zuzanna
11.09.10,15:06
prosím Vás mám nejake otázky na Vás mohli by ste mi pomôcť

PO eviduje fa /nezaplatené/ od FO, kedy vzniká daňovo uznaný náklad:

§19.4
(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, (§642-651 Obch.zák./ uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

1. fa za účtovné práce za mesiac 06/2010 - náklad PO hneď po zaučtovaní

2. fa za nájomné kancelárie za mesiac 06/2010 - náklad PO až po zaplatení

3. fa za prepravu osôb autobusom za mesiac 06/2010 - náklad PO hneď po zaučtovaní

4. fa za prenájom autobusu za mesiac 06/2010 - náklad PO hneď po zaučtovaní

5. fa za sprostredkovanie dopravy za mesiac 06/2010 - náklad PO až po zaplatení

nemohli by ste mi to potvrdiť, či to je tak alebo sa mýlim a náklady v týchto prípadoch vznikajú až po zaplatení FO za odpovede velmi pekne vopred dakujem:eek:
Tweety
11.09.10,13:11
prosím Vás mám nejake otázky na Vás mohli by ste mi pomôcť

PO eviduje fa /nezaplatené/ od FO, kedy vzniká daňovo uznaný náklad:

§19.4
(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, (§642-651 Obch.zák./ uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

1. fa za účtovné práce za mesiac 06/2010 - náklad PO hneď po zaučtovaní

2. fa za nájomné kancelárie za mesiac 06/2010 - náklad PO až po zaplatení

3. fa za prepravu osôb autobusom za mesiac 06/2010 - náklad PO hneď po zaučtovaní

4. fa za prenájom autobusu za mesiac 06/2010 - náklad PO hneď po zaučtovaní

5. fa za sprostredkovanie dopravy za mesiac 06/2010 - náklad PO až po zaplatení

nemohli by ste mi to potvrdiť, či to je tak alebo sa mýlim a náklady v týchto prípadoch vznikajú až po zaplatení FO za odpovede velmi pekne vopred dakujem:eek:
Náklad vznikne vtedy, keď účtovný prípad nastane to, že daňovým na konci roka sa stane až po zaplatení, je druhá vec.
durisovad
11.09.10,13:15
Vsetky body su danovymi nakladmi hned po zauctovani, v tomto pripade nehra ulohu zaplatenie. Aj keby neboli faktury zaplatene vobec /co je extremny pripad/, aj tak budu danovo uznanymi nakladmi. Zaplatenim sa danovymi nakladmi stavaju napriklad uctovane poplatky z omeskania.
KEJKA
11.09.10,13:42
Vsetky body su danovymi nakladmi hned po zauctovani, v tomto pripade nehra ulohu zaplatenie. Aj keby neboli faktury zaplatene vobec /co je extremny pripad/, aj tak budu danovo uznanymi nakladmi. Zaplatenim sa danovymi nakladmi stavaju napriklad uctovane poplatky z omeskania.
čo mi ušlo?
§19, ods.4 neplatí?
pokiaľ nájomné a provízie nie su zaplatené fyz.osobe /ktorá ich zdaní až ked dostane peniaze/, tak nie sú daňovo uznané, ja tak chápem znenie vyššie citovaného odseku.
odmena za účtovníctvo a prepravu daňovým nákladom je, ostatné nie.
durisovad
11.09.10,13:47
Ak sa jedna o fakturu od fyzickej osoby, je pravda, ze danovym nakladom je to po zaplateni. Ale v zadani som si nevsimla, ze by sa jednalo o fyzicku osobu, takze pardon.
KEJKA
11.09.10,13:49
prosím Vás mám nejake otázky na Vás mohli by ste mi pomôcť

PO eviduje fa /nezaplatené/ od FO, kedy vzniká daňovo uznaný náklad:
durisovad
11.09.10,16:52
Kejka ma sice pravdu, ale danova opravnenost sa posudzuje az pri podavani danoveho priznania, je v nom kolonka, v ktorej sa tieto naklady pripocitavaju k danovemu zakladu, pokial ku koncu danoveho obdobia neboli zaplatene. Aspon ja to tak uz dlhsiu dobu robim. Ak sa mylim, poucte ma, velmi rada sa poucim.
zuzanna
11.09.10,17:33
Náklad vznikne vtedy, keď účtovný prípad nastane to, že daňovým na konci roka sa stane až po zaplatení, je druhá vec.
no twety o to sa mi jedna hlavne o konci roka viem že sa upravuje ZD v daňovom priznaní len chcem vedieť ktoré z toho budem musiet potom pripacitať preto tych 5 otázok
KEJKA
11.09.10,20:14
no twety o to sa mi jedna hlavne o konci roka viem že sa upravuje ZD v daňovom priznaní len chcem vedieť ktoré z toho budem musiet potom pripacitať preto tych 5 otázok
faktúry za služby nepripočítaš,
faktúry za nájomné a sprostredkovanie pripočítaš - ak teda nebudú zaplatené.
Tweety
12.09.10,09:37
no twety o to sa mi jedna hlavne o konci roka viem že sa upravuje ZD v daňovom priznaní len chcem vedieť ktoré z toho budem musiet potom pripacitať preto tych 5 otázok
Ak nebudeš mať zaplatené nájomné a sprostredkovanie, tak tie faktúru resp.náklady budú pripočít. položkou k ZD.
zuzanna
12.09.10,15:32
twety tak fa 1. a 3. nechám v nákladoch bez ohľadu zaplatenia a fa 2., 4., 5., až keď budú zaplatené áno??? keď ich zaplatíme až napr. 05.01.2011 tak až vtedy to bude náš daňovo uznaný náklad je tak???:eek:
Tweety
12.09.10,15:40
twety tak fa 1. a 3. nechám v nákladoch bez ohľadu zaplatenia a fa 2., 4., 5., až keď budú zaplatené áno??? keď ich zaplatíme až napr. 05.01.2011 tak až vtedy to bude náš daňovo uznaný náklad je tak???:eek:
Áno tak, faktúry od FO, budú daňovým nákladom až v roku 2011.
KEJKA
12.09.10,15:42
Áno tak, faktúry pre FO, budú daňovým nákladom až v roku 2011.
FO vystavila tie faktúry na PO.
Pre PO platí náklad v zmysle uvedeného, FO bude mať príjem.
zuzanna
12.09.10,16:44
Áno tak, faktúry od FO, budú daňovým nákladom až v roku 2011.

