ErinErin
11.09.10,19:02
Dobrý deň, tete nekúrila časť ústredného kúrenia a privolaný kúrenár zistil, že jedná trubka je upchatá. Máte niekto skúsenosti, ako sa to dá opraviť? Svojpomocne alebo je lepšie zavolať odborníkov? Ďakujem!
Ivana Š
11.09.10,17:26
A ten privolaný kúrenár čo? neodporučil nič? aký to odborník!

Podľa mňa neriešte to svojpomocne, a už vôbec nie s tým privolaným kúrenárom, jednoznačne privolať odborníka
marleau
11.09.10,17:34
Zaujímalo by ma,ako to ten kúrenár zistil.Snáď len predpokladá.Hádam vie aj miesto upchatia určiť?
ErinErin
11.09.10,17:41
Ďakujem zatiaľ za rady!
Kúrenár zistil upchatie pri uzavretí jedného okruhu - voda cez určité miesto neprechádzala.
Manžel špekuluje, že to niečím rozpustí, ale neviem, či to je možné, resp. hlavne aby sa nepoškodili rúry, radiátory...
najag
11.09.10,18:04
Mali sme niekedy upchatu cast rozvodu na stupacke, na celej stupacne bol opacny chod media, cez vratne potrubie....treba rozrezat potrubie, vycistit a navarit znova a tepla bude habadej......:D Taku velku kopu necistot z potrubia som este nevidel........
ErinErin
11.09.10,18:08
Mali sme niekedy upchatu cast rozvodu na stupacke, na celej stupacne bol opacny chod media, cez vratne potrubie....treba rozrezat potrubie, vycistit a navarit znova a tepla bude habadej......:D Taku velku kopu necistot z potrubia som este nevidel........

To je pravda, asi bude najlepšie vymeniť časť trubky - keď si predstavím, že by sa tie nečistoty rozniesli po celom systéme... Ďakujem!
Chobot
11.09.10,18:08
Ďakujem zatiaľ za rady!
Kúrenár zistil upchatie pri uzavretí jedného okruhu - voda cez určité miesto neprechádzala.
Manžel špekuluje, že to niečím rozpustí, ale neviem, či to je možné, resp. hlavne aby sa nepoškodili rúry, radiátory...

Samotná trubka sa nezvykne upchať len tak sama od seba. Jedine, že by boli rozvody veľmi staré (viack, ako 20-30 rokov), tak môže vodný kameň usadený vo vnútri trubky jej priemer zmenšovať a zmenšovať, až prietok bude tak slabý, že sa zdá, že je upchatý - viď obrázok:

http://www.durgolswissespresso.sk/_files/3527/trubky_vodni_kamen.png

Skôr si ale myslím, že v systéme je nečistota, ktorá sa zachytáva v nejakom úzkom mieste a tým upchá prietok v systéme. Tie najužšie miesta bývajú ventily. Ak sú na tom okruhu ventily, skúste najprv vymeniť tie. Ak to nepomôže, potom bude treba niečo urobiť s potrubím.

Napr. u mňa (v paneláku) mám radiátor na spodku stupačky. V lete, keď voda necirkuluje, tak zo zvislej stupačky padá rôzna nečistota do radiátora a upchá mi ventil. PRed vykurovacou sezónou potom musím čistiť ventil, robím to tak, že na radiátor napojím hadicu zo studenej vody a pustím do systému vodu. Keďže studená voda má vyšší tlak, tak sa pretlačí cez ventil opačným smerom - teda prepláchnem tú nečistotu spät do systému. Predpokladá to ale mať ventil na radiátore aj na prívode aj na vývode.
ErinErin
11.09.10,18:30
Ďakujem - super celý postup! Dúfam, že zaberie aj u tety!
Laco-monter
11.09.10,18:57
Ja myslím,že nejaké preplachovanie pomože,len na krátky čas,potom sa to upchá znovu.

Vzhĺadom na spotrebu zemného plynu a jeho súčasnú cenu,by som videl efektívnejšie riešenie a to výmenu celej vykurovacej sústavy za novú.

Kotol s lepším spaĺovaním,rozvody hliniko-plastové alebo medené a panelové radiatory,ktoré odovzdajú do miestnosti viac tepla.

Tým klesnú náklady na vykurovanie.

