Bellicosa
10.09.10,09:58
Ahojte, nevie mi niekto odpovedat na nieto otazky?

1. A. Osobny automobil, ktory SZČO mala naposledy pred styrmi rokmi v podnikani, musi pri predaji v tomto roku SZCO uviest vo svojom uctovnictve (jednoduchom) a zaradit do danoveho prijmu? B. Pri nakupe pred styrmi rokmi nebola odpocitana dph, takze teraz pri predaji netreba uviest k sume aj dph (aj ked SZCO je platitel dph)?

2. Ak SZCO (jednoduche uctovnictvo, platitel dph) ma osobny automobil zaradeny do uctovnictva, plati Cestnu dan, moze si davat do danovych vydavkov
a) opravu vozidla s originalnymi nahradnymi dielmi
b) opravu vozidla s neoriginalnymi dielmi
c) originalne nahradne diely
d) neoriginalne diely (nahrad.diely si vymeni samotna SZCO)?
Pri oprave vozidla si moze odpocitat dph? Z nahradnych dielov sa neodpocitava dph?

Snad je to sformulovane zrozumitelne, dakujem za odpovede.
Vameti
10.09.10,08:27
1. Ak je automobil zaradený v majetku SZČO a tento rok sa bude predávať, tak sa príjem z predaja zahrnie medzi príjmy z podnikania §6.
Pokiaľ sa jedná o automobil M1 pri ktorom nebol nárok na odpočet DPH,tak pri predaji na neuplatní DPH aj keď predávajúci je platiteľ DPH §42 zákona o dani z pridanej hodnoty( neuvádza sa ani v daňovom priznaní DPH)

Z otázky nie je zrejme či sa pred štyrmi rokmi auto vyradilo z podnikania, ak áno potom príjem z predaja auta treba zahrnúť do daň.priznia za rok 2010 ale ako iný príjem podľa §8 ods.1 písm c) ( lebo ešte neuplynulo 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku.)
- predaj je bez DPH

2. Ak automobil je zaradený do majetku SZČO, tak všetky náklady ktoré súvisia s opravou si môže dať do nákladov,ale musí byť splnená podmienka §2 písm. i) zákona o dani príjmov- výdavok musí byť zaúčtovaný, preukazateľný a vynaložený na zabezpečenie,dosiahnutie a udržanie príjmu.
Bellicosa
10.09.10,17:18
Dakujem za odpoved.
Betina2
10.09.10,17:36
Doplním odpoveď - ak je SZČO platiteľ DPH a má daňový doklad - faktúru na účely DPH spĺňajúci všetky náležitosti podľa Zákona o DPH, môže si odpočítať DPH na vstupe (ak došlo k splneniu dodávky samozrejme). Týka sa to nákupu náhradných dielov firmou SZČO, ako aj nákupu služieb (oprava v servise). Avšak iba ak je auto zaradené v majetku firmy - SZČO. - Treba mať teda doklad z ERP alebo Faktúru (tá musí byť vystavená na SZČO a obsahovať najm( IČ DPH oboch zúčastnených strán, ale aj iné náležitosti.)
Ak auto nie je majetkom firmy ale je súkromné, tak DPH nemôže odpočítať vôbec.
IVETA N
04.12.10,10:47
Zdravím Vás a prajem pekný deň.
Mám takýto problém čo sa týka zdanenia aut je to už ,,ošuchaná,, téma, ale ja to potrebujem potvrdiť či správne postupovali co sa týka zdanenia aut v r.2008
Firma je autobazár majiteľ v r.2008 doviezol, auto ale ako súkromná osoba, predal ho cez svoj autobazár já im teraz kontrolujem učto lebo im DÚ preveruje niekt.autá a zistila som , že dodanili tieto auta v uzavierkových operaciách a to tak že zdanili rozdiel medzi nákupom a predajom. Bolo to správne alebo takýto predaj auta je oslobodený od dane / &9 odst.1 písm.d. ZZ 595/2003/ auto nebolo v majetku a ani dovezené ako tovar .
Ďakujem
IVETA N
Adelka 2
06.12.10,09:45
Dobrý deň, prosila by som o informáciu ohľadom predaja osobného auta Favorit, ktoré s.r.o. plátca DPH kúpila v r. 2009 za 200 €. Auto samozrejme nebolo odpisované vzhľadom na nízku cenu a bolo kúpené bez DPH od súkromnej osoby. V tomto roku ho firma predala za tú istú cenu teda 200 € súkromnej osobe. Má sa vystaviť faktúra za predaj auta s DPH ? Ďakujem !
Tweety
06.12.10,09:47
Dobrý deň, prosila by som o potvrdenie informácie ohľadom predaja osobného auta Favorit, ktoré s.r.o. kúpila v r. 2009 za 200 €. Auto samozrejme nebolo odpisované a bolo kúpené bez DPH od súkromnej osoby. V tomto roku ho firma predala za tú istú cenu teda 200 € súkromnej osobe. Má sa vystaviť faktúra za predaj auta s DPH ? Ďakujem
A prečo nebolo odpisované?
Betina2
07.12.10,07:01
A prečo nebolo odpisované?

Píše, že ho kúpili len za 200 Eur, tak rozhodli, že sa nebude považovať za dlhodobý hmotný majetok. Zrejme ho viedli ako krátkodobý alebo drobný v operatívnej evidencii a obstarávaciu cenu účtovali hneď do nákladu.