abcd.kates
09.09.10,12:16
prajem príjemné popoludnie!;)
Poprosím o pomoc : na ktoré tlačivo si má zamestnanec vypisovať nárok na náhradu za prac.cestu t.j. stravné našli sme:
a, Cestovný príkaz
b, Vyúčtovanie cestovných výdavkov
c, Vyúčtovanie pracovnej cesty ?

A môže si nárokovať na toto ak má v pracovnej zmluve povolanie: VODIČ NÁKL. AUTA ??? Lebo pravidelne každodenne jazdí hore dole, tak si chce na každý deň nárokovať na toto stravné.
abcd.kates
09.09.10,10:57
a ešte otázočka: môže si zamestnanec žiadať spätne stravné ? Napr. od začiatku roka ? ak zabudol priebežne.
Alebo možno sa dá vystaviť vyučtovanie napr. raz za polrok, nie?
abcd.kates
10.09.10,10:30
posúvam

prosím odpovedzte mi , prosíííííím
Llívia
10.09.10,10:34
prajem príjemné popoludnie!;)
Poprosím o pomoc : na ktoré tlačivo si má zamestnanec vypisovať nárok na náhradu za prac.cestu t.j. stravné našli sme:
a, Cestovný príkaz
b, Vyúčtovanie cestovných výdavkov
c, Vyúčtovanie pracovnej cesty ?

A môže si nárokovať na toto ak má v pracovnej zmluve povolanie: VODIČ NÁKL. AUTA ??? Lebo pravidelne každodenne jazdí hore dole, tak si chce na každý deň nárokovať na toto stravné.
Všetky tie 3 uvedené tlačivá sú jedno a to isté.
"Si chce na každý deň nárokovať na toto stravné" - že by si chcel nárokovať niečo, na čo nemá nárok? :rolleyes: Jazdí v mieste výkonu práce alebo mimo? Cháp takto, ak napr. je jeho miesto výkonu práce mesto XY a jazdí v rámci tohto mesta, tak by som mu dala stravenky. Ak však jazdí z mesta XY do iných miest, má nárok na cestovné náhrady. t.j. aj na stravné (ak splní podmienky podľa zákona o cestovných náhradách). A ak si zamestnávateľ myslí, že zamestnancovi dá do zmluvy miesto výkonu "Mliečna dráha", pošle ho na Mars a zamestnancovi nevznikne nárok na cestovné náhrady (stravné), tak sa zamestnávateľ veľmi mýli.
Llívia
10.09.10,10:39
a ešte otázočka: môže si zamestnanec žiadať spätne stravné ? Napr. od začiatku roka ? ak zabudol priebežne.
Alebo možno sa dá vystaviť vyučtovanie napr. raz za polrok, nie?
Žeby zamestnanec zabudol na min. stravné 3,60 EUR pri pracovnej ceste v dĺžke od 5 do 12 hod.? A od začiatku roka? Sa mi veriť nechce. Nepresvedčil ho náhodou zamestnávateľ, že na to ako vodič nemá nárok?
abcd.kates
10.09.10,10:49
Žeby zamestnanec zabudol na min. stravné 3,60 EUR pri pracovnej ceste v dĺžke od 5 do 12 hod.? A od začiatku roka? Sa mi veriť nechce. Nepresvedčil ho náhodou zamestnávateľ, že na to ako vodič nemá nárok?

Llívia prečo tak ironicky?
abcd.kates
10.09.10,10:50
Všetky tie 3 uvedené tlačivá sú jedno a to isté.
"Si chce na každý deň nárokovať na toto stravné" - že by si chcel nárokovať niečo, na čo nemá nárok? :rolleyes: Jazdí v mieste výkonu práce alebo mimo? Cháp takto, ak napr. je jeho miesto výkonu práce mesto XY a jazdí v rámci tohto mesta, tak by som mu dala stravenky. Ak však jazdí z mesta XY do iných miest, má nárok na cestovné náhrady. t.j. aj na stravné (ak splní podmienky podľa zákona o cestovných náhradách). A ak si zamestnávateľ myslí, že zamestnancovi dá do zmluvy miesto výkonu "Mliečna dráha", pošle ho na Mars a zamestnancovi nevznikne nárok na cestovné náhrady (stravné), tak sa zamestnávateľ veľmi mýli.

