danicka82
12.09.10,17:24
Poradte mi prosím, ako sa mám zbaviť nájomníka v nebytových priestoroch nehnuteľnosti, ktorú som kúpila? Nájomník má platnú zmluvu z predchádzajúcim majiteľom tejto nehnuteľnosti, rozbíja tieto priestory ako mu túto zmluvu môžem vypovedať keď som vlastne neni prenajímateľ ale len vlastník? Prechádza táto zmluva automaticky kúpou na nového vlastníka alebo je oprávnený v tejto veci konať výlučne starý vlastník, keď on s nájomcom spísal zmluvu.
Mária27
12.09.10,15:50
Ak predchádzajúci vlastník prenajímal nehnuteľnosť, kúpou si sa stala prenajímateľom ty - za rovnakých podmienok. O tom hovorí obč. zákonník v § 680 ods. 2.
Ak je zmluva na dobu neurčitú, môžeš mu dať výpoveď - trojmesačná lehota. Ak je na dobu určitú, musíš mať dôvod na výpoveď podľa § 9 zákona 116/1990 o nájme nebytových priestorov - nájdeš si tam dôvod!


§ 680 obč.z.
(2) Ak dôjde k zmene vlastníctva k prenajatej veci, vstupuje nadobúdateľ do právneho postavenia prenajímateľa a nájomca je oprávnený zbaviť sa svojich záväzkov voči prvšiemu vlastníkovi, len čo mu bola zmena oznámená alebo nadobúdateľom preukázaná.

(3) Ak dôjde ku zmene vlastníctva k nehnuteľnej veci, môže z tohto dôvodu vypovedať nájomnú zmluvu iba nájomca, a to aj vtedy, ak bola zmluva uzavretá na dobu určitú; výpoveď však musí podať v najbližšom výpovednom období, pokiaľ je zákonom alebo dohodou ustanovené. Pri zmene vlastníctva k hnuteľnej veci môže zmluvu vypovedať aj nadobúdateľ.

§ 9 zák 116/1990
(2) Prenajímateľ môže písomne vypovedať zmluvu uzavretú na určitý čas pred uplynutím času, ak

a) nájomca užíva nebytový priestor v rozpore so zmluvou;
b) nájomca o viac ako jeden mesiac mešká s platením nájomného alebo za služby, ktorých poskytovanie je spojené s nájmom;
c) nájomca, ktorý na základe zmluvy má prenajímateľovi poskytovať na úhradu nájomného určité služby, tieto služby neposkytuje riadne a včas;
d) nájomca alebo osoby, ktoré s ním užívajú nebytový priestor, napriek písomnému upozorneniu hrubo porušujú pokoj alebo poriadok;
e) užívanie nebytového priestoru je viazané na užívanie bytu a nájomcovi bola uložená povinnosť byt vypratať;
f) bolo rozhodnuté o odstránení stavby alebo o zmenách stavby, čo bráni užívať nebytový priestor;
g) nájomca prenechá nebytový priestor alebo jeho časť do podnájmu bez súhlasu prenajímateľa.
h) ide o nájom nebytového priestoru v nehnuteľnosti vydanej oprávnenej osobe podľa zákona č. 403/1990 Zb. o zmiernení následkov niektorých majetkových krívd.
i) ide o nájom nebytového priestoru v nehnuteľnosti prevedenej pôvodnému vlastníkovi podľa zákona č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku.
danicka82
12.09.10,15:56
Ďakujem za radu veľmi mi pomohla!