tak zaúčtujem ich normálne na účty nákladov a v daňovom priznaní dam pripočitateľnú položku neviete ktorý riadok náhodou???
Stefan2005
12.09.10,17:01
tak zaúčtujem ich normálne na účty nákladov a v daňovom priznaní dam pripočitateľnú položku neviete ktorý riadok náhodou???

... možná by to stálo za to pozrieť sa do príslušných predpisov a tlačív...

1. účtovanie - zaúčtuješ na príslušné účty tak, ako je to stanovené v postupoch účtovania, teda "podľa požiadaviek na vyčíslenie základu dane jednotlivých daní"

2. schválne neuvediem číslo riadku DP-PO (lebo sa to môže ešte k 31.12.2010), ale ak si nalistuješ DPPO, tak tam najdeš riadok, na ktorom sa nachádza text "sumy...ktoré neboli zaplatené do konca zdaňovacieh obdobia"
zuzanna
14.09.10,10:30
neviete mi poradiť ešte v tomto prijali sme šoféra má živnosť na vedenie cudzieho motorového vozidla na fa mi uvádza fakturujeme Vám služby za vedenie motorového vozidla za mesiac august 2010 môže to takto uvádzať alebo čo treba napísať na takú faktúru a tiež tu bude platiť §19 ods. 4 podmienka zaplatenia alebo to bude uznaný daňový náklad hneď po zaúčtovaní je to od FO, prosím poradte
KEJKA
14.09.10,15:07
hned po zaúčtovaní.
Text na faktúre závisí od predmetu znluvy.
prijali ste osobného šoféra? alebo Vozí tovar? ..... a či čo?
Pozri do zmluvy, na čom ste sa s ním dohodli - to nech fakturuje.
Stefan2005
14.09.10,16:00
... prijali sme šoféra má živnosť na vedenie cudzieho motorového vozidla na fa mi uvádza fakturujeme Vám služby za vedenie motorového vozidla ...

predpokladám, že motorové vozidlo je vaše... závislá činnosť ako ušitá :) !
zuzanna
14.09.10,17:20
predpokladám, že motorové vozidlo je vaše... závislá činnosť ako ušitá :) !
ano prijali sme ho ako vodica kamionu ale na zivnost, no povedal, ze ma zivnost tak sme ho tak prijali bude problem???:confused:
Danila
14.09.10,17:25
ano prijali sme ho ako vodica kamionu ale na zivnost, no povedal, ze ma zivnost tak sme ho tak prijali bude problem???:confused:Už je problém.
zuzanna
14.09.10,18:27
ako to myslis ze je problem???
KEJKA
14.09.10,20:15
lebo je to závislá činnosť............už ti to tu jasne napísali.
Keby ten kamión bol jeho, tak problém nie je.
durisovad
14.09.10,20:19
Mozno by nebol problem, keby jazdil obcas, ale ak jazdi pravidelne, problem to urcite bude.
zuzanna
15.09.10,17:12
no tak to sme si zavarili teraz nám to neuznájú ani ako daňový náklad tie fa od vodičov čo máme čo budem robiť asi si hodím slučku
KEJKA
15.09.10,17:18
uznať uznajú, si myslím, ale môže vám to predhodiť ako závislú činnosť a že z toho mali byť odvody. Možno to skončí upozornením a nejakou pokutou, následne budete musieť zjednať nápravu.
takže odporúčam na tej náprave pracovať hned. teda tých vodičov zamestnajte a je to.
zuzanna
15.09.10,17:25
kejka si ma trochu povzbudila len ja som myslela ze ked maju na to zivnost tak je to samozrejmosť uzavreť s nimi zmluvu a jazdniť s naším autom ja si to fakt hodím no budeme musieť urobiť pracovné zmluvy nič ine nam neostava dik
zuzanna
20.02.13,19:12
co si vysvetlit pod pojmom najomné par. 19 ods. 4??? je to len nájom nehnutelnosti alebo najom vsetkeho napr. najom auta moze to byt tiez tento par.???