lechar
11.09.10,11:57
Dobry den,
prosim o radu.
Som SZCO a auto, ktore som pouzival na podnikanie a je v uctovnictve odpisane (kupene 01/2007) chcem darovat (alebo predat za symbolicku cenu) synovi, ktory je FO a nepodnika.
Otazky:
1. Musim ja alebo syn platit dan v prípade darovania?
2. Je lepsie darovat alebo predat za symbolicku cenu?

Vopred dakujem za kazdu radu.
L
truch
11.09.10,10:13
Najlepšie je predať za cenu obvyklú, nájdi si inzerát na podobné auto ako predávaš / rok výroby, značka, kubatúra/ jasné že čo najnižšiu, na nete nájdeš, vytlač si to a prilož ku KP zmluve.
KEJKA
11.09.10,10:18
Dobry den,
prosim o radu.
Som SZCO a auto, ktore som pouzival na podnikanie a je v uctovnictve odpisane (kupene 01/2007)
L
auto kúpené v 1/2007 môže byť odpísané až v tomto roku k 31.12.2010
Alebo bolo obstarané na lízing.
lechar
11.09.10,10:44
Dobry den,

ano bolo kupene na lizing.
Chcem sa samozrejme vyhnut plateniu dane ak sa da
KEJKA
11.09.10,11:25
daň z darovania neexistuje. Budeš platiť daň z príjmu, ak prijmeš radu na predaj za cenu obvyklú - to je najlepšie riešenie, ak sa naozaj chceš auta zbaviť.
veronikasad
11.09.10,12:29
Ide o fyzickú osobu - SZČO. Nie je možné po splatení lízingu auto preradiť do osobného majetku a prepísať ho rodinnému príslušníkovi ? Aký zákon tým živnostník poruší ? Nemal z neho žiadny príjem, z čoho má platiť daň ?

Iné by bolo, ak by tento prevod uskutočnil za účelom vyhnúť sa plateniu dane z príjmu pri predaji obchodného majetku - predaj by v krátkom čase uskutočnil syn ...
martinez
11.09.10,12:47
ja osobne by som to nepredaval za symbolicku cenu, lebo by to daniari mohli dodanit, nakolko sa predaj realizuje medzi zavislymi osobami.

bud by som to preradil do osobneho vlastnictva a potom prepisal na syna, alebo rovno daroval synovi z obchodneho majetku SZCO... auto je odpisane, z vyradenia nevznikaju ziadne naklady, cize ok.

a ist tou cestou, ze ked nieco darujem, tak to musim porovnavat so situaciou, ze keby som to nedaroval a bol by som to byval predal za taku a taku cenu, co by malo za nasledok odvedenie takejto a takejto dane.. je podla mojho nazoru zcestne...

jediny problem, ktory moze nastat je s DPH pri darovani.. ale predpokladam, ze ten SZCO nie je platitelom DPH.
onical
11.09.10,17:43
Nie som účtovník,ale hneď ma napadlo,že takto by potom mohlo tisíce SZČo darovať odpísané autá synom,dcéram,bratom...A títo rodinní príslušníci by ihneď nadobudnuté "dary" predávali ďalej....
buchač
11.09.10,18:04
Darovanie odpisaneho auta synovi - plati sa dan?
...ak sa od tohoto odpichnem , tak potom aký problém ???

Šmarím kľúče a doklady mladému ...a staraj sa ...nič sa nedeje ...

Synátor bude jazdiť , kupovať palivo , ND ....proste réžia ...
Ak by sa aj nejaká búračka stala , hádam je to aj o tej nejakej dôvere ...

Alebo sa to takto nedá ???
Pýtam sa , neviem totiž ...dalo by sa aj takto ???
veronikasad
11.09.10,18:19
Živnostník vyradí auto z obchodného majetku - a syn môže jazdiť koľko chce - tak ako píše Juraj ...
Rozalka
11.09.10,18:26
Ale to by bolo treba na DI 2 prepisy - najprv na FO, potom na syna (predpokladám, že v TP má meno firmy, IČO a možno ešte aj pečiatku)
lechar
12.09.10,08:31
Syn chce na aute jazdit, kym bude auto pojazdne. Ak je mozne ho darovat priamo z firmy synovi to by bolo asi najjednoduchsie.

