, že tie milé p. učiteľky by niečo také.... Niekedy je len zle situovaný areál. Kamoška mala syna stále chorého a keď do MŠ nastúpil aj druhý mal často problém z uškami. Škôlka bola medzi panelákmi tak, že dvor bol v ustavičnom prievane. Preto zmenila škôlku a div sa svete deti sú zdravé.
2. Neviem či je dobré urobiť 4 vstupy. Dcéra bola po prvých troch zachrípnutá a vyzeralo to, že tam prechladla, ale po ďalších vstupoch sa to zlepšilo. Ako by si telo potrebovalo zvyknúť. V Štóse doporučovali 10 alebo aspoň 6. Ja by som v Tatrách zašla do toho liečebného domu pre dospelých a poradila sa s lekárkou.
3.Speleoterapia:
V jaskyniach je približne 45 bakteriálnych kolónií na meter kubický vzduchu, ide o nechoroboplodné baktérie. Pri návšteve asi 30 ľudí stúpla koncentrácia na 150 kolónií na m3, zhruba ½ hodinu po ich odchode opäť klesla na pôvodný počet. Krasovské jaskyne si udržujú takmer sterilitu prostredia, nielen baktérií, ale aj plesní, a dokážu znečistenie návštevníkmi účinne a v krátkom čase odstrániť.
Zdroj: časopis Dieťa 9/2005
Čo si ale myslieť o mikroklíme jaskyne, kde jedna skupina pacientov vychádza a druhá hneď vchádza a v inej časti jaskyne (v tesnej blízkosti) prebiehajú každých 15 minút turistické vstupy v početných skupinách. V Belianskej jaskyni som sa počas prehliadky rozprávala so sprievodcom, ktorý robil aj v Jasovskej jaskyni a priznal (vyslovil svoj názor), že v týchto podmienkach ide naozaj skôr o biznis ako o liečbu. Jaskyňa je vraj najčistejšia v utorok, keď je v pondelok zatvorená a najlepšie, keď prší, vtedy sa najrýchlejšie čistí.

Zlepšenie zdravotného stavu v závislosti od liečenia je veľmi subjektívny pocit. Rozhodne je to mesačný únik z veľkomesta do čistejšieho prostredia. Po prvom pobyte nebola chorá pól roka. Ale v ten rok jej vybrali nosné mandle, brala lieky od imunologičky, na začiatku prázdnin bola pri mory a koncom prázdnin na liečení. Po druhom liečení bola tiež dlho zdravá, ale bola aj pri mory a dostala aj spray na astmu. Tak čo jej pomohlo? A čim je staršia tým je aj vyzretejší imunitný systém. Na jednej strane ide na liečenie, procedúry prostredie, strava, denný rytmus, celkovú pohodu a zmenu denného stereotypu. To všetko je na prospech. Na druhej strane kolektív cudzích deti, nové prostredie, s tým sa musí vysporiadať imunitný systém. Minulý rok prišla z liečenia chorá, lebo tam ktosi dovliekol akého si „koka“ a ju začalo bolieť hrdlo až musela antibiotiká. Ale inak OK. Rozhodne doporučujem. Ak aj nie kúpele, tak aspoň ozdravovňu. Biela Skala je naozaj super a aj tam majú procedúry.
viki2
19.10.10,17:48
mamka danka, to čo píšeš o praktikách v škôlkach a školách je otras, ale viem od mojich rodičov, že sa to robilo aj v časoch, keď som ja chodila do jaslí:confused:, takých učitelov by som ........:confused: (dcéra má našťastie učitelku v škôlke, ktorá je suseda, no...ale ruku do ohňa by som za ňu nedala....pravda je však taká, že moje deti bývajú choré od malička, nie len od nástupu do kolektívu:(
syn má mandle vonku, aj nosné aj krčné, chvílu som mala pocit, že pomohlo, ale sme v tom naspäť....:confused:
na krčnom sme pečení, varení, obaja mávajú často zapálené uši, syn ešte k tomu aj dutiny...vlastne tá krčiarka stále tvrdí, že má sliznice ako alergik, že nie je možné, aby nebol.....
do Šrobáku syn už nechce ísť, stále má v pamäti ph-metriu, bolo to pre neho dosť záťažové (neviem, ako by zareagovali, keby som to odmietla)
pozerala som stránku tej ozdravovne Biela skala, píšu tam, že návrh píše pediater, chcem sa s nimi skontaktovať, či by im stačilo len to, že sa liečime iba u pediatričky....
aké sú prosím Ťa čakacie doby? lebo viem, že na Lučivnú sa čaká viac ako pol roka:eek:
ďakujem ti za odpovede, je to fajn, keď vidím, že v tom nie sme sami....
mamka Danka
20.10.10,09:18
mamka danka, to čo píšeš o praktikách v škôlkach a školách je otras, ale viem od mojich rodičov, že sa to robilo aj v časoch, keď som ja chodila do jaslí:confused:, takých učitelov by som ........:confused: (dcéra má našťastie učitelku v škôlke, ktorá je suseda, no...ale ruku do ohňa by som za ňu nedala....pravda je však taká, že moje deti bývajú choré od malička, nie len od nástupu do kolektívu:(
syn má mandle vonku, aj nosné aj krčné, chvílu som mala pocit, že pomohlo, ale sme v tom naspäť....:confused:
na krčnom sme pečení, varení, obaja mávajú často zapálené uši, syn ešte k tomu aj dutiny...vlastne tá krčiarka stále tvrdí, že má sliznice ako alergik, že nie je možné, aby nebol.....
do Šrobáku syn už nechce ísť, stále má v pamäti ph-metriu, bolo to pre neho dosť záťažové (neviem, ako by zareagovali, keby som to odmietla)
pozerala som stránku tej ozdravovne Biela skala, píšu tam, že návrh píše pediater, chcem sa s nimi skontaktovať, či by im stačilo len to, že sa liečime iba u pediatričky....
aké sú prosím Ťa čakacie doby? lebo viem, že na Lučivnú sa čaká viac ako pol roka:eek:
ďakujem ti za odpovede, je to fajn, keď vidím, že v tom nie sme sami....

