fachman
10.09.10,12:20
Za Dzurindu chceli zrušiť minimálnu mzdu.Aj teraz neni minimálna a aj normálna bohvie aká.Zoberme si,chlap si nájde robotu za min.mzdu a bude dochádzať 30 km,oplatí sa mu chodiť do roboty?Tak na to miesto nastúpi dôchodca z regionu,blízko roboty.Je rozdiel medzi dôchodcom sudcom alebo poslancom v parlamenta a podobne,a robotníkom.Právo na prácu má každý.A to že poberá dôchodok? No ak budú dôchodky ,a nie žobračenky,tak sa budú snažiť zamestnať,to nevidia tí vo vláde,nemajú v rodinách ľudí chudákov?A je rozdiel,dôchodok napríklad 10000 sk a robota 10000sk,alebo dôchodok 25000 sk a robota 25000sk.Tu je nepor a najväčšia krivda solidárnosti.Mám skúsenosť takú,robím ako dôchodca na stroji za 12000 sk,zaučovali sa traja mldí okolo 22 roční,vzdali to.Zamestnávateľ je asi rád,že tam makám ja.Pravičiari,to chce rozmýšľať,unás sa veľa zle narozhodovalo.
Jano24
10.09.10,10:25
To sa nemyslí na dôchodcov čo pracuju na stroji ako ty, ale hlavne asi na tých , ktorý teraz robia na ministerstvách, na krajských, okresných, obvodných kanceláriach štátnej správy /tých štátnych úradov je asi viac/a podobne...zašití v teplých kanceláriach a podobne a niektorí mladí ľudia nemajú prácu. .
PS: Tebe stroj /ani lopatu dôchodcom / sa nikto nechystá zobrať, tak som to pochopil, chystané zmeny.
Tweety
10.09.10,10:27
To sa myslí nie na dôchodcov čo pracuju na stroji ako ty, ale asi na tých , ktorý teraz robia na ministerstvách, na obvodných kanceláriach zašití v teplých kanceláriach a podobne a mladí absolventi nemajú miesto .
PS: Tebe stroj /ani lopatu dôchodcom prípadne/ sa nikto nechystá zobrať, tak som to pochopil.
Nepochopil si to práve najlepšie.:)
Jano24
10.09.10,10:55
Nepochopil si to práve najlepšie.:)
Ale pochopil som to myslím dobre.Samozrejme bude asi problém školstvo a zdravotníctvo čo patrí do verejného sektora, ale ja som v prvom rade myslel na štátnu správu a tam dôchodcovia na strojoch, sústruhoch, vrtačkách , brúskach , frézach e.t.c zvyčajne nerobia.
vieragash
10.09.10,11:44
Ja som to pochopila rovnako, tyka sa to len dochodcov v statnej sprave. Treba to chapat tak, ze teraz pri nich dochadza k "dualnej" vyplate od toho isteho zamestnavatela - statu. A na druhej strane je tu vela absolventov, ktori nenajdu uplatnenie. A castokrat je to presne tym, ze v kancelariach su zabyvani dochodcovia. Nic proti nim, ale kolkokrat sa aj mne stalo, ze ma vysetroval stary lekar, ktoremu sa triasli ruky a pouzival postupy stare xy rokov. Pripadne sa prejdite po nasich vedeckych ustavoch a hned vam bude jasne kolka bije. Ano, problemom su malo zaplatene profesie ako napr. ucitelstvo. Ale tu sa pokial sa nemylim planuje prehodnocovanie platu na uroven priemerneho platu v regione. Konkretne tusim v SAS programe som to citala.
marleau
10.09.10,11:54
Zoberme si príklad učitelia.Keď som chodil do školy (a chodil som rád),vždy som sa tešil na starých pedagógov.Ono zas ak je učiteľ - dochodca vitálny,myslím si,že dá žiakom viac ako mladý (tým nechcem mladých zhadzovať),pretože skúsenosti sú skúsenosti.Mňa vždy starí učili učiť sa,tešil som sa na ich vysvetlenie a myslím,že naše dnešné školstvo ich potrebuje.
JankaII
10.09.10,11:56
my máme takého zubára.Pomaly 80-tku má na krku,kazy si hľadáme sami,lebo on ich už ani nevidí a keď aj nájde zaručene blomba do mesiaca vypadne...
Jano24
10.09.10,12:03
Zoberme si príklad učitelia.Keď som chodil do školy (a chodil som rád),vždy som sa tešil na starých pedagógov.Ono zas ak je učiteľ - dochodca vitálny,myslím si,že dá žiakom viac ako mladý (tým nechcem mladých zhadzovať),pretože skúsenosti sú skúsenosti.Mňa vždy starí učili učiť sa,tešil som sa na ich vysvetlenie a myslím,že naše dnešné školstvo ich potrebuje.
Ale tu bol prvý príspevok / a začiatok tejto témy/niekoho čo robí na stroji.
Ja tvrdím iba to,že na stroji môže robiť aj ďalej a ak ma riadny dôchodok tak sa to na neho nevzťahuje.Tu povestnú "lopatu" nikto dôchodcom v riadnom dôchodcovskom veku nejde zobrať.Týka sa to kancelárskych miest v rôzných štátnych úradoch.
Pre lekárov a učiteľov nakoniec bude tipujem schválená výnimka,/verejný sektor/ lebo tam môže byť problém, ale učitelia a lekári nepatria do štátnej správy.
vieragash
10.09.10,12:05
Zoberme si príklad učitelia.Keď som chodil do školy (a chodil som rád),vždy som sa tešil na starých pedagógov.Ono zas ak je učiteľ - dochodca vitálny,myslím si,že dá žiakom viac ako mladý (tým nechcem mladých zhadzovať),pretože skúsenosti sú skúsenosti.Mňa vždy starí učili učiť sa,tešil som sa na ich vysvetlenie a myslím,že naše dnešné školstvo ich potrebuje.


Moja mamina bola este pred dvoma mesiacmi ucitelka - dochodkyna. A ano, aj ja ako prve sa svojho syna pytam, akych starych maju ucitelov. Tiez si totiz myslim ze ti starsi su lepsi a kvalitnejsi. Ale na druhej strane vsak aj ti mladi sa musi vycvicit a vypraxovat, aby po rokoch dospeli do rovnakej kvality.
JankaII
10.09.10,12:09
až budú mať volné pracovné miesto....
adi11
10.09.10,12:18
uz by sa mohli dochodcovia dovtipit a uvolnit miesto mladim absolventom
JankaII
10.09.10,12:26
aj čiastočným invalidom,ktorí si ešte na dôchodok musia zarobiť ....a mnohí žijú len s polovice toho čo má starobný dôchodca
jar88
10.09.10,12:36
adi11,
nemyslíš si, že aj mladí absolventi, by sa mohli dovtípiť, že právo na prácu má každý? Hlavne ak sú učitelia.
jar88
10.09.10,12:42
Ja som to pochopila rovnako, tyka sa to len dochodcov v statnej sprave. Treba to chapat tak, ze teraz pri nich dochadza k "dualnej" vyplate od toho isteho zamestnavatela - statu. A na druhej strane je tu vela absolventov, ktori nenajdu uplatnenie. A castokrat je to presne tym, ze v kancelariach su zabyvani dochodcovia. Nic proti nim, ale kolkokrat sa aj mne stalo, ze ma vysetroval stary lekar, ktoremu sa triasli ruky a pouzival postupy stare xy rokov. Pripadne sa prejdite po nasich vedeckych ustavoch a hned vam bude jasne kolka bije. Ano, problemom su malo zaplatene profesie ako napr. ucitelstvo. Ale tu sa pokial sa nemylim planuje prehodnocovanie platu na uroven priemerneho platu v regione. Konkretne tusim v SAS programe som to citala.
Nehovor.
U teba je dôchodok, ako výplata mzdy?
----------------------------------------------------
Treba to chápať normálne. Dôchodok je garantovaný štátom a ústavou SR.
A výplata (mzda) je odmena za vykonanú prácu. Aj tú garantuje ústava a štát.
adi11
10.09.10,12:43
adi11,
nemyslíš si, že aj mladí absolventi, by sa mohli dovtípiť, že právo na prácu má každý? Hlavne ak sú učitelia.

a co ked su ucitelia, co oni by mali ucit do smrti..je ich vela takych, co chodia ucit uz len pre peniaze a deti su im ukratene...
a co potom absolventi, kde maju zacat robit, ked stare vykopavky nik nevyhodi..?
Katy a R
10.09.10,12:43
.. nuž ja som to pochopila tak, že pracovať môžu, ale súbeh práce a dôchodku má byť zrušený ..... že teda ak budú pracovať - tak nebudú môcť poberať dôchodok .. či :confused:
jar88
10.09.10,12:48
.. nuž ja som to pochopila tak, že pracovať môžu, ale súbeh práce a dôchodku má byť zrušený ..... že teda ak budú pracovať - tak nebudú môcť poberať dôchodok .. či :confused:
A ústavu si kde nechala?
day
10.09.10,12:49
dochodca - > dochodok
pracujuci - > mzdu

nemozme to kombinovat, bud jedno alebo druhe, malo by ale platit v kazdej sfere, vojaci, policajti, colnici, ....

system by mal byt 20 - 40 - 20, t.z. do 20tich studovat, 40rokov pracovat a 20 oddychovat, samozrejme mozu oddychovat aj dlhsie

kto chce pracovat, nech pracuje, ale nebere dochodok, kto chce oddychovat dostane dochodok
adi11
10.09.10,12:50
.. nuž ja som to pochopila tak, že pracovať môžu, ale súbeh práce a dôchodku má byť zrušený ..... že teda ak budú pracovať - tak nebudú môcť poberať dôchodok .. či :confused:

matovic vyhlasil v parlamente, bud praca alebo dochodok..tak ako to vlastne bude, nevie nik...ale urcite sa to pohne, pretoze v SP je velky deficit
jar88
10.09.10,12:50
Najviac sa mi páči príspevok:
JankaII Dnes, 02:56 PM
my máme takého zubára.Pomaly 80-tku má na krku,kazy si hľadáme sami,lebo on ich už ani nevidí a keď aj nájde zaručene blomba do mesiaca vypadne...
------------------------------------------------------
Takých ľudí by mali posielať k zverolekárom.
Prípadne ku kováčovi.
jar88
10.09.10,12:53
dochodza - > dochodok
pracujuci - > mzdu

nemozme to kombinovat, bud jedno alebo druhe, malo by ale platit v kazdej sfere, vojaci, policajti, colnici, ....

system by mal byt 20 - 40 - 20, t.z. do 20tich studovat, 40rokov pracovat a 20 oddychovat, samozrejme mozu oddychovat aj dlhsie

kto chce pracovat, nech pracuje, ale nebere dochodok, kto chce oddychovat dostane dochodok
Nechápem, čo vám na tom vadí, keď si deduško niečo privyrobí.
JankaII
10.09.10,12:57
Najviac sa mi páči príspevok:
JankaII Dnes, 02:56 PM
my máme takého zubára.Pomaly 80-tku má na krku,kazy si hľadáme sami,lebo on ich už ani nevidí a keď aj nájde zaručene blomba do mesiaca vypadne...
------------------------------------------------------
Takých ľudí by mali posielať k zverolekárom.
Prípadne ku kováčovi.


z akého dôvodu by som mala navštíviť zverolekára,prípadne kováča???
adi11
10.09.10,13:00
Nechápem, čo vám na tom vadí, keď si deduško niečo privyrobí.
..poznam takych dedov, ktori chodia do roboty len kvoli obedom a kvoli mladim babam..a zoberu zato 700 az 1000 euro...a mozno aj viac..
jar88
10.09.10,13:00
z akého dôvodu by som mala navštíviť zverolekára,prípadne kováča???
Lebo máš právo vybrať si lekára.
Zubár je dokonca súkromný a toho si môžeš vybrať kde chceš a kedy chceš. Nemusíš chodiť k trasľavému dôchodcovi a ani ku kováčovi. :D
jar88
10.09.10,13:03
..poznam takych dedov, ktori chodia do roboty len kvoli obedom a kvoli mladim babam..a zoberu zato 700 az 1000 euro...a mozno aj viac..
Asi vedia lepšie, ako mladí "schopní" absolventi, ako na to.
Je to snáď chyba tých dedov, že mladí nevedia, ako na to?
marleau
10.09.10,13:06
Asi vedia lepšie, ako mladí "schopní" absolventi, ako na to.
Je to snáď chyba tých dedov, že mladí nevedia, ako na to?
Ja ako mladý chodím do roboty pracovať a nie si riešiť svoj vzťah ako muža so ženou.
JankaII
10.09.10,13:07
Lebo máš právo vybrať si lekára.
Zubár je dokonca súkromný a toho si môžeš vybrať kde chceš a kedy chceš. Nemusíš chodiť k trasľavému dôchodcovi a ani ku kováčovi. :D

aha ešte že si ma poučil...ináč by som ani nevedela...bohužial ja žijem na dedine ,kde je jeden zubár a všade na okolí už zubári nových pacientov neberú,na to mi nestačí ani moje právo na výber,...neviem možno u Vás sa o pacientov bijú...ale vďaka za radu s tým kováčom,mňa by to ani nenapadlo,ešte že si tu.....strašné:confused:
adi11
10.09.10,13:13
to pre jar
mladi by vedeli ako na to, lenze zakon im to neumozni..
ved SaS ukaze aj mladim aj starim, ako sa to robi..
Katy a R
10.09.10,13:13
aha ešte že si ma poučil...ináč by som ani nevedela...bohužial ja žijem na dedine ,kde je jeden zubár a všade na okolí už zubári nových pacientov neberú,na to mi nestačí ani moje právo na výber,...neviem možno u Vás sa o pacientov bijú...ale vďaka za radu s tým kováčom,mňa by to ani nenapadlo,ešte že si tu.....strašné:confused:

.. janka, veď sa nesrď ... voľakedy naozaj na dedine zuby trhal kováč ;):D (tak to asi jar myslel:confused:
..sa ospravedlňujem, sme mimotemy
jar88
10.09.10,13:14
aha ešte že si ma poučil...ináč by som ani nevedela...bohužial ja žijem na dedine ,kde je jeden zubár a všade na okolí už zubári nových pacientov neberú,na to mi nestačí ani moje právo na výber,...neviem možno u Vás sa o pacientov bijú...ale vďaka za radu s tým kováčom,mňa by to ani nenapadlo,ešte že si tu.....strašné:confused:
No vidíš, ešte že ma tu máš.
Dám ti ešte jednu dobrú radu. Písal som, že zubári sú súkromníci.
Skús ponúknuť 100 - 200 € niektorému v okolí.
Myslíš, že ťa ako nového pacienta nevezmú?
-----------------------------------------------------------
Ak je ti ľúto peňazí, tak potom ten kováč.
JankaII
10.09.10,13:17
nič v zlom....no za úplatok určite,ale ja som na to není ,neviem to:)
jar88
10.09.10,13:20
Joj dievča,
ak sa platí, tak sa neupláca, ale prepláca.
(to je konkurencia, vieš?)
jar88
10.09.10,13:21
Joj dievča,
ak sa platí, tak sa neupláca, ale prepláca.
(to je konkurencia, vieš?)
Ja som naozaj nevedel, že tí dnešní mladí sú na tom tak zle.
JankaII
10.09.10,13:23
možno som od teba staršia?
day
10.09.10,13:31
Nechápem, čo vám na tom vadí, keď si deduško niečo privyrobí.

mne nevadi praca dochodcov, ine je TPP a ine dohoda na 60hod, netreba problem "bagatelizovat" na "privyrobit" (inak teraz vedla mna prebehla tetuska, je na dochodku, stara sa nam o poriadok vo firmu)

problem je zlozitejsi, ale urcite by sa nemal byt dvojity prijem mzda + dochodok, bud - alebo

ako som pisal, moj nazor - > plati pre vojakov, colnikov, ...,
verkaz
10.09.10,13:36
No vidíš, ešte že ma tu máš.
Dám ti ešte jednu dobrú radu. Písal som, že zubári sú súkromníci.
Skús ponúknuť 100 - 200 € niektorému v okolí.
Myslíš, že ťa ako nového pacienta nevezmú?
-----------------------------------------------------------
Ak je ti ľúto peňazí, tak potom ten kováč.
Myslím, že ide aj o predčasných dôchodcov, ktorí využili právo na predčasný dôchodok a robia na tom istom mieste ďalej.
Aj u dôchodcov by to malo byť diferencované. Je predsa rozdiel ak si privyrába dôchodca (starobný), ktorý má dôchodok 300 Eur alebo výsluhový dôchodca, ktorý má 1 000 Eur.
najag
10.09.10,15:24
Dochodcovia mozu pracovat, ale vyhradne v sukromnej sfere. Kto ho chce z podnikatelov zamestnat a platit, nech ho zamestnava aj do smrti. Stat by mal predovsetkym vo svojich zariadeniach vytvarat a poskytovat pracovne prilezitosti pre tych, co nemaju zamestnanie a tych, ktori vyhovuju kvalifikacnym poziadavkam a nie zamestnavat dochodcov, vysluhovych dochodcov, ktorym uz poskytuje slusne socialne postavenie v spolocnosti, aj bez potreby pracovat. Pretoze potom na jednej strane vznika skupina ludi, ktora pobera dochodok 1000 € - 2000 €, pricom im stat este nadstandardne vylepsuje ich financne postavenie vysokym platom a na druhej strane skupina ludi, ktora je bez prace a ktora sa nemoze zamestnat, lebo pracovne miesta su v statnej a verejnej sfere obsadene dochodcami. Ficova teoria, zamestnancom v stanej sfere nemohol znizit platy, lebo nemaju vinu na hospodarskej krize. Ale vo vyrobe boli vinni, ked ostali bez prace? Mal znizit pocet na ministerstvach o 20 %, v konecnom dosledku zvysil o 20 %. Aj on si iba zmrazil s ostatnymi platy, pretoze platy sa iba zvysuju v statnej sfere, ked su vysoke platy v hospodarstve, ale ked v hospodarstve platy klesali, tak v statnej sa zmrazovali, iba jednosmerna cesta je pre statnu sferu, smerom hore, ale dole v ziadnom pripade. A pritom stat zije z dani a z vyroby v hospodarstve...dokazte, aby niekto odisiel zo statnej sfery, ked pobera vysluhovy dochodok 1500€, v statnom zariadeni zaraba 1000 €, 2 hodiny stravi v praci pri kave, dalsie 2-3 hodinky na internete a zbytok pri fuskach pre sukromnu sferu.......ked by ludia z vyroby vedeli, ako sa pracuje casto v statnej sfere, tak by bola defenestracia na ceste.....a aby som nezabudol, pri odchode do vysluhoveho dochodku, je im vyplatene vysoke odchodne, po ukonceni pracovneho pomeru ako vysluhoveho dochodcu v statnej organizacii ,je im vyplatene dalsie odchodne, registruju sa hned na urade prace a pol roka poberaju podporu v nezamestnanosti, pri poberani sucasne vysluhoveho dochodku, aby sa potom zamestnali v dalsej statnej organizacii, pretoze ked sa im podari vydrzat v pracovnom pomere 10 rokov, tak im vznika narok na dalsi civilny dochodok, ktory z vysokeho platu nie je nezandbatelny a samozrejme, odchodne......este sa Vam paci zamestnavanie vysluhovych dochodcov v statnej sprave? Aj mne........
misoft
10.09.10,19:50
výsluhový dôchodca, ktorý má 1 000 Eur.
Trochu si to prestrelil. Takýto vysoký výsluhový majú snáď len bývalí vysokí funkcionári a velitelia, tí "nižší" sú od toho na míle vzdialení (ja mám teraz 500€ po 10 rokoch valorizácií a nepracujem - neberiem nikomu prácu. Začínal som s dôchodkom 5000.-Sk, čo robilo 65% môjho pôvodného platu). Ale v jednom máš pravdu - dôchodky niektorých sú fakt na zaplakanie.

registruju sa hned na urade prace a pol roka poberaju podporu v nezamestnanosti, pri poberani sucasne vysluhoveho dochodku,Nezaregistrujú! Úrad práce ich okamžite vyradí - majú predsa príjem. (Poznám to na vlastnej koži - tiež som po skončení aktívnej služby šiel na úrad, kde mi povedali "Ste poberateľom dôchodku, máte príjem, nezaregistrujeme vás ako nezamestnaného". A bolo to!)
hubatá
11.09.10,04:35
Asi som pesimista ... ale neviem si predstaviť že by bývalí vysokopostavení policajti, vojaci z povolania členovia justičnej a hradnej stráže (nie radoví), išli a vedeli robiť niečo iné ako čo doteraz robili: brali krásne výsluhové dôchodky a popri tom robili ako SBS-kári v Tescu, Lidli, vrátnici na ministerstvách, telefonisti.... Ich celoživotnou pracovnou náplňou bolo kontrolovať priepustky, ohlasovať a zapisovať návštevy. Nerozumia remeslu, ani práci v kanceláriách a tých by mali poprepúšťať, ale to je naopak: ďalej ba ešte viac sa potrebujú strážiť ministerstvá, úrady......
Laco-monter
11.09.10,04:42
Dochodcovia mozu pracovat, ale vyhradne v sukromnej sfere. Kto ho chce z podnikatelov zamestnat a platit, nech ho zamestnava aj do smrti. Stat by mal predovsetkym vo svojich zariadeniach vytvarat a poskytovat pracovne prilezitosti pre tych, co nemaju zamestnanie a tych, ktori vyhovuju kvalifikacnym poziadavkam a nie zamestnavat dochodcov, vysluhovych dochodcov, ktorym uz poskytuje slusne socialne postavenie v spolocnosti, aj bez potreby pracovat. Pretoze potom na jednej strane vznika skupina ludi, ktora pobera dochodok 1000 € - 2000 €, pricom im stat este nadstandardne vylepsuje ich financne postavenie vysokym platom a na druhej strane skupina ludi, ktora je bez prace a ktora sa nemoze zamestnat, lebo pracovne miesta su v statnej a verejnej sfere obsadene dochodcami. Ficova teoria, zamestnancom v stanej sfere nemohol znizit platy, lebo nemaju vinu na hospodarskej krize. Ale vo vyrobe boli vinni, ked ostali bez prace? Mal znizit pocet na ministerstvach o 20 %, v konecnom dosledku zvysil o 20 %. Aj on si iba zmrazil s ostatnymi platy, pretoze platy sa iba zvysuju v statnej sfere, ked su vysoke platy v hospodarstve, ale ked v hospodarstve platy klesali, tak v statnej sa zmrazovali, iba jednosmerna cesta je pre statnu sferu, smerom hore, ale dole v ziadnom pripade. A pritom stat zije z dani a z vyroby v hospodarstve...dokazte, aby niekto odisiel zo statnej sfery, ked pobera vysluhovy dochodok 1500€, v statnom zariadeni zaraba 1000 €, 2 hodiny stravi v praci pri kave, dalsie 2-3 hodinky na internete a zbytok pri fuskach pre sukromnu sferu.......ked by ludia z vyroby vedeli, ako sa pracuje casto v statnej sfere, tak by bola defenestracia na ceste.....a aby som nezabudol, pri odchode do vysluhoveho dochodku, je im vyplatene vysoke odchodne, po ukonceni pracovneho pomeru ako vysluhoveho dochodcu v statnej organizacii ,je im vyplatene dalsie odchodne, registruju sa hned na urade prace a pol roka poberaju podporu v nezamestnanosti, pri poberani sucasne vysluhoveho dochodku, aby sa potom zamestnali v dalsej statnej organizacii, pretoze ked sa im podari vydrzat v pracovnom pomere 10 rokov, tak im vznika narok na dalsi civilny dochodok, ktory z vysokeho platu nie je nezandbatelny a samozrejme, odchodne......este sa Vam paci zamestnavanie vysluhovych dochodcov v statnej sprave? Aj mne........

Vynikajuci komentar !:cool:

Toto treba zverejňovať aby sa ľudia dozvedeli ako každá vláda ,BUDOVALA tento štát.


Zdá sa , že stale si nesieme dedičstvo a praktiky socializmu,kde všetci sme si boli rovní, no niektorí predsa len boli rovnejší...:D
najag
11.09.10,07:42
Nezaregistrujú! Úrad práce ich okamžite vyradí - majú predsa príjem. (Poznám to na vlastnej koži - tiež som po skončení aktívnej služby šiel na úrad, kde mi povedali "Ste poberateľom dôchodku, máte príjem, nezaregistrujeme vás ako nezamestnaného".

Vsetko treba anylyzovat a vztiahnut vzhladom k platnej pravnej uprave. Takze jedna cast vysluhovych dochodcov poberala aj prispevok v nezamesnanosti, nez doslo k pravnej uprave a nakoniec, to co som napisal sa vztahovalo k situacii ukoncenia pracovneho pomeru vysluhoveho dochodcu, uz v ramci noveho pracovneho pomeru po ukonceni sluzobneho pomeru, takze je potrebne pozorne citat a nezavadzat ostatnych.
najag
11.09.10,07:47
"Trochu si to prestrelil. Takýto vysoký výsluhový majú snáď len bývalí vysokí funkcionári a velitelia, tí "nižší" sú od toho na míle vzdialení (ja mám teraz 500€ po 10 rokoch valorizácií a nepracujem - neberiem nikomu prácu. Začínal som s dôchodkom 5000.-Sk, čo robilo 65% môjho pôvodného platu). Ale v jednom máš pravdu - dôchodky niektorých sú fakt na zaplakanie."

Do roku 2005 bolo na stovky prepustenych prislusnikov armady v hodnosti plukovnika a podplukovnika, ktorych dost velka cast ostala na povodnych miestach a ktori su dnes poberatelmi vysluhovych dochodkov nad 1000 € a su este v pracovnom pomere v statnej sfere.....
Danila
11.09.10,08:13
Joj dievča,
ak sa platí, tak sa neupláca, ale prepláca.
(to je konkurencia, vieš?)
V tejto téme budem s Tebou súhlasiť. A nie prepláca, ale pripláca, teda v kontexte Tebou napísaného.:)A k dôchodkom. V štátnej správe sa mzda vypláca trošilinku inak, ako u súkromníka. Ak sa občanovi páči, že je zamestnaný u podnikateľa, čo mu dekrétuje minimálnu mzdu, ostatné si strčí do vrecka nezdanené, neodvedené do SP, tak nech dnes neplače, že má malý dôchodok. Mal viac myslieť na zadné koliečká. Zamestnávatelia sú za vodou a dôchodcovia na hrane minimálnych dôchodkov. A k tým výsluhovým? Nuž policajti a vojaci ochraňujú záujmy našich mocipánov. A keď sa maže, tak sa jede....;).
marleau
11.09.10,10:33
Tiež som bol kedysi zamestnancom a nemal som možnosť,len robiť za minimálnu mzdu alebo nerobiť.Úrady neurobili nič.Keď potrebuje človek peniaze,tak pristúpi aj na minimálnu mzdu,nehľadiac na dochodok.Ozaj,kto z nás tridsiatnikov sa ho dožije?Ak sa dožijem,ako dlho ho budem poberať?Do vtedy sa všetky systémy 5-krát zmenia.A to sa ho naozaj ani dožiť nemusím.
buchač
11.09.10,10:41
Tiež som bol kedysi zamestnancom a nemal som možnosť,len robiť za minimálnu mzdu alebo nerobiť.Úrady neurobili nič.Keď potrebuje človek peniaze,tak pristúpi aj na minimálnu mzdu,nehľadiac na dochodok.Ozaj,kto z nás tridsiatnikov sa ho dožije?Ak sa dožijem,ako dlho ho budem poberať?Do vtedy sa všetky systémy 5-krát zmenia.A to sa ho naozaj ani dožiť nemusím.

...he ....to je tá správna otázka , postreh ...kua ...

Nie je dôležité , aký vysoký dôchodok berieš ...
Ale ako dlho ho berieš ...;):rolleyes::D:D
day
11.09.10,11:05
kto chce pracovat nech pracuje, ale nemoze poberat dochodok
... ked chce ist niekto skor do dochodku moze, ale alikvotne sa mu znizi vyska dochodku a postupne, mesacne mu vyska raste

... je to velmi jednoduche
Melnick
11.09.10,11:11
...he ....to je tá správna otázka , postreh ...kua ...