Dakujem za rady
KEJKA
12.09.10,08:52
nemôžeš jednoducho všetko nechať tak ako je, iba odhlásiť AUTO na DU - že je vyradené z podnikania? a synovi dať kľúče a TP bez oficialít? Takto nejako som pochopila predchádzajúce rady.
lechar
12.09.10,09:06
Dobry den,

asi by to bolo najjednoduchsie, ale chcem aby syn za to auto a to co s nim robi mal aj zodpovednost.
Ja ho uz nechcem evidovat vo firme a on ho v podstate chce mat napisane na seba -a pre mna je tiez lepsie, ked nebudem kvoli problemom s autom chodit po uradoch ja, ale uz on...
KEJKA
12.09.10,09:13
jasné, ale keď tak zodpovedne k tomu pristupuješ, tak mu ho naozaj predaj za rozumnú cenu a zaplatíš daň z príjmu, syn si kúpené auto bude tiež viac vážiť ako darované.
buchač
12.09.10,10:10
Dobry den,

asi by to bolo najjednoduchsie, ale chcem aby syn za to auto a to co s nim robi mal aj zodpovednost.
Ja ho uz nechcem evidovat vo firme a on ho v podstate chce mat napisane na seba -a pre mna je tiez lepsie, ked nebudem kvoli problemom s autom chodit po uradoch ja, ale uz on...

Ja už fakt nechápem ...tak potom čo riešiš ????

Dane nechceš platiť ...auto aj Tvoje aj nie ...aj synovi aj nie ..

Jednoduchá pomoc ...najbližšie oddelenie Evidencie motorových vozidiel a máš to ...

Správne poplatky
Prihlásenie nového vozidla | Prihlásenie dovezeného vozidla zo zahraničia | Prihlásenie vozidla z iného okresu | Prisťahovanie z iného okresu | Zmena vlastníctva vozidla | Zmena držiteľa (prepis) v okrese | Odhlásenie vozidla do iného okresu | Odhlásenie vozidla do zahraničia | Výmena neplatného osvedčenia o evidencii | Zmena farby vozidla | Vyradenie vozidla z evidencie | Výmena tabuliek s evidenčným číslom | Správne poplatky
http://www.minv.sk/?spravne-poplatky-1

...alebo aj týmto poplatkom sa chceš vyhnúť ...:confused:...tak mi to nejak vychádza ....
marjankaj
12.09.10,11:25
Rozalka Včera, 09:26 PM
Ale to by bolo treba na DI 2 prepisy - najprv na FO, potom na syna (predpokladám, že v TP má meno firmy, IČO a možno ešte aj pečiatku)

Nemyslím si, že treba prepisovať auto z FO podnikateľa(s IČO) na FO nepodnikateľa(bez IČO)
Zákon o dani z príjmu definuje, čo je obchodný majetok v §2


m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,

Teda stačí ak to auto vyradí z obchodného majetku a oznámi to na DÚ, odhlási z dane z motorových vozidiel. Potom po piatich rokoch je príjem oslobodený od dane z príjmu podľa §9 ods.1d).
Ak by to chcel predať skôr ako po piatich rokoch, tak to musí zahrnúť do príjmov a zdaniť.

Ak by to chcel darovať, tak by sa to mohlo považovať za špekuláciu ako to neskôr predať a vyhnúť sa plateniu dane.
S týmto posledným by som sa obrátil na drsr, nech vydá stanovisko. Samozrejme podložené paragrafmi.
Zita5
12.09.10,11:55
Ja osobne som za to , že zistiť cenu v autobazároch , koľko toho času stojí presne také isté vozidlo a rovnako staré a za približnú cenu MV vozidlo predať synovi .Vozidlo predať , to ešte neznamená , že syn Vám musí dať na ruku hneď dohodnutú kúpnu sumu , môže aj po splátkach resp.čiastkovo .Všetko záleží od Vašej dohody čo sa týka platby .
Rodič - podnikateľ auto vyradí z obchodného majetku a príjem z predaja MV zdaní .Samozrejme všetko spraviť po ukončení a odkúpení predmetu finančného prenájmu .