Ph- metria, o tej mi niečo hovor. Prvý krát ju robili dcére v Šrobárovom U. a potvrdili GE – reflux. Začali sme sa liečiť na Gastroenterol. amb. a pri opätovnom vyšetrení tento rok na Internej kl. konštatovali 72 refluxov za 24 hodín. Nie je to vždy vybehnutie kyseliny a pálenie záhy. Stačia aj výpary kyseliny, ktoré v podstate ani nevníma, ale pri vdychovaní jej dráždia priedušky a z toho tá astma. Ak mal tvoj syn prvý krát dobré výsledky, nie je dôvod, aby mu to opakovali.
Vo všetkých kúpeľoch im deti priebežne prichádzajú a odchádzajú. Len čo sa deti skamarátia, už ide niekto domov a iný príde. Na Bielej Skale je turnusový systém. V jeden deň prídu všetky deti a o 21 dní idú všetky domov a prídu ďalšie. Čakacie doby nie sú dlhé, zvyčajne tak mesiac. Ja som tam volala v stredu, že im posielam papiere a potrebovala by som čo najskôr a dostali sa hneď v pondelok do turnusu (ešte sme dodatočne vybavovali potvrdenia do školy a tie sme im posielali.). Najväčší problém je dostať sa tam ( ale vlastne všade) cez letné prázdniny. Ak tvoja lekárka nebude mať formulár stiahni si ho z internetu alebo ti ho pošlú mailom s ozdravovne a prilož potvrdenie o liečbe na ORL. Alebo môže lekárka z ORL priamo do toho návrhu napísať doporučenie a oraziť ho. Tak tiež všetky deti majú zlé držanie tela, ploché nohy, krivé chrbtice, myslím, že aj ortopéd by ti pridal pečiatku. A aj alergologička, aj keď nezistila žiadne alergie môže dať pečiatku, keď bývajú deti často choré. Prípadne ak sú deti obézne alebo veľmi chudé, tiež je to ďalšia vec, ktorou sa na Bielej Skale zaoberajú. Chodia tam deti samé alebo s mamou. Je tam práčovňa, kde im perú veci a na výlete boli na Hrade Červený Kameň a aj u sokoliarov. Je to v malebnom prostredí Malých karpát. Od hlavnej cesty ešte cca 5 km hlboko v lese po lesnej ceste. V noci pozorovali Jelene pasúce sa na ich lúke. Je tam aj škôlka aj škola. Personál im robí diskotéky a rôzne súťaže, detská povedali, že sa cítili ako v tábore a nie ako na liečení. Jediné čo im vadilo bolo to, že nesmeli mať žiadne sladkosti z domu. Tak som im poslala balík z ovocím a žuvačkami a so slamkami s kakaom do mlieka. J
Inak do Štósu sme posielali návrh v júny a v auguste išla a do Čilistova sa čaká cca mesiac. Čilistov je zameraný na rehabilitáciu, ale je tam dobrý vlhký vzduch lebo je to pri Dunaji. Tam dáva doporučenie ortopéd. Stačí ak majú zlé držanie tela, ploché nohy, krivé chrbtice a to majú asi všetky deti, majú nárok na rehabilitáciu.
Čo sa týka tých dutín často zapálených doporučila by som aj slanú vodu v Podhájskej. Vybaviť si ubytovanie na súkromí a chodiť sa aspoň týždeň kúpať. Chodia aj v zime zväčša ráno a poobede. Je to v prevádzke celoročne. Chodím tam často (viem dať typ na ubytovanie).
viki2
20.10.10,18:40
mamka danka, reflux máme aj my potvrdený, takže určite by ho chceli vyšetrovať znovu, či sa to zlepšilo alebo zhoršilo....
pozdáva sa mi tá Biela skala, skúsim to vybaviť na nejaké prázdniny, buď na zimné, niekedy po Novom roku, alebo jarné....keďže chcem, aby išla aj mladšia dcéra, išla by som s nimi ako doprovod
dúfam, že keď ich postavím pre hotovú vec (aj obvodnú aj ORLdoktorku), tak mi to potvrdia a nebudú mať reči, lebo keď som pred časom povedala pred pediatričkou, že chcem ísť s nimi do Lučivnej, len na mňa začudovane pozrela a ani sa jej velmi nepozdávalo, keď sme pred tým boli v tom Šrobáku....ale ja proste nechcem len pasívne čakať, kým moje deti z tých chorôb vyrastú, keď je môžnosť tomu pomôcť, prečo by som to nemala využiť.......v tomto štáte sa na iné hlúposti vyhadzuje kopec peňazí, tak čo.....toto aspoň niekomu pomôže.....
jenny5
20.10.10,19:56
Ja pridám svoju skúsenosť s detskými kúpeľmi Lučivná.
Boli sme tam presne pred rokom už v zrekonštruovaných priestoroch a bolo by super, keby sme za mesiac neprekonali dve choroby :-( Ale odhliadnuc od toho, naozaj perfektný personál, prostredie, výlety do Tatier a okolia, program pre deti každý večer. Je pravda, že sa treba presúvať po vonku, ale dá sa zvyknúť.
Mali sme odporúčanie od alergológa a hoci nemáme potvrdenú alergiu, máme zníženú imunitu a poisťovňa to v pohode schválila.
slavka124
26.10.10,08:57
