harisova66
11.09.10,07:09
Dobý deň prajem,
som študentkou VŠ v treťom Bc. ročníku denného štúdia.
Súd určil zvýšenie výživného na 100 eur v roku 2009.
- od otca ktorý mi uhrádza iba každý tretí mesiac, sumu 100 eur.
- k dnešnému dátumu je mi dlžný 800 eur.

Z tohoto dôvodu som podala o návrh na exekučné konanie voči povinnému, kde boli podrobne uvedené jeho nedoplatky a všetky potrebné dokumenty.
Exekútor posunul návrh na Okresný súd. Ktorý rozhodol takto:

UZNESENIE : Súd žiadosť súdneho exekútora v časti o vymoženie výživného v sume 100,- eur mesačne od 01.07.2010 pre budúce obdobie od povinného ZAMIETA.

Neviem si vysvetliť následné konanie súdu.
Prosím mohli by ste mi v tejto veci poradiť ? A ako postupovať dalej ?
Na odvolanie mám už iba 8 dní tak Vás prosím o súrnu radu.
Vopred Ďakujem.

S pozdravom Harišová.
:confused:
riccado
11.09.10,09:35
sud zrejme rozhodol tak, ze exekucne vyzivne sa bude viest iba pre zameskane vyzivne vo vyske 800.- Eur a exekuciu na vyzivne do buducnosti sud zamietol.

neviem, ci ma zmysel odvolavat sa, napokon ked nebudu dalsie vyzivne platene, podas dalsi navrh na exekuciu.
Flinstone
11.09.10,11:04
ešte máš možnosť podať na polícii trestné oznámenie pre neplnenie povinnej výživy... ale ak bude exekútor rýchly a úspešný tak to veľký zmysel nemá
harisova66
11.09.10,12:54
prečo sud zamieta exekuovať bežné mesačné výživné?
harisova66
11.09.10,12:58
Aký by to malo zmysel,podať to na policiu?mal by poviny ztoho nejaku ujmu?
riccado
12.09.10,16:47
prečo sud zamieta exekuovať bežné mesačné výživné?

konkretne v tvojom pripade je to v odovodneni uznesenia
riccado
12.09.10,16:50
Aký by to malo zmysel,podať to na policiu?mal by poviny ztoho nejaku ujmu?

mohol by byt trestne stihany pre trestny cin zanedbania povinnej vyzivy. taketo trestne stihanie by ho teoreticky mohlo donutit zaplatit zameskane vyzivne a tiez naucit ho platit aj to bezne vyzivne nacas...
ale len mohlo :(
harisova66
14.09.10,06:25
Trestne stihaný može byť iba vtom pripade ak 3 mesiace zasebou nezaplatil výživné,to nám povedali na policii.
Ako postupuje a rieši sa trestné stihanie?
harisova66
14.09.10,06:27
konkretne v tvojom pripade je to v odovodneni uznesenia

Su tam samé paragrafy ktorým nerozumiem
doktor23
14.09.10,09:01
čo tak oskenovať a hodiť sem .... keď nevidíme, nepomôžeme, lebo nevieme, ako to súd odôvodnil
Ale vychádzam z toho, že je možné vykonať exekúciu len na niečo, kde je dlžník v omeškaní, nie do budúcna ... asi sa odvolávajú na Exekučný poriadok ... ale opäť, to vidíme v odôvodnení
harisova66
14.09.10,14:42
ODôVODNENIE:
Súdny exekútor ..., Exekútorský úrad ..., podaním EX .../2010 zo dňa 16.6.2010, podaným na súd 17.6.2010 žiadal súd o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie na základe exekučného titulu - rozsudku Okresného súdu ... číslo konania ... zo dňa 21.1.2010, ktorým bola povinnému, uložená povinnosť prispievať na výživu navrhovateľky sumou 100 - eur mesačne počnúc dňom 3.6.2009 vždy do 15 dňa v mesiaci vopred. Rozsudok nadobudol vykonateľnosť 16.6.2009.

Podľa § 160 odsek 2 Občianskeho súdneho poriadku (O.s.p) ak súd odsúdil na opakujúce sa plnenie v budúcnosti zročných dávok, treba ich plniť, len čo sa podľa rozsudku stanú zročnými.

Podľa § 251 odsek 1 O.s.p. ak povinný dobrovoľne nesplní čo mu ukladá vykonateľné rozhodnutie, oprávnený môže podať návrh na vykonanie exekúcie podľa osobitného zákona.

Podľa § 251 odsek 4 O.s.p. výkon rozhodnutia exekučné konanie podľa osobitného predpisu sa použijú ustanovenia predchádzajúcich častí ak tento osobitný predpis neustanovuje inak. Rozhoduje sa vždy uznesením.

Podľa § 167 odsek 2 O.s.p. ak nie je ustanovené inak použijú sa na uznesie primerané ustanovenia o rozsudku.