Ja som riešila v minulosti tiež taký prípad , rozmýšľala som nad tým , tiež som uvažovala , ako to spraviť, najsolidnejšie a súčasne bezrizikové riešenie mi vyšlo riešenie mnou uvedené .Netreba špekulovať so žiadnou symbolickou cenou , lebo je dosť možné , že si s tým človek narobí viac problémov ako treba .Možno niekto nebude so mnou súhlasiť , ale ja sa radšej špekuláciám a možným daňovým dôsledkom vyhýbam.

Nakoniec peniaze zostanú aj tak v rodine .
marjankaj
12.09.10,12:02
Ja osobne som za to , že zistiť cenu v autobazároch , koľko toho času stojí presne také isté vozidlo a rovnako staré a za približnú cenu MV vozidlo predať synovi .Vozidlo predať , to ešte neznamená , že syn Vám musí dať na ruku hneď dohodnutú kúpnu sumu , môže aj po splátkach resp.čiastkovo .Všetko záleží od Vašej dohody čo sa týka platby .
Rodič - podnikateľ auto vyradí z obchodného majetku a príjem z predaja MV zdaní .Samozrejme všetko spraviť po ukončení a odkúpení predmetu finančného prenájmu .

Ja som riešila v minulosti tiež taký prípad , rozmýšľala som nad tým , tiež som uvažovala , ako to spraviť, najsolidnejšie a súčasne bezrizikové riešenie mi vyšlo riešenie mnou uvedené .Netreba špekulovať so žiadnou symbolickou cenou , lebo je dosť možné , že si s tým človek narobí viac problémov ako treba .Možno niekto nebude so mnou súhlasiť , ale ja sa radšej špekuláciám a možným daňovým dôsledkom vyhýbam.

Nakoniec peniaze zostanú aj tak v rodine .

Zitka najjednoduchšie by bolo auto vyradiť z majetku a po piatich rokoch ho prepísať na syna. Nič netreba zdaňovať. Netreba žiadne peniaze a auto zostane v rodine. A nič si nemusím zisťovať
Zita5
12.09.10,12:06
Zitka najjednoduchšie by bolo auto vyradiť z majetku a po piatich rokoch ho prepísať na syna. Nič netreba zdaňovať. Netreba žiadne peniaze a auto zostane v rodine. A nič si nemusím zisťovať

Netreba zabúdať na to , že 5 rokov je dlhá doba .......ja v tom nevidím žiaden problém, len treba uvažovať .
Zita5
12.09.10,12:11
Ešte doplním, samozrejme, že treba si pozrieť hospodárske výsledky, ako to s rokom 2010 v skutočnosti resp. predbežne bude .........Len predpokladám, že sa nejedná o nejaké viac miliónové auto :) .
marjankaj
12.09.10,12:25
Bolo by dobré, keby niekto uviedol aj príslušné paragrafy, čo je to cena obvyklá a kedy sa treba tým riadiť. Mne sa zdá že je to zafixovaný pozostatok z dôb dávno minulých.
Napr. v tejto téme sa o tom tiež hovorilo.