Pri hľadaní vhodných kúpeľov pre manžela, som natrafila na túto super tému a nedá mi nepodeliť sa s vami o našu skúsenosť. Súhlasím s mamkou Dankou o Trávnici. Je to super Detský Liečebný Ústav a pomáha výdatne deťom s kožnými ochoreniami. Naša dcéra tam chodí od šiestich rokoch a nevymenila by to za nič. Sú veľká partia a už počas roka sa dohadujú na termíne, ktorý prídu a taktiež z vrchnou si vybavujú izby na ktorých chcú byť a s kým. Prvé tri roky sa mikrobusom chodili deti kúpať do Podhájskej do jedného z hotelov, ale potom im v liečebni vybudovali v suteréne vane a miestnosť s lehatkami a tak to majú časovo lepšie- najmä v zimných obdobiach. Do Trávnice sme sa dostali vďaka pani primárky Marináskovej a sme jej za to vďačný. Síce dcéra mala v januári šesť a my sme šli v júly, takže som si celý pobyt musela hradiť sama ale nebanujem. Je to tak, že doprovod ak dieťa nedovŕši šiesty rok života hradí poisťovňa ale my sme to už nestihli. A taktiež to máme cez 400km, takže by návštevy neboli možné. Spoznala som celý personál, mamičky ktoré majú také isté problémy a najmä ako to tam chodí a okolie- hlavne termálne kúpalisko Podhájska. Dcéra tohto roku bola už po ôsmy krát- môže to tam navštevovať do 18- tich 2x do roka, ale my to obsolvujeme len 1x- kvôli diaľke. Ak dcéru vezieme, ostávame na 2, 3 dni na Podhájskej u niektorej zo sestričiek na priváte a taktiež, ak po ňu ideme tiež sa tam zdržíme niekoľko dní. Podhájska je jak po hygienickej, tak po estetickej stránke na vysokej úrovni a po tie roky čo tam chodíme sa to len a len zlepšuje. Teraz v strede areálu dokončujú krytý celoročný bazén, pretože tam boli len prístrešky. Nedám dopustiť na Trávnicu a ani na Podhájsku- je to tzv. Slovenské mŕtve more. Ak niekto potrebuje akékoľvek informácie, nemám problém. Priamo v areáli tam vyviera 80°C prameň, kde jeho zloženie je blízke Mŕtvemu moru. Sú tam bazény s 38°C, 32°C,2x 17°C vodou, dve bazény detské a dve plavecké.Pekný jesenný deň
mazanova
26.10.10,18:04
V Trávnici pri Podhájskej je jediná liečebňa na Slovensku pre deti s atopickým ekzémom. Martinka Fabiána (4) priviezli z Bratislavy pred necelými tromi týždňami rodičia do Trávnice v zlom stave. Celé telo ho svrbelo, všade mal krvácajúce pootvárané ranky. Jeho mama Monika Fabiánová je známa operná speváčka a pre svojho syna hľadala pomoc aj v zahraničí. „Zaplatili sme si dovolenku v Toskánsku, mysleli sme si, že tamojšie podnebie a more mu pomôžu. Martin však celý opuchol a museli sme sa okamžite vrátiť naspäť. Hospitalizovali nás na Kramároch, ale na oddelení bolo tak horúco, že som podpísala reverz. Trávnicu mi poradila kamarátka, vzali nás sem zo dňa na deň. Martinovi sa tu polepšilo o osemdesiat percent. Je to doslova zázrak. Konečne sme našli niečo, čo mu na ekzém účinkuje. Počula som však chýry, že to tu idú rušiť, lebo majú málo detí. Nechápem to. Ja sem musím s Martinkom prísť znovu,“ vraví odhodlane. Podobné skúsenosti majú aj ostatné mamičky malých ekzematikov. Ani jedna sa o možnosti pomoci nedozvedela „oficiálnym“ spôsobom. Liečebňa v Trávnici akoby ani neexistovala. Nedá sa nájsť vo vyhľadávačoch na internete , nemá žiadnu reklamu. Nehovoria o nej kožní lekári, neodporúčajú ju detské nemocnice. Pritom pobyt plne hradí zdravotná poisťovňa a v Trávnici dokážu liečiť i niekoľkotýždňové bábätká. „Je tu vynikajúci personál. Ochotné a šikovné sestry, výborné terapie, nedráždivá strava. Môjmu Maťkovi ekzém po troch pobytoch v Trávnici úplne zmizol,“ ukazuje Jana Vojtková z Považskej Bystrice synovu čistú tváričku. „Prvý raz sme tu boli, keď mal iba osem mesiacov. Poradila nám to pediatrička, ktorá o liečebni počula. Maťkova kožná lekárka len poznamenala, že už ide do dôchodku, ale on je prvé bábätko, ktoré do Trávnice poslala. Veď to nie je normálne,“ krúti hlavou Jana. Zázračná voda? Počet detí s atopickým ekzémom stále rastie. U mnohých sa prejaví už krátko po narodení. Väčšinou sa choroba predtým vyskytuje v rodine , zhoršuje sa pri strese a nesprávnej strave. Koža je zapálená, citlivá, šúpe sa. Deti sa ustavične škriabu, nariekajú, nechcú spať. „Hovorí sa, že svrbenie je horšie než bolesť. Atopický ekzém dieťaťa je utrpením pre celú jeho rodinu,“ hovorí pediatrička Claudia Hrabinská, jedna zo zakladateľov liečebne. Deti, ktoré sa liečia v Trávnici, odchádzajú vždy v oveľa lepšom stave. U väčšiny ekzém zmizne na dlhé mesiace. „Keď sa choroba vráti, vždy je to len v miernejšej forme,“ zdôrazňuje MUDr. Hrabinská. Veľkou výhodou je podľa nej aj to, že môžu prijímať deti už od prvých mesiacov života. „Čím skôr sa s liečením ekzému začne, tým lepšie,“ hovorí lekárka. Kožní lekári väčšinou na atopie predpisujú kortikoidové masti, ktoré majú vážne vedľajšie účinky.Tu sa snažíme počas troch týždňov úplne vysadiť lieky , kožu potom iba premasťujeme. Mamy sa naučia správne sa starať o dieťa s ekzémom, odnášajú si aj recepty na vhodné jedlá. Najúčinnejší je opakovaný pobyt,“ tvrdí pediatrička. Hlavnou zložkou liečenia v Trávnici je však voda. Do ústavu ju vozia každý deň v cisterne z neďalekej Podhájskej. Voda sa naleje do vydezinfi kovaných vaní, nechá sa trochu vychladnúť. Deti sa kúpu raz denne. „Mnohí rodičia s nimi skúšali chodiť priamo na kúpalisko v Podhájskej. Nemalo to efekt, verejné bazény nie sú pre deti s ekzémom vhodné. Môžu tam dostať rôzne plesne,“ hovorí MUDr. Hrabinská. „Minerálne zloženie vody z Podhájskej je podobné ako v Jadranskom mori. Sú to však fyzikálne vlastnosti geotermálnej vody vyvierajúcej hlboko zo zeme, ktoré hoja kožu.“


