angel73
10.09.10,17:32
Vlastnim byt na najvyssom poschodi, s ktorym susedi strecha bytu nachadzajuceho sa pod nami. Chceli by sme tuto strechu vyuzivat ako terasu. Na tuto strechu sa da dostat len z mojho bytu. Chceli by sme vyuzivat tuto strechu ako terasu, odkupit ju eventualne zobrat do prenajmu. Potrebovala by som vediet kde dostanem informaciu o tomto priestore, či je to nebytový alebo spolocny priestor. Na bytovom druzstve mi nedokazu na toto odpovedat. Ak zistim o aky priestor sa vlastne jedna, aky je dalsi postup pri odkupeni alebo vzati do prenajmu? Dakujem za cenne rady.
angel73
10.09.10,15:33
Vlastnim byt na najvyssom poschodi, s ktorym susedi strecha bytu nachadzajuceho sa pod nami. Chceli by sme tuto strechu vyuzivat ako terasu. Na tuto strechu sa da dostat len z mojho bytu. Chceli by sme vyuzivat tuto strechu ako terasu, odkupit ju eventualne zobrat do prenajmu. Potrebovala by som vediet kde dostanem informaciu o tomto priestore, či je to nebytový alebo spolocny priestor. Na bytovom druzstve mi nedokazu na toto odpovedat. Ak zistim o aky priestor sa vlastne jedna, aky je dalsi postup pri odkupeni alebo vzati do prenajmu? Dakujem za cenne rady.
globalpartner
10.09.10,15:40
Vlastnim byt na najvyssom poschodi, s ktorym susedi strecha bytu nachadzajuceho sa pod nami. Chceli by sme tuto strechu vyuzivat ako terasu. Na tuto strechu sa da dostat len z mojho bytu. Chceli by sme vyuzivat tuto strechu ako terasu, odkupit ju eventualne zobrat do prenajmu. Potrebovala by som vediet kde dostanem informaciu o tomto priestore, či je to nebytový alebo spolocny priestor. Na bytovom druzstve mi nedokazu na toto odpovedat. Ak zistim o aky priestor sa vlastne jedna, aky je dalsi postup pri odkupeni alebo vzati do prenajmu? Dakujem za cenne rady.

Ide o spoločný priestor bytového domu.
O nebytový priestor pôjde ak vecne a miestne príslušný stavebný úrad rozhodne o zmene spôsobu využitia tohto priestoru.
Moze tak urobiť na Váš návrh avšak budete, predpokladám potrebovať minimálne súhlas ostatných vlastníkov resp. bytového družstva, alebo nájomnú zmluvu,kúpnu zmluvu a pod.
Bude tam potrebné aj vyjadrenia , požiarnikov , hygieny a pod rozsah Vám povedia na stavebnom úrade.
Mária27
10.09.10,15:42
sito
10.09.10,15:58
Vlastnim byt na najvyssom poschodi, s ktorym susedi strecha bytu nachadzajuceho sa pod nami. Chceli by sme tuto strechu vyuzivat ako terasu. Na tuto strechu sa da dostat len z mojho bytu. Chceli by sme vyuzivat tuto strechu ako terasu, odkupit ju eventualne zobrat do prenajmu. Potrebovala by som vediet kde dostanem informaciu o tomto priestore, či je to nebytový alebo spolocny priestor. Na bytovom druzstve mi nedokazu na toto odpovedat. Ak zistim o aky priestor sa vlastne jedna, aky je dalsi postup pri odkupeni alebo vzati do prenajmu? Dakujem za cenne rady.

Zákon 182/1993, § 2, odsek 4


(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

Spoločné priestory nie je možné predať. Je možné strechu prenajať za poplatok do FOaÚ. Schvaľuje to schôdza vlastníkov nadpolovičnou väčšinou podľa § 14.
angel73
10.09.10,18:36
ano, mam, som tu prvy krat a nevedela so, kam sa zaradit
angel73
10.09.10,19:15
Este by ma zaujimalo, kolko mam ponuknut vlastnikom bytov, pretoze sa zachovali dost vyhybavo k otazke financii a ponuku mam spravit ja. Na tu strechu sa nikto nedostane a ked aj ano, musel by preskakovat priecku, ktora tam stoji od postavenia domu. Potom by sa ocitol pred nasimi oknami.
sito
11.09.10,01:55
Troška pomýlené chápanie. Prenajatý priestor, strecha, terasa bude slúžiť ako terasa len vám. Zároveň bude fungovať ako strecha, spoločná časť domu. V prípade poškodenia, alebo poruchy strechy musíte umožniť prístup na spoločnú časť domu.

Ak by terasa prislúchala k bytu podľa projektu, tak podľa Zákona 70/2010 by sa 25 percent jej plochy zarátalo bytu do tvorby FOaÚ.

V prvom rade potrebujete súhlas vlastníkov. Potom projekt a vyjadernie statika. Vyjadriť by sa mal aj stavebný úrad. Ak budú všetky odpovede kladné, je možné chytať bronz, ak nie, mohli by ste schytať aj olovo.

Akú cenu na m2? Ťažko povedať. Ak vznikne závada na streche a bude jú treba odstrániť. Viac by mal prispieť na jej odstránenie ten, kto ju viac využíval a to nikto nevie, aké budú náklady. Teda dohodnúť sa na primeranej cene pre obidve strany.
anonym222
11.09.10,07:24
Strecha je veľmi citlivá záležitosť. Treba si vopred dohodnúť aj podmienky za akých sa budú v budúcnosti riešiť škody, resp. opravy vzniknuté používaním tejto strechy. Ak by to malo všetko padnúť na vás, asi by som radšej túto strechu nevyužíval.
angel73
15.09.10,19:22
Dakujem za uzitocne rady.