Bellicosa
10.09.10,10:08
Ahojte, nevie mi niekto odpovedat na nieto otazky?

1. A. Osobny automobil, ktory SZČO mala naposledy pred styrmi rokmi v podnikani, musi pri predaji v tomto roku SZCO uviest vo svojom uctovnictve (jednoduchom) a zaradit do danoveho prijmu? B. Pri nakupe pred styrmi rokmi nebola odpocitana dph, takze teraz pri predaji netreba uviest k sume aj dph (aj ked SZCO je platitel dph)?

2. Ak SZCO (jednoduche uctovnictvo, platitel dph) ma osobny automobil zaradeny do uctovnictva, plati Cestnu dan, moze si davat do danovych vydavkov
a) opravu vozidla s originalnymi nahradnymi dielmi
b) opravu vozidla s neoriginalnymi dielmi
c) originalne nahradne diely
d) neoriginalne diely (nahrad.diely si vymeni samotna SZCO)?
Pri oprave vozidla si moze odpocitat dph? Z nahradnych dielov sa neodpocitava dph?

Snad je to sformulovane zrozumitelne, dakujem za odpovede.
babi2
10.09.10,08:26
Ahojte, nevie mi niekto odpovedat na nieto otazky?

1. A. Osobny automobil, ktory SZČO mala naposledy pred styrmi rokmi v podnikani, musi pri predaji v tomto roku SZCO uviest vo svojom uctovnictve (jednoduchom) a zaradit do danoveho prijmu? B. Pri nakupe pred styrmi rokmi nebola odpocitana dph, takze teraz pri predaji netreba uviest k sume aj dph (aj ked SZCO je platitel dph)?

2. Ak SZCO (jednoduche uctovnictvo, platitel dph) ma osobny automobil zaradeny do uctovnictva, plati Cestnu dan, moze si davat do danovych vydavkov
a) opravu vozidla s originalnymi nahradnymi dielmi
b) opravu vozidla s neoriginalnymi dielmi
c) originalne nahradne diely
d) neoriginalne diely (nahrad.diely si vymeni samotna SZCO)?
Pri oprave vozidla si moze odpocitat dph? Z nahradnych dielov sa neodpocitava dph?

Snad je to sformulovane zrozumitelne, dakujem za odpovede.
Príjem z predaja MV po štyroch rokoch podlieha dani z príjmu. Oslobodený príjem z predaja by bol až po piatich od vyradenia z obchodného majetku. Ak nebol pri kúpe uplatnený odpočet, tak predaj je tiež bez DPH.
Zákon o dani z príjmu nerozlišuje originálne či neoriginálne náhradné diely, ak je MV zaradené v majetku, tak je jeho oprava daňovým výdavkom a pri opravách je aj možnosť odpočtu DPH, to platí aj pri náhradných dieloch.
Katarina
10.09.10,10:20
Predpokldám, že auto pred štyrmi rokmi bolo vyradené z majetku podnikateľa. Podľa môjho názoru predaj automobilu nepôjde cez účtovníctvo. Zdaní sa cez § 8 - príjem z predaja , ak na karte HIM bola ku dňu vyradenia zostatková cena, táto sa teraz uvedie ako výdavok.
Zita5
10.09.10,10:26
Aj ja som za to , že príjem z predaja vstupuje do § 8 odst.1 písm.c
a vôbec nemá opodstatnenie ho uvádzať v účtovníctve podnikateľa, nakoľko sa príjem nevzťahuje na § 6. Ďalšou podstatnou vecou je skutočnosť , že vozidlo je 4 roky vyradené z obchodného majetku .
Zita5
10.09.10,10:31
Ešte chcem poznamenať k DPH . Ak sa jedná o osobné motorové vozidlo , tak v čase nákupu tohto vozidla sa odpočet DPH uplatniť nemohol .Bolo vo v súlade so zákon o DPH .Takže DPH nevyčíslujete ani pri jeho predaji .

Čo sa týka opravy MV pred predajom a zakúpenie ND , tak uplatnenie nároku na odpočet DPH tiež nemá opodstatnenie, nakoľko vozidlo je v súkromnom vlastníctve a nie v obchodnom majetku .Takže bez nároku na odpočet .
Bellicosa
10.09.10,17:14
Dakujem za odpovede. Este sa chcem spytat: po "piatich" rokoch od vyradenia os.automobilu z podnikania sa neplati z jeho predaja dan z prijmu?

A este: Moze mat SZCO dva os. automobili v podnikani a tym si z nich uplatnovat danove vydavky?
Bellicosa
10.09.10,17:16
Otazka na odpocet dph z NH a opravy sa tykala vozidla, ktore je zaradene do podnikania.
Zita5
10.09.10,17:37
Otazka na odpocet dph z NH a opravy sa tykala vozidla, ktore je zaradene do podnikania.

To som si všimla po odoslaní odpovede, ale už som nemazala.
Čo sa týka tých 5 rokov - áno , ak ubehlo 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku , a po týchto 5 rokoch bolo vozidlo predané ,tak tento príjem predaja je oslobodený od dane.

Čo sa týka 2 osobných MV vo firme, pokiaľ máte na to náplň činnosti a viete preukázať , že skutočne využívate tie 2 vozidla pre podnikateľskú činnosť , tak by to malo byť bez problémov .