Mamka Danka, citujem z tvojho listu vyjadrenie p. dr., ktoré ma prinajmenšom prekvapilo:

"Mnohí rodičia s nimi skúšali chodiť priamo na kúpalisko v Podhájskej. Nemalo to efekt, verejné bazény nie sú pre deti s ekzémom vhodné. Môžu tam dostať rôzne plesne,“ hovorí MUDr. Hrabinská. „

Tak toto je totálne komerčne zavádzajúce tvrdenie. Verím a viem,že zotavovňa je super, ale p. dr. si týmto tvrdením čisto komerčne udržuje klientelu :mad:. Asi všetci viete, že voda je vysoko koncentrovaná, má identické zloženie s vodou v izraelskom Mŕtvom mori, t.z., že táto silno slaná voda má samočistiacu schopnosť. Hovoriť o plesniach v tomto prípade je prinajmenšom blud.
slavka124
27.10.10,07:34
súhlasím s mazanova a navyše každý deň bazény vypúšťajú a ráno ich napúšťajú a v pondelok doobeda je Podhájska zatvorená kvôli tomu, že v nedeľu večer všetku vodu vypustia - v pondelok chodia cisterny, všetko vydezinfikujú a na obed znova všetky bazény napúšťajú a o 13.00hod je už otvorené. hygiena nadovšetko a všade!!!!!!!!!!!!!!!! pekný deň
mamka Danka
28.10.10,12:33
Mamka Danka, citujem z tvojho listu vyjadrenie p. dr., ktoré ma prinajmenšom prekvapilo:

"Mnohí rodičia s nimi skúšali chodiť priamo na kúpalisko v Podhájskej. Nemalo to efekt, verejné bazény nie sú pre deti s ekzémom vhodné. Môžu tam dostať rôzne plesne,“ hovorí MUDr. Hrabinská. „

Tak toto je totálne komerčne zavádzajúce tvrdenie. Verím a viem,že zotavovňa je super, ale p. dr. si týmto tvrdením čisto komerčne udržuje klientelu :mad:. Asi všetci viete, že voda je vysoko koncentrovaná, má identické zloženie s vodou v izraelskom Mŕtvom mori, t.z., že táto silno slaná voda má samočistiacu schopnosť. Hovoriť o plesniach v tomto prípade je prinajmenšom blud.

Ja som si ani nevšimla, že by tam bolo niečo negatívne. Len sa mi to zdalo zaujímavé.
A pripadalo mi užitočné informovať o tej liečebni aj iné mamičky. Je to citácia z časopisu. Aj ja sa chodím kúpať na Podhájsku a nemám s tým problém.
mamka Danka
28.10.10,12:53
súhlasím s mazanova a navyše každý deň bazény vypúšťajú a ráno ich napúšťajú a v pondelok doobeda je Podhájska zatvorená kvôli tomu, že v nedeľu večer všetku vodu vypustia - v pondelok chodia cisterny, všetko vydezinfikujú a na obed znova všetky bazény napúšťajú a o 13.00hod je už otvorené. hygiena nadovšetko a všade!!!!!!!!!!!!!!!! pekný deň

V pondelok doobeda bazény čisti a napúšťajú. Voda do bazénov sa riedi v určitej koncentrácii so sladkou. Najkoncentrovanejší a najteplejší je sedací bazén, kde deti nesmú ( nepustia ich tam), kvôli vysokému obsahu niektorých látok, ktoré majú vplyv na kosti. Nemali by tam chodiť ani ženy s osteoporózou. V ďalších bazénoch je menšia koncentrácia slanej vody a v dvoch plaveckých bazénoch je len studená sladká voda. Okrem toho plesne môžu hroziť okolo spŕch pri vstupoch do bazénov, kde je tiež sladká voda.
Tak, že aj terapeuticky sa musí zvážiť aké dieťa, s akou diagnózou môže byť v akej koncentrácii a ako dlho. Všetkého veľa škodí a zvlášť u citlivej poškodenej detskej koži. A s liečením je spojené nie len samotné kúpanie, ale aj následné ošetrenie pokožky a celková životospráva. V liečebni Vás naučia aj dietnému stravovaniu a iným užitočným veciam.
Aj kúpalisko v Podhájskej aj liečebňa v Trávnici má niečo do seba. Obe sú super. Treba vyskúšať.
slavka124
02.11.10,10:27
Takže dnes som dostala e- mail a na Podhájskej po celý rok nočná zmena večer vypúšťa bazény každý deň a ako som písala každý pondelok to tam celé dezinfikujú pomocou cisterien. Dotyčná, ktorá mi poskytla túto informáciu pracuje priamo v objekte. Chcem len, aby prostredníctvom porady ľudia dostávali čo najkvalitnejšie informácie. mne táto stránka veľmi pomohla a pomáha. pekný deň
slavka124
02.11.10,14:51
Ďakujem Zdenka, pekný zvyšok večera.
Val29
02.11.10,15:28
Ja som pochodila dosť veľa slovenských kúpeľov. Boli to najčastejšie kratšie víkendové pobyty, ktoré som si hradila sama. Moja skúsenosť: na problémy s chrbticou je najlepšie piešťanské bahno.S neochotou personálu som sa stretla v Bardejovských kúpeľoch, ale vyvážilo to krásne prostredie.
fedroc
02.11.10,16:53
je to v poho odporucas?
mamka Danka
03.11.10,09:35
mamka danka, reflux máme aj my potvrdený, takže určite by ho chceli vyšetrovať znovu, či sa to zlepšilo alebo zhoršilo....
pozdáva sa mi tá Biela skala, skúsim to vybaviť na nejaké prázdniny, buď na zimné, niekedy po Novom roku, alebo jarné....keďže chcem, aby išla aj mladšia dcéra, išla by som s nimi ako doprovod
dúfam, že keď ich postavím pre hotovú vec (aj obvodnú aj ORLdoktorku), tak mi to potvrdia a nebudú mať reči, lebo keď som pred časom povedala pred pediatričkou, že chcem ísť s nimi do Lučivnej, len na mňa začudovane pozrela a ani sa jej velmi nepozdávalo, keď sme pred tým boli v tom Šrobáku....ale ja proste nechcem len pasívne čakať, kým moje deti z tých chorôb vyrastú, keď je môžnosť tomu pomôcť, prečo by som to nemala využiť.......v tomto štáte sa na iné hlúposti vyhadzuje kopec peňazí, tak čo.....toto aspoň niekomu pomôže.....