Ako vodič predsa jazdí stále inam - podľa zákaziek !
Zita5
10.09.10,10:59
a ešte otázočka: môže si zamestnanec žiadať spätne stravné ? Napr. od začiatku roka ? ak zabudol priebežne.
Alebo možno sa dá vystaviť vyučtovanie napr. raz za polrok, nie?
Zákon o cestovných náhradách
§36 odst.8


(8) Zamestnávateľ je povinný do desiatich pracovných
dní odo dňa predloženia písomných dokladov vykonať
vyúčtovanie pracovnej cesty alebo inej skutočnosti
zakladajúcej nárok na náhrady podľa tohto
zákona a uspokojiť nároky zamestnanca, ak nie je v kolektívnej
zmluve, alebo v písomnej dohode so zamestnancom
dohodnutá, alebo vo vnútornom predpise zamestnávateľa
určená dlhšia doba, najdlhšie však do
konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom
mesiaci, v ktorom boli predložené písomné doklady.

Všetko na čo má zamestnanec nárok je v priloženom Zákone , treba si ho preštudovať .
Zita5
10.09.10,11:02
http://www.cestovnyprikaz.sk/ prikladám ako vzor. resp.môžete to aj použiť .
vierka.vieročka
18.09.10,10:40
Všetky tie 3 uvedené tlačivá sú jedno a to isté.
"Si chce na každý deň nárokovať na toto stravné" - že by si chcel nárokovať niečo, na čo nemá nárok? :rolleyes: Jazdí v mieste výkonu práce alebo mimo? Cháp takto, ak napr. je jeho miesto výkonu práce mesto XY a jazdí v rámci tohto mesta, tak by som mu dala stravenky. Ak však jazdí z mesta XY do iných miest, má nárok na cestovné náhrady. t.j. aj na stravné (ak splní podmienky podľa zákona o cestovných náhradách). A ak si zamestnávateľ myslí, že zamestnancovi dá do zmluvy miesto výkonu "Mliečna dráha", pošle ho na Mars a zamestnancovi nevznikne nárok na cestovné náhrady (stravné), tak sa zamestnávateľ veľmi mýli.
Áno chápem, lenže vy tu stále píšete o tom miete výkonu práce, a práve to je problém. Lebo môj zamestnanec (téma Cestovné náhrady) nemá v pracovnej zmluve uvedené miesto výkonu práce . On robí dennodenne prepravu. Takže čo s tým miestom výkonu práce ?
Llívia
18.09.10,15:47
Áno chápem, lenže vy tu stále píšete o tom miete výkonu práce, a práve to je problém. Lebo môj zamestnanec (téma Cestovné náhrady) nemá v pracovnej zmluve uvedené miesto výkonu práce . On robí dennodenne prepravu. Takže čo s tým miestom výkonu práce ?
Miesto výkonu práce je povinná náležitosť pracovnej zmluvy. Pre účely cestovných náhrad môže byť ako pravidelné pracovisko dohodnuté aj bydlisko zamestnanca.
Llívia
18.09.10,15:56
Llívia prečo tak ironicky?
Lebo mi tvoja otázka pripadala tak, že zamestnávateľ nechce dať zamestnancovi stravné (cestovné náhrady) a hľadá cestičky, ako obísť zákon.

Ako vodič predsa jazdí stále inam - podľa zákaziek !
No a?! To neznamená, že kvôli tomu nemá nárok na stravné (cestovné náhrady). Takto definuje pravidelné pracovisko zákon o cestovných náhradách:

§ 2:
3) Pravidelné pracovisko podľa tohto zákona je miesto písomne dohodnuté so zamestnancom. Ak také miesto nie je dohodnuté, je pravidelným pracoviskom miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve alebo v dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ak ide o zamestnancov, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno ako pravidelné pracovisko dohodnúť aj miesto pobytu.3) Ak má zamestnanec na základe dohody o vykonaní práce výkon práce v mieste mimo miesta pobytu, môže s ním zamestnávateľ v tejto dohode dohodnúť, že mu poskytne i pri ceste z miesta pobytu do miesta výkonu práce a späť náhrady ako pri pracovnej ceste.
Ak tento zamestnanec nemá so zamestnávateľom písomne dohodnuté pravidelné pracovisko, tak je to miesto výkonu práce uvedené v pracovnej zmluve, ktoré podľa Zákonníka práce musí byť v pracovnej zmluve uvedené - je to povinná náležitosť pracovnej zmluvy