Nie je dôležité , aký vysoký dôchodok berieš ...
Ale ako dlho ho berieš ...;):rolleyes::D:D
Nóóó a keď ho máš 250 € tak aspoň sa nebudeš prepchávať mastným mäsom- teda úplne sa mäsa a iných dobrôt vzdáš a dožiješ sa možno aj stovky.
Dôchodcovia s takýmto dôchodkom, čo sa sťažujete ? Veď vy vlastne budete ten úbohý dôchodok poberať strašne dlho :cool::cool::cool:

PS: Ja občas pri správach o 100 tisícových /podotýkam v € /legálnych - zo zmluvy vyplývajúcich odstupných aj zvraciam. Mám slabý žalúdok. :mad::mad::mad: Lebo osobne poznám pani, ktorej po zaplatení bytu a ostatných poplatkov ostane na 2 rohlíky. :mad::mad::mad: a preto zvraciam pri správach dosť často. A tiež teraz hovorím FUJ !
Laco-monter
11.09.10,11:16
Nóóó a keď ho máš 250 € tak aspoň sa nebudeš prepchávať mastným mäsom- teda úplne sa mäsa a iných dobrôt vzdáš a dožiješ sa možno aj stovky.
Dôchodcovia s takýmto dôchodkom, čo sa sťažujete ? Veď vy vlastne budete ten úbohý dôchodok poberať strašne dlho :cool::cool::cool:

PS: Ja občas pri správach o 100 tisícových /podotýkam v € /legálnych - zo zmluvy vyplývajúcich odstupných aj zvraciam. Mám slabý žalúdok. :mad::mad::mad: Lebo osobne poznám pani, ktorej po zaplatení bytu a ostatných poplatkov ostane na 2 rohlíky. :mad::mad::mad: a preto zvraciam pri správach dosť často. A tiež teraz hovorím FUJ !

Podľa týchto priznakov trpiš anorexiou, a možno aj bulímiou .

Ktovie ?
day
11.09.10,11:21
Nóóó a keď ho mĂĄĹĄ 250 € tak aspoĹ? sa nebudeĹĄ prepchĂĄvaĹĽ mastnĂ˝m mäsom- teda Ăşplne sa mäsa a inĂ˝ch dobrĂ´t vzdĂĄĹĄ a doĹžijeĹĄ sa moĹžno aj stovky.
Dôchodcovia s takýmto dôchodkom, čo sa sťažujete ? Veď vy vlastne budete ten úbohý dôchodok poberať strašne dlho :cool::cool::cool:

PS: Ja občas pri sprĂĄvach o 100 tisĂ*covĂ˝ch /podotĂ˝kam v € /legĂĄlnych - zo zmluvy vyplĂ˝vajĂşcich odstupnĂ˝ch aj zvraciam. MĂĄm slabĂ˝ ĹžalĂşdok. :mad::mad::mad: Lebo osobne poznĂĄm pani, ktorej po zaplatenĂ* bytu a ostatnĂ˝ch poplatkov ostane na 2 rohlĂ*ky. :mad::mad::mad: a preto zvraciam pri sprĂĄvach dosĹĽ často. A tieĹž teraz hovorĂ*m FUJ !

kazdy z nas riadi, buduje svoj zivot podla najlepsich vedomosti a zrucnosti
nemozeme trestat uspech, aj ked sa hovori "uspech si zasluzi zavist"

tym nechcem nikoho sudit!
Melnick
11.09.10,11:21
Podľa týchto priznakov trpiš anorexiou, a možno aj bulímiou .

Ktovie ?
O mňa sa Ty netráp. Ja mám dostatok všetkého. :---:---:---
Melnick
11.09.10,11:29
kazdy z nas riadi, buduje svoj zivot podla najlepsich vedomosti a zrucnosti
nemozeme trestat uspech, aj ked sa hovori "uspech si zasluzi zavist"

tym nechcem nikoho sudit!

Chvalabohu, Tí čo ma poznajú vedia, že táto charakteristická negatívna vlastnosť je mi na hony vzdialená. Nemusím závidieť, vždy som sa o seba vedela nadštandartne postarať a navyše neporušujúc zákony , ale tu ide o ľudí poctivých, ktorí pracovali najpoctivejšie ako vedeli a ak vystrčili hlavu tak po nej dostali a práve títo ľudia majú dnes najmizernejšie dôchodky, lebo vtedy neboli platy súčasných manažerov také bežné. :cool: Čo ste už všetci zabudli na tabuľky, ktoré nepustili ??????
day
11.09.10,11:35
zmenu rezimu si odskacu rocniky okolo roku narodenia 1950 - 1960, bez moznosti studia, bez "jazykov", bez PC, ....

to je pravda
verkaz
11.09.10,11:46
Najag, myslím, že som neprestrelila, lebo v mojom okolí sa nachádza veľa bývalých vojakov a policajtov, ktorí ďalej pracujú v štátnej správe (síce ako civilní zamestnanci) a poberajú výsluhový dôchodok. Ich výmery som nevidela, tak možno, že sa chvália. Ale na ich miestach by sa určite uplatnili aj takí, ktorí žiadny iný príjem nemajú.
najag
11.09.10,11:51
kazdy z nas riadi, buduje svoj zivot podla najlepsich vedomosti a zrucnosti nemozeme trestat uspech, aj ked sa hovori "uspech si zasluzi zavist" tym nechcem nikoho sudit!

Ja si myslim, ze len malokto zavidi uspech druhemu, ak sa k nemu dopracoval vlastnou pracou, neporusil pravny poriadok, neporusil mravne, eticke a moralne principy pri jeho nadobudani.......... ani desatoro Bozich prikazani.......no a teraz hladajme toho zbohatlika.....:D..asi je preto problemov s preukazanim majetku a poslaneckou imunitou.
BXLmiami
11.09.10,11:52
aha ešte že si ma poučil...ináč by som ani nevedela...bohužial ja žijem na dedine ,kde je jeden zubár a všade na okolí už zubári nových pacientov neberú,na to mi nestačí ani moje právo na výber,...neviem možno u Vás sa o pacientov bijú...ale vďaka za radu s tým kováčom,mňa by to ani nenapadlo,ešte že si tu.....strašné:confused:
Aj ja takých poznám.A ty poznáš niekoho,kto ho na tej Vašej dedine vystrieda?Lebo stom.komora avizuje výrazný nedostatok zubárov.A žuoy avizuju o cca 32OO lekárov menej ako by mali byť.Takže ked ten Váš zubár odíde,akurát vás niekam nasilu prifaria a bude.
buchač
11.09.10,12:05
Najag, myslím, že som neprestrelila, lebo v mojom okolí sa nachádza veľa bývalých vojakov a policajtov, ktorí ďalej pracujú v štátnej správe (síce ako civilní zamestnanci) a poberajú výsluhový dôchodok. Ich výmery som nevidela, tak možno, že sa chvália. Ale na ich miestach by sa určite uplatnili aj takí, ktorí žiadny iný príjem nemajú.

...čo je to veľa ???

Ja tiež poberám , netajím sa ...výmer je ale aj tak impertinentná otázka ...

Ale never , že sú až také vysoké .
Dá sa síce povedať , že oproti ostatným sú vyššie , netvrdím opak ...
Ale na druhej strane ???
Mohol byť v službe nejaký ...oné ???....ale nespomínajte mi roky 50-te , to je niečo celkom iné ...stačí si len do 80-tych odbehnúť .
Už vtedy musel mať minimálne maturitu ...
Dosť sa ale pozabúda , že platy v týchto odvetviach sa aj inak rátajú , majú viacero položiek ...ale do podrobností nejdem .
No a tie "beťárske" výsluhové príspevky - dôchodky majú fakt len vysoké veliteľské funkcie.../ môj bývalý šéf cca 2.000 € .../

A len tak mimochodom , väčšina bývalých policajtov a vojakov zakotvila v rôznych SBS-kách ...
Tiež som nejaký piatok , 12-ky a 24-ky ťahal ...žiaden med lízať ...
Peniaze radšej nespomínam ...tak na kávu a benzín , na prilepšenie ...;)

Ale radšej mlčím , zbytočne by som len rozvíril kľudnú hladinu víkendu ...a to predsa nemá význam ...;)
veronikasad
11.09.10,12:16
Juraj, prečo riešiš výšku dôchodku. Skôr by som od teba čakala odpoveď na akých postoch dôchodcovia po priznaní výsluhového dôchodku pracujú ...
day
11.09.10,12:17
Melnick, paardon, to nebolo osobne, nikoho som sa nechcel hodnotit.
ktomu majetku, aj u nas su ludia co vedia zarabat kosher, len mozno spolocnost to nevie este zvladnut
preukazovanie majetku - suhlasim, jednoduche

k peniazom, od Balzaca:
Za kazdym velkym majetkom je nejaky zlocin
buchač
11.09.10,12:35
veronikasad Dnes, 03:16 PM
Juraj, prečo riešiš výšku dôchodku. Skôr by som od teba čakala odpoveď na akých postoch dôchodcovia po priznaní výsluhového dôchodku pracujú .
Ale veď som dal ...

Ja viem v podstate o tých , čo som spomínal ...SBS...

Osobne aj ja som tak isto bol ...možno aj doteraz , len ten cukor mi problémy porobil ...

Hej , sú aj takí , čo ostali na svojich predošlých postoch ...ako civili ...
Lenže ...a tu je pes zakopaný ...že prečo , už vidím nenapísanú otázku ...:rolleyes:
Dôvod ?...prozaický ...nie sú totiž vyškolené - vycvičené kádre ...POZOR , vravím stále o vojenstve ...
Ide o to , že v armáde je oveľa užšia špecializácia - odbornosť ako je v civile a na určité odbornosti sa dá pripraviť len na vojenských vysokých školách , inde nie ...
No a keď legislatíva dovolí to , čo dovolí ???
Pýtam sa , nešli by ste do civilu s fajn výsluhou ???...nechceli by ste poberať aj k tomu fajn plat ???
Ale zdôrazňujem , nejedná sa o veľké číslo týchto "dôchodcov"...

Keď za seba ešte môžem ...v kľude by som rád ešte bol na svojom bývalom pracovisku ...lenže reorganizácia je reorganizácia ...
A o dôvodoch tejto reorganizácie radšej pomlčím ...neuverili by ste ...nástenkový tender ???...rozprávka na dobrú noc ...;):D
veronikasad
11.09.10,12:51
Ale veď som dal ...

Ja viem v podstate o tých , čo som spomínal ...SBS...

Osobne aj ja som tak isto bol ...možno aj doteraz , len ten cukor mi problémy porobil ...

Hej , sú aj takí , čo ostali na svojich predošlých postoch ...ako civili ...
Lenže ...a tu je pes zakopaný ...že prečo , už vidím nenapísanú otázku ...:rolleyes:
Dôvod ?...prozaický ...nie sú totiž vyškolené - vycvičené kádre ...POZOR , vravím stále o vojenstve ...
Ide o to , že v armáde je oveľa užšia špecializácia - odbornosť ako je v civile a na určité odbornosti sa dá pripraviť len na vojenských vysokých školách , inde nie ...
No a keď legislatíva dovolí to , čo dovolí ???
Pýtam sa , nešli by ste do civilu s fajn výsluhou ???...nechceli by ste poberať aj k tomu fajn plat ???
Ale zdôrazňujem , nejedná sa o veľké číslo týchto "dôchodcov"...

Keď za seba ešte môžem ...v kľude by som rád ešte bol na svojom bývalom pracovisku ...lenže reorganizácia je reorganizácia ...
A o dôvodoch tejto reorganizácie radšej pomlčím ...neuverili by ste ...nástenkový tender ???...rozprávka na dobrú noc ...;):D
Odchod do dôchodku (aj toho výsluhového) nie je podľa súčasne platných predpisov dôvodom na skončenie prac. pomeru. Ak s tým súčasná vláda chce niečo robiť, prečo tí, ktorých sa to týka, sa tak voči tomu bránia. Nikto nikomu nesiaha na ústavné právo - právo na prácu ... Ak chce naďalej pracovať, nech sa páči ... ale nech rešpektuje podmienky, za ktorých je to možné.

Súhlasím s odbornosťou vo vojsku, ale zostávajú na svojich postoch výsluhoví dôchodcovia len v tomto rezorte ?
buchač
11.09.10,12:59
...nie , asi nie ...
No a vo štátnej sfére by tiež nemuseli byť ...
veronikasad
11.09.10,13:01
Súhlasím - do výsluhových dôchodkov som "zabrdla" len ako reakciu na tvoj príspevok. S poriadkom musia začať p. ministri najskôr na svojich ministerstvách. Ak pôjdu príkladom, skôr to pochopia "bežní ľudia".
uctokrajan
11.09.10,13:09
Ucitelia pred dochodkom sa stazuju akí su unaveni, a ked si poziadaju o dochodok a poberaju ho, malokrori prestane ucit. Rozviazat TPP ako zamestnavetel nemozeme a oni o to nepoziadaju. Ved maju "dva platy" ako k tomu pridu ostatni kolegovia to nikoho netrapi. A v stolíku mame 15 ziadosti o zamestnanie v produktivnom veku. Konecne prislo aj nato ze sa dochodca musi rozhodnut pre plat alebo dochodok a nie oboje. A este k ostatnej sfere poziada si o predcasny dochodok a dalej pracuje na tom istom pracovnom mieste. Je to maximalne nespravodlive. Aj tu konecne niekto uvazuje realne, nebude mozny subeh predcasneho dochodku a TPP.
Danila
11.09.10,15:09
zmenu rezimu si odskacu rocniky okolo roku narodenia 1950 - 1960, bez moznosti studia, bez "jazykov", bez PC, ....

to je pravdaNo ja teda neviem, tiež patrím do tohoto rozpätia a necítim sa negramotnou, ani odkázanou na kontajner.....Knihu ešte dnes uprednostňujem pred PC....;)
veronikasad
11.09.10,16:16
Počítačový kurz som si sama zaplatila ešte v roku 1993 a tešila som sa, že nemusím ručne robiť šibeničky a neskôr vypisovať peňažný denník ...
Ivča
11.09.10,16:31
Zoberme si príklad učitelia.Keď som chodil do školy (a chodil som rád),vždy som sa tešil na starých pedagógov.Ono zas ak je učiteľ - dochodca vitálny,myslím si,že dá žiakom viac ako mladý (tým nechcem mladých zhadzovať),pretože skúsenosti sú skúsenosti.Mňa vždy starí učili učiť sa,tešil som sa na ich vysvetlenie a myslím,že naše dnešné školstvo ich potrebuje.

Nechápem takémuto zmýšľaniu ľudí. A kde majú mladí učitelia získavať tieto skúsenosti čo majú tí vaši dôchodci. Ja mám syna, ktorý tento rok skončil VŠ - učiteľ. Na škole v našej obci máme 4 dôchodcov a môj syn má jedinú možnosť získavať skúsenosti ako evidovaný na úrade práce. K čomu je tých 5 rokov vzdelávania, aj nás ako rodičov to stálo kopu nervov a financií. Do jeho štúdia sme vrazili neskutočné peniaze a teraz má ísť do zahraničia robiť podradnú robotu a vrátiť sa ako dôchodca aby sa na neho žiaci tešili ako vy ste sa tešili na starých pedagógov?
Ivča
11.09.10,16:35
.. nuž ja som to pochopila tak, že pracovať môžu, ale súbeh práce a dôchodku má byť zrušený ..... že teda ak budú pracovať - tak nebudú môcť poberať dôchodok .. či :confused:

A keď ostanú pracovať, pomôže to mladým nezamestnaným učiteľom? Asi veľmi nie. Ale štát samozrejme ušetrí. Pre niekoho je aj to riešenie.
marleau
11.09.10,17:32
Nechápem takémuto zmýšľaniu ľudí. A kde majú mladí učitelia získavať tieto skúsenosti čo majú tí vaši dôchodci. Ja mám syna, ktorý tento rok skončil VŠ - učiteľ. Na škole v našej obci máme 4 dôchodcov a môj syn má jedinú možnosť získavať skúsenosti ako evidovaný na úrade práce. K čomu je tých 5 rokov vzdelávania, aj nás ako rodičov to stálo kopu nervov a financií. Do jeho štúdia sme vrazili neskutočné peniaze a teraz má ísť do zahraničia robiť podradnú robotu a vrátiť sa ako dôchodca aby sa na neho žiaci tešili ako vy ste sa tešili na starých pedagógov?
To je pravda a platí to vo všetkých odvetviach,ale pomer starý a mladý učiteľ by mal byť vyrovnanejší ako povedzme na stavbe.Zas nemám na mysli 85-ročného dochodcu,ktorý je o paliciach,nevidí a nepočuje...
najag
11.09.10,17:58
Súhlasím s odbornosťou vo vojsku, ale zostávajú na svojich postoch výsluhoví dôchodcovia len v tomto rezorte ?

No a prave to je ten neuralgicky bod, pretoze zamestnavanie vysluhovych dochodcov v armade, po ukonceni ich sluzobneho pomeru, nie je v armadach NATO bezne a deje sa to najma v SR a CR. Nie vsetko sa prebralo, nieco sa nam nehodilo. Vo Francuzsku je to mozne za zvlastnych podmienok, kdy sa vysluhovemu dochodcovi, ktory ostane ako civil pracovat v armade, iba dorovnava plat do povodnej vysky, ktory poberal v sluzobnom pomere. Dovodom, ze v ostatnych statoch sa to nerobi, su najma nepotisticke vazby, deformacia velitelskej pravomoci pre kamaratske vazby na roznych stupnoch riadenia, lobisticke zaujmy urcitych skupin v armade......a potom naruby postavena logika. Ak plukovnik v piatok ukonci sluzobny pomer a v pondelok nastupi na tu istu funkciu, ako civil a stat plati za tu istu pracu a tej istej osobe plat a este vysluhovy dochodok a stat plati za dochodcu zaroven poistenia a plati este odvody a poistenie navyse za zamestnaca, teda skor neplati......pretoze stat je najhorsi platca, tak je to to iste, ako ist do Popradu zo Ziliny cez Margecany. Apropo, aby som nezabudol, vyska vysluhovych dochodkov je nastavena ovela vyssie prave z dovodu stazenej uplatnitelnosti osoby po ukonceni sluzobneho pomeru na trhu prace. A zrazu, su tieto osoby najviac pracovne uplatnitelne, najma v zariadeniach statu. Negacia negacie. A nebavme sa tu o zamestnavani v SBS, v sukromnej sfere si moze zamestnavatel zamestnavat aj 100 rocnych dochodcov, je to jeho vec, ak mu prinasa zisk. Ale stat by mal predovsetkym vytvarat pracovne prilezitosti pre tych, ktori su pracovne v cinnom veku, najma pre absolventov skol a nie im vyplacat podporu v nezamestnanosti a vo svojej statnej sfere urcitej skupine vysluhovych dochodcov a starobnych dochodcov, este vylepsovat ich financne postavenie, ked su vzhladom k statnemu platovemu priemeru, uz nadstandardne zabezpeceni a to " najma pre ich stazenu uplatnitelnost na trhu prace". Ak existuje vobec nejaka socialna spravodlivost.......:(
day
11.09.10,18:25
No ja teda neviem, tieĹž patrĂ*m do tohoto rozpätia a necĂ*tim sa negramotnou, ani odkĂĄzanou na kontajner.....Knihu eĹĄte dnes uprednostĹ?ujem pred PC....;)


percentualne si v mensine, vacsina ma problemy, bud su bez prace alebo sa snazia na seba velmi neupozornovat
veronikasad
11.09.10,18:31
A nie je príčina práve v tej počítačovej gramotnosti, kvoli ktorej nechcú zobrať takúto prácu ? Písala som o svojom prípade - tiež som nemusela na seba upozorňovať, nečakala som kým mi kurz zaplatí ÚP ...
misoft
11.09.10,18:34
to najag
Len poznámočka na okraj:

aby som nezabudol, vyska vysluhovych dochodkov je nastavena ovela vyssie prave z dovodu stazenej uplatnitelnosti osoby po ukonceni sluzobneho pomeru na trhu prace. A zrazu, su tieto osoby najviac pracovne uplatnitelne, najma v zariadeniach statu.
Môj sused a bývalý kolega zároveň, tiež na výsluhovom - mimochodom o 200€ vyššom ako ja - mal "typické" vojenské vzdelanie, takže si svoj diplom môže tak za klobúk zastrčiť, praktické skúsenosti žiadne. Pracoval ako ochranka objektov, ale toto skončilo a chudák len plače, ako z toho vyžije. Ja, na rozdiel od neho, mám len maturitu, ale civilnú (som energetik), ale tiež mi je to prd platné, pretože podmienky a normy sa počas 30-tich rokov zmenili. Ale nenariekam, viem, že z môjho dôchodku sa dá vyžiť (len treba vedieť gazdovať) a preto si tento dôchodok užívam. Ale ak by niekde potrebovali, viem sa rýchlo aklimatizovať a doučiť nové a môžem "makať" ďalej.
Pretože v dnešnej dobe, keď na každé voľné pracovné miesto čaká aj 5 nezamestnaných, tak sa tam nehrniem. Dávam šancu druhým!
tutiola
12.09.10,14:45
Priznám sa, že som nečítala jednotlivé príspevky a preto sa ospravedlňujem ak položim náhodou otázku ktorá tu už bola zodpovedana.

Ide o to, že po 16. rokoch moje miesto scivilnili a tak som sa nie vlastnou zásluhou stala "výsluhovým dôchodcom". Ďalšich 17 rokov som pracovala ako civil na rovnakom mieste za podstatne nižší plat. Tento rok moje miesto zrušili a povinnosti previedli na ďalšiu pracovníčku a mne ponúkli iné miesto o 3 triedy síce vyššie, ale nepriznali mi prax a tak robím za plat aký som mala aj doteraz. Podľa terajšieho snaženia sa vlády sa budem musieť rozhodnúť medzi dôchodkom a platom. Mám 8 rokov do dôchodku.

Moje otázky sú:
- je možnosť pozastaviť vyplácanie výsluhového dôchodku a jeho znovu vyplácanie po dosiahnutí dôchodkového veku?
- ak sa rozhodnem pre výsluhový dôchodok a ďalších 8 rokov nebudem zamestnaná, za doteraz odpracovaných 17 rokov - kedy idú odvody do SP- dostanem dôchodok po dovršení dôchodkového veku?

Pre všetkých tu diskutujúcich len jedná malá poznámka: väčšina pracovníkov v rezorte MV poberajúcich výsluhové dôchodky a pracujúcich naďalej na pôvodných miestach sú ženy.
sarasara
12.09.10,15:35
A muži si nezobrali výsluhový dôchodok a nepracovali pri tom ďalej? Či len ženy ??
Ak má niekto výsluhový dôchodok má aj starobný ?
Zle som sa v mladosti rozhodla pri výbere povolania.
Heni
12.09.10,15:38
A muži si nezobrali výsluhový dôchodok a nepracovali pri tom ďalej? Či len ženy ??
Ak má niekto výsluhový dôchodok má aj starobný ?
Zle som sa v mladosti rozhodla pri výbere povolania.

Presne toto aj mne vŕta v hlave...
v drakovi som sa totiž dočítala, že ak je výsluhový dôchodca zamestnaný a teda sa zaňho odvádzajú riadne všetky odvody - po dosiahnutí dôch. veku má nárok na starobný dôchodok - a teda bude dostávať dôchodky oba - výsluhový + starobný, pretože sú z iných zdrojov. :rolleyes:
tutiola
12.09.10,16:08
Presne toto aj mne vŕta v hlave...
v drakovi som sa totiž dočítala, že ak je výsluhový dôchodca zamestnaný a teda sa zaňho odvádzajú riadne všetky odvody - po dosiahnutí dôch. veku má nárok na starobný dôchodok - a teda bude dostávať dôchodky oba - výsluhový + starobný, pretože sú z iných zdrojov. :rolleyes:


Mužské miesta sa sciviľňujú len veľmi výnimočne. Netvrdím že vôbec, ale len minimálne. Dnes ženy vidíme v uniformách aj v uliciach, ale niekedy boli len na hraniciach, alebo v kanceláriach. Konkrétne u nás sa scivilnenie dotklo len 1 muža, ale 6 žien. Počas služobného pomeru všetky odvody idú do dôchodkového fondu MV a tento následne vypláca výsluhové dôchodky. Tieto odpracované roky sa vo výpise SP vôbec neevidujú. Pre vyplacanie starobnho dôchodku vyplácané cestou SP máme nárok po odpracovaní najmenej 15 rokov a dosiahnutia dôchodkového veku čiže vo veku 62 rokov (u žien individuálne podľa roku narodenia a podľa počtu detí). Starobný dôchodok sa následne vypočíta za roky, kedy sú robené odvody do SP.
buchač
12.09.10,17:09
No a prave to je ten neuralgicky bod, pretoze zamestnavanie vysluhovych dochodcov v armade, po ukonceni ich sluzobneho pomeru, nie je v armadach NATO bezne a deje sa to najma v SR a CR. Nie vsetko sa prebralo, nieco sa nam nehodilo. Vo Francuzsku je to mozne za zvlastnych podmienok, kdy sa vysluhovemu dochodcovi, ktory ostane ako civil pracovat v armade, iba dorovnava plat do povodnej vysky, ktory poberal v sluzobnom pomere.
No nemusí pracovať ...vo Francúzku dostane také odstupné , že si okamžite v pohode malú firmu môže otvoriť ...
Dovodom, ze v ostatnych statoch sa to nerobi, su najma nepotisticke vazby, deformacia velitelskej pravomoci pre kamaratske vazby na roznych stupnoch riadenia, lobisticke zaujmy urcitych skupin v armade......a potom naruby postavena logika. Ak plukovnik v piatok ukonci sluzobny pomer a v pondelok nastupi na tu istu funkciu, ako civil a stat plati za tu istu pracu a tej istej osobe plat a este vysluhovy dochodok a stat plati za dochodcu zaroven poistenia a plati este odvody a poistenie navyse za zamestnaca, teda skor neplati......pretoze stat je najhorsi platca, tak je to to iste, ako ist do Popradu zo Ziliny cez Margecany. Apropo, aby som nezabudol, vyska vysluhovych dochodkov je nastavena ovela vyssie
Donedávna to tak nebolo ...práve to bola jedna z podmienok , tie platy a výsluhy , že nás do NATO prijali ...
prave z dovodu stazenej uplatnitelnosti osoby po ukonceni sluzobneho pomeru na trhu prace. A zrazu, su tieto osoby najviac pracovne uplatnitelne, najma v zariadeniach statu. Negacia negacie. A nebavme sa tu o zamestnavani v SBS, v sukromnej sfere si moze zamestnavatel zamestnavat aj 100 rocnych dochodcov, je to jeho vec, ak mu prinasa zisk. Ale stat by mal predovsetkym vytvarat pracovne prilezitosti pre tych, ktori su pracovne v cinnom veku, najma pre absolventov skol a nie im vyplacat podporu v nezamestnanosti
Tak veru ...presne tak ...
a vo svojej statnej sfere urcitej skupine vysluhovych dochodcov a starobnych dochodcov, este vylepsovat ich financne postavenie, ked su vzhladom k statnemu platovemu priemeru, uz nadstandardne zabezpeceni a to " najma pre ich stazenu uplatnitelnost na trhu prace". Ak existuje vobec nejaka socialna spravodlivost.......:(

...k tomu nadštandartu by som sa vyjadril inak ...

Prečo sú malé príjmy ???
Včera akurát v správach bolo info , že vo výške zárobku sa západu priblížime niekedy okolo roku 2023 ...
Nie je hanbou , že môj výsluhový je pomaly taký , ako má manželka príjem ????...a vraj tiež nadštandartný má ...managerku hypersuperreťazca robí ...:eek:
Tak , pýtam sa , kde je chyba ???:confused:

Občas poniektorým ale zvyknem aj inak odpovedať ...;)

Mal si podpísať , bral by si taký istý príjem ...
alebo
Mal si sa lepšie učiť , aj Ty si mohol byť lampasákom...;):D:D:D:D...tak nás nazývajú ...
veronikasad
12.09.10,19:35
Ľavá ruka zase nevie čo robí pravá

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-46362150-penzisti-zo-skol-nezmiznu

P. Mikloš v dnešnej televíznej relácii vyhlásil, že súbeh práce a zamestnania sa bude týkať všetkých dôchodcov - teda aj tých v školstve ...
Laco-monter
12.09.10,19:48
Podľa mojho názoru by človek, ktorý dosiahol dochodkový vek mal odisť do dochodku.
samozrejme, že pokiaľ vládze ,može robiť, čo len chce,no nie byť aktívne zamestnaný
ak má ďalej zostať robiť , potom aký zmysel ma mať dochodkové zabezpečenie ???