1.
Vtedy, keď Vám zistili reflux nepotvrdili astmu? Píšeš, že syn býva často chorý. Možno by sa zišla aspoň kontrolná spirometria. (To nebolí, tam sa len fúka do prístroja). Moja dcéra tiež bývala často chorá a jej kašeľ sa zhoršoval večer, keď si ľahla späť. Pri spirometrii zistili, že má astmu, ktorá sa výrazne zlepšila, keď začali liečiť reflux. Výpary kyselín zo žalúdka jej totiž dráždia dýchacie cesty. Berie Qumatel 1/2tab. a spí v zvýšenej polohe. Kúpili sme jej do postele polohovací klín (volá sa to skoliotický klín). Nemôže ho predpísať gastroenterológ, ale keď sme ortopédovi vysvetlili situáciu, ochotne nám ho predpísal. Keď totiž spala na vyššom vankúši bola skrútená ako paragraf.
2.
Na liečení nie je zle ani cez školský rok. Na Bielej Skale je škôlka, jednotriedka pre prvý stupeň a jednotriedka pre druhý stupeň. Výučba je na celkom dobrej úrovni, vôbec sme nezaostali za spolužiakmi.
viki2
05.11.10,13:01
mamka danka, nám práveže v Šrobáku potvrdili reflux a vylúčili astmu, spirometriu synovi nevedeli urobiť, nevládal do toho prístroja dobre fúknuť....pred týždňom sme sa vrátili z Tatr.Kotliny a s výsledkami som zatial velmi spokojná.....deťom sa krásne vyčistilo dýchanie...inhalácie v jaskyni a inhalácie Sulinky určite pomohli, cítila som to aj na sebe, synovi konečne odlahlo v ušiach, ako sa povolili tie sople....čo ma však vôbec nepotešilo, bol názor pani doktorky, ktorá nám robila vstupnú kontrolu, že čo sa týka tej astmy, vôbec nemáme vyhraté, pretože pri takejto vysokej chorobnosti sa môže astma u syna (a možno aj u dcéry) objaviť :mee:

takže ďalší plán je taký...kúpiť domov inhalátor, aby sme si vedeli pomôcť pri zahlienení, začať chodiť do sauny, aby ich tak nerozhodili výkyvy počasia a určite niekedy po Novom roku začať riešiť Bielu skalu, išla by som s nimi ako doprovod......
mamka Danka
08.11.10,09:39
mamka danka, nám práveže v Šrobáku potvrdili reflux a vylúčili astmu, spirometriu synovi nevedeli urobiť, nevládal do toho prístroja dobre fúknuť....pred týždňom sme sa vrátili z Tatr.Kotliny a s výsledkami som zatial velmi spokojná.....deťom sa krásne vyčistilo dýchanie...inhalácie v jaskyni a inhalácie Sulinky určite pomohli, cítila som to aj na sebe, synovi konečne odlahlo v ušiach, ako sa povolili tie sople....čo ma však vôbec nepotešilo, bol názor pani doktorky, ktorá nám robila vstupnú kontrolu, že čo sa týka tej astmy, vôbec nemáme vyhraté, pretože pri takejto vysokej chorobnosti sa môže astma u syna (a možno aj u dcéry) objaviť :mee:

takže ďalší plán je taký...kúpiť domov inhalátor, aby sme si vedeli pomôcť pri zahlienení, začať chodiť do sauny, aby ich tak nerozhodili výkyvy počasia a určite niekedy po Novom roku začať riešiť Bielu skalu, išla by som s nimi ako doprovod......

Som rada, že Vám to pomohlo a že sa tvoje deti cítia dobre.
To s tou spirometriou by sa dalo zopakovať aj ambulantne. A k tým opatreniam, ktoré chystáš ti ešte môžem poradiť nácvik správneho dýchania. Dcére veľmi pomáha hra na flaute. Nie také domáce popiskovanie, ale riadna ZUŠ, kde ju naučili aj správne techniky dýchania. A k tej saune otužovanie. Ale neviem, ako sa to správne robí, hlavne na začiatku, aby to nemalo opačný efekt, že prechladnú z otužovania. Tak ak niekto vie, napíšte ako začať otužovať deti.
viki2
08.11.10,15:48
A k tej saune otužovanie. Ale neviem, ako sa to správne robí, hlavne na začiatku, aby to nemalo opačný efekt, že prechladnú z otužovania. Tak ak niekto vie, napíšte ako začať otužovať deti.

to by bolo super, lebo ja som sa chcela poradiť aj s našou detskou Dr., ale ona že nemá praktické skúsenosti......
ja som na začiatok vybrala infra saunu, nie je v nej tak teplo a hlavne mne samej bolo ovela príjemnejšie v tej infra ako vo fínskej
adi11
10.11.10,15:50
Chcem sa spytat, ci bol niekto v hoteli Uran v Tatranskej Lomnici na rekreacii ? a ako ste boli spokojni s pobytom a sluzbami ?
martuli
10.11.10,15:55
Adi, rodičia tam boli pred pár rokmi na rekreácii. Celkom si to tam pochvaľovali, ale im išlo hlavne o to, aby bola chutná strava. Inak nemali žiadne požiadavky na služby.
adi11
10.11.10,16:04
dakujem, takze stravu si pochvalovali..ved to je dolezita vec
ja som aj na bazen zvedava, aby nebola voda studena
martuli
10.11.10,16:39
Obávam sa, že v hoteloch býva voda chladnejšia, ak sa chceš vyhriať tak šup do Aquacity Poprad :-)
adi11
10.11.10,16:52
Obávam sa, že v hoteloch býva voda chladnejšia, ak sa chceš vyhriať tak šup do Aquacity Poprad :-)
Ak pojdeme autom, tak sa tam hadam mrkneme, len kvoli tej teplej vode.
Lenze horsie to bude, ked pojdeme autobusom, vobec to nepozname a vobec neviem ako ten hotel najdeme.
Chcela by som vediet ako je daleko ten hotel od autobusoveho nadrazia.
Ideme az 16. decembra, a dopravu si zariadime az potom podla pocasia.
arizona
28.01.12,11:17
Chystate sa niekto do kupelov do Piestan? Mozno stoji za uvazenie :eek::mad:

http://www.cas.sk/clanok/215833/lekar-o-libyjcanoch-z-piestan-nikto-nevie-co-im-vlastne-je.html
ludika
07.03.12,21:25
mamka Danka tvoja sprava ma velmi potesila, nakolko sa do DO Biela Skala chystaju moji drobci prvy krat a mam velmi zmiesane pocity, ze idu do sveta sami. Dakujem za dobru odozvu
Pavlina9
11.10.12,04:49
Super sú Kúpele Horný Smokovec www.kupelehs.sk.

