Liptáčik
09.09.10,14:53
Podnikateľ - SZČO, platca DPH prenajíma súkromnú nehnuteľnosť, ktorá nesúvisí s podnikaním a chce si uplatniť v daňovom priznaní paušálne výdavky 60% ako ako zdaniteľný príjem súkromnej osoby. Môže, alebo je niečim obmedzovaný skutočnosťou, že je SZČO?
Katarina
10.09.10,10:13
Nemôže uplatniť paušálne výdavky len skutočné, nakoľko je platca DPH. Príjem z prenájmu bude spadať pod § 6.
onical
11.09.10,18:02
Samozrejme,že môže.Ako súkromná osoba svoj nehnuteľ.majetok,ktorý nemá s mojim podnikaním nič spoločné celé roky prenajímam.Byty a obchody.Ale výdavky 40%.
onical
11.09.10,18:06
Nemôže uplatniť paušálne výdavky len skutočné, nakoľko je platca DPH. Príjem z prenájmu bude spadať pod § 6.
Ale veď on bude prenajímať súkr.majetok nezaradený do podnikania.Môže si sám zvoliť či skutočné,alebo pauš.výdavky.Že je v podnikaní plátca DPH s tým nemá nič spoločné.Jedná sa o súkr.osobu a súkr.majetok.
Mária.K.
11.09.10,18:37
Ale veď on bude prenajímať súkr.majetok nezaradený do podnikania.Môže si sám zvoliť či skutočné,alebo pauš.výdavky.Že je v podnikaní plátca DPH s tým nemá nič spoločné.Jedná sa o súkr.osobu a súkr.majetok.
Určite? Doporučujem pozrieť § 6 ods. 10 - druhú vetu zákona o dani z príjmov.
Mária.K.
11.09.10,18:42
Ale veď on bude prenajímať súkr.majetok nezaradený do podnikania.Môže si sám zvoliť či skutočné,alebo pauš.výdavky.Že je v podnikaní plátca DPH s tým nemá nič spoločné.Jedná sa o súkr.osobu a súkr.majetok.

Pripájam ešte znenie uvedeného ustanovenia § 6 ZDP:
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, /33/ ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 * nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Pre vysvetlenie: * § 6 ods. 3 sú príjmy z prenájmu nehnuteľnosti
onical
11.09.10,18:55
Je pravda,že ja nie som plátca DPh ani účtovník,ale nezdá sa mi,že takýto človek nemôže svoj súkr.napr.byt prenajať a uplatňovať 40% len preto,že pri svojom podnikaní je plátca DPH.Nie je to diskriminácia?
Rozalka
12.09.10,13:02
Ide o ekonomickú činnosť, je jedno, či dosiahne FO-podnikateľ alebo FO-súkromná osoba, je FO je len jeden.


Pamätá na to aj Zákon o DPH:

§ 3

Ide o ekonomickú činnosť, je jedno, či dosiahne FO-podnikateľ alebo FO-súkromná osoba, je FO je len jeden.

Zdaniteľná osoba

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len "podnikanie") sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
onical
12.09.10,16:23
Ďakujem za vysvetlenie,ako neplatca DPH som sa o tento zákon nezaujmal a napísal som hlúposť.Ospravedlňujem sa.Teraz mi je jasné,že ak je u nás niekto plátcom DPH,tento biľag sa s ním vezie aj v súkromnom živote.