Ďalšia uvaha je tá, že kto má aký dochodok, závisi od toho ako sa snažil v živote a aj od zákonov, ktoré platili v tej chvíli keď odchadzal do dochodku a vypočítali mu výmer dochodku.

je nebezpečné hodnotiť a uvažovať:
tento by mal brať len výsluhový dochodok, kým tento dochodca by mal dostávať len starobný dochodok,
zachvíĺu začneme hodnotiť, že prečo ten byva v takom dome, hoci by mu stačil aj menší...
najag
12.09.10,20:06
je nebezpečné hodnotiť a uvažovať:
tento by mal brať len výsluhový dochodok, kým tento dochodca by mal dostávať len starobný dochodok, za chvíĺu začneme hodnotiť, že prečo ten byva v takom dome, hoci by mu stačil aj menší...

To nie je o postoji k vlastnictve majetku a zavisti, to je o socialnej ulohe statu a zabezpeceni jeho obcanov, to je o principe solidarity a principe zasluhovosti a predovsetkym o vzajomnom pomere tychto dvoch principov, ktory tvori vysledny efekt pre vypocet dochodku a hlavne o tom, na co ma vlastne stat v ramci dochodkoveho zabezpecenia. Ale taktiez o vedomosti, ze socialne postavenie urcitej skupiny ludi nie je iba vysledkom socialnej rovnosti, ale aj vysledkom lobistickych zaujmov urcitej skupiny ludi, ktora si pripravila pre seba co najvyhodnejsie podmienky..........:D
najag
12.09.10,20:22
...k tomu nadštandartu by som sa vyjadril inak ... Prečo sú malé príjmy ??? Včera akurát v správach bolo info , že vo výške zárobku sa západu priblížime niekedy okolo roku 2023 ...
Nie je hanbou , že môj výsluhový je pomaly taký , ako má manželka príjem ????...a vraj tiež nadštandartný má ...managerku hypersuperreťazca robí ...:eek: Tak , pýtam sa , kde je chyba ???:confused:
Občas poniektorým ale zvyknem aj inak odpovedať ...;)
Mal si podpísať , bral by si taký istý príjem ...alebo
Mal si sa lepšie učiť , aj Ty si mohol byť lampasákom...;):D:D:D:D...tak nás nazývajú ...

Prijmy su asi preto tak male, pretoze zatial co sa zapad venoval trznemu hospodarstvu, tak mi sme sa venovali centralnemu hospodarstvu....nemozeme chciet, aby sme sa dostali za 20 rokov tam, kde ini smerovali podstatne dlhsie.......takze neporovnavajme neporovnatelne, pretoze zijeme v trznom systeme, kde si kazdy trhne co chce.......sukromny sektor je sukromny a statny sektor je statny, aj ked prijmy v statnom sa odvijaju od sukromneho, ale iba prijmy....... Tu vobec nejde o to, kto bol lampasakom a o podobne forky, tu ide o tom, ze stat by sa mal v statnej sfere usilovat predovsetkym o vytvaranie pracovnych prilezitosti pre tyćh, co pracu nemaju a najma za doby ekonomickej krizy, kedy je prace na trhu nedostatok. A ked bude prace vela a bude zase nedostatok pracovnych sil, nech si stat zamestnava aj mrtve duse... zaujimave je, ze mi by sme chceli iba zapadne vyhody a ich platy, ale ten ostatok nech si ponechaju, mi si radsej nechame to svoje......skuste si zistit, co si v Nemecku musi zo svojho dchodku este zaplatit sam dochodca, pretoze stat to za neho neplati, ako je to u nas.......niekedy je velmi tazke byt objektivnym.
KEJKA
13.09.10,04:14
len o tom to je, že ak nemáme porovnávať neporovnateľné, tak by sa s ohľadom na vyššie uvedené nemal ani porovnávať a zvyšovať vek odchodu do dôchodku. Najčastejšie sa ako dôvod uvádza príklad z iných krajín.
Klimentová Viera
13.09.10,05:45
Trvalo dosť dlho, kým som si prečítala všetky príspevky, ale nenašla som v nich jednu myšlienku - zmysel a význam predčasného dôchodku. Včera som si prečítala "predbežné" rozhodnutie, že zrušený má byť súbeh vyplácania riadnej mzdy a poberanie predčasného dôchodku, ktorý má opodstatnenie u ľudí v preddôchodkovom veku, ťažko hľadajúcim zamestnanie.
V tomto prípade to považujem za správne, lebo v praxi to vyzerá úplne ináč!
Malá poznámočka k výsluhovým dôchodcom. Pri odchode do výsluhového dôchodku dostávajú vojai, policajti aj "pekné" odchodné a majú pomerne mladý vek. Nezávidím im to, lebo psychická záťaž, ktorú v práci zažívali je určite vysoká. Ale aj práca napr. baníkov - fyzická práca bola náročná a opotrebovala organizmus. A pritom žiadny výsluhový dôchodok, ba dokonca zrušená aj kategorizácia. Tak aká je tu spravodlivosť.
A čo sa týka riadneho starobného dôchodku. Ľudia si musia zabezpečiť a myslieť na dôchodok už počas ekonomickej činnosti. Snažiť sa hľadať si zamestnanie (akákoľvek práca je lepšia ako sedieť v evidencii na ÚP aj desať rokov a potom plakať, že dôchodok je nízky.) Je potrebná prirodzená výmena starých zamestnancov (lekárov, učiteľov...) za mladých. Potom si nebudú mladí, vysokoškolsky vzdelaní ľudia musieť hľadať prácu v zahraničí - dokonca mimo svojej profesie, ktorú vyštudovali.
Klimentová Viera
13.09.10,10:53
Konkrétna otázka znela " Dôchodcovia nebudú robiť ?"
Ale budú a pôjdu rovno do hrobu. Ospravedlňujem sa, ale ináč to nevidím.
Ale akú to má logiku!!! Ľudia sa búria proti zvyšovaniu veku pre odchod do dôchodku a na druhej strane sa búria, že nemôžu v dôchodkovom veku pracovať.
Z fyzického hľadiska je každý organizmus opotrebovateľný a počas ekonomicky činného obdobia sa oddych rieši dovolenkami. Takmer každý človek po 60-tke trpí rôznymi diagnózami a organizmus už nie je v stave regenerácie síl a "zaslúženého odpočinku" a užitia si "jesene života".
Nemalo by sa bojovať skôr za prežitie dôstojnej staroby s prijateľnými dôchodcovskými príjmami na zdravé základné potraviny a potrebnú lekársku starostlivosť!!!
Každý kto pracoval a dosiahol dôchodkový vek si to zaslúži a zaručuje mu to aj naša Ústava.
najag
13.09.10,12:03
"len o tom to je, že ak nemáme porovnávať neporovnateľné, tak by sa s ohľadom na vyššie uvedené nemal ani porovnávať a zvyšovať vek odchodu do dôchodku. Najčastejšie sa ako dôvod uvádza príklad z iných krajín"

Vek sa zvysuje hlavne preto, ze nie je na vyplacanie dochodkov, ze pomer aktivnych pracujucich k dochodcom je katastrofalny, takze sa predlzuje........ked sa predlzuje, tak je zle, ale aj tak by vacsina chcela z prace odist "topankami dopredu"..........ani z voza, ani na voz.
najag
13.09.10,12:15
Počas služobného pomeru všetky odvody idú do dôchodkového fondu MV a tento následne vypláca výsluhové dôchodky. Tieto odpracované roky sa vo výpise SP vôbec neevidujú. Pre vyplacanie starobnho dôchodku vyplácané cestou SP máme nárok po odpracovaní najmenej 15 rokov a dosiahnutia dôchodkového veku čiže vo veku 62 rokov (u žien individuálne podľa roku narodenia a podľa počtu detí). Starobný dôchodok sa následne vypočíta za roky, kedy sú robené odvody do SP.

Vojensky a policajny urad socialneho zabezpecenia posobia ako stat v state. Mo a MV tvrdia, ze nemaju prehlad, kolko zamestnavaju vo svojich rezortoch vysluhovych dochodcov, aj ked tieto urady maju v svojej podriadenosti. Ten, kto je v posobnosti tychto uradov,a pracuje este po ukonceni sluzobneho pomeru, ako vysluhovy dochodca, vznika mu po odpracovani 10 rokov narok na civilny dochodok zo Socialnej poistovne. Tym, ktori su v posobnosti Socialnej poistovne a pracuju este na starobnom dochodku, tak sa im dochodok iba prepocitava a trochu sa im mozno navysi. Obrovsky rozdiel. Ako keby ste pracovali v inom state a potom sa vratili doomov na Slovensko. Takze je problem, aby sucastou Socialnej poistovne SR, boli aj prislusnici MO a NV v ramci vysluhovych dochodkov ? Bolo by to porusenie utajenia ?Takze, ak by pracovali navyse este, ako vysluhovi dochodcovia, tak by sa im prepocitalo a dostali by navyse "prd", pretoze uz navyse oproti ostatnym maju a poriadne ? Uz chapeme, preco sa Urady MO a MV nemozu zlucit so Socialnou poistovnou ?
BXLmiami
13.09.10,12:57
Prijmy su asi preto tak male, pretoze zatial co sa zapad venoval trznemu hospodarstvu, tak mi sme sa venovali centralnemu hospodarstvu....nemozeme chciet, aby sme sa dostali za 20 rokov tam, kde ini smerovali podstatne dlhsie.......takze neporovnavajme neporovnatelne, pretoze zijeme v trznom systeme, kde si kazdy trhne co chce.......sukromny sektor je sukromny a statny sektor je statny, aj ked prijmy v statnom sa odvijaju od sukromneho, ale iba prijmy....... Tu vobec nejde o to, kto bol lampasakom a o podobne forky, tu ide o tom, ze stat by sa mal v statnej sfere usilovat predovsetkym o vytvaranie pracovnych prilezitosti pre tyćh, co pracu nemaju a najma za doby ekonomickej krizy, kedy je prace na trhu nedostatok. A ked bude prace vela a bude zase nedostatok pracovnych sil, nech si stat zamestnava aj mrtve duse... zaujimave je, ze mi by sme chceli iba zapadne vyhody a ich platy, ale ten ostatok nech si ponechaju, mi si radsej nechame to svoje......skuste si zistit, co si v Nemecku musi zo svojho dchodku este zaplatit sam dochodca, pretoze stat to za neho neplati, ako je to u nas.......niekedy je velmi tazke byt objektivnym.
Ano,teraz su hlavne na pretrase Francuzi.Opakovane v správach vraveli,že teraz maju vek odchodu do dôchodku od 60 rokov a vyplácanie dôchodku od 65 rokov a schválili predlženie o 2 roky.
fachman
13.09.10,12:57
Veľa ľudí chcelo do únije a nato,hurá západ,stade sa zaviedol výsluhový dôchodok pre silové zložky,myslím si,vedia si zabespečiť svojich ľudí, a to už vadí,že.Či.Unás politici vymysleli prt,akurát si napchávajú svoje vrecká,nemajú len jeden príjem,sú za vodou,nemusia sa báť že budú mať dôchodok 300 eur.Im by som želal Čínu,urobí prešľap a ošklbe štát,skončí zle.Treba zvýšiť riadne dôchodky aby ľudia nemuseli živoriť,a nebudú robiť.A že nedobehneme nemcov v platoch? A v cenách za energie a podobne, sme ich hádam aj dobehli,kto dovolil predať strategické podniky? Mali určiť ceny za energie unás podľa platov,potom aj nízke dôchodky sú na toto nízke.
BXLmiami
14.09.10,05:47
Kto by zaplatil rozdiel medzi reálnou cenou elektriny a kontrolovanou?Nie náhodou zase my na daniach?
Heni
14.09.10,05:54
Ano,teraz su hlavne na pretrase Francuzi.Opakovane v správach vraveli,že teraz maju vek odchodu do dôchodku od 60 rokov a vyplácanie dôchodku od 65 rokov a schválili predlženie o 2 roky.

pamätáte sa, ked sa pred pár rokmi robila dôchodková a odvodová reforma, kto nám bol vzorom? nie Chile? či ktorá to krajina bola... ktovie, kde sú oni teraz so svojím dôchodkovým systémom, možno prišli na to, že ho treba zmeniť :D:---
Jano24
14.09.10,13:50
Trvalo dosť dlho, kým som si prečítala všetky príspevky, ale nenašla som v nich jednu myšlienku - zmysel a význam predčasného dôchodku. Včera som si prečítala "predbežné" rozhodnutie, že zrušený má byť súbeh vyplácania riadnej mzdy a poberanie predčasného dôchodku, ktorý má opodstatnenie u ľudí v preddôchodkovom veku, ťažko hľadajúcim zamestnanie.
V tomto prípade to považujem za správne, lebo v praxi to vyzerá úplne ináč!
Malá poznámočka k výsluhovým dôchodcom. Pri odchode do výsluhového dôchodku dostávajú vojai, policajti aj "pekné" odchodné a majú pomerne mladý vek. Nezávidím im to, lebo psychická záťaž, ktorú v práci zažívali je určite vysoká. Ale aj práca napr. baníkov - fyzická práca bola náročná a opotrebovala organizmus. A pritom žiadny výsluhový dôchodok, ba dokonca zrušená aj kategorizácia. Tak aká je tu spravodlivosť.
A čo sa týka riadneho starobného dôchodku. Ľudia si musia zabezpečiť a myslieť na dôchodok už počas ekonomickej činnosti. Snažiť sa hľadať si zamestnanie (akákoľvek práca je lepšia ako sedieť v evidencii na ÚP aj desať rokov a potom plakať, že dôchodok je nízky.) Je potrebná prirodzená výmena starých zamestnancov (lekárov, učiteľov...) za mladých. Potom si nebudú mladí, vysokoškolsky vzdelaní ľudia musieť hľadať prácu v zahraničí - dokonca mimo svojej profesie, ktorú vyštudovali.
Tak Ti to napíšem ešte raz ak si nepochopila zmysel a význam predčasného dôchodku : Bol vytvorený preto, aby tí čo majú trebars 56,57,58 rokov mali možnosť ísť na dôchodok, aby nemuseli sa hlásiť každý mesiac na úrade práce, lebo je to pre nich ponižujúce , deprimujúce ak celý život pracovali, a teraz majú stáť na chodbe úradu práce hoci ich často už nikto v takom vysokom veku nechce zamestnať. .To bol zmysel. Ak si našli prácu je otázka či majú aj naďalej poberať predčasný starobný dôchodok a či nemá byť pozastavený, ale to je už iná otázka.Ale na to čo si sa pýtala význam
predčasneho dôchodku tak zmysel a význam bol v tom.
ivantt
14.09.10,19:34
Nerád sa zapajam do akýchkoľvek diskusií na nete ale nedá mi to. Pracoval som ako policajt takmer 19 rokov. Počas služby som dostal dosť zákernú chorobu ( rakovina ) ale invalidny dôchodok som odmietol. Po nejakom čase som jednoducho nevládal a odišiel do civilu. Skúsil som to s podnikaním ( veď kto by zamestnal rakovinára ) ale žial nevyšlo to a zadĺžil som sa. Nakoniec som sa zamestnal vo verejnej sprave a môj zdravotny stav je o niečo horší. Dostal som aj cukrovku ( veď prečo len rakovinu keď môžem mať aj cukrovku ) a 3x denne si pichám inzulín. Dozvedel som sa, že nebudem môcť pracovať nakoľko poberam vysluhovy dôchodok alebo nebudem môcť poberať vysluhový dôchodok a pracovať v štátnej organizácii či verejnej správe. Môj plat pokrýva pôžičky a z 340€ dôchodku platím cestu do prace, stravu a prenájom, takže veľa mi toho neostane. Tak sa pýtam, kde ma zamestnajú s mojimi diagnózami ??? Čím som si zaslúžil že ma chce vláda odsúdiť prinajmenšom k doživotnej žobrote a nebodaj trestu smrti ??? Nie je to likvidačna politika voči policajtom, vojakom ??? Akým pravom berie vláda sociálne istoty ??? Jednoducho sa už nevyznam v dnesňšnom svete a veľa krát rozmýšlam, či to nemalo skončiť práve tou rakovinou a mohol som mať pokoj.
veronikasad
14.09.10,19:40
Nerád sa zapajam do akýchkoľvek diskusií na nete ale nedá mi to. Pracoval som ako policajt takmer 19 rokov. Počas služby som dostal dosť zákernú chorobu ( rakovina ) ale invalidny dôchodok som odmietol. Po nejakom čase som jednoducho nevládal a odišiel do civilu. Skúsil som to s podnikaním ( veď kto by zamestnal rakovinára ) ale žial nevyšlo to a zadĺžil som sa. Nakoniec som sa zamestnal vo verejnej sprave a môj zdravotny stav je o niečo horší. Dostal som aj cukrovku ( veď prečo len rakovinu keď môžem mať aj cukrovku ) a 3x denne si pichám inzulín. Dozvedel som sa, že nebudem môcť pracovať nakoľko poberam vysluhovy dôchodok alebo nebudem môcť poberať vysluhový dôchodok a pracovať v štátnej organizácii či verejnej správe. Môj plat pokrýva pôžičky a z 340€ dôchodku platím cestu do prace, stravu a prenájom, takže veľa mi toho neostane. Tak sa pýtam, kde ma zamestnajú s mojimi diagnózami ??? Čím som si zaslúžil že ma chce vláda odsúdiť prinajmenšom k doživotnej žobrote a nebodaj trestu smrti ??? Nie je to likvidačna politika voči policajtom, vojakom ??? Akým pravom berie vláda sociálne istoty ??? Jednoducho sa už nevyznam v dnesňšnom svete a veľa krát rozmýšlam, či to nemalo skončiť práve tou rakovinou a mohol som mať pokoj.
Súbeh poberania výsluhového dôchodku a zamestnania - ak zákon prejde v takom znení ako je navrhnutý - nie je zakázaný v podnikatelskej sfére ...
ivantt
14.09.10,19:51
ale mňa žiadny podnikateľ nezamestná keď poviem aký mám zdravotný stav a zatajiť nesmiem nič. No a na rozbehnutie podnikania nemám ani vek ani financie. Kto bude riskovať že mu skolabujem na pracovisku ? Aj keď je to dávno čo som prekonal rakovinu, nesmiem vykonávať každú prácu. veď preto som išiel do civilu. A nie som sám s takýmto problémom. Inak pracujem vo verejnej správe a nie štátnej, takže som nešiel do výsluového dôchodku a nepokračujem v práci čo som robil pred tým.
veronikasad
14.09.10,19:55
ale mňa žiadny podnikateľ nezamestná keď poviem aký mám zdravotný stav a zatajiť nesmiem nič. No a na rozbehnutie podnikania nemám ani vek ani financie. Kto bude riskovať že mu skolabujem na pracovisku ? Aj keď je to dávno čo som prekonal rakovinu, nesmiem vykonávať každú prácu. veď preto som išiel do civilu. A nie som sám s takýmto problémom. Inak pracujem vo verejnej správe a nie štátnej, takže som nešiel do výsluového dôchodku a nepokračujem v práci čo som robil pred tým.
Písal si, že si odmietol invalidný dôchodok, skús oň požiadať teraz. Nemám prehlad o výške výsluhových dôchodkov, nebude inv. dôchodok vyšší ?

Vo verejnej správe môžeš zostať pracovať na dohodu.
buchač
14.09.10,19:59
Nerád sa zapajam do akýchkoľvek diskusií na nete ale nedá mi to. Pracoval som ako policajt takmer 19 rokov.
Iná sféra a viac rokov ...
Počas služby som dostal dosť zákernú chorobu ( rakovina )
Aj ja...ale nie počas služby ...v osobnom voľne , cez dovolenku ...
ale invalidny dôchodok som odmietol.
TAky tak ..
Po nejakom čase som jednoducho nevládal a odišiel do civilu.
Skúsil som to s podnikaním ( veď kto by zamestnal rakovinára ) ale žial nevyšlo to a zadĺžil som sa. Nakoniec som sa zamestnal vo verejnej sprave a môj zdravotny stav je o niečo horší. Dostal som aj cukrovku ( veď prečo len rakovinu keď môžem mať aj cukrovku ) a 3x denne si pichám inzulín.
Tomuto sa vraví ...:
"Na posratého aj budar spadne "
Ja " len " 4 x ...si šlahnem ...
Dozvedel som sa, že nebudem môcť pracovať nakoľko poberam vysluhovy dôchodok alebo nebudem môcť poberať vysluhový dôchodok a pracovať v štátnej organizácii či verejnej správe. Môj plat pokrýva pôžičky
Aký plat a aké pôžičky ???
To sa dá všeliako vysvetliť ...
a z 340€
Nechce sa mi veĺmi veriť , že len 340 € máš výsluhový ...
dôchodku platím cestu do prace, stravu a prenájom, takže veľa mi toho neostane. Tak sa pýtam, kde ma zamestnajú s mojimi diagnózami ???
Veď nepracuj ...ako ja ...
Čím som si zaslúžil že ma chce vláda odsúdiť prinajmenšom k doživotnej žobrote a nebodaj trestu smrti ??? Nie je to likvidačna politika voči policajtom, vojakom ??? Akým pravom berie vláda sociálne istoty ??? Jednoducho sa už nevyznam v dnesňšnom svete a veľa krát rozmýšlam, či to nemalo skončiť práve tou rakovinou
Vezmi kvér a picni sa ...
a mohol som mať pokoj.
...a budeš mať ...
...hej , ja viem ...som ironický ...ale inak sa nedá ...
ivantt
14.09.10,19:59
Invalidný by nebol vyšší, možno ani tých 140€ a ja mesačne splácam dlžoby 500€. Myslím že na dohodu so mnou NDS pracovať nebude. Žiaľ, len čo sa mi trošku polepší, vtedy to začne ísť dolu vodou. Ja už v tejto republike neverím nikomu. Poslancov sa nebude nič týkať a keby aj áno tak to nepocátia na peďaženke tak im je jedno čo bude s tými čo už teraz nevládzu.
ivantt
14.09.10,20:02
hmmm.... čo sa týka tej búdy... je ešte nejaka ? :-D
veronikasad
14.09.10,20:05
Ja nechcem byť ironická - v živote človeka sa vyskytnú situácie, ktoré ho obrátia naruby. Keďže sme len "bežní ľudia", nedokážeme ovplyvniť vo väčšej miere tvorbu zákonov. Hlas ľudu počúvajú politické strany len pred volbami. Preto treba v každej situácii hľadať možnosti, ako si životnú situáciu zlepšiť.

V prípade nepriaznivé zdravotného stavu - aspoň dočasne napr. nemocenským z dobrovolného nem. poistenia (kým nám ho nezrušia).
ivantt
14.09.10,20:10
Hi, keby som dokázal vyžmýchať k môjmu vysluhovému dôchodku ďalších 500€ od poisťovní tak to by som ozaj pracovať nemusel. Na druhej strane mam 50 a nemienim trčať doma. Potrebujem poplatiť dlhy a našporiť na truhlu. Tomu sa tiež nevyhnem. Len vidím nespravodlivosť aj v tom, že zdravý človek je zamestnaný a popri tom aj podniká a mne ide zobrať par €. Rád by som sa vzdal vysluhového dôchodku za zdravie.
Kvaka
14.09.10,20:11
Mňa by skôr zaujímalo, ako sa s vyplácaním výsluhových dôchodkov dokážu vysporiadať silové rezorty. Stačia odvody súčasných vojakov, policajtov, colníkov a hasičov? Oni platia plné odvody vo výške 18%, ale aby mali dôchodok vo výške aspoň 45% priemernej mzdy, muselo by sa skladať 2,5 človeka na jeden výsluhový dôchodok. Ak uvažujem, že výsluhový dôchodok môže poberať po 15 rokoch služby už napr, aj 34 ročný mladý policajt, colník, vojak, ktorý odíde zo silového rezortu, ako to, že to ide iba z odvodov v týchto rezortoch. Ak by odvody v silových rezortoch stačili na vyplácnie všetkých výsluhových dôchodkov, potom by tých 18% odvodov (bez II. piliera) muselo stačiť aj na riadne starobné dôchodky. Počas krízy, resp. aj počas prekonania nepriaznivého demografického obdobia, kedy by robilo na jedného dôchodcu menej ako 2,5 človeka, by to mohol dotovať štát. Všade sa píše, že na starobné dôchodky nie sú peniaze, do sociálnej poisťovne ide len 9% odvodov, tých, čo platia odvody ubúda, pribúda nezamestnaných, takže nakoniec musí tieto dôchodky aj tak dotovať štát. A určite viac, ako keby nebol II. pilier.
veronikasad
14.09.10,20:13
Hi, keby som dokázal vyžmýchať k môjmu vysluhovému dôchodku ďalších 500€ od poisťovní tak to by som ozaj pracovať nemusel. Na druhej strane mam 50 a nemienim trčať doma. Potrebujem poplatiť dlhy a našporiť na truhlu. Tomu sa tiež nevyhnem. Len vidím nespravodlivosť aj v tom, že zdravý človek je zamestnaný a popri tom aj podniká a mne ide zobrať par €. Rád by som sa vzdal vysluhového dôchodku za zdravie.
Túto možnosť bohužial nemáš - môžeš ho od nového roku vymeniť len za zamestnanie ...
ivantt
14.09.10,20:17
To viem... aj ked s tým nesúhlasím ale len z dôchodku nevyzijem a zo zamestnania taktiež nie.. musím hladať ďalšiu cestu. Ale doba pokrčila, zajtra sa ide na hríby tak idem snívat o hríboch a lepšej buducnosti :-))
durisovad
14.09.10,20:21
Niekto hriby predava a dost draho. Aj to je sposob zarobku.
veronikasad
14.09.10,20:23
Z toho by pôžičku nesplatil ...
durisovad
14.09.10,20:25
No, ak by nazbieral dost a dobre predal, mozno aj ano. Pocula som, ze kilo cerstvych dubakov sa predava po 20 EUR
Kvaka
14.09.10,20:46
Súbeh poberania výsluhového dôchodku a zamestnania - ak zákon prejde v takom znení ako je navrhnutý - nie je zakázaný v podnikatelskej sfére ...
Možno by bolo vhodné, aby sa v prípadoch, ak niekto odíde zo silového rezortu zo zdravotných dôvodov, povolil súbeh poberania výsluhového dôchodku a akéhokoľvek zamestnania. Veď takýto poberateľ dôchodku nemá vzhľadom na počet odpracovaných rokov až taký veľký dôchodok, neodišiel zo špekulatívnych dôvodov a v prípade, že stihne odpracovť v inom zamestnaní aspoň 15 rokov, bude mať dva dôchodky, ktoré spolu zabezpečia aspoň nejaký slušný výsledný dôchodok. Inak by som poberanie výsluhových dôchodkov pozastavila až do dovŕšenia riadneho dôchodkového veku.
Melnick
14.09.10,20:48
To viem... aj ked s tým nesúhlasím ale len z dôchodku nevyzijem a zo zamestnania taktiež nie.. musím hladať ďalšiu cestu. Ale doba pokrčila, zajtra sa ide na hríby tak idem snívat o hríboch a lepšej buducnosti :-))
Tak to už je aspoň trochu optimistickejšie. A naber si v lese veľa energie - okrem hríbov, pochopiteľne. :)
veronikasad
14.09.10,20:50
Možno by bolo vhodné, aby sa v prípadoch, ak niekto odíde zo silového rezortu zo zdravotných dôvodov, povolil súbeh poberania výsluhového dôchodku a akéhokoľvek zamestnania. Veď takýto poberateľ dôchodku nemá vzhľadom na počet odpracovaných rokov až taký veľký dôchodok, neodišiel zo špekulatívnych dôvodov a v prípade, že stihne odpracovť v inom zamestnaní aspoň 15 rokov, bude mať dva dôchodky, ktoré spolu zabezpečia aspoň nejaký slušný výsledný dôchodok. Inak by som poberanie výsluhových dôchodkov pozastavila až do dovŕšenia riadneho dôchodkového veku.
Prípad, ktorý sme v predch. príspevkoch riešili asi nie je takáto situácia. Odmietol invalidný dôchodok a pracoval - zrejme tu ide o riadny výsluhový dôchodok. Len sa ocitol v zlej finančnej situácii - zrejme kvoli dlhom z podnikania ...
Melnick
14.09.10,20:55
No, ak by nazbieral dost a dobre predal, mozno aj ano. Pocula som, ze kilo cerstvych dubakov sa predava po 20 EUR

Daška a vieš o tom, že polícia už stráži pred vstupom do lesa? Zachvíľu bude po zbieraní hríbov. A čo potom????