Aj keď počiatočná investícia bude vysoká /najmenej 4000 eur/.
ErinErin
11.09.10,19:02
Ďakujem za radu, to bude plán B.
petmar
12.09.10,06:18
Skôr ako začnete rezať a zvárať, otvoril by som to na dvoch miestach medzi poruchou a prešpáral to napr. elektrikárskym perom.
Možno, že to je len tvrdohlavá vzduchová bublina.
najag
12.09.10,10:52
Samotná trubka sa nezvykne upchať len tak sama od seba. Jedine, že by boli rozvody veľmi staré (viack, ako 20-30 rokov), tak môže vodný kameň usadený vo vnútri trubky jej priemer zmenšovať a zmenšovať, až prietok bude tak slabý, že sa zdá, že je upchatý .Skôr si ale myslím, že v systéme je nečistota, ktorá sa zachytáva v nejakom úzkom mieste a tým upchá prietok v systéme. Tie najužšie miesta bývajú ventily. Ak sú na tom okruhu ventily, skúste najprv vymeniť tie. Ak to nepomôže, potom bude treba niečo urobiť s potrubím..

Potrubie sa upchava najcastejsie v kolenach a na konci horizontalneho rozvodu, najma ak prave tato horizontalna cast je v nizsej rovine, ako ostatne potrubie, najcastejsie pred vertikalnou stupackou. Idealne miesto pre ukladanie jemnych necistot.
ErinErin
13.09.10,06:43
Ďakujem za skúsenosti - uvidíme, kde presne to uviazlo v našom prípade...
hamko
25.11.11,20:20
Ahojte, systemy UK je potrebne preplachovat ak su nove ale aj pri vymene zariadenia ako kotol alebo radiator
v systeme UK sa vytvara vodny kamen, hrdza a ine necistoty, tieto necistoty maju za nasledok neefektivneho vykurovania pripadne aj poskodenie kotla a nasledne nutenu vymenu kotla, UK hned po instalacii je nutne spravit preplachnutie z dovodu ze radiatory maju v sebe zbytky oleja a ten olej sa nasledne dostane do kotla kde sa moze pripiect, odporucanie preplach pomocou cistidla (odporucam HP neutral) a nasledne aplikacia ihibitora,
ak sa jedna o stary system tak odporucujem pouzit preplachovanie pomocou kyseliny (nieco podobne ako kyselina citronova), domace gazdinky to iste poznaju ked vyvaraju varnu kanvicu, po preplachnuti je potrebne system osetrit aby nevznikal kamen a hrza, pouzitie inhibitora,
Jednoznacne preplachovanie a naslednu ochranu systemu sodporucam, dokonca aj vyrobcovia kotlov ako Buderus, Vaillant, Junkers, Baxi odporucaju v instalacnych navodoch pouzitie ihibitora. viac informacii ohladom upravy vody (ihibitory, cistice atd) su dostupne na www.fernox-products.sk

Dufam ze som pomohol
tictac7
25.11.11,20:38
Ahojte, systemy UK je potrebne preplachovat ak su nove ale aj pri vymene zariadenia ako kotol alebo radiator
v systeme UK sa vytvara vodny kamen, hrdza a ine necistoty, tieto necistoty maju za nasledok neefektivneho vykurovania pripadne aj poskodenie kotla a nasledne nutenu vymenu kotla, UK hned po instalacii je nutne spravit preplachnutie z dovodu ze radiatory maju v sebe zbytky oleja a ten olej sa nasledne dostane do kotla kde sa moze pripiect, odporucanie preplach pomocou cistidla (odporucam HP neutral) a nasledne aplikacia ihibitora,
ak sa jedna o stary system tak odporucujem pouzit preplachovanie pomocou kyseliny (nieco podobne ako kyselina citronova), domace gazdinky to iste poznaju ked vyvaraju varnu kanvicu, po preplachnuti je potrebne system osetrit aby nevznikal kamen a hrza, pouzitie inhibitora,
Jednoznacne preplachovanie a naslednu ochranu systemu sodporucam, dokonca aj vyrobcovia kotlov ako Buderus, Vaillant, Junkers, Baxi odporucaju v instalacnych navodoch pouzitie ihibitora. viac informacii ohladom upravy vody (ihibitory, cistice atd) su dostupne na www.fernox-products.sk (http://www.fernox-products.sk)

Dufam ze som pomohol

...nooo, neviem, či si pomohol. Pokiaľ si si nevšimol, reaguješ na príspevok starý vyše roka.....Možno si len robíš reklamu - uvidíme - to sa tu akosi nenosí.....