Môjmu dieťatu veľmi pomáhajú. Chodia tam pravidelne každý rok. Špecializujú sa na choroby dýchacích ciest. Mojí maličký boli vkuse chorý. Ale už teraz máme pokoj od antibiotík.

Super je, keď mamička môže tam isť z dieťaťom, lebo personál "zaškoluje" rodiča, ako ďalej postupovať po skončení liečby v rehabilitácií a inhalácií. Ale ja si to z pracovných dôvodov nemôžem dovoliť, tak tam chodia mojé detičky samé. A je to tiež super. Našli si tam kamarátov a postupne sa stali samostatnejšie ale aj sebavedomejšie. Takže majú multifunkčný efekt. :D
martuli
21.10.12,05:35
Adi, zastávka v Lomnici je max. 10 min. takej prechádzkovej chôdze. Zdá sa mi však, že električka stojí bližšie. Moji rodičia tam boli pred pár rokmi, a veľmi si to pochvaľovali. Aquacity v PP je od stanice asi 15-20 min.
Lenamária
06.11.12,10:50
Dajte pozor, aby ste žiadosť o kúpele stihli doručiť poisťovni v stanovenom termíne. Podpísaná a schválená lekárom má byť doručená najneskôr do 6 týždňov pred uplynutím jej platnosti.
Lenamária
06.11.12,10:53
Čo znamená keď ste v kategorii A: Stravu,liečbu vrátane všetkých procedúr kompletne hradí zdravotná poisťovňa, denne si priplatíte len 1,66 Eur manipulačný poplatok a kupelný poplatok.
Čo znamená keď ste v kategorii B :Poisťovňa za Vás zaplatí lieč.starostlivosť najviac s 3 procedúrami denne, ubytovanie a stravu si hradíte samy.
Zdenka 0705
06.11.12,13:53
to prvé si určujú každé kúpele podľa seba, neviem, čo je manipulačný poplatok, s tým som sa ešte nestretla, ale kúpeľný poplatok a jeho ýšku si určujú každé kúpele svoje, tiež oslobodenie od neho, napr. Bojnice majú, že kúpeľný poplatok neplatí zťp, zťp-s a dieťa do 6 rokov. Ostatní, aj dôchodci platia. Iné kúpele môžu mať iné výnimky.
Druhá otázka - B-čko poukaz znamená, že ubytovanie a stravu si platí poistenec sám, tj. sám má možnosť vybrať si /podľa hrúbky peňaženky :)/ kúpele /jasné, že podľa svojej indikácie/, treba si pozrieť alebo zavolať. Moja ZP posiela zoznam, z ktorého si môžem vybrať, kde by som chcela nastúpiť.
Ak chceš platiť čo najmenej, je dobré si zistiť, odkedy platí "mimo sezóna", vtedy aj doplatok skupiny B je nižší.
Za procedúry neplatíš, to platí SP. Ak by si chcela viac procedúr ako tie 3 /deň, tak za tie ostatné si už zaplatíš sumu podľa cenníka kúpeľov.
Mackovka
09.11.12,11:20
Ja na Beliansku jaskyňu nedám dopustiť. Cvičenie v tejto jaskyni (v rámci liečenia alebo ústavnej liečby v Tatranskej Kotline) mi veľmi pomáha - na astmu aj alergiu. V jaskyni je úžasná klíma, tam nikdy ani raz nezakašlem a vonku áno, hoci aj v Tatrách. A mňa teda podráždi všetko a všade. Jaskyňa má samočistiacu schopnosť.
Petra Hanzelová
16.11.12,16:26
Ahojte,ja som bola v januari 2012 v Bardejovkých kúpeloch-Pôvovodne som o tom nechcela ani počuť,ale prehovorili ma doma..tak som tam tesne po novom roku šla...prvý dojem pre mna bol zlý..ani som nechcela aby mi vybrali kufre z auta,že ja idem domov...boli tam všetko starší ludia a ja som si nevedela predstaviť čo tam budem robiť.Nakoniec sme sa dohodli že vikend vydržim a ked nebude dobre tak pojdem domov.Recepčné boli milé,na izbe som mala seberovnu..velmi sme si rozumeli...upratovačky boli zdvorile..niekedy som ani nestihala oddychnuť si..kedže nemám žaludok tak mi urobili aj vinimku a dostavala som okrem raňajok,obedov a večere aj desiatu a olovrant.Chutilo mi tam veľmi..nebolo nič,čo by som nezjedla.Nakoniec sme boli aj celkom dobra partia.Kedže som bola po ťažkej operácii a chemoterapii tak som sice nevladala,ale zabava to bola super.Po 3 týždnoch sa mi nechcelo isť domov.Mala som denne aj 6 procedur..niekedy 5 a to som padala večer do postele ako po celodennej fuške.ale bolo super.Teraz som znova po operacii,ale nemam ukončenu liečbi.Tak čakam a potom hned požiadam,lebo mi to strašne pomohlo a nabilo ma to energiou.Treba ist ak mate možnosť.Človek tam vypne,zrelaxuje,oddychne..príde na iné myšlienky.Bola som spokojna uplne zo všetkým.
Eulalia
17.11.12,07:56
Pridám moju čerstvú skúsenosť. Po takmer tridsiatich rokoch som bola znova v kúpeľoch. Bojnice, LD Lysec. Celý mesiac ma neskutočne "rozmaznávali". Nestretla som sa ani len s jediným členom personálu, ktorý by nebol milý. Pri procedúrach dodržiavali čas, ktorý bol načasovaný, vstupná lekárska prehliadka - aj kontrolné - bola podrobná, lekári sa mi venovali bez ohľadu na čas, podľa toho, koľko bolo potrebné. Personál pri procedúrach mimoriadne ochotný, keďže som po operáci nohy, pomáhali pri každom pohybe. A nečakali na tringelty!!!
Je pravda, že na stravu sa v Lyseci dopláca aj na A-čko za nadštandard, ale na naše pomery v zdravotníctve to aj bol nadštandard. Strava výborná, veľký výber.