http://www.porada.sk/314503-post11.html
Zita5
12.09.10,12:30
No našla som aj napríklad tento článok
Darovanie auta
Je možné darovať odpísané firemné auto synovi? Za akých podmienok a s akými dôsledkami?
Darovanie odporúčame zmluvne ošetriť formou darovacej zmluvy v zmysle ustanovení § 628 a nasledujúcich Občianskeho zákonníka.
Dôsledky pre darcu
Keďže ide o odpísaný automobil
(javascript:void(0)) (rozumieme s nulovou daňovou zostatkovou cenou), jeho darovanie nemá vplyv na výšku základu dane z príjmu u darcu.
Rovnako darovanie daňovo plne odpísaného automobilu napriek tomu, že z hľadiska DPH ide o bezodplatné dodanie, nevedie k vzniku daňovej
(javascript:void(0)) povinnosti k DPH. Základom DPH je totiž v takomto prípade daňová zostatková cena bezodplatne dodaného majetku, čo je v prípade daňovo plne odpísaného majetku 0 eur.
Dôsledky pre obdarovaného:
V zmysle zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov
(javascript:void(0)) v znení neskorších predpisov dar nie je predmetom dane z príjmov.
Výnimku predstavujú dary prijaté v súvislosti: s výkonom závislej činnosti a s výkonom podnikateľskej činnosti, inej samostatnej zárobkovej činnosti a s prenájmom.
Ak syn darcu nie je k nemu v pracovnoprávnom vzťahu a darca tento automobil neposkytne svojmu synovi ani v súvislosti s výkonom synovej podnikateľskej činnosti, nebude mať pre obdarovaného prijatie daru za následok vznik daňovej povinnosti k dani z príjmov fyzických osôb.
Kvetoslava Čavajdová, senior, oddelenie daňového poradenstva Mazars
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-40714760-poradna-zdanovanie-prijmu
buchač
12.09.10,13:13
Ja osobne som za to , že zistiť cenu v autobazároch , koľko toho času stojí presne také isté vozidlo a rovnako staré a za približnú cenu MV vozidlo predať synovi .Vozidlo predať , to ešte neznamená , že syn Vám musí dať na ruku hneď dohodnutú kúpnu sumu , môže aj po splátkach resp.čiastkovo .Všetko záleží od Vašej dohody čo sa týka platby .
Rodič - podnikateľ auto vyradí z obchodného majetku a príjem z predaja MV zdaní .Samozrejme všetko spraviť po ukončení a odkúpení predmetu finančného prenájmu .

Ja som riešila v minulosti tiež taký prípad , rozmýšľala som nad tým , tiež som uvažovala , ako to spraviť, najsolidnejšie a súčasne bezrizikové riešenie mi vyšlo riešenie mnou uvedené .Netreba špekulovať so žiadnou symbolickou cenou , lebo je dosť možné , že si s tým človek narobí viac problémov ako treba .Možno niekto nebude so mnou súhlasiť , ale ja sa radšej špekuláciám a možným daňovým dôsledkom vyhýbam.

Nakoniec peniaze zostanú aj tak v rodine .


Netreba zabúdať na to , že 5 rokov je dlhá doba .......ja v tom nevidím žiaden problém, len treba uvažovať .
No keď tak uvažujem ...tak cena v autobazáre

A - 1.500 €
X - 2.000 €
Y - 5.000 €
Z - 2.500 €

A nezabúdať aj na to , že technický stav u všetkých štyroch je iný ...
Napríklad aj tá najlacnejšia ponuka môže byť najvýhodnejšia ...
Nehovoriac o tom , že predajná cena je aj nadhodnotená...

Ale inak ???....s tou špekuláciou rozhodne súhlasím ...;)
Zita5
12.09.10,14:10
No keď tak uvažujem ...tak cena v autobazáre

A - 1.500 €
X - 2.000 €
Y - 5.000 €
Z - 2.500 €

A nezabúdať aj na to , že technický stav u všetkých štyroch je iný ...
Napríklad aj tá najlacnejšia ponuka môže byť najvýhodnejšia ...
Nehovoriac o tom , že predajná cena je aj nadhodnotená...

Ale inak ???....s tou špekuláciou rozhodne súhlasím ...;)

Ja by som brala priemer .
buchač
12.09.10,14:20
Ja už radšej neriešim ...furt sa nájdu špekulanti ...
Aj ja si občas zamudrujem ...ale až do takých extrémov ???...asi nie ...
JA by som bral aj zadarmo ...;):rolleyes::D:D:D....to auto myslím ...;)
Zita5
12.09.10,14:26
Neviem síce o čom píšeš , ale nevadí :)
marjankaj
12.09.10,17:49
Ja by som brala priemer .

