Zuzana B.
10.09.10,11:42
V práci máme dohodárov (DoVP a DBPŠ). Rada by som sa opýtala, aké sú podmienky poskytovania prestávky na odpočinok a stravu a či majú nárok na stravný lístok, ak odpracujú viac ako 4 hod za deň.
Tweety
10.09.10,09:43
V práci máme dohodárov (DoVP a DBPŠ). Rada by som sa opýtala, aké sú podmienky poskytovania prestávky na odpočinok a stravu a či majú nárok na stravný lístok, ak odpracujú viac ako 4 hod za deň.
Žiadne, tieto sa týkajú len zamestnancov na PZ. Zo zákona nie ste povinní im ani zabezpečiť stravovanie.
Zuzana B.
10.09.10,09:47
Žiadne, tieto sa týkajú len zamestnancov na PZ. Zo zákona nie ste povinní im ani zabezpečiť stravovanie.
Ďakujem krásne, ako to je s nárokom na SL som sa len potrebovala uistiť, ale čo sa týka tej prestávky na obed... nemajú nárok na žiadnu prestávku?
Tweety
10.09.10,09:48
Ďakujem krásne, ako to je s nárokom na SL som sa len potrebovala uistiť, ale čo sa týka tej prestávky na obed... nemajú nárok na žiadnu prestávku?
ALe majú, prečo by nemali, dohodár si ju môže urobiť kedykoľvek.
Lubaba
10.09.10,10:03
§ 152 ZP
Stravovanie zamestnancov


(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

(6) Zamestnávateľ poskytne finančný príspevok na stravovanie podľa odseku 5 aj zamestnancovi pri výkone domáckej práce alebo telepráce, ak mu nezabezpečí stravovanie podľa odseku 2 alebo ak by stravovanie podľa odseku 2 bolo v rozpore s povahou vykonávanej domáckej práce alebo telepráce.

(7) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov
a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
b) umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.
Zuzana B.
10.09.10,10:09
Mojou otázkou smerujem tam, že potrebujem zamestnávateľovi odpovedať na jeho otázku...presne chce vedieť na akú dlhú prestávku majú nárok. Ak dohodár využije možnosť prestávky na odpočinok, nebude sa to započítavať do odpracovaného času, však?
Tweety
10.09.10,10:12
Mojou otázkou smerujem tam, že potrebujem zamestnávateľovi odpovedať na jeho otázku...presne chce vedieť na akú dlhú prestávku majú nárok. Ak dohodár využije možnosť prestávky na odpočinok, nebude sa to započítavať do odpracovaného času, však?
Ale veď dohodári idú mimo režim zamestnancov, tak ako som už uviedla vyššie, napr. ak chcú odpracovať 4 hodiny denne, je to na nich, ako si ich rozložia.
Zuzana B.
10.09.10,10:17
Ale veď dohodári idú mimo režim zamestnancov, tak ako som už uviedla vyššie, napr. ak chcú odpracovať 4 hodiny denne, je to na nich, ako si ich rozložia.
Áno rozumiem, ok takže prestávka sa nezapočítava do odpracovaných hodín a môže si ju spraviť hocikedy. Veľmi pekne ďakujem, že si mi to objasnila!
KEJKA
11.09.10,07:18
ved prestávka sa nepočíta do odpracovaného času ani v prípade HPP...............
mirka06121985
22.11.10,12:06
Ahojte poradaci...mame dohodara - dohoda o brigadnickej praci studentov, v dohode je uvedeny rozsah prac. casu: stvrtok a piatok od 6:00 hod. do 14:00 hod.. Mohol by si tento nas dohodar napisat do dochadzky, ze bol v praci od siestej do pol tretej, medzitym mal prestavku pol hodiny.
ivka70
22.11.10,12:25
Ahojte poradaci...mame dohodara - dohoda o brigadnickej praci studentov, v dohode je uvedeny rozsah prac. casu: stvrtok a piatok od 6:00 hod. do 14:00 hod.. Mohol by si tento nas dohodar napisat do dochadzky, ze bol v praci od siestej do pol tretej, medzitym mal prestavku pol hodiny.

Do dochadzky si moze napisat, co mu dovolite, nie?

Ja si vsak rozhodne myslim, ze aj dohodar musi mat najneskor po 6 hodinach prace aspon 1/2 hodinovu prestavku.
KEJKA
22.11.10,12:27
2x7,5 hod = 15 hod týždenne, podľa mňa zodpovedá, či nie?
dochádzku si píše podľa skutočnosti - podľa interných smerníc - pokynov.
Správnejšie by bolo - príchod a odchod podľa skutočnosti, poznámka - obed 1/2 hodina
mirka06121985
22.11.10,12:48
dakujem poradacky za odpoved a este sa chcem opytat tento nas dohodarik si moze aj nemusi urobit prestavku, je to len na nom ci si oddychne alebo bude pracovat cely cas, no vtedy by sa mu ratalo osem hodin
ivka70
22.11.10,13:03
dakujem poradacky za odpoved a este sa chcem opytat tento nas dohodarik si moze aj nemusi urobit prestavku, je to len na nom ci si oddychne alebo bude pracovat cely cas, no vtedy by sa mu ratalo osem hodin

Podla mna si ju musi urobit / na tom musi trvat zamestnavatel, lebo napr. v pripade, ze by sa mu stal uraz, je vydokladovanie povinnej prestavky najneskor po 6 hodinach prace jedna z prvych veci, ktora je kontrolovana.

Mal by vam k tomu dat info aj vas technik BOZP.
janulinka
20.01.12,10:39
Dobrý deň, chcem sa opýtať k danej téme, máme pracovníka na dohodu bez stravovania a pracuje denne 8,5 hod. Odpočítava sa mu z pracovného fondu prestávka na odpočinok? alebo sme mu povinní zaplatiť celý odpracovaný čas?
tictac7
20.01.12,10:45
Dobrý deň, chcem sa opýtať k danej téme, máme pracovníka na dohodu bez stravovania a pracuje denne 8,5 hod. Odpočítava sa mu z pracovného fondu prestávka na odpočinok? alebo sme mu povinní zaplatiť celý odpracovaný čas?

...príspevky 8 a 9 si čítala?
janulinka
20.01.12,10:50
áno čítala, ale jedná sa mi hlavne o to, že dotyčná osoba trvá na tom aby mala zaplatený celý čas a neviem čím jej mám oponovať.
veronikasad
20.01.12,11:17
áno čítala, ale jedná sa mi hlavne o to, že dotyčná osoba trvá na tom aby mala zaplatený celý čas a neviem čím jej mám oponovať.
Bez ohladu na to, či mu dávate stravný lístok - má prestávku na obed ? Ak ano, odpočítaš mu ju z fondu prac.času.