Takže ak pôjdem nabudúce do kúpeľov, asi si zase vyberiem Bojnice Lysec. Podľa toho, čo hovorili pacienti na A-čko, ubytovaní v Mieri, tak tam strava nič moc.
Darma111
17.01.13,16:46
Nebol niekto z Vás v kupeľoch z diagnozou: Netuberkulózne choroby dýchacieho ústrojenstva Dg: J31, J37, J38?

Chcela by som isť na liečenie nakoľko som ho absolvovala už dvakrát ako skupina B, veľmi mi kúpele pomohli hlavne čo sa týka gastra, alergie, prínosových dutín a častých chorôb. Musím poklopať ale od kupeľov v lete som nebrala žiadne lieky ani z gastra, ani z krčného, ani z alergologie, ani som nebola chorá. A to už začala moja skvelá sezóna chorôb, ktorá začína každoročne v októbri a trvá do jari.

Toho roku som chcela požiadať nového gastroenterologa o doporučenie do kúpeľov, nič viacej ale vetu doporučujem kúpeľnú liečbu a lekár mi to odmietol napísať, hoci mám na to diagnózu podľa jeho papierov a presne to spadá do indikácií na kúpeľnú liečbu. Dôvod bol zneužívanie zdravotnej starostlivosti a z morálneho hľadiska kúpele neuznáva. Toho lekára si ako lekára vážim, lebo vidím, že je vo svojom odbore dobrý a vzdelaný, ale nechápem a stále neviem pochopiť tieto dôvody. Viem, že systém zdravotníctva nie je dobrý, áno je to pravda, ale prečo mám na to doplatiť ja? Veď ja som ho nevymyslela, ani ho nezneužívam a roky rokúce som zamestnaná a platím si odvody.

Kedže navštevujem aj krčného lekára pre cystu na prínosových dutinách, zlú prepážku v nose, časté choroby a vysokú alergiu hľadám inú možnosť ako napísať pokaz do kúpeľov. Neviete mi poradiť ako to funguje u krčného lekára? Čo potrebuje lekár vypísať, resp. aké sú potrebné vyšetrenie pre kúpele s odporučením od krčného? Stačí len spirometria a odborné vyšetrenie?
buchač
17.01.13,20:00
Nebol niekto z Vás v kupeľoch z diagnozou: Netuberkulózne choroby dýchacieho ústrojenstva Dg: J31, J37, J38?

Chcela by som isť na liečenie nakoľko som ho absolvovala už dvakrát ako skupina B, veľmi mi kúpele pomohli hlavne čo sa týka gastra, alergie, prínosových dutín a častých chorôb. Musím poklopať ale od kupeľov v lete som nebrala žiadne lieky ani z gastra, ani z krčného, ani z alergologie, ani som nebola chorá. A to už začala moja skvelá sezóna chorôb, ktorá začína každoročne v októbri a trvá do jari.

Toho roku som chcela požiadať nového gastroenterologa o doporučenie do kúpeľov, nič viacej ale vetu doporučujem kúpeľnú liečbu a lekár mi to odmietol napísať, hoci mám na to diagnózu podľa jeho papierov a presne to spadá do indikácií na kúpeľnú liečbu. Dôvod bol zneužívanie zdravotnej starostlivosti a z morálneho hľadiska kúpele neuznáva. Toho lekára si ako lekára vážim, lebo vidím, že je vo svojom odbore dobrý a vzdelaný, ale nechápem a stále neviem pochopiť tieto dôvody. Viem, že systém zdravotníctva nie je dobrý, áno je to pravda, ale prečo mám na to doplatiť ja? Veď ja som ho nevymyslela, ani ho nezneužívam a roky rokúce som zamestnaná a platím si odvody.

Kedže navštevujem aj krčného lekára pre cystu na prínosových dutinách, zlú prepážku v nose, časté choroby a vysokú alergiu hľadám inú možnosť ako napísať pokaz do kúpeľov. Neviete mi poradiť ako to funguje u krčného lekára? Čo potrebuje lekár vypísať, resp. aké sú potrebné vyšetrenie pre kúpele s odporučením od krčného? Stačí len spirometria a odborné vyšetrenie?
Návrh na kúpeľnú starostlivosť musí vystaviť ošetrujúci lekár (všeobecný, odborný) a musí bezpodmienečne obsahovať:
http://www.vszp.sk/poistenci/zdravotna-starostlivost/kupelna-starostlivost.html