Zákonník práce § 43
[I](1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:
a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.
lubos1306
14.10.10,10:59
no a ja mam otázku ak sme kamionova preprava do zahraničia služi ako doklad o pracovnej ceste aj takzvané ZPV (záznam o prevádzke vozidla), kde je napsíane meno vodičov, časi prichodov a odchodov, čas prechodmy hranic, tankovanie? pýtam sa nakolko máme vo firme daňovu kontrolu a daňovnička nam to nechce uznať nakolko do učtovnictva doklad "stravne za pracovnú cestu" kotra sa robi na základe ZPV vyhotvujeme mi učtovnici a nie vodiči, kedže od nich by sme to nedostali asi nikdy kedže su vkuse na jazdách. vedel by mi niekto v tomto poradiť?????
Llívia
14.10.10,11:10
no a ja mam otázku ak sme kamionova preprava do zahraničia služi ako doklad o pracovnej ceste aj takzvané ZPV (záznam o prevádzke vozidla), kde je napsíane meno vodičov, časi prichodov a odchodov, čas prechodmy hranic, tankovanie? pýtam sa nakolko máme vo firme daňovu kontrolu a daňovnička nam to nechce uznať nakolko do učtovnictva doklad "stravne za pracovnú cestu" kotra sa robi na základe ZPV vyhotvujeme mi učtovnici a nie vodiči, kedže od nich by sme to nedostali asi nikdy kedže su vkuse na jazdách. vedel by mi niekto v tomto poradiť?????
Čo presne vám vytkla daňováčka (použité tlačivo; to, že tlačivo nevyhotovili kamionisti; tlačivo nie podpísané od kamionistov; nie sú podpísané výdavkové doklady (ak ste im diéty vyplácali v hotovosti) od kamionistov;...)?
lubos1306
15.10.10,05:29
ona nam vytkla to že ako cestovný príkaz sme použivali ZPV nakolko ich miesta nakladok/vykladok nevieme vopred určiť pred jazdou, dalej nám vytkla to že ZPV nebolo podpísane od šoferov a tiež sa jej nepáčilo ak jeden z dispečerov aelbo konatelov išiel na kontrolnu jazdu a nenapísal sa do ZPV (pričom tam sa maju písať len šoferi) a čerešničkou na torte bolo že neuznala Vyplatenie stravneho za pracovnu cestu (kde ovšem mala všetky naležitosti cestovneho prikazu) ale nevyhotovli ho vodiči ale mi v kancelárii
kimart
15.10.10,05:39
by som rada vedela, že ak konateľ spoločnosti ide spolu so zamestnancom na služ. cestu, tento zamestnanec pritom využíva svoje os. vozidlo. Môže si zamestnanec na CP vyúčtovať aj náhradu za PHM + kilometrovné, musí sa tiež nahlásiť na DÚ a zaplatiť cestná daň i keď sa jedná o zhraničnú prac. cestu???
Llívia
15.10.10,05:59
ona nam vytkla to že ako cestovný príkaz sme použivali ZPV nakolko ich miesta nakladok/vykladok nevieme vopred určiť pred jazdou, dalej nám vytkla to že ZPV nebolo podpísane od šoferov a tiež sa jej nepáčilo ak jeden z dispečerov aelbo konatelov išiel na kontrolnu jazdu a nenapísal sa do ZPV (pričom tam sa maju písať len šoferi) a čerešničkou na torte bolo že neuznala Vyplatenie stravneho za pracovnu cestu (kde ovšem mala všetky naležitosti cestovneho prikazu) ale nevyhotovli ho vodiči ale mi v kancelárii
Mne to pripadá tak, ako keby pri kontrole nemohla nájsť nič iné, čo by mohla vyhodiť, tak sa "obula" do tohto. Myslím si, že to pracovníčka DÚ vyhodila neprávom:
1. Podľa zákona o dani z príjmov: daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,
Preukázali ste náklad? Preukázali, máte ZPV, knihu jázd (prosím ťa, čo je ZPV? Ešte som sa s tým nestretla).
Zaúčtovali ste náklad? Zaúčtovali.
Tiež viete preukázať, že ste diéty zamestnancom vyplatili.
2. Dispečer alebo konateľ ak nemal vypísaný CP: tu sa prikláňam k názoru pracovníčku DÚ. Podľa mňa nestačí na preukázanie nákladu v tomto prípade len doklad o vyplatení cestovných náhrad. Je nutný aj nejaký doklad, na základe čoho boli cestovné náhrady vyplatené.
3. K poslednej vete: akú formu má mať cestovný príkaz, neupravuje žiadny zákon. To, že väčšinou sa používa tá jedna "forma" CP neznamená, že ak CP bude mať inú formu, tak ho nemožno uznať. To, že ste CP vyhotovili vy v kancelárii :eek: A? :eek: Tiež som vyhotovovala XYZ cesťákov, ku ktorým mi dali zamestnanci podklady (t.j. napísané časy a dátumy na kúsku papiera). V zákone o cestovných náhradách je tuším spomenuté, že vyúčtovanie pracovnej cesty predkladá zamestnanec, ale to "predkladá" predsa neznamená, že má vypísať celý CP, že ten CP nemôže vypísať niekto iný na základe údajov, ktoré mu dá napr. napísané na papieri.
(Ešte mi napadá jedna vec: vo firmách, kde som pracovala, mali málokedy zamestnanci vypísané CP pred začatím pracovnej cesty. To však tiež neznamená, že by sa náklady na pracovnú cestu nemali uznať. Pri takomto postupe bol porušený zákon o cestovných náhradách, ale to predsa má riešiť inšpektorát práce, nie daňový úrad.)
lubos1306
15.10.10,07:24
ZPV som hovoril vyššie. je to záznam o prevádzke vozidla. My vo firme ich robíme vždy pred každou jazdou a služia nam na vyplatenie stravného pre vodičov
lubos1306
15.10.10,07:27
by som rada vedela, že ak konateľ spoločnosti ide spolu so zamestnancom na služ. cestu, tento zamestnanec pritom využíva svoje os. vozidlo. Môže si zamestnanec na CP vyúčtovať aj náhradu za PHM + kilometrovné, musí sa tiež nahlásiť na DÚ a zaplatiť cestná daň i keď sa jedná o zhraničnú prac. cestu???