Neviem podľa akého paragrafu by mi to mali dodaniť. Teda rozdiel medzi predajnou cenou a obvyklou cenou. :eek:
lechar
14.09.10,10:08
Dakujem za vsetky rady.
Chcel som vediet ake mam moznosti a obraz uz mam.
KEJKA
14.09.10,13:59
čo keby si pre poučenie iných napísal, ako si sa rozhodol?
JM1968
06.10.10,09:39
No našla som aj napríklad tento článok
Darovanie auta
Je možné darovať odpísané firemné auto synovi? Za akých podmienok a s akými dôsledkami?
Darovanie odporúčame zmluvne ošetriť formou darovacej zmluvy v zmysle ustanovení § 628 a nasledujúcich Občianskeho zákonníka.
Dôsledky pre darcu
Keďže ide o odpísaný automobil
(http://javascript:void(0))(rozumieme s nulovou daňovou zostatkovou cenou), jeho darovanie nemá vplyv na výšku základu dane z príjmu u darcu.
Rovnako darovanie daňovo plne odpísaného automobilu napriek tomu, že z hľadiska DPH ide o bezodplatné dodanie, nevedie k vzniku daňovej
(http://javascript:void(0))povinnosti k DPH. Základom DPH je totiž v takomto prípade daňová zostatková cena bezodplatne dodaného majetku, čo je v prípade daňovo plne odpísaného majetku 0 eur.
Dôsledky pre obdarovaného:
V zmysle zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov
(http://javascript:void(0))v znení neskorších predpisov dar nie je predmetom dane z príjmov.
Výnimku predstavujú dary prijaté v súvislosti: s výkonom závislej činnosti a s výkonom podnikateľskej činnosti, inej samostatnej zárobkovej činnosti a s prenájmom.
Ak syn darcu nie je k nemu v pracovnoprávnom vzťahu a darca tento automobil neposkytne svojmu synovi ani v súvislosti s výkonom synovej podnikateľskej činnosti, nebude mať pre obdarovaného prijatie daru za následok vznik daňovej povinnosti k dani z príjmov fyzických osôb.
Kvetoslava Čavajdová, senior, oddelenie daňového poradenstva Mazars
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-40714760-poradna-zdanovanie-prijmu
Prosím, platí toto aj v prípade SRO? Odpísané auto, s daňovou ZC nula by spoločník daroval synovi....vyradené nie je. Ďakujem
marjankaj
06.10.10,17:42
Prosím, platí toto aj v prípade SRO? Odpísané auto, s daňovou ZC nula by spoločník daroval synovi....vyradené nie je. Ďakujem

To auto patrí spoločníkovi alebo s.r.o.? Jedno je fyzická osoba a jedno právnická osoba.
JM1968
07.10.10,05:47
To auto patrí spoločníkovi alebo s.r.o.? Jedno je fyzická osoba a jedno právnická osoba.
Auto je zaradené v majetku s.r.o., zost.cena daňová, účtovná nula. Ďakujem pekne.
Saturejka
10.01.11,13:52
takže je možné darovať auto SZČO hneď po odpísaní dieťaťu (s príslušnou darovacou zmluvou) a nikto nič nezdaňuje a nikto nič neporušuje ?
gintonic009
27.10.11,15:58
Ak syn darcu nie je k nemu v pracovnoprávnom vzťahu a darca tento automobil neposkytne svojmu synovi ani v súvislosti s výkonom synovej podnikateľskej činnosti, nebude mať pre obdarovaného prijatie daru za následok vznik daňovej povinnosti k dani z príjmov fyzických osôb.

Vedel by niekto poradit, co by sa stalo ak je syn v pracovnopravnom vztahu k darcovi? Co z toho vyplyva pre darcu a hlavne obdarovaneho, a po kolkych rokoch v takom pripade bude moct auto predat?
Dakujem
KEJKA
27.10.11,16:00
potom auto je od zamestnávateľa=darcu. A každý príjem od zamestnávateľa, aj nepeňažný sa zdaňuje, lebo sa považuje za príjem zo závislej činnosti.
gintonic009
27.10.11,16:04
potom auto je od zamestnávateľa=darcu. A každý príjem od zamestnávateľa, aj nepeňažný sa zdaňuje, lebo sa považuje za príjem zo závislej činnosti.