Podľa § 44 odsek 2 exekučného poriadku, súd preskúma žiadosť o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie, návrh na vykonanie exekúcie a exekučný titul. Ak súd nezistí rozpor v žiadosti o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie alebo návrh na vykonanie exekúcie, alebo exekučného titulu so zákonom, do 15 dní od doručenia žiadosti písomne poverí exekútora aby vykonal exekúciu. Ak súd zistí rozpor žiadosti, alebo návrhu alebo exekučného titulu so zákonom žiadosť o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie uznesením zamietne, pričom proti tomuto uzneseniu je prípustné odvolanie.

Zo žiadosti súdneho exekútora na udelenie poverenia vyplýva, že súdny exekútor sa domáha výkonu rozhodnutia aj na výživné, ktoré sa však nestalo splatným ku dňu podania návrhu na vykonanie exekúcie a teda návrh na vykonanie exekúcie na výživné ako i žiadosť súdneho exekútora o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie na výživné sú podané v rozpore s ustanoveniami §§ 160 odsek 2 a 251 odsek 1 O.s.p., keďže výživné sa nestalo splatným a teda nenastali preto podmienky na jeho vymoženie. Oprávnená v konaní nepreukázala že v budúcnosti si povinný nebude plniť to, čo mu ukladá vykonateľné rozhodnutie súdu a ani nepreukázala dobu, za ktorú bude povinný povinný plniť výživné, pretože to, čo nastane v budúcnosti sa preukázať nedá. Preto súd o žiadosti súdneho exekútora na vydanie poverenia na vykonanie exekúcie na výživné, ktoré sa nestalo splatným v čase podania návrhu na vykonanie exekúcie rozhodol tak ako je to uvedené vo výroku tohto uznesenia, keďže na toto výživné nie je možné nariadiť výkon rozhodnutia z vyššie uvedených zákonných dôvodov.
doktor23
14.09.10,18:30
Veď je to tam jasne napísané:
"Podľa § 160 odsek 2 Občianskeho súdneho poriadku (O.s.p) ak súd odsúdil na opakujúce sa plnenie v budúcnosti zročných dávok, treba ich plniť, len čo sa podľa rozsudku stanú zročnými." - má určený dátum, do kedy má plniť. Až POTOM je možné podať návrh na exekúciu

".... vyplýva, že súdny exekútor sa domáha výkonu rozhodnutia aj na výživné, ktoré sa však nestalo splatným ku dňu podania návrhu na vykonanie exekúcie a teda návrh na vykonanie exekúcie na výživné ako i žiadosť súdneho exekútora o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie na výživné sú podané v rozpore s ustanoveniami §§ 160 odsek 2 a 251 odsek 1 O.s.p., keďže výživné sa nestalo splatným a teda nenastali preto podmienky na jeho vymoženie" - tu je to krásne napísané
Flinstone
14.09.10,20:57
Trestne stihaný može byť iba vtom pripade ak 3 mesiace zasebou nezaplatil výživné,to nám povedali na policii.
Ako postupuje a rieši sa trestné stihanie?
trestne stíhaný môže byť ak nezaplatil 3 mesiace v priebehu posledných dvoch rokov... nemusia to byť tri mesiace po sebe
Mária27
15.09.10,06:06
Exekúciou možno vymáhať len dlžné sumy. To, čo má zaplatiť v budúcnosti, nie je teraz dlh. Súd neuznal len časť návrhu na vymáhanie - budúce výživné. Je to správne.

UZNESENIE : Súd žiadosť súdneho exekútora v časti o vymoženie výživného v sume 100,- eur mesačne od 01.07.2010 pre budúce obdobie od povinného ZAMIETA.
harisova66
15.09.10,15:12
Dakujem vám za odpoved.
To budem musieť za každým podávať návrh na EXEKUCIU?
kto plati trovy exekučného konania?
harisova66
15.09.10,15:18
Ja to chápem, ale neviem pochopiť to že mojmu bratovi v exekučnom konani schválili dlžne aj mesačné výživné dopredu!
iriska
15.09.10,17:10
Exekúciu je možné viesť aj na bežné výživné do budúcnosti - veď na takúto situáciu je upravený aj Exekučný poriadok pri výpočte trov - rada by som videla odôvodnenie toho uznesenia, možno sa tam naozaj stal nejaký zádrheľ
Trovy exekúcie platí povinný. (ak je z čoho vymáhať, ak sa oprávnený nerozhodne, že podá návrh na zastavenie ešte predtým ako boli vymožené trovy a pod.)
harisova66
16.09.10,10:39
Exekúciu je možné viesť aj na bežné výživné do budúcnosti - veď na takúto situáciu je upravený aj Exekučný poriadok pri výpočte trov - rada by som videla odôvodnenie toho uznesenia, možno sa tam naozaj stal nejaký zádrheľ
Trovy exekúcie platí povinný. (ak je z čoho vymáhať, ak sa oprávnený nerozhodne, že podá návrh na zastavenie ešte predtým ako boli vymožené trovy a pod.)

ODôVODNENIE SI PREčITAJ JE NA STRANE 2