A ani nie mimotemy : Ináč ja som za. Každý nech si nazbiera pre vlastnú potrebu, ale predaj popri ceste sa mi jednoducho nepáči. Obyčajný hubár nedrancuje a neničí les, je to skôr koníček. Často ani huby neje a rozdáva ich priateľom - zadarmo. :)
sito
14.09.10,20:56
V prírode sa platí životom, ľudia vymysleli peniaze, aby nemuseli platiť prírode.
Kvaka
14.09.10,21:02
Prípad, ktorý sme v predch. príspevkoch riešili asi nie je takáto situácia. Odmietol invalidný dôchodok a pracoval - zrejme tu ide o riadny výsluhový dôchodok. Len sa ocitol v zlej finančnej situácii - zrejme kvoli dlhom z podnikania ...
Čítala som všetky príspevky, viem, že odmietol invalidný dôchodok, lebo bol veľmi nízky, to je pochopiteľné, určite nevedel, čo ho čaká. Ale skutočnosť je taká, že odišiel zo zdravotných dôvodov. A to je iné, ako keby bol odišiel zdravý. Kto z chorých na rakovinu pozná svoju budúcnosť? Naozaj by som toto posudzovala odlišne. Prečo by nemohol pracovať vo verejnej službe, ak inde prácu nezoženie kvôli zdravotnému stavu?
wagner
14.09.10,23:48
Čítala som všetky príspevky, viem, že odmietol invalidný dôchodok, lebo bol veľmi nízky, to je pochopiteľné, určite nevedel, čo ho čaká. Ale skutočnosť je taká, že odišiel zo zdravotných dôvodov. A to je iné, ako keby bol odišiel zdravý. Kto z chorých na rakovinu pozná svoju budúcnosť? Naozaj by som toto posudzovala odlišne. Prečo by nemohol pracovať vo verejnej službe, ak inde prácu nezoženie kvôli zdravotnému stavu?

Asi preto, že vo verejnej službe sú aj štátne peniaze. Štát prispieva obciam, školám, škôlkam, atď. Predsa štát nebude vynakladať štátne peniaze na dôchodok a ešte štátne peniaze na mzdy a odvody.
ivantt
15.09.10,04:18
takzž idem na hríby ktore mi zabezpecia dnešny obed ( aspoň dúfam ) ale ešte zareagujem. Mohol som ostať u polícii pracovať naďalej ale cítil som že už by som to nevydržal, už bolo priveľa stresov a cítil som sa horšie a horšie. A to som mal vyrátaný dôchodok menej ako 6 000 takže oazj som nešpkuloval. A čo sa týka mojich dlhov, ano, vznikli pri podnikani a je to moja chyba že k nim prišlo. Nemal som si nechať chamtivú ženu alebo som ju mal odučiť chamtivosti. Vždy som uprednostňoval ine hodnoty než mamon, takže za posledných pár rokov som zaplatil takmer pol miliona exekpútorom a doňovému úradu. A to som robil denno denne od nevidím do nevidím. A nakoniec na všetko doplatia len a len ludia. Doteeraz som im napravoval chrbtice, migrény a iné zdravotné problémy zadarmo a teraz sa budem musieť naučiť pytať peniaze a zadarmo nerobiť vôbec nič.
Anik
15.09.10,06:26
Jano24
15.09.10,06:44
http://ekonomika.sme.sk/c/5549372/pracovat-a-zaroven-brat-dochodok-nebudu-moct-ucitelia-ani-lekari.html
Podľa mňa učitelia a lekári prejdu jednoducho na dohody o pracovnej činnosti .Nič iné nebude iba takýto scenár.
veronikasad
15.09.10,07:09
Podľa mňa učitelia a lekári prejdu jednoducho na dohody o pracovnej činnosti .Nič iné nebude iba takýto scenár.
Ak nedôjde k novele Zákonníka práce, do limitu 10 hod. týždenne sa ori dohodách o pracovnej činnosti nezmestia ...
Jano24
15.09.10,07:57
Ak nedôjde k novele Zákonníka práce, do limitu 10 hod. týždenne sa ori dohodách o pracovnej činnosti nezmestia ...
Učitelia sa asi zmestia do limitu...cha, chaTí sa nepretrhnú Je všeobecne známe že nerobia viac ako 4 hodiny denne, tak budú mať polovičný úväzok. Dve vyučovacie hodiny na deň.
PS: To som žartoval trocha, ale vraj je taká aj realita
veronikasad
15.09.10,08:05
Učitelia sa asi zmestia do limitu...cha, chaTí sa nepretrhnú Je všeobecne známe že nerobia viac ako 4 hodiny denne, tak budú mať polovičný úväzok. Dve vyučovacie hodiny na deň.
... no neviem - na dedinských školách, kde sa mladí učitelia nehrnú, s tým možno budú mať problém. Ak dôchodca bude chcieť robiť naďalej, musí sa rozhodnúť - dôchodok alebo mzda. Premierka žiadne výnimky nepripúšťa ...
Kvaka
15.09.10,08:06
Asi preto, že vo verejnej službe sú aj štátne peniaze. Štát prispieva obciam, školám, škôlkam, atď. Predsa štát nebude vynakladať štátne peniaze na dôchodok a ešte štátne peniaze na mzdy a odvody.
Máš síce pravdu, ale či by tam bol on alebo niekto iný, vždy to ide z peňazí obce, alebo inej verejnej inštitúcie, ak tá pracovná pozícia je potrebná. A odvody do sociálnej poisťovne rovnako platí aj zamestnanec, zrejme celých 18%. Takže ak má 50 rokov, prečo by tú prácu nemohol vykonávať aj vo verejnej službe? On si zo zdravotných dôvodov nezarobil na plný dôchodok, má ho len za 19 rokov. Možno mal radšej zobrať ten invalidný dôchodok, ale aj ten by išiel zo silového rezortu, to by už bolo potom inak? Štátne peniaze na dôchodok sú aké? Starobný dôchodok je z odvodov tých, čo pracujú a odvádzajú a výsluhový zrejme z odvodov tých silových, ale ktovie, ako to v skutočnosti je?
buchač
15.09.10,08:36
Máš síce pravdu, ale či by tam bol on alebo niekto iný, vždy to ide z peňazí obce, alebo inej verejnej inštitúcie, ak tá pracovná pozícia je potrebná. A odvody do sociálnej poisťovne rovnako platí aj zamestnanec, zrejme celých 18%. Takže ak má 50 rokov, prečo by tú prácu nemohol vykonávať aj vo verejnej službe? On si zo zdravotných dôvodov nezarobil na plný dôchodok, má ho len za 19 rokov. Možno mal radšej zobrať ten invalidný dôchodok, ale aj ten by išiel zo silového rezortu, to by už bolo potom inak? Štátne peniaze na dôchodok sú aké?
Starobný dôchodok je z odvodov tých, čo pracujú a odvádzajú a výsluhový zrejme z odvodov tých silových, ale ktovie, ako to v skutočnosti je?
Silové zložky sú predsa závislé na štátnom rozpočte ....
A nie je to len o nákladoch na obranu , výstroj a výzbroj ...ide aj o upratovanie , mzdy , pohonné hmoty ......o všetko ...a aj o výsluhové príspevky ...

Starobný dôchodok - normálna peňažná dávka pri odchode do dôchodku ...vypláca Sociálna poisťovňa

Výsluhový príspevkok / NIE DOCHODOK - veľa ľudí si to mýli / - je to dávka , ktorá sa dáva po odpracovaní určitého počtu rokov ...vypláca Vojenský ústav sociálneho zabezpečenia ...nárok je už po odpracovaní 3 rokov - výsluha sa poberá 1 rok atď , je to odstupňované .
Ak by dotyčný chcel poberať výsluhu furt , musí mať odpracovaných minimálne 15 rokov ...poberá potom výsluhu vo výške 3O % z platu ...
Po dovŕšení dôchodkového veku sa ale táto dávka okamžite stáva aj dôchodkom - zmení sa už potom len názov dávky , ale vypláca ho naďalej VUSZ...

A ďalej ...
Je rozdiel aj vo valorizácii týchto dávok ...
Dôchodca - civil má valorizovaný dôchodok podľa zákona ...
Dôchodca - silový rezort je o túto každoročnú valorizáciu ukrátený , nie každý rok sú Vianoce ...za tých pár rokov , čo som na výsluhe , bola valorizácia 3 krát .... a v pamäti ešte mám valorizáciu spred 2 ? rokov ...o 0,0126 % zvýšená výška výsluhy ...:eek:

Tak ako to je ???
Do matematiky sa mi veľmi nechce ...

No ale aj tak musím potvrdiť , že tie silové zložky majú vyššie dôchodky - výsluhy ...ale len v priemere ...alebo len niekedy...
verkaz
15.09.10,09:40
Myslím, že bude dobré počkať si na konečné rozhodnutie našej vlády a parlamentu. Každý deň sa dozvedáme niečo iné.
wagner
15.09.10,09:52
Máš síce pravdu, ale či by tam bol on alebo niekto iný, vždy to ide z peňazí obce, alebo inej verejnej inštitúcie, ak tá pracovná pozícia je potrebná. A odvody do sociálnej poisťovne rovnako platí aj zamestnanec, zrejme celých 18%. Takže ak má 50 rokov, prečo by tú prácu nemohol vykonávať aj vo verejnej službe? On si zo zdravotných dôvodov nezarobil na plný dôchodok, má ho len za 19 rokov. Možno mal radšej zobrať ten invalidný dôchodok, ale aj ten by išiel zo silového rezortu, to by už bolo potom inak? Štátne peniaze na dôchodok sú aké? Starobný dôchodok je z odvodov tých, čo pracujú a odvádzajú a výsluhový zrejme z odvodov tých silových, ale ktovie, ako to v skutočnosti je?

Áno, ale nebude tam dôchodca, ktorému štát zo štátnych zdrojov vypláca dôchodok. Môže tam robiť, pokiaľ nebude mať dôchodok - žiadny. A môže byť aj dôchodca vo veku 80 rokov, len nesmie poberať dôchodok. Všetky peniaze na dôchodky sú zo štátmych zdrojov a je jedno či zo soc.poisťovne alebo zo silového rezortu. Nemáš pravdu, že starobné dôchodky sa vyplácajú priamo z odvodov pracujúcich. Tieto odvody sa najprv premenia na štátne peniaze. Štát sleduje príjmy a výdavky soc.poisťovne. Keď nemá dosť finančných prostriedkov, dotuje ju štát zo svojho rozpočtu. Kasa soc.poisťovne v súčasnosti je úplne prázdna, preto sa robia opatrenia.
buchač
15.09.10,09:57
Ak len za seba poviem a tých , čo už poberáme výsluhy ...hm , tak to sme za vodou ...
Ale ľutujem tých , ktorí sú v aktívnej službe ...mládi v prdely a do dúchodu ďaleko ...
Ak sa zmenia pravidlá hry , to už len bude hromadný útek z uniforiem ...

Colníci... na tých sa môžem ...oné ...nech len chytajú pašerákov cigariet ...
Vojaci ...hm , buď sú na misiách , alebo pri kalamitách pomáhajú ...tá druhá varianta je aspoň pre našincov lepšia ...
Hasiči ...čo dodať ???...nie dodal k otázke , ale pridal by som chlapcom , pridal na platoch ...
Policajti ...???...v dnešnej dobe dosť ožehavá téma ...zvlášť po akcii v Devínskej ...
Aj o tej viem viac , ako celá Porada ...;)

Jedno je ale isté ...ak by u polície nastal zvýšený odchod do civilu , nemyslím tým kancelárske krysy , tak len jedno asi už len dodám ...
Doteraz som len na určité miesta a v určité hodiny mal so sebou kvér ...potom by som už nie jeden , ale dve nosil ...
Kvaka
15.09.10,11:02
Áno, ale nebude tam dôchodca, ktorému štát zo štátnych zdrojov vypláca dôchodok. odvody premenené na štátne zdrojeMôže tam robiť, pokiaľ nebude mať dôchodok - žiadny. A môže byť aj dôchodca vo veku 80 rokov, len nesmie poberať dôchodok. Všetky peniaze na dôchodky sú zo štátmych zdrojov a je jedno či zo soc.poisťovne alebo zo silového rezortu. Nemáš pravdu, že starobné dôchodky sa vyplácajú priamo z odvodov pracujúcich. Tieto odvody sa najprv premenia na štátne peniaze. Štát sleduje príjmy a výdavky soc.poisťovne. Keď nemá dosť finančných prostriedkov, dotuje ju štát zo svojho rozpočtu. Kasa soc.poisťovne v súčasnosti je úplne prázdna, preto sa robia opatrenia.
Wagner, veď ja som na 100% za to, aby v štátnej sfére nerobili poberatelia dôchodkov, akýchkoľvek. Alebo mzda alebo dôchodok. Som aj proti poberaniu výsluhových dôchodkov a súbehu akejkoľvek práce, nielen vo verejnom a štátnom sektore. Nie je správne, aby nejaký 40 ročný zdravý mladý muž poberal výsluhovú dávku a zároveň aj pracoval, nech sa mu akákoľvek dávka pozastaví po dobu práce, tu išlo skôr o výnimku z ukončenia služobného pomeru zo zdravotných dôvodov, som myslela, že by sa mohli posudzovať miernejšie. Čo sa týka odvodov a ich premeny v štátne peniaze, no neviem, vždy sú to len a len rôzne odvody, poistné na dôchodkové poistenie, invalidné poistenie, úrazové poistenie, ktoré sú príjmom sociálnej poisťovne. Nemám vedomosť, že by ich štát v súčasnosti dotoval, zatiaľ sa hľadali zdroje kade tade, presúvali sa medzi jednotlivými fondami, ale s dotáciami priamo z rozpočtu sa podľa informácií z tlače ešte len v budúcnosti uvažuje. Jedine na vykrytie deficitu v dôsledku chýbajúcich 9% odvodov sa používajú štátne aktíva, ale to je o inom. Pracujúci dôchodca platí a platil aj doteraz 18%.
Hľadala som nejaké argumenty, našla som niečo z decembra 2009:
Príjmy Sociálnej poisťovne (SP) boli za deväť mesiacov tohto roka oproti rozpočtovým predpokladom nižšie takmer o 290 mil. eur, keď ku koncu septembra dosiahli 3,8 mld. eur. Príjmy poisťovne zahŕňajú aj 504,5 mil. eur zo štátnych finančných aktív na krytie deficitu v dôsledku zavedenia druhého dôchodkového piliera. Výdavky poisťovne v rovnakom období pritom predstavovali takmer 4,24 mld. eur. Oproti plánom ide o nárast o 145,1 mil. eur. Sociálna poisťovňa tak za deväť mesiacov tohto roka znížila svoj prebytok z minulého roka takmer o 430 mil. eur na 346,5 mil. eur.
Určite je to teraz horšie, ako v decembri, ale zatiaľ sa kryje len deficit spôsobený II. pilierom.
Na doplnenie, našla som aj toto
http://ekonomika.sme.sk/c/5435146/nova-vlada-musi-riesit-socialnu-poistovnu.html
veronikasad
15.09.10,11:05
Kvaka, kde si zobrala 18% odvodov u dôchodcov ? (výsluhoví platia iné % ?)
Kvaka
15.09.10,11:09
Dôchodkové poistenie je predsa rovnaké všade, 18% spolu nie? Pokiaľ som pracovala ja, platila som spolu so zamestnávateľom 18%, nebola som v druhom pilieri, všetko išlo do I. piliera.Ak sa mýlim, tak pardón.
veronikasad
15.09.10,11:14
18 % je starobné poistenie - nejako som sa nevedela dopočítať. Hladala som čiastku 18 %, ktorú plati zamestnanec.
Pod pojem dôchodkové poistenie sa zahrňa aj invalidné poistenie a príspevky do ostatných fondov (ak by si si ho chcela platiť ako dobrovolne dôchodkovo poistená osoba).
trisestri
15.09.10,11:19
ani niektoré bohatšie krajiny nemajú umožnené súbeh dochôdkov a mzdy,niekto bude poberat ako 35 ročný vysluhový dôchodok/pričom si krasne privyrobí a pritom iný pôjde od 65,ak sa dožije-dalej mladý pokončili školy a sú bez roboty a prijmov a treba im do života zarobit a dost ,ak si chcú založit rodinu,alebo sa osamostatnit-myslim že je to spravodlive riešenie/ono by chcelo ešte rozširit ten zakáz súbehu/,ved kto chce môže pracovat,len nebude počas tohto obdobia poberat dôchodok a neskôr sa mu za dané obdobie zvýši
Kvaka
15.09.10,11:21
Veronika, samozrejme som pod dôchodkovým poistením, kedže sa bavíme o starobných dôchodkoch, myslela starobné dôchodkové poistenie. Mám to zafixované 9% do SP, 9% do II. piliera.
veronikasad
15.09.10,11:36
OK, ja robím aj mzdy, tak to členenie mám zafixované trochu inak ...
ivantt
15.09.10,15:02
Hríbov plný košisko :-) A toľko ľudí som tam ete nevidel a každý niesol minimálne plny kôš. Aspoň niekde sa darí. Niečo sm začul a neviem ako si to mam vysvetliť. Žeby by učitelia nemohli pracovať keď sú na dôchodku ? alebo pre tých čo už sú v dôchodku to neplatí ale pre tých čo pôjdu ano ?
DarRoz
15.09.10,15:12
Zrejme (?) to zle chápem:
Opakovane sa zdôrazňuje, že zákon nebude retrospektívny. Ja tomu teda rozumiem takto: Kto ku dňu účinnosti zákona (apropo: Od kedy sa plánuje účinnosť?) bude mať súbeh dôchodku a TPP, nič sa na tom nezmení: nikto ho nemôže prepustiť z práce, ani mu odobrať dôchodok.
Iba tí, čo po účinnosti zákona nadobudnú dôchodkový vek sa budú môcť slobodne rozhodnúť, či zostanú pracovať, alebo odídu do dôchodku.
Alebo sa mýlim? Obávam sa, že nie.
ivantt
15.09.10,15:16
No keby to bolo tkato, že mi nevezmu výsluhový dôchodok tak moje modlidby boli vyslišane :-)
wagner
15.09.10,15:55
Zrejme (?) to zle chápem:
Opakovane sa zdôrazňuje, že zákon nebude retrospektívny. Ja tomu teda rozumiem takto: Kto ku dňu účinnosti zákona (apropo: Od kedy sa plánuje účinnosť?) bude mať súbeh dôchodku a TPP, nič sa na tom nezmení: nikto ho nemôže prepustiť z práce, ani mu odobrať dôchodok.
Iba tí, čo po účinnosti zákona nadobudnú dôchodkový vek sa budú môcť slobodne rozhodnúť, či zostanú pracovať, alebo odídu do dôchodku.
Alebo sa mýlim? Obávam sa, že nie.

Asi to chápeš zle. To, že zákon nebude platiť spätne ešte neznamená, že niektorí dôchodcovia budú môcť robiť a niektorí nie. Od účinnosti zákona sa bude musieť každý dôchodca rozhodnúť či chce pracovať alebo brať dôchodok. A je jedno či ako dôchodca pracuješ niekoľko rokov alebo budeš nový dôchodca. Platí pre všetkých rovnako. mimotemyKeby som mala starobný dôchodok, ani by som do zamestnania nešla, tak je dobre doma. Ráno vstaneš a máš zarobené.:D
durisovad
15.09.10,15:57
Aj ja to takto chapem. Som sice uz na dochodku, ale este trochu pracujem. Uvidis, ze ked budes doma nastalo, aj tebe to neda, aby si nejaku aktivitu nevyvijala.
wagner
15.09.10,16:00
Čítala som všetky príspevky, viem, že odmietol invalidný dôchodok, lebo bol veľmi nízky, to je pochopiteľné, určite nevedel, čo ho čaká. Ale skutočnosť je taká, že odišiel zo zdravotných dôvodov. A to je iné, ako keby bol odišiel zdravý. Kto z chorých na rakovinu pozná svoju budúcnosť? Naozaj by som toto posudzovala odlišne. Prečo by nemohol pracovať vo verejnej službe, ak inde prácu nezoženie kvôli zdravotnému stavu?

Keby bral invalidný dôchodok, tak by mohol zostať pracovať vo verejnej službe. Podľa informácií, ktoré sa nám podsúvajú, tak by sa to týkalo starobných, predčasných starobných a výsluhových dôchodkov. Nie invalidných.
wagner
15.09.10,16:04
Aj ja to takto chapem. Som sice uz na dochodku, ale este trochu pracujem. Uvidis, ze ked budes doma nastalo, aj tebe to neda, aby si nejaku aktivitu nevyvijala.

Asi nie, maximálne by som si vybavila živnosť. Pokiaľ by sa mi chcelo naháňať za kšeftami. Momentálne som tiež doma. Len ešte nemám starobný dôchodok - predĺžili nám odchod do dôchodku. Musím naň čakať ešte takmer štyri roky.Ja mám aktivity na záhrade, s kvetmi:D, zaváranie a tak.:D:D:D
buchač
15.09.10,16:14
No keby to bolo tkato, že mi nevezmu výsluhový dôchodok tak moje modlidby boli vyslišane :-)

Neboj sa , Tvoje motlidby boli vyslyšané ...nevezmú...nedá sa totižto vziať ...a ani upraviť nejak smerom dole ...veď porozmýšľaj ...

Tvoj http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:xWoLBJ8qBb5V-M:http://centrum.mysteria.cz/ezoobr/pane.jpg
Kvaka
15.09.10,16:18
Keby bral invalidný dôchodok, tak by mohol zostať pracovať vo verejnej službe. Podľa informácií, ktoré sa nám podsúvajú, tak by sa to týkalo starobných, predčasných starobných a výsluhových dôchodkov. Nie invalidných.
No teraz si spomínam, že som niekde čítala, že sa to bude týkať výsluhových dôchodkov len tých, čo vstupia do služby po nadobudnutí účinnosti zákona, je to tak?
wagner
15.09.10,16:29
No teraz si spomínam, že som niekde čítala, že sa to bude týkať výsluhových dôchodkov len tých, čo vstupia do služby po nadobudnutí účinnosti zákona, je to tak?

Na odpoveď o tomto si musíš počkať, pokiaľ nebude stanovený presný verdikt.
buchač
15.09.10,16:33
ivantt
15.09.10,16:36
Keď som mal dostať invalidný dôchodok boli úplne iné zákony ako sú teraz a spravil som dobre pretože veľa ľudí o invalidné, dokonca aj čiastočné invalidné dôchodky prišlo. Niektorí už mie sú medzi nami. Keď človeka pochovajú a nie je ešte mŕtvy tak zo všetkého najhoršieho ho dokáže dostať popzitívne myslenie a nejaká činnosť, nie invalidný dôchodok. Len mi bolo divné že mi nedovolili spraviť si VŠ. 2 semestre som si spravil a viac dovolenky som už nemal. Jednoducho policajt má byť asi hlupák. Ja som rád že som odmietol invalidný dôchodok, som rád že žijem a nech je pri moci ktokoľvek a robí čokoľvek, nakolená ma nedostane. A čím viac budu do národa rýpať tým viac ich bude národ klamať. Aj na daniach aj pri práci na dôchodku. Človek je tvor mysliaci a vždy si nájde cestičky a slovák je v tom expert. Dokáže oklamať neoklamatelné a ukradnuť neukradnutelné.
jaja99
15.09.10,16:39
Nemáte info, či sa od nového roku budú platiť odvody aj z odchodného?? Keby som robila v silovom rezorte 15 rokov, asi by ma to inšpirovalo v činom + skutočnosť, že môžem prísť o výsluhový dôchodok...
Mária27
15.09.10,16:46
No keby to bolo tkato, že mi nevezmu výsluhový dôchodok tak moje modlidby boli vyslišane :-)
Ak ten zákon prijmu, dôchodok ti nevezmú, len prerušia jeho vyplácanie za podmienok stanovených zákonom. To nie je retroaktivita.