A ako by sa zdanoval? Znamena to ze dotycny by platil dan za auto ktore by dostal darom, bezohladu na to ci je zivnostnik alebo nie? A na zaklade akeho zakona, tabulky by sa to vypocitalo?
KEJKA
27.10.11,16:31
hodnota auta - to neviem aká, asi znalecký posudok by sa prirátala ako nepeňažný príjem k príjmu zo zamestnania a .......potom už bežný postup.
Inak povedané, podľa ZDP vlastne zam-eľ nemôže darovať zamestnancovi auto.
krokodil28
13.01.12,05:35
No našla som aj napríklad tento článok
Darovanie auta
Je možné darovať odpísané firemné auto synovi? Za akých podmienok a s akými dôsledkami?
Darovanie odporúčame zmluvne ošetriť formou darovacej zmluvy v zmysle ustanovení § 628 a nasledujúcich Občianskeho zákonníka.
Dôsledky pre darcu
Keďže ide o odpísaný automobil
(http://javascript:void(0))(rozumieme s nulovou daňovou zostatkovou cenou), jeho darovanie nemá vplyv na výšku základu dane z príjmu u darcu.
Rovnako darovanie daňovo plne odpísaného automobilu napriek tomu, že z hľadiska DPH ide o bezodplatné dodanie, nevedie k vzniku daňovej
(http://javascript:void(0))povinnosti k DPH. Základom DPH je totiž v takomto prípade daňová zostatková cena bezodplatne dodaného majetku, čo je v prípade daňovo plne odpísaného majetku 0 eur.
Dôsledky pre obdarovaného:
V zmysle zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov
(http://javascript:void(0))v znení neskorších predpisov dar nie je predmetom dane z príjmov.
Výnimku predstavujú dary prijaté v súvislosti: s výkonom závislej činnosti a s výkonom podnikateľskej činnosti, inej samostatnej zárobkovej činnosti a s prenájmom.
Ak syn darcu nie je k nemu v pracovnoprávnom vzťahu a darca tento automobil neposkytne svojmu synovi ani v súvislosti s výkonom synovej podnikateľskej činnosti, nebude mať pre obdarovaného prijatie daru za následok vznik daňovej povinnosti k dani z príjmov fyzických osôb.
Kvetoslava Čavajdová, senior, oddelenie daňového poradenstva Mazars
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-4071...novanie-prijmu (http://hnonline.sk/ekonomika/c1-40714760-poradna-zdanovanie-prijmu)

Dobrý den, rada by som Vas poprosila o radu, ci plati este hore uvedený clanok? Ak SZCO kupil auto na leasing 11/2004 a teraz sa rozhodol ho vyradit z majetku firmy a darovat dcere plati sa z toho nejaka dan, ci staci len darovacia zmluva a prepis v papieroch? Dakujem velmi pelne za odpoved
Mila123
13.01.12,05:39
jasne, že platí.....
krokodil28
13.01.12,08:23
Dakujem velmi pekne:o)
1234L
05.01.13,12:02
prosim o radu: kúpené auto po štyroch rokoch je odpísané, je potrebné ho vyradiť z majetku bez toho, že by sa predalo, znehodnotilo alebo darovalo? Mám ho na konci odpisov vyradiť? 082/022 ? alebo ma byť stále v majetku na účte 022? Ďakujem vopred za radu.
Tweety
05.01.13,13:29
prosim o radu: kúpené auto po štyroch rokoch je odpísané, je potrebné ho vyradiť z majetku bez toho, že by sa predalo, znehodnotilo alebo darovalo? Mám ho na konci odpisov vyradiť? 082/022 ? alebo ma byť stále v majetku na účte 022? Ďakujem vopred za radu.
Odpoveď už máš v inom príspevku. Netreba dávať dvakrát rovnakú otázku.