Juco
10.11.05,12:09
Prosím poraďte mi. Šéf chce prijať predavačku do obchodu a postaviť jej takto plat. základná mzda 6000,- + 2,5% z obratu. Myslím si že je to zle.Lebo spadá minimálne pod 2stupen, čiže základná mzdy by tam mala byť 8280,-Sk+ ďaľšie zložky = príplatky z obratu...čo vy na to?
ajobs
10.11.05,11:13
Základná mzda musí byť minimálne 6.900 Sk (mesačne) alebo 39,70 Sk ( za každú odpracovanú hodinu ).
Biba
10.11.05,11:21
Súhlasím s Ajobs, pokiaľ je to súkromník môže si zvoliť mzdu akúkoľvek vyššiu od minimálnej mzdy, ale 6.900 je najmenej. Pokiaľ má internú smernícu o mzdách či iné postupy, musí sa ich držať.

Biba
Karina
10.11.05,11:31
Základná mzda musí byť minimálne 6.900 Sk (mesačne) alebo 39,70 Sk ( za každú odpracovanú hodinu ).
Táto minimálna mzda sa vzťahuje iba na nejaké pomocné administratívne činnosti, teraz to neviem presne,ale ak ide o iné (náročnejšieš) činnosti, musí sa 6900,- prepočítať príslušným koeficientom a táto suma je potom minimálnou mzdou pre daný druh práce.
Timcsi
10.11.05,11:32
Prosím poraďte mi. Šéf chce prijať predavačku do obchodu a postaviť jej takto plat. základná mzda 6000,- + 2,5% z obratu. Myslím si že je to zle.Lebo spadá minimálne pod 2stupen, čiže základná mzdy by tam mala byť 8280,-Sk+ ďaľšie zložky = príplatky z obratu...čo vy na to?
Podľa mňa máš pravdu!
V prípade, že daná predavačka pracuje aj !peniazmi!, objednáva tovar, preberá tovar, vybavuje reklamácií a pod. (takže nie len pomocnú prácu vykoná), patrí jej mzda vyššia ako 6900,-!!! Veď tu je nemalá zodpovednosť!!
ewap
10.11.05,11:52
Táto minimálna mzda sa vzťahuje iba na nejaké pomocné administratívne činnosti, teraz to neviem presne,ale ak ide o iné (náročnejšieš) činnosti, musí sa 6900,- prepočítať príslušným koeficientom a táto suma je potom minimálnou mzdou pre daný druh práce.
Aký je koeficient pre vodičov autobusu a ťahačov ? Ďakujem
Lenka1
10.11.05,11:58
Aký je koeficient pre vodičov autobusu a ťahačov ? ĎakujemJa mám nákladnú dopravu 6900*1,2= 8280,-
ilona
10.11.05,13:02
V našom okolí si zamestnávatelia nelámu hlavu nejakým prepočítaním koeficientu a všetkým dajú minimálnu 6900,-sk.Skratka mzdárky robia proti zákone,ale na príkaz majiteľov.Mal už niekto na toto kontrolu?
ajobs
10.11.05,20:41
Odkiaľ beriete tie koeficienty, muselo by to byť v nejakých smerniciach firmy, ak nie, z čoho vychádzate ????
slimak
10.11.05,21:34
§120 ods. 4 zakonník práce a príloha k zákonu "Charakteristiky stupňov náročnosti pracovných miest"
STRELEC
10.11.05,21:46
V našom okolí si zamestnávatelia nelámu hlavu nejakým prepočítaním koeficientu a všetkým dajú minimálnu 6900,-sk.Skratka mzdárky robia proti zákone,ale na príkaz majiteľov.Mal už niekto na toto kontrolu?Áno. Firma má o.i. tesárske práce.
De papier sa uvádzalo: min. mzda / I. / pom. robotník (úväzok plný/čiastočný)
De realita: iná mzda/?/tesár na plný úväzok s nadčasmi
Prišiel Vietor.
Výsledok:
a) pokuta zatiaľ len z inšpektorátu práce. SP, zdr. p. ešte nie.
b) máme nového klienta
slimak
10.11.05,21:59
Áno. Firma má o.i. tesárske práce.
De papier sa uvádzalo: min. mzda / I. / pom. robotník (úväzok plný/čiastočný)
De realita: iná mzda/?/tesár na plný úväzok s nadčasmi
Prišiel Vietor.
Výsledok:
a) pokuta zatiaľ len z inšpektorátu práce. SP, zdr. p. ešte nie.
b) máme nového klienta
Čo znamená papier? Pracovná zmluva je iná ako spracovanie miezd (výplatný lístok, výkazy do poisťovien, atď)? Nejaký problém ohľadne zodp. zástupcu?

