Benko
10.09.10,17:25
Prosím vás môže sa dohodár ísť evidovať aj na úrad práce? Príjem z dohody je okolo 60 €.
Ide mi o to, či ho vôbec zaevidujú ak bude mať dohodu, alebo či treba zrušiť dohodu, zaevidovať sa na úrade práce a potom urobiť novú dohodu.
Ďakujem
veronikasad
10.09.10,15:26
Prosím vás môže sa dohodár ísť evidovať aj na úrad práce? Príjem z dohody je okolo 60 €.
Ide mi o to, či ho vôbec zaevidujú ak bude mať dohodu, alebo či treba zrušiť dohodu, zaevidovať sa na úrade práce a potom urobiť novú dohodu.
Ďakujem
Dohodu musí uchádzač o zamestnanie nahlásiť na UP pred začiatkom výkonu práce.
Preto súčasnú dohodu je treba zrušiť, zaevidovať sa na UP a deň vopred pred začiatkom výkonu práce odniesť na UP novú dohodu.
Katy a R
10.09.10,15:30
Dohodu musí uchádzač o zamestnanie nahlásiť na UP pred začiatkom výkonu práce.
Preto súčasnú dohodu je treba zrušiť, zaevidovať sa na UP a deň vopred pred začiatkom výkonu práce odniesť na UP novú dohodu.
.. toto naozaj:confused:
nestačí pri registrácii oznámiť, že pracuje na takúto dohodu:confused: .. a samozrejme potom doložiť príjem
veronikasad
10.09.10,15:34
.. toto naozaj:confused:
nestačí pri registrácii oznámiť, že pracuje na takúto dohodu:confused: .. a samozrejme potom doložiť príjem
veru nie - bola novela zákona. Všetkých dohodárov, ktorí nesplnili oznamovaciu povinnosť pred začatím výkonu práce spätne vyraďujú z evidencie.
globalpartner
10.09.10,15:49
veru nie - bola novela zákona. Všetkých dohodárov, ktorí nesplnili oznamovaciu povinnosť pred začatím výkonu práce spätne vyraďujú z evidencie.

Dobrý den,
a ako je to z voleným poslancom s odmenou.
Máme takého , ktorý sa chvály , že bol 10 rokov na ÚP.
veronikasad
10.09.10,15:54
Dobrý den,
a ako je to z voleným poslancom s odmenou.
Máme takého , ktorý sa chvály , že bol 10 rokov na ÚP.
nerozumiem, na čo sa pýtaš ...
tuta
10.09.10,15:57
Dohodu musí uchádzač o zamestnanie nahlásiť na UP pred začiatkom výkonu práce.
Preto súčasnú dohodu je treba zrušiť, zaevidovať sa na UP a deň vopred pred začiatkom výkonu práce odniesť na UP novú dohodu.

Zmena povinností uchádzača o zamestnanie, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť


Od 1. marca sa novelou zákona o službách zamestnanosti mení § 6 ods. 2 písmeno d) z. č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o službách zamestnanosti"), ktoré stanovuje uchádzačovi o zamestnanie povinnosť:

vopred oznámiť úradu výkon zárobkovej činnosti a predpokladaný príjem zo zárobkovej činnosti, najneskôr v deň pred začiatkom vykonávania zárobkovej činnosti.

Túto skutočnosť je uchádzač o zamestnanie povinný oznámiť úradu osobne alebo písomne (faxom, elektronicky na adresu úradu, poštou).

Uchádzač o zamestnanie je povinný najneskôr do najbližšie stanoveného kontaktu úradu predložiť doklad o tejto skutočnosti, napr. dohodu o vykonaní práce.


