Karina
10.11.05,12:00
Zdravím všetkých,
súrne potrebujem fundovanú radu, s.r.o. sa rozhodla že keďže niektorý jej zamestnanci musia z veľkej diaľky dochádzať do práce, že pre nich prenajme byt. Ja ale teraz čo s tým z hľadiska DZP, je nájom + prevádzkové náklady za tento byt daňovým výdavko, keďže všetky náklady z prenájmom bytu znáša firma. Nechápe sa to ako vecné plnenie voči zamestnancom, z ktorého by bolo treba odviesť daň z príjmu?
Prosíííííííím raďte:(
Karina
10.11.05,11:41
Všetci ste na obede?????????Nikto neporadí, čo s tým????????? Dala som
tento dotaz aj do www.i-poradca.sk, ale tam to trvá dlho, potrebovala by som radu
skôr, prosíííííííííííííím
Chobot
10.11.05,12:03
Nie som si svojím názorom úplne istý, ale podla mna je to na strane zamestnancov nepenazné plnenie, ktoré im zvýsi základ dane, lebo takýto príjem (a príjem to je, lebo inak by to museli platit zo svojho) nie je oslobodený od dane v zmysle zákona. Taktiez podla ziadneho zákona nie je takýto príjem alebo náhrada nárokovatelná.

Co sa týka zamestnávatela, tak ci to bude danový alebo nedanový výdavok, zálezí od toho, ci je tento výdavok nevyhnutný na vykonávanie podnikatelskej cinnosti, prípadne ci si to vie voci danovému úradu obhájit.
accad
18.11.05,21:05
Podľa mňa sa tu u zamestnanca jedná o § 5 ods.2 - podľa ktorého
Príjmami podľa odseku 1 (príjmami zo závislej činnosti) sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorázové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníka s týmito príjmami (zamestnanec) od platiteľa týchto príjmov (zamestnávateľ) alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti.
U zamestnávateľa to nie sú daňové výdavky, ktoré možno uplatniť v zmysle § 19 ods.2 písm. a) až c). Na základe toho by som výdavky na ubytovanie zamestnancov hradené zamestnávateľom dala v daňovom priznaní u zamestávateľa ako daňovo pripočítateľnú položku.
KEJKA
19.11.05,07:23
Podľa mňa sa tu u zamestnanca jedná o § 5 ods.2 - podľa ktorého
Príjmami podľa odseku 1 (príjmami zo závislej činnosti) sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorázové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníka s týmito príjmami (zamestnanec) od platiteľa týchto príjmov (zamestnávateľ) alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti.
U zamestnávateľa to nie sú daňové výdavky, ktoré možno uplatniť v zmysle § 19 ods.2 písm. a) až c). Na základe toho by som výdavky na ubytovanie zamestnancov hradené zamestnávateľom dala v daňovom priznaní u zamestávateľa ako daňovo pripočítateľnú položku.
Tiež som bola rovnakého názoru, ale dňový poradca! ! ! ma presvedčil o opaku. Vzhľadom na citovaný zákon vyššwie, ide o príjem zamestnanca a treba ho zdaniť v jeho mzde. Tým sa stáva sumou, ktorá bola použitá ako odmena za činnosť zamestnanca a teda o plnenie za jeho prácu a teda je to pre firmu daňový výdavok. Priznám sa, že sa mi to ťažko "rávilo" ale opakujem, presvedčil ma. Zákony majú svoju logiku, aj ked to niekefdy vyzerá opane :D
Pomohol mi príklad.... ak by som tú istú sumu dala zamestnancovi do mzdy ako odmenu, bolo by to v poriadku, že? a pošuškala mu, že mu to dávam na nájomné... to by nevadilo, že? Ved zdanené peniažky si on už môže minúť na čo chce.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
tak čaute .... a dobré ráno.
durisovad
19.11.05,07:54
To, co pise LIDA, ma logiku, ale je otazne, ci to takto pochopia aj danovi kontrolori. Podla mna by bolo rozumnejsie (a pre danovych uradnikov stravitelnejsie), keby zamestnavatel zamestnancom pridal par korun na mzde a najom bytu a vsetky s tym spojene naklady by si zamestnanci platili sami. Aj z pohladu inych zamestnancov by to bolo asi spravodlivejsie, lebo tym, ktori maju vlastne byvanie a vsetky naklady si hradia sami,by sa to mohlo zdat ako zvyhodnovanie "cezpolnych".
Karina
21.11.05,13:50
Tiež som bola rovnakého názoru, ale dňový poradca! ! ! ma presvedčil o opaku. Vzhľadom na citovaný zákon vyššwie, ide o príjem zamestnanca a treba ho zdaniť v jeho mzde. Tým sa stáva sumou, ktorá bola použitá ako odmena za činnosť zamestnanca a teda o plnenie za jeho prácu a teda je to pre firmu daňový výdavok. Priznám sa, že sa mi to ťažko "rávilo" ale opakujem, presvedčil ma. Zákony majú svoju logiku, aj ked to niekefdy vyzerá opane :D
Pomohol mi príklad.... ak by som tú istú sumu dala zamestnancovi do mzdy ako odmenu, bolo by to v poriadku, že? a pošuškala mu, že mu to dávam na nájomné... to by nevadilo, že? Ved zdanené peniažky si on už môže minúť na čo chce.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
tak čaute .... a dobré ráno.

