Brouk
09.09.10,14:23
Sme platcami DPH. Poskytovali sme služby prepravy (špedíciu) vrámci SR (t.j. Senec - Bratislava) rakúskemu odberateľovi platcovi DPH (platca registrovaní v Rakúsku). Doteraz sme vystavovali faktúrky v zmysle par. 15 odst.1, t.j. bez DPH - príjemca služby registrovaný v inom členskom štáte. Daňový úrad nám to napadol, že je to nesprávne, faktúry máme vystavovať s DPH, keď sa preprava vykonáva na území SR.

Prosím poradte.
mata82
09.09.10,12:43
Ja si myslím že ste to fakturovali správne bez DPH podľa §15 ods1, mám podobný príklad v materiáloch od Ing. Hermanovej:
"Doprava tovaru v rámci tuzemska pre zdaniteľnú osobu z iného ČS.
Tuzemský prepravca vykonal na základe objednávky zdaniteľnej osoby z Poľska prepravu z BA do KE. Miesto dodania sa prenesie do miesta odberateľa (Poľska) a to aj napriek tomu, že preprava je vykonaná len v rámci tuzemska."
promont maja
09.09.10,13:00
Sme platcami DPH. Poskytovali sme služby prepravy (špedíciu) vrámci SR (t.j. Senec - Bratislava) rakúskemu odberateľovi platcovi DPH (platca registrovaní v Rakúsku). Doteraz sme vystavovali faktúrky v zmysle par. 15 odst.1, t.j. bez DPH - príjemca služby registrovaný v inom členskom štáte. Daňový úrad nám to napadol, že je to nesprávne, faktúry máme vystavovať s DPH, keď sa preprava vykonáva na území SR.

Prosím poradte.
... aký dôvod uviedol Daňový úrad .. a ak to máte písomne, nemohol by si to tu prilepiť ( predtým oscanovať ...) resp. presne odslova doslova napísať ( samozrejme, že citlivé údaje nie ... = meno atď.) ... tak by sa Ti k tomu vedel skôr niekto presne vyjadriť.
mordechaj
09.09.10,15:58
Skús konkretizovať - doteraz.
danushka
09.09.10,20:11
Dosť ma prekvapilo, že DÚ vytkol fakturáciu prepravy pre AT odberateľa bez DPH...
Môžme vedieť konkrétnejšie stanovisko DÚ s odvolávkou na paragraf zákona o DPH ?
Tiež si myslím, že doposiaľ ste fakturovali správne.
mordechaj
10.09.10,20:25
Podľa toho čo píšeš, bola prepravná služba vykonaná na území SR (zo Senca do BA) t.j. nešlo o prepravnú službu tovaru medzi členskými štátmi EÚ. Podľa § 15 zákona o DPH je miestom dodania takejto prepravnej služby miesto, kde sa preprava tovaru začína t.j. SR (Senec). Podľa § 15 zákona o DPH platného od 01.01.2010 sa daňová povinnosť presúva na odberateľa, ktorý musí byť zdaniteľnou osobou (zdaniteľnú osobu definuje zákon).