Ak ten zákon prijmu, nebude to ani u nás žiadna novinka. Veď do roku (myslím až) 2004 sa tiež nemohlo aj pracovať aj brať dôchodok. Ako rýchlo sa na to zabudlo!
Niekedy bol v zákone stanovený počet dní v roku, kedy sa dalo aj pracovať aj brať dôchodok; ak si ho prekročil, musel si vrátiť dôchodok. Nakoniec, keď pracoval, nadrábal si percentá na zvýšenie dôchodku, takže sa mu to celkom nestratilo. Horšie bolo, že tam bol strop.
O predčasný dôchodok mohli pôvodne požiadať tí, čo pol roka pred nárokom na dôchodok prišli o zamestnanie. Potom to predĺžili na dva roky ... Dosť často sa podmienky na odchod do penzie menili medzi rokom 2001 a 2004, ale aj ďalšie roky neboli bez zmien.
Aj teraz sú niektoré paragrafy veľmi nespravodlivé. A nespravodlivé je aj to, že silové rezorty majú iný zákon - o výsluhových príspevkoch aj výsluhových dôchodkoch. Potom sa stane aj to, že pre sociálku nemajú odpracovaných dosť rokov.
Danila
15.09.10,16:53
Mužské miesta sa sciviľňujú len veľmi výnimočne. Netvrdím že vôbec, ale len minimálne. Dnes ženy vidíme v uniformách aj v uliciach, ale niekedy boli len na hraniciach, alebo v kanceláriach. Konkrétne u nás sa scivilnenie dotklo len 1 muža, ale 6 žien. Počas služobného pomeru všetky odvody idú do dôchodkového fondu MV a tento následne vypláca výsluhové dôchodky. Tieto odpracované roky sa vo výpise SP vôbec neevidujú. Pre vyplacanie starobnho dôchodku vyplácané cestou SP máme nárok po odpracovaní najmenej 15 rokov a dosiahnutia dôchodkového veku čiže vo veku 62 rokov (u žien individuálne podľa roku narodenia a podľa počtu detí). Starobný dôchodok sa následne vypočíta za roky, kedy sú robené odvody do SP.Máš pravdu v tom, že ak by ste chceli okrem výsluhového dôchodku ešte aj starobný, tak musíte odpracovať 15 rokov mimo rezortu. Ale verím, že to nebol povzdych. Lebo vaše výsluhové/ o odstupnom pomlčím/ by som hneď a zaraz menila s mojim starobným, a povedzme si, kancelária ako kancelária. A keďže jeden výsluhový k nám do domu chodí, nad touto spravodlivosťou brblem pravidelne dvakrát do mesiaca.:confused:
Danila
15.09.10,16:59
Keď som mal dostať invalidný dôchodok boli úplne iné zákony ako sú teraz a spravil som dobre pretože veľa ľudí o invalidné, dokonca aj čiastočné invalidné dôchodky prišlo. Niektorí už mie sú medzi nami. Keď človeka pochovajú a nie je ešte mŕtvy tak zo všetkého najhoršieho ho dokáže dostať popzitívne myslenie a nejaká činnosť, nie invalidný dôchodok. Len mi bolo divné že mi nedovolili spraviť si VŠ. 2 semestre som si spravil a viac dovolenky som už nemal. Jednoducho policajt má byť asi hlupák. Ja som rád že som odmietol invalidný dôchodok, som rád že žijem a nech je pri moci ktokoľvek a robí čokoľvek, nakolená ma nedostane. A čím viac budu do národa rýpať tým viac ich bude národ klamať. Aj na daniach aj pri práci na dôchodku. Človek je tvor mysliaci a vždy si nájde cestičky a slovák je v tom expert. Dokáže oklamať neoklamatelné a ukradnuť neukradnutelné.A ešte si zabudol, že pokorne ohýba chrbát pred nespratníkmi, čo sú u moci, a nechá si na hlavu aj....na.......;), nemám na mysli onduláciu.
ivantt
15.09.10,17:09
To som zabudol napísať... s chrbátmi robím takmer každy deň a zabudol som na ne :-(( Ale verím že aj slová si vie povedať dosť keď príde jeho čas. Ale keď tak rozmýšľam, p. Slota je nejak ticho čo sa týka zákonu o zbraniach. Ešte stále som nepočul od neho noiečo v tom zmysle, že Slovákom poberú zbrane a Maďari nás potom napadnu :-D
buchač
15.09.10,17:14
Trt zoberú ...nie zbrane ...každé čudo tri dni trvá ...aj to Lipšicovo ...:rolleyes:
ivantt
15.09.10,17:18
Veď to je úplná volovina. Sú šialenci čo zabíjajú nožmi a prečo ich stále dostať v obchode ? Sú ludia ktorý dokážu zabiť holou rukou tak prečo nám nepoodtínaju rovno aj ruky ? Veď je to jednoduchšie ako spraviť poriadok tam kde ho nevedia spraviť. Nech si vezmú príklad od francuzov.
durisovad
15.09.10,17:23
Kedze vela chodcov zomrie, ked ich zrazi auto, asi zakazu auta pouzivat....
stanco007
15.09.10,17:23
Dochodcovia mozu pracovat, ale vyhradne v sukromnej sfere. Kto ho chce z podnikatelov zamestnat a platit, nech ho zamestnava aj do smrti. Stat by mal predovsetkym vo svojich zariadeniach vytvarat a poskytovat pracovne prilezitosti pre tych, co nemaju zamestnanie a tych, ktori vyhovuju kvalifikacnym poziadavkam a nie zamestnavat dochodcov, vysluhovych dochodcov, ktorym uz poskytuje slusne socialne postavenie v spolocnosti, aj bez potreby pracovat. Pretoze potom na jednej strane vznika skupina ludi, ktora pobera dochodok 1000 € - 2000 €, pricom im stat este nadstandardne vylepsuje ich financne postavenie vysokym platom a na druhej strane skupina ludi, ktora je bez prace a ktora sa nemoze zamestnat, lebo pracovne miesta su v statnej a verejnej sfere obsadene dochodcami. Ficova teoria, zamestnancom v stanej sfere nemohol znizit platy, lebo nemaju vinu na hospodarskej krize. Ale vo vyrobe boli vinni, ked ostali bez prace? Mal znizit pocet na ministerstvach o 20 %, v konecnom dosledku zvysil o 20 %. Aj on si iba zmrazil s ostatnymi platy, pretoze platy sa iba zvysuju v statnej sfere, ked su vysoke platy v hospodarstve, ale ked v hospodarstve platy klesali, tak v statnej sa zmrazovali, iba jednosmerna cesta je pre statnu sferu, smerom hore, ale dole v ziadnom pripade. A pritom stat zije z dani a z vyroby v hospodarstve...dokazte, aby niekto odisiel zo statnej sfery, ked pobera vysluhovy dochodok 1500€, v statnom zariadeni zaraba 1000 €, 2 hodiny stravi v praci pri kave, dalsie 2-3 hodinky na internete a zbytok pri fuskach pre sukromnu sferu.......ked by ludia z vyroby vedeli, ako sa pracuje casto v statnej sfere, tak by bola defenestracia na ceste.....a aby som nezabudol, pri odchode do vysluhoveho dochodku, je im vyplatene vysoke odchodne, po ukonceni pracovneho pomeru ako vysluhoveho dochodcu v statnej organizacii ,je im vyplatene dalsie odchodne, registruju sa hned na urade prace a pol roka poberaju podporu v nezamestnanosti, pri poberani sucasne vysluhoveho dochodku, aby sa potom zamestnali v dalsej statnej organizacii, pretoze ked sa im podari vydrzat v pracovnom pomere 10 rokov, tak im vznika narok na dalsi civilny dochodok, ktory z vysokeho platu nie je nezandbatelny a samozrejme, odchodne......este sa Vam paci zamestnavanie vysluhovych dochodcov v statnej sprave? Aj mne........
Zavist, zavist???? Vsak aj ty mozes ist alebo si mohol ist do armady...!!! Co nejdes resp si nesiel??? Mam najradsej takych co do niecoho pindaju a nemaju o tom ani sajnu a keby tam mali oni pracovat, tak ani nahodou. Tak potom nepindaj. A okrem toho armadu dotuju NATO a co ma ist do armady hrabe aj stat...
Ja ked som siel na vojensku skolu, tak som bol ch.j a guma a vsetci sa mi smiali. ja som videl vtedy skusenosti do zivota a osamostatnenie sa. Ale vies ako sa hovori...? Kto sa smeje naposledy ten sa smeje najlepsie! A ja sa teraz smejem im... Ake pozic take vrat... Len skoda, ze som v praci utrpel uraz pre ktory som musel odist,inac by som robil rad dalej...
vcielkaisr
15.09.10,17:34
Volanie po spravodlivosti nepovažujem za zavist,takisto ani poukazovanie na to ako niektorý veselo zneuživajú neopravnené výhody,prečo by mal niekto doplacat na ich vyhcanost?
Penazí je málo a na to doplacujú dôchodcovia ktorý nemajú možnost privirobit si-vid nižšia valorizacia dôchodkov,aj ked sa argumentuje číslami,aj štatistika sa dá korigovat podla politických zámerov.
stanco007
15.09.10,17:41
Volanie po spravodlivosti nepovažujem za zavist,takisto ani poukazovanie na to ako niektorý veselo zneuživajú neopravnené výhody,prečo by mal niekto doplacat na ich vyhcanost?
Penazí je málo a na to doplacujú dôchodcovia ktorý nemajú možnost privirobit si-vid nižšia valorizacia dôchodkov,aj ked sa argumentuje číslami,aj štatistika sa dá korigovat podla politických zámerov.
Jedine co tu je zneuzivane a ludia co to zneuzivaju su tí co sli do predcasneho dochodku a robia!!! Tí s tym vydrbali... Ostatni nie a nevidim dovod preco by nemohli aj robit ked su v niecom dobri....
ivantt
15.09.10,18:04
Urážať je najlepšie riešenie.... Neviem ako som ja vydrbal a s kým. Iba ak sám so sebou.. som na vysluhovom dochodku a pracujem vo verejnej správe. Ale môj prájem spolu neprevyšuje tisicku ako to tu niekto vysvetloval. Sle ano, mam ničo na prilepšenie. Rakovinu a cukrovku. Rád sa vzdám akehokoľvek vysluhoveho dôchodku, som ochotny ísť tvrdo drieť do výroby ale vrátte mi zdravie, zavislivci. Vezmite si spôolu s mojim vysluhovým dôchodkom aj rakovinu a cukrovku. A skpste si vybaviť potom stavebný úver. Nikdy ho nedostanete lebo nie ste zdravý a nikto vám to nepoistí. Závidite mi mojich posraných 300€ ale preco mi nezávidíte rakovinu ? prečo mi nezávidíte skutočnosť, ze nemozem zdvihať veci ťaqžšie ako 5 kg ?? prečo mi nezávodíte ihlu ktorú si pchám 3x denne doseba aby som prežil ??? TO všetko sú nahromadené stresy, to sú nočné pešie služby a mraze -20 bez ohriatia, to sa nazbiera z každej strany. Ja si to s vami vymenim, vezmite si môj vysluhový dochodok a vrátte mi zdravie... zavisť, to je dalši vlastnossť slovakov. Ked porovnavate zapad so slovenskom tak porovnavajte aj myslenie ludi. zavist, zavist zavist... Ale aj tak nikomu neprajem aby prežil rakovinu, aby si musel pichat inzulin. Nech je to ktokolve, nezelam mu to.. ani zavistlivcom.
stanco007
15.09.10,18:08
Urážať je najlepšie riešenie.... Neviem ako som ja vydrbal a s kým. Iba ak sám so sebou.. som na vysluhovom dochodku a pracujem vo verejnej správe. Ale môj prájem spolu neprevyšuje tisicku ako to tu niekto vysvetloval. Sle ano, mam ničo na prilepšenie. Rakovinu a cukrovku. Rád sa vzdám akehokoľvek vysluhoveho dôchodku, som ochotny ísť tvrdo drieť do výroby ale vrátte mi zdravie, zavislivci. Vezmite si spôolu s mojim vysluhovým dôchodkom aj rakovinu a cukrovku. A skpste si vybaviť potom stavebný úver. Nikdy ho nedostanete lebo nie ste zdravý a nikto vám to nepoistí. Závidite mi mojich posraných 300€ ale preco mi nezávidíte rakovinu ? prečo mi nezávidíte skutočnosť, ze nemozem zdvihať veci ťaqžšie ako 5 kg ?? prečo mi nezávodíte ihlu ktorú si pchám 3x denne doseba aby som prežil ??? TO všetko sú nahromadené stresy, to sú nočné pešie služby a mraze -20 bez ohriatia, to sa nazbiera z každej strany. Ja si to s vami vymenim, vezmite si môj vysluhový dochodok a vrátte mi zdravie... zavisť, to je dalši vlastnossť slovakov. Ked porovnavate zapad so slovenskom tak porovnavajte aj myslenie ludi. zavist, zavist zavist... Ale aj tak nikomu neprajem aby prežil rakovinu, aby si musel pichat inzulin. Nech je to ktokolve, nezelam mu to.. ani zavistlivcom.
Toto ale tí zavistlivci nikdy nepochopia!!! Oni vidia len tie vysluhove dochodky ale co vsetko bolo za tym uz nevidia.... Tipickí Slovaci!!!! Aj ja som na invalidnom pre roztrepane koleno ale toto tiez nikoho nezaujima, ze som este velmi mlady a za chvilu budem mat umele koleno...
buchač
15.09.10,18:19
Urážať je najlepšie riešenie.... Neviem ako som ja vydrbal a s kým. Iba ak sám so sebou.. som na vysluhovom dochodku a pracujem vo verejnej správe. Ale môj prájem spolu neprevyšuje tisicku ako to tu niekto vysvetloval. Sle ano, mam ničo na prilepšenie. Rakovinu a cukrovku. Rád sa vzdám akehokoľvek vysluhoveho dôchodku, som ochotny ísť tvrdo drieť do výroby ale vrátte mi zdravie, zavislivci. Vezmite si spôolu s mojim vysluhovým dôchodkom aj rakovinu a cukrovku. A skpste si vybaviť potom stavebný úver. Nikdy ho nedostanete lebo nie ste zdravý a nikto vám to nepoistí. Závidite mi mojich posraných 300€ ale preco mi nezávidíte rakovinu ? prečo mi nezávidíte skutočnosť, ze nemozem zdvihať veci ťaqžšie ako 5 kg ?? prečo mi nezávodíte ihlu ktorú si pchám 3x denne doseba aby som prežil ??? TO všetko sú nahromadené stresy, to sú nočné pešie služby a mraze -20 bez ohriatia, to sa nazbiera z každej strany. Ja si to s vami vymenim, vezmite si môj vysluhový dochodok a vrátte mi zdravie... zavisť, to je dalši vlastnossť slovakov. Ked porovnavate zapad so slovenskom tak porovnavajte aj myslenie ludi. zavist, zavist zavist... Ale aj tak nikomu neprajem aby prežil rakovinu, aby si musel pichat inzulin. Nech je to ktokolve, nezelam mu to.. ani zavistlivcom.

mimotemy
Ivan ....kľud ...

V tomto mojom príspevku http://www.porada.sk/1506349-post96.html som Ti niečo naznačil ...buď si tak vytočený , alebo si to schválne prehliadol ...

Nie si sám ...aj v jednej pesničke sa to , myslím , spieva ...

Len tak , na okraj ...spomínaš , že ešte aj pracuješ vo verejnej správe ...
Hm , ja už nie ...už vôbec nie ...nedá sa , zdravie akosi nepovolí občas , takže ho radšej nedráždim ...
A trúfam si povedať , že som viac zažil , prežil ...

Ozaj ...keď už tie nemoci spomínaš ...spomeň si aj na tých ostatných , hlavne na tie malé decká , ktoré , kua , ešte nič neprežili ...len ten špitál väčšinou vidia ...zvnútra podotýkam...

Ty ...ja ...aj poniektorí iní máme aspoň to šťastie , že sme niečo zažili , prežili ...spomienky máme ...
Keď ku nám príde moje slniečko modrooké , na všetko zabudnem ...vyseriem /sorry/ sa na problémy ...;)
dad111
15.09.10,18:24
Zavist, zavist???? Vsak aj ty mozes ist alebo si mohol ist do armady...!!! Co nejdes resp si nesiel??? Mam najradsej takych co do niecoho pindaju a nemaju o tom ani sajnu a keby tam mali oni pracovat, tak ani nahodou. Tak potom nepindaj. A okrem toho armadu dotuju NATO a co ma ist do armady hrabe aj stat
Áno takmer každý mal tú možnosť, ale každý tam ísť nemohol. Vieš boli aj takí, ktorým sa jednoducho hnusilo podpísať členstvo do istej strany. Jednoducho nechceli s tým mať nič spoločné. Nemohli žiť s tým, že budú škodiť iným a už vôbec sa im hnusilo pomyslenie, že by dobrovoľne išli proti niekomu so zbraňou. Nemohli žiť s tým, že by boli závislí na rozhodnutí úbohých neschopných ... len preto, že mali o nejakú hviezdičku viac, zato však o mnoho závitov menej. Nechceli sa byť do pŕs a tárať ako chcú brániť našu vlasť a pritom to robili len preto, že neboli a nie sú schopní sa uživiť svojimi rukami a rozumom už vôbec nie.
Tak tí druhí sa napríklad rozhodli ísť do iných odvetví a bolo ich dosť, kde mali tiež náborové a dokonca aj také výhody v dôchodku. Tí si tam, ale na rozdiel od tých prvých zničili svoje zdravie. Dali ich zato do invalidného dôchodku. Žili skromnejšie, ale zmierili sa s tým. A potom , keď ich už nepotrebovali tak ich odkopli ako handru, invalidné im zrušili a kategorizáciu dôchodku tiež.
Tak prečo by sa nemohlo pristupovať ku všetkým rovnako. Nikto nemusí tvrdiť, že on tam išiel už v dobe, keď už nemusel a dokonca ani nemohol vstúpiť do tej strany. Keby to boli od neho vyžadovali bol by ochotný urobiť čokoľvek.
veronikasad
15.09.10,18:27
Nemáte info, či sa od nového roku budú platiť odvody aj z odchodného?? Keby som robila v silovom rezorte 15 rokov, asi by ma to inšpirovalo v činom + skutočnosť, že môžem prísť o výsluhový dôchodok...
Žiadny oficialny návrh zákona som ešte nevidela, ale podľa toho čo bolo publikované v tlači, majú byť zrušené všetky výnimky = príjmy, z ktorých sa neplatia odvody. Teda mali by sa platiť aj z odstupného.
buchač
15.09.10,18:29
Áno takmer každý mal tú možnosť, ale každý tam ísť nemohol. Vieš boli aj takí, ktorým sa jednoducho hnusilo podpísať členstvo do istej strany. Jednoducho nechceli s tým mať nič spoločné. Nemohli žiť s tým, že budú škodiť iným a už vôbec sa im hnusilo pomyslenie, že by dobrovoľne išli proti niekomu so zbraňou. Nemohli žiť s tým, že by boli závislí na rozhodnutí úbohých neschopných ... len preto, že mali o nejakú hviezdičku viac, zato však o mnoho závitov menej. Nechceli sa byť do pŕs a tárať ako chcú brániť našu vlasť a pritom to robili len preto, že neboli a nie sú schopní sa uživiť svojimi rukami a rozumom už vôbec nie.
Tak tí druhí sa napríklad rozhodli ísť do iných odvetví a bolo ich dosť, kde mali tiež náborové a dokonca aj také výhody v dôchodku. Tí si tam, ale na rozdiel od tých prvých zničili svoje zdravie. Dali ich zato do invalidného dôchodku. Žili skromnejšie, ale zmierili sa s tým. A potom , keď ich už nepotrebovali tak ich odkopli ako handru, invalidné im zrušili a kategorizáciu dôchodku tiež.
Tak prečo by sa nemohlo pristupovať ku všetkým rovnako. Nikto nemusí tvrdiť, že on tam išiel už v dobe, keď už nemusel a dokonca ani nemohol vstúpiť do tej strany. Keby to boli od neho vyžadovali bol by ochotný urobiť čokoľvek.
...hm ...nemienim si kaziť náladu ...ale ani nikomu inému ...;)
...ale oponovať by som vedel , aj argumentov by som naskladal dostatok ...
...ibaže , neznalý veci si , takže takto mudruješ ...
...ešte by som rád vedel , o akej to dobe sa bavíme ...roky , ktoré že to boli ????
stanco007
15.09.10,18:32
...hm ...nemienim si kaziť náladu ...ale ani nikomu inému ...;)
...ale oponovať by som vedel , aj argumentov by som naskladal dostatok ...
...ibaže , neznalý veci si , takže takto mudruješ ...
...ešte by som rád vedel , o akej to dobe sa bavíme ...roky , ktoré že to boli ????
Ja som uz citoval jeho nazor ale som ho radsej vymazal lebo by ma asi porazilo... :(:mee:
ivantt
15.09.10,18:33
Niekedy ked sa ma niečo dotkne tak potom píšem čo na srdci to na jazyku. Ale taký som aj v živote, poviem každemu do očí čo mam na srdci a to je nešťastná povaha. Asi som nejak prekliaty lebo všetci policajti mali problem lebo pili a ja som mal problem lebo som nechcel piť, nie je to paradoxné ? A čo sa týka malych chodych detí, tak tých mi je ozaj ľúto. sú to nevinne stvorenia a trpia hoci si to nezaslúžia. Sú chvíľe kedy by som si to odtrpel aj za nich. Keď som bral chemoterapiu, ležal som v Blave na onkológii a videl som tam všetku tú hrôzu. Možno preto sa mi podarilo prežiť. Ja som sa s rakovinou skamarátil a nebojim sa jej. Viac sa bojím ľudí, tí sú oveľa krutejší ( samozrejme nie všetci ). Kto ma pozna tak ten vie že nikdy nikomu neublížim, iba ak pomôžem. Nikdy som nikomu nepovedal nie... Ja život milujem a veerím že to tak ešte dlho potrvá. A to sa už zopar rokov teším každému prebudenému ránu a som vďačný za každy deň. Nezávidím nikomu, dokonca ani tým čo si nakradli. Mňa teší všetko čok maám, všetko čo robím lebo to robím s láskou ale kradnúť sa s láskou neda a preto žiadny nakradnutý mamon nemože človeka tešiť. Ja mám svedomie čisté a keď príde môj posledný deň tak svedomie čisté aj ostane. Narozdiel od tých o kotrých hovorím niečo ako v tom zmysle " zlodej kričí chytte zlodeja "... ale že sa "musíme" uskromniť. Moja chrbtová kosť stále existuje, svedomie tiež a preto sa môžem životu tešiť a nemam strach žiť... a vychutnávať... keď chcú, nech si vezmu môj vysluhový dôchodok... ale nech si aj oni priškrtia, nech si oni pozastavia doživotné renty. Ked šetriť tak na všetkych a s rozumom.
Melnick
15.09.10,19:00
Keby takou rýchlosťou rástli dôchodky, ako pribúdajú príspevky do tejto témy, tak by som to brala. :):):)
Mária27
15.09.10,19:07
Niekedy ked sa ma niečo dotkne tak potom píšem čo na srdci to na jazyku. Ale taký som aj v živote, poviem každemu do očí čo mam na srdci a to je nešťastná povaha. Asi som nejak prekliaty lebo všetci policajti mali problem lebo pili a ja som mal problem lebo som nechcel piť, nie je to paradoxné ? A čo sa týka malych chodych detí, tak tých mi je ozaj ľúto. sú to nevinne stvorenia a trpia hoci si to nezaslúžia. Sú chvíľe kedy by som si to odtrpel aj za nich. Keď som bral chemoterapiu, ležal som v Blave na onkológii a videl som tam všetku tú hrôzu. Možno preto sa mi podarilo prežiť. Ja som sa s rakovinou skamarátil a nebojim sa jej. Viac sa bojím ľudí, tí sú oveľa krutejší ( samozrejme nie všetci ). Kto ma pozna tak ten vie že nikdy nikomu neublížim, iba ak pomôžem. Nikdy som nikomu nepovedal nie... Ja život milujem a veerím že to tak ešte dlho potrvá. A to sa už zopar rokov teším každému prebudenému ránu a som vďačný za každy deň. Nezávidím nikomu, dokonca ani tým čo si nakradli. Mňa teší všetko čok maám, všetko čo robím lebo to robím s láskou ale kradnúť sa s láskou neda a preto žiadny nakradnutý mamon nemože človeka tešiť. Ja mám svedomie čisté a keď príde môj posledný deň tak svedomie čisté aj ostane. Narozdiel od tých o kotrých hovorím niečo ako v tom zmysle " zlodej kričí chytte zlodeja "... ale že sa "musíme" uskromniť. Moja chrbtová kosť stále existuje, svedomie tiež a preto sa môžem životu tešiť a nemam strach žiť... a vychutnávať... keď chcú, nech si vezmu môj vysluhový dôchodok... ale nech si aj oni priškrtia, nech si oni pozastavia doživotné renty. Ked šetriť tak na všetkych a s rozumom.
Oceňujem túto tvoju odpoveď. Ale už sa toľko nechvál!;):)
ivantt
15.09.10,19:34
Nechvalim, jednoducho som sa vykecal :-) aj to niekedy treba. A este nieco... kazdy sa zaobera dôchodkami, a pracujucimi dôchodcami. A čo takto väzni ? čo keby aj oni prispievali do kasy a nie z nej len ťahali ? On ma najdrahší hotel, má stravu a dostane sa mu vzdelania aby mohol lepšie kradnuť, zadarmo fitcentrum... myslím že pokračovať nemusím. Na nich sa vláda vykašle ????
veronikasad
15.09.10,19:41
Ivan, že ty si nekandidoval za poslanca do parlamentu ...
ivantt
15.09.10,19:44
na to nemam vzdelanie ani chrbtovu kost :-)))
veronikasad
15.09.10,19:46
Aké vzdelanie na to potrebuješ ? Tlačítko stláčať dúfam vieš ...a za rečníckym pultom (podľa tvojich reakcii na Porade) si ťa tiež viem predstaviť ...
ivantt
15.09.10,19:50
Tak to nevieš :-)))) Ja nemam dar reči a neviem argumentovať. Len niekedy mi prsty same píšu ale tento krát je to prvý krát čo sa vyjadrujem k politike. Vačšinou sa moje debaty týkali iných záležitostí ktorým rozumiem.
durisovad
15.09.10,20:04
Tak to nevieš :-)))) Ja nemam dar reči a neviem argumentovať. Len niekedy mi prsty same píšu ale tento krát je to prvý krát čo sa vyjadrujem k politike. Vačšinou sa moje debaty týkali iných záležitostí ktorým rozumiem.
Ach, keby sa tak nasi poslanci a vladni predstavitelia vyjadrovali len k zalozitostiam, ktorym rozumeju. To by zavladla tisina...
Melnick
15.09.10,20:21
Ach, keby sa tak nasi poslanci a vladni predstavitelia vyjadrovali len k zalozitostiam, ktorym rozumeju. To by zavladla tisina...Daši nestraš, však potom už v TV nebudú žiadne komédie, ktoré by sa dali pozerať.:D:D:D
vcielkaisr
15.09.10,20:56
Stále tvrdím buď pracovať alebo poberať dôchodok, nárok na dôchodok ostáva stále v platnosti. Nezabúdajme na to, že dôchodok je vlastne náhrada mzdy.
ela77
16.09.10,03:32
Stále tvrdím buď pracovať alebo poberať dôchodok, nárok na dôchodok ostáva stále v platnosti. Nezabúdajme na to, že dôchodok je vlastne náhrada mzdy.

to mi chceš tvrdiť, že ty nepracuješ???Poznám takých čo sú na čiastočnom invalidnom (ty si píšeš v profile tiež) a pracujú, alebo naplno chodia do zahraničia. Ja som na dôchodku. Po takmer 40 rokoch odpracovaných poberám dôchodok 265 Eu a to som si myslela, že som slušne zarabajúci človek pred dôchodkom. Lenže vzorec p. Radičovej na výpočet ešte v predošlom období jej ministrovania my ho vypočítal toľko ako som napísala. Zostal by si pri takom prijme???Keby som bola sama, tak môžem ísť rovno pod most. A tie brigády čo robia dôchodcovia v HMarketoch??? Tie im závidíte???Veď to sú miesta, kde mladý človek nepôjde.
ivantt
16.09.10,04:08
Ono to je tak, že človek vyksakuje keď mu je dobre a keď ho dôchodkový vek "nemusí" zaujámať. Inak začne rozmýšlať až keď príde na neho. Ja si pamatám keď v televízii nejaký fagan vysokoškolák povedal vetu na ktorú nikdy v živote nezabudnem : Načo sú nám dôchodcovia, je to len na príťaž. A načo sú dôchodcom peniaze ? veď oni už nič nepotrebujú... Má bohovský pohľad na svet a na život a jemu želám niázky dôchodok, vysoký nájom aby pocítil o čom život je>
Danila
16.09.10,05:00
Toto ale tí zavistlivci nikdy nepochopia!!! Oni vidia len tie vysluhove dochodky ale co vsetko bolo za tym uz nevidia.... Tipickí Slovaci!!!! Aj ja som na invalidnom pre roztrepane koleno ale toto tiez nikoho nezaujima, ze som este velmi mlady a za chvilu budem mat umele koleno...No tak teba si trošku podám, ak dovolíš. Máte nárok na výsluhový dôchodok po odpracovaní 15 rokov. A odstupné. Toľko som ja potrebovala na poriadne poznanie mojej odbornosti v praxi, lebo škola mi dala len také nepatrné houby, aby som mohla byť schopná riešiť aj zložité problémy a byť absolútne samostatnou vo svojej profesii. Mnohí z Vás však vtedy berú fidlátka v podobe výsluhových dôchodkov a odstupného a idú zarábať mimo rezort ešte na starobný dôchodok s poriadne nacpanou kešeňou. Myslíš, že baník, frézar, kamionista, lekár, učiteľ, sa narobí menej? Alebo má menšiu zodpovednosť? Tak ak už naši mocipáni sú k Vám takí veľkorysí, aspoň nestoňte. Ste veľkí chlapci a slzičky Vám nesvedčia.;)
Danila
16.09.10,05:09
Daši nestraš, však potom už v TV nebudú žiadne komédie, ktoré by sa dali pozerať.:D:D:DZačalo sa blýskať na lepšie časy Majka.:) Práve prebehlo testovanie drog v organizme najpoprednejšieho...a sú testy negatívne, takže sranda končí, on to fakt všetko asi myslel vážne....Preboha!:D;)
stanco007
16.09.10,05:10
No tak teba si trošku podám, ak dovolíš. Máte nárok na výsluhový dôchodok po odpracovaní 15 rokov. A odstupné. Toľko som ja potrebovala na poriadne poznanie mojej odbornosti v praxi, lebo škola mi dala len také nepatrné houby, aby som mohla byť schopná riešiť aj zložité problémy a byť absolútne samostatnou vo svojej profesii. Mnohí z Vás však vtedy berú fidlátka v podobe výsluhových dôchodkov a odstupného a idú zarábať mimo rezort ešte na starobný dôchodok s poriadne nacpanou kešeňou. Myslíš, že baník, frézar, kamionista, lekár, učiteľ, sa narobí menej? Alebo má menšiu zodpovednosť? Tak ak už naši mocipáni sú k Vám takí veľkorysí, aspoň nestoňte. Ste veľkí chlapci a slzičky Vám nesvedčia.;)
Dalsia co prd o tom vie a len pinda!!! Zavist, zavist a zavist... Vy ludia uz konecne pochopte, ze Slovensko podpisalo pakt NATO, ktore dotuje nasu armadu! Nas stat si PREDSTAVTE, ze este kazdy rok plati milionove pokuty, za to, ze ludia v armade maju NIZKE platy a aj dochodky... Nas stat sa zaviazal na nieco NATU a nedodrzuje to. Ostatni zamestnanci armad v NATO maju uplne ine platy, dochodky a aj odstupne... Nas stat hrabe do kasy aj na vase dochodky co ma ist do armady... Tak sa uklaudnite. A okrem toho ved vas nikto nedrzi obliect maskace a ist sa plazit do blata ci je leto, zima, dazd, mraz, byt tyzdne od rodiny, stahovat sa s rodinou aj kazdy rok niekde inde v republike atd atd atd... Nech sa paci... Ale kdeze... To mi aj teraz povedia znamy ci su hlupi ist do armady... TAK SU HLUPACI... Nech potom beha s motorovou pilou v lese, nech jazdi na kamione atd kazdeho vec... Neviem co tu kazdy pinda na vysluhove dochodky... Viete ake dochodky maju napr sudcovia a ako sa valorizuju???? Kolko sa nakradne hore vo vlade???
stanco007
16.09.10,05:15
Tu sa hodi este jedno porekadlo:
KAZDY SI JE STROJCOM SVOJHO STASTIA!
Ked niekto vidi, ze sa bude mat dobre a ze sa postara o rodinu ked bude robit napr v bani, tak prosim. Ja a vela inych si vybralo statnu sluzbu-ozbrojene zlozky a tym veci co su k tomu priznane a nikdy nezrusia... Kazdy ma svoj rozum a moze sa rozhodnut... Tak potom mozte pindat len na seba akí ste BLBÍ, ze ste mohli poberat taky dochodok aj vy....
Danila
16.09.10,05:19
Nechvalim, jednoducho som sa vykecal :-) aj to niekedy treba. A este nieco... kazdy sa zaobera dôchodkami, a pracujucimi dôchodcami. A čo takto väzni ? čo keby aj oni prispievali do kasy a nie z nej len ťahali ? On ma najdrahší hotel, má stravu a dostane sa mu vzdelania aby mohol lepšie kradnuť, zadarmo fitcentrum... myslím že pokračovať nemusím. Na nich sa vláda vykašle ????Svrbí ma jazyk, čosi šťavnaté by som Ti napísala, ale píšeš tak múdro, že Ťa toho ušetrím. A počúvaj starú babu. Bude lepšie, ak budeš písať o tom, čomu rozumieš, a čo si vyskúšal na vlastnej koži. Takže nedrístaj. Vonku je dosť tých, čo ovládajú svinstvá najlepšie a za prachy nikdy za mreže nepôjdu. Lebo v ňom, v tom luxusnom interhoteli sú poväčšine narkomani, a zopár dílerov, tých najsamspodnejších ... a ešte zopár zlodejíčkov, čo nemajú na všeličo, teda ani na spravodlivosť. Tí, čo na ňu majú, sa tam poväčšine len zvrtnú na päte.;) A nepaušalizuj, mohlo by sa Ti stať, že zajtra niekoho zrazíš a vyskúšaš si ten interhotel. Nedajbože. Prajem Ti pekný deň.:)
Danila
16.09.10,05:20
Tu sa hodi este jedno porekadlo:
KAZDY SI JE STROJCOM SVOJHO STASTIA!
Ked niekto vidi, ze sa bude mat dobre a ze sa postara o rodinu ked bude robit napr v bani, tak prosim. Ja a vela inych si vybralo statnu sluzbu-ozbrojene zlozky a tym veci co su k tomu priznane a nikdy nezrusia... Kazdy ma svoj rozum a moze sa rozhodnut... Tak potom mozte pindat len na seba akí ste BLBÍ, ze ste mohli poberat taky dochodok aj vy....Už Tvoja inteligencia naznačuje, koho platíme z našich daní.....;)
Laco-monter
16.09.10,05:21
Tu sa hodi este jedno porekadlo:
KAZDY SI JE STROJCOM SVOJHO STASTIA!
Ked niekto vidi, ze sa bude mat dobre a ze sa postara o rodinu ked bude robit napr v bani, tak prosim. Ja a vela inych si vybralo statnu sluzbu-ozbrojene zlozky a tym veci co su k tomu priznane a nikdy nezrusia... Kazdy ma svoj rozum a moze sa rozhodnut... Tak potom mozte pindat len na seba akí ste BLBÍ, ze ste mohli poberat taky dochodok aj vy....