Uchádzač o zamestnanie je podľa § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti naďalej povinný:

preukazovať skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny za uplynulý kalendárny mesiac v stanovený kontakt.
Uchádzača o zamestnanie, od 1. marca 2010, podľa § 36 ods. 1 písm. n) zákona o službách zamestnanosti, úrad vyradí z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom,

ktorým prestal spĺňať podmienku výšky mzdy alebo odmeny za zárobkovú činnosť (v súčasnosti 136,52 eur) alebo
neoznámil úradu výkon zárobkovej činnosti a predpokladaný príjem z nej najneskôr v deň pred začiatkom vykonávania zárobkovej činnosti alebo
nepreukázal skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny za uplynulý kalendárny mesiac v stanovený kontakt.
globalpartner
10.09.10,16:03
nerozumiem, na čo sa pýtaš ...

No pýtal som sa na to či volený poslanec do mestského zastupiteľstva, ktorý poberá odmenu za výkon funcie mohol byť legálne evidovaný na ÚP ako nezamestnaný?
veronikasad
10.09.10,16:04
No pýtal som sa na to či volený poslanec do mestského zastupiteľstva, ktorý poberá odmenu za výkon funcie mohol byť legálne evidovaný na ÚP ako nezamestnaný?
uveď prosím výšku odmeny
globalpartner
10.09.10,16:07
uveď prosím výšku odmeny

To presne neviem musel by so spatne vyhľadať noviny , alebo iný zdroj a to mi za to nestojí.
Aká bola hranica ak sa dobre pamatám moznost pracovať a mat príjem bola zavedená len nedávno.
veronikasad
10.09.10,16:10
To presne neviem musel by so spatne vyhľadať noviny , alebo iný zdroj a to m za to nestojí.
Aká bola hranica ak sa dobre pametám mozhost pracovať a mat príjem bola zavedená len nedávno.
Neovládam zákon o verejnej službe, podľa mňa splňa podmienky pre zaradenie ako uchádzač o zamestnanie - ako odmena poslanca neprekročí stanovený príjem.

§ 6
Uchádzač o zamestnanie
http://www.porada.sk/images/porada_style/hore.png (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.

(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý

a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine,
d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov;13a) skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5.
Benko
10.09.10,16:17
ďakujem za vysvetlenie. Tá zmena zákona mi ušla. Ešte mi prosím poraďte, že dnes je 10.9. piatok, evidovať sa pôjde v pondelok. Iný príjem nemá a čo odvody do ZP za tento mesiac. Platí štát alebo občan?
mzdarka renca
10.09.10,16:22
ďakujem za vysvetlenie. Tá zmena zákona mi ušla. Ešte mi prosím poraďte, že dnes je 10.9. piatok, evidovať sa pôjde v pondelok. Iný príjem nemá a čo odvody do ZP za tento mesiac. Platí štát alebo občan?
do 12.9.2010 si poistné na zP platí sám, od 13.9.2010, ked bude evidovaný na úrade práce, za neho toto poistné platí štát.
veronikasad
10.09.10,16:25
ďakujem za vysvetlenie. Tá zmena zákona mi ušla. Ešte mi prosím poraďte, že dnes je 10.9. piatok, evidovať sa pôjde v pondelok. Iný príjem nemá a čo odvody do ZP za tento mesiac. Platí štát alebo občan?
Kedy skončil pracovný pomer ?
Benko
10.09.10,16:35
Študent, školský rok mu skončil 31.8.2010, že nechodí do školy vyšlo najavo až keď som pýtala doklad.
veronikasad
10.09.10,16:41
Študent, školský rok mu skončil 31.8.2010, že nechodí do školy vyšlo najavo až keď som pýtala doklad.
Do 31.8. bol za neho platitelom zdr. poistného štát. Evidenciu na UP do 7 dní nestihol, preto ho zaradia až ododňa prihlásenia. Za obdobie 1.9.-12.9. sa musí prihlásiť v ZP ako samoplatitel a zaplatiť zdr. poistenie.
Benko
10.09.10,16:54
A ešte prosím jednu vec a dám pokoj. V nedeľu konateľ mailom prihlásil zamestnanca na SP, ale do troch dní nepotvrdil. Čo teraz.
globalpartner
10.09.10,17:46
Neovládam zákon o verejnej službe, podľa mňa splňa podmienky pre zaradenie ako uchádzač o zamestnanie - ako odmena poslanca neprekročí stanovený príjem.

