VladoG
09.09.10,13:19
Zamestnávateľ doteraz nevyplatil zamestnankyni, ktorá odišla do dôchodku /31.12.2009/odstupné, hoci uznal nárok.
Ako postupovať, aby dostala peniaze? Stačí pokus o zmier a následné podanie na platobný rozkaz, alebo je nutné podať podanie na súd pre porušenie podľa &214 Tresného zákona?
veronikasad
09.09.10,11:23
Nevyplatil jej odstupné, alebo odchodné ?
VladoG
10.09.10,04:44
Ani jedno, ospravedlňujem sa za nepresnosť
hanelie
10.09.10,06:36
záleží tiež od spôsobu ukončenia pracovného pomeru / ale odchodné mal vyplatiť každopádne, ak vznikol nárok
truch
10.09.10,07:43
Najskôr by som napísala žiadosť o vyplatenie dĺžnej sumy a ako prílohu by som dala návrh na platobný rozkaz, s odkazom, že ak do.... dní svoju podĺžnosť nevyrovnajú postúpim ho súdu. Za pokus to stojí, možno sa zľaknú a zaplatia aj bez súdu. Poslať doporučene!
veronikasad
10.09.10,11:51
Ani jedno, ospravedlňujem sa za nepresnosť
doplň prosím do akého dôchodku odišla a dôvod a spôsob skončenia prac. pomeru
VladoG
13.09.10,03:53
do starobn=ho, robila "sociálne poradenstvo" pre organizáciu v rámci celého kraja a už toho mala dosť a aj keď to robila už viac ako 30 rokov vv rámci "nového" zákona 448 nemala vzdelanie, tak radšej odišla
veronikasad
13.09.10,05:23
do starobn=ho, robila "sociálne poradenstvo" pre organizáciu v rámci celého kraja a už toho mala dosť a aj keď to robila už viac ako 30 rokov vv rámci "nového" zákona 448 nemala vzdelanie, tak radšej odišla
Nemusel si písať prečo odišla. Dôvod=výpoveď zo strany zamestnanca - nemá nárok na odstupné.
Ak je to jej prvý odchod po vzniku nároku na starobný dôchodok, má nárok na odchodné. Dôležitý je ešte dátum skončenia prac.pomeru a dátum priznania starobného dôchodku.
gven75
04.01.11,08:17
Ahojte, ako riešiť situáciu kedy sa nevyplatilo odchodné pri 1. skončení PP od priznania predč. star. dôchodku? Niektorí zam. pozerám, že mali vyplatené odmeny miesto odchodného to by som už nechala tak, ale tí čo nemali viac mám im to teraz doplatiť dodatočne? Z odchodného sa odvedie len daň bez odvodov? pls, pls o rýchlu odpoveď! Ďakujem :)
veronikasad
04.01.11,08:24
Ahojte, ako riešiť situáciu kedy sa nevyplatilo odchodné pri 1. skončení PP od priznania predč. star. dôchodku? Niektorí zam. pozerám, že mali vyplatené odmeny miesto odchodného to by som už nechala tak, ale tí čo nemali viac mám im to teraz doplatiť dodatočne? Z odchodného sa odvedie len daň bez odvodov? pls, pls o rýchlu odpoveď! Ďakujem :)
Odmena nenahrádza odchodné. Pozri do mzdového predpisu firmy alebo KZ, či nie je v súlade s týmto predpisom.

Nárok na odchodné vyplýva z § 76 odst.6 ZP

§ 76
Odstupné a odchodné
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
gven75
04.01.11,08:45
ja viem, že mali nárok, ale neviem ako to mám teraz dodatočne riešiť keď už u nás nepracujú..??????
gven75
04.01.11,09:43
pomôžeteeeeeeeeeeee?