Ku vyjadreniam gastrológa sa nevyjadrujem ....
Lekárske správy ( maximálne pol roka staré ) je POVINNÝ NAPÍSAŤ !!!
Zdenka 0705
17.01.13,20:22
Boli sme tam asi v rovnaký termín, aj keď ja v Mieri, k tej strave - kvalita aj kvantita výborná aj v Mieri, žalúdok je predsa len jeden
Zitulda
18.01.13,09:42
Vďaka Ti Juraj, za priložený link, kde som sa dočítala mnoho zaujímavostí.
Ale mi chýba vysvetlenie na túto vetu:
Návrh musí byť doručený najneskôr šesť týždňov pred uplynutím doby indikácie.
Že o čo mi ide? Kde sú v zákone uvedené doby indikácie? Predpokladám že je to doba dokedy musí po určitej OP pacient nastúpiť na KL...alebo sa mýlim?
Môj problém je čas a kto urobil chybu. Po operácii v 08/2011 (s nárokom na platenú KL), môj ošetrujúci lekár už na ambulancii nepracoval a nemohol mi už Kl predpísať. Predpísal mi ju jeho šéf, až koncom 11/2011. Včera mi zo VsZP zavolali, že chýbajú niektoré údaje, ako napr: kedy bola OP prevedená a je potrebné ešte doložiť (prepúšťaciu správu z OP a interné vyšetrenie-nie staršie ako 6 týždňov. Keď som jej povedala dátum OP a že uvedené doklady doručím, mi pani povedala, že nemám nárok na platenú liečbu, lebo po operácii som mala byť odliečená do 6. mesiacov a tá je už preč, ale ak chcem, tak môžem za predpokladu, že si ubytovanie a stravu budem hradiť sama a na to mal mysieť lekár a upozorniť ma. No a tak moja radosť na liečenie sa rozplymula ako dym z nie vlastnej chyby:( Je mi to ľúto že ma lekár alebo niekto kompetetný na prešvihnutú dobu neupozornil.
buchač
18.01.13,10:29
Vďaka Ti Juraj, za priložený link, kde som sa dočítala mnoho zaujímavostí.
Ale mi chýba vysvetlenie na túto vetu:
Návrh musí byť doručený najneskôr šesť týždňov pred uplynutím doby indikácie.
Že o čo mi ide? Kde sú v zákone uvedené doby indikácie? Predpokladám že je to doba dokedy musí po určitej OP pacient nastúpiť na KL...alebo sa mýlim?
Môj problém je čas a kto urobil chybu. Po operácii v 08/2011 (s nárokom na platenú KL), môj ošetrujúci lekár už na ambulancii nepracoval a nemohol mi už Kl predpísať. Predpísal mi ju jeho šéf, až koncom 11/2011. Včera mi zo VsZP zavolali, že chýbajú niektoré údaje, ako napr: kedy bola OP prevedená a je potrebné ešte doložiť (prepúšťaciu správu z OP a interné vyšetrenie-nie staršie ako 6 týždňov. Keď som jej povedala dátum OP a že uvedené doklady doručím, mi pani povedala, že nemám nárok na platenú liečbu, lebo po operácii som mala byť odliečená do 6. mesiacov a tá je už preč, ale ak chcem, tak môžem za predpokladu, že si ubytovanie a stravu budem hradiť sama a na to mal mysieť lekár a upozorniť ma. No a tak moja radosť na liečenie sa rozplymula ako dym z nie vlastnej chyby:( Je mi to ľúto že ma lekár alebo niekto kompetetný na prešvihnutú dobu neupozornil.
Zituš ....tu niečo nesedí ........VČERA ??????...žeby rok papiere boli na stole ???

Tých 6 mesiacov niekedy znamená , že po operácii máš práve tú dobu uplatniť si nárok na to liečenie...inak padá ...

To upozornenie ???.....nuž Tvoj lekár sa na to vyonačil .....nie každý má takých ako ja , čo už ...
Kompetentný , t.j. aj poisťovňa šetrí .....sú to hajzli ...

Uzavrel by som snáď tým známym , ktoré občas rezonuje ... a hlavne pri vymáhaní nejakých pozdĺžností :

Neznalosť zákona ( vyhlášky ......) neospravedlňuje ....
mareko
18.01.13,13:20
[QUOTE=Zitulda;2228326]Vďaka Ti Juraj, za priložený link, kde som sa dočítala mnoho zaujímavostí.
Po operácii v 08/2011 (s nárokom na platenú KL), môj ošetrujúci lekár už na ambulancii nepracoval a nemohol mi už Kl predpísať. Predpísal mi ju jeho šéf, až koncom 11/2011. Včera mi zo VsZP zavolali, že chýbajú niektoré údaje, .....

Mňa tiež tie dátumy prekvapili. Napíš ako je to správne. Ak je chyba v roku (08/2012 a 11/2012) tak od operácie bude 6 mesiacov vo februári a ak sú dátumy uvedené správne, tak kde bola žiadosť od novembra 2011? Čo sa týka liečenia, tak ťa nik neupozorní na to, že naň máš nárok a už vôbec nie, že sa treba poponáhľať, lebo pol roka ubehne ako voda. Nikoho netrápi prepadnuté liečenie, práve naopak, viacerí sa priam tešia...Slovensko a závisť :-((. Mám aj ja takúto skúsenosť, že som prišla o liečenie po operácii chrbtice :-(.
Zitulda
18.01.13,16:28
Vďaka priatelia za upozornenie máte pravdu správne dátumy majú byť 08/2012 a 11/ 2012. No čo už, ja nie som ani prvá, ani posledná ( Mareko tak sme už dve:)).
Juraj, v tom máš tiež pravdu, že neznalosť zákona neospravedlňuje ... to iba ja som súdila podľa seba, že na mieste lekárov by som súrila všetkých svojich pacientov, aby na to nezabudli.
mareko
18.01.13,16:56
Zitulda, podľa mňa máš na to liečenie stále nárok. Veď je iba január. A tých 6 týždňov...celkom tomu nerozumiem; keď sa návrh podával v 11/2012, tak do februára i bolo dlhšie obdobie ako 6 týždňov. Stačí iba doplniť potrebné dokumenty a trvať na pridelení liečenia. Podstatné je, že o liečenie musíš požiadať do 6 mesiacov od operácie a to si splnila. Možno som niečo nepochopila....?

Ešte raz som prečítala tvoj príspevok, nedá mi to. Nedaj sa, choď si to zistiť osobne u dákej inej pracovníčky, najlepšie priamo u vedúcej oddelenia. nech ti vysvetlia, čo si vlastne nesplnila :-(. Mne stále vychádza, že jediný problém je chýbajúca prepúšťacia správa a interné vyšetrenie, ktoré keď doložíš, malo by byť všetko OK.
cickaa
24.01.13,18:09
Aj ja sa chystam do kupelov,som po operacii chrbtice vlani v juli,takze idem do kupelov na liecebny pobyt A ,uz viem ze do Dudiniec do liecebneho domu Diamant,zaujimalo by ma ci mate niekto s tymito kupelmi skusenostia ake,a kolko trvalo kym vam prisiel termin kupelov ,teda cas od schvalenia liecby po oznamenie kedy nastupujete.vie mi niekto poradit?