U nás konatel respektive dispečer ide na kontrolnu jazdu s vodičmi v nakladom aute aby skontrolovali či dodržuju rýchlosť, terminy nakládok vykládok a ostatne predpisy. nie v ich sukromnom osobnom vozidlom
marjankaj
15.10.10,07:40
no a ja mam otázku ak sme kamionova preprava do zahraničia služi ako doklad o pracovnej ceste aj takzvané ZPV (záznam o prevádzke vozidla), kde je napsíane meno vodičov, časi prichodov a odchodov, čas prechodmy hranic, tankovanie? pýtam sa nakolko máme vo firme daňovu kontrolu a daňovnička nam to nechce uznať nakolko do učtovnictva doklad "stravne za pracovnú cestu" kotra sa robi na základe ZPV vyhotvujeme mi učtovnici a nie vodiči, kedže od nich by sme to nedostali asi nikdy kedže su vkuse na jazdách. vedel by mi niekto v tomto poradiť?????

No keď to nechce uznať, tak sa jej opýtajte podľa akého zákona je to zakázané. Osobné výhrady mať môže, ale ak to chce odtiaľ vyhodiť z nákladov, tak musí aj zdôvodniť, aký paragraf bol porušený. Ak ste neporušili žiadny zákon, tak vám nemôžu udeliť žiadne sankcie.
Llívia
15.10.10,07:40
ZPV som hovoril vyššie. je to záznam o prevádzke vozidla. My vo firme ich robíme vždy pred každou jazdou a služia nam na vyplatenie stravného pre vodičov
Máte v ZPV v nejakej kolonke dopísané aj stravné? Alebo to píšete na nejaký zvlášť papier, ktorý k ZPV pripnete?
marjankaj
15.10.10,07:42
U nás konatel respektive dispečer ide na kontrolnu jazdu s vodičmi v nakladom aute aby skontrolovali či dodržuju rýchlosť, terminy nakládok vykládok a ostatne predpisy. nie v ich sukromnom osobnom vozidlom