Presne tak,ja som si vybral zváranie a som zvárač, a nenadávam a neponosujem sa keď treba zvárať v 35°C horučavach a držať hlavu v dyme nad rozpálenym kusom.

Jednoducho nasadím pitný režim, mením na sebe košele za suché a "jedu".

Ale tiež takto nemienim robiť do dochodku, pride čas keď aktívne zváranie zavesím na klinec a stanem sa inštruktorom zvárania, trebárs.
stanco007
16.09.10,05:32
Už Tvoja inteligencia naznačuje, koho platíme z našich daní.....;)
No z tvojich dani to urcite nebude :D A o tej inteligencii by som na tvojom mieste pomlcal :D
ivantt
16.09.10,06:12
No tak teba si trošku podám, ak dovolíš. Máte nárok na výsluhový dôchodok po odpracovaní 15 rokov. A odstupné. Toľko som ja potrebovala na poriadne poznanie mojej odbornosti v praxi, lebo škola mi dala len také nepatrné houby, aby som mohla byť schopná riešiť aj zložité problémy a byť absolútne samostatnou vo svojej profesii. Mnohí z Vás však vtedy berú fidlátka v podobe výsluhových dôchodkov a odstupného a idú zarábať mimo rezort ešte na starobný dôchodok s poriadne nacpanou kešeňou. Myslíš, že baník, frézar, kamionista, lekár, učiteľ, sa narobí menej? Alebo má menšiu zodpovednosť? Tak ak už naši mocipáni sú k Vám takí veľkorysí, aspoň nestoňte. Ste veľkí chlapci a slzičky Vám nesvedčia.;)


Asi si nečítala čo som písal doteraz. Rád sa vzdám výsluhového dôchodku (300€)aj v prospech teba, len mi vráť moje zdravie. A ver že môj plat spolu s výsluhovým dôchodkom nie je vyšší ako ten tvoj. Zbav ma strachu z návratu rakoviny, zbav ma cukrovky a ja ti budem dávať môj výsluhový dôchdok.
Danila
16.09.10,06:23
No z tvojich dani to urcite nebude :D A o tej inteligencii by som na tvojom mieste pomlcal :DNiečo Ti napíšem k Tvojej inteligencii. Podľa tej Tvojej by sme všetci mali byť v silových rezortoch. Teda aj ja. Fajn. Ty by si bol vo " výkone ", ja by som zatiaľ podojila kravy ako Tvoja šéfka, lebo deti porebujú mlieko, vyšší náčelník by Ti pichol infúzku, ak by ťa zranil nedajboh nejaký zlodejíček, a minister by mohol zatiaľ nakopať uhlie, lebo aj kúriť je treba. Vidíš, zle som sa učila, a tak za Tebou véééééľmi zaostávam. Ja už som sa daní naplatila dosť, ja som za vodou.:):)
Danila
16.09.10,06:25
Asi si nečítala čo som písal doteraz. Rád sa vzdám výsluhového dôchodku (300€)aj v prospech teba, len mi vráť moje zdravie. A ver že môj plat spolu s výsluhovým dôchodkom nie je vyšší ako ten tvoj. Zbav ma strachu z návratu rakoviny, zbav ma cukrovky a ja ti budem dávať môj výsluhový dôchdok.Keby si ma mal Ty zbaviť všetkých mojich zdravotných problémov, tak na Poradu nesadneš ešte veľmi dlho. Len my ženy nemáme čas na stonanie, tak ako Vy. Ale máme Vás radi, takých, akí ste, čo už s Vami. S Vami zle, bez Vás ešte horšie.;)
P.S.Ja som sebestačná, v prospech seba a za seba kopem sama. Tak si uži Tvoj dôchodok čo najkrajšie, To ti želám. A môj vyšší nie je, ak Ťa len to trápi. Ale dobieham príjem pestovaním zeleniny a tuším mám v záhrade aj ovocné stromy.
ivantt
16.09.10,06:26
Svrbí ma jazyk, čosi šťavnaté by som Ti napísala, ale píšeš tak múdro, že Ťa toho ušetrím. A počúvaj starú babu. Bude lepšie, ak budeš písať o tom, čomu rozumieš, a čo si vyskúšal na vlastnej koži. Takže nedrístaj. Vonku je dosť tých, čo ovládajú svinstvá najlepšie a za prachy nikdy za mreže nepôjdu. Lebo v ňom, v tom luxusnom interhoteli sú poväčšine narkomani, a zopár dílerov, tých najsamspodnejších ... a ešte zopár zlodejíčkov, čo nemajú na všeličo, teda ani na spravodlivosť. Tí, čo na ňu majú, sa tam poväčšine len zvrtnú na päte.;) A nepaušalizuj, mohlo by sa Ti stať, že zajtra niekoho zrazíš a vyskúšaš si ten interhotel. Nedajbože. Prajem Ti pekný deň.:)

Ja som si v štátnej službe odrobil dosť, viem kto je za mrežami a kto nie je a patrí tam. Nie sú to len narkomani. Sp to nenapraviteľný zlodeji a ludia ktorým je lepšie za mrežqami ako na slobode. A to že nie sú t am ludia ktorí tam patria, za to ja nemôžem, dokonca ani policajti, za to môže moc peňazí, vydieračstvo, vyhrážanie a uplatnosť. Proti tomu sa tiež treba postaviť ale ako ??? to je otázka celosvetova a nie len u nás. Ja viem že človek je jednou noho v base ale to je tiež život. A iné je spáchat neúmyselný čin ako konať úmyselne. Mne sa už vyhrážali na živote a živote mojej rodiny a viem čo je to báť sa o svojich blizkych. takže nie je to tak ako hovoríš že píšem čomu nerozumiem. Bola si pri vzbure väzňov v leopoldove ? ano ? no veď aj ja a videl som na vlastné oči čo dokážu. Ležala si vnoci v lese a strážila chatu kde ozbrojenec držal rukojemníkov a vyplašila ťa srnka a dokonca aj myš čo zašuchotala ? ano ? no veď aj ja a preto viem o čom hovorím a vieš to asi aj ty keď si to všetko zažila. Ja uznávam že ľudia vo väzení su ľudia a preto som za to aby si zarábali na seba a na splatenie škodys ktorú spôsobili. Lenže keď ťa niekto znásilní tak škodu ti už nikdy nikto nenahradí. Dosmrti nie !!!!
stanco007
16.09.10,06:27
Niečo Ti napíšem k Tvojej inteligencii. Podľa tej Tvojej by sme všetci mali byť v silových rezortoch. Teda aj ja. Fajn. Ty by si bol vo " výkone ", ja by som zatiaľ podojila kravy ako Tvoja šéfka, lebo deti porebujú mlieko, vyšší náčelník by Ti pichol infúzku, ak by ťa zranil nedajboh nejaký zlodejíček, a minister by mohol zatiaľ nakopať uhlie, lebo aj kúriť je treba. Vidíš, zle som sa učila, a tak za Tebou véééééľmi zaostávam. Ja už som sa daní naplatila dosť, ja som za vodou.:):)
Ty sa chces so mnou bavit o inteligencii????
A za vodou som aj ja :D
katka50
16.09.10,06:29
Dlho som odolávala, ale nedá mi - aby som sa nezapojila do tejto „diskusie“. Zbytočné invektívy, veď ešte nič nebolo schválené. A ktovie, v akej podobe aj bude.
Danila
16.09.10,06:31
Ty sa chces so mnou bavit o inteligencii???? Mam svokru co robi na psychiatrii ak by si chcela vybavit vysetrenie...
A za vodou som aj ja :DTvoja odbornosť je silová. V pelendreku.;) A svokru si hýčkaj, budeš to mať bez úplatku a urgentne.......:rolleyes:
stanco007
16.09.10,06:33
Tvoja odbornosť je silová. V pelendreku.;) A svokru si hýčkaj, budeš to mať bez úplatku a urgentne.......:rolleyes:
Skus sa nad sebou poriadne zamysliet... Nie je hanbou sa ist liecit..
ivantt
16.09.10,06:38
Myslel som si že tu to bude o niečom inom ako na pokecoch kde sa ľudia navzájom urážaju. Ale žiaľ vidím, že aj tu vládne nenávisť voči ľudom, či už ženám alebo chlapom. Narážky na inteligenciu ženy, feministické narážky... no zas niečo čo mi je cudzie. Každý človek ma nárok na vlastný názor a ten sa zrovna mne nemusi páčiť tak si ho obhájim alebo sa o to aspon snažím. Ale nebudem niekoho osočovať a urážať zha to že nemá taky názor ako ja. Nekladiem nižšie na úropveň žiadnu robotku, každú si treba vážiť a oceniť a nie vždy to tak je. Ale nikojho nebudem preto urážať a ponižovať. Uz som tu napísal že človek je tvor mysliaci ale nie všetko tomu nasvedčuje. A mimochodom, keď hovorím o svojom zdravotnom stave, tak je to na obhajobu môjho vysluhoveho dôchodku a nie slzy. Mna rakovina nezabila ani cukrovka ma nezabila, postavim sa zoči voči každej chorobe a neplačem a nesťažujem sa. Išlo len o obhájenie môjho výsluhového dôchodku. Keby som bol plakal tak po chemoterapii ležim v posteli a klacim na zachode a nešiel by som na pivko.
trisestri
16.09.10,06:38
aj upratovačky,predavačky a najmä krajčirky stratili zdravie ako v mnohých iných profesiach,no a na zavist sa vyhovarajú sebecký a chamtivý ludia ktorý nechcú pustit mladých aby mali možnost si niečo zarobit,takmer každá poctivá robota ma svojú naročnost a dan na zdraví-no nie každý dostane paradný vysluhový dôchodok/za zničene zdravie v robote mam menší invalidný ako hociaký vysluhový dôchodca čo poriadne ledva 10 rokov odrobil,volanie po spravodlivosti nie je zavist,kolko mladých nemôže najst robotu a nedostatne ani cent/ Argumentovat že každý mohol byt policajtom,vojakom atd je csestné ak nie primitivné,každý ma určité predpoklady dané od narodenia,no a neviem ako by tu nikto nerobil nič iné len policajtov,hasičov ,vojakov a manažerov-kto by potom šil,predaval,robil na poli a mnohé iné profesie?V mojom okolí drvivá väčšina suhlasi s tým aby bol bud dôchodok alebo mzda,ale kedže dochôdcovia pracujúci v štattnej sprave/čest vynimkam/ majú kopec volného času,tak broja po forach,ministerstvách,mediach atd a tým vzbudzujú klamlivý dojem že národ je proti tomuto opatreniu,pričom opak je pravdov-trebalo by trochu prestat sa ohanat zavistou/ lebo je strašne malo vecných a logických argumentom a dopriat aj mladým nech majú šancu zarobit si a nielem im,kolko ludí aj v strednom veku musia za robotou do cudziny a potom sa rozpadajú manželstva-len dôchodci chcú pracovat až kým ich v truhle nevynesú z pracoviska,asi tak chorý nie sú ani tak sa neodrú-ked nechcú nikdy ist do dôchodku-ale nemajte strach,táto vlada nemá odvahu na to aby to platilo pre všetkých,zas to bude nedotiahnuté a bude sa tykat zopar ludí,po datume učinosti zákona,ak vôbec sa k tomu pri ich tempe a odvahe dopracujú
Stefan2005
16.09.10,06:40
... konecne pochopte, ze Slovensko podpisalo pakt NATO, ktore dotuje nasu armadu...ze ludia v armade maju NIZKE platy a aj dochodky... Ostatni zamestnanci armad v NATO maju uplne ine platy, dochodky a aj odstupne...

Mám dojem, že sranduješ.
To si myslíš, že Slovensko okrem paktu NATO nič iné nepodpísalo? Napríklad voči EÚ, ktoré nás možno výraznejšie dotuje ako NATO?
Alebo si myslíš, že iba silové rezorty sú u nás ohodnocované pod úroveň a všetky ostatné kategórie zamestnancov, dôchodcov, .... majú porovnateľné odmeňovanie s Úniou a NATO ?
Výsluhové dôchodky nemajú nič spoločného s NATO - maximálne toľko, že boli výplodom v čase, keď NATO bolo pre príslušníkom silových rezortov úhlavným nepriateľom, ktorí prisahali vernosť úplne niekomu inému...
stanco007
16.09.10,06:45
Mám dojem, že sranduješ.
To si myslíš, že Slovensko okrem paktu NATO nič iné nepodpísalo? Napríklad voči EÚ, ktoré nás možno výraznejšie dotuje ako NATO?
Alebo si myslíš, že iba silové rezorty sú u nás ohodnocované pod úroveň a všetky ostatné kategórie zamestnancov, dôchodcov, .... majú porovnateľné odmeňovanie s Úniou a NATO ?
Výsluhové dôchodky nemajú nič spoločného s NATO - maximálne toľko, že boli výplodom v čase, keď NATO bolo pre príslušníkom silových rezortov úhlavným nepriateľom, ktorí prisahali vernosť úplne niekomu inému...
tu sa uz nie je o com bavit... nebudem sa zbytocne rozculovat nad neznalostou ludi...
ivantt
16.09.10,06:55
aj upratovačky,predavačky a najmä krajčirky stratili zdravie ako v mnohých iných profesiach,no a na zavist sa vyhovarajú sebecký a chamtivý ludia ktorý nechcú pustit mladých aby mali možnost si niečo zarobit,.......... vecných a logických argumentom a dopriat aj mladým nech majú šancu zarobit si a nielem im,kolko ludí aj v strednom veku musia za robotou do cudziny a potom sa rozpadajú manželstva-len dôchodci chcú pracovat až kým ich v truhle nevynesú z pracoviska,asi tak chorý nie sú ani tak sa neodrú-ked nechcú nikdy ist do dôchodku-ale nemajte strach,táto vlada nemá odvahu na to aby to platilo pre všetkých,zas to bude nedotiahnuté a bude sa tykat zopar ludí,po datume učinosti zákona,ak vôbec sa k tomu pri ich tempe a odvahe dopracujú

Takže ja som podľa teba starý keď mi už ťahá na 50-tku a mal by som uvoľniť miesto mladým. Ale keď ponukinem moje miesto mlademu človeku tak sa na to vykašle, za tie peniaze tu robiť nebude. Môjmu synovi bolo malo 500€ tak odišiel do zahraničia a to mal 20 rokov. Priateľkyn syn zarabal 1,200 € a bolo to pre neho malo tak odisiel do zahraničia. Kto bude u nás teda robiť keď nie " my starci " ???? Veľa mladých ľudí chce robiť a nemôže ale viac je takých ktorý nechcu hoci môžu. Vedia sa uživiť inak. Maju autá také, čo si ja nikdy nedovolim kupiť, denne míňajp v baroch peniaze a to si ja tiež nedovolím a to pracujem. Kde na to berú nezamestnaní mladí ludia ??? Išiel by robiť k SBS-ke mladý človek ? robil by mladý človek nočného strážnika ??? Nebolo by treba sa venovať aj takým skutočnostiam ????
ela77
16.09.10,06:56
tu sa uz nie je o com bavit... nebudem sa zbytocne rozculovat nad neznalostou ludi...

Urážaš sa zbytočne. 300 Eu určite neberieš, je to viac, ibaže by si bol mal vo svojom obore odrobených málo rokov. Ja som v ňom odrobila 14 rokov, ale za ne nemám od silových zložiek nič, lebo vtedy to neplatilo a kvôli presťahovaniu sa celej rodiny som musela odísť do civilu. Z tých rokov nemám nič, možno iba do počtu a ide ma rozhodiť od zlosti, keď vidím v asociácii týchto vašich odborov oslávencov vo veku 35 rokov. To znamená, že koľko odrobili? Myslím si ale, že ten výsluhový by ste mali dostať v plnej výške až v dôchodkovom veku. Tieto zložky sú zvýhodňované aj v iných štátoch, ale nie tak ako sa to urobilo u nás po tzv. nežnej. Po 10 rokoch si mohol s odstupným odísť. Teraz je to možno 15 rokov. Zdvihnúť túto latku by bolo určite treba, alebo aspoň vek. Skutočne v každom obore sa ľudia opotrebujú. Ale čo u vás teraz. Sedenie v kancli.??? A to viem svoje. Nie je to ako kedysi, keď musel napr. policajt prešlapať svoj rajon v lete, v zime.
ivantt
16.09.10,07:16
Urážaš sa zbytočne. 300 Eu určite neberieš, je to viac, ibaže by si bol mal vo svojom obore odrobených málo rokov. Ja som v ňom odrobila 14 rokov, ale za ne nemám od silových zložiek nič, lebo vtedy to neplatilo a kvôli presťahovaniu sa celej rodiny som musela odísť do civilu. Z tých rokov nemám nič, možno iba do počtu a ide ma rozhodiť od zlosti, keď vidím v asociácii týchto vašich odborov oslávencov vo veku 35 rokov. To znamená, že koľko odrobili? Myslím si ale, že ten výsluhový by ste mali dostať v plnej výške až v dôchodkovom veku. Tieto zložky sú zvýhodňované aj v iných štátoch, ale nie tak ako sa to urobilo u nás po tzv. nežnej. Po 10 rokoch si mohol s odstupným odísť. Teraz je to možno 15 rokov. Zdvihnúť túto latku by bolo určite treba, alebo aspoň vek. Skutočne v každom obore sa ľudia opotrebujú. Ale čo u vás teraz. Sedenie v kancli.??? A to viem svoje. Nie je to ako kedysi, keď musel napr. policajt prešlapať svoj rajon v lete, v zime.

Ja som hovoril ze mam 300€.. no dobre, je to 340e a odrobil som bez 2 mesiacov 19 rokov. Keby si čital moje prispevky vedel by si. Som za to aby sa to upravilo.. napriklad 15 rokov služby + minimálny vek. A je treba pozerať na to ako človek odišiel. Či je to špekulácia alebo rodinné dôvody, zdravotné dôvody. A tiež by sa mal stanoviť strop. nemalo by sa to odvijať od výšky platu ale od dĺžky služby. Som za to aby sa to upravilo ale brať sociálne istoty ozbrojeným zložkám si nedovolia v žiadnom štáte. Hovorí sa tu že inde to tak nie je... od kial ludia vedia ako to je inde ? Vojak vo francuzsku ma uplne hradené zdravotne.. akýkoľvek zákrok u zubára si zaplatí a poisťovňa mu peniaze vráti do posledneho centu. Má doživotnu rentu a je to rozhodne viac ako u nas. Policajt v nemecku ma takisto po dosiahnuti urciteho veku a odpracovaných rokoch dozivotnu rentu a je to ovela viac ako u nas. U nás ma garantovanú doživotnu rentu kto ???? A KOľKO ????!!!! Všade nasvete majú ozbrojené zložky zabezpečené sociálne istoty a u nás ich chcú vziať. Práca policajta je znevažovaná, nikto nepovie na nich pekneho slova lebo pokutuju ludi a to sa nepaci nikomu, dokonca ani mne hoci som bývalý policajt. Tiež si na nich pofrflem ale sa ich aj zastanem. Viem ze su medzi nimi aj blbci ale kde nie su ???
ivantt
16.09.10,07:17
Okrem toho, policajt v nemecku zacina od pesej sluzby a po rokoch postupuje a skonci v kancelarii a nemusi odchadzať na vysluhovy dôchodok, neustvu ho na ulici alebo v rajone.
trisestri
16.09.10,07:41
Takže ja som podľa teba starý keď mi už ťahá na 50-tku a mal by som uvoľniť miesto mladým. Ale keď ponukinem moje miesto mlademu človeku tak sa na to vykašle, za tie peniaze tu robiť nebude. Môjmu synovi bolo malo 500€ tak odišiel do zahraničia a to mal 20 rokov. Priateľkyn syn zarabal 1,200 € a bolo to pre neho malo tak odisiel do zahraničia. Kto bude u nás teda robiť keď nie " my starci " ???? Veľa mladých ľudí chce robiť a nemôže ale viac je takých ktorý nechcu hoci môžu. Vedia sa uživiť inak. Maju autá také, čo si ja nikdy nedovolim kupiť, denne míňajp v baroch peniaze a to si ja tiež nedovolím a to pracujem. Kde na to berú nezamestnaní mladí ludia ??? Išiel by robiť k SBS-ke mladý človek ? robil by mladý človek nočného strážnika ??? Nebolo by treba sa venovať aj takým skutočnostiam ????

Ale nik ti nezakazuje robit,je na výber jedno alebo druhé /je to tak aj v iných krajinách/ a nespokojnost mladých s platom to je už o ínom,zaleží na regione,poznám 28 ročného chalana čo robí vratnika.To že poniektorí nepracujú a majú to je chyba policie,členovia ktrej mimochodom tiež berú vysluhové dôchodky/za to že si nevšimajú mafianov, kamaratia sa z podvodníkmi,ignorujú romské tr.činy a priestupky,zlahčujú si pracu,berú uplatky atd,sú aj vynimky ale tí sú v hlbokej menšine/ A že mladý nechcú vykonavat určité prace,je to vyhovorka,treba im dat možnost,ak ju nevyužijú,potom pridú dalšie opatrenia,ved treba naučit mladých robit aby sa živili poctivo,získali prax a pracovné navyky,aby zakladali rodiny-dôchodzi nebudú pachat trestnú činost ak budú doma,ani im netreba prax a pracovné navyky,ani zakladat rodinu /no už kto ako sa cití/ a čo je dôležitá nik nikomu neberie pravo pracovat,každý sa môže slobodne rozhodnút akú možnost si zvoli /penazí je málo a mnohý za to platia nízkými dôchodkami,zvažuje sa neskorší odchod do dôchodku,ovela nižšia valorazicia,sprísnili sa naroky na invalidný dôchodok,každý platí nejaku cenu za reformy/ zas ak bude dost roboty pre všetkých čo chcú pracovat,tak sa to prehodnotí
ivantt
16.09.10,07:56
Ale nik ti nezakazuje robit,je na výber jedno alebo druhé /je to tak aj v iných krajinách/ a nespokojnost mladých s platom to je už o ínom,zaleží na regione,poznám 28 ročného chalana čo robí vratnika.To že poniektorí nepracujú a majú to je chyba policie,členovia ktrej mimochodom tiež berú vysluhové dôchodky/za to že si nevšimajú mafianov, kamaratia sa z podvodníkmi,ignorujú romské tr.činy a priestupky,zlahčujú si pracu,berú uplatky atd,sú aj vynimky ale tí sú v hlbokej menšine/ A že mladý nechcú vykonavat určité prace,je to vyhovorka,treba im dat možnost,ak ju nevyužijú,potom pridú dalšie opatrenia,ved treba naučit mladých robit aby sa živili poctivo,získali prax a pracovné navyky,aby zakladali rodiny-dôchodzi nebudú pachat trestnú činost ak budú doma,ani im netreba prax a pracovné navyky,ani zakladat rodinu /no už kto ako sa cití/ a čo je dôležitá nik nikomu neberie pravo pracovat,každý sa môže slobodne rozhodnút akú možnost si zvoli /penazí je málo a mnohý za to platia nízkými dôchodkami,zvažuje sa neskorší odchod do dôchodku,ovela nižšia valorazicia,sprísnili sa naroky na invalidný dôchodok,každý platí nejaku cenu za reformy/ zas ak bude dost roboty pre všetkých čo chcú pracovat,tak sa to prehodnotí

To už je asi zbytočné aj niečo hovoriť. To by som sa musel opakovať kolom dokola. Kôli zdravotnému stavu prácu nezoženiem, to ma už nikto nezamestná keby som odišiel z práce a keď ostanem pracovať a nebudem brať výsluhovy dôchodok tak nebudem môcť pokryť vídaje. Ale to by si musel čitať odzačiatku. Chcem len povedať, treba rozlišovať komu a koľko. napriklad ja, zato že som bol policajt si nezaslúžim 300€ a poslanec si zaslúži okrem platu aj doživotnú rentu ktorú im nikto nemôže vziať lebo by to bolo protiústavné. Policajt ale činný nemôže pôodnikať ale poslanec ano. Oni chcu brať plat za to že sú poslanci, pritom môžu byť primátormi a ešte aj podnikať. Lebo im nestači 2000 mesačne, im nestači 5000 mesačne. ale obycajnpmu cloveku musi stačiť 300 mesačne. *Každý vidí nespravodlivosť u ozbrojených zložiek ale to je všetko, inde sa nepôozerá len na tých, čo nám ležia v žalúdku. Dobre sa rozdeľuje prasaťu keď už je hrant vyžrany !!!!
gita
16.09.10,07:56
Aktuálna správa - od 1.1.2011 sa valorizujú dôchodky o 1,8 % VŠETKÝM, a to sľubovali, že chudobnejším dôchodcom porastú rýchlejšie. Nespravodlivo sú vypočítané dôchodky /príjmy od r. 1984-kto múdry to vymyslel/ a nespravodlivá je valorizácia, vznikajú obrovské rozdiely. Pri mojom dôchodku 262 E to činí 4,7 E. Bomba!!
ivantt
16.09.10,08:05
Aktuálna správa - od 1.1.2011 sa valorizujú dôchodky o 1,8 % VŠETKÝM, a to sľubovali, že chudobnejším dôchodcom porastú rýchlejšie. Nespravodlivo sú vypočítané dôchodky /príjmy od r. 1984-kto múdry to vymyslel/ a nespravodlivá je valorizácia, vznikajú obrovské rozdiely. Pri mojom dôchodku 262 E to činí 4,7 E. Bomba!!