Realita: iná mzda( viacej hodín, vyšia mzda), alebo k realite sa priznali?
Daska
10.11.05,21:59
Áno. Firma má o.i. tesárske práce.
De papier sa uvádzalo: min. mzda / I. / pom. robotník (úväzok plný/čiastočný)
De realita: iná mzda/?/tesár na plný úväzok s nadčasmi
Prišiel Vietor.
Výsledok:
a) pokuta zatiaľ len z inšpektorátu práce. SP, zdr. p. ešte nie.
b) máme nového klienta

Ako na to prisli???
STRELEC
10.11.05,22:19
V čase výkonu kontroly zisťovali čo konkrétne ktorý robotník robil. Zistili, že sa jedná o práce nie v I.skupine. Zamestnávateľ nepredložil evidenciu dochádzky. S tou, čo mal, by si totiž len poškodil.
Odpracovanú dobu zisťovali u jednotlivých zamestnancov za necelý mesiac dozadu. Zápisnične. Pracovné zmluvy neboli v poriadku - napr. chýbala aj výška úväzku zamestnanca. Chýbali doklady o prevzatí mzdy, zamestnanci nemali prevzaté ochr. prac.prostr......... Na výzvu inšpektorátu zahájila SP kontrolu miezd.
Muška
10.11.05,23:57
Súhlasím s Ajobs, pokiaľ je to súkromník môže si zvoliť mzdu akúkoľvek vyššiu od minimálnej mzdy, ale 6.900 je najmenej. Pokiaľ má internú smernícu o mzdách či iné postupy, musí sa ich držať.

BibaBiba , aj pre súkromníka platí Zákonník práce aj s prílohou. Ak dáva minimálnu mzdu 6900 krát koeficient 1 - musia mať aj pracovníci v pracovnej zmluve iba pomocné práce pod dozorom a pod.

Ak pracovník má v pracovnej zmluve, že robí samostatne, má hmotnú zodpovednosť, tak jeho minimálna mzda je 6900 krát prislúchajúci koeficient.

Minimálna mzda je pre každé pracovné zaradenie iná.
jana991
11.11.05,06:20
Myslím, že dnes si majitelia firiem nerobia ťažkú hlavu z koeficintov, aj keď im to prikazuje zákon.
V našej spoločnosti pracujú všetci zamestnanci na minimálnu mzdu. Keď som sa nevedomky ohradila, že exisuje aj nejaký ten ZP, ktorý ukladá určitú povinnosť, tak som zažila dosť nepríjemnú reakciu, že sa nemám do toho miešať. Možno sa spamätajú až po kontrole.
DanielaSL
11.11.05,06:44
V našom okolí si zamestnávatelia nelámu hlavu nejakým prepočítaním koeficientu a všetkým dajú minimálnu 6900,-sk.Skratka mzdárky robia proti zákone,ale na príkaz majiteľov.Mal už niekto na toto kontrolu?Ja som síce kontrolu nemala , ale údajne stačí jeden anonym na Inšpektorát bezpečnosti a kontrola príde. Sú vraj za nedodržanie min. mzdy vysoké pokuty , lebo sa siaha ľuďom na peniaze , ktoré nielen že nedostanú , ale ešte im to ovplyvní aj PN a aj dôchodky. Akurát si to veľa zamestnávateľov ešte neuvedomuje.
Juco
11.11.05,09:19
Netreba anonym.Inšpektorát práce chodí stále a pravidelne.Kontroluju ako prvé či ste tam firmu vôbec nahlásili, pracovné zmluvy zamestnancov(zodpovedajúce stupňu), dochádzku zamestnancov(nestačí im 8h. v ten deň, alebo čiarka, že zamest.bol v práci, ale chcú konkrítne od ..do. a vlastn.podpis toho príslušného zamestnanca),prihlášky do SP(potvrdené SP, alebo doporučený lístok ku prihláške, keď to bolo poslané obyčajn.poštou tak mi zamestnaca neuznali že bol načas prihlásený),prihlásenie prevádzky a inšpekč.knihu,nadčasy ako sú riešené, smennosť...už si neviem spomenúť.Ku všetkému majú výhrady s pokutami.Nestačí ak máte napr.v pracovnej zmluve od zamestnanca podpísané že súhlasí z nadčasami ktoré mu nebudú preplácané a má podstatne vyššiu mzdu ako minimálnu.Aj to napadol Inšpekt.práce ako morálnu ujmu že spôsobujeme zamestnancom.Nedali za to pokutu, iba to bolo v zápisnici na 4 riadkoch rozpísané.
ajka
11.11.05,11:29
AK má niekto min. mzdu, je odmeňovaný mesačnou mzdou a jeden deň má dovolenku čiže VZ bude mať menej ako je min. mzda, doplatok do min. mzdy nedávam však?
Doplatok by som mu musela nahodiť vtedy ak by odpracoval celý mesiac, ale kedže neodpracovala celý z dôvodu dovolenky tak mu nič nedoplácam?
STRELEC
11.11.05,11:41
Súhlas som odklepol s tým uzáver je správny, tj. netreba doplácať do min. mzdy.
ajobs
11.11.05,12:06
§120 ods. 4 zakonník práce a príloha k zákonu "Charakteristiky stupňov náročnosti pracovných miest"
Vďaka za odpoveď, zasa som o niečo múdrejší.:)
Hronská Iveta
12.11.05,06:53
Súhlas som odklepol s tým uzáver je správny, tj. netreba doplácať do min. mzdy.Už len doplním, že treba usledovať, že ani priemerka na dovolenku nesmie klesnúť pod minimálnu mzdu.
Príklad:
september 2005:
6.500 (minim.mzda) / 21,74 (priem.počet dní) = 299 (minim.priemerka na dovol.)
október 2005:
6.900 (minim.mzda) / 21,74 (priem.počet dní) = 318 (minim.priemerka na dovol.)

