Madlj
12.09.10,12:50
Dobrý deň,

mám podpísať mandátnu zmluvu ohľadne sprostredkovania postenia.
Mám sa prihlásiť na DU, kde získam DIČ. To bude, len jediný môj príjem.

Prosím môže mi poradiť aké náklady môžem dávať do daň. priznania. Akú evidenciu musím viesť, pokiaľ nie som SZČO.
Náklady na PHM neviem či môžem uplatniť, auto však nevlasním ja. Neviem ako je to s cestnou daňou? Mám si odkladať aj bločky, čo som zaplatila, ohľadne svojej práce.
Musím sa aj dobrovolne poistiť na socialnej a zdravotnej poisťovni?
Ďakujem.:)
Chobot
12.09.10,20:30
Dobrý deň,

mám podpísať mandátnu zmluvu ohľadne sprostredkovania postenia.
Mám sa prihlásiť na DU, kde získam DIČ. To bude, len jediný môj príjem.

Prosím môže mi poradiť aké náklady môžem dávať do daň. priznania. Akú evidenciu musím viesť, pokiaľ nie som SZČO.
Náklady na PHM neviem či môžem uplatniť, auto však nevlasním ja. Neviem ako je to s cestnou daňou? Mám si odkladať aj bločky, čo som zaplatila, ohľadne svojej práce.
Musím sa aj dobrovolne poistiť na socialnej a zdravotnej poisťovni?
Ďakujem.:)

Čo budeš?

podriadený sprostredkovateľ?
výlučný sprostredkovateľ?
finančný agent?
Katy a R
12.09.10,20:38
Môžeš si viesť účtovníctvo - v tom prípade uplatňuješ skutočné výdavky.
Ale nemusíš si viesť účtovníctvo - v tom prípade si môžeš uplatniť 40 percentné paušálne výdavky .. plus odvody.
Rozhodni sa, čo je pre teba výhodnejšie..:confused:
Madlj
13.09.10,04:36
Čo budeš?

podriadený sprostredkovateľ?
výlučný sprostredkovateľ?
finančný agent?

Budem podriadený sprostredkovateľ.
Chobot
13.09.10,06:41
Budem podriadený sprostredkovateľ.

Do NBS ťa prihlási (zaeviduje) tvoja poisťovňa, ty si nemusíš vybavovať licenciu. Licenciu potrebujú len agenti a makléri. Ty si ale budeš musieť vybaviť na DÚ DIČ.


Dobrý deň,

mám podpísať mandátnu zmluvu ohľadne sprostredkovania postenia.
Mám sa prihlásiť na DU, kde získam DIČ. To bude, len jediný môj príjem.

Prosím môže mi poradiť aké náklady môžem dávať do daň. priznania. Akú evidenciu musím viesť, pokiaľ nie som SZČO.
Náklady na PHM neviem či môžem uplatniť, auto však nevlasním ja.

Keď nevlastníš auto (ani ho oficiálne nemáš prenajaté alebo požičané), tak si nemôžeš účtovať náklady na PHM. Papierovo nemáš auto tak nemáš prečo spotrebúvať PHM.


Neviem ako je to s cestnou daňou?

Ak nevlastníš auto, akú cestnú daň chceš platiť?


Mám si odkladať aj bločky, čo som zaplatila, ohľadne svojej práce.
Musím sa aj dobrovolne poistiť na socialnej a zdravotnej poisťovni?
Ďakujem.

Aké bločky máš na mysli?

Bližšie by ti mala vedieť povedať poisťovňa, pre ktorú pracuješ.
Madlj
13.09.10,09:08
Ďakujem za odpovede.

Chobot
Aké bločky máš na mysli?

Myslím bločky napr. kancelárské potreby, mobil a iné. Prípadne aké náklady si môžem dať do nákladov, keď nechcem robiť náklady cez paušál 40%.
Môžem viesť jednoduché alebo podvojné účtovníctvo, prípadne stačí viesť evidenciu o nákladoch a výnosoch?
Na poisťovni SP a ZP sa musím prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba a platiť si poistenie?
Katy a R
13.09.10,09:21
Ďakujem za odpovede.

Chobot
Aké bločky máš na mysli?

Myslím bločky napr. kancelárské potreby, mobil a iné. Prípadne aké náklady si môžem dať do nákladov, keď nechcem robiť náklady cez paušál 40%.
Môžem viesť jednoduché alebo podvojné účtovníctvo, prípadne stačí viesť evidenciu o nákladoch a výnosoch?
Na poisťovni SP a ZP sa musím prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba a platiť si poistenie?

podľa mňa sa ti asi oplatí viac uplatňovať paušálne výdavky ... čiž nič si nemusíš odkladať, žiadne bločky, žiadne učto nemusíš robiť - v tom už sú všetky výdavky.... jedine odvody treba evidovať ..
Pre SP a ZP si SZČO ... takže popozeraj si povinnosti .. nateraz máš povinné ZP ... v SP sa môžeš poistiť dobrovoľne, ale nemusíš;)

a ešte doložím .. v zmluve, ktorú si podpísal s poisťovňou, by si mal mať niečo o týchto povinnostiach...:confused: treba pozrieť:D
Chobot
13.09.10,09:23
Ďakujem za odpovede.