§ 6
Uchádzač o zamestnanie
http://www.porada.sk/images/porada_style/hore.png (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.

(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý

a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine,
d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov;13a) skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5.


Ďakujem
Melnick
10.09.10,18:54
A ešte prosím jednu vec a dám pokoj. V nedeľu konateľ mailom prihlásil zamestnanca na SP, ale do troch dní nepotvrdil. Čo teraz.

SP zatiaľ nedáva žiadne pokuty za oneskorené odovzdanie RLFO , takže čo najskôr utekať do SP a splniť si povinnosť.:) Zober od konateľa doklad o odoslaní mailom - nech Ti to vytlačí a prilož k RLFO.
Melnick
10.09.10,19:00
Študent, školský rok mu skončil 31.8.2010, že nechodí do školy vyšlo najavo až keď som pýtala doklad.
Tieto prekvapenia poznáme z vlastnej praxe, hlavne pri externom spracovávaní miezd iným firmám. Mňa dnes už 2x zalial pot a nebolo to spôsobené slniečkom.:o
MIG_6
03.10.10,13:40
Dohodu musí uchádzač o zamestnanie nahlásiť na UP pred začiatkom výkonu práce.
Preto súčasnú dohodu je treba zrušiť, zaevidovať sa na UP a deň vopred pred začiatkom výkonu práce odniesť na UP novú dohodu.

a ak som uz niekolko mesiacov na urade prace a teraz podpisem dohodu o vykonani prace, tak musim nahlasit jeden den vopred tuto dohodu na urade prace aj ked neoprekroci 130 eur?
drobeceva
03.10.10,13:43
a ak som uz niekolko mesiacov na urade prace a teraz podpisem dohodu o vykonani prace, tak musim nahlasit jeden den vopred tuto dohodu na urade prace aj ked neoprekroci 130 eur?
presne tak.
MIG_6
03.10.10,14:09
presne tak.

a ked podpisem dohodu a zacnem pracovat az o styri dni?
MIG_6
03.10.10,14:25
a ked podpisem dohodu a zacnem pracovat az o styri dni?

myslím to tak, ze ked podpisem dohodu o vykonani prace, nemozem ju teda dat jeden den vopred na urad prace, takze tu dohodu mam dat na urad prace az jeden den predtym ako zacnem pracovat?...to staci?
veronikasad
03.10.10,14:30
myslím to tak, ze ked podpisem dohodu o vykonani prace, nemozem ju teda dat jeden den vopred na urad prace, takze tu dohodu mam dat na urad prace az jeden den predtym ako zacnem pracovat?
dohodu musíš odovzdať na UP min. jeden deň pred dátumom, uvedeným ako začiatok výkonu práce v dohode. Samozrejme, môže to byť aj viac dní, nemôžeš to oznámiť deň po - vyradia ťa z evidencie.
ivka70
03.10.10,14:30
myslím to tak, ze ked podpisem dohodu o vykonani prace, nemozem ju teda dat jeden den vopred na urad prace, takze tu dohodu mam dat na urad prace az jeden den predtym ako zacnem pracovat?

Dohodu mozes dat na UP aj skor, najneskor vsak den pred zaciatkom prace.
MIG_6
03.10.10,14:41
dakujem vám vsetkym za odpoved, velmi ste mi pomohli, aby som nespravila chybu, ktora by mala velke nasledky
MIG_6
04.10.10,15:11
dohodu musíš odovzdať na UP min. jeden deň pred dátumom, uvedeným ako začiatok výkonu práce v dohode. Samozrejme, môže to byť aj viac dní, nemôžeš to oznámiť deň po - vyradia ťa z evidencie.

