Zuzana B.
10.09.10,09:58
Dobrý deň, DÚ nám vyrubil pokutu za nepredloženie prehľadu o zrazených a odvedených preddavkoch za 1.Q/2010 v lehote, čiže do 30.04.10.
Pričom prehľad sme doporučene zaslali 28.04.10, čiže bol predložený v lehote.
03.05.10 mi telefonicky oznámila pracovníčka DÚ, že sme predložili prehľad na starom tlačive a preto ešte v ten deň som zaslala prehľad na novom tlačive.
Šéf trvá na tom, aby sme sa odvolali. Vie mi niekto poradiť, či vôbec máme šancu, aby pokuta bola anulovaná? V zákone som sa dočítala iba o lehotách na podávanie prehľadu, ale nevidím tam nejaký paragraf o tom, že predloženie prehľadu na starom tlačive je možné pokutovať.
A ani DÚ sa neodvoláva na paragraf, v ktorom by bolo písané o predložení prehľadu na starom tlačive. DÚ sa odvoláva iba na par. 49 zákona 595/2003, ktorý sa týka lehoty na podávanie prehľadu.
Ďakujem za Vaše odpovede!
Kristina27
10.09.10,08:02
Predloženie Prehľadu alebo DPH /to sa stalo mne/ na starom tlačive, resp. neplatom, je ako keby si to vôbec nepodala. Môžu to pokutovať. Ja som to stihla opraviť ešte do termínu podania.
Zuzana B.
10.09.10,08:08
Predloženie Prehľadu alebo DPH /to sa stalo mne/ na starom tlačive, resp. neplatom, je ako keby si to vôbec nepodala. Môžu to pokutovať. Ja som to stihla opraviť ešte do termínu podania.
Tak idem lepšie hľadať, aby som si našla paragraf, v ktorom sa to píše... aby som to šéfovi ukázala, lebo inak bude trvať na tom odvolaní.
Kristina27
10.09.10,08:10
Neviem paragraf, mne volala pracovníčka DÚ, aby som rýchlo dobehla s novým tlačivom, pretože je posledný deň a neplatné tlačivo sa považuje za nepodanie DP, resp. prehľadu.
Tamila
10.09.10,08:13
Keď vám pracovníčka DÚ zavolala, že tlačivo je nesprávne, neposielala by som to poštou, ale by som osobne išla za ňou a veľmi pekne by som ju poprosila, či by sa to nedalo vymeniť.
Zuzana B.
10.09.10,08:15
Keď vám pracovníčka DÚ zavolala, že tlačivo je nesprávne, neposielala by som to poštou, ale by som osobne išla za ňou a veľmi pekne by som ju poprosila, či by sa to nedalo vymeniť.
Máš pravdu.... neviem čo som si vtedy myslela....
Llívia
10.09.10,08:26
Keď vám pracovníčka DÚ zavolala, že tlačivo je nesprávne, neposielala by som to poštou, ale by som osobne išla za ňou a veľmi pekne by som ju poprosila, či by sa to nedalo vymeniť.
Len tak vymeniť to asi nepôjde, aspoň mne tvrdila audítorka, že všetko na DÚ teraz musí ísť cez podateľňu (asi tým myslela, že všetko musí mať nejakú "spisovú" značku, nie že tlačivá musíme odovzdávať na podateľni).
Llívia
10.09.10,08:33
Tak idem lepšie hľadať, aby som si našla paragraf, v ktorom sa to píše... aby som to šéfovi ukázala, lebo inak bude trvať na tom odvolaní.

Zákon o správe daní a poplatkov: § 38 Daňové priznanie a hlásenie
(3) Daňové priznanie alebo hlásenie možno účinne podať na tlačive, ktorého vzor ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo a ktoré sa vyhlasuje v Zbierke zákonov Slovenskej republiky (ďalej len "zbierka zákonov") uverejnením oznámenia o jeho vydaní. Prílohou daňového priznania je účtovná závierka podľa osobitného zákona;8ab) prílohou daňového priznania sú aj doklady uvedené v príslušnom tlačive daňového priznania.

Edit: Tu však nie je uvedený "Prehľad" - tam je to podľa toho, čo píše Zuzana B. v príspevku č. 10.
Kristina27
10.09.10,08:36
Len tak vymeniť to asi nepôjde, aspoň mne tvrdila audítorka, že všetko na DÚ teraz musí ísť cez podateľňu (asi tým myslela, že všetko musí mať nejakú "spisovú" značku, nie že tlačivá musíme odovzdávať na podateľni).

Áno, ja som to tlačivo nemohla vymeniť u pracovníčky, musela som to podať cez podateľňu. Oni tam tam nalepia na to ten ich "ean" kód.
Zuzana B.
10.09.10,08:39
Zákon o správe daní a poplatkov: § 38 Daňové priznanie a hlásenie
(3) Daňové priznanie alebo hlásenie možno účinne podať na tlačive, ktorého vzor ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo a ktoré sa vyhlasuje v Zbierke zákonov Slovenskej republiky (ďalej len "zbierka zákonov") uverejnením oznámenia o jeho vydaní. Prílohou daňového priznania je účtovná závierka podľa osobitného zákona;8ab) prílohou daňového priznania sú aj doklady uvedené v príslušnom tlačive daňového priznania.
Áno, alebo sa môžu odvolať na par. 39 ods. 10 zákona o dani z príjmov: Prehľad a hlásenie sa predkladá na tlačive, ktorého vzor určí ministerstvo.
Llívia
10.09.10,08:50
Aha, nejako som neregistrovala, že v zákone o správe daní... nie je uvedený "Prehľad", len "daňové priznanie" a "hlásenie".
Zuzana B.
28.11.10,16:32
Tak si predstavte, že DÚ stiahol pokutu :)
veronikasad
28.11.10,19:01
Tak si predstavte, že DÚ stiahol pokutu :)
Dostali ste na ňu aj výmer a poslali ste odvolanie ? Alebo žiadna pokuta nebola a Prehlad sa len vymenil na správnom tlačive ?
Zuzana B.
16.01.11,07:57
Dostali ste na ňu aj výmer a poslali ste odvolanie ? Alebo žiadna pokuta nebola a Prehlad sa len vymenil na správnom tlačive ?
áno bol výmer koľko treba zaplatiť, následne som sa odvolala a oni na základe odvolania stiahli pokutu.... ešte ma nakoniec aj šéf pochválil :D