Ericsoft
10.09.10,08:55
Ahojte, teraz v novembri tomu budú 4 roky, čo som kúpil motorové vozidlo ako firma. Avšak neuplatnil som si žiadne odpisy, ani si neplatím cestnú daň a ani neuvádzam náklady v účtovníctve.
Som len malý podnikateľ, a zatiaľ sa mi oplatilo účtovať paušálne výdavky pri daňovom priznaní.

Rozmýšlam však do budúcnosti, keďže deti idú do škôlky a manželka bude pracovať, ako by som vedel využiť tento fakt, že vlastním auto.

Budem rád ak uvediete nejaké nápady a rady.

Ďakujem
Tweety
10.09.10,07:01
Ahojte, teraz v novembri tomu budú 4 roky, čo som kúpil motorové vozidlo ako firma. Avšak neuplatnil som si žiadne odpisy, ani si neplatím cestnú daň a ani neuvádzam náklady v účtovníctve.
Som len malý podnikateľ, a zatiaľ sa mi oplatilo účtovať paušálne výdavky pri daňovom priznaní.

Rozmýšlam však do budúcnosti, keďže deti idú do škôlky a manželka bude pracovať, ako by som vedel využiť tento fakt, že vlastním auto.

Budem rád ak uvediete nejaké nápady a rady.

Ďakujem
MV v podnikaní môžeš využiť aj na iné okrem podnikania, lenže daňovo uznanými výdavkami sú len náklady spojené s podnikaním, napr. cesta do a zo škôlky nie je daňovým výdavkom, a rovnako ani cesta manželky do práce.
Zita5
10.09.10,07:01
Ahojte, teraz v novembri tomu budú 4 roky, čo som kúpil motorové vozidlo ako firma. Avšak neuplatnil som si žiadne odpisy, ani si neplatím cestnú daň a ani neuvádzam náklady v účtovníctve.
Som len malý podnikateľ, a zatiaľ sa mi oplatilo účtovať paušálne výdavky pri daňovom priznaní.

Rozmýšlam však do budúcnosti, keďže deti idú do škôlky a manželka bude pracovať, ako by som vedel využiť tento fakt, že vlastním auto.

Budem rád ak uvediete nejaké nápady a rady.

Ďakujem
Rada:
Môžete toto motorové vozidlo na vlastné súkromné náklady využívať na ich odvoz .Predsa táto služba rodine nemá nič spoločné s výkonom práce malého podnikateľa a ani s jeho účtovníctvom.
Snáď otázka nesmeruje k obchádzaniu zákonov ?:)
Ericsoft
10.09.10,07:08
Asi som sa zle vyjadril, za čo sa ospravedlňujem. :)

Tým, že deti idú do škôlky a manželka do práce som chcel naznačiť, že paušálne výdavky sa mi zrejme už neoplatia a preto by som chcel možno využiť odpisy auta na zníženie základu dane a pod.

Nemám v pláne voziť deti ani manželku, teda mám, lebo auto používam okrem práce aj na súkromné účely, ale samozrejme tieto km by som nepočítal.
Zita5
10.09.10,07:20
Asi som sa zle vyjadril, za čo sa ospravedlňujem. :)

Tým, že deti idú do škôlky a manželka do práce som chcel naznačiť, že paušálne výdavky sa mi zrejme už neoplatia a preto by som chcel možno využiť odpisy auta na zníženie základu dane a pod.

Nemám v pláne voziť deti ani manželku, teda mám, lebo auto používam okrem práce aj na súkromné účely, ale samozrejme tieto km by som nepočítal.

Môžete postupovať podľa
§ 19 odst.2
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Čo sa týka dane z MV , ktorú musíte platiť a tejto predchádza podanie nasledovného oznámenia ....................
Podľa § 90 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon č. 582/2004 Z.z.“) daňovník, ktorému *)vznikne *)zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa *)vzniku *)zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka, ktorým je zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.

P.S.Samozrejme , že môj príspevok je aktuálny za predpokladu vedenia účtovníctva .
Zita5
10.09.10,08:01
Ďalšie možnosti , ktoré máte za predpokladu vloženia motorového vozidla do obchodného majetku podnikateľa :

http://www.porada.sk/t136385-odpis-80-phl-pri-pouzivani-os-vozidla-na-zivnost.html?highlight=S%FAkromn%E9+motorov%E9+voz idlo

http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html

Ale treba počítať s tým , že vzhľadom na vek vozidla (píšete, že ho vlastníte 4 roky ) už na odpisy zrejme nebude nárok .
Ericsoft
10.09.10,08:07
ďakujem, prečítam si to všetko.
KEJKA
11.09.10,07:25
pokiaľ auto bolo kúpené ako firma - tak je to v zadaní, tak cestnú daň, resp. po novom DMV bolo potrebnmé platiť.
Ked je auto iba na meno, tak samozrejme nie.v TP máš uvedené IČO?, alebo inak - ako sa dá rozoznať, že auto je kúpené na firmu, ked si živnostník?
Ericsoft
01.11.12,11:32
Auto je na IČO, ale DMV som neplatil a rovnako som si ani neuplatňoval náklady s tým spojené. Auto nebolo nikde v účtovníctve, lebo vlastne účtovníctvo ani nebolo. :)

Doba ale pokročila, a teraz sa veci zmenili... zakladám s.r.o. a auto potrebujem dostať do sro-čky aby som ho mohol používať na podnikanie. Aké mám možnosti?
- ako SZČO vlastniaca auto ho novej sro-čke predám

Je aj iná možnosť? Ešte ma napadlo prebratie živnosti sro-čkou so všetkými pohľadávkami aj záväzkami.. hm?
Ericsoft
02.11.12,05:30
Toto platí?

Ak by však kúpna cena dosiahla 10% zákl. imania s.r.o. je potrebné predmet kúpy oceniť znaleckým posudkom.
JAJA11
02.11.12,06:02
Auto je na IČO, ale DMV som neplatil a rovnako som si ani neuplatňoval náklady s tým spojené. Auto nebolo nikde v účtovníctve, lebo vlastne účtovníctvo ani nebolo. :)

Doba ale pokročila, a teraz sa veci zmenili... zakladám s.r.o. a auto potrebujem dostať do sro-čky aby som ho mohol používať na podnikanie. Aké mám možnosti?
- ako SZČO vlastniaca auto ho novej sro-čke predám

Je aj iná možnosť? Ešte ma napadlo prebratie živnosti sro-čkou so všetkými pohľadávkami aj záväzkami.. hm?

s.r.o. nemôže prebrať majetok, záväzky, pohľadávky SZĆO... majetok si môžete odpredať... prípadne vložiť ako nepeňažné plnenie....
KEJKA
02.11.12,18:28
platí, tuším do 2 rokov od založenia sro.
Toto platí?

Ak by však kúpna cena dosiahla 10% zákl. imania s.r.o. je potrebné predmet kúpy oceniť znaleckým posudkom.
Ericsoft
06.11.12,07:36
Toto platí aj pri hnuteľných veciach ako je auto? V tom prípade čo odporúčate, ako dostať auto zo živnosti do sro?