huli0401
09.09.10,12:02
Zajtra mam sud pre zvysenie vyzivneho.
Medzicasom som skoncil skolu a uz niesom student. Co teraz?
Co mam ziadat? nejaky doplatok ododna podania? alebo ako?
Poprosim surne dakujem
veronikasad
09.09.10,10:11
Zajtra mam sud pre zvysenie vyzivneho.
Medzicasom som skoncil skolu a uz niesom student. Co teraz?
Co mam ziadat? nejaky doplatok ododna podania? alebo ako?
Poprosim surne dakujem
V tom prípade súd asi rozhodne o zrušení výživného, nie o jeho zvýšení, pokial o to rodič požiada ...
huli0401
09.09.10,10:11
a ked som ziadal doplatit ododna podania?
veronikasad
09.09.10,10:12
a ked som ziadal doplatit ododna podania?
na to ti musia odpovedať právnici na porade - neviem, či je to možné.
arizona
09.09.10,10:21
Zajtra mam sud pre zvysenie vyzivneho.
Medzicasom som skoncil skolu a uz niesom student. Co teraz?
Co mam ziadat? nejaky doplatok ododna podania? alebo ako?
Poprosim surne dakujem
Keď chceš presnejšiu odpoved, opíš podrobnejšie...
ivka70
09.09.10,10:23
A teraz si uz zamestnany? Alebo co robis?
huli0401
09.09.10,10:28
Mam podane ze by tu zvysenu sumu platil ododna podania comu je 10 mesiacov. To znamena ze by mi doplatil teraz 10x tu zvysenu sumu. Momentalne som nezamestnany, som evidovany na urade prace. Som absolvent. Dakujem
veronikasad
09.09.10,10:30
Mam podane ze by tu zvysenu sumu platil ododna podania comu je 10 mesiacov. To znamena ze by mi doplatil teraz 10x tu zvysenu sumu. Momentalne som nezamestnany, som evidovany na urade prace. Som absolvent. Dakujem
Súd 10 mesiacov nerozhodol o zvýšení výživného ? To sa mi nejako nezdá.
huli0401
09.09.10,10:42
10 mesiacov som cakal na pojednavanie
ivka70
09.09.10,10:56
Kedze este sa sam nezivis, moze sud rozhodnut aj o tom, ze vyzivne bude platene nadalej.
Zavisi to od toho ako sudca posudi tvoju schopnost sameho seba zivit.
huli0401
09.09.10,11:02
Takze o co mam ziadat ked sa ma to opyta a povie mi ze uz niesom student?
Pravnika nemam a ani som to nikde nenapisal.... Daju mi alebo sa mozem obhajovat aj sam?
veronikasad
09.09.10,11:05
Takze o co mam ziadat ked sa ma to opyta a povie mi ze uz niesom student?
Pravnika nemam a ani som to nikde nenapisal.... Daju mi alebo sa mozem obhajovat aj sam?
Ako vychádzaš s otcom ? Nepôjde dohodnúť sa s ním - ty nebudeš žiadať doplatenie zvýšeného výživného a on bude platiť naďalej s tým, že ty si budeš intenzívne hľadať prácu ...
ivka70
09.09.10,11:08
Takze o co mam ziadat ked sa ma to opyta a povie mi ze uz niesom student?
Pravnika nemam a ani som to nikde nenapisal.... Daju mi alebo sa mozem obhajovat aj sam?

Opises svoj skutocny stav: ze si skolu skoncil, ze si evidovany na Urade rpace a snazis sa najst si pracu, aby si bol sebestacny.
Pokial ju vsak najdes, potrebujes z niecoho zit.
huli0401
09.09.10,11:09
Co sa stane ked sa s nim dohodnem podla prispevku vyzsie (veronikasad) a poviem to tak zajtra na sude? nebude to na nejaku pokutu?
ivka70
09.09.10,11:15
Co sa stane ked sa s nim dohodnem podla prispevku vyzsie (veronikasad) a poviem to tak zajtra na sude? nebude to na nejaku pokutu?

Nie, nebude.
Zajtra na sude mozete predlozit vasu dohodu a sud len ju potvrdi.
iriska
09.09.10,12:06
Netreba sa ničoho báť - právnika by si platil zbytočne.
Len potvrdzujem, že ak by súd zvýšil výživné, tak ho zvýši odo dňa podania, alebo odo dňa od kedy uzná za vhodné. Samozrejme, keď sa ťa sudca opýta, žiadaj odo dňa podania + popíš svoju situáciu + predostrite dohodu s otcom, ak k nej dôjde.
Zároveň som toho názoru, že súd nebude rozhodovať o zrušení vyživovacej povinnosti, lebo to zatiaľ nikto nenavrhoval. Navrhovalo sa zvýšenie a o tom bude aj pojednávanie -či už tvoj návrh súd schváli, zamietne alebo upraví.
Flinstone
09.09.10,15:36
len tak na okraj... vyživovacia povinnosť trvá do času kým nieje dieťa schopné sa živiť samo. Nie dovtedy kým sa neživí samo. Takže ukončením štúdia skončil zákonný nárok.
Ak sa však dohodneš s otcom aby ťa ešte chvíľu podporoval, je to na vás.
Na súde môžeš predložiť dohodu, ak k nejakej dospejete, ale môžeš svoj návrh aj stiahnuť.
Ale to už zrejme záleží aj na tom, ako sa k tomu postaví otec, resp. aký máš s ním vzťah. Ak je dobrý, škoda by ho bolo na záver pokaziť.
iriska
10.09.10,05:30
len tak na okraj... vyživovacia povinnosť trvá do času kým nieje dieťa schopné sa živiť samo. Nie dovtedy kým sa neživí samo. Takže ukončením štúdia skončil zákonný nárok.
Ak sa však dohodneš s otcom aby ťa ešte chvíľu podporoval, je to na vás.
Na súde môžeš predložiť dohodu, ak k nejakej dospejete, ale môžeš svoj návrh aj stiahnuť.
Ale to už zrejme záleží aj na tom, ako sa k tomu postaví otec, resp. aký máš s ním vzťah. Ak je dobrý, škoda by ho bolo na záver pokaziť.

oponujem - vyživovacia povinnosť nariadená súdom trvá do času, kým ju aj súd nezruší (podotýkam však, že v prípade preplatku výživného na plnoleté dieťa si môže otec od neho výživné vymáhať späť).
Flinstone
10.09.10,12:12
oponujem - vyživovacia povinnosť nariadená súdom trvá do času, kým ju aj súd nezruší (podotýkam však, že v prípade preplatku výživného na plnoleté dieťa si môže otec od neho výživné vymáhať späť).
v zákone o rodine takúto formuláciu nenájdeš, takže si oponuj :D
a chcel by som vidieť dieťa, ktoré síce nemá zákonný nárok na výživné, ale vďaka rozsudku to bude hnať cez exekútora... súd by vyzivovaciu povinnosť zrušil a vymáhateľné by bolo nielen preplatené výživné, ale aj poplatky exekútorovi v súvislosti s neoprávnene vymáhaným výživným...
Takéto správanie dieťaťa by mohol byť dôvod aj na vydedenie...
Pre dieťa by to bol naozaj super štart do života...
iriska
12.09.10,18:31
a čože som také strašné napísala?

p.s. - musím vždy citovať zákon, keď tu odpovedám? nevšimla som si to, pardon
Flinstone
14.09.10,20:59
a čože som také strašné napísala?

p.s. - musím vždy citovať zákon, keď tu odpovedám? nevšimla som si to, pardon
nemusíš citovať zákon, ale nesprávny podaním môžeš uviesť ľudí do omylu