Tak toto má logiku. Vodič si samozrejme konateľa vo vozidle nevšimne, a preto jazdí ako obvykle.:---
lubos1306
15.10.10,08:49
Máte v ZPV v nejakej kolonke dopísané aj stravné? Alebo to píšete na nejaký zvlášť papier, ktorý k ZPV pripnete? stravne robime v programe SPED na základe ZPV kde mame aktualizovane stravne podla zakona. a na základe času stravenho v jednotlivých krajinách ktore nahadzujeme nam vypočita stravné. na tomto paieri kotry nesi názov Výpočet stravneho za pracovnu cestu je aj uvedene číslo ZPV ktore je založene vo "fascikli" každeho auta. takže ak mam spravne odpoved na tovju otazku v ZPV nie je kolonka stravné a ani sa tento zvlšať papier nepripina k ZPV iba sa nan odvoláva
lubos1306
15.10.10,08:51
Tak toto má logiku. Vodič si samozrejme konateľa vo vozidle nevšimne, a preto jazdí ako obvykle.:---
tu ide o to že v dvojmiestnom nákladiaku su 2 vodiči plus kontrolór :D a na otazku kde prespava kontrolor jej konatel odpvoedal " na korbe alebo na karimatke na parkovisku :rolleyes:" ale to ona riešiť nema to je v jurisdikcii inšpekotrátu prace
Llívia
15.10.10,10:20
stravne robime v programe SPED na základe ZPV kde mame aktualizovane stravne podla zakona. a na základe času stravenho v jednotlivých krajinách ktore nahadzujeme nam vypočita stravné. na tomto paieri kotry nesi názov Výpočet stravneho za pracovnu cestu je aj uvedene číslo ZPV ktore je založene vo "fascikli" každeho auta. takže ak mam spravne odpoved na tovju otazku v ZPV nie je kolonka stravné a ani sa tento zvlšať papier nepripina k ZPV iba sa nan odvoláva
Pri tej mojej otázke mi napadlo, či kontrolórke nechýbalo práve uvedenie stravného za jednotlivé dni, ale píšeš, že to máte. Už mi nenapadá nič iné, prečo vám nechce tie cestovné náhrady uznať. Ako som napísala, podľa mňa nemala dôvod ich vylúčiť z uznaných nákladov.
(Máte už zápisnicu o kontrole? V nej musí byť uvedený dôvod, prečo daný náklad nebol uznaný.
Edit: prečítala som si tvoj prvý príspevok - daňová kontrola ešte len prebieha. Počkajte si na zápisnicu, a potom treba konať podľa toho, čo v nej bude uvedené. Možno nakoniec to cestovné bude uznané.)
lubos1306
15.10.10,11:59
Pri tej mojej otázke mi napadlo, či kontrolórke nechýbalo práve uvedenie stravného za jednotlivé dni, ale píšeš, že to máte. Už mi nenapadá nič iné, prečo vám nechce tie cestovné náhrady uznať. Ako som napísala, podľa mňa nemala dôvod ich vylúčiť z uznaných nákladov.
(Máte už zápisnicu o kontrole? V nej musí byť uvedený dôvod, prečo daný náklad nebol uznaný.
Edit: prečítala som si tvoj prvý príspevok - daňová kontrola ešte len prebieha. Počkajte si na zápisnicu, a potom treba konať podľa toho, čo v nej bude uvedené. Možno nakoniec to cestovné bude uznané.) nakoniec sme ju ukecali zaital to vyzera že to uzná ale zas sa ide rýpať v iných veciach už mi z nej šibe :( šefko sa rozhodol nech to ukonči počkame na zapisnicu skontrolujeme čo jej vadilo a podavame odovlanie a žiadosť na iných kontrolórov. a ked ani to nepomôže sme rozhodnuty to dať na súd nakolko si nie sme vedomi pochybenia
Llívia
16.10.10,11:19
Držím palce, aby vám kontrola dobre dopadla. :)