To je ozaj nespravodlivé a nezabúdaj, vačšina národa je zato, že ka by si sa rozhodla privirobiť si k dôchodku nejakych 100€ trebars na VC na stanici tak to nie.. si raz na dôchodku a to miesto patri mladym !!!
marjankaj
16.09.10,08:10
Ale nik ti nezakazuje robit,je na výber jedno alebo druhé /je to tak aj v iných krajinách/ a nespokojnost mladých s platom to je už o ínom,zaleží na regione,poznám 28 ročného chalana čo robí vratnika.To že poniektorí nepracujú a majú to je chyba policie,členovia ktrej mimochodom tiež berú vysluhové dôchodky/za to že si nevšimajú mafianov, kamaratia sa z podvodníkmi,ignorujú romské tr.činy a priestupky,zlahčujú si pracu,berú uplatky atd,sú aj vynimky ale tí sú v hlbokej menšine/ A že mladý nechcú vykonavat určité prace,je to vyhovorka,treba im dat možnost,ak ju nevyužijú,potom pridú dalšie opatrenia,ved treba naučit mladých robit aby sa živili poctivo,získali prax a pracovné navyky,aby zakladali rodiny-dôchodzi nebudú pachat trestnú činost ak budú doma,ani im netreba prax a pracovné navyky,ani zakladat rodinu /no už kto ako sa cití/ a čo je dôležitá nik nikomu neberie pravo pracovat,každý sa môže slobodne rozhodnút akú možnost si zvoli /penazí je málo a mnohý za to platia nízkými dôchodkami,zvažuje sa neskorší odchod do dôchodku,ovela nižšia valorazicia,sprísnili sa naroky na invalidný dôchodok,každý platí nejaku cenu za reformy/ zas ak bude dost roboty pre všetkých čo chcú pracovat,tak sa to prehodnotí

Tak o čom to vlastne je? Je toto nejaký systém? Na jednej strane zakážu súbeh, a na strane druhej im dajú na výber iba jednu možnosť, pracovať až do smrti?:eek:
vcielkaisr
16.09.10,08:13
to mi chceš tvrdiť, že ty nepracuješ???Poznám takých čo sú na čiastočnom invalidnom (ty si píšeš v profile tiež) a pracujú, alebo naplno chodia do zahraničia. Ja som na dôchodku. Po takmer 40 rokoch odpracovaných poberám dôchodok 265 Eu a to som si myslela, že som slušne zarabajúci človek pred dôchodkom. Lenže vzorec p. Radičovej na výpočet ešte v predošlom období jej ministrovania my ho vypočítal toľko ako som napísala. Zostal by si pri takom prijme???Keby som bola sama, tak môžem ísť rovno pod most. A tie brigády čo robia dôchodcovia v HMarketoch??? Tie im závidíte???Veď to sú miesta, kde mladý človek nepôjde.
Áno som na čiastočnom invalidnom (nakoľko mi nechcú dať plný) a som doma a nepracujem, lebo prácu mi uberajú ľudia ktorí majú plný invalidný dôchodok, poberajú rôzne dávky zo sociálneho na svoje ochorenie (ale v zamestnaní vedia byť aj 12 hodín). Takže 1 plne invalidný sa berie u zamestnávateľa ako 3 čiastočne invalidný, nakoľko takúto výhodu spravil štát pre zamestnávateľov - chránené dielne. (Takže teoreticky ja mám čiastočný invalidný dôchodok vo výške cca 150 € a plne invalidný má cca 300 € k tomu príplatky či na auto, benzín, úpravu bývanie a pod. z UPSVR + mzdu). A teraz mi je len nahraté na smeč nakoľko je dostatok dôchodcov, ktorí si nemôžu ani privyrobiť alebo ani nevládzu a majú podobný dôchodok ako ty. To je vecou dôchodkového systému ktorý treba zmeniť, tohto roku mala byť valorizácia dôchodkov vo výške 3,3% a vďaka tejto vláde bude len 1,8 %, tieto veci treba riešiť. A k tým hypermarketom len taká poznámka, záleží v ktorom kraji je daný hypermarket, ale z vlastných skúseností viem, že skoro všade v pokladniach pracujú študenti stredných a vysokých škôl a v ojedinelých prípadoch čiastočne invalidný. A ináč ak stredoškolák skončí školu, nemá sa kde zamestnať, nakoľko v štátnej správe pracuje dostatok dôchodcov, a tento mladý človek nemá nárok do veku 25 rokov na žiadny príjem, a kedy vlastne ma nabrať skúsenosti, keď všade do zamestnania požadujú prax? A tak isto kedy získajú pracovné návyky mladý ľudia a tak isto kedy si zarobia potrebné roky aby mali nárok na dôchodok? Pri takých reformách budú potom poberať dôchodok ešte menší ako máš ty!
A ešte jedna maličkosť neviem prečo spomínaš hypermarkety, keď sa jedná o dôchodcov v štátnej správe. Obchod je súkromný sektor, ale som za aby sa minimálny dôchodok ustanovil na výšku 300 € poprípade vyššiu - aby sa viac valorizovali nízke dôchodky, lebo riešením finančnej situácie dôchodcov nie je to aby museli ešte aj pracovať.
trisestri
16.09.10,08:36
Tak o čom to vlastne je? Je toto nejaký systém? Na jednej strane zakážu súbeh, a na strane druhej im dajú na výber iba jednu možnosť, pracovať až do smrti?:eek:

nie,v okamihu ked sa rozhodne že napríklad chce už natrvalo poberat dôchodok,oznami to poistovni,doloži vypovedou pracovného pomeru a od datumu jeho ukončenia bude poberat dôchodok zvýšený o prislušnú čiastku za odpracované obdobie.
Kvaka
16.09.10,08:40
Ako to tak čítam opäť postupne, zdá sa mi, že asi každý má vo svojom príspevku kus svojej pravdy. Osočovacie príspevky neberiem do úvahy. Možno by bolo vhodné navrhnúť nejaký kompromis. Väčšina tvrdíme, že nie je žiadúce, aby dôchodcovia poberali dôchodok a súčasne pracovali. Takmer všade vo svete sa alebo pracuje alebo poberá dôchodok. Čo však núti dôchodcov, aby pracovali? Je to možno aj pocit chcieť byť ešte užitočný, získať príjem navyše, ale je to predovšetkým príležitosť prilepšiť si k nízkemu dôchodku. Tie prvé dva dôvody nie sú dôležité, kto sa chce realizovať môže na dohodu alebo inak. Príjem navyše? Tak sa ho bude treba zriecť, ak nie je nevyhnutný. Ale tu by som sa zamyslela nad tým tretím dôvodom. Naozaj sa dá vyžiť z takých nízkych dôchodkov? Nebude potom dôchodca nútený riešiť svoju zlú finančnú situáciu inak, protizákonne, čiernou prácou alebo nedajbože radikálne a zúfalo? Mohla by sa urobiť analýza pracujúcich dôchodcov a výšky ich dôchodkov a možno by sme boli prekvapení výsledkom. Na základe tejto analýzy by sa mohol určiť strop výšky dôchodku, pri ktorom sa súbeh poberania dôchodku a príjmu zo závislej činnosti ešte povolí, alebo ešte lepšie, strop súčtu výšky dôchodku a výšky príjmu. Príklad: dôchodkyňa upratovačka, dôchodok má napr. 300 eur, zarobí si mesačne upratovaním napr. 150 eur, príjem spolu 450 eur. Vyžije? Neviem. Dôchodca, zamestnanec v štátnej správe, dôchodok 900 eur, plat 1200 eur, príjem spolu 2100 eur. Stačí mu? Neviem.
Myslím, že by takéto riešenie dosť zabránilo čiernej práci dôchodcov a zároveň by sa uviedli do poriadku aj neprimerané výhody u niektorých dôchodcov.
trisestri
16.09.10,08:41
a to slubovali spravodlivejšiu valorizaciu /aj teraz ale mala byt okolo 3%,zrazu aka nahoda,kedže nie sú financie,tak im takmer o polovicu priemer zarobkov a inflacie vyšiel/,ale dufam že takto rozhodli kvoli časovej tiesni a že od roku 2012 pristupia k slubovanej valorizacii o pevnu čiastku /minimalne 7 eur/,lebo percentualna dvíha viac tým ktorý majú už vysoké dôchodky.
marjankaj
16.09.10,08:49
nie,v okamihu ked sa rozhodne že napríklad chce už natrvalo poberat dôchodok,oznami to poistovni,doloži vypovedou pracovného pomeru a od datumu jeho ukončenia bude poberat dôchodok zvýšený o prislušnú čiastku za odpracované obdobie.

Tak to bude platiť možno na budúci rok. Ale ak zvýšia vek odchodu do dôchodku, tak si nebude môcť vyberať. Ani teraz sa mnohí dôchodku nedožijú. Aj takto sa dajú humánne zlikvidovať dôchodcovia.:eek:
trisestri
16.09.10,10:09
získaný nárok už zostava,len sa nebude vyplacat v období vykonavania zarobkovej činosti v štátnej alebo verejnej sfére,zvyšovanie veku odchodu do dôchodku,ak sa prijme sa bude tykat občanov ktorý ešte neziskali žiadný nárok na dôchodok,získané nároky nikto nestrati,len ich uplatnovanie bude pozastavené ./inak by to bolo retroaktivné/-ale suhlasím s tým že táto problematika by sa mala riešit komplexnejšie,zákaz súbehu dvoch zamestnaní v štatnej a verejnej správe,takisto súbehu poslaneckého mandatu a zamestnania/ale myslím že je to tak riešenie z vynimkou volených funkcii a publikačnej činosti,niektorých povolaní ako pravnik a lekár,limitom po ktorý možno privirobit/napriklad dôchodok sa vyplaca ak spolu z iným prijmom nepresiahne sumu 800 eur,pripadne sa vyplatí pomerná čast,prípadne pozastaví ak je zarobok vyšší,nad tou sumou sa da diskutovat-ale potom by sa to malo týkat súbehu dôchodkov a zamestnania všeobecne,ked riešit problem tak komplexne a systemovo.
ela77
16.09.10,10:12
Pre:vcielkaisr
HM som spomenula preto, lebo aj tie brigády sú dôchodcom vyčítané,
Pre bývalého policajta: reagovala som na -stanco007, nie ani na teba, keby si riadne čítal zistíš že som žena a nebudeš mi odpovedať ako mužovi.
padli tu návrhy: určiť minimálny dôchodok a potom pridávať podľa odpracovaných rokov a pod. zásluhy. Som za ale čo s tými čo museli ísť do dôchodku podľa vzorca p.premierky, vtedy ministerky. Nevyšli mi riadne body nad 1 a to som si ozaj myslela, že slušne zarábam, lebo my Slováci sme skromný národ. Mám odrobených 40 rokov, no a ďakujem pekne, niekto tu spomínal percentá o čo pôjdu od januára dôchodky hore, tak to k tým 265 Eu bude strašná suma. Neviem či sa z toho od radosti aj nezbláznim a asi to pôjdem darovať našej vláde, lebo nebudem vedieť čo s tým.
stanco007
16.09.10,10:30
Pre:vcielkaisr
HM som spomenula preto, lebo aj tie brigády sú dôchodcom vyčítané,
Pre bývalého policajta: reagovala som na -stanco007, nie ani na teba, keby si riadne čítal zistíš že som žena a nebudeš mi odpovedať ako mužovi.
padli tu návrhy: určiť minimálny dôchodok a potom pridávať podľa odpracovaných rokov a pod. zásluhy. Som za ale čo s tými čo museli ísť do dôchodku podľa vzorca p.premierky, vtedy ministerky. Nevyšli mi riadne body nad 1 a to som si ozaj myslela, že slušne zarábam, lebo my Slováci sme skromný národ. Mám odrobených 40 rokov, no a ďakujem pekne, niekto tu spomínal percentá o čo pôjdu od januára dôchodky hore, tak to k tým 265 Eu bude strašná suma. Neviem či sa z toho od radosti aj nezbláznim a asi to pôjdem darovať našej vláde, lebo nebudem vedieť čo s tým.
Aj keby si ty poriadne citala, tak zistis, ze som nebol policajt ale vojak...:D Stale som pisal okolo armady
ela77
16.09.10,10:37
Aj keby si ty poriadne citala, tak zistis, ze som nebol policajt ale vojak...:D Stale som pisal okolo armady

Ja som písala -ivantovi- ako bývalému policajtovi, čítaj -stanco007- riadky a nie medzi nimi.
trisestri
16.09.10,10:38
ela ja sa v hypermarketoch nestretavám z tým aby tam pracovali dôchodcovia a áno dôchodky boli deformované,ja mam plný nižšíí cca o 15 eur,pričom kolegyna odrobila akurat tých 5 rokov a ma cca 340 eur,ja si predstavujem že minimalný dôchodok sa urči pre všetkých dôchodcov,nie iba pre tých čo sa nimi ešte iba stanú,to zas bude nespravodlivé v takom prípade,ked o tom bude rozhodovat iba nejaký datum,no valorizacia je smiešná a to ekonomický experti navrhujú iba o inflaciu valorizovat,pričom životné naklady sú ničo iné,ked spočitam chlieb z lokomotívou dokopy,ak cena lokomotívy bude nezmenená a chlieb pojde o 50% hore,tak inflacia bude ani percento,nuž ale my platíme každý den cenu chleba a nie kupujeme lokomotivy,preto ked tí experti z 5000-eurovými platmi namietajú valorizaciu,tak nech berú do uvahy rast realných výdavkov domacnosti a nie inflaciu-ved teraz nevyjde ani na zvýšenie ceny energii,bývania a vykurovania ked sa cena zvýši o dph/to je minimalne 2%,rast dochodkov 1,8%,to nás ešte čaka rast cien potravín z dôvodu extremov počasia a neurody/
veronikasad
16.09.10,10:44
Ak bude zavedený minimálny dôchodok - stane sa tak až po schválení odvodového bonusu. A to už bude celý dôchodkový aj sociálny systém hore nohami ...
ivantt
16.09.10,11:10
Ja sa ospravedlnujem ak som zenu oslovil ako chlapa alebo naopak. Nie vzdy pozeram kto mi pise. V podstate som tu novacikom a neviem ako to tu chodi, este sa len ucim.
vcielkaisr
16.09.10,11:33
Ja sa ospravedlnujem ak som zenu oslovil ako chlapa alebo naopak. Nie vzdy pozeram kto mi pise. V podstate som tu novacikom a neviem ako to tu chodi, este sa len ucim.

:) no tiež nie som tu nejak v obraze ale asi tak isto začnem používať dvojtvar :--- napr. rozhodol/la :D
Laco-monter
16.09.10,11:34
Príklad: dôchodkyňa upratovačka, dôchodok má napr. 300 eur, zarobí si mesačne upratovaním napr. 150 eur, príjem spolu 450 eur. Vyžije? Neviem. Dôchodca, zamestnanec v štátnej správe, dôchodok 900 eur, plat 1200 eur, príjem spolu 2100 eur. Stačí mu? Neviem.
Myslím, že by takéto riešenie dosť zabránilo čiernej práci dôchodcov a zároveň by sa uviedli do poriadku aj neprimerané výhody u niektorých dôchodcov.

Ja si myslím,že plat 1200 eur v štátnej správe,/ak je to pravda,čo píšeš/
sa javí ako neprimeraná vyhoda v porovnaní s príjmom väčšiny pracujúcich v tomto štáte,ktorí nedosahujú ani polovicu uvedenej čiastky.

k dochodkom som sa vyjadril v niektorom z predchádzajúcich príspevkov v tejto téme.
elpka
16.09.10,11:45
aj upratovačky,predavačky a najmä krajčirky stratili zdravie ako v mnohých iných profesiach,no a na zavist sa vyhovarajú sebecký a chamtivý ludia ktorý nechcú pustit mladých aby mali možnost si niečo zarobit,takmer každá poctivá robota ma svojú naročnost a dan na zdraví-no nie každý dostane paradný vysluhový dôchodok/za zničene zdravie v robote mam menší invalidný ako hociaký vysluhový dôchodca čo poriadne ledva 10 rokov odrobil,volanie po spravodlivosti nie je zavist,kolko mladých nemôže najst robotu a nedostatne ani cent/ Argumentovat že každý mohol byt policajtom,vojakom atd je csestné ak nie primitivné,každý ma určité predpoklady dané od narodenia,no a neviem ako by tu nikto nerobil nič iné len policajtov,hasičov ,vojakov a manažerov-kto by potom šil,predaval,robil na poli a mnohé iné profesie?V mojom okolí drvivá väčšina suhlasi s tým aby bol bud dôchodok alebo mzda,ale kedže dochôdcovia pracujúci v štattnej sprave/čest vynimkam/ majú kopec volného času,tak broja po forach,ministerstvách,mediach atd a tým vzbudzujú klamlivý dojem že národ je proti tomuto opatreniu,pričom opak je pravdov-trebalo by trochu prestat sa ohanat zavistou/ lebo je strašne malo vecných a logických argumentom a dopriat aj mladým nech majú šancu zarobit si a nielem im,kolko ludí aj v strednom veku musia za robotou do cudziny a potom sa rozpadajú manželstva-len dôchodci chcú pracovat až kým ich v truhle nevynesú z pracoviska,asi tak chorý nie sú ani tak sa neodrú-ked nechcú nikdy ist do dôchodku-ale nemajte strach,táto vlada nemá odvahu na to aby to platilo pre všetkých,zas to bude nedotiahnuté a bude sa tykat zopar ludí,po datume učinosti zákona,ak vôbec sa k tomu pri ich tempe a odvahe dopracujú

jááj presne takéto reakcie má človek, ktorý vie o policajnej práci len z TV....mám muža policajta a jeho služba je síce pravidelná, ale často sa stáva, že týždeň v kuse chodí domov sa prakticky len na chvíľku vyspať pokiaľ neukončí rozrobený prípad, aby ľudia napr. ako ty mohli kľudne spávať..ale to je trošku mimo témy...k téme....napr. môj muž má odrobených 20 rokov, má vysokú školu v obore, ale teraz mu hrozí pre zmeny v policajnej štruktúre a šetrení vlády, že bude musieť odísť a keďže máme školopovinné deti, tak popri dôchodku si bude musieť privyrobiť .... ako tu boli nazvaní kancelársky policajti, tak k tomu sa ani nejdem vyjadrovať...
ale poviem ti iné...choď sa pozrieť na hociktorú školu, či tam nenájdeš si privyrábať učiteľky, ktoré už poberajú dôchodok...veď veľa škôl ich takto využíva na zastupovanie...aspoň na našej škole je veľký problém s mladými učiteľmi...zostanú 2-3 mesiace a hľadajú si lukratívnejšie zamestnanie...mojej dcére sa v priebehu roka vystriedali v jednom predmete štyri učiteľky.... a to nehovorím o odborných technicky zameraných zamestnaniach, veď na tými mladí ani neuvažujú...je veľký nedostatok takýchto ľudí, robím v tomto obore a v dnešnej dobe sa týmto veciam rozumejú a vedia to robiť tzv dôchodcovia a nie je to v tom, že im niekto nedá šancu, ale oni nemajú záujem....treba nad tými mladými porozmýšľať, alebo skôr oni by mali nad sebou pouvažovať.....
buchač
16.09.10,11:49
Ja si myslím,že plat 1200 eur v štátnej správe,/ak je to pravda,čo píšeš/
sa javí ako neprimeraná vyhoda v porovnaní s príjmom väčšiny pracujúcich v tomto štáte,ktorí nedosahujú ani polovicu uvedenej čiastky.

k dochodkom som sa vyjadril v niektorom z predchádzajúcich príspevkov v tejto téme.

...inak otočím ...

Pre zmenu si zasa ja myslím , že väčšina pracujúcich je nedostatočne zaplatená svojimi zamestnávateľmi a preto

NEDOSAHUJÚ

ani polovicu uvedenej čiastky ...a je to veľká nevýhoda ...

Tiež som sa už vyjadril ...manželka je zamestnaná na vedúcej funkcii v jednom nemenovanom hypersupekmarkete ...o niečo vyšší plat má , ako ja výsluhu ...
Len tak , na margo ...moja výsluha nepresahuje 600 € ...
marjankaj
16.09.10,11:55
získaný nárok už zostava,len sa nebude vyplacat v období vykonavania zarobkovej činosti v štátnej alebo verejnej sfére,zvyšovanie veku odchodu do dôchodku,ak sa prijme sa bude tykat občanov ktorý ešte neziskali žiadný nárok na dôchodok,získané nároky nikto nestrati,len ich uplatnovanie bude pozastavené ./inak by to bolo retroaktivné/-ale suhlasím s tým že táto problematika by sa mala riešit komplexnejšie,zákaz súbehu dvoch zamestnaní v štatnej a verejnej správe,takisto súbehu poslaneckého mandatu a zamestnania/ale myslím že je to tak riešenie z vynimkou volených funkcii a publikačnej činosti,niektorých povolaní ako pravnik a lekár,limitom po ktorý možno privirobit/napriklad dôchodok sa vyplaca ak spolu z iným prijmom nepresiahne sumu 800 eur,pripadne sa vyplatí pomerná čast,prípadne pozastaví ak je zarobok vyšší,nad tou sumou sa da diskutovat-ale potom by sa to malo týkat súbehu dôchodkov a zamestnania všeobecne,ked riešit problem tak komplexne a systemovo.

A s tou retroaktivitou si to myslela vážne?
V roku 2004 Kaník vymyslel reformu, podľa, ktorej sa do dôchodku majú zarátavať roky od roku 1984. Ak mal niekto v roku 2004 10 rokov do dôchodku, podľa dovtedajších zákonov sa mu mal dôchodok vypočítať z nasledujúcih desiatich rokov a y toho iba päť najvýhodnejších. A týmto zákonom sa malo odrazu rátať aj doterajších 20 rokov? To určite mnohých "potešilo". Teda ešte nepotešilo ale určite budú z dôchodku nadšení.

Veď ani Mihál nevie, čo parlament schváli. Ako to nakoniec bude po 1.1.2011:eek:
ivantt
16.09.10,11:58
A ešte jeden malinký postreh. Súkromník zamestná mladého človeka a dá mu na papieri minimálnu mzdu. Ale na ruku mu dá ďalšie peniaze. takže nedostane dajme tomu 280€ ale 500€. Mladý človek je spokojný lebo má dosť peňazí (A NIE LEN MLADÝ). No a podnikateľ je spokojný lebo nemusí odvádzať štátu a obtiahol štát o nejaké euráče. Pritom zamestnanec ma slabe zdravotne, sociálne poistenie a koniec koncov odraziť sa mu to môže na dôchodku. Zaoberáme sa tu či vyplácať dôchodky alebo pracovať v štátnej či verejnej správe, ktorá poctivo odvádza všetky odvody ako má. A pritom práve súkromník, podnikateľ klame štát, oberá ho o peniaze a oplatí sa mu to. Neviem ako je to možné ale ide to. Máloktorý živnostník poctivo odvádza dane a keď ich zase zdvihnú zase sa budu snažiť obísť zákon. Keby boli nižšie dane a vyššie postihy, kontroly tak aj pokladnica by sa skôr naplnila. A toto nikto nechce vidieť ( aj keď vidí).
ivantt
16.09.10,12:06
...inak otočím ...

Pre zmenu si zasa ja myslím , že väčšina pracujúcich je nedostatočne zaplatená svojimi zamestnávateľmi a preto

NEDOSAHUJÚ

ani polovicu uvedenej čiastky ...a je to veľká nevýhoda ...

Tiež som sa už vyjadril ...manželka je zamestnaná na vedúcej funkcii v jednom nemenovanom hypersupekmarkete ...o niečo vyšší plat má , ako ja výsluhu ...
Len tak , na margo ...moja výsluha nepresahuje 600 € ...

To si dobrý keď máš výsluhu 600€, ja mam o polovicu menej. Súhlasím s tebou, že väčšina pracujúcich je nedostatočne zaplatená, a preto človek hľadá aj vedĺajšie príjmi, zamestnania. Ja keby som mal dosť vysoký výsluhový dôchodok možno by som si ani neprivyrábal a venoval sa svojim koníčkom. Alebo keby som mal dostatočne veľký plat, nemusim poberať výsluhový dôchodok. A keď mi ho vezmu, ostanem pracovať a nájdem si niečo kde si budem privyrábať... hoci aj načierno. Je to kolotoč....
buchač
16.09.10,12:12
A s tou retroaktivitou si to myslela vážne?
V roku 2004 Kaník vymyslel reformu, podľa, ktorej sa do dôchodku majú zarátavať roky do rku 1984. Ak mal niekto v roku 2004 10 rokov do dôchodku, podľa dovtedajších zákonov sa mu mal dôchodok vypočítať z nasledujúcih desiatich rokov a y toho iba päť najvýhodnejších. A týmto zákonom sa malo odrazu rátať aj doterajších 20 rokov? To určite mnohých "potešilo". Teda ešte nepotešilo ale určite budú z dôchodku nadšení.

Veď ani Mihál nevie, čo parlament schváli. Ako to nakoniec bude po 1.1.2011:eek:

....Kriste pane na nebesiach ...

Šak tu retroonú čo stále spomínate ...

Ako môžu niekomu prepočítať tu výsluhu spätne ...blbosť na mraky a aj vyššie ...
Len malý príklad ...
Predstavme si , že niekto má hypotéku na krku , tretina je len zaplatená ...
Zrazu nejakým zákonom príslušného človeka pripravia o príjem / výsluha , dôchodok .../ ...
Tým pádom nemá na splátky ...
Nemá na náklady ...
Nemá na živobytie ...

Mašlu si môže hodiť ...a pevnú ...
marjankaj
16.09.10,12:23
....Kriste pane na nebesiach ...

Šak tu retroonú čo stále spomínate ...

Ako môžu niekomu prepočítať tu výsluhu spätne ...blbosť na mraky a aj vyššie ...
Len malý príklad ...
Predstavme si , že niekto má hypotéku na krku , tretina je len zaplatená ...
Zrazu nejakým zákonom príslušného človeka pripravia o príjem / výsluha , dôchodok .../ ...
Tým pádom nemá na splátky ...
Nemá na náklady ...
Nemá na živobytie ...

Mašlu si môže hodiť ...a pevnú ...

Juraj predstav si, že sa píše rok 2004 a ty máš 50 rokov. Doterajšie roky sa ti nezapočítavali do dôchodku, tak si ani nemal snahu platiť vysoké odvody. A zrazu ti niekto príde s novým zákonom, že sa budú zarátavať do dôchodku aj roky od 1984-2004. No ja asi potom naozaj neviem, čo je retroaktivita.:confused::eek:
buchač
16.09.10,12:31
Juraj predstav si, že sa píše rok 2004 a ty máš 50 rokov. Doterajšie roky sa ti nezapočítavali do dôchodku, tak si ani nemal snahu platiť vysoké odvody. A zrazu ti niekto príde s novým zákonom, že sa budú zarátavať do dôchodku aj roky od 1984-2004. No ja asi potom naozaj neviem, čo je retroaktivita.:confused::eek:

...no hej ...ale tu je ten pes zakopaný ...aj

Si predstav , že ja som roky platil .... do rozpočtu štátneho odvádzal z toho potencionálne vysokého platu ...;)

Nik sa ma nepýtal , či chcem , alebo nie ...:confused:

Takže teraz ako ????
fachman
16.09.10,12:42
Mňa napríklad aj zaujíma toto,vraj pracuje veľa lekárov-dôchodcov,vraj zarábajú málo,budiš,po novom roku ak dôchodcovia odídu,nastúpia mladí lekári a budú robiť za ten plat?Je známe že aj učitelia po vysokej škole išli robiť niečo iné,prečo už dávno štát nezvýšil platy,mladí by ostali robiť doma,dôchodky tiež hore,a systém ten ktorý sa má zaviesť,nie dva príjmi.A že podnikatelia obchádzajú zákon,odvody štátu sú malé atď.Unás je aj ten problém,že všetci sa navzájom poznajú,všetci sú kamaráti,a kto by k poriadku dotlačil známeho.Len tak ma napadlo,aj Žitného nevedia poslať za mreže,dávno tam mal byť,veľa jemu podobných chodí po ceste.
ivantt
16.09.10,12:48
....Kriste pane na nebesiach ...

Šak tu retroonú čo stále spomínate ...

Ako môžu niekomu prepočítať tu výsluhu spätne ...blbosť na mraky a aj vyššie ...
Len malý príklad ...
Predstavme si , že niekto má hypotéku na krku , tretina je len zaplatená ...
Zrazu nejakým zákonom príslušného človeka pripravia o príjem / výsluha , dôchodok .../ ...
Tým pádom nemá na splátky ...
Nemá na náklady ...
Nemá na živobytie ...

Mašlu si môže hodiť ...a pevnú ...

