praetor
10.11.05,12:48
Vie niekto, aký je presný vzťah medzi predmetmi podnikania, ktoré sa uvádzajú v zakladateľskej listine (resp. spoločenskej zmluve), v žiadosti o vydanie zivnostenského listu a v návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra? Musia sa na všetkých troch predmety podnikania zhodovať?
Momentálne totiž zakladám spoločnost s ručením obmedzeným a ide mi o vyriešenie nejasností, ktoré v tejto súvisloti vznikli. Uvediem jeden konkrétny príklad.

Spoločnosť sa bude (okrem iného) zaoberať vývojom a poskytovaním vlastného softvéru a predajom cudzieho softvéru. V tejto súvislosti som plánoval uviesť (na všetkých troch listinách) predmet podnikania "vývoj a poskytovanie softvéru". Pri konzultácii s pracovníčkou Odboru živnostenského podnikania som sa dozvedel, že taký predmet podnikania si zapísať nemôžem, pretože softvér sa tvorí na základe Autorského zákona a živnosť sa na tento druh činnosti nevybavuje. Predmet podnikania sme teda preformulovali na "poskytovanie softvéru - predaj hotových programov na základe zmluvy s autorom". Tento predmet som zapísal do žiadosti o vydanie ŽL.

Je potrebné rovnakým spôsobom upraviť aj zakladateľskú listinu a návrh na zápis spoločnosti do OR?
Môže na zakladateľskej listine a v návrhu na zápis spoločnosti figurovať predmet "vývoj a poskytovanie softvéru" aj napriek tomu, že na živnostenskom liste nie je?
Prípadne tretia možnosť: môže na návrhu na zápis spoločnosti do OR figurovať predmet "vývoj a poskytovanie softvéru" aj napriek tomu, že v zakladateľskej listine a na žiadosti o vydanie ŽL nie je?
Za prípadné rady ďakujem.
KEJKA
10.11.05,17:17
ja len toľko, že zatiaľ som sa nestretla pri porovnávaní spol. zmluvy, ŽL a výpisom OR s rozdielmi. Ak som sa stretla, tak to bola chyba. Dokonca platili pokutu za to, že mali niečo v ŽL a nie v OR, resp. naopak. A OR nezapíše., ak spol. zmluva a návrh na zápis do OR nie sú v zhode. Toľko z praxe.
STRELEC
10.11.05,17:29
Je potrebné rovnakým spôsobom upraviť aj zakladateľskú listinu a návrh na zápis spoločnosti do OR?
Môže na zakladateľskej listine a v návrhu na zápis spoločnosti figurovať predmet "vývoj a poskytovanie softvéru" aj napriek tomu, že na živnostenskom liste nie je?
Prípadne tretia možnosť: môže na návrhu na zápis spoločnosti do OR figurovať predmet "vývoj a poskytovanie softvéru" aj napriek tomu, že v zakladateľskej listine a na žiadosti o vydanie ŽL nie je?
Je potrebné, aby návrh na zápis spoločnosti do OR zodpovedal vydanému ŽL. Znenie žiadosti v tomto smere nie je podstatné,ale malo by byť zhodné so ŽL, aby nevznikala pochybnosť. Odbor živn. podnikania spoločnosti v zmysle návrhu proste "našiel" najbližší názov predmetu činnosti zo zákona, resp. svojho zoznamu.
Súd by nemal (všetci sme ale chybujúci:) ) zapísať do predmetu činnosti znenie iné než to, ktoré schválil živn. odbor.
ajobs
10.11.05,21:03
Súhlasím so Strelcom a dodávam, že registrový súd NEZAPÍŠE iný predmet podnikania do OR, ako je uvedený v živnostenskom liste.
Nataša
22.09.06,17:52
už som z toho domotaná.
ak má živnostník v ŽL ako predmet podnikania "montáž sadrokartónu", tak je normálne, že si nakúpený materiál dá do nákladov a potom ho spolu s prácou vyfakturuje, nie?
ajobs
23.09.06,17:17
už som z toho domotaná.
ak má živnostník v ŽL ako predmet podnikania "montáž sadrokartónu", tak je normálne, že si nakúpený materiál dá do nákladov a potom ho spolu s prácou vyfakturuje, nie?

Samozrejme, uvažuješ správne.