focus3ccd
10.09.10,08:16
Chcem vas poprosit o radu, ak sa niekto najde. Mal som dva tyzdne dovolenku a moji mili sikovni kolegovia mi nepoliali palmu. Myslite, ze ma este sancu? Uz dva tyzdne ma stredovy listok, ale nepohol sa ani o centimeter... To nebolo zvykom, asi je tiez suchy.... :mee:

Dakujem.
Žabinka
10.09.10,07:20
Nevyzerá veru veľmi dobre, aj keď palmy vo všeobecnosti znášajú sucho, 2 týždne je asi pridlho. Skús ju ponoriť do vedra s vodou, kým nabere vlhkosť, potom nechaj dobre odtiecť vodu, nech v nej nestojí, a možno jej pomôže častejšie rosenie.
Pozri aj na týchto stránkach:
http://www.kvetyazahrada.sk/exoticky-svet-paliem.html
http://www.ostrovmaranona.sk/zoznam-druhov/teplomilne-druhy/livistona-rotundifolia-72.html
Livingstonie jižní, čínská a okrouholistá - Livistona australis, Livistona chinensis, Livistona rotundifolia


Již v minulém století byly dekorativní livingstonie ve velké módě. Za své jméno vděčí skotskému baronovi z Livingstonu. První exempláře jsou v Evropě od r. 1818 a 1824. Nejkrásnější na livingstonii jsou velké vějířovité listy, které od kmínku poněkud odstávají a již v mládí při výšce rostliny asi 1 m mohou mít průměr 60 až 90 cm. Tato palma se poznává podle vzpřímeného kmínku, který je pokryt zbytky listových pochev. Řapíky listů jsou ostře hranaté a pokryty tuhými ostny. Livistona australis má listy lesklé, které trčí vzhůru, Livistona chinensis a Livistona rotundifolia mají listy poněkud převisající.
PůvodAustrálie, jižní Čína, IndonésieUmístěníSvětlé místo až plně osluněné. V létě může stát venku. V zimě postačí teplota 12-14 °C. Starší zdravé rostliny snášejí dokonce -6 °C.ZálivkaV létě na teplém místě bohatě zalévat, v zimě udržovat rostliny jen lehce vlhké.SubstrátNormální zemina pro květiny nebo jednotná zemina s polivnou jílu a písku.HnojeníKaždý týden od dubna do srpna.PřesazováníJen tehdy, je-li kořenový bal vytlačován z květináče.MnoženíSemeny.Škůdci, chorobyMšice, štítenky, svilušky při suchém vzduchu a na tmavých, teplých místech během zimy.
focus3ccd
10.09.10,10:04
Dakujem, no ked nic, kupim druhu, z coho som smutny, lebo to miesto sa jej pacilo, a neviem, ako to bude znasat nova...
arizona
10.09.10,11:06
Ak si pred odchodom tú palmu zalial, nemyslím že tie dva týždne bez poliatia sú také nebezpečné.
Aj ked listy vyschli,je šanca, že koreň,alebo aspoň časť je ešte živý.
Suché listy odstrihni a o palmu sa staraj ako doteraz. (príp.použi Cristalon Start na mierne povzbudenie rastu.) Za pokus to stojí.

Mne sa niečo podobné stalo s cykasom.Po príchode domov som našla úplne vyschnutý cykas,namiesto lístkov mal čosi ako vyschnuté tvrdé ihličie.
Postupovala som tak, ako som napísala vyššie. Už som ani nedúfala a po asi 2 mesiacoch mu vyrašili 3 nové vetvičky.
klarissa
11.09.10,06:46
Ja k tomu cykasu, mám ho už dva roky a nepohol sa ani o lístok, keď tak mu skôr lístky na končekoch schnú, mala som ho toto leto vonku a nič.
Arizona kde ho je lepšie umiestniť?
arizona
11.09.10,07:04
Ja k tomu cykasu, mám ho už dva roky a nepohol sa ani o lístok, keď tak mu skôr lístky na končekoch schnú, mala som ho toto leto vonku a nič.
Arizona kde ho je lepšie umiestniť?
mimotemyasi nie je vhodné, aby sme "zmrníkovali" tému ;)
Daj si do vyhľadávača (hore) "cykas", je tu pár tém a dobrých rád :)
napr. http://www.porada.sk/t113961-cykas.html
atd
focus3ccd
11.09.10,15:14
Cykas mi kupila manzelka, mam ho doma a zrazu vyrasil krasne listy.
Budem ho musiet oddialit od okna, aby sa pekne formoval...

S tou podporou rastu to este vyskusam.