- čo v konečnom dôsledku znamená, že ak mal zamestnanec mal v 3.Q. minimálnu mzdu 6.500, a priemerka na dovolenku sa v 4.Q vypočítava z predchádzajúceho štrvťroku, teda v tomto prípade z 3.Q, vzhľadom k tomu, že od októbra sa minimálna mzda zvýšili, nesmieme v 4.Q. použiť priemerku nižšiu (299,-Sk/deň), ale priemerku na dovolenku musíme zvýšiť na 318,-/deň.
- toto všetko za predpokladu 8 hodinového úväzku.
- ostatné úvahy o doplatku do minimálnej mzdy uvádzate správne.
Nataša
12.11.05,18:16
"U nás" máme všetci minimálnu mzdu 6.900,-, či už stolári s učňovkou alebo ja účtovníčka s VŠ. Šéfovi sú nejaké koeficienty u zadnice, ide mu len o čo najnižšie odvody, ktoré i tak neplatí načas. Mám aj druhý problém s dochádzkou. Pri dverách máme cvikacie hodiny. Stane sa, že niekedy stolári pracujú nadčas - peniaze na ruku, čiže neoficiálne, a nemajú problém si cvaknúť 3 hodiny po riadnej pracovnej dobe. X-krát som všetkým dohovárala, že ak by prišla kontrola, rozdupe ma na prach. A na druhej strane, ak by sa im stal nejaký úraz na pracovisku...Nechcem na to ani myslieť.
belanicka
12.11.05,18:49
ak bude mat podpisanu dohodu o hmotnej zodpovednosti,tak mzda musi byt minimalne 7.800,-Sk.
Zita4
12.11.05,22:18
ak bude mat podpisanu dohodu o hmotnej zodpovednosti,tak mzda musi byt minimalne 7.800,-Sk. Podľa novej minimálnej mzdy 1,2 násobok vychádza 8280,-- Sk :)
ajobs
13.11.05,10:22
"U nás" máme všetci minimálnu mzdu 6.900,-, či už stolári s učňovkou alebo ja účtovníčka s VŠ. Šéfovi sú nejaké koeficienty u zadnice, ide mu len o čo najnižšie odvody, ktoré i tak neplatí načas. Mám aj druhý problém s dochádzkou. Pri dverách máme cvikacie hodiny. Stane sa, že niekedy stolári pracujú nadčas - peniaze na ruku, čiže neoficiálne, a nemajú problém si cvaknúť 3 hodiny po riadnej pracovnej dobe. X-krát som všetkým dohovárala, že ak by prišla kontrola, rozdupe ma na prach. A na druhej strane, ak by sa im stal nejaký úraz na pracovisku...Nechcem na to ani myslieť.
Musíš šéfovi dohovoriť a povedať niečo o koeficientoch - viď vyššie v príspevkoch.
Možno sa nechá presvedčiť.
leozka
25.06.10,12:13
Ahojte, chcela by som sa spýtať:Som zamestnaná ako predávačka v potravinách - v supermarkete. Mám podpísanú zmluvu na dobu určitú do mája 2011.Som v skúšobnej 3mes. lehote. Budem dostávať minimálnu mzdu. Mám odpracovať 38 3/4 h týž.Prac. čas je rozlož. nerovnomerne. Prac. čas je od 6.00h - 13. 00h = ranná
Od 12.00h - 19.00h = poobedná a mám odpracovať 2 soboty v mesiaci - od 6.00 h. - 12.00h.moja otázka je: Zamestnávateľ je súkromník a kolegyniam dal podpísať hmotnú zodpovednosť. Podpísali ju. Mne s koleg. ju podpísať zatiaľ nedal. Rozmýšľam, že ju ani nepodpíšem, pretože podľa ZP mal pred tým spraviť inventarizáciu, čo neurobil.Nikde neodpisuje tovar, čo je po záruke, al. ov. a zel., kt je pokazená. /mal by to niekde zapisovať, nie?/Nikdy som nerobila v potravinách, neviem ako to chodí, ale potom, keď to nikde nezapisuje, tak to pri najbl. inv. bude chýbať a to potom budeme platiť? Ako mám postupovať. Aj majiteľ je v tomto obore nový, nikdy nič takéto neprevádzkoval.Aká je MM pre rok 2010? 307,7EUR, však? Zaujímalo by ma, či postupujem pri predbež. výpočte čistej mzdy správne.
MM- 307,7e * 13,4%/odvody/=41,232e
307,7-41,232=266,468e-335,47/NČD/=0*19%=0
ČM=266,468e+20e/DB na 1 dieťa/= 286,468e

Je to správne?
Ako je to s gastrolístkami? Mám na ne nárok aj v sobotu, keď pracujem?Aká je výška gastrolístka? Ďakujem za odpovede a rady....