este ma napadlo, lebo si mam pre dohodu prist poobede, da sa aj telefonicky nahlasit, ze mam dohodu s datumom toho dna, ked budem volat, a na druhy den pojdem pracovat s tym, ze dohodu prinesiem osobne o jeden den neskor? ...teda vlastne v skratke, oznamit to telefonicky
drobeceva
04.10.10,15:47
este ma napadlo, lebo si mam pre dohodu prist poobede, da sa aj telefonicky nahlasit, ze mam dohodu s datumom toho dna, ked budem volat, a na druhy den pojdem pracovat s tym, ze dohodu prinesiem osobne o jeden den neskor? ...teda vlastne v skratke, oznamit to telefonicky
áno, môžeš - Ty si povinnosť splníš telefonicky
MIG_6
04.10.10,16:10
áno, môžeš - Ty si povinnosť splníš telefonicky

vdaka
ALEXOLIVER
16.12.10,12:45
ahojte, chcela by som sa spýtať jednu vec ohľadom dohodára. V práci kolega končí pracovný pomer, ale ešte ho potrebujú na dva mesiace. Pretože mu už viac nemôžu/nechcú/ predlžiť pracovný pomer, dohodli sa na dohode o vykonaní práce s vysokou odmenou - 800EUR mesačne. Čo vyplýva pre zamestnanca z tejto dohody? Musí sa prihlásiť ako platiteľ na zdravotné poistenie - z minima na tých 28,92, alebo z vyplatenej dohody?Sociálne je dobrovoľné, na úrad práce sa hlási - nehlási? Dohoda bude len na dva mesiace, ked sa potom prihlási na úrad práce, z čoho sa mu bude rátať podpora? Ďakujem.
veronikasad
16.12.10,12:51
ahojte, chcela by som sa spýtať jednu vec ohľadom dohodára. V práci kolega končí pracovný pomer, ale ešte ho potrebujú na dva mesiace. Pretože mu už viac nemôžu/nechcú/ predlžiť pracovný pomer, dohodli sa na dohode o vykonaní práce s vysokou odmenou - 800EUR mesačne. Čo vyplýva pre zamestnanca z tejto dohody? Musí sa prihlásiť ako platiteľ na zdravotné poistenie - z minima na tých 28,92, alebo z vyplatenej dohody?Sociálne je dobrovoľné, na úrad práce sa hlási - nehlási? Dohoda bude len na dva mesiace, ked sa potom prihlási na úrad práce, z čoho sa mu bude rátať podpora? Ďakujem.
Ak bude mať vyplatenú dohodu v takejto výške, je pre neho zbytočné evidovať sa na úrade práce, lebo po prekročení limitu ho aj tak spätne vyradia z evidencie.

Nech sa prihlási v zdr. poisťovni ako samoplatitel, od 1.1.2011 sa však zvyšuje vymeriavací základ samoplatitela na úroveň SZČO. Musí však podať RZZP a vznikne mu nedoplatok na zdr.poistení.

Po skončení dohody nech sa odhlási v ZP ako samoplatitel a prihlási na ÚP ako uchádzač o zamestnanie.
Dávka v nezamestnanosti mu bude vypočítaná z vymeriavacieho základu pre platenie poistenia v nezamestnanosti - z posledných 24 mesiacov (ak splnil podmienku doby poistenia v nezamestnanosti - v posledných 3 rokoch aspoň 2 roky).
ALEXOLIVER
16.12.10,13:02
ďakujem veľmi pekne za takú rýchlu odpoveď.
ALEXOLIVER
17.12.10,06:07
ahojte, ešte by som sa rada spýtala, ked teda bude zamestnanec pracovať len na dohodu, nikde inde nemá pracovnú zmluvu, v akej výške si bude platiť zdravotné poistenie aj sociálne ak bude chcieť? Ako SZČO, teraz je to myslím 44,73 a 96,70 so zvýšením od nového roku? Alebo to bude závisieť od príjmu z dohody. Ďakujem.