Chobot
Aké bločky máš na mysli?

Myslím bločky napr. kancelárské potreby, mobil a iné.

Prípadne aké náklady si môžem dať do nákladov, keď nechcem robiť náklady cez paušál 40%.

Také, čo súvisia s podnikaním... Nákup motorovej kosačky asi pred daňovou kontrolou neobhájiš.



Môžem viesť jednoduché alebo podvojné účtovníctvo, prípadne stačí viesť evidenciu o nákladoch a výnosoch?
Na poisťovni SP a ZP sa musím prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba a platiť si poistenie?

Načo chceš viesť podvojné účtovníctvo?
Madlj
13.09.10,09:52
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede Katy a R a Chobot pomohli mi zorientovať sa v uvedenej oblasti. Pekný deň.
Lumila
22.11.10,16:23
počíta sa práca na mandátnu zmluvu do odpracovaných rokov? núka sa mi práca ako podriadený sprostredkovateľ a neviem, či ísť na živnosť alebo mandátnu zmluvu. Čo je výhodnejšie? Nie som v tom doma
Majkas
23.11.10,08:37
Podla mna je to o tom, či budeš platit SP-starobné poistenie - ak sa nemýlim ?
Lumila
24.11.10,14:48
Podla mna je to o tom, či budeš platit SP-starobné poistenie - ak sa nemýlim ?
v tom prípade by sa mi roky počítali?
Majkas
25.11.10,14:22
Podľa mňa áno, ale neviem to cez paragrafy
IVEB
07.02.11,17:08
SZČO uzavrel Mandátnu zmluvu v zmysle § 652 a násl. Obchodného zákonníka. V zmluve je uvedené , že zástupca vykonáva činnosť spostredkovateľa poistenia na vlastný účet a vlastné náklady. Taktiež je tam uvedené , že medzi nimi nevzniká pracovný pomer.Zástupca dostáva od zastúpeného provízie.
Rok 2010 -je tento príjem / provízie/ príjmom z podnikania a počítajú sa do príjmu na určenie výšky príjmu pre platenie poistného do SP a taktiež sa tento príjem zarátáva do príjmov pre účely ZP a vysporiada sa to v RZZP ? Predpokladám , že áno . V JÚ evidujem províziu ako pohľadávku a účtujem ako o inom zdaniteľnom príjme ?
ROK 2011 - predpokladám , že tiež to isté

Vopred sa z tejto činnosti neplatia žiadne odvody a posudzujem to ako príjem z podnikania a účtujem ako riadnu činnosť SZČO ?
Zita5
07.02.11,21:07
SZČO uzavrel Mandátnu zmluvu v zmysle § 652 a násl. Obchodného zákonníka. V zmluve je uvedené , že zástupca vykonáva činnosť spostredkovateľa poistenia na vlastný účet a vlastné náklady. Taktiež je tam uvedené , že medzi nimi nevzniká pracovný pomer.Zástupca dostáva od zastúpeného provízie.
Rok 2010 -je tento príjem / provízie/ príjmom z podnikania a počítajú sa do príjmu na určenie výšky príjmu pre platenie poistného do SP a taktiež sa tento príjem zarátáva do príjmov pre účely ZP a vysporiada sa to v RZZP ? Predpokladám , že áno . V JÚ evidujem províziu ako pohľadávku a účtujem ako o inom zdaniteľnom príjme ?
ROK 2011 - predpokladám , že tiež to isté

Vopred sa z tejto činnosti neplatia žiadne odvody a posudzujem to ako príjem z podnikania a účtujem ako riadnu činnosť SZČO ?

Na živnostenské oprávnenie sprostredkovanie poistenia vykonávať nemôže .Aby mohol túto prácu vykonávať , je povinný sa zaregistrovať v NBS podľa osobitných predpisov a musí spĺňať požiadavky pre základný stupeň odbornej spôsobilosti .
Podľa môjho názoru a podľa Vášho popisu Vaša SZČO je .............podriadený sprostredkovateľ poistenia
Návrh na zápis a registráciu by mal v jeho prípade podať ten, s kým má zmluvu spísanú .

Sprostredkovanie poistenia a plynúci príjem z tohto sprostredkovania (provízie)spadá pod Zákon o dani z príjmu §6 odst.2 písm.d)

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

Tento príjem sa riadne započítava do SP aj ZP.

Čiže nie je to príjem priamo zo živnosti §6 odsts.1 písm.b) , ale je to príjem § 6 odst.2 písm.d).

Provízie účtujete v Knihe pohľadávok a v peňažnom denníku -príjem ovplyvňujúci základ dane - iný .

Doplním : v daňovom priznaní sa jedná o VI.oddiel tabuľka č1, riadok 8 ...........z činností sprostredkovateľov, ktoré nie sú živnosťou /ods. 2 písm. d)