Takže tieto peniaze zdaním, a podliehajú aj odvodom zamestnanca a zamestnávateľa za zamestnanca?:confused:
Karina
30.11.05,11:18
Už mi prišlo vyjadrenie z Poradcu, prikladám ho v prílohe. Teraz už naozaj neviem čo urobím. Musím si to nechať uležať v hlavičke makovičke. :cool:
Diamant
30.11.05,12:06
Ok. Karin, viem, že to nie je najkorektnejšie, ale my sme mali takto ubytovaného zahraničného manažera a zmluvu sme mali na archív písomností. V Bratisleva nás to mesačne stálo 28.tisíc a nikto nič nepovedal.:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Jozef I
30.11.05,12:20
Dá sa to riešiť aj tak, že to vezme na seba len firma a ubytovanie bude písané len na firmu. Bude to síce nedaňový náklad, ale pre zamestnanca, nakoľko nikde nebude figurovať, z toho nič nevyplýva - žiaden nepeňažný príjem. :rolleyes:
Karina
02.12.05,06:29
Dá sa to riešiť aj tak, že to vezme na seba len firma a ubytovanie bude písané len na firmu. Bude to síce nedaňový náklad, ale pre zamestnanca, nakoľko nikde nebude figurovať, z toho nič nevyplýva - žiaden nepeňažný príjem. :rolleyes:

A to bez problémov pri kontrole prejde? Nepôjdu do toho hlbšie? Ale zase na druhej strane sa dá argumentovať, že tam prespávajú zahraniční obchodní partneri alebo niečo podobné..., ale keďže ide o nedaňový náklad, tak by ich asi nemalo zaujímať na čo ten byt prenajímajú alebo áno???
tonkat
13.12.05,14:13
Ja som teraz zistila, že si prenajímame 1 izbu v ubytovni pre vodičov, ktorí večer prídu zo služ. cesty a ráno idú na ďalšiu. Dokonca aj dph si uplatňujeme. Nie je to celý týždeň, len 2-3 x do týždňa. A vždy tam prespí niekto iný. Myslíte, že by takýto argument obstál aby to mohol byť daňový výdavok?
tonkat
14.12.05,15:05
Ja som teraz zistila, že si prenajímame 1 izbu v ubytovni pre vodičov, ktorí večer prídu zo služ. cesty a ráno idú na ďalšiu. Dokonca aj dph si uplatňujeme. Nie je to celý týždeň, len 2-3 x do týždňa. A vždy tam prespí niekto iný. Myslíte, že by takýto argument obstál aby to mohol byť daňový výdavok?
Ešte doplním, že je to v mieste sídla spoločnosti. Nevie niekto poradiť?
Karina
15.12.05,04:58
Mne sa to celé okolo toho prenájmu bytu zdá zvláštne. Ak sa to chápe ako nepeňažné plnenie pre zamestnancov, z čoho oni musia platiť daň zo závislej činnosti, prečo to potom nie je daňový náklad pre firmu????
Ludka M
15.12.05,06:16
vcera mi danovy poradca povedal ze ak tam spia preukazatelne zamestnaci musia to mat ako nepenazny prijem- ak je to naklad na dosiahnutie a zabezpecenie prijmov potom to pojde do nakladov
ALDA
15.12.05,07:06
Všetky náklady účtujeme do firmy/OZD/..a zamestnancovi refakturujeme.
Aj DK to akceptovala.
tonkat
15.12.05,07:34
Všetky náklady účtujeme do firmy/OZD/..a zamestnancovi refakturujeme.
Aj DK to akceptovala.
Hela, prosím ťa, fakturujete im len ZD alebo celú sumu? My máme tieto bločky s DPH. A môžem im to vyfakturovať teraz v dec. za 5 mesiacov naraz? Ďakujem Ti.
ALDA
15.12.05,07:40
Hela, prosím ťa, fakturujete im len ZD alebo celú sumu? My máme tieto bločky s DPH. A môžem im to vyfakturovať teraz v dec. za 5 mesiacov naraz? Ďakujem Ti.

Nájomné bez dph a ostatné náklady s dph. Môžeš to fakturovať aj štvrťročne. My to fakturujem mesačne, ale elektr. a ostané keď príde vyúčtovacia faktúra.
Aj v dec. môžeš za 5 mesiacov..ako sa rozhodnete..ale do zmluvy to uveď.
Karina
15.12.05,08:06
vcera mi danovy poradca povedal ze ak tam spia preukazatelne zamestnaci musia to mat ako nepenazny prijem- ak je to naklad na dosiahnutie a zabezpecenie prijmov potom to pojde do nakladov

Takže je na mne aby som to pri kontrole obhájila. Asi sa obrátim ešte na daňové riaditeľstvo, aby som to mala čierne na bielom. :)
Karina
09.01.06,10:36
Už mi prišla odpoveď z daňového riaditeľstva a je totožná z odpoveďou z Poradcu. Teraz uvažujem ako sa vyhnúť zdaneniu daňou zo závislej činnosti a zároveň docieliť aby nájomné bolo daňovým nákladom? Čo keby zamestnanci mesačne platili napr. 500,- Sk za ubytovanie v tomto byte a budem sa ohrádzať tým, že je to pre firmu lacnejšie, ako keby bývali v hoteli???
Martin Gehri
09.01.06,11:03
Karin, nemôžem tvrdiť,že viem 100% odpoveď, ale povedal by som,že ak ide o prenájom na základe nájomnej zmluvy, tak je v nej zahrnutá aj položka DPH ak je prenajímateľ platcom. Ak firma poskytuje byt, kt.je v je ZI, tak je povinná spísať nájomnú zmluvu, ktorej súčasťou musí byť aj položka DPH. Pozri si napr.bežnú leasingovú zmluvu, aj to je len prenájom :-) Martin