Tak to je presne môj príad, keď mi vezmú výsluhovýá tak mi ostane na tú mašľu. Aby som mohol chodiť do práce tak som si zobral pôžičku na auto a pred tým som si vzal pôžičku na splatenie dlhov čo som si narobil počas podnikania. Počítal som s výsluhovým dôchodkom a keď mi ho vezmu v najbližších 4 rokoch, je to ozaj na slučku... ale to nepripada v úvahu, slučku nech si hádžu tí čo rozhodujú za nas a o nas....
veronikasad
16.09.10,12:54
Ivan, neviď všetko tak čierne - predáš auto, splatíš časť dlhov, niečo si necháš ako rezervu. A do práce budeš chodiť verejnou hromadnou dopravou, ako chodia "bežní ľudia" ...

Slučku na krk - to určite nie ... (ešte som nevidela ani návrh zákon - choď radšej na hríby).
Mária27
16.09.10,13:00
j...mám muža policajta a jeho služba je síce pravidelná, ale často sa stáva, že týždeň v kuse chodí domov sa prakticky len na chvíľku vyspať pokiaľ neukončí rozrobený prípad, aby ľudia napr. ako ty mohli kľudne spávať.,,,,muž má odrobených 20 rokov, má vysokú školu v obore, ale teraz mu hrozí pre zmeny v štruktúre .. bude musieť odísť a ... tak popri dôchodku si bude musieť privyrobiť ........

Je veľa zamestnaní, kde sú zamestnanci neustále na služobných cestách, celé týždne nie sú doma alebo len pár hodín na ten spánok, bez nadčasov, dostanú len stravné ...
Nespravodlivosť je napr. v tom, že ak ich pre zmeny v štruktúre po 20 rokoch prepustia, nie že si musia si privyrobiť, ale musia robiť ďalších 20 rokov, aby nejaký dôchodok dostali.
Katy a R
16.09.10,13:16
Juraj predstav si, že sa píše rok 2004 a ty máš 50 rokov. Doterajšie roky sa ti nezapočítavali do dôchodku, tak si ani nemal snahu platiť vysoké odvody. A zrazu ti niekto príde s novým zákonom, že sa budú zarátavať do dôchodku aj roky od 1984-2004. No ja asi potom naozaj neviem, čo je retroaktivita.:confused::eek:
.. lenže to môže byť aj opačne ...;).. čo ak sú výhodnejšie tie skoršie roky :confused: - v tom prípade je takáto úprava vítaná :)

takže veľmi ťažko zovšeobecňovať, čo je lepšie ....:confused:
marjankaj
16.09.10,13:21
.. lenže to môže byť aj opačne ...;).. čo ak sú výhodnejšie tie skoršie roky :confused: - v tom prípade je takáto úprava vítaná :)

takže veľmi ťažko zovšeobecňovať, čo je lepšie ....:confused:

Tu nejde o to, čo je lepšie, ale o to, že ja už s tým nič neurobím. Riadil som sa podľa platných zákonov a ich zmenou som bol poškodený. Ak by ma to zvýhodnilo, tak by som neprotestoval.
Veď ani trestné činy sa neposudzujú retroaktívne. Ani basistom nepredĺžia trest na základe zmeny v zákone. Stretol som sa iba so skrátením. Pre dobré správanie alebo amnestiu.
ivantt
16.09.10,13:23
Ivan, neviď všetko tak čierne - predáš auto, splatíš časť dlhov, niečo si necháš ako rezervu. A do práce budeš chodiť verejnou hromadnou dopravou, ako chodia "bežní ľudia" ...

Slučku na krk - to určite nie ... (ešte som nevidela ani návrh zákon - choď radšej na hríby).

Veď ja by som si ju nikdy nedal, ja už som si svoju smrť prežil a druhý krát už len keď to bude nevyhnutné z dôvodu staroby :-) Ja nevidím všetko čierne ale dochádzať 65 km hromadnou dopravou a pritom pracovat od 7 do 19 a od 19 do 7 to sa neda. domov by som chodil pred pol nocou a spaval len 3 hodiny. trkaze auto si necham a vysnorim euráče niekde inde :-) Hi, ja sa tu ozaj nesťažujem :-)
Mária27
16.09.10,13:30
Tu nejde o to, čo je lepšie, ale o to, že ja už s tým nič neurobím. Riadil som sa podľa platných zákonov a ich zmenou som bol poškodený. Ak by ma to zvýhodnilo, tak by som neprotestoval.
Veď ani trestné činy sa neposudzujú retroaktívne. Ani basistom nepredĺžia trest na základe zmeny v zákone. Stretol som sa iba so skrátením. Pre dobré správanie alebo amnestiu.
Retroaktivita by nastala vtedy, keby ti chceli odobrať získané právo. Ty si to právo na výpočet ešte nemal, takže pre teba pôvodné ustanovenia zákona neplatili - platili až tie, keď si získal nárok na dôchodok a požiadal si oň.
Viem, že v roku 2005 bolo obdobie, keď už bol schválený zákon a ešte nebol účinný. Ľudia húfne prepočítavali, či sa im oplatí požiadať o dôchodok do účinnosti zákona, alebo až po nadobudnutí nových pravidiel (od r. 1984), podľa toho si dávali žiadosti.
jar88
16.09.10,13:33
...k tomu nadštandartu by som sa vyjadril inak ...

Prečo sú malé príjmy ???
Včera akurát v správach bolo info , že vo výške zárobku sa západu priblížime niekedy okolo roku 2023 ...
Nie je hanbou , že môj výsluhový je pomaly taký , ako má manželka príjem ????...a vraj tiež nadštandartný má ...managerku hypersuperreťazca robí ...:eek:
Tak , pýtam sa , kde je chyba ???:confused:

Občas poniektorým ale zvyknem aj inak odpovedať ...;)

Mal si podpísať , bral by si taký istý príjem ...
alebo
Mal si sa lepšie učiť , aj Ty si mohol byť lampasákom...;):D:D:D:D...tak nás nazývajú ...
Nechcel som sa už v tejto téme vyjadrovať, lebo čo názor, to perla.
(česť výnimkám)
Ale toto, čo tu napísal buchač, nemá obdobu.
------------------------------------------------------------------
V časoch, keď som "slúžil vlasti", ako záklaďák a plnil si svoju občiansku povinnosť, bola vojenská škola pre tých najsprostejších spomedzi sprostých. Vlastne pre tých, čo by nevzali ani za zámočníka či murára. Keby si chcel ísť na hnojára, musel by si sa aspoň naučiť používať ťaháky a to bolo v tej dobe pre človeka tvojho formátu nezvládnuteľné.
------------------------------------------------------------------
Žasnem, ako dokážeš napísať, alebo skôr naznačiť, že si v tých dobách konal s rozumom (to znamená s určitou predvídavosťou), ktorý si zjavne nemal.
Ty si už vtedy vedel, že bude iné zriadenie a že budeš dostávať dnešný dôchodok ? Pochybujem. Tak ako si vtedy prd vedel, tak to zostalo dodnes. Ešte ani dnes nechápeš, čo je dôchodok a čo plat. Nechápeš to napriek tomu, že ho dostávaš a pritom máš právo brať aj iný príjem. Nechápeš kto sa vlastne zaslúžil o tvoj terajší príjem.
------------------------------------------------------------------
Aby si neodišiel na druhý svet nepoučený, tak za to ako sa dnes máš, vďačíš nenávideným imperialistom, kapitalistom a NATO.
Nie vďaka svojmu rozumu. Na ten zabudni.
ivantt
16.09.10,13:44
Ty brrrrrdo, poznám veľa lampasákov ktorý majú vysoké školy a sú to rozumný a inteligentný ľudia. Viem že su tam aj blbci ale netreba posudzovať podľa jednotlivcov. Dokonca poznam človeka, bol to podplukovník u vojska ktorý si prečítal básničku a hneď ju odrecitoval, vedel ju naspamať. Dokonca takmer od slova doslova vedel naspamäť knižku ktorú čítal len raz. Že by to bol ďalší blbec ktorý keby nebol vojak tak by opatroval kravy ??? Ako môže niekto niekoho betdôvodne urážať ? Bývalý sused bol cigán a poctivo makal, jeho žena tiež, nikdy sa nehadali, neobťažovali tak prečo by som ich mal hádzať do jedného vreca s inými cigánmi ?? ( ak je tu niekto cigan tak nech sa nehneva ze mu nehovorim rom, nechcem ho tym urazit ale viac sa urazali ked som hovori rom... ptorestovali ze su cigani a nie romi ).
Kvaka
16.09.10,14:16
Retroaktivita by nastala vtedy, keby ti chceli odobrať získané právo. Ty si to právo na výpočet ešte nemal, takže pre teba pôvodné ustanovenia zákona neplatili - platili až tie, keď si získal nárok na dôchodok a požiadal si oň.
Viem, že v roku 2005 bolo obdobie, keď už bol schválený zákon a ešte nebol účinný. Ľudia húfne prepočítavali, či sa im oplatí požiadať o dôchodok do účinnosti zákona, alebo až po nadobudnutí nových pravidiel (od r. 1984), podľa toho si dávali žiadosti.
Máš pravdu, Mária, retroaktivita nedovoľuje odobrať získané právo. Ale čo zaručuje ústava? Rovnaké práva pre všetkých. Ak jeden jediný deň rozhodoval alebo ešte možno aj teraz rozhoduje o odlišnej výške dôchodku za inak rovnakých podmienok, bolo toto v súlade s ústavou? Nedávno som čítala, že nejaký dôchodca v ČR vyhral súdny spor, v ktorom napadol výšku dôchodku vzhľadom na svoje príjmy a ústavný súd nakázal zmeniť do nejakého termínu zákon v tom diskriminačnom ustanovení. Nepamätám presne, ale on vyhral právo na vyšší dôchodok, napriek zákonu, ak sa mýlim, nech ma opraví ten, kto si to lepšie pamätá.
Nikto z dotknutých nevedel, ako sa v roku 2004 a 2005 pomenia zákony, ten, kto sa snažil ako podnikateľ platiť najnižšie odvody, na to doplatil, živnostníci so svojim polovičným vymeriavacím základom tiež, a to mala byť podpora ich podnikania. Takže vznikol tu chaos, niektorí boli a sú naďalej zvýhodnení, niektorí boli a sú naďalej diskriminovaní a toto sa tak skoro nevyrieši. Ktovie, ako to dopadne s našimi deťmi, s ich II. pilierom, tam sú vo hviezdach miliardy. Čo keď to zase nejaký zákon zmení? Kto sa na tom obohacuje? Nepáči sa mi nespravodlivosť a krivda, tieto pocity u ľudí vedú potom len k hádkam, osočovaniu, skôr môžeme nejako pomôcť riešiť problémy aj tým, že na ne poukazujeme. Inak absolútne s tebou súhlasím v príspevku 229.
jar88
16.09.10,14:19
Ty brrrrrdo, poznám veľa lampasákov ktorý majú vysoké školy a sú to rozumný a inteligentný ľudia. Viem že su tam aj blbci ale netreba posudzovať podľa jednotlivcov. Dokonca poznam človeka, bol to podplukovník u vojska ktorý si prečítal básničku a hneď ju odrecitoval, vedel ju naspamať. Dokonca takmer od slova doslova vedel naspamäť knižku ktorú čítal len raz. Že by to bol ďalší blbec ktorý keby nebol vojak tak by opatroval kravy ??? Ako môže niekto niekoho betdôvodne urážať ? Bývalý sused bol cigán a poctivo makal, jeho žena tiež, nikdy sa nehadali, neobťažovali tak prečo by som ich mal hádzať do jedného vreca s inými cigánmi ?? ( ak je tu niekto cigan tak nech sa nehneva ze mu nehovorim rom, nechcem ho tym urazit ale viac sa urazali ked som hovori rom... ptorestovali ze su cigani a nie romi ).
Neviem ivantt, či to je reakcia na môj príspevok, ale ak áno, tak si riadne vedľa. Ja poznám tiež pár vojakov z povolania, ale nemôžeš porovnávať bežného lampasáka z dôb minulých s vojenským letovým dispečerom, či pilotom.
Tak že by patrilo naopak, viem že sú medzi nimi aj inteligentní ľudia. Tak ako si napísal o cigánoch.
ivantt
16.09.10,14:29
Neviem ivantt, či to je reakcia na môj príspevok, ale ak áno, tak si riadne vedľa. Ja poznám tiež pár vojakov z povolania, ale nemôžeš porovnávať bežného lampasáka z dôb minulých s vojenským letovým dispečerom, či pilotom.
Tak že by patrilo naopak, viem že sú medzi nimi aj inteligentní ľudia. Tak ako si napísal o cigánoch.

Mňa len zarazila tvoja reakcia a urážka ( nie na moju osobu ). Ja som tu už písal že urážky, nadávky, závisť a zákernosti sú mne cudzie. Som za to aby sa veci rozdebatovali ( len škoda že to nerieši situaciu ) ale všetko v medziach ludkosti. Mne aj keby sa nepačilo ked na mna niekto nieco napise tak ho nebudem urážať. rešpektujem každy nazor, každý ma nárok na svoj názor. Tiež som bol na ZVS a politruk bol rozumny chlap, veliteľ roty tiež a veliteľ čaty uplný blbec. Každý sme nejaky. Podľa teba som ja blbec a názor ďalšieho je že som rozumný človek. ( hovorím to ako príklad ).
Melnick
16.09.10,15:07
mimotemyA trochu na odľahčenie chlapci a dievčatá s "x" krížikmi na chrbáte. Ja sa nádejám, že Poradu.sk a najmä túto tému bude čítať aj niekto z NASA:eek: a vymyslí pre slovenských dôchodcov stravu v tbl za rozumnú cenu napr. 1 tbl = 0,0333 centov, čo za mesiac s 30 dňami vyjde na jedno €.:D A potom to na Malorke, Seycheloch, Maurícii, Kréte roztočíme, lebo čo s tými ostatnými €uričkami ušetrenými z dôchodku ???? :eek::eek::eek:Jedine rozflákať na dovolenkách.:D:D:D
Ja už teraz žijem v sladkom očakávaní. :---:---:---:---:---:---:---:---:---

Halóóóó priatelia z NASA tu sme.
jar88
16.09.10,15:11
Mňa len zarazila tvoja reakcia a urážka ( nie na moju osobu ). Ja som tu už písal že urážky, nadávky, závisť a zákernosti sú mne cudzie. Som za to aby sa veci rozdebatovali ( len škoda že to nerieši situaciu ) ale všetko v medziach ludkosti. Mne aj keby sa nepačilo ked na mna niekto nieco napise tak ho nebudem urážať. rešpektujem každy nazor, každý ma nárok na svoj názor. Tiež som bol na ZVS a politruk bol rozumny chlap, veliteľ roty tiež a veliteľ čaty uplný blbec. Každý sme nejaky. Podľa teba som ja blbec a názor ďalšieho je že som rozumný človek. ( hovorím to ako príklad ).
Aká že urážka?
Ja nešpekulujem či niekomu patrí dôchodok, alebo nie. Nešpekulujem, či niekto môže, alebo nemôže pracovať. Mne je to jasné.
To ostatní hlúpo špekulujú. Vrátane buchača.
--------------------------------------------------------------------
Nechápem túto debatu.
Ak má raz niekto priznaný dôchodok, tak má naň nárok až do smrti. A to bez ohľadu na to, či ho potrebuje, alebo nie. Bez ohľadu na to, či pracuje, alebo nepracuje. Má na to právo a má ho aj taký, ako buchač. Nezáleží, na tom, či je chytrý, alebo sprostý.
Tak isto platí, že každý občan má právo pracovať a pokiaľ viem, tak aj dôchodca je občan. Aj vojak na dôchodku je občan a ak niečo niekde odpracuje, patrí mu za tu prácu mzda.
---------------------------------------------------------------------
Tak že aj buchačove bláboly o tom, že on sa svojou inteligenciou zaslúžil o svoj príjem, na rozdiel od ostatných civilných blbov, sú len sprosté urážky slušných ľudí.
ivantt
16.09.10,15:22
Aká že urážka?
Ja nešpekulujem či niekomu patrí dôchodok, alebo nie. Nešpekulujem, či niekto môže, alebo nemôže pracovať. Mne je to jasné.
To ostatní hlúpo špekulujú. Vrátane buchača.
--------------------------------------------------------------------
Nechápem túto debatu.
Ak má raz niekto priznaný dôchodok, tak má naň nárok až do smrti. A to bez ohľadu na to, či ho potrebuje, alebo nie. Bez ohľadu na to, či pracuje, alebo nepracuje. Má na to právo a má ho aj taký, ako buchač. Nezáleží, na tom, či je chytrý, alebo sprostý.
Tak isto platí, že každý občan má právo pracovať a pokiaľ viem, tak aj dôchodca je občan. Aj vojak na dôchodku je občan a ak niečo niekde odpracuje, patrí mu za tu prácu mzda.
---------------------------------------------------------------------
Tak že aj buchačove bláboly o tom, že on sa svojou inteligenciou zaslúžil o svoj príjem, na rozdiel od ostatných civilných blbov, sú len sprosté urážky slušných ľudí.

To ti dávam zapravdu. Kam by sme prišly keby s nástupom novej vlady sa pokazde menili zákony. Ale prave som sa dočítal na nete v hospodárskych novinách, čoho sa tyka 10% znižovanie ich platov. Nie sú to platy, su to reprezentačne náklady či náklady na pracovníkov okolo nich, este som to neprecital cele. Takze 10% z 1600€ plary im ostavaju tie iste. A tu preberame dôchodky vo vyske 280 €....
Sabadka
16.09.10,15:35
To je ozaj nespravodlivé a nezabúdaj, vačšina národa je zato, že ka by si sa rozhodla privirobiť si k dôchodku nejakych 100€ trebars na VC na stanici tak to nie.. si raz na dôchodku a to miesto patri mladym !!!

Prečo poskytuješ zlé info?

Keď už si dal takýto príklad ako uvádzaš, tak si to mal aspoň napísať správne, ak to WC na tej stanici bude patriť nejakej štátnej organizácii, alebo prevádzkovateľom staničného WC bude verejná správa, tak len v tom prípade tam dôchodca nebude môcť si tých 100€ privyrobiť.
buchač
16.09.10,15:38
Nechcel som sa už v tejto téme vyjadrovať, lebo čo názor, to perla.
(česť výnimkám)
Ale toto, čo tu napísal buchač, nemá obdobu.
------------------------------------------------------------------
V časoch, keď som "slúžil vlasti", ako záklaďák a plnil si svoju občiansku povinnosť, bola vojenská škola pre tých najsprostejších spomedzi sprostých. Vlastne pre tých, čo by nevzali ani za zámočníka či murára. Keby si chcel ísť na hnojára, musel by si sa aspoň naučiť používať ťaháky a to bolo v tej dobe pre človeka tvojho formátu nezvládnuteľné.
Kto tvrdí , že mám vojenskú školu ????
Keď už o škole vravíš , tak som na vysokej pracoval ....a nie len na jednej ...
Na ktorej ???...
Skús tipovať a potom Ti dôjde , že medzi tých , ktorých si spomínal , sa ma akosi nemôžeš ani náhodou snažiť zaškatuľkovať ...
Ale absolvent nie , to nie som ...žiaľ ...
------------------------------------------------------------------
Žasnem,
Nech Ti aj naďalej ostane ...
ako dokážeš napísať, alebo skôr naznačiť, že si v tých dobách konal s rozumom
A vieš že hej ????
Vojnu , ako takú , som podpísal ako ženatý , dospelý chlap ...čo aj dnes robia poniektorí , len aby sa k chlebu dostali ...
Tak isto som vtedy rozmýšľal aj ja ...ver - never ...nie kvôli červenej knižke / tú som , mimochodom , nikdy nevlastnil /, ale kvôli peniazom ...kvôli nim ...
(to znamená s určitou predvídavosťou), ktorý si zjavne nemal.
Ty si už vtedy vedel, že bude iné zriadenie a že budeš dostávať dnešný dôchodok ?
Zmena režimu hore - dole ...aj vtedy boli tie vojenské dôchodky vyššie , ako v civile ...
Pochybujem. Tak ako si vtedy prd vedel, tak to zostalo dodnes. Ešte ani dnes nechápeš, čo je dôchodok a čo plat. Nechápeš to napriek tomu, že ho dostávaš
Nie nedostávam ...nakoľko si TY nepochopil ten markantný rozdiel medzi výsluhovým príspevkom a dôchodkom ....
a pritom máš právo brať aj iný príjem. Nechápeš kto sa vlastne zaslúžil o tvoj terajší príjem.
Predsa TY ...kto iný ...
------------------------------------------------------------------
Aby si neodišiel na druhý svet nepoučený,
Vždy sa nechám rád poučiť ...

tak za to ako sa dnes máš, vďačíš nenávideným imperialistom, kapitalistom a NATO.
Nie vďaka svojmu rozumu. Na ten zabudni.
Nechápem , že nechápeš nepochopené pochopiteľnými chápať pochopené aj nepochopiteľným nechápavcom , ktorí nechápu pochopiť schopných ...

hm ...tak Ti poviem ...poradím ako aj Ty vieš " múdro " iným radiť
Veď si , ako tak pozerám , aj inde "obľúbený" ...

Daj si do googlu ako byť za vodou
18.08.2009 12:49 Autor: jar88 | reaguje na csali@ | Reagovať

Porad, kludne pis kratku spravu.
Ako byt za vodou:-)
To sa mysli, ze ist do USA/Canada?;-)
Napis, mam zaujem. Dikes.
18.08.2009 11:03 Autor: csali@ | reaguje na jar88

to co tam pises su vseobecne tliachaniny a trosku naivity! ;-)
18.08.2009 13:09 Autor: sqr | reaguje na jar88

Inak , je mi jasné , že si vytiahol do boja ...tak , ako vždy proti veterným mlynom sťa Don Quijote de la Mancha ...už Ti len verný zbrojnoš Sancho Panza chýba ...
Zo mňa ho ale nespravíš ...ja som už "Zbohom zbraniam " dal /toto spojenie ale aj tak nepochopíš / ...

P.S.:
Ozaj ...poznáš to slovenské porekadlo ???

...trhni si ...;):rolleyes:
ivantt
16.09.10,15:40
Prečo poskytuješ zlé info?

Keď už si dal takýto príklad ako uvádzaš, tak si to mal aspoň napísať správne, ak to WC na tej stanici bude patriť nejakej štátnej organizácii, alebo prevádzkovateľom staničného WC bude verejná správa, tak len v tom prípade tam dôchodca nebude môcť si tých 100€ privyrobiť.

Hi, to s tým VC a WC uz dostalo odozvu ale este jedno Y tam niekde visy, takze kolega mal pravdu ked povedal ze to hned zareaguju a zvozia ta za to ako daju odpoved k veci :-))) Je pravda ze nerozmyslam co sa ako pise, z nedu som zvyknuty pisat bez interpunkcie a zacina to byt pre mna vazny problem :-)) Na druhej strane máš pravdu, ale v blave na autobusovej stanici to patri sukromnikovi takze tam je moznost sa zamestnant bez rizika :-))
buchač
16.09.10,15:45
Aká že urážka?
Ja nešpekulujem či niekomu patrí dôchodok, alebo nie. Nešpekulujem, či niekto môže, alebo nemôže pracovať. Mne je to jasné.
To ostatní hlúpo špekulujú. Vrátane buchača.
--------------------------------------------------------------------
Nechápem túto debatu.
Ak má raz niekto priznaný dôchodok, tak má naň nárok až do smrti. A to bez ohľadu na to, či ho potrebuje, alebo nie. Bez ohľadu na to, či pracuje, alebo nepracuje. Má na to právo a má ho aj taký, ako buchač. Nezáleží, na tom, či je chytrý, alebo sprostý.
Tak isto platí, že každý občan má právo pracovať a pokiaľ viem, tak aj dôchodca je občan. Aj vojak na dôchodku je občan a ak niečo niekde odpracuje, patrí mu za tu prácu mzda.
---------------------------------------------------------------------
Tak že aj buchačove bláboly o tom, že on sa svojou inteligenciou zaslúžil o svoj príjem, na rozdiel od ostatných civilných blbov, sú len sprosté urážky slušných ľudí.
...hm ...
Teraz neviem ...či som sprostý ...alebo blbý ...
Či som chytrý ...alebo len bláboly dávam ...

Jedno je ale isté ...pokazil si mi náladu ...

Za to TI veľmi pekne ďakujem ...http://www.celysvet.cz/skin/smile/s8658.gif
misoft
16.09.10,15:49
Reagujem po prečítaní niekoľkých príspevkov:
ivantt: kdesi som písal, že mám výsluhový dôchodok (nechce sa mi to hľadať - som predsa dôchodca :D:D) a preto NEPRACUJEM a dávam tak druhým šancu pracovať.
Spomínal si "inteligenciu" niektorých tzv. zelených mozgov (aj ja som bol, ale s nádychom ďalších farieb) - máš pravdu. Nájdu sa takí, čo nevedia ani skrutku zaskrutkovať, ale aj takí, ktorí by mohli byť všeumelcami. Je to individuálne. Tiež som spomínal môjho suseda a kolegu, ktorý teraz plače (popri dôchodku si privyrábal), ako vyžije z dôchodku, ktorý má cca 100-150€ vyšší ako ja (a sú dvaja, na rozdiel odo mňa, teraz traja, predtým piati).

Ja nešpekulujem či niekomu patrí dôchodok, alebo nie. Nešpekulujem, či niekto môže, alebo nemôže pracovať. Mne je to jasné.
Ani ja nešpekulujem.
buchač tiež spomínal, že jeho výsl.dôch. nepresahuje 600€ - ani môj (ale kalkulujem tak, aby som žil ako človek). :---:---

A opakujem: som na dôchodku, tak som na dôchodku - NEPRACUJEM. Nadrel som sa dosť.
ivantt
16.09.10,15:52
a aj takto sa da pokazit nalada ? mne by pokazilo naladu keby mi ubehlo... :-DD Mozno ani vtedy nie, zacal som sa drzat pravidla : neber život príliš vážne, aj tak z neho nevyviazneš živý.
Sabadka
16.09.10,15:55
Hi, to s tým VC a WC uz dostalo odozvu ale este jedno Y tam niekde visy, takze kolega mal pravdu ked povedal ze to hned zareaguju a zvozia ta za to ako daju odpoved k veci :-))) Je pravda ze nerozmyslam co sa ako pise, z nedu som zvyknuty pisat bez interpunkcie a zacina to byt pre mna vazny problem :-)) Na druhej strane máš pravdu, ale v blave na autobusovej stanici to patri sukromnikovi takze tam je moznost sa zamestnant bez rizika :-))

Ivant nepochopil si pointu príspevku:D, mne je to srdečne jedno či napíšeš VC alebo WC, pochopila som, že ti ide o klasický hajzel. Tá nesprávnosť, ktorú som ti vytkla bola niekde úplne inde. ;)
pohodička
16.09.10,16:00
Ja by som sa chcela opytať, či je pravda, že dôchodcov, ktorí už teraz poberajú dôchodok a pracujú v št. službe sa to netýka, že zákon bude platiť len pre dôchodcov, ktorí začnú poberať dôchodok až 1.1.2011. Že to mala niekde povedať premiérka Radičová.
ivantt
16.09.10,16:00
Reagujem po prečítaní niekoľkých príspevkov:
ivantt: kdesi som písal, že mám výsluhový dôchodok (nechce sa mi to hľadať - som predsa dôchodca :D:D) a preto NEPRACUJEM a dávam tak druhým šancu pracovať.

Takže mam necelych 340e dôchodok, este nemam 50 ( asi pol roka a potom ano ) a to mam trčať doma ???? To nemyslíš vážne. A kludne si zalistuj, písal som že moje mesačné vydavky su viac ako 500€ tak neviem ako ich splatit z 340€.... treba čitať všetko keď sa chceš vyjadriť.

Tiež som spomínal môjho suseda a kolegu, ktorý teraz plače (popri dôchodku si privyrábal), ako vyžije z dôchodku, ktorý má cca 100-150€ vyšší ako ja (a sú dvaja, na rozdiel odo mňa, teraz traja, predtým piati).

Vidíš, kolega s ktorým som robil v kancelarii tiež uz nie je.. po odidení do vysluhoveho dôchodku vo veku 45 rokov... dalši nemal ani 40... další zamrzol ked mal 55... a to sme sedeli v jednej kancelarii... Smrť je spčasťou života.



A opakujem: som na dôchodku, tak som na dôchodku - NEPRACUJEM. Nadrel som sa dosť.

No a nakoniec, ja sa musim ešte nadrieť než pojdem do starobného dochodku ....