sladeckova
10.09.10,18:46
Pekný den!
Od oktobra chcem začať taku menšiu prevádzku-šitie vzorky záclon.Chcem vedieť kde všade mám zahlásiť priestory a tuto výrobu?Bude tam pracovať asi 6 žien,možem všetky zamestnať na dohodu,nakolko mi može hroziť že prácu nebudem mať stále?Kde musím zahlásiť tie osoby ktoré zamestnám,ked su na urade práce,a čo musím ja odvádzať a kde?
Laco-monter
10.09.10,17:01
Blaželám, k takému rozhodnutiu !

Zamestnávať 6 ľudí, :eek:

teda klobuk dole !
Laco-monter
10.09.10,17:05
Inak, problém nie je v tom ako začať,
lebo začať sa dá všelijako,ak veľmi chceš..

len problém bude v tom AKO POKRAČOVAŤ .
pepsikova
10.09.10,18:54
...Laco, ty si vždy tak strašne ""optimistický"""...
sladeckova
10.09.10,18:58
Ja si myslím že začať je ťažke a nie pokračovať,ale dakujem.Vela som sa nedozvedela.
pepsikova
10.09.10,19:00
Pekný den!
Od oktobra chcem začať taku menšiu prevádzku-šitie vzorky záclon.Chcem vedieť kde všade mám zahlásiť priestory a tuto výrobu?Bude tam pracovať asi 6 žien,možem všetky zamestnať na dohodu,nakolko mi može hroziť že prácu nebudem mať stále?Kde musím zahlásiť tie osoby ktoré zamestnám,ked su na urade práce,a čo musím ja odvádzať a kde?..

..no ak chceš začať od októbra, máš už istotne živnosť, zabezpečené priestory, účtovníčku a objednávky aspoň na rok..lebo inak sa ti neoplatí zamestnať 6 žien..
..teda- zájdi na ÚPSVaR a tam sa poinformuj o všetkých otázkach,vysvetli,kde a aké máš priestory, čo chceš robiť a pokiaľ chceš zamestnať ženy, evidované na ÚP, spýtaj sa, či môžeš dostať aj nejaké peniaze,ak ich zamestnáš..
..a živnosť by si mohla rozšíriť aj o šitie posteľnej bielizne,ozdobných vankúšov- ale musíš nájsť odberateľov..a to by si mala skôr, než sa nejako veľmi rozbehneš...
pepsikova
10.09.10,19:02
Ja si myslím že začať je ťažke a nie pokračovať,ale dakujem.Vela som sa nedozvedela.
...


...ale zas nehádž flintu do žita...skúsiť to môžeš,ale začala by som s 1-2 ženami a hlavne s dobrým odberateľom...
sladeckova
10.09.10,19:09
mám živnosť,priestory,učtovníčku aj firmu pre ktoru budeme šiť,len mi nevedia zaručiť že budem mať robotu non stop.a ženy mi posielaju z uradu prace,ale pochybujem že nejake peniaze dostanem ked budu robiť na dohodu
ondrejvla
10.09.10,19:10
Pekný den!
Od oktobra chcem začať taku menšiu prevádzku-šitie vzorky záclon.Chcem vedieť kde všade mám zahlásiť priestory a tuto výrobu?Bude tam pracovať asi 6 žien,možem všetky zamestnať na dohodu,nakolko mi može hroziť že prácu nebudem mať stále?Kde musím zahlásiť tie osoby ktoré zamestnám,ked su na urade práce,a čo musím ja odvádzať a kde?

Prevádzkové priestory zahlásiš na ŽÚ, otváracie hodiny, lebo predpokladám, že budeš šiť aj pre verejnosť na Obecnom úrad ( prípadne MÚ), všetko, čo budeš robiť musíš mať v živnostenskom liste, pri žiadosti o ŽL by si mala predložiť nájomnú zmluvu, pokiaľ nie si vo svojich priestoroch. Ostatné, ako bolo spomínané vyššie, odporúčam zájsť na ÚPSVaR a spýtať sa, či môžeš dostať príspevok, ale to nemôžeš zamestnať na dohodu, pozor na počet hodín, aby si nepresiahla. Odvody z dohôd sú nízke, musíš sa zaregistrovať na Soc.poisťovni a prihlásiť zamestnancov, ak budú na dohodu, treba to zaznačiť na registračnom liste zamestnanca, ak by si ale zobrala zamestnancov z ÚP a žiadala na nich dotáciu, musíš ich zamestnať na trvalý prac.pomer. Zatiaľ ma toľko napadlo. Držím ti palce.
sladeckova
10.09.10,19:10
ja budem mať na šitie dve ženy ale ostatne budu po nich skladať a dávať do vešiakov lebo to budu vzorky do obchodov a na výstavy do zahraničia
pepsikova
10.09.10,19:16
mám živnosť,priestory,učtovníčku aj firmu pre ktoru budeme šiť,len mi nevedia zaručiť že budem mať robotu non stop.a ženy mi posielaju z uradu prace,ale pochybujem že nejake peniaze dostanem ked budu robiť na dohodu


..tak by bolo dobre nájsť odberateľov a rozšíriť sortiment šitia...aby bola robota furt..
pepsikova
10.09.10,19:17
..šesť sa mi vidí veľa..stačila by jedna-dve na to skladanie...a dve šičky..
sladeckova
10.09.10,19:25
jedna žena nebude stačiť na jednu šičku,lebo tá šička bude len endlovať tri strany asi 60 x 100 cm látku,a to ide velmi rýchlo.jedna nedokáže poskladať a dokonca aj žehliť ked bude treba
pepsikova
10.09.10,19:39
..no neviem..nebudem ťa presviedčať...viem o dielni, kde 7 šičiek šilo montérky a jedna žehlila a skladala...vyskúšala by som prácu jednej aj druhej za hodinu...(ono sa to zle porovnáva,ide len o šikovnosť)
Laco-monter
11.09.10,04:28
Ja fandím, každému, kto je schopný v dnešnej dobe podnikať.

Pretože podnikanie vyžaduje okrem napadu , či myšlienky aj určité materialno-technické vybavenie,stroje, PRIESTORY v ktorých sa bude podnikanie samotné vykonávať,dopravné prostriedky,ktorými sa bude privážať material a odvažať hotové vyrobky, a ľudí,ktorí toto všetko uvedú do chodu a budú aj vchode udržiavať.

A každý jeden článok tejto reťaze je slabé ohnivko.

Keď spomeniem ĺudí,málokto bude pracovať za min.mzdu,či na dohodu za nejakú brigádnicku odmenu a pri kolísavom prísune zákazok,može nastať problém,že ĺudia odídu,resp.nebudú k dispozícii vtedy,keď ich podnikateľ bude najviac potrebovať.
Ďalej priestory na podnikanie musia zodpovedať určitým predpisom,tak ako samotná dielńa , elektroinštalácie vyhovujúce a v poriadku, tiež priestory musia byť vybavené určitým zázemím pre zamestnancov,oddychová miestnosť+kuchynka,šatne ,kupeĺna+WC.
takto vybavené priestory sa ťažko dajú nájsť hotové,väčšinou treba niečo dorábať , a cudzí majetok na svoje vlastné náklady nikto zveľaďovať nebude.
Ďalej nakupiť potrebné stroje nie je lacná záležitosť, na material treba vynaložiť určité prostriedky,
a na mzdy treba mať peniaze aj na odvody,lebo pri prvom nevyplatení mzdy ľudia zutekajú.
Teda suma-sumárum ak podnikateľ,ktorý chce sprevádzkovať takúto drobnú prevádzkareń a zamestnať niekoĺko ĺudí musí do svojho podnikania investovať okolo 1 miliona euro, ak chce mať všetko svoje a robiť zo svojimi strojmi a vo svojich priestoroch.
Tak to vidím ja.
k zadaniu témy sa nevyjadrujem, lebo každý je svojprávny a nesie za seba aj za svoje nápady zodpovednosť.
Ja som sa snažil ,len priblížiť realitu.
Z vyššie uvedených dovodov som stale bol samozamestnávateĺ a predával som len sam seba a svoju prácu.
A v sučasnosti uvažujem,že sa zamestnám a nebudem sa o nič starať.
Ahojte.
pepsikova
11.09.10,05:12
...to je pravda, čo píšeš, Laco...zadávateľka píše, že priestory má, aj dodávky, potrebuje len dotvoriť detaily...ak ide šiť dekoračný materiál, stačia jej dve dobré Husqarny, alebo Veritasky,kvalitné šijacie stroje a zvládne to v pohode aj doma,nápor na energie nebude taký veľký, aby to nezvládli..len sa mi videlo veľa tých zamestnancov,lebo ak nemá perspektívu na dlhšiu dobu,nemá zaručené, že bude mať na mzdy a to je už, ako píšeš, problém...ale ako živnostníčka by som to aspoň skúsila, šikovná šička dokáže na stroji zázraky a časom si môže sortiment rozšíriť a otvoriť aj vlastný obchodík...podrobnosti predsa nepoznáme, ja tiež len uvažujem, ako pomôcť...lebo ak bude sedieť a dumať, nebude mať nič..len sny a z tých nevyžije..
BXLmiami
11.09.10,06:18
Pripájam sa k varovným hlasom.6 zamestnancov je vážne príliš,polovica by Ti stačila,radšej im priplať nadčasy a na skladanie zapoj rodinu.Až ked si budeš 100% istá,že Ti to ide,až potom ber dalšie.Ved ak to nepojde,tak si predstav len sumu toho odstupného na ktoré majú zo zákona nárok.
sladeckova
11.09.10,07:28
Ďakujem Vám za odpovede,aby ste boli v obraze.My sme jedna malá firma čo dávame ludom prácu na doma-lepenie vzorkovníkov.Máme nad sebou jednu vačšiu firmu čo nám tu robotu dodáva.A teraz nám ponukli tuto prácu-šitie.Ja nemám žiadne investície,čo sa týka kupu strojov,to nám všetko dodaju oni.Ja čo mám na starosti to su ludia a priestory.Ešte som sa zabudla opýtať či tie priestory musí odsuhlasiť aj hygiena?
pepsikova
11.09.10,07:34
..no čo ja viem, moja kamarátka šila pre väčšiu firmu doma, vo vlastných priestoroch,nepotrebovala k tomu nijaké potvrdenia,stroje jej tiež dodali...pokiaľ máš k dispozícii hygienické zariadenia, nevidím dôvod, prečo by si si mala komplikovať robotu...ale to je iba môj názor,ako by som to riešila ja...
sladeckova
11.09.10,07:39
tie priestory mám vo dvore,takže nebudem to mať až tak na očiach,preto sa neviem rozhodnuť či mám ohlásiť hygienu.Bojím sa toho že ludia su s prepáčením svine.Je tam wc,a budu mať aj taku malu kuchynku.
VieraPopluharova
11.09.10,08:35
Nuz ja by som si tu hygienu vybavila, nielen, ze to vyzaduje zakon pokial ide o prevadzku a toto uz prevadzka je, ale aj kvoli spoknemu svedomiu, ze mam vsetko co treba a nemusim sa bat co povedia ludia.
pepsikova
11.09.10,09:06
..no a zamestnancov musíš poučiť o hygiene, prípadne dať WC na kľúčik..a s príplatkom za upratovanie rozdeliť služby pri upratovaní, pokiaľ to nechceš robiť sama...
..inak súhlasím s Vierkou P..ide o cudzích ľudí...
BXLmiami
13.09.10,13:04
Hygiena určite a tiež vybavenie pracoviska hasičmi,školenie o bezpečnosti pri práci,myslím že aj nahlásenie prevádzky na mesto,aby Ti dali dane a možnosť odvozu odpadu,vstupné prehliadky a tak.Nepodcen to.Stačí jedna pracovníčka čo sa ti tam bude flákať,alebo sa jej nebude páčiť v ženskom kolektíve a udá ťa uplne všade,ak ju vyhodíš.
Margaréta35
13.09.10,13:35
no ja som krajčírka a práce mám málo, vieš